Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΔΕΛΦΙΝΑΚΙΑ


Recommended Posts

Όχι μωρέ, δεν είσαι περίεργη. Αλλά να κρατάς κάπου στο μυαλό σου, ότι το κάθε παιδί έχει διαφορετική προσαρμογή. Η κόρη μου δεν έκλαψε και δεν στεναχωρήθηκε ποτέ στον σταθμό. Απο την πρώτη ημέρα, πήγαινε με πολυ χαρά. Και τον πιτσιρίκο που τον έχουν κρατήσει κανένα δίωρο 1-2 ημέρες, δεν είχε θέμα. Έχω δει άλλα που τους παίρνει μια εβδομάδα, άλλα που το πάνε με το κλάμα για καιρό. Εξαρτάται από το παιδί. Μπορεί το δικό σου να σε καταπλήξει ευχάριστα;);)

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω ειχα παει τον Σεπτεμβριο του 2011, τα πατωματα ήταν ετσι στον πρωτο όροφο, τα ειδα κατα την ξενάγηση και βεβαια με το που μπήκαμε στον χωρο μου εδειξε η κοπελα απ ευθειας τη θεα εξω απ το παραθυρο (υπεροχη βεβαια), την ωρα που βγαιναμε τα ειδα και μου εκανε πολύ ασχημη εντύπωση να ειναι τοσο κακοσυντηρημενο (το συγκεκριμενο δωματιο, να διευκρινήσω).

 

Εχω ακούσει καλά λόγια και για τον σταθμό της Μητρόπολης Πειραια, δεν πας κι εκεί να ριξεις μια ματιά?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ποσο δικιο εχεις Κυρα και εγω ελλειψη σεβασμου το λιγοτερο το θεωρω ασχετα με το αν το χρειαζεται το καθε παιδι.

Ο δικος μου παιζει να προσαρμοστει ευκολα γιατι ειναι αναρχοαυτονομος γενικα και ανεξαρτητος αλλα εγω θελω να υπαρχει η συναισθηματικη καβατζα της προσαρμογης αχρειαστη να ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ακουσα καλα λογια και για τον Καρουζελ στην Καστελλα και θα τον δω.

 

Εγώ έχω μία πολύ αστεία ιστορία να διηγηθώ για το Καρουζέλ. Πάω με την κοιλιά στο στόμα και με την ενδιαφερόμενη φίλη μου να δούμε το σταθμό... απροειδοποίητα. Περνάγαμε και πήγαμε. Μας υποδέχονται σαν να είμαστε από το ΣΔΟΕ, παγωμένα. Μας λένε να περάσουμε σε μία ώρα, λέμε ότι δεν μπορούμε να τρυγυρνάμε μία ώρα στην περιοχή και τότε η διευθύντρια μας είπε να περιμένουμε ένα μισάωρο. Είπαμε ΟΚ, κάνω να μπω μέσα -έτοιμη να ζητήσω και ένα ποτήρι νερά- να καθίσω σε μία καρέκλα (ήμουν 8 μηνών και ήταν Ιούνιος) και ακούω το φανταστικό: όχι, όχι μέσα παρακαλώ, αν μπορείτε περιμένετε απέξω (να επισημάνω ότι το 'απέξω' ήταν .... ο περφερειακός της Καστέλλας). Βάλαμε τα γέλια με τη φίλη μου, σταματήσαμε ένα ταξί και φύγαμε.(τα στοιχεία μου είναι στη διάθεση του φόρουμ, για τη μήνυση, αλλά περίμενα τρία χρόνια για να μου δωθεί η ευκαρία να πω δημόσια το περιστατικό).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τον ειχα στα υποψην τον σταθμο της Μητροπολης αλλα φοβαμαι λιγο το εκκλησιαστικο κλιμα μηπως ειναι παραπανω απο οσο αντεχουμε και επιπλεον δεν θελει ο αντρας μου για ενα σκανδαλο που ειχε ξεσπασει πριν λιγα χρονια και ετυχε να ξερουμε και τον ανθρωπο γιατι ηταν γειτονας της μαμας μου. Δεν ξερω αν επιτρεπεται να γραψω εδω τι ειχε γινει αλλα ειναι γνωστο στον Πειραια και στις εφημεριδες καναλια βγηκε. Γιαυτο τον απορριψαμε για καλο και για κακο παροτι εχω ακουσει τα καλυτερα γιαυτον σε παιδαγωγικο επιπεδο.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω μία πολύ αστεία ιστορία να διηγηθώ για το Καρουζέλ. Πάω με την κοιλιά στο στόμα και με την ενδιαφερόμενη φίλη μου να δούμε το σταθμό... απροειδοποίητα. Περνάγαμε και πήγαμε. Μας υποδέχονται σαν να είμαστε από το ΣΔΟΕ, παγωμένα. Μας λένε να περάσουμε σε μία ώρα, λέμε ότι δεν μπορούμε να τρυγυρνάμε μία ώρα στην περιοχή και τότε η διευθύντρια μας είπε να περιμένουμε ένα μισάωρο. Είπαμε ΟΚ, κάνω να μπω μέσα -έτοιμη να ζητήσω και ένα ποτήρι νερά- να καθίσω σε μία καρέκλα (ήμουν 8 μηνών και ήταν Ιούνιος) και ακούω το φανταστικό: όχι, όχι μέσα παρακαλώ, αν μπορείτε περιμένετε απέξω (να επισημάνω ότι το 'απέξω' ήταν .... ο περφερειακός της Καστέλλας). Βάλαμε τα γέλια με τη φίλη μου, σταματήσαμε ένα ταξί και φύγαμε.(τα στοιχεία μου είναι στη διάθεση του φόρουμ, για τη μήνυση, αλλά περίμενα τρία χρόνια για να μου δωθεί η ευκαρία να πω δημόσια το περιστατικό).

 

 

Τελεια.....

Link to comment
Share on other sites

Ισως εγω ειμαι περιεργη αλλα δεν μπορω να διανοηθω να παω ενα παιδι 3 χρονων που εχει μαθει με την μαμα και να του πω εδω θα μεινεις τωρα αντε γεια χωρις προσαρμογη. Ειμαι περιεργη?

 

Έχεις απόλυτο δίκιο.

Και εμείς κάναμε "προσαρμογή" 3 ημέρες.

 

Μέρα με τη μέρα όλο και λιγότερη ώρα

μέχρι που πήγε μόνη της.

 

Προσαρμόστηκε αμέσως.

 

Οσο για το ακριβό κόστος είναι

γιατί είναι χαρακτηρισμένος ως "πρότυπος"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν επεσες εσυ βρε θα πεσω εγω????χαχαχαχα Ακολουθω το παραδειγμα σου!!!

 

Ναι αλλά εγω δεν μπηκα καν στον πειρασμό, λόγω απόστασης, δεν είναι το ίδιο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τον παιδικό σταθμό της Μητρόπολης και ξέρω στα σίγουρα ότι και στο δημοτικό γίνεται πολύ καλή δουλειά... Πρόβλημα με θρησκευτικό περιβάλλον δε νομίζω να έχεις, εκτός και αν πια αποστρέφεσαι εντελώς οτιδήποτε έχει σχέση με τη θρησκεία... Εγώ το θεωρώ συν το να μαθαίνουν στο παιδί μου τις ανθρωπιστικές αξίες του χριστιανισμού, όχι στα πλαίσια θρησκετικής προσήλωσης αλλά μιας ανθρώπινης διαπαιδαγώγησης...

Δηλαδή τί να του μάθω, τον άκρατο ανταγωνισμό και πώς να βγάλει το μάτι του διπλανού του;:?:

 

Όσο για το θέμα που δημιουργήθηκε προ ετών έχω να σου πω ότι αυτό τουλάχιστον δημοσιοποιήθηκε, ξέρεις ΠΟΣΑ γίνονται σε άλλα σχολεία και κουκουλώνονται στα μουλωχτά; Και το θέμα αντιμετωπίστηκε άμεσα και ριζικά νομίζω... Και φαντάζομαι ότι μετά από αυτό που πάθανε θα είναι και διπλά προσεχτικοί τώρα...:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω ακούσει πολύ καλά σχόλια για τον παιδικό σταθμό της Μητρόπολης και ξέρω στα σίγουρα ότι και στο δημοτικό γίνεται πολύ καλή δουλειά... Πρόβλημα με θρησκευτικό περιβάλλον δε νομίζω να έχεις, εκτός και αν πια αποστρέφεσαι εντελώς οτιδήποτε έχει σχέση με τη θρησκεία... Εγώ το θεωρώ συν το να μαθαίνουν στο παιδί μου τις ανθρωπιστικές αξίες του χριστιανισμού, όχι στα πλαίσια θρησκετικής προσήλωσης αλλά μιας ανθρώπινης διαπαιδαγώγησης...

Δηλαδή τί να του μάθω, τον άκρατο ανταγωνισμό και πώς να βγάλει το μάτι του διπλανού του;:?:

 

Όσο για το θέμα που δημιουργήθηκε προ ετών έχω να σου πω ότι αυτό τουλάχιστον δημοσιοποιήθηκε, ξέρεις ΠΟΣΑ γίνονται σε άλλα σχολεία και κουκουλώνονται στα μουλωχτά; Και το θέμα αντιμετωπίστηκε άμεσα και ριζικά νομίζω... Και φαντάζομαι ότι μετά από αυτό που πάθανε θα είναι και διπλά προσεχτικοί τώρα...:mrgreen:

 

pashalitsa, αν υπήρχε like, θα το έκανα στο παραπάνω ποστ σου. :D

 

Άνευ πλάκας τώρα, προσωπικά θεωρώ ορθότερο να μην απορρίπτουμε, αν δεν σχηματίσουμε ίδια άποψη. Μία επίσκεψη παραπάνω είναι. :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι Πασχαλιτσα δεν διαφωνω σε τιποτα αν και θεωρω τις αξιες απο την οικογενεια τις παιρνει το παιδι πρωτα και εγω αυτα σκεφτομουν ξεροντας οτι ειναι και καλο σχολειο ηθελα να παω αλλα τελικα δεν θα το κανω, θελω να ειναι κοντα στην εκκλησια αλλα πιο μεγαλος πιο συνειδητοποιημενος να το επιλεξει ο ιδιος και εμεις και οχι το σχολειο αναγκαστικα δεν νιωθω καλα τοσο μικρο να τον βαζω σε αυτη την διαδικασια.

 

Οσο για το περιστατικο που λες δικιο εχεις θα προσεχουν περισσοτερο τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μακαρι να προσαρμοστει γρηγορα αυτο θελω και εγω αλλα αν δεν? Ας μπορουμε να τον βοηθησουμε.

 

Αγγελινα αν δεν ησουν μακρια????

 

Σίγουρα θα πήγαινα να τον δω, Μάρκο μου. Με το χέρι στην καρδιά στο λέω αυτό. Και θα πήγαινε χωρίς προκατάληψη, είτε θετική είτε αρνητική, όπως θα πήγαινα να δω και όλους τους άλλου υποψήφιους σταθμούς.

 

Από τη συζήτησή μας, μόνο ένα σημείο από όσα μου είχες αναφέρει με είχε προβληματίσει, αν θυμάμαι καλά, το οποίο, από ό,τι κατάλαβα, δεν ήταν και σημείο αναφοράς στην καθημερινότητα των παιδιών...σίγουρα θα πήγαινα να το συζητήσω, να ζητήσω διευκρινήσεις. Και πολύ περισσότερο, αν οι επιλογές που να πληρούν τις προϋποθέσεις μου ήταν περιορισμένες, όπως οι δικές σας, αν καταλαβαίνω καλά, από όσα διάβασα.

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα Αγγελινα εγω λογω της παθησης ψαχνω παιδικο οσο το δυνατον πιο μαζεμενο σε θεμα παιδιων και γιαυτο δεν τους βλεπω ολους. Παιδικους που ξερω απο γνωστους οτι εχουν 15 παιδια μεσα δεν παω καν γιατι αυτο θα με βαλει εμενα σε ρισκο με την υγεια μου καθως ο Μαριος ειναι τουρμπο τα περναει στο ποδι. Ετσι κοιταζω επιλεγμενα μεχρι στιγμης.

 

Και της Μητροπολης ηταν στους υποψηφιους γιατι κανουν εξαιρετικη δουλεια και το ξερω απο μεσα. Παρολαυτα το θεμα να ενταχθει τοσο μικρος σε εκκλησιαστικο μικροκοσμο δεν μου καθεται καλα.

Link to comment
Share on other sites

Και αφου δεν μου καθεται εμενα καλα ουτε εγω θα τους κατσω καλα σαν υποψηφια αφου δεν νιωθω ανετα με αυτο , γιατι περνας και συνεντευξη ειναι επιλεκτικοι δεν παιρνουν οποιον ναναι.

 

Δεν εχω κατι με την εκκλησια ουτε αθεη ειμαι απλα δεν θεωρω την ηλικια καταλληλη για να μπει σε αυτην την φαση διαδικασια πεστο οπως θες.

 

Θελω να περναει καλα και να νιωθει καλα και να μαθαινει αυτα που μπορει να μαθει σε αυτην την ηλικια.

Link to comment
Share on other sites

Τί είναι αυτό που σε κάνει να πιστεύεις ότι ο σταθμός της Μητρόπολης τους μαθαίνει άλλα από αυτά που είναι για την ηλικία τους;

Έχεις πληροφορίες ότι κάνουν περίεργα πράγματα; Γιατί εγώ δεν έχω... Ούτε είναι εκκλησιαστικός σταθμός, μη μπερδεύεστε από το όνομα, κι εγώ αυτή την εντύπωση είχα αλλά δεν είναι έτσι... Α, και εγώ θα προτιμούσα να με "επιλέξουν" γιατί αυτό δείχνει ότι υπάρχουν κάποια στανταρ στο σταθμό, με την ίδια ακριβώς έννοια που "επιλέγω" κι εγώ. Είναι πολύ ειλικρινές νομίζω να γίνει από την αρχή μια σοβαρή συζήτηση και να μη σε κοιτάνε μόνο στο πορτοφόλι... Φυσικά μπορεί να πας και να μη σου αρέσει καθόλου, δεν το συζητώ! Αλλά τί χάνεις να πας αφού έχεις και καλές πληροφορίες;;;

Link to comment
Share on other sites

Α, για τα δελφινάκια δεν ξέρω κάτι αλλά για το birds μου έχουν πει ότι είναι λίγο βαρύ -συντηρητικό το περιβάλλον... Το επισκέφθηκαν δυο γνωστές μου αλλά δεν το επέλεξαν τελικα... Ψάχνεις για κάτι αποκλειστικά στον Πειραιά-Φάληρο;

Link to comment
Share on other sites

Ta birds και εγω τα απερριψα για τους παραπανω λογους που εγραψα ψυχρο κλιμα δεν χουν προσαρμογη γενικα με απωθησε ολο το κλιμα με το που μπηκα και σαφεστατα το να με ρωτανε με το καλημερα τι δουλεια κανω δεν μου αρεσε πριν καν μου πουν οτιδηποτε για τον σταθμο.

 

Για την σταθμο της Μητροπολης μονο καλα εχω ακουσει το ειπα δεν εχω ακουσει κατι ασχημο ισα ισα κανουν εξαιρετικη δουλεια εμαθα απλα ειναι σε πλαισιο εκκλησιαστικο και αυτο δεν το θελω ακομα τουλαχιστον.

Ναι Πασχαλιτα Πειραια Φαληρο θα ηθελα μονο δεν μου αρεσει να ειναι ωρες στον δρομο απο τοσο μικρο. Γενικα ψαχνομαι για ολα τα ιδιωτικα που εχουν μικρο αριθμο παιδιων. Στον Πειραια κυριως Φαληρο για πιο μακρια δεν εχω κοιταξει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αν σε ενδιαφέρει για Φάληρο μπορώ να σου πω για τους παρακάτω:

Αγκαλίτσα (εκεί τα πάω εγώ): Υστερεί σε κτιριακές εγκαταστάσεις (δεν είναι απαράδεκτες, προς θεού αλλά μία μικρή ανακαίνηση τη χρειάζεται), αλλά αντισταθμίζεται από το πολύ καλό προσωπικό που έχει, τα τμήματα σχετικά μικρά (11 παιδάκια στην κόρη μου και 10 στο προνήπιο που είναι ο γιος μου), μεγάλη αυλή που βγαίνουν τα παιδάκια (όχι όλα μαζί αλλά ανά τμήμα), μαγείρισσα. Όταν έψαχνα πριν 3 χρόνια (όσα και πάμε)τον είδα σε ώρα λειτουργίας.Οικονομικός.

*******: Πολύ καλές εγκαταστάσεις πιθανόν να τα πήγαινα εκεί αλλά ξέφευγα οικονομικά (ήθελαν πριν 3 χρόνια χωρίς σχολικό 400 ευρω). Κοπέλα που συνάντησα στον παιδίατρο (δεν την ξέρω) ήταν ευχαριστημένη. Δεν τον είδα σε ώρα λειτουργίας γιατί δεν ήθελαν να αναστατώσω τα παιδάκια.

Λουλουδότοπος: Όταν έψαχνα δεν τον είχα εντοπίσει. Περνάω συχνά απέξω και σαν κτίριο φαίνεται καλό. Γνωρίζω κοπέλα που πάει την κορούλα της από μηνών και είναι αρκετά ευχαριστημένη.

Αυτά. Μοσχάτο μάλλον σου πέφτει μακρυά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...