Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΔΕΛΦΙΝΑΚΙΑ


Recommended Posts

ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ..ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΛΟΓΙΑ ΓΙΑ ΤΑ ΔΕΛΦΙΝΑΚΙΑ ΣΤΗ ΚΑΣΤΕΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ.ΑΝ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟΨΗ ΑΣ ΜΟΥ ΓΡΑΨΕΙ

A3Oip2.png

 

MzPrp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 90
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Αγαπητές Φίλες και Φίλοι του forum,

 

είναι η πρωτη δημοσιευση μου εδω, βρηκα την ιστοσελιδα απο συμπτωση και ειδα οτι εχει αρκετο ενδιαφερον για νεους γονεις

 

Ειδα οτι ενα θεμα αφορα τον σταθμο ΔΕΛΦΙΝΑΚΙΑ, πηγαινω εκει τον γιο μου δευτερη χρονιά και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

 

Περσι (προνηπιο) πηγαινε με την μαμα του για καμμια βδομαδα μαζι και μετα πηγαινε με το σχολικο. Η Περιοδος της προσαρμογης ηταν πολυ ηπια και χωρις κανενα παρατραγουδο (τουλαχιστο να το αντιληφθουμε εμεις).

 

Το παιδι σηκωνοταν απο περσι μονο του το πρωι με την αγωνια να παει σχολειο, πιστευω ενδειξη οτι περνουσε καλα εκει,

 

Φετος πηγαινει νηπιο και συνεχιζουμε να ειμαστε ευχαριστημενοι, μαθαινουν γραμματακια, αριθμους και ολα αυτα τα γνωστα που πρεπει να μαθουν στο νηπιαγωγειο, επισης κανουν διαφορες κατασκευες που βελτιωνουν την κινηση των χεριων τους και την αντιληψη τους . Κανουν συχνες επισκεψεις σε μουσεια και παρακολουθουν θεατρικες παραστασεις

 

Οι εγκαταστασεις ειναι αρκετα καλες, εχουν και αλλες δραστηριοτητες , κολυμβηση, mini tennis, μουσικη, κομπιουτερ και αλλα διαφορα τα οποια βεβαια δεν συμπεριλαμβανονται στο βασικο πακετο

 

ειναι οντως ακριβο , τα νουμερα με αυτοκινητο, φαγητο (ειναι υποχρεωτικο) βασικο πακετο μαζι με κολυμβηση, και mini tennis πλησιαζει τα 700 ευρω τον μηνα.

 

Το θεμα με τις νεες νηπιαγωγους ειναι και εδω ενα θεμα (υπαρχει μια παλια συνεργατης) αλλα σε εμας φετος ετυχε προσληψη νηπιαγωγου τον Σεπτεμβρη και αλλαγη της στα μεσα Νοεμβρη (για λογους υγειας ηταν η ανακοινωση του σχολειου), ευχομαι η κοπελλα να ειναι καλα γιατι ηταν μια γλυκυτατη και συνεργασιμη νηπιαγωγος.Το πιο σημαντικο πιστευω ειναι να υπαρχει υπευθυνοτητα και αγαπη απο τους ιδιοκτητες του σταθμου προς τα παιδια και προς την δουλεια τους και ολα τα αλλα καλυπτονται, στο συγκεκριμενο σχολειο νομιζω οτι υπαρχουν τα παραπανω.

 

Αυτα εχω να σας πω προς το παρον ,εαν θελετε οτιδηποτε αλλο πιο συγκεκριμενα ρωτηστε με

 

Καλη συνεχεια σε ολους

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, από μία πολύ καλή φίλη που πάει το παιδί της εκεί, έχω ακούσει ότι είναι πολύ ευχαριστημένη, κυρίως με τη γενικότερη συμπεριφορά του παιδιού. Μου είπε ότι και στο σπίτι είναι πολύ οργανωμένος, τακτικός, έχει ωριμάσει και κυρίως μιλάει με μεγάλη αγάπη για τις δασκάλες του...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Επαναφερω αυτο το θεμα απο το χρονοντουλαπο γιατι ψαχνω αποψεις για τα Δελφινακια στον Πειραια..

 

Ο γιος μου θα παει παιδικο απο Οκτωβρη και ψαχνομαι γενικως. Ο συγκεκριμενος αρεσε πολυ στον γιο μου οταν πηγαμε αλλα ειναι ακριβος. Γενικα μου αρεσε και μενα και μου εκανε εντυπωση το ζεστο κλιμα του προσωπικου και το οτι μου ειπαν απο το τηλ ελατε οποτε θελετε να μας δειτε στην πραξη σε ωρα λειτουργιας. Επιπλεον στα συν για μενα ειναι οτι σαν σταθμος ειναι υπερ της προσαρμογης του παιδιου οσο χρειαστει με τον γονεα μεσα ενω σε αλλον σταθμο που πηγα δεν το κανουν και δεν δεχονται καν να μπαινουν οι γονεις μεσα, τα παραδινουν και φευγουν απο την πρωτη μερα μου τονισαν. Εκει φυσικα αρχισα να ψαχνω την πορτα για να φυγω γρηγορα.

 

Οσοι γνωριζετε για τα Δελφινακια του Πειραια η αλλον αξιολογο σταθμο βοηθηστε please!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Οι απόψεις διίστανται.

 

Από τοποθεσία είναι άριστος, θα τον έχεις δει φαντάζομαι.

 

Έχω ακούσει και αρνητικά σχόλια από μητέρες που έστελναν εκεί τα μικρά τους.

 

Μένω στην Πειραική και το πρώτο μείον για μένα ήταν το σχολικό το πρωί. Θα έπρεπε να ξυπνάει πολύ νωρίς και να έρχεται αρκετά αργά, και να μένει αρκετή ώρα μέσα στο σχολικό.

 

Σε ότι αφορά τα χρήματα, τι να σου πω, αν ισχύουν ακόμα τα 600 ευρώ, τα θεωρώ εξαιρετικά υπερβολικά, ειδικά αυτήν την εποχή.

 

Είχα δει και άλλον έναν στην Πλατεία Πηγάδας, το LOLLIPOP και μου άρεσε. Το σκεφτόμουν σοβαρά αλλά τον απέρριψα για το σχολικό. Δεν το θέλω καθόλου.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Eμενα περα απο τον χωρο που ειναι ωραιος οκευ το προσωπικο μου αρεσε. Για το σχολικο δεν καιγομαι το πρωι θα τον πηγαινει ο πατερας του και ισως στην επιστροφη το χρησιμοποιει μονο.

 

Οχι δεν ειναι 600 ευρω χωρις σχολικο ειναι 480 νομιζω και με σχολικο 560.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ακούσει σε γενικές γραμμές οτι κάνουν πολύ καλή δουλειά.

Ήταν απο τους σταθμούς που είχαμε επιλέξει να δούμε.

 

Μας άρεσε δεν μπορώ να πω...

αλλά τελικά καταλήξαμε στην "Λιλιπούπολη" του Παλ.Φαλήρου

(εξίσου ακριβός :roll:)

 

Αυτό όμως που ήθελα να σου πω είναι οτι

στην "Λιλιπούπολη" συναντήσαμε έναν γονέα

 

που μας είπε πως είχε πάρει το παιδί του απο τα "Δελφινάκια"

γιατί μέσα σε 2 εβδομάδες είχε χτυπήσει 2 φορές!

 

Φοβήθηκαν λέει οτι κάτι δεν πήγαινε καλά.

 

Τώρα τι να πω,

μπορεί να ήταν και τυχαίο....:?

Link to comment
Share on other sites

Eμενα περα απο τον χωρο που ειναι ωραιος οκευ το προσωπικο μου αρεσε. Για το σχολικο δεν καιγομαι το πρωι θα τον πηγαινει ο πατερας του και ισως στην επιστροφη το χρησιμοποιει μονο.

 

Οχι δεν ειναι 600 ευρω χωρις σχολικο ειναι 480 νομιζω και με σχολικο 560.

Δεν ξέρω τι ηλικίας είναι το παιδάκι σου αλλά και τα 480 τα θεωρώ πάρα πολλά, δεν ξέρω όμως τι παροχές έχουν.

 

Ποιες δραστηριότητες καλύπτουν δηλαδή με αυτά τα χρήματα.

 

Θα πρέπει να ομολογήσω όμως ότι όπου και να πάει κανείς, θα υπάρχουν θετικά και αρνητικά σχόλια.

 

Στο ΛΟΛΙΠΟΠ που ανέφερα παραπάνω, μου άρεσαν το προσωπικό και το ότι δέχθηκαν να δίνω στην μικρή το δικό της φαγητό. Δεν μου άρεσαν οι σκάλες που είχε το σχολείο, η δική μου είναι αστροπελέκι και φοβόμουν. Βέβαια, δεν θα ήταν το μόνο αστροπελέκι στο σχολείο, θα ήξεραν πως να τα ισιώνουν τα μικρά. Και το σχολικό που προανέφερα.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Π.Φαληρο μου φειναται μακρια δεν βολευει πολυ. Εγω απο γονεις που ξερω ευχαριστημενοι ειναι αλλα θελω να διασταυρωσω αποψεις οποτε με βοηθατε πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειχα δει τα Δελφινάκια, αλλα δε μου αρεσε το κτήριο μεσα, για τα λεφτά που ζητάνε θα έπρεπε να ειναι πιο προσεγμένο, οχι να εχει τρύπες, κολλημενα πατωματα με συρραπτικά και πλακακια να λειπουν. Νομίζω ότι πληρώνεις μόνο την αυλή και τη θέα, που δεν ξερω πόσο ενδιαφέρει τα παιδάκια αυτής της ηλικίας.

Τωρα το τι δουλειά γινεται μεσα δεν ξερω, δεν εχω εμπειρία.

Στα συν η διαδικασία προσαρμογής και το ότι μπορεις ανα πασα στιγμή να πας να δεις τι γινεται.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό αναρωτιέμαι και εγώ, ποιές παροχές έχει σε αυτά τα χρήματα. Αν είναι μόνο τα κλασικά ενός παιδικού σταθμού, τότε βρίσκω πολλά τα χρήματα που ζητούν.

 

Ένα άλλο που θα ήταν καλό να κοιτάξεις είναι ο αριθμός των παιδιών στην τάξη και το πόσες δασκάλες έχουν.

 

Να έχει καλή αναλογία αυτό δηλαδή.

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Σε σχεση με αλλους σταθμους εχει παροχες πολλες και κυριως αυτο που διεκρινα εγω καλη συνεννοηση και οχι ψυχροτητα και κανονες ιδιους για ολους. Ας πουμε εμενα με καιει να πηγαινει 9 και καθε μερα για να προλαβαινει να δει τον πατερα του. Σε αλλον σταθμο τσινισαν οταν το ειπα και δεν θελω οταν πηγαινω να δω σταθμο να με ρωτανε πρωτα τι δουλεια κανουμε πριν το καλημερα. Το ειδα και αυτο οχι στα Δελφινακια αλλου.

 

Γενικα ειναι ακριβος ναι. Πηγα και στα birds που θελαν ραντεβου πριν σε οχι ωρα λειτουργιας πρωτο ξενερωμα. Δευτερον δεν δεχονται προσαρμογη, τριτον δεν ειδα κανενα χωρο ουτε απο την ακρη της πορτας γιατι ηταν ωρα λειτουργιας και ενω ζητησε το παιδι μου να παει στα παιδακια τον αφησαν αλλα οχι εμενα. Και ολα αυτα 400 ευρω με 650 ευρω προκαταβολη τον μηνα χωρις φαγητο χωρις υπνο αν χρειαστει και με σχολικο ιδια τιμη ακομα και αν το χρησιμοποιεις μια φορα την ημερα. Και ενω ζητησα να ξεκινησει Οκτωβριο μου ειπαν θα χρεωθω και τον Σεπτεμβριο.

Link to comment
Share on other sites

Στα Δελφινακια λιγα παιδια 7 με 10 στα Birds μου ειπαν 17 παιδια και αληθωρισα. Αν ξαναπαω Δελφινακια θα κοιταξω πιο προσεκτικα γιατι τρυπες δεν ειδα μηπως το ανακαινισαν?

Link to comment
Share on other sites

Ισως εγω ειμαι περιεργη αλλα δεν μπορω να διανοηθω να παω ενα παιδι 3 χρονων που εχει μαθει με την μαμα και να του πω εδω θα μεινεις τωρα αντε γεια χωρις προσαρμογη. Ειμαι περιεργη?

Link to comment
Share on other sites

Στα Δελφινακια λιγα παιδια 7 με 10 στα Birds μου ειπαν 17 παιδια και αληθωρισα. Αν ξαναπαω Δελφινακια θα κοιταξω πιο προσεκτικα γιατι τρυπες δεν ειδα μηπως το ανακαινισαν?

 

Κοίτα, δεν θυμάμαι κι εγώ αν έχει τρύπες:?:-?. Είναι ένα υπέροχο νεοκλασσικό, με ψηλοτάβανα δωμάτια, ευρύχωρα, ομάδες των 7-8 παιδιών, αυλή που βλέπει το πέλαγος, ευγενικούς άνθρώπους και πάντα ανοιχτό προς τους γονείς. Αν κάποιος αυτά τα θεωρεί σημαντικά, όχι δεν είναι ακριβό. Ήταν για πολλά χρόνια τα ανήψια μου εκεί και είμαστε πολύ ευχαριστημένοι.

Επίσης το να μην επιτρέπει ένας σταθμός προσαρμογή, για μένα σημαίνει έλλειψη σεβασθμού προς το παιδί (γενικά το λεώ αυτό)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...