Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Μην ξεχάσετε να πείτε στον σύζυγο οτι πρέπει να κουβαλήσει εκείνος τη βαλίτσα όταν αρχίσουν οι πόνοι/ σπάσουν τα νερά. Εγώ επειδή ήμουν μια χαρά χωρίς πόνους όταν σπάσανε τα νερά φαίνεται δεν του φαινόμουν αρκετά ετοιμόγεννη και πήγε να βγεί από το σπίτι χωρίς τη βαλίτσα :lol::lol:

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μην ξεχάσετε να πείτε στον σύζυγο οτι πρέπει να κουβαλήσει εκείνος τη βαλίτσα όταν αρχίσουν οι πόνοι/ σπάσουν τα νερά. Εγώ επειδή ήμουν μια χαρά χωρίς πόνους όταν σπάσανε τα νερά φαίνεται δεν του φαινόμουν αρκετά ετοιμόγεννη και πήγε να βγεί από το σπίτι χωρίς τη βαλίτσα :lol::lol:

 

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

mirto να σου ζήσει το μωράκι σου....

Να ρωτήσω κάτι;Οι πάνες αγκαλιάς τι είναι; Σουτιέν θηλασμού φοράτε και το βράδυ; :oops::oops: (σταματάω τις ερωτήσεις μη μου μείνετε κουρούπες :lol: ) Έχει πλάκα αυτό με την ορολογία...Σα να μαθαίνεις ξένες γλώσσες!!!!

Θα γεννήσω στο Ιασώ. Υπάρχει κάτι που πρέπει να έχω μαζί μου και δεν παρέχει το νοσοκομείο;

Στα Λητώ που πήγα προχθές είδα νοστιμούτσικα σχέδια σε πυζαμούλες και ρομπίτσες...Μέσα στις επόμενες ημέρες θα φέρει και άλλα...

Και τώρα η χαζή ερώτηση :oops: .......πως θα ξέρω αν με βολεύει καλύτερα ο συνδυασμός πυζάμα-ρόμπα ή κανονικά ρούχα;;;

Η' μηπως τελικά πρέπει να τα πάρω όλα μαζί και να δω εκεί τι με βολεύει;

Από ρουχα τι να πάρω; αθλητικά;

Για καλλυντικά (αδιάβροχη μάσκαρα - μπεζ σκιά) και πιστολάκι δεν το συζητώ....Εννοείται πρώτη θέση στη βαλίτσα....(η ψωνάραααααα)..... :D

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

lilouko αν τολμάς μην βάζεις σουτιέν θηλασμού το βράδυ... :lol::lol::lol:

 

Πέρα απο την πλάκα...φυσικά και το φοράμε και το βράδυ...αλλιώς γινόμαστε χάλια, μες τα γάλατα δηλαδή, και μαζί μ' εμάς τα ρούχα μας και τα σεντόνια!

 

Οι πάνες αγκαλιάς είναι τετράγωνα πανιά, βαμβακερά κατά προτίμηση, μάξιμουμ 50x50 εκ., τα οποία έχουν πολλαπλές χρήσεις...Για παράδειγμα μπορείς να τυλίξεις ελαφρά το μωρό, να τις χρησιμοποιήσεις για τους επισκέπτες που πρόκειται να πιάσουν το μωρό (για να μην έρχεται σ' επαφή με τα ρούχα τους), να τις στρώνεις στο κρεββάτι σου για να ξαπλώνεις το μωρό (και να μην έρχεται σε επαφή με τα σεντόνια σου) κλπ.

 

Στο Ιασώ δεν ξέρω τι παροχές έχουν οπότε καλύτερα να σου απαντήσει κάποια κοπέλα που γνωρίζει το θέμα....

Όσο για τα ρούχα στο μαιευτήριο, πιστεύω - προσωπική μου γνώμη- πως δεν βολεύουν...άλλες κοπέλες βολεύονται έτσι...εγώ ούτε πιτζάμες δεν βολεύτηκα γιατί φοβόμουν μη λερωθούν με αίματα...ενώ με τις νυχτικιές είναι πιο απλό το θέμα. Είναι προσωπική προτίμηση της κάθε μιας αυτό...πώς θα βολευτεί.

Με το καλό!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω καλου κακου εβαλα μεσα 2 πιτζαμες και 2 νυχτικα που πηρα απο τα Mothercare, 8 εσωρουχα και 4 σουτιεν θηλασμου :wink:

 

Τελικα δεν θα παρω μια αλλα 2 βαλιτσες μικρες χωρια αλλη του μωρου, στην μια θα εχω τα ρουχα μου και στην αλλη σερβιετες, καλλυτνικα, αφρολουτρα και τα σχετικα :lol:

Για ρουχα εξοδου, για να ειμαι ανετη, θα παρω 2 τζην που βολευτικα παρα πολυ σε ολη την εγκυμοσυνη και 2 απλες μπλουζες παλι εγκυμοσυνης που αυτες βεβαια τωρα στο τελος μου ειναι λιγο κοντες :lol:

binvp2.png ZVLBp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Silmaril thanx πολύ πολύ....Όπως κατάλαβες αυτό το "θεματάκι" με το γάλα μου μοιάζει λίγο επιστημονική φαντασία (η ασχετοσύνη κάνει πάρτυ).

Άρα οι πάνες αγκαλιάς είναι απαραίτητες ε;

Sylvienn78 είσαι τόσοοοοο κοντά!!!!!wow!Με το καλό...Αυτό με τις ξεχωριστές βαλιτσούλες μάλλον είναι καλή λύση...

ΚΑΙ ΜΗΝ ΠΙΣΤΕΨΕΙΣ ΤΙΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΟΤΙ ΤΑ ΜΩΡΑ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΧΑΝΑ....θα σου πω εγώ όλη την αλήθεια (είμαι και πολύ σχετική όπως έχετε όλοι καταλάβει)...Τα μωρά....τα φέρνει ο πελαργός!!!!!Ξέρω έχεις κλονιστεί αλλά ας μείνει μεταξύ μας...(επίσης ο Superman είναι ο Κλαρκ Κεντ... :shock::shock::shock: μην κάνεις κουβέντα!)

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και γω την πολυ ομορφη παρεα! Φυσιολογικα η μικρη μας θα "σκασει" μυτη περι τα μεσα Οκτωβρη αν και ο γιατρος μας ειπε οτι θα παμε νωριτερα γιατι ειναι ηδη μεγαλη! σε καθε περιπτωση ετοιμαζω τα πραγματα που θα χρειαστουμε (Το μαιευτηριο μας ειναι το Λητω)... διαβασα ολες τις προτασεις για βαλιτσες που κανατε..ομολογω οτι τις βρηκα εξαιρετικα κατατοπιστικες! εχω 3 ερωτησεις να κανω...

ρουχα του μωρου θα χρειαστει να παρω μονο για την εξοδο?

αυτο το περιφημο λαστεξ για μετα τη γεννα ειναι απαραιτητο? η μητερα μου μου ειπε οτι αυτην τοτε τη βοηθησε απιστευτα, οπως και μια φιλη που γεννησε προσφατα.. περα απο αυτες τις πληροφοριες δεν εχω αλλες... αρα ειναι απαραιτητο?

κρεμα για συσφιξη βαλατε απο την αρχη? (mamma due πχ) να την παρω μαζι στην κλινικη η να την αφησω για το σπιτι?

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και το χρονο σας!

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρετω και γω την πολυ ομορφη παρεα! Φυσιολογικα η μικρη μας θα "σκασει" μυτη περι τα μεσα Οκτωβρη αν και ο γιατρος μας ειπε οτι θα παμε νωριτερα γιατι ειναι ηδη μεγαλη! σε καθε περιπτωση ετοιμαζω τα πραγματα που θα χρειαστουμε (Το μαιευτηριο μας ειναι το Λητω)... διαβασα ολες τις προτασεις για βαλιτσες που κανατε..ομολογω οτι τις βρηκα εξαιρετικα κατατοπιστικες! εχω 3 ερωτησεις να κανω...

ρουχα του μωρου θα χρειαστει να παρω μονο για την εξοδο?

αυτο το περιφημο λαστεξ για μετα τη γεννα ειναι απαραιτητο? η μητερα μου μου ειπε οτι αυτην τοτε τη βοηθησε απιστευτα, οπως και μια φιλη που γεννησε προσφατα.. περα απο αυτες τις πληροφοριες δεν εχω αλλες... αρα ειναι απαραιτητο?

κρεμα για συσφιξη βαλατε απο την αρχη? (mamma due πχ) να την παρω μαζι στην κλινικη η να την αφησω για το σπιτι?

 

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις και το χρονο σας!

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα λαθος και ανοιξα νεο θεμα... το εχω ηδη στη σωστη κατηγορια.... απλα αν μπορει ας το σβησει καποιος administrator απο εδω και να αφησει μονο το αλλο!!! :oops:

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κωρίτσια καλήμερα και από μένα, ήθελα να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Αυτές που θα γεννάμε με το καλό αρχές του Νοέμβριο, τι νυχτικά, πιτζάμες, ρομπίτσες να πάρουμε στο μαιευτήριο κοντομάνικα ή μακρυμάνικα….; τώρα σιγά σιγά αποσύρονται τα καλοκαιρινά και θέλω να προλάβω. Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

bunbunsrd20081031_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Κωρίτσια καλήμερα και από μένα, ήθελα να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Αυτές που θα γεννάμε με το καλό αρχές του Νοέμβριο, τι νυχτικά, πιτζάμες, ρομπίτσες να πάρουμε στο μαιευτήριο κοντομάνικα ή μακρυμάνικα….; τώρα σιγά σιγά αποσύρονται τα καλοκαιρινά και θέλω να προλάβω. Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

Γεννάω κι εγώ περίπου τότε. Εννοείται κοντομάνικες νυχτικές και πιτζαμούλες. Κάνει επίστευτη ζέστη απ' ότι λένε όλα τα κορίτσια μέσα στο δωμάτιο και σκας!!! Εγώ έχω πάρει νυχτικάκι με κοντό μανικάκι και πιτζαμούλες με μακρύ παντελόνι αλλά κοντό το από πάνω. Φυσικά τόσο η νυχτικιά όσο και οι πιτζάμες πρέπει να είναι με κουμπάκια για να θηλάσεις.

Σας λατρεύω κοριτσάρες μου!

Link to comment
Share on other sites

Κωρίτσια καλήμερα και από μένα, ήθελα να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Αυτές που θα γεννάμε με το καλό αρχές του Νοέμβριο, τι νυχτικά, πιτζάμες, ρομπίτσες να πάρουμε στο μαιευτήριο κοντομάνικα ή μακρυμάνικα….; τώρα σιγά σιγά αποσύρονται τα καλοκαιρινά και θέλω να προλάβω. Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

Τα μαιευτήρια συνήθως έχουν ουδέτερες θερμοκρασίες για να μην κρυώνουν ή ζεσταίνονται τα παιδιά. Η γνώμη μου είναι ότι, επειδή φυσιολογικά θα έχει δροσίσει αρκετά ο καιρός μέχρι τότε, να πάρεις μακρυμάνικες μεν, ελαφριές δε, μακο, όχι σατέν που είναι πιο ζεστές. Η ώρα η καλή!! Με έναν πόνο!

Ευτυχία είναι το κλάμα του τη στιγμή της γέννησής του!

628b95974e.png

Link to comment
Share on other sites

Κωρίτσια καλήμερα και από μένα, ήθελα να σας κάνω και εγώ μια ερώτηση. Αυτές που θα γεννάμε με το καλό αρχές του Νοέμβριο, τι νυχτικά, πιτζάμες, ρομπίτσες να πάρουμε στο μαιευτήριο κοντομάνικα ή μακρυμάνικα….; τώρα σιγά σιγά αποσύρονται τα καλοκαιρινά και θέλω να προλάβω. Σας ευχαριστώ πολύ!!!!!

 

Γεννάω κι εγώ περίπου τότε. Εννοείται κοντομάνικες νυχτικές και πιτζαμούλες. Κάνει επίστευτη ζέστη απ' ότι λένε όλα τα κορίτσια μέσα στο δωμάτιο και σκας!!! Εγώ έχω πάρει νυχτικάκι με κοντό μανικάκι και πιτζαμούλες με μακρύ παντελόνι αλλά κοντό το από πάνω. Φυσικά τόσο η νυχτικιά όσο και οι πιτζάμες πρέπει να είναι με κουμπάκια για να θηλάσεις.

 

Μια απ' τα ίδια κι εγώ! Γεννάω μέχρι 20 Οκτωβρίου και πήρα κοντομάνικες νυχτικές και πιτζαμούλες. Όλα με κουμπάκια για θηλασμό. Στα μαιευτήρια έχει αρκετή ζέστη για να μην κρυώνουν τα μωράκια... Μπορείς βέβαια και να ρωτήσεις στο μαιευτήριο που θα γεννήσεις..

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

geia sas koritsia me to kalo na erthoun ta morakia sas

 

ontos sta maieutiria kanei polu zesti. Ego pantos forousa pitzamoules malakes, tha erxete sunexeia kosmos kai tha prepei na skefteste an eiste ok me tin nuxtikia kai ta podia anoixta :))))))

 

Mhn ksexasete na parete serbietes...to m aieutirio emena mou tis xreose panakriba kai itane apaisies!!

 

greca003 nai gia to moro tha xriasteis rouxakia mono gia thn eksodo kai tha se boithisoun na to ntuseis..pare ena eukolo formaki gia na min paideueste.

 

Ego lastex kai krema gia sisfiksi den ebala alla exo akousei oti kapoies kopeles tis boithise. Pantos i koilia mou meta apo 1-2 mhnes epanilfe sta fusiologika ths. molis deis to moraki sou to teleutaio pou tha se noiazei tha einai i emfanisi ths koilias sou! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια δεν έχω λόγια να σας ευχαριστήσω για της απαντήσεις σας!! Τελικά πείρα μια πιτζαμούλα κοντομάνικη με μακρύ παντελόνι και μια νυχτικιά μακρυμάνικη αλλά λεπτούλα και λέω να πάρω άλλη μια πιτζάμα σε κοντομάνικο πάλι, γιατί η αλήθεια είναι ότι έχω υποφέρει τόσο από τη ζέστη μέχρι τώρα που ούτε που θέλω να σκεφτώ ότι θα ζεσταίνομαι και στο μαιευτήριο. Πήρα επίσης και κοντομάνικη ρομπίτσα, φυσικά όλα με κουμπάκια μπροστά. Στο ιασω θα γεννήσω και από ότι κατάλαβα δίνουν και αρκετές κουβερτούλες άμα χρειαστεί.

bunbunsrd20081031_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Επίσης εχτές πείρα τα πρώτα ρουχαλάκια του μωρού, αχ είναι τόσο χαριτωμένα…. Ανυπομονώ να τα πάρω «γεμάτα» στην αγκαλιά μου! Εδώ έχω πάλι μια απορία, όταν το παίρνουμε το μωρό στο σπίτι του βάζουμε ολόσωμο εσώρουχο και ρουχαλάκια όπως φόρεμα ή μπλουζίτσα με παντελονάκι ή ένα από αυτά τα απλά κορμάκια πάλι ολόσωμα; Με συγχωρείτε για την χαζή ερώτηση, αλλά είμαι πραγματικά άσχετη… :oops:

bunbunsrd20081031_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

tou bazeis esorouxo me manikaki (giati fantazomai xeimona gennas) kai apo epano to bradu to pitzamaki tou ,kai thn imera i formaki i panetloni mplouza. Emena prosopika me boleuoun pio polu pantelonaki , mplouzaki para olosoma formakia. Ase pou ta formakia mikrainoun grigora eno ta pantelonakia kratane parapano kairo

Link to comment
Share on other sites

greca003 nai gia to moro tha xriasteis rouxakia mono gia thn eksodo kai tha se boithisoun na to ntuseis..pare ena eukolo formaki gia na min paideueste.

 

Ego lastex kai krema gia sisfiksi den ebala alla exo akousei oti kapoies kopeles tis boithise. Pantos i koilia mou meta apo 1-2 mhnes epanilfe sta fusiologika ths. molis deis to moraki sou to teleutaio pou tha se noiazei tha einai i emfanisi ths koilias sou! :)

 

σ'ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις! :)

l8gxp3.png 7SGKp3.png
Link to comment
Share on other sites

tou bazeis esorouxo me manikaki (giati fantazomai xeimona gennas) kai apo epano to bradu to pitzamaki tou ,kai thn imera i formaki i panetloni mplouza. Emena prosopika me boleuoun pio polu pantelonaki , mplouzaki para olosoma formakia. Ase pou ta formakia mikrainoun grigora eno ta pantelonakia kratane parapano kairo

Ευχαριστώ sofia! Ξαναπήγα σήμερα για διάφορα πραγματάκια και η συμβουλές σου ήταν πολύτιμες!!

bunbunsrd20081031_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

εγώ νομίζω πως σαν αρχή τα φορμάκια για τα μωρούλια μας θα είναι πιο άνετα! :wink:

 

μέχρι στιγμής πήρα μόνο φορμάκια

έψαξα και για φορεματάκι αλλά μου είπαν για νεογέννητο λίγο δύσκολα να βρώ!

τουλάχιστο όταν θα σαραντίσω θέλω να έχω φορεματάκι με κορδέλα στο κεφαλάκι, μου κόλλησε τώρα

:roll:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω πάρει αρκετά πράγματα, και φορμάκια και μπλουζίτσες με παντελονάκια, φορεματάκι δεν πείρα, αν και είναι πολύ χαριτωμένα έτσι μικρούλια, δεν ξέρω και κατά πόσο βολεύουν με τα νεογέννητα ειδικά τώρα το χειμώνα. Τα φορμάκια όντος πρέπει να βολεύουν αρκετά, γιατί μπαίνουν και βγαίνουν εύκολα.

bunbunsrd20081031_-8_My+child+is.png
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ μόνο φορμάκια πήρα μέχρι στιγμής και είναι τόσο όμορφα και αφράτα,τα πήρα βελούδινα για να είναι και πιο ευχάριστα στην υφή αλλά και πιο ζεστά αφού θα γεννήσω τέλη Οκτωμβρίου :wink: !Τα φορμάκια είναι πιο άνετα και για τα μωρά,δεν μπουρδουκλώνονται έτσι μικρούλια που είναι τα καημένα αλλά και για εμάς είναι πιο άνετα για το άλλαγμα τους αφού ξεκουμπώνουν απο κάτω κατευθείαν,δεν χρειάζεται να τους βγάζουμε όλα τα ρούχα για να αλλάξουμε ένα πάμπερς!Οσο για το σαραντισμό σκέφτηκα και εγώ να πάρω πέρω ένα φουστανάκι με κορδέλα :lol::lol: ,έ τόσα άτομα θα μας δουν πρέπει να είμαστε περιποιημένες!!!!Είμαι λίγο ψωνάρα μαμά αλλά και στην πρώτη μου την κόρη έτσι ήμουνα,έχουμε αδυναμία στα κοριτσάκια γιατι να το κρύψωμεν άλλωστε!!!!!!!!!!!!!! :oops::oops::oops::oops::oops:

[link=/][image noborder]/cache/7c9e28bff8.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας κοριτσια!!!αρχιζω να φτιαχνω και εγω με το καλο την βαλιτσα μου..μπηκα ηδη στον 8ο και ψιλοαγχωθηκα..Μηπως εχει γεννησει καμια σας στο Ελενα και ξερει τι ακριβως πρεπει να παρω μαζι μου εκτος απο τα απαραιτητα?ευχαροστω πολυ

ΤΟΝΙΑ ΧΑΝ

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!!!αρχιζω να φτιαχνω και εγω με το καλο την βαλιτσα μου..μπηκα ηδη στον 8ο και ψιλοαγχωθηκα..Μηπως εχει γεννησει καμια σας στο Ελενα και ξερει τι ακριβως πρεπει να παρω μαζι μου εκτος απο τα απαραιτητα?ευχαροστω πολυ

 

Μάλλον θα πρέπει κι εγώ να αρχίσω να φτιάχνω τη βαλίτσα μου σιγά σιγά.. Έχω ήδη μπει στο μήνα μου :oops:

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...