Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

sardelaki το καθαρό οινόπνευμα και το βαμβάκι είναι φαντάζομαι για τον αφαλό.

Αλλά αυτό λογικά το φροντίζει η κλινική όσο θα είμαστε εκεί.

Για τα χέρια και..γενικά..κι εγώ μαντηλάκια dettol θα πάρω.

 

christie ευχαριστούμε για τις απαντήσεις

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

sardelaki το καθαρό οινόπνευμα και το βαμβάκι είναι φαντάζομαι για τον αφαλό.

Αλλά αυτό λογικά το φροντίζει η κλινική όσο θα είμαστε εκεί.

Για τα χέρια και..γενικά..κι εγώ μαντηλάκια dettol θα πάρω.

 

christie ευχαριστούμε για τις απαντήσεις

 

Ε, ναι μωρέ...σε ιδιωτική κλινική κανονικά δε πρέπει να μας τα παρέχουν από την στιγμή που τα χρυσοπληρώνουμε κιόλας;;;

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Ε, ναι μωρέ...σε ιδιωτική κλινική κανονικά δε πρέπει να μας τα παρέχουν από την στιγμή που τα χρυσοπληρώνουμε κιόλας;;;

 

μόνο καθαρό οινόπνευμα?Με τόσα που θα δώσουμε,το καλύτερο ουίσκυ θα έπρεπε να έχουμε!!Και extra φυστίκια και παγάκια!Χιχιχιχι! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol: πολύ σωστά gerakina

Άσε άσε και τι δεν χρεώνουνε, αλλά τί να κάνουμε; Αφού επιλέξαμε κλινική θα τα λουστούμε κιόλας :?

Έκανα την λίστα μου επιτέλους...σας την στέλνω, αν λείπει κάτι συμπληρώστε ΟΚ? Έπρεπε να την κάνω για να αρχίσω να ετοιμάζω κι εγώ την βαλιτσούλα μου

 

Για το μαιευτήριο:

 

3 ζευγάρια πυτζάμες

εσώρουχα

σουτιέν θηλασμού

σερβιέτες

επιθέματα θηλασμού

κρέμα για θηλές

ρομπίτσα

παντόφλες

βούρτσα

οδοντόβουρτσα

οδοντόκρεμα

πανάκια dettol

σαμπουάν

αφρόλουτρο

αποσμητικό

ξυραφάκι

κρέμα προσώπου

καλλυντικά

Ρούχα για έξοδο από το μαιευήτριο

Παπούτσια

Φορτιστής για το κινητό

Περιοδικό/βιβλίο/ΜP3 Player

Πλαστική σακούλα για άπλυτα :)

 

Για τον μπέμπη:

κορμάκι

ρούχα για έξοδο από το μαιευτήριο

κάλτσες

γαντάκια για τα νύχια

σεντονάκι

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

φωτογραφική μηχανή - κάμερα (με τους φορτιστές)

παντόφλες ειδικά για το μπάνιο(προσωπικά και στις διακοπές δεν πατάω ξυπόλυτη στο μπάνιο του ξενοδοχείου)

τα απαραίτητα χαρτιά κ ταυτότητες για δήλωση του μωρού

λαβέτες-πανάκια για το ρέψιμο

 

χαμομήλι βρασμένο για το στήθος (αυτό τώρα το σκεφτηκα..αλλά πρέπει μάλλον κάποιος να στο φέρει)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

φωτογραφική μηχανή - κάμερα (με τους φορτιστές)

παντόφλες ειδικά για το μπάνιο(προσωπικά και στις διακοπές δεν πατάω ξυπόλυτη στο μπάνιο του ξενοδοχείου)

τα απαραίτητα χαρτιά κ ταυτότητες για δήλωση του μωρού

λαβέτες-πανάκια για το ρέψιμο

 

χαμομήλι βρασμένο για το στήθος (αυτό τώρα το σκεφτηκα..αλλά πρέπει μάλλον κάποιος να στο φέρει)

 

ευχαριστώωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω!!!!!!!!!!!!!!!!

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω πάρει κάτι ψιλοπραγματα, μια νυχτικια ας πούμε με την ρόμπα της, κατι σουτιεν θηλασμού (παναγία μου ειναι τρομερά άβολα!!). Από μέσα του άλλου μήνα θα την οργανώσω καλά γιατί όντως θα είμαι κάθε μέρα να τα βγάζω και να τα βάζω, και δεν ειναι αυτο βιολι! Τώρα αν τύχει κάτι ολο και κάποιος θα μου φέρει τα απαραίτητα αν και ο άντρας μου ξέρει που ειναι το κάθε τι.

Link to comment
Share on other sites

Τι ρόμπα πήρατε?

Γιατί σκέφτηκα να βρω κι εγώ κάτι να βάλλω πάνω από την πυτζάμα αν θέλω ας πούμε να πάω βόλτα στο διάδρομο ή στο κυλικείο αλλά θα είναι Ιούλιος..

Τι θα μπορούσα να κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Εγω γενναω Αθηνα στο ΙΑΣΩ με ΠΗΤ 20 Ιουλιου.

Μακρια ειμαστε βρε κοριτσια!

Jenny γιατι τοσο νωρις?Εχει παρει θεση η μπουμπου σου?

κι εμένα 20/7 είναι η π.η.τ. μου αλλά θέλω να γεννήσω προγραμματισμένα λόγω του ότι ο άντρας μου είναι Χαλκίδα και δεν το διακινδυνεύω να μην είναι εδώ στον τοκετό, αλλά κι επειδή κάνω ηπαρίνες και πρέπει να τις κόψω 2 μέρες πριν, αλλά και ναι έχει πάρει θέση η μπέμπα εδώ και 2 εβδομάδες αφήστε που μερρικές φορές αισθάνομαι ότι θα μου φύγει την ώρα που περπατάω, το νιώθετε εσεις αυτο;

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

gerakina έχει ωραιότατες ρομπίτσες με κοντο μανικάκι πολύ δροσερες που μπορείς να πάρεις. Εγώ θυμάμαι είχα πάρει μια τέτοια με το νυφικό μου νυχτικό! Ειναι πολυ βολικη!

80ffc6ceff.png[/url]59b611aa66.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:lol::lol::lol::lol::lol: πολύ σωστά gerakina

Άσε άσε και τι δεν χρεώνουνε, αλλά τί να κάνουμε; Αφού επιλέξαμε κλινική θα τα λουστούμε κιόλας :?

Έκανα την λίστα μου επιτέλους...σας την στέλνω, αν λείπει κάτι συμπληρώστε ΟΚ? Έπρεπε να την κάνω για να αρχίσω να ετοιμάζω κι εγώ την βαλιτσούλα μου

 

Για το μαιευτήριο:

 

3 ζευγάρια πυτζάμες

εσώρουχα

σουτιέν θηλασμού

σερβιέτες

επιθέματα θηλασμού

κρέμα για θηλές

ρομπίτσα

παντόφλες

βούρτσα

οδοντόβουρτσα

οδοντόκρεμα

πανάκια dettol

σαμπουάν

αφρόλουτρο

αποσμητικό

ξυραφάκι

κρέμα προσώπου

καλλυντικά

Ρούχα για έξοδο από το μαιευήτριο

Παπούτσια

Φορτιστής για το κινητό

Περιοδικό/βιβλίο/ΜP3 Player

Πλαστική σακούλα για άπλυτα :)

 

Για τον μπέμπη:

κορμάκι

ρούχα για έξοδο από το μαιευτήριο

κάλτσες

γαντάκια για τα νύχια

σεντονάκι

 

 

 

Κορίτσια γεια σας και μην αγχώνεστε... Κι εγώ στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα έτοιμη τη βαλίτσα άπό την 34η εβδομάδα. Στη δεύτερη την έφτιαξα το προηγούμενο Σάββατο!!! Λοιπόν συμφωνώ με το sardelaki , αλλά τα μαντιλάκια detol γιατί? Ούτως ή άλλως έχω ξεκαθαρίσει σε όλους, όπως έκανα και στην κόρη μου ότι το μωρό θα αργήσουν να το πάρουν αγκαλιά... Στο μαιευτήριο δεν το συζητώ με τίποτα... Φανταστείτε να θέλουν όλοι αγκαλιές με το νεογέννητο...Επίσης θέλω να πω ότι κι εγώ είχα χρησιμοποιήσει τις 3 πρώτες μέρες τις σερβιέττες του μαιευτηρίου, παρόλο που δεν αντέχω τις τεράστιες σερβιέττες, γιατί ένιωθα μεγαλύτερη ασφάλεια. Μετά έβαλα τις δικές μου τις λεπτές. Επίσης επειδή την είχα "πατήσει" με τα σουτιέν θηλασμού και είχα πάρει 2 από prenatal, τα οποία αποδείχθηκαν χρήσιμα μόνο στον ύπνο (εγώ χρειαζόμουν πιο σφιχτά σουτιέν), με βόλεψαν τα σουτιέν που είχε το κατάστημα στην είσοδο του μαιευτηρίου(Μητέρα), που ήταν μεν σαν τα σουτιέν της γιαγιάς μου, αλλά κρατούσαν μια χαρά το στήθος, και σε καλή τιμή. Επίσης τα γαντάκια για τα νύχια δεν τα χρησιμοποίησα γιατί η μικρή τα έβγαζε και δεν της τα φορούσαν(είχα πάρει και 2 ζευγάρια)...Το απαραίτητο βέβαια αξεσουάρ για μένα είναι οι ψευδοθηλές σιλικόνης, αφού χωρίς αυτές δε νομίζω ότι θα μπορέσω να θηλάσω(μεγάλη ευαισθησία στις θηλές). Μην τρέξετε να αγοράσετε όμως χωρίς λόγο, έχουν κι 7 ευρώ το ζευγάρι. Απλά αν το μωρό δεν πιάνει θηλή, ή αν πονάει πολύ, δοκιμάστε τη, αποστειρωμένη πάντα. Θυμάμαι όταν γέννησα την κόρη μου μια κοπελιά δίπλα μου που ο μικρός της δεν έπιανε τη θηλή της και μετά εκνευριζόταν και γκρίνιαζε και έτρωγε ξένο. Αυτή προσπαθούσε με το θήλαστρο και στο τέλος έκλαιγε η καϋμένη. Κόντευε να πετρώσει το στήθος της και κανείς δεν της έλεγε τι μπορεί να κάνει. Μέχρι που βρέθηκε μια μαία(μεγάλη στη ηλικία) και αφού τη βοήθησε να μαλακώσει το στήθος της έφερε μια θηλή να δοκιμάσει. Με το που την έβαλε στο στήθος της το μωρό άρχισε να θηλάζει...Κανείς δεν της είπε ότι είχε μικρές θηλές και το μωράκι δυσκολευόταν και στο τέλος εκνευριζόταν...Sorry για το μακροσκελές μήνυμα, ελπίζω να μην κούρασα...

.png.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, εγώ την βαλίτσα μου την έφτιαξα μόλις μπήκα στο μήνα μου, και μάλιστα δεν είναι τελείως έτοιμη. Απλώς μια παρατήρηση στα παραπάνω, καλό είναι να έχετε νυχτικιές και όχι μόνο πυτζάμες, γιατί αν τυχόν συμβεί κάτι και γεννήσετε με καισαρική οι πυτζάμες δεν εξυπηρετούν καθόλου! Και εγώ είχα πάρει μια ωραία πυτζαμούλα και μια νυχτικιά και τελικά έμεινα με τη νυχτικιά μονο και ψαχνόμουν μετα. Εσώρουχο συνιστώ ανεπιφύλαχτα τα εσώρουχα μιας χρήσης για τις πρώτες μέρες. Και όσο για τις σερβιέτες, επειδή το αίμα είναι πολύ περισσότερο από ότι συνήθως στην περίοδο, μόνο με αυτές που μου δίνανε στο μαιευτήριο (ιδιωτικό) μπορούσα! Άλλες χρησιμοποίησα μετά την πέμπτη μέρα. Επίσης καλό είναι να έχετε κανά πανάκι για το μωρό για την ώρα που θηλάζεις και οπωσδήποτε ένα ψαλιδάκι για τα νυχάκια του! Σαμπουάν και λοιπά είναι αυτονόητα...Για σαπουνάκια για τα χέρια εμάς είχε στο Μητέρα Ηρακλείου σαπουνάκι ειδικό στο μπάνιο, οπότε οι γιαγιάδες πλένανε τα χέρια τους εκεί! Και το μπάνιο ήταν πεντακάθαρο, καινούριες πετσέτες κάθε μέρα, απολύμανση του μπάνιου κάθε μέρα, οπότε δεν χρησιμοποίηση παντόφλες για το μπάνιο. Μόνο για έξω. Και δεν είχα ρόμπα, γιατί ανέκαθεν τις έβρισκα απάισιες,έτσι είχα μια ζακετούλα.Μια χαρά βολέυτικα! Ούτως ή άλλως δύσκολο να κάνουμε κοκεταρίες σε αυτή τη φάση...! :lol:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα κορίτσια σερβιέτες tena που ούτε πολύ χοντρές είναι αλλά είναι και για τέτοιες καταστάσεις.Λαστέξ και θ'ηλαστρο έχετε πάρει ή είναι ακόμη νωρίς;

Li2ep3.pngKeoEp3.png
Link to comment
Share on other sites

Sardelaki φοβερή η λίστα σου. Θα την τυπώσω να την έχω όταν ξεκινήσω να ετοιμάζω τη βαλίτσα. Πάντως εγώ κορίτσια το πρώτο πράγμα που θα βάλω στη βαλίτσα θα είναι ότι αφορά περιποίηση μαλλιών και προσώπου. :) Θέλω να είμαι περιποιημένη όταν θα με βλέπει η μπέμπα μου. :):):)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήρα κορίτσια σερβιέτες tena που ούτε πολύ χοντρές είναι αλλά είναι και για τέτοιες καταστάσεις.Λαστέξ και θ'ηλαστρο έχετε πάρει ή είναι ακόμη νωρίς;

 

Θήλαστρο κι εγώ δεν έχω πάρει...είπα να το πάρω αφού με το καλό γεννήσω...δεν ξέρω! Να δούμε τι λέει κι η Αγλαία, τί θα μας συμβούλευε σ΄αυτό το θέμα;

Λαστέξ πάντως θα πάρω.... :wink: επιβάλλεται! :lol::lol:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γιατί λαστέξ? Εμένα μου το είχε προτείνει ο γιατρός, επειδή γέννησα με καισαρική για μετά από 1 βδομάδα περίπου που έβγαλα τη γαζα,που μου είχε βάλει στην τομή. Η αλήθεια είναι ότι ένιωθα κάπως περίεργα χωρίς λαστέξ,αλλά και αυτό καλοκαιριάτικα με ζέσταινε πάρα πολύ, οπότε δεν χρησιμοποίησα λαστέξ αλλά κάτι εσώρουχα που είχα τύπου σόρτς. Με σώσανε! Και μπόρεσα και τα εγκατέλειψα και γρήγορα, γιατί με το λαστέξ δεν γυμνάζονται καθόλου οι κοιλιακοί και δεν το βγάζεις εύκολα μετά! Και είναι και νάυλον και απίστευτα ζεστοί για καλοκαίρι. Τώρα για φυσιολογικό τοκετό δεν ξέρω τι συνίσταται. Πάντως η αδερδή μου δεν φόρεσε καθόλου. Και ειχε πάρει και 16 κιλά.

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω αγορασει τιποτα, σκεφτομαι να αρχισω οταν μπω στον 8 μηνα, μετα το dopler.

 

Jenny γενναμε μαζι μου φενεται :) , εχουμε ακριβως το ιδιο tiker!Που γεννας??

 

Δεν εχω αγορασει και τιποτα για το μωρο η γαιδουρα :oops::roll: ουτε για το δωματιακι του δεν εχω κοιταξει. αλλα η πεθερα μου και η μαμα μου μου λενε οχι ακομα γιατι ειναι γρουσουζια :?

Δεν τα πολυ πιστευω αυτα αλλα για να αποφυγω την μουρμουρα...κανω τουμπεκι... :lol::lol::lol:

 

Jenny kai Elenna και εγω εχω το ιδιο ticker με εσας. 20/7 δεν εχετε ΠΗΤ? εγω γεννάω, πρωτα ο θεός στο ΙΑΣΩ.

 

 

Κι εγω ΙΑΣΩ γενναω κουκλα!!Λες να ειμαστε μαζι? :lol::lol::D

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Το λαστέξ θα το πάρω επειδή βοηθάει τα εσωτερικά όργανα να επανέρθουν γρηγορότερα στην θέση τους...δίνεις μία βοήθεια στο σώμα σου :wink:

Βέβαια άντε να δούμε πόσο θα το αντέξω με τις ζέστες αλλά ΟΚ, είμαι πεισματάρα σε τέτοια και θα το αντέξω! :wink:

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ θα πάρω λαστέξ. Αυτό το lipopanty που είναι ειδικό για λεχώνες. Ακριβούτσικό όμως κορίτσια.

 

ναί;;; Πόσο έχει;;;

Εμένα μου είπανε να πάω να πάρω το πιο απλό που υπάρχει από το Φαρμακείο...

 

«Να αμφιβάλεις, αν τ' άστρα είναι φωτεινά. Να αμφιβάλεις, αν ο ήλιος κινείται. Να αμφιβάλεις, αν η αλήθεια είναι αλήθεια ή ψέμα. Μα ποτέ μην αμφιβάλεις για την αγάπη μου.»

Link to comment
Share on other sites

3 νυχτικα

εσωρουχα

σερβιετες αυτες που εχουν ειναι τεραστιες κ εισαι σαν χεσμενη αμα σηκωνεσαι :lol:

επιθεματα θηλασμου

σελτεδακια

οινοπνευμα καθαρο κ βαμβακι δεν ειχαν κ ηταν κ ιδιωτικο :!:

παντοφλες

σαμπουαν

περιοδικα

βουρτσα

εγω την ετοιμασα οταν μπηκα στο μηνα μου

 

τα σελτεδάκια τι είναι;;

και σουτιεν θηλασμού πρέπει να πάρουμε .

1123994.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως κι εγώ θα πάρω λαστέξ. Αυτό το lipopanty που είναι ειδικό για λεχώνες. Ακριβούτσικό όμως κορίτσια.

κι εγώ αυτό είδα αλλά η κοπέλλα μου είπε να πάρω ένα απλό, αλλά επειδή με ξέρω μέσα στο καλοκαίρι όχι λαστέξ δεν μπορώ να φορέσω αλλά τίποτα, τζάμπα λεφτά θα δώσω. νομίζω το συγκεκριμμένο έχει περίπου 80 ευρώ!

EPLX.jpg.png

.png

Link to comment
Share on other sites

Πάντως, κορίτσια, σοβαρά δοκιμάστε και βρακάκι-σορτς. Υπάρχουν και σε βαμβακερά και είναι αρκετά ψηλά στη μέση. Αυτά που είχα εγώ ήταν και καπως σκληρό το υφασμα τους και δεν ήταν μαλακά σαν τα άλλα εσώρουχα και με κρατάγανε πολύ καλά. Αλλά μην νομίζεται, για καμιά 10ριά μερες μόνο το είχα. Και γω λαστέξ...αδύνατον!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

γεννησα στο μητερα

το οινοπνευμα για να καθαριζουμε τις θηλες πριν θηλασουμε καμια ωριτσα ετσι μου ειχε πει η μαια

 

δεν θελει σελτεδακια θελει πανακια αυτα που βαζεις στον ωμο για να ρευτει

 

εσωρουχα τα κανονικα αυτα που φοραμε

 

σερβιετες πηρα τις κανονικες δεν ειχα πολυ αιμα αν κ γεννησα με καισαρικη :!:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...