Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

έχω ακούσει πολύ καλά λόγια κ για το λαδάκι για το στήθος της weleda. λέει για μετά την 38 βδομάδα. κάνει καλό κ στο στήθος αλλά κ για τη γαλακτοφορία. το δοκίμασε καμία σε προηγούμενη εγκυμοσύνη;

λογικά για αυτές που γενάνε Ιούλιο - Αύγουστο - κ εγώ μαζί - θα χει ζέστη. Λέω λοιπόν να πάρω μαζί μου σίγουρα μία πικέ κ μία φλίσ για παν ενδεχόμενο. στην επόμενη επίσκεψη σας στην κλινική βρείτε μία μαία κ ζητήστε τις συμβουλές της, κάτι παραπάνω θα ξέρει, εγώ ρώτησα κ μου είπανε για πικέ. αλλά ας πάρω κ μία πιο χοντρή.

Για τα σεντονάκια του μωρού, εγώ είχα πάνες στο πυρέξ αλλά τώρα λόγω ζέστης μάλλον καλό είναι το σεντόνι.

Στην πρώτη μου γέννα, είχα ενημερώσει τον άντρα μου, μαμά, πεθερά για το που είναι τα πράγματα του μωρού στο σπίτι έτσι ώστε ότι μου χρειάστηκε επιπλέον το φέρνανε. Η κατάσταση είχε ως εξής: το μωρό στην αρχή που έκανε το μηκόνιο γινόταν χάλια όλα, φορμάκια, φανελάκια, πάνες, πετσέτες όλα όλα. Έτσι τα ρούχα που είχα στη βαλίτσα του χρησιμοποιήθηκαν όλα, λερώθηκαν κ φύγανε για πλύσιμο. Συμβουλή μου λοιπόν είναι να τα έχετε όλα έτοιμα κ τακτοποιημένα στα συρτάρια τους, ενημερώστε για τη θέση τους σε 1,2 άτομα για να χετε το κεφάλι σας σίγουρο αλλά κ τα συρτάρια σας όταν γυρίσετε τακτοποιημένα (καταλάβατε τι εννοώ).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχω ηδη πλυνει-σιδερωσει-τακτοποιησει τα παντα για την μικρη.το καλο ειναι οτι τωρα που ξεκινησα να ετοιμαζω βαλιτσα δεν θα χρειαστει να παρω ενα σκασμο ρουχα του μωρου γιατι ειμαι σε ιδιωτικο,οποτε μονο τα ρουχα που θα φυγει και πανες αγκαλιας+πετσετακια για τις γουλιες.εχω ραντεβου με τον γιατρο στις 36 εβδομαδες οποτε θα τον ρωτησω για την κρεμα.παντως οι θηλες μου ειναι αρκετα μαλακες και λειες,οποτε υποθετω δεν εχω καποιο θεμα.τωρα για την φαγουρα μπορω να πω πως εχει αρχησει παλι και με τρωει η τομη της καισαρικης,αλλα στον τελευταιο υπερηχο το παχος της ηταν καλο και μου ειπε οτι παμε για φ.τ,αλλα θα το ξαναδουμε μετα τις 36 εβδομ.

Link to comment
Share on other sites

εχω ηδη πλυνει-σιδερωσει-τακτοποιησει τα παντα για την μικρη.το καλο ειναι οτι τωρα που ξεκινησα να ετοιμαζω βαλιτσα δεν θα χρειαστει να παρω ενα σκασμο ρουχα του μωρου γιατι ειμαι σε ιδιωτικο,οποτε μονο τα ρουχα που θα φυγει και πανες αγκαλιας+πετσετακια για τις γουλιες.εχω ραντεβου με τον γιατρο στις 36 εβδομαδες οποτε θα τον ρωτησω για την κρεμα.παντως οι θηλες μου ειναι αρκετα μαλακες και λειες,οποτε υποθετω δεν εχω καποιο θεμα.τωρα για την φαγουρα μπορω να πω πως εχει αρχησει παλι και με τρωει η τομη της καισαρικης,αλλα στον τελευταιο υπερηχο το παχος της ηταν καλο και μου ειπε οτι παμε για φ.τ,αλλα θα το ξαναδουμε μετα τις 36 εβδομ.

 

ποτε εχεις ΠΗΤ βαλια? εγω τα αγορασα ολα σχεδον τα πραγματα αλλα δεν τα εχω βαλει ακομα σε βαλιτσα.μαλλον ειναι νωρις.οι παλιιοτερες βεβαια λενε οτι με το που θα μπεις στον 8ο να ειναι ετοιμη η βαλιτσα αλλα εδω βλεπω ολες οι κοπελες την φτιαχνουν αργα.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες! Η διαδικασία του να φτιάξω βαλίτσα μου πήρε μία μέρα, αλλά εδώ και 10 μέρες από την χαρά μου όλο την ανοίγω να βάλω/βγάλω το κατιτίς. Για αυτό συμβουλεύω να μην την αφήσετε για τελευταία στιγμή, να το χαρείτε και εσείς μετά όλο αυτό!

 

Να ρωτήσω όσες ξέρετε, τι φοράμε με το που πάμε να γεννήσουμε σε δημόσιο νοσοκομείο...? Πρέπει να υπολογίζουμε και ένα παλιό νυχτικό για τον τοκετό που σίγουρα θα λερωθεί...? Κάπου λυπάμαι τα καινούργια μου νυχτικάκια να τα φορέσω εκείνη την ώρα...Μήπως μας φοράνε ρόμπα όμως...?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, Βάλια να σε ρωτήσω κάτι. Πόσος καιρός πέρασε από την προηγούμενη κτ; Επειδή γράφεις για το πάχος της τομής, αυτό πως ακριβώς φαίνεται, από υπέρηχο; Μπράβο πάντως που ο γιατρός σου αναλαμβάνει φτ μετά από κτ. Που θα γεννήσεις αλήθεια; ΑΘήνα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ματιλντα μου εχω πητ στις 23 ιουλιου αλλα η μικρη εχει παρει θεση και ειναι πολυ χαμηλα.ο υπερηχολογος στο ντομπλερ μου ειπε"αν κλεισεις και τις 37 εβδομ.χαρουμενος θα ειμαι".ο γιατρος μου παλι μου ειπε να μην αγχωνομαι εχουμε καιρο.καλου κακου παντως τα βασικα ειναι ηδη ετοιμα στην βαλιτσα.κατι ψιλα για τελευταια ωρα(φορτιστη,οδοντοβουρτσα και τετοια) εχω αφησει.

 

vaskokkal την πρωτη καισαρικη την εκανα πριν 4 χρονια.αργησα λιγακι μαλλον για το δευτερο,σωστα?χιχι

αυτο με το παχος της τομης,ξερω οτι κανονικα μετα την 36 εβδομ.στον υπερηχο σου κοιτανε το παχος της ουλης.αν ειναι μεχρι καποια χιλιοστα(δεν θυμαμαι ακριβως ποσα,θα ρωτησω και θα σου πω)πας κανονικα για φ.τ.αν ειναι λιγοτερα ισως δεν σε αφησει ο γιατρος,η' απλα δεν σε ζορισει πολυ πολυ.παντως και στο ντομπλερ που ρωτησα τον υπερηχολογο(στις 32 εβδομ) μου ειπε οτι φαινεται οκ η ουλη και μαλλον δεν θα εχω θεμα,απλα να το ξανατσεκαρω με τον γιατρο μολις μπω στο μηνα μου.γενναω αθηνα,στο λητω με τον γιαννικο πρωτα ο θεος.εξαιρετος ανθρωπος πανω απο ολα

Link to comment
Share on other sites

α σχετικα κοντα ειμαστε βαλια. νομιζα οτι γεννας τωρα αυτες τις μερες . Εμενα μου ειπε μεχρι 11/8. Στο ντοπλερ σου λενε πιο συγκεκριμενα ποτε υπολογιζουν? να σου πω κατι στις 29 εβδομαδες ακριβως που πηγα γιατρο μου ειπε οτι ειναι με το κεφαλι κατω. Εσενα εχει εμπεδωθει δηλαδη τωρα? αλλα εγω νιωθω ολο να στριφογυριζει. εσυ το νιωθεις αυτο?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο. σκεφτομαι να παρω το κλυσμα και να το κανω απο το σπιτι μου πριν ξεκινησω για το μαιευτηριο. δεν θελω να μπω στο νοσοκομειο σε αυτη τη διαδικασια εκει .τι λέτε?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

να σου πω κι εγω το εχω σκεφτει αυτο μιας και το βρηκα πολυ αβολο ολο αυτο στην πρωτη γεννα.αλλα φιλη μου που το εκανε της ξαναεκαναν εκει γιατι δεν την πιστεψαν.εγω παντως στην πρωτη που πηγα φρεσκοξυρισμενη οντας με ραντεβου και παλι με κοιταξε η αλλη γιατι δεν πιθοταν οτι τα ειχα καταφερει.καλα το κλυσμα παει κι ερχεται αλλα το να ειμαι με τα ποδια ανοιχτα για να με ξυριζουν ουτε να το σκεφτω δεν ηθελα!!!

 

η μικρη μου εχει γυρησει με το κεφαλι κατω απο την β'επιπεδου.και στο ντομπλερ το κεφαλακι της τελειωνει στην τομη της καισαρικης.δεν ρωτησα αν εμπεδοθηκε αλλα ειναι πολυ χαμηλα και το νιωθω εντονα γιατι δεν μπορω ουτε να κατσω χωρις μαξιλαρακι.την νιωθω που κουνιεται αλλα οχι τοσο χαμηλα

Link to comment
Share on other sites

εγω απο θεμα ξυρισματος δεν νομιζω να εχω προβλημα. πιο αβολο αισθανομαι το κλυσμα. Θα ρωτησω τη μαια μου μαλλον γιατι οσο το σκεφτομαι ...:oops:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να ρωτήσω και κάτι άσχετο....

Τα ρουχαλάκια του μωρού τα σιδερώνετε και από τις δύο πλευρές (καλή και ανάποδη)?

 

 

Νομιζω ειδικα αν εχεις ατμοσιδερο τυπου στιρελα εγω το θεωρω υπερβολη. Εγω απο τη μια θα τα κανω.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Παντως κοριτσια εφοσον τα παιδακια ειναι τελειομηνα δεν υπαρχει λογος για τοσο μεγαλη αποστειρωση , ειμαι λιγο υπερ των μικροβιων . Ισως απλα τον πρωτο καιρο , δηλαδη πρωτο μηνα , αλλα και γενικως σκεφτητε ??? το ριλαξ που θα ειναι πανω αποστειρωμενο θα ειναι ? το καροτσι ? το καθησματακι αυτοκινητου ?? αμα πιασει το χερι σας και το βαλει στο στομα του ??? προχθες ακουσα το παραλογο σε ενα μαγαζι , 8 μηνες αποστειρωση και επαθα σοκ . Δηλαδη ακομα και στο γιο μασ που ημασταν ψαρωμενοι μονο ενα 4μηνο αποστειρωναμε μπουκαλια , στη μικρη 3 μηνες επειτα τα επλυνα με ζεστο νερο.Και τα ρουχαλακια πλυσιμο και σιδερωμα οπως και τον υπολοιπων , και καμια φορα αμα δεν ειχαμε σιδερωσει και κανα φορμακι χωρις σιδερο το φορουσα .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι με ατμοσίδερο τύπου stirela τα έκανα μόνο από την καλή τους, αλλά άκουσα πως κάποιοι τα σιδερώνουν και από τις δύο πλευρές.

Σήμερα θα διαλέξω ποια θα πάρω μαζί μου στο νοσοκομείο.

Αντί για σεντόνι λέω να πάρω πάνες μαζί μου 90χ90 και από κάτω θα βάζω το σελτεδάκι. Τα σεντόνια που έχω πάρει είναι όλα για κούνια και θα είναι τεράστια.

Link to comment
Share on other sites

viki35 συμφωνω. "πρεπει" να υπαρχουν και λιγα μικροβια...καταλαβατε πως το λεω...ετσι...

ας μην γινομαστε υπερβολικοι..αλλωστε αυτο μπορει να ειναι χειροτερο καμια φορα (η μανιωδης αποστειρωση των παντων)..;)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα γεννησω καπου στο πρωτο 10ημερο του αυγουστου.Εχω αγορασει τα ρουλαχαλακια του μωρου. Μου ειπαν οτι το νεογεννητο τον πρωτο καιρο φοραει μακρυμανικα-ολοσωμα φορμακια, Η απορια μου ειναι...για ποσο καιρο αραγε θα του φοραω μακρυμανικα φορμακια αραγε μεσα στη μεση του καλοκαιριου και τι ρουχαλακια θα πρεπει να βαλω στο βαλιτσακι για να εχω στο μαιευτηριο??

Εχω αγορασει παρα πολλα κοντομανικα και με χοντρη τιραντα, αλλα μακρυμανικα μονο 3-4, λετε οτι πρεπει να αγορασω κι αλλα απο αυτα?

:confused::confused:

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα γεννησω καπου στο πρωτο 10ημερο του αυγουστου.Εχω αγορασει τα ρουλαχαλακια του μωρου. Μου ειπαν οτι το νεογεννητο τον πρωτο καιρο φοραει μακρυμανικα-ολοσωμα φορμακια, Η απορια μου ειναι...για ποσο καιρο αραγε θα του φοραω μακρυμανικα φορμακια αραγε μεσα στη μεση του καλοκαιριου και τι ρουχαλακια θα πρεπει να βαλω στο βαλιτσακι για να εχω στο μαιευτηριο??

Εχω αγορασει παρα πολλα κοντομανικα και με χοντρη τιραντα, αλλα μακρυμανικα μονο 3-4, λετε οτι πρεπει να αγορασω κι αλλα απο αυτα?

:confused::confused:

 

θα βράσει καλέ το παιδί με το μακρυμάνικο!!! Από συμβουλές έχεις να ακούσεις πολλά από τους γύρω σου. Χρησιμοποίησε τη λογική σου γιατί θα τρελαθείς!! Και τα λίγα μακρυμάνικα που πήρες, άχρηστα θα σιυ είναι. Θα το δεις και μόνη σου ότι δε θα σου "πηγαίνει" να του βάλεις του παιδιού μακρυμάνικο με 40 βαθμούς. Με το καλό!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλε ναι μην βαλεις το παιδακι μακρυμανικα , θα βολευτεις και μονο με βρακακια αυτα τα ολοσωμα και οταν το βγαζετε ε3ω κοντο φορμακι . Εγω θα γεννησω τελη αυγουστου ή πρωτη-δευτερη μερα Σεπτεμβριου και παλι κοντομανικα εντελως , μπουτακια χεριακια εξω θα εχω . Ουτε κουβερτουλες ουτε τιποτα , να 3ερεις οτι τα μωρακια ζεσταινονται πολυ περισσοτερο απο μας .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε παιδακι μου ειχα τρομαξει!!!

Καλα ναι...ισχυει...ο καθενας να λεει το μακρυ και το κοντο του!

Οποτε στη βαλιτσα του μαιευτηριου να βαλω κυριως φορμακια με κοντο μανικακι και το πολυ πολυ να παρω και ενα μακρυμανικο, απλα για να υπαρχει..ε?

Ευχαριστω!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες τις κοπέλες! Η διαδικασία του να φτιάξω βαλίτσα μου πήρε μία μέρα, αλλά εδώ και 10 μέρες από την χαρά μου όλο την ανοίγω να βάλω/βγάλω το κατιτίς. Για αυτό συμβουλεύω να μην την αφήσετε για τελευταία στιγμή, να το χαρείτε και εσείς μετά όλο αυτό!

 

Να ρωτήσω όσες ξέρετε, τι φοράμε με το που πάμε να γεννήσουμε σε δημόσιο νοσοκομείο...? Πρέπει να υπολογίζουμε και ένα παλιό νυχτικό για τον τοκετό που σίγουρα θα λερωθεί...? Κάπου λυπάμαι τα καινούργια μου νυχτικάκια να τα φορέσω εκείνη την ώρα...Μήπως μας φοράνε ρόμπα όμως...?

 

Όταν σε παραλάβουν σε πανε για προετοιμασία (κλισμα, ξυρισμα) και βγάζεις τα ρούχα σου, τα παραλαμβάνει ο άντρας σου ή όποιος τέλος πάντων σε συνοδεύει και φοράς μια ρομπιτσα μόνο. Άρα μην αγχωνεσαι δεν θα χρειαστείς ρούχα σε πρώτη φάση, μετά όταν με το καλό γεννήσεις και σε ανεβάσουν σε δωμάτιο τότε φοράς τα πυτζαμονυχτικακια σου :)

Αυτά από το Αλεξάνδρα, τώρα για άλλα μαιευτήριο δεν γνωρίζω.

db0ip3.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν σε παραλάβουν σε πανε για προετοιμασία (κλισμα, ξυρισμα) και βγάζεις τα ρούχα σου, τα παραλαμβάνει ο άντρας σου ή όποιος τέλος πάντων σε συνοδεύει και φοράς μια ρομπιτσα μόνο. Άρα μην αγχωνεσαι δεν θα χρειαστείς ρούχα σε πρώτη φάση, μετά όταν με το καλό γεννήσεις και σε ανεβάσουν σε δωμάτιο τότε φοράς τα πυτζαμονυχτικακια σου :)

Αυτά από το Αλεξάνδρα, τώρα για άλλα μαιευτήριο δεν γνωρίζω.

 

Αθηνά σε ευχαριστώ πολύ,εκεί πρόκεται να γεννήσω κ εγώ και περνάνε από το μυαλό μου όλες οι μικρές σημαντικές και ασήμαντες λεπτομέρειες...Τον άντρα μας που τον αφήνουμε..? Εκεί που λέει παραλαβή επίτοκων στο ισόγειο......? και που τον ξαναβλέπουμε...?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

θα βράσει καλέ το παιδί με το μακρυμάνικο!!! Από συμβουλές έχεις να ακούσεις πολλά από τους γύρω σου. Χρησιμοποίησε τη λογική σου γιατί θα τρελαθείς!! Και τα λίγα μακρυμάνικα που πήρες, άχρηστα θα σιυ είναι. Θα το δεις και μόνη σου ότι δε θα σου "πηγαίνει" να του βάλεις του παιδιού μακρυμάνικο με 40 βαθμούς. Με το καλό!!

 

Νανά εγώ γεννάω μέσα στην επόμενη εβδομάδα, να πάρω μαζί μου μακρυμάνικα στο μαιευτήριο...? Δύσκολο να προβλέψεις τον καιρό πια και τις ανάγκες ενός μικροσκοπικου ανθρώπου που μόλις βγήκε από την κοιλίτσα:P:p:p. Ανυπομονώ να γνωρίσω την κορούλα μου αλλά με έχει φάει το άγχος δε το κρύβω! Ευχαριστώ πολύ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...