Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

παντως για την ωρα εχω φτιαξει το βαλιτσακι με τα καλλυντικα μου,σαμπουαν και αφρουλουτρο και ολα τα σιναφι.εχω πλυνει τα ρουχα που θελω για την μπεμπα και εχω φτιαξει λιστα για ολα τα αλλα,την εχω πανω στο ψυγειο.μεσα στην εβδομαδα θα παρω και βαλιτσουλα και θα την ετοιμασω.δεν μπορω να τ'αφησω τελευταια ωρα.θα τρελαθω απο το αγχος.

 

τα εσωρουχα μιας χρησης τα ειχα στην πρωτη γεννα,και αυτα του μαιευτηριου που ειναι σαν διχτυ και δικα μου απο μαγαζι.ε λοιπον πιο αβολα πραγματα δεν εχω ξαναφορεσει.του μαιευτηριου ηταν σαν διχτυ και εμπλεκαν οι γαζες της καισαρικης και ουρλιαζα καθε φορα που εκανα καποια κινηση.τα δικα μου ηταν απο ενα περιργο υλικο σαν πολυ λεπτο υφασμα,σαν πολυ λεπτος υαλοβαμαβακας και εκανα χρουτς σρουτς καθε φορα που κουνιομουν,επισης ηταν πολυ περιεργα σαν μπαλονια φουφουλιαζαν και αντι να ειναι πανω μου σαν κανονικο εσωρουχο αυτο ηταν αλου για αλλου και ειχα διαροες.2 χρησημοποιησα και μετα τα πεταξα μαζι με τα κουτια.χιλιες φορες να πλενω τα δικα μου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεννησα στο ΙΑΣΩ το γεναρη κ οντως προσφερουν τα παντα!! σερβιετες μεγαλες,εσωρουχα μιας χρησης(με βολεψαν παρα πολυυυ),αφρολουτρο για την ευαισ.περιοχη,μαντηλακια αντισηπτικα,σαπουνακια για τα χερια! οσο για το μωρο οντως δεν το εχεις συνεχεια μαζι σου εκτος κ αν ζητησεις rooming in.. ομως νομιζω οτι ουτως η΄αλλως δεν προλαβαινεις να διαβασεις κανενα βιβλιο γιατι εχεις συνεχεια κοσμο,μια σου κανουν καμια εξεταση,μια φερνουν φαγητο! τις ελαχιστες ωρες που εχεις λιιιγο ελευθερο χρονο κοιμασαι! εγω τουλαχιστον αυτο εκανα..ευτυχως δλδ γιατι ειχα τοσα ξενυχτια μετα που μετανιωσα που δεν κοιμωμουν κι'αλλο!!!:D:D:D:D;)

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια παντως εγω σαμ εσωρουχα μιας χρησης πηρα της τενα σαν βρακακια ειναι πολυ λεπτα και κρατανε πολυ ωραια εχουν κατι μωβ σχεδιακια σαν πεταλουδιτσες πανω φαινοται απο την συσκευασια.....μου τα προτεινε μαια και οντως με βολεψαν απιστευτα.......

 

Επισης μην τρελενεστε να παρετε μαζι σας πολλα πραγματα εχω κουβαλησα ξυραφακια ολα τ καλυντικα κτλ και ουτε τα μισα δεν χρησιμοποιησα.......

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

βασικα πηρα την κρεμα σωματος και προσωπου,ξυραφακι,αφρολουτρο,σαμπουαν,σφουγγαρι,λαστιχακια μαλλιων και βουρτα.οδοντοκρεμα-οδοντοβουρτσα,αποσμητικο,λιποζαν απο καλλυντικα τιποτα γιατι οντως την πρωτη φορα δεν προλαβαινα ουτε να κοιμηθω οχι να βαφομαι κιολας.και δεν ειχα και το παιδι μαζι,ηταν στην μενν.

 

τωρα απο τα αλλα 2 νυχτικακια,2ζευγαρια πιζαμακια(σορτσακι-μπλουζακι),παντοφλες,σαγιοναρες για το ντους,μια αλλαξια ρουχα για να φυγω,ενα βιβλιο γιατι αν δεν διαβασω εστω και 2 σελιδες δεν υπαρχει περιπτωση να κοιμηθω,με ηρεμει,εσωρουχα μπολικα,3 σουτιεν θηλασμου,επιθεματα στηθους,κρεμα για τις θηλες δεν πηρα ακομα αλλα μου προτιναν της freziderm(καλη ειναι?δεν εχω ιδεα,στο πρωτο δεν καταφεραμε να θηλασουμε),2-3 πανακια για απο κατω(πλυσιμο τοπικα),2 υφασματινες πανες για το μωρο,για να μην ακουμπαει πανω στα σεντονια μου το νεογεννητο,πολλα πετσετακια για γουλιτσες(αν παει σαν την πρωτη θα θελω 15 την ημερα χιχιχ),τα ρουχα της για να φυγει +μια ελαφρυα πικε κουβερτουλα για να την παρω,σερβιετες ,εσωρουχα τενα ακομα τα ψαχνω(που τα βρηκατε?εμες εδω στην λουτσα απο οτι φαινεται ειμαστε ετη φωτος μακρυα),φορτιστη τηλεφωνου,φωτογραφικη με εξτρα μπαταριες,ενα αντισηπτικο τζελ(για οποιον θελει να ακουμπησει το μωρο+για μενα φυσικα),μωρομαντηλα και απο χαρτια το βιβλιαριο,τις τελευταιες εξετασεις,ληξιαρχικη γαμου για να δηλωθει το παιδι και τελος χρηματα αλλα οχι πανω απο 20-30 ευρω(αν θελω μου αφηνει ο συζηγος) γιατι πολλα ακουγονται για μικροκλοπες.

θεωρητε οτι πρεπει να παρω καληματα μιας χρησης για την τουαλετα?υποτιθεται οτι ολη μερα καθαριζουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω πητ 12 αυγουστου αρα λεω να φτιαξω την βαλιτσα μου μολισ μπω στον μηνα μου...απο τις 12 ιουλιου περιπου να ειμαι ετοιμη....ακομα ειναι νωρις....προς το παρον φτιαχνουμε το παιδικο δωματιο σιγα-σιγα...

Link to comment
Share on other sites

Το βιβλίο και τη μουσική την ανέφερα εγώ...δεν ξέρω πού αναφέρονται τα ειρωνικά hellooo (σε μένα ή στα βιβλία που συμβουλεύουν) και δίνω το περιθώριο της αμφιβολίας γιατί ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος.

 

Θα γεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο το οποίο έχω ήδη επισκεφτεί και με συμβούλευσαν ακριβώς αυτά διότι το μωρό -αν και δε θα είμαι σε μονόκλινο αλλά σε τρίκλινο, θα μου το φέρνουν συγκεκριμένες ώρες.

 

Γνωρίζω πως σε δημόσιο το μωρό είναι δίπλα σου όλη την ώρα και ισχύουν αυτά που αναφέρεις.

Κι εγώ είχα πάρει μαζί μου βιβλία (ένα για μωρά και ένα μυθιστόρημα) και το iPod μου. Τελικά επειδή βρήκα καλή παρέα με τα άλλα κορίτσια στο δωμάτιο, διάβασα πολύ λίγο και μουσική άκουσα μόνο 1-2 φορές, αλλά αν είχα πέσει σε καμία ...δύσκολη περίπτωση σίγουρα τα ακουστικά του iPod θα ήταν σωτήρια!! Τον περισσότερο ελεύθερο χρόνο μου τον πέρασα στο FB (είχε wifi το μαιευτήριο) και στο τηλέφωνο χιχιχι :wink:

 

Πάντως ένα βιβλίο και ένα MP3 player δεν πιάνουν τόσο χώρο στη βαλίτσα. Αν γενικά δεν διαβάζεις ή δεν ακούς μουσική, είναι άλλο θέμα. Όπως και άλλο θέμα είναι αν έχεις ζητήσει rooming in.

Link to comment
Share on other sites

βαλια 27 καθισματακια τουαλετας (toly εγω παιρνω) , εγω θα παρω σιγουρα. Οσο για την κρεμα για τις θηλες εχω παρει την nipple care frezyderm και ειμαι ευχαριστημενη.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι κανένα ειρωνικό ύφος σε κανένα σχόλιο κ σε κανένα μέλος, μόνο την προσωπική μου εμπειρία καταθέτω που γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο (εδώ έτσι συνηθίζεται γιατί υπάρχει μόνο μία ιδιωτική κλινική που ότι κ να συμβεί σε σένα ή στο μωρό στο νοσοκομείο σε στέλνουν πάλι, άλλωστε η γιατρός μου εκεί είναι στο δημόσιο). Τα βιβλία που έχω διαβάσει (γιατί διάβαζα κ στην πρώτη εγκυμοσύνη κ τώρα) περί εγκυμοσύνης, θηλασμού, τοκετού, φροντίδας κλπ κλπ σε μερικά θέματα τα βρίσκω εξωπραγματικά, ίσως είναι μεταφρασμένα από ξένους συγγραφείς σε κουλτούρα κ νοοτροπία που εδώ στην Ελλάδα εκτός ίσως από τα μεγάλα ιατρικά κέντρα δεν τα συναντάς.

Όπως ανέφερε κ μία κοπέλα εγώ θα προτιμούσα το χρόνο που είχα να χαλάρωνα λίγο κ να κοιμόμουν - πάντα μιλάω για την προσωπική μου εμπειρία - γιατί μετά έχει ξενύχτι. τώρα αν το μωρό στο φέρνουν 2 -3 φορές τη μέρα ε λογικό είναι την υπόλοιπη μέρα τι θα κάνεις; κάτι πρέπει να βρείς να κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Όπως ανέφερε κ μία κοπέλα εγώ θα προτιμούσα το χρόνο που είχα να χαλάρωνα λίγο κ να κοιμόμουν - πάντα μιλάω για την προσωπική μου εμπειρία - γιατί μετά έχει ξενύχτι. τώρα αν το μωρό στο φέρνουν 2 -3 φορές τη μέρα ε λογικό είναι την υπόλοιπη μέρα τι θα κάνεις; κάτι πρέπει να βρείς να κάνεις.

Δεν είναι ότι δεν έχεις τι να κάνεις την υπόλοιπη μέρα... :rolleyes:

 

Μπορεί να πονάς ή να έχεις υπερένταση και να μην μπορείς να κοιμηθείς. Μερικούς ανθρώπους τους χαλαρώνει η μουσική ή το διάβασμα. Δεν είναι κακό. Ή μπορεί να έχει θόρυβο στο δωμάτιο (π.χ. να έχουν οι άλλες κοπέλες επισκέψεις κι εσύ να είσαι μόνη σου) και να θες να απομονωθείς λίγο.

 

Ούτε σημαίνει ότι επειδή έχεις μαζί σου ένα βιβλίο ή ένα περιοδικό θα κάτσεις και θα διαβάζεις με τις ώρες. Ίσως 5 λεπτά να είναι αρκετά. Μερικές κοπέλες διαβάζουν την ώρα που θηλάζουν. Από προσωπική εμπειρία, τους πρώτους 3 μήνες με το μωρό διάβασα περισσότερο απ' ό,τι όλο τον προηγούμενο χρόνο!

 

Υπάρχουν και μωρά που είναι εξαρχής ήσυχα οπότε ακόμα κι όταν τα έχεις μαζί σου στο δωμάτιο, έχεις χρόνο να χαλαρώσεις και να διαβάσεις ή να ακούσεις μουσική.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είναι ότι δεν έχεις τι να κάνεις την υπόλοιπη μέρα... :rolleyes:

 

Μπορεί να πονάς ή να έχεις υπερένταση και να μην μπορείς να κοιμηθείς. Μερικούς ανθρώπους τους χαλαρώνει η μουσική ή το διάβασμα. Δεν είναι κακό. Ή μπορεί να έχει θόρυβο στο δωμάτιο (π.χ. να έχουν οι άλλες κοπέλες επισκέψεις κι εσύ να είσαι μόνη σου) και να θες να απομονωθείς λίγο.

 

Ούτε σημαίνει ότι επειδή έχεις μαζί σου ένα βιβλίο ή ένα περιοδικό θα κάτσεις και θα διαβάζεις με τις ώρες. Ίσως 5 λεπτά να είναι αρκετά. Μερικές κοπέλες διαβάζουν την ώρα που θηλάζουν. Από προσωπική εμπειρία, τους πρώτους 3 μήνες με το μωρό διάβασα περισσότερο απ' ό,τι όλο τον προηγούμενο χρόνο!

 

Υπάρχουν και μωρά που είναι εξαρχής ήσυχα οπότε ακόμα κι όταν τα έχεις μαζί σου στο δωμάτιο, έχεις χρόνο να χαλαρώσεις και να διαβάσεις ή να ακούσεις μουσική.

 

Πολύ καλά τα λες γενικά! Ειδικά αυτό με το διάβασμα, ξεκίνησα με την τριλογία του Λαρσεν, το κορίτσι με το τατουάζ, και έχω εθιστεί στην σκανδιναβική αστυνομική λογοτεχνία τόσο πολύ, που πλέον δεν έχω αφήσει κανένα συγγραφέα παραπονεμένο!

:lol:

----------------------

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλα τα κορίτσια..Ουφ, πως περνάνε οι μέρες σας? Εμένα αργααααα αργαααα..

 

Βιβλίο δε θα πάρω γιατί νομίζω πως δεν θα έχω χρόνο για διάβασμα με το μωράκι μου δίπλα όλη την ώρα, δε ξέρω αν θα έχω μάτια για κάτι άλλο!! Το σίγουρο είναι πως θα πάρω μαζί μου το μικρό μου αγαπημένο ipod γιατί την μουσικούλα μου την θέλω!!

 

'Εχω μία χαζή ερώτηση βρε κορίτσια για όποια κοπέλα ξέρει..Το κρεβατάκι του μωρού στο μαιευτήριο, ή πυρεξάκι όπως το λένε, τι σεντόνια θέλει..? Σκέφτομαι να πάρω μαζί μου αυτά τα μικρά που είναι και σαν πάνες αγκαλιάς, ή να πάρω πιο μεγάλα, αυτά που είναι για κούνια και να τα διπλώσω...?Τι έχετε δει εσείς που έχετε γεννήσει ή επισκεφτεί δημόσιο νοσοκομείο?

 

Ξέρω, πνίγομαι τελευταία σε μία κουταλιά νερό:P:p:p:p

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Για κατωσεντονα στο νοσοκομειο θα χρησιμευσουν οι πανες αγκαλιας (αυτες που ειναι σαν σεντονακια 90Χ90) για να το σκεπαζεις ομως παρε αν εχεις 2 πανωσεντονα κουνιας που θα βαζεις μαζι με μια πικεδενια πανα-ετσι μου τα ειπε η μαια.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω σιγά σιγά κι εγώ τη βαλιτσούλα μου μιας κι έχω πητ 20/07...

έχω πάρει 3 νυχτικά μια ρομπίτσα και ένα ζευγάρι πιτζαμάκια.

Επιθέματα στήθους, 2 σουτιέν θηλασμού (λέω να πάρω άλλο ένα).

Σερβιέτες πήρα ένα πακέτο που έχει 12 (φυσικά δεν φτάνουν θα πάρω κι άλλες) αλλά ήθελα να σας ρωτήσω ποιες πήρατε?

Χρειάζομαι σλιπ μιας χρήσεως αλλά δεν τα είδα πουθενά, μάλλον πρέπει να ρωτήσω σε φαρμακείο ε?

Επίσης έχω πάρει κρέμα για τις θηλές της Frezyderm αλλά δεν βάζω ακόμη, από πότε αρχίζουμε να βάζουμε?

Για το μωρό θα πάρω τα πάντα μιας και θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν παρέχουν τίποτα....

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω σιγά σιγά κι εγώ τη βαλιτσούλα μου μιας κι έχω πητ 20/07...

έχω πάρει 3 νυχτικά μια ρομπίτσα και ένα ζευγάρι πιτζαμάκια.

Επιθέματα στήθους, 2 σουτιέν θηλασμού (λέω να πάρω άλλο ένα).

Σερβιέτες πήρα ένα πακέτο που έχει 12 (φυσικά δεν φτάνουν θα πάρω κι άλλες) αλλά ήθελα να σας ρωτήσω ποιες πήρατε?

Χρειάζομαι σλιπ μιας χρήσεως αλλά δεν τα είδα πουθενά, μάλλον πρέπει να ρωτήσω σε φαρμακείο ε?

Επίσης έχω πάρει κρέμα για τις θηλές της Frezyderm αλλά δεν βάζω ακόμη, από πότε αρχίζουμε να βάζουμε?

Για το μωρό θα πάρω τα πάντα μιας και θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν παρέχουν τίποτα....

 

 

κι εγω αυτην εχω, η μαια δεν ηθελε να βαζω τιποτα τοσο καιρο,αλλα το τελευταιο διαστημα οι θηλες μου φαινονται σαν σκασμενες και στη θηλαια αλω υπηρχε καποια ξηροδερμια, και τωρα μου ειπε να βαζω κρεμουλα.

νομιζω οτι τωρα δεν μπορει να μου βλαψει τις θηλες η κρεμα περισσοτερο απ το να μην βαλω. γιατι λογικα, θα μου δωσει η κρεμα μια ελαστικοτητα παραπανω στην περιοχη...

 

οσο για τα σουτιεν κι εγω 2 πηρα, αλλα θα σε συμβουλευα να κουτσοβολευτεις με αυτα τον πρωτο καιρο μεχρι να γεμισει το στηθος γαλα,γιατι δεν ξερουμε αν θα αλλαξει σχημα(απ την παραγωγη!), πόσο θα βαρυνει και αρα αν θα σε βολευουν αυτα που εχεις παρει τωρα. μπορει να χρειαστει να αλλαξεις νουμερο μετα τη γεννα! τα λεω αυτα γιατι εγω εχω καπως μεγαλο στηθος και δεν ξερω πώς θα συμπεριφερθει με το γαλα...:rolleyes:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω παρει βρακακια ακρατειας και απλες σερβιετες νυχτας με φτερα. Κρεμα για τις θηλες δεν θα παρω, εχω ακουσει οτι απλως βαζεις μητρικο γαλα επανω που εχει και αντισωματα και το αφηνεις.Δεν εχω αγορασει ακομη κρεμα συγκαματος για το μωρο και baby oil.Μπιμπερο θα παρετε;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια, από σερβιέτες εγώ είχα πάρει της tena γιατί δεν ήξερα αν υπάρχουν για την περίπτωση σε άλλες μάρκες. Ίσως έχουν κ στα φαρμακεία αλλά γνώμη μου είναι να δείτε πρώτα τη ροή θα έχετε κ μετά να πάρετε ποσότητα.

Για τις θηλές όντως το μητρικό γάλα είναι βάλσαμο αλλά κάνει κ η λανολίνη που λένε ότι δεν χρειάζεται μετά ξέβγαλμα για να βάλεις το μωρό (είναι μία καλή της lansinosh- ή κάπως έτσι)

Για μπιμπερό, από δική μου εμπειρία, δεν είχα πάρει στο νοσοκομείο γιατί στην αρχή τα ταίζουν με δικά τους αν δεν μπορέσεις να θηλάσεις απευθείας. εγώ λόγω καισαρικής δεν θήλασα αμέσως, την 4 μέρα κ μετά. Τώρα για το σπίτι εγώ είχα πάρει 2 - 3 διαφορετικές μάρκες για να δω με ποια βολεύετε το μωρό. Τελικά τα πήγε καλά με όλα αλλά δεν μου χρειάστηκαν παρά μόνο για τσάι κ νερό αργότερα, γιατί θήλαζα αποκλειστικά.

Κάτι το οποίο μου χε πει μία φίλη μου που γέννησε φυσιολογικά κ τα δύο της παιδιά είναι ότι είχε πάρει μαζί της πανάκια για να σκουπίζεται μετά από πλύσεις γιατί με το χαρτί πονάει κ τσούζει πολύ. Μάλιστα στην πρώτη γέννα είχε πάρει πανάκια ενώ στην δεύτερη είχε κόψει μια πετσέτα μπάνιου μεγάλη σε μικρότερα κομμάτια, πήγαινε στο μπάνιο έκανε την ανάγκη της, πλενόταν (γιατί σε βάζουν να πλένεσαι με ένα διάλυμα για αρκετές μέρες) κ μετά αυτά τα πέταγε επειδή είχαν κ αίμα.

Είχα χρησιμοποιήσει κ εγώ στην αρχή.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζω σιγά σιγά κι εγώ τη βαλιτσούλα μου μιας κι έχω πητ 20/07...

έχω πάρει 3 νυχτικά μια ρομπίτσα και ένα ζευγάρι πιτζαμάκια.

Επιθέματα στήθους, 2 σουτιέν θηλασμού (λέω να πάρω άλλο ένα).

Σερβιέτες πήρα ένα πακέτο που έχει 12 (φυσικά δεν φτάνουν θα πάρω κι άλλες) αλλά ήθελα να σας ρωτήσω ποιες πήρατε?

Χρειάζομαι σλιπ μιας χρήσεως αλλά δεν τα είδα πουθενά, μάλλον πρέπει να ρωτήσω σε φαρμακείο ε?

Επίσης έχω πάρει κρέμα για τις θηλές της Frezyderm αλλά δεν βάζω ακόμη, από πότε αρχίζουμε να βάζουμε?

Για το μωρό θα πάρω τα πάντα μιας και θα γεννήσω σε δημόσιο νοσοκομείο και δεν παρέχουν τίποτα....

 

πηρα τενα lady maxi απο τα Λητω. Μιας χρησης εσωρουχα εχει και εκει αλλα εγω τα ειχα παρει ηδη απο τα mothercare. κρεμα εγω εχω ξεκινησει προ πολλου.με εχει βοηθησει πολυ αυτη η nipple care που εχεις και εσυ.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα matilda με το καλο να γεννησεις !!!!!εγω ειχα παρει της τεννα και εμεινα πολυ ευχαριστημενη!!!οσο για τα εσωρουχα μπορεις να βρεις στα ΗΡΑ και στα CHICCO..εγω απο τα ΗΡΑ τα ειχα παρει γιατι πηρα πολλα πραγματα τοτε!!!κρεμα γιατις θηλες ειχα της medela και την εβαλα το πρωτο δεκαημερο...εβαζα και το δικο μου γαλα για συντηριση...παρε και φορμα παντελονι γιανα νιωθεις ανετα ...εγω εκανα καισαρικη και τις 2 τελευταιες μερες φορουσα φορμα γιανα ειμαι ανετη στο κρεβατι...παρτην καλο κ για κακο...εγω ειχα μαζι μου κοκαλακι,τσιμπιδακια για τα μαλλια,ρουζ και λιποζαν....τα χρησιμοποιησα γιανα νιωσω καλυτερα !!!!πρεπει να ειμαστε περιποιημενες μανουλες!!!!σεντονακια να παρεις για το κρεβατακι του μωρου!!!σαμπουαν πετσετες κ.λ.π την βαλιτσα μου την εφτιαξα 36 βδομαδα!!!!γεννησα 38 προγραμματισμενα ...μεχρι να γεννησω ολο την ανοιγα κατι εβαζα κ εβγαζα!!!!

Link to comment
Share on other sites

απο ποτε ξεκινας και την χρησημοποιεις την κρεμα για τις θηλες?και οταν ξεκινησει ο θηλασμος την βαζεις η' πειραζει το μωρο?

 

 

ελπιζω να μην ξεκινησει παλι διαμαχη για το εαν πρεπει να χρησιμοποιουνται κρεμες για τις θηλες, αλλα και αν ξεκινησει αρνουμαι να συμμετεχω...

 

 

λοιπον βαλια27 εμενα η μαια που ειχα δει σε συνταντηση των mothercare τον 5ο μηνα ειχε πει να βαζω κρεμα και κυριως αν εχω ενοχλησεις (ειχα τσιμπηματα στις θηλες). Εβαζα οποτε το θυμομουν η αληθεια ειναι.παντως μολις εβαζα σταματαγε η ενοχληση. τωρα η αποκλειστικη μου μαια ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΣΤΗΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΚΡΕΜΑ μου ειπε να βαζω μεχρι να γεννησω.Μετα οχι.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

πρεπει να ειμαστε περιποιημενες μανουλες!!!!σεντονακια να παρεις για το κρεβατακι του μωρου!!!σαμπουαν πετσετες κ.λ.π την βαλιτσα μου την εφτιαξα 36 βδομαδα!!!!γεννησα 38 προγραμματισμενα ...μεχρι να γεννησω ολο την ανοιγα κατι εβαζα κ εβγαζα!!!!

 

 

σε ευχαριστω. τα εχω αγορασει ηδη ολα. Η τοποθετηση μενει και το πλυσιμο ρουχων , κλινοσκεπασματων και πετσετων. θα τα κανω σε 2 βδομαδες λεω. καλα ειναι?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστω πολυ για την απαντηση.εγω ακομα δεν εχω γνωρησει μαια,δεν μου εχει πει κατι και ο γιατρος,νομιζω οτι μαλλον θα ειμαι με τις μαιες που θα εχουν βαρδυα οταν με το καλο ερθει η ωρα.δεν νιωθω καποια ενοχληση στις θηλες.απλα εχουν σκουρηνει και μεγαλλωσει.οποτε να την βαζω καλου κακου η' οχι?ειμαισ τις 33 εβδομαδες ακομα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Εγώ σε θηλές, περίνεο και κοιλιά βάζω βιολογικό ελαιόλαδο - αυτό που τρώω επίσης - από την 25η εβδομάδα, παρά το γεγονός πως στην αρχή δεν το είχα πάρει στα σοβαρά και ας το είχε πει η μαία στα μαθήματα ψυχοπροφυλακτικής. . Για τις θηλές μας είπαν μητρικό γάλα μετά τον τοκετό, αλλά εγώ πήρα και κρέμα λανολίνης (15 ευρώ, ξεφραγκιάστηκα!!!) για παν ενδεχόμενο.

 

Για το ελαιόλαδο πάντως ελπίζω να έκανα καλά στις θηλές.Η αλήθεια είναι πως δεν είχα σκοπό να βάλω κάτι αλλά είχαν γίνει πολύ σκληρές και αφυδατωμένες. Τώρα πια είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση. Στην κοιλιά λόγω φαγούρας επίσης σίγουρα με έσωσε το λαδάκι, για περίνεο θα δείξει.

 

Η βαλίτσα έτοιμη, δυστυχώς δεν πήρα παντόφλες για μέσα στο δωμάτιο, καμία δεν μου κάνει λόγω τρομερού πρηξίματος στα πόδια! Πήρα μόνο καινούργιες σαγιονάρες..ελπίζω να επανέλθουν το πόδια πάντως, είμαι σαν ελεφαντάκι!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας

Αυτό με τα πανάκια για τοπική πλύση από κάτω πολύ καλό... θα το συμπεριλάβω στη λίστα μου.

Κι εγώ περιμένω να δω πως θα είναι τα πόδια μου τον τελευταίο μήνα για να πάρω παντόφλες ανατομικές για το νοσοκομείο (σαγιονάρες έχω).

Κρέμα στις θηλές ενώ πήρα δεν έχω βάλει ακόμη, θέλω να ρωτήσω το γιατρό μου πρώτα.

Τα μωράκια σας, εσείς που γεννάτε Ιούλιο, με τι κουβέρτα θα τα σκεπάζετε? Σκέφτομαι για φλις ή πικέ και φυσικά τις 2-3 πρώτες μέρες μακρυμάνικο φορμάκι επειδή δεν μπορούν ακόμη να ελέγξουν την θερμοκρασία τους.

Σεντονάκια λέτε 2 φτάνουν?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...