Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

δεν ξερω ρε γαμωτο. εμενα με εχει πιασει το αγχος . ειμαι γενικα πολυ οργανωτικη και δεν αφηνω τιποτα για τελευταια στιγμη. Οταν λες νεσεσερ με ειδη υγειηνης τι εννοεις? τι εβαλες μεσα?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ολα τα βιβλια που διαβαζω λενε οτι σε κανα δυο βδομαδες απο τωρα (29η ειμαι) πρεπει να αρχισω να φτιαχνω τη βαλιτσα μαιευτηριου.

Σκεφτομαι απο που να αρχισω και εχω πελαγωσει. Ρουχα εξοδου δικα μου οπως και καλλυντικα , φωτογραφικες , περιοδικα , πιστολακι, ξυριστικά , νυχτικα , σουτιεν και τετοια δεν θα πρεπει να τα βαλω εκεινη την ωρα? Τι θα κανω δηλαδη θα τα βαλω απο τωρα και θα τα μπαινοβγαζω καθε τρεις και λιγο? Τα ρουχα εξοδου του μπεμπη? Ποσο καιρο πριν πρεπει να τα πλυνω? Απο τωρα θα το πλυνω να το βαλω μεσα:confused:?

Επισης να αναφερω οτι απο μεσα Ιουνιου θα παω στο εξοχικο οποτε πρεπει να εχω τη βαλιτσα μαζι αφουθα παω απο εκει κατευθειαν στο μαιευτηριο με το καλο. Τι με συμβουλευετε να κανω?

 

να βαλω αυτα που δεν θα χρειαζομαι καθημερινα? επιθεματα , καμια πανα , πανες αγκαλιας , σερβιετες σαμπουαν και τετοια ειδη? και τα αλλα πότε?

Εγώ (που τώρα αρχίζω να οργανώνομαι σιγά-σιγά) θα σου έλεγα να κάνεις μια λίστα -αν δεν έχεις ήδη, για να το οργανώσεις πρώτα στο κεφάλι σου και να μην αγχώνεσαι μετά.

Δηλαδή τα καταγράφεις και αρχίζεις όπως λες από αυτά που δε θα χρειαστείς άμεσα όπως τις σερβιέτες σου, τα σαμπουάν, τα επιθέματα κτλ και όσο πλησιάζει ο καιρός θα προσθέτεις και τα υπόλοιπα.

Προσωπικά έχω πλύνει όλα τα ρουχαλάκια του μωρού (για να μην τα έχω για τελευταία στιγμή) και τα έχω όλα στη συρταριέρα του με ξεχωρισμένα αυτά που θέλω να πάρω μαζί μου στο μαιευτήριο, συμπεριλαμβανομένων των πανών αγκαλιάς και μια πικέ κουβερτίτσα (αν και τον Ιούλιο δε νομίζω να τη χρειαστώ). Ε, το νυχτικό και τα πυζαμάκια επίσης δεν πρόκειται να τα φορέσω μέχρι τότε οπότε κι αυτά μαζί για να μην τα ψάχνω. Μετά θα προσθέσω τα σαμπουάν, τις σερβιέτες και τις πετσέτες και τελευταία φαντάζομαι θα μπούνε τα ρούχα μου και το νεσεσέρ με τα καλλυντικά μου και κανένα βιβλίο και το mp3 μου.

 

Ή φτιάξε την πριν φύγεις για το εξοχικό σου -αν έχεις καμιά βαλίτσα περίσσευμα, ώστε να μην ασχοληθείς σχεδόν καθόλου παρά μόνο να βάλεις τα ρουχαλάκια του μωρού και τα δικά σου για όταν φύγεις από το μαιευτήριο.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

matilda38 θα σου πω εγώ τι έκανα γιατί κι εγώ είμαι απίστευτα οργανωτική: καταρχήν έγραψα σε ένα χαρτί ότι χρειαζόμουν έγραψα τα πάντα, έπειτα πήρα μια μεγάλη βαλίτσα κι άρχισα να βάζω και ταυτόχρονα έσβηνα από τη λίστα αυτά που έβαζα. το θέμα μου κι εμένα ήταν με τα πράγματα της τελευταίας στιγμής για να μην τα βάλω μέσα από τόσο νωρίς έγραψα ποια είναι σε ένα άλλο χαρτί και το έβαλα το χαρτί μέσα στη βαλίτσα, ταυτόχρονα τα συγκέντρωσα όλα αυτά μαζί σε ένα ράφι στη ντουλάπα του μπάνιου με το εξής σκεπτικό: αν χρειαζόταν επειγόντως να φύγω ήταν όλα εκεί στο ντουλάπι τα πέταγα κατευθείαν στη βαλίτσα κι έφευγα και 2ον βόλευε και τον άντρα μου ήθελα να ξέρει γιατί αν τύχαινε και δεν ήμουν σπίτι και ερχόταν ο άντρας να πάρει τη βαλίτσα θα τα έβρισκε εύκολα και θα τα έφερνε

και για σιγουριά είχα και το χαρτί στη βαλίτσα που έλεγε ποια είναι αυτά τα πράγματα που λείπουν ακόμα από μέσα κι έτσι δεν θα ξεχνάγαμε τίποτα. αν δεν έχεις ντουλάπι στο μπάνιο βάλτα σε μια μεγάλη τσάντα έχε τα πάντως κάπου συγκεντρωμένα όλα μαζί κι οπωσδήποτε και μια λίστα στη βαλίτσα μέσα

Link to comment
Share on other sites

να παρουμε και σαμπουαν; υπαρχει περιπτωση να λουστουμε στο μαιευτηριο; ειδικα αν ειμαστε σε 3κλινο...

και αφρολουτρο; οπως κι αν εχουμε γεννησει, θα κανει να πλυθουμε; ή να παρουμε κανενα αντισηπτικο; ή μηπως θα πλυθουμε τοπικα(μασχαλες, λαιμος,χερια,ποδια), οποτε χρειαζεται και αφρολουτρο;;:confused:

 

βοηθηστε τις απειρες μαμαδες to be...!:lol:

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

isabell καλη ιδεα. ποτε την ξεκινησες τη βαλιτσα θυμασαι? Οταν ηρθε η ωρα να γεννησεις τα εβαλες μεσα ολα οπως υπολογιζες ή δεν προλαβες? Με λιγα λογια ειχες κανενα παρατραγουδο?

 

evi mav να παρεις και αφρολουτρο και σαμπουαν .Και βεβαια θα κανουμε μπανιο. Ειναι το πρωτο που σκεφτομαι ειδικα αν ιδρωσω μετα τον τοκετο και λιγδωσει και το μαλλι μου. Εν τω μεταξυ εγω δεν λουζομαι καθε μερα αλλα μερα παρα μερα και δεν ξερω ποτε θα τυχει να γεννησω. Τι θα κατσω 5 μερες αλουστη? Με την καμια!

 

Εγω εχω ειδικο "σαπουνι" για την ευαισθητη περιοχη (eubus) και αυτο θα παρω μαζι γι αυτο το σκοπο.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

εγώ να πω την αλήθεια δε λούστηκα μπάνιο όμως έκανα οπότε πάρε αφρόλουτρο γιατί ίδρωνα πάαααρα πολύ λόγω ορμονών. και λόγω περινεοτομής (γεννησα φυσιολογικά) πήρα και αντισηπτικό για κολπικές πλύσεις έστειλα τον άντρα μου και πήρε δηλαδη την 1η μέρα γιατί στο νοσοκομείο τίποτα δεν είχαν να μου δώσουν

Link to comment
Share on other sites

την ξεκίνησα με το που μπήκα στον όγδοο και τελικά πρόλαβα άνετα πάντως με βόλεψε πολύ γιατί εκείνες τις ώρες που ετοιμαζόμουν να φύγω ένα ψιλοάγχος το είχα και αν δεν τα είχα συγκεντρωμένα και γραμμένα σίγουρα κάτι θα ξέχναγα, παρατράγουδα δεν είχα ευτυχώς σπίτι ήμουν και είχα αρκετό χρόνο να ετοιμαστώ

Link to comment
Share on other sites

εχω αλεργια στις σερβιετες,μου προκαλουν φαγουρα και συγκαμα οποτε χρησιμοποιω ταμπον.θα μπορω ομως μετα απο κανονικη γεννα?η' θα πρεπει να ξυνομαι σαν την τρελη ολη μερα?

 

 

Εγω αυτο το παθαινα μονο με τις always που εχουν αυτες τις χαζοκυψελες. Δοκιμασες τις every day που δεν εχουν? Γιατι και τα ταμπον δεν ειναι τοσο υγειηνα...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

εν τω μεταξυ ειναι τοσες οι λιστες που εχουν τα κοριτσια εδω μεσα στις προηγουμενες σελιδες που πρεπει να κατσω να δω "την καλυτερη" αν εχετε καποια λιστα υποψη σας για την καλυτερη καντε την εν νεο ποστ (copy paste) ...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιδιωτικό, στο Ιασώ συγκεκριμένα.

 

 

Και εγω στο ιασω θα γεννησω τελικα. Οποτε για τα μωρακια δεν θα χρειαστουμε πραγματα περα απο ρουχακια εξοδου και πορτ μπεμπε σωστα? εχεις υποψη κατι αλλο για το μωρο?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα βιβλια που διαβαζω λενε οτι σε κανα δυο βδομαδες απο τωρα (29η ειμαι) πρεπει να αρχισω να φτιαχνω τη βαλιτσα μαιευτηριου.

Σκεφτομαι απο που να αρχισω και εχω πελαγωσει. Ρουχα εξοδου δικα μου οπως και καλλυντικα , φωτογραφικες , περιοδικα , πιστολακι, ξυριστικά , νυχτικα , σουτιεν και τετοια δεν θα πρεπει να τα βαλω εκεινη την ωρα? Τι θα κανω δηλαδη θα τα βαλω απο τωρα και θα τα μπαινοβγαζω καθε τρεις και λιγο? Τα ρουχα εξοδου του μπεμπη? Ποσο καιρο πριν πρεπει να τα πλυνω? Απο τωρα θα το πλυνω να το βαλω μεσα:confused:?

Επισης να αναφερω οτι απο μεσα Ιουνιου θα παω στο εξοχικο οποτε πρεπει να εχω τη βαλιτσα μαζι αφουθα παω απο εκει κατευθειαν στο μαιευτηριο με το καλο. Τι με συμβουλευετε να κανω?

 

να βαλω αυτα που δεν θα χρειαζομαι καθημερινα? επιθεματα , καμια πανα , πανες αγκαλιας , σερβιετες σαμπουαν και τετοια ειδη? και τα αλλα πότε?

 

Δεν χρειάζεται να πελαγώσεις, όταν μπεις στο μήνα σου φτιάξε τη βαλίτσα σου με ό,τι χρειάζεσαι εσύ και το μωρό από ρούχα,παντόφλες,σερβιέτες. Για το τέλος, πρίν φύγεις για το μαιευτήριο ετοίμασε το νεσεσέρ σου. Για να είσαι σίγουρη ότι δεν θα ξεχάσεις να βάλεις κάτι μέσα την τελευταία στιγμή, γραψε τι θες σε μια λίστα και άφησέ τη μέσα στο νεσεσέρ, και όταν έρθει η ώρα με το καλό τα βάζεις μέσα..Με ένα πόνο!!!:):):)

gJm3p3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω maik . το ιδιο μου ειπε και αλλο μελος για το χαρτι μεσα στη βαλιτσα. Βεβαια θα την φτιαξω -θα αρχισω- σε κανα δυο βδομαδες γιατι αλλιως θα αγχωθω και δεν το θελω. :wink:

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

37η έβδομη εβδομάδα και δεν έχω φτιάξει την βαλίτσα ακόμα...Βέβαια έχω κάνει την σχετική λίστα, αλλά όλο κάτι προσθέτω! Γεννάω στο Αλεξάνδρα και δεν νομίζω να έχω παροχές εκεί.. Σερβιέτες λέω να πάρω τις tena, αυτές τις μεγάλες, κρέμα για θηλές την lansinol (αν την γράφω σωστά), και μου λείπουν ακόμα και τα παντοφλάκια. Για το μωρό νομίζω τα έχω όλα. Μία χαζή ερώτηση σχετικά..Τι μέγεθος σεντόνια θα χρειαστώ για το μωρό? Τα μικρά που είναι σαν πάνες αγκαλιάς ή μεγάλα κούνιας που θα τα διπλώσω 2 φορές για να τα βάλω..?

 

Επίσης, όλα τα νυχτικά μου είναι λευκά και ροζ, πήρα και μία γκρι πυτζάμα. Άμα έχουμε διαρροές μετά τον τοκετό τι γίνεται? Γινόμαστε ρεζίλι....?

 

Φιλάκια σε όλες, ξεκινήστε κορίτσια τις μπουγάδες γιατί αν ο Ιούνιος πάει με βροχές........καήκαμε!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το πορτ μπεμπε ειναι αναγκη να το εχουμε μαζι μας απο την αρχη? αφου το μωρο το εχουν στο πυρεξακι του....αμα το φερει ο μπαμπασ τη μερα που θα βγουμε απο το μαιευτηριο....κ αλλη μια ερωτηση....αξιζουν τα εσωρουχα μιας χρησησ? η να παρουμε δικα μας κανονικα? καλα, δικα μας θα παρουμε...αλλα πρεπει κ μιας χρησης?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως τα πορτ-μπεμπέ και τις καλαθούνες τις φέρνουν οι μπαμπάδες ή όποιος μας συνοδέψει σπίτι μας τη μέρα του εξιτηρίου. Το παιδάκι λογικά πάει κι έρχεται στο πυρεξάκι όσο είμαστε στο μαιευτήριο.

 

Τώρα για τα εσώρουχα, βρε κορίτσια, είναι στη δική μας κρίση αν θα μας βολέψουν ή όχι. Τα ιδιωτικά μαιευτήρια μάλλον τα δίνουν ακόμα (συγκεκριμένο αριθμό απ'ότι ξέρω) και τις σερβιέτες. Στα δημόσια μαιευτήρια είναι πολύ λιγότερες οι παροχές που αφορούν και τη λεχώνα και το μωρό.

Καλύτερα η καθεμιά να επικοινωνήσει με το μαιευτήριο που θα γεννήσει να ενημερωθεί για να πάει προετοιμασμένη.

Το Ιασώ στο site του πάντως έχει λίστα με το τι να πάρουμε μαζί μας.

 

Α, πολύ χρήσιμα λένε άλλες κοπέλες που διαβάζω είναι τα καθίσματα λεκάνης μίας χρήσης και τα απολυμαντικά μαντηλάκια τα Kleenex.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Το πορτ μπεμπέ θα το φέρει ο μπαμπάς στο μαιευτήριο τη μέρα του εξιτηρίου. Δεν υπάρχει λόγος να έχετε έτοιμη τη βαλίτσα από 2 μήνες πριν. Αρχικά βάλτε μέσα ό,τι δεν σας χρειάζεται σε καθημερινή βάση (π.χ. τα ρούχα του μωρού, καμιά πετσέτα, δυο νυχτικιές, σερβιέτες) και τα υπόλοιπα τα προσθέτετε τελευταία στιγμή ή σας τα φέρνει ο σύζυγος στο μαιευτήριο.

 

Psi, άμα έχεις διαρροές κάνεις ένα ντουζάκι, αλλάζεις εσώρουχα και ρούχα και όλα καλά. Δεν γίνεσαι ρεζίλι, όλες οι κοπέλες εκεί είναι σε ίδια μοίρα και οι νοσηλεύτριες τα έχουν δει και ξαναδεί όλα. Αλίμονο αν περίμεναν να σχολιάσουν τις δικές σου διαρροές!

 

Στα ιδιωτικά μαιευτήρια το μόνο που χρειάζεσαι είναι τα ρούχα σου, τα καλλυντικά σου, ένα ζευγάρι παντόφλες και μια αλλαξιά για το μωρό. Άντε και καμιά έξτρα πετσέτα. Όλα τα άλλα στα δίνουν. Επίσης συνήθως υπάρχει κάποιο φαρμακείο εκεί κοντά για ό,τι τυχόν χρειαστείτε που δεν το έχετε πάρει μαζί σας, π.χ. έξτρα σερβιέτες ή απολυμαντικά μαντηλάκια.

 

Μην αγχώνεστε για τη βαλίτσα, είναι το πιο εύκολο. Και τελευταία στιγμή μπορείτε να την πακετάρετε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ στην πρώτη μου γέννα είχα πάρει μαζί εσώρουχα μίας χρήσεως από mothercare κ με βόλεψαν πολύ. Τις πρώτες μέρες σου φοράνε εσώρουχο σαν διχτάκι, αργότερα έβαζα τα μίας χρήσεως τα οποία κ πέταγα μετά. με βόλεψαν κ λόγω κτ που δεν ακουμπούσαν στην τομή. έχω ήδη προμηθευτεί κ άλλα για την δεύτερη γέννα μου. τώρα όσο αναφορά τα υπόλοιπα καλό θα ναι να τα γράψει η κάθεμία σε ένα χαρτί για να μην ξεχάσει κάτι κ στην πορεία προσθέτει.

κάποια κοπέλα είπε ότι θα πάρει μαζί της κ βιβλίο να διαβάζει, μέσα σε βιβλία συμβουλεύουν να πάρετε μαζί σας βιβλία ή ακουστικά για μουσική ή ωτοασπίδες.

helloooooo για γένα πάς σε νοσοκομείο όχι για διακοπές σε χλιδάτο ξενοδοχείο. Η δική μου εμπειρία που γέννησα σε δημόσιο είναι ότι όχι να διαβάσω δεν προλάβαινα αλλά ούτε να κοιμηθώ. βέβαια μιλάω για νοσοκομείο έτσι που το μωρό είναι εκεί δίπλα σου συνέχεια κ κλαίει γιατί πεινάει, είναι λερωμένο κλπ κλπ κ μαζί κλαίνε κ όλα τα υπόλοιπα στο ίδιο δωμάτιο κάτι σαν ντόμινο ένα πράγμα, έκλαιγε το ένα ξεκινούσαν όλα. οι νοσοκόμες - γιατροί - καθαρίστριες - επισκέπτες μπαινοβγαίνουν συνέχεια. Τώρα αν γεννήσεις σε ιδιωτικό κ έχεις μονόκλινο κ το μωρό στο φέρνουν σε συγκεκριμένη ώρα εκεί αλλάζει το πράγμα. τονίζω πάντα ότι καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Αισιως εγω μπαινω σημερα στο 3ο τριμηνο , βαλιτσα θα φτια3ω καποια στιγμη ιουλιο . Θα γεννησω καπου τελος Αυγουστου η τις πρωτες μερες του Σεπτεμβρη . Εδω δεν εχω ψωνισει τιποτα ακομα για φορμακια του μπεμπη , ειχα μπερδευτει και νομιζα οτι θα γεννησω αργοτερα καιι πηρα ενα σωρο ρουχα για χειμωνα και τιποτα για καλοκαιρακι που θα ειναι , bebaia περιμενω τις εκπτωσεις για καλυτερα .

κΡΕΒΒΑΤακι δεν εχουμε , αλλαξιερα δεν εχουμε , μπιμπερο δεν εχουμε , τιποτα δεν εχουμε , τα ειχαμε δωσει ολα δεν υπολογιζαμε οτι θα θελαμε 3ο .Αγορασαμε καθησμα αυτοκινητου και ριλαξ μονο .

Στο μαιευτηριο εποχη που θα ειναι με βλεπω με σορτς και τθποτα κοτομανικα τα οποια επισης δεν εχω γιατι εχω βαλει κιλα και πρεπει να ψωνισω .

Αλλα γενικα να 3ερετε οτι τα ιδιωτικα εχουνε σχεδον ολες τις παροχες οποτε μην αγχωνεστε .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, εγώ στην πρώτη μου γέννα είχα πάρει μαζί εσώρουχα μίας χρήσεως από mothercare κ με βόλεψαν πολύ. Τις πρώτες μέρες σου φοράνε εσώρουχο σαν διχτάκι, αργότερα έβαζα τα μίας χρήσεως τα οποία κ πέταγα μετά. με βόλεψαν κ λόγω κτ που δεν ακουμπούσαν στην τομή. έχω ήδη προμηθευτεί κ άλλα για την δεύτερη γέννα μου. τώρα όσο αναφορά τα υπόλοιπα καλό θα ναι να τα γράψει η κάθεμία σε ένα χαρτί για να μην ξεχάσει κάτι κ στην πορεία προσθέτει.

κάποια κοπέλα είπε ότι θα πάρει μαζί της κ βιβλίο να διαβάζει, μέσα σε βιβλία συμβουλεύουν να πάρετε μαζί σας βιβλία ή ακουστικά για μουσική ή ωτοασπίδες.

helloooooo για γένα πάς σε νοσοκομείο όχι για διακοπές σε χλιδάτο ξενοδοχείο. Η δική μου εμπειρία που γέννησα σε δημόσιο είναι ότι όχι να διαβάσω δεν προλάβαινα αλλά ούτε να κοιμηθώ. βέβαια μιλάω για νοσοκομείο έτσι που το μωρό είναι εκεί δίπλα σου συνέχεια κ κλαίει γιατί πεινάει, είναι λερωμένο κλπ κλπ κ μαζί κλαίνε κ όλα τα υπόλοιπα στο ίδιο δωμάτιο κάτι σαν ντόμινο ένα πράγμα, έκλαιγε το ένα ξεκινούσαν όλα. οι νοσοκόμες - γιατροί - καθαρίστριες - επισκέπτες μπαινοβγαίνουν συνέχεια. Τώρα αν γεννήσεις σε ιδιωτικό κ έχεις μονόκλινο κ το μωρό στο φέρνουν σε συγκεκριμένη ώρα εκεί αλλάζει το πράγμα. τονίζω πάντα ότι καταθέτω την προσωπική μου εμπειρία.

Το βιβλίο και τη μουσική την ανέφερα εγώ...δεν ξέρω πού αναφέρονται τα ειρωνικά hellooo (σε μένα ή στα βιβλία που συμβουλεύουν) και δίνω το περιθώριο της αμφιβολίας γιατί ο γραπτός λόγος είναι παρεξηγήσιμος.

 

Θα γεννήσω σε ιδιωτικό μαιευτήριο το οποίο έχω ήδη επισκεφτεί και με συμβούλευσαν ακριβώς αυτά διότι το μωρό -αν και δε θα είμαι σε μονόκλινο αλλά σε τρίκλινο, θα μου το φέρνουν συγκεκριμένες ώρες.

 

Γνωρίζω πως σε δημόσιο το μωρό είναι δίπλα σου όλη την ώρα και ισχύουν αυτά που αναφέρεις.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα που ακριβως ειναι η "υπογραφη" μου?προσπαθω να βαλω τικερακι και δεν το βρησκω.πηγα επεξεργασια προφιλ αλλα δεν μου βγαζει κατι.....τι κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

ασχετο αλλα που ακριβως ειναι η "υπογραφη" μου?προσπαθω να βαλω τικερακι και δεν το βρησκω.πηγα επεξεργασια προφιλ αλλα δεν μου βγαζει κατι.....τι κανω λαθος?

Πίνακας ελέγχου και μετά επεξεργασία υπογραφής.

8OgYp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι γεγονος οτι στα ιδιωτικα προσφερουν πιο πολλες παροχες απο οτι τα δημοσια αλλα δεν ειναι και απολυτο.εγω γεννησα την πρωτη στο μητερα και σεντονια μου αλλαξαν 2 φορες μονο στις 5 μερες που εκατσα,παρολο που τους ελεγα οτι ειχαν γινει χαλια

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...