Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Κορίτσια, να ξέρετε... γενικώς στα μαιευτήρια έχει ζέστη. Εμένα το μωρό μου το φέρνανε με αυτά τα φορμάκια που από τη μέση και κάτω είναι σαν υπνόσακοι με φερμουάρ, δλδ δεν είχαν ποδαράκια, αλλά ήταν μακρυμάνικα. Ούτε καλτσάκια του φορούσανε. Μια χαρά ήταν το μωρό. Μην το σκάσετε κιόλας! Τώρα όταν με το καλό βγείτε από το μαιευτήριο, ο κανόνας λέει ντύνουμε το μωρό όπως ντυνόμαστε εμείς. Αν εσείς θα βγαίνατε με κοντομάνικο, φορέστε κοντομάνικο και στο μωρό. Αν βγαίνατε με σορτσάκι, βάλτε του φορμάκι χωρίς ποδαράκια. Αν φοράτε κάλτσες, φορέστε και στο μωρό.

 

Εκείνο που πρέπει να προσέξετε ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ από το μαιευτήριο, είναι να σκεπάσετε με μια πάνα το μωρό (είτε την καλαθούνα του είτε το πορτ μπεμπέ, αναλόγως με τι θα το μεταφέρετε), γιατί αν μπείτε στο ασανσέρ με κόσμο και τύχει να'ναι κάνας συναχωμένος και φταρνιστεί, τη βάψατε! Εμείς μπήκαμε στο ασανσέρ και σε κάθε όροφο μπαίνανε μέσα 2-3, μέχρι το ισόγειο είχε φουλάρει. Ευτυχώς με είχαν προειδοποιήσει κι είχα σκεπασμένο τελείως το μωρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια, να ξέρετε... γενικώς στα μαιευτήρια έχει ζέστη. Εμένα το μωρό μου το φέρνανε με αυτά τα φορμάκια που από τη μέση και κάτω είναι σαν υπνόσακοι με φερμουάρ, δλδ δεν είχαν ποδαράκια, αλλά ήταν μακρυμάνικα. Ούτε καλτσάκια του φορούσανε. Μια χαρά ήταν το μωρό. Μην το σκάσετε κιόλας! Τώρα όταν με το καλό βγείτε από το μαιευτήριο, ο κανόνας λέει ντύνουμε το μωρό όπως ντυνόμαστε εμείς. Αν εσείς θα βγαίνατε με κοντομάνικο, φορέστε κοντομάνικο και στο μωρό. Αν βγαίνατε με σορτσάκι, βάλτε του φορμάκι χωρίς ποδαράκια. Αν φοράτε κάλτσες, φορέστε και στο μωρό.

 

Εκείνο που πρέπει να προσέξετε ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ από το μαιευτήριο, είναι να σκεπάσετε με μια πάνα το μωρό (είτε την καλαθούνα του είτε το πορτ μπεμπέ, αναλόγως με τι θα το μεταφέρετε), γιατί αν μπείτε στο ασανσέρ με κόσμο και τύχει να'ναι κάνας συναχωμένος και φταρνιστεί, τη βάψατε! Εμείς μπήκαμε στο ασανσέρ και σε κάθε όροφο μπαίνανε μέσα 2-3, μέχρι το ισόγειο είχε φουλάρει. Ευτυχώς με είχαν προειδοποιήσει κι είχα σκεπασμένο τελείως το μωρό.

Newbie γέννησες??? να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!

όσο για τα ρουχάκια των νεογέννητων, καλό είναι τον πρώτο καιρό, μέχρι να πάρουν λίγο βάρος να τους φοράτε φορμάκια με ποδαράκι ή έστω καλτσάκια, γιατί ακόμη δεν έχουν αναπτύξει τη θερμορύθμισή τους και χάνουν θερμότητα ιδιαίτερα από τα άκρα.

Link to comment
Share on other sites

Newbie γέννησες??? να σου ζήσει το μωράκι σου!!!!

όσο για τα ρουχάκια των νεογέννητων, καλό είναι τον πρώτο καιρό, μέχρι να πάρουν λίγο βάρος να τους φοράτε φορμάκια με ποδαράκι ή έστω καλτσάκια, γιατί ακόμη δεν έχουν αναπτύξει τη θερμορύθμισή τους και χάνουν θερμότητα ιδιαίτερα από τα άκρα.

 

 

Γέννησα! Ευχαριστώ για τις ευχές. :D

 

Εγώ χωρίς παντελονάκι τον έχω μέσα στο σπίτι, αλλά με καλτσάκια και σκεπασμένο με κουβερτάκι. Πάντα ζεστός είναι. Παντελονάκια δεν του πήρα, γιατί θεώρησα πως ο καιρός θα είχε ζεστάνει ως τώρα. Άσε που όλα του τα ρουχάκια του είναι μεγάλα, μιας και γεννήθηκε μόλις 2360 γρ. :rolleyes: Ελπίζω να ζεστάνει σύντομα να φορέσει κάνα κοντομάνικο, γιατί τα μακρυμάνικα που έχω είναι λίγα.

Link to comment
Share on other sites

newbie g να σου ζηση! Διαβασα και την εμπειρια σου στο καφε. αυτο με τα καλτσακια που λεει η sofi@p μου το ειπε και η μαια μου.

Αντε να παιρνουμε σειρα σιγα σιγα και οι υπολοιπες , λιγο μενει...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

αρα κοριτσια συμφωνησαμε για το ντυσιμο!

 

newbie g συγχαρητηρια!!!

λογικα σημερα θα γενναει και η Τζο,

και η cazolin που εχει να δωσει το παρον μερες θα εχει γεννησει κι αυτη!

Καμια αλλη;;;

Αχ αντε να φτασουμε κι εμεις στο μηνα μας!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησει κοπελα μου το μωρακι σου κι οπως θες να το δεις.κι εγω 23/7 εχω πητ αλλα δεν θα την φτασω λογικα.η μικρη εχει παρει θεση απο την β'επιπεδου και μου πιεζει τον τραχηλο.επισης ειναι ηδη σχεδον 2 κιλα οποτε ποσο θα παει?

λετε δηλαδη οτι θα επρεπε να παρω εσωρουχα 1χρησης ενηλικων?λιγο υπερβολη δεν ειναι?στην πρωτη μου γεννα ειχα 7 μερες μονο αιμα και αυτο σαν περιοδου.ισως παιζει ρολο ομως οτι ηταν καισαρικη ενω τωρα παμε για φ.τ.

την πρωτη μου κορη την γεννησα 28/6 και την ειχα ολη μερα μονο με το αμανικο το εσωρουχακι και σεντονακι.παιδια εκανε τρελη ζεστη και το παιδι ιδρωνε.καλτσες δεν φορεσε παρα το σεπτεμβρη και δοξα το θεο κολικους δεν μου εκανε.αλλα οπως και να εχει,δεν λενε οτι κολικους κανουν συνηθως μονο τ'αογορακια?ετσι ειχαν πει στην κολλητη μου

Link to comment
Share on other sites

λετε δηλαδη οτι θα επρεπε να παρω εσωρουχα 1χρησης ενηλικων?λιγο υπερβολη δεν ειναι?στην πρωτη μου γεννα ειχα 7 μερες μονο αιμα και αυτο σαν περιοδου.ισως παιζει ρολο ομως οτι ηταν καισαρικη ενω τωρα παμε για φ.τ.

 

Εμένα τα εσώρουχα μιας χρήσης με βόλεψαν πολύ. Με κάθε αλλαγή σερβιέτας το πετούσα κι ας μην είχε λερωθεί. Αν φορούσα τα δικά μου τα κανονικά, σίγουρα θα μ'ενοχλούσαν στην τομή, ενώ αυτά φτάνουν μέχρι τον αφαλό. Ούτε κι εγώ είχα αίμα (καισαρική), σχεδόν καθόλου, κακώς πήρα σερβιέτες λοχείας και με κανονικές θα βολευόμουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα αρχες ιουλιου...το παιδι το ειχα μονο με το αμανικο φανελακι γιατι πεσαμε σε καυσωνα....δεν του εβαλα καλτσακια(δεν μου εκανε κολικους γιατι μια κοπελα ειπε οτι με τα καλτσακια αποφευγουμε τους κολικους). φορμακι του εβαλα οτα πηγαιναμε βολτα το απογευματακι και ειχε δροσουλα. το σκεπαζα τη μερα με σεντονακι και το βραδυ του ειχα και μια πικε κουβερουλα.

φετος που γενναω τελη σεπτεμβρη δεν ξερω τι ρουχα πρεπει να παρω κοντομανικα ή μακρυμανικα?πιστευω οτι θα εχει ακομα ζεστη αλλα οχι καυσωνα οπως περσυ.

οσο για το αιμα στο μαυευτηριο, εγω γενικα που ποτε δεν ειχα αιμα στην περιοδο, τις πρωτες 4-5 μερες ειχα αρκετο αιμα παροτι εκανα καισαρικη. σκεφτειται οτι 2-3 φορες που σηκωθηκα ορθια ετρεχε το αιμα στα ποδια μου....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για πειτε οσες γεννατε αυτες τις μερες... με τοσο αστατο καιρο (μια ηλιος , μια βροχη ) τί ρουχακια πηρατε μαζι? κουβερτα θελουμε???? εγω πηρα μια πικε και φορμακια μακρυμανικα και κοντομανικα αλλα τα δευτερα δεν νομιζω να του τα βαλω!!! εδω καλα καλα εμεις δεν φοραμε κοντομανικο μεσα στο σπιτι!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστινιώ με το καλό!

 

Εγώ εχω γεννήσει ήδη, καταχείμωνο, αλλά θεωρώ πως τα ζακετάκια είναι πολύ πρακτικά, ακόμη και κοντομάνικο να τα φορέσετε, τα ζακετάκια τα βάζετε και τα βγάζετε όποτε θέλετε. Απαραίτητα και τα πικέ κουβερτάκια, ίσως και ένα ελαφρύ φλισάκι.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για πειτε οσες γεννατε αυτες τις μερες... με τοσο αστατο καιρο (μια ηλιος , μια βροχη ) τί ρουχακια πηρατε μαζι? κουβερτα θελουμε???? εγω πηρα μια πικε και φορμακια μακρυμανικα και κοντομανικα αλλα τα δευτερα δεν νομιζω να του τα βαλω!!! εδω καλα καλα εμεις δεν φοραμε κοντομανικο μεσα στο σπιτι!!!!

 

Σοφάκι καλησπέρα, την ίδια απορία έχω ακριβώς με εσένα. Γεννάω μέσα Ιουνίου και έχω αποφασίσει να πάρω μαζί μου μακρυμάνικα ζιπουνάκια με το πόδι μέσα, κοντομάνικα ζιπουνάκια, 2-3 ζυεγαράκια καλτσούλες και πικέ κουβέρτα. Νομίζω πως έτσι θα είμαστε οκ για παν ενδεχόμενο...Πότε έχεις εσύ ΠΗΤ?

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφάκι καλησπέρα, την ίδια απορία έχω ακριβώς με εσένα. Γεννάω μέσα Ιουνίου και έχω αποφασίσει να πάρω μαζί μου μακρυμάνικα ζιπουνάκια με το πόδι μέσα, κοντομάνικα ζιπουνάκια, 2-3 ζυεγαράκια καλτσούλες και πικέ κουβέρτα. Νομίζω πως έτσι θα είμαστε οκ για παν ενδεχόμενο...Πότε έχεις εσύ ΠΗΤ?

 

εγω, καλη μου, εχω ΠΗΤ 6 ιουνιου!!! πιστευα οτι θα ειναι αλλιως ο καιρος αλλα εκανα λαθος!!! βλεπω αλλες μανουλες που βγαζουν τα μικρα τους με το καροτσι βολτα και τα εχουν με χοντρες χειμερινες κουβερτες τυλιγμενα!!!! καλα, δεν συμφωνω εννοειται!!! αλλα μια πικε και μια φλις θα την παρω τελικα διοτι και εδω στο σπιτι μετα με τι θα το σκεπαζω?? υπαρχουν μερες με αρκετη ζεστη αλλα και παλι δεν ειναι και για σκετο σεντονακι!!!

Link to comment
Share on other sites

μιλατε για δημοσιο ή ιδιωτικο μαιευτηριο; αλλα ουτως ή αλλως και στα δυο, δεν τα ντυνει τα μωρα το μαιευτηριο;;:confused:

κι εγω λεω να παρω μαζι μου ρουχαλακια, αλλα για την περιπτωση που δε θα μου αρεσουν αυτα του μαιευτηριου ή για την εξοδο προς το σπιτι...

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

Να μπω κ εγώ στην παρέα σας; Με λένε Βίκυ, έχω ήδη ένα αγοράκι 24 μηνών. Γέννησα με καισαρική το πρώτο κ με καισαρική θα γεννήσω κ το δεύτερο (κοριτσάκι) πρώτα ο Θεός κατά τις αρχές Αυγούστου. Εδώ δεν αναλαμβάνουν φ.τ μετά από κ.τ. Έχω κ εγώ αγχωθεί με το τι θα φορέσει το μικρό τότε γιατί λογικά θα έχει ζέστη. Κοντομάνικα φανελάκια με βαμβακερά μακρυμάνικα φορμάκια κ πικέ κουβέρτα; Ή όλα κοντομάνικα;

Δεν ξέρω μπερδέυτηκα. Το πρώτο το γέννησα αρχές Μάη κ φορούσε χειμωνιάτικα κανονικά κ κουβέρτα μάλλινη μέχρι τουλάχιστον αρχές Ιουλίου. Καλά άλλος καιρός βέβαια εδώ έτσι; Μένω Γιάννενα.

Όσο για τα πράγματα του μαιευτηρίου για μας, δεν έχω διαβάσει όλες τις απαντήσεις μπορεί να ξαναειπώθηκε, εμένα αυτό που μου φάνηκε χρήσιμο ήταν τα μίας χρήσεως καθισματάκια για την τουαλέτα καθώς κ πανάκια.

Γέννησα σε δημόσιο νοσοκομείο κ στο δωμάτιο είμασταν σύνολο τρείς κ άλλοι τρείς οι συνοδοί. Όταν πήγαινα τουαλέτα τρελαινόμουνα που έβλεπα αίματα γύρω τριγύρω αλλά δεν ήμουν κ σε θέση να τα καθαρίσω σχολαστικά, τα περνούσα με τα μαντηλάκια κ έβαζα λοιπόν τα καθισματάκια αυτά κ καθόμουνα γιατί κ λόγω της καισαρικής δεν μπορούσαννα μην κάτσω, πονούσα. Δράμα 2 φορές είχα πεί σε κοπέλα κ σε συνοδό ότι μέσα είναι λερωμένα κ φυσικά με γράψανε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιλατε για δημοσιο ή ιδιωτικο μαιευτηριο; αλλα ουτως ή αλλως και στα δυο, δεν τα ντυνει τα μωρα το μαιευτηριο;;:confused:

κι εγω λεω να παρω μαζι μου ρουχαλακια, αλλα για την περιπτωση που δε θα μου αρεσουν αυτα του μαιευτηριου ή για την εξοδο προς το σπιτι...

Σε δημόσιο νοσοκομείο δε ντύνουν τα μωρά, εσύ πρέπει να το φροντίσεις. Μέχρι κ πάνες ειδικά στους καιρούς που ζούμε. Προχθές που γέννησε μία φίλη μου μου είπα πάρε τα πάντα κ για σένα κ για το μωρό. Γέννησε φυσιολογικά κ της είπαν να φροντίσει για σερβιέτες γιατί μόνο αυτή που της φορέσανε μετά την γέννα της δίνουν δεν έχουν άλλες, καθώς κ υποσέντονα.

Η γιατρός μου μου είπε ότι ούτε σύριγγες δεν έχουν. Χαμός, δεν ξέρω τι γίνεται στα ιδιωτικά.

Link to comment
Share on other sites

φιλη μου που γεννησε στα γιαννενα πριν απο 4 μηνες οντως τους πηγαν μεχρι και πανες για το μωρο και κρεμα για το συγκαμα γιατι το παιδι ηταν συγκαμενο και δεν την αφηναν να του βαλει οι ηλιθιοι,τακτικη του νοσοκομειου ειπαν γαι να μην μαθαινει ο οργανισμος τους.εγω γεννησα την πρωτη μου 28 ιουνη και την πηρα με αμανικο εσωρουχακι και κοντομανικο φορμακι απ'εξω+σεντονακι και ελαφρυα πικε κουβερτουλα.την κουβερτουλα της την ειχα μονο το βραδυ ,σεντονακι την ημερα μιας και ιδρωνε το παιδι αλλα φοβομουν γιατι ηταν απο θερμοκοιτηδα και δεν ηθελα να την αφηνω ετσι.τελικα την πεταγε στον υπνο της.και στο σπιτι η' κοντομανικο η' αμανικο εσωρουχακι μονο.τωρα πρωτα ο θεος γενναω μεσα ιουλη και μαλλον ετσι το σκεφτομαι παλι,αν δεν εχει κανενα καυσωνα

Link to comment
Share on other sites

Σε δημόσιο νοσοκομείο δε ντύνουν τα μωρά, εσύ πρέπει να το φροντίσεις. Μέχρι κ πάνες ειδικά στους καιρούς που ζούμε. Προχθές που γέννησε μία φίλη μου μου είπα πάρε τα πάντα κ για σένα κ για το μωρό. Γέννησε φυσιολογικά κ της είπαν να φροντίσει για σερβιέτες γιατί μόνο αυτή που της φορέσανε μετά την γέννα της δίνουν δεν έχουν άλλες, καθώς κ υποσέντονα.

Η γιατρός μου μου είπε ότι ούτε σύριγγες δεν έχουν. Χαμός, δεν ξέρω τι γίνεται στα ιδιωτικά.

 

στο Ελενας, φορανε στο μωρο το νυχτικο που σουρωνει απο κατω, δινουν πανες(μια καθε φορα που το αλλαζεις), σεντονακι, κουβερτακι...

AtQqp2.png
Link to comment
Share on other sites

ααααααα χλιδη!!!!! εμεις πρεπει να τα προμηθευτουμε ολα!!! αλιμονο λοιπον εαν πας μονο με καλοκαιρινα και πατησει καμια βροχη!!! καλυτερα μαλλον να εχουμε μαζι μας κοντομανικα , μακρυμανικα , και καμια κουβερτουλα και ο,τι χρειαστει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ναι στα δημόσια νοσοκομεία δεν δίνουν τίποτα πρέπει να τα έχουμε όλα εμείς.

Γεννάω μέσα Ιουλίου και μέχρι τώρα έχω πάρει μία φλις κουβέρτα και λέω να πάρω και μία πικέ. Πήρα αμάνικα εσώρουχα και 5-6 μακρυμάνικα φορμάκια για αρχή. λέτε να χρειαστούν κι άλλα?

Επίσης ποιο νούμερο παίρνετε? Φίλες μου μαμάδες μου λένε να μην πάρω πολλά 0-3 γιατί μπορεί και να μην τα βάλει... πήρα λίγα 0-3 και κάποια 3-6 αλλά δεν ξέρω φοβάμαι μην είναι μεγάλα..

Link to comment
Share on other sites

εγω, καλη μου, εχω ΠΗΤ 6 ιουνιου!!! πιστευα οτι θα ειναι αλλιως ο καιρος αλλα εκανα λαθος!!! βλεπω αλλες μανουλες που βγαζουν τα μικρα τους με το καροτσι βολτα και τα εχουν με χοντρες χειμερινες κουβερτες τυλιγμενα!!!! καλα, δεν συμφωνω εννοειται!!! αλλα μια πικε και μια φλις θα την παρω τελικα διοτι και εδω στο σπιτι μετα με τι θα το σκεπαζω?? υπαρχουν μερες με αρκετη ζεστη αλλα και παλι δεν ειναι και για σκετο σεντονακι!!!

 

Κάλε και εγώ έχω πιθανή 6/6… που θα γεννήσεις και ποιον έχεις γιατρό???

Όσο για τα ρούχα του μωρού εγώ έχω βάλει στην βαλίτσα ένα φαρμάκι μακρυμάνικο με κλειστά ποδαράκια ένα με κοντά μανίκια ένα αμάνικο ένα πουλοβεράκι ένα παντελονάκι ένα σκουφάκι ένα ζευγάρι καλτσακια και μια κουβερτούλα… ε ότι καιρό και να κάνει την ημέρα που θα βγούμε θα βολευτούμε…

JhYEp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από εμένα! Το πρώτο παιδάκι το γέννησα σε ιδιωτικό μαιευτήριο όπου χρειάστηκα εκτός από τα δικά μου πράγματα μόνο ένα σεντονάκι για το μωρό και μια φόρμα εξόδου. Τώρα όμως σκέφτομαι να γεννήσω στο Ιπποκράτειο Θεσσαλονίκης και δεν έχω ιδέα τι θα χρειαστεί το μωρό εκεί ή ακόμη αν χρειάζομαι κάτι επιπλέον εγώ εκτός από εσώρουχα, σερβιέτες και πυτζάμες. Αν κάποια κοπέλα που γέννησε εκεί μπορούσε να μου πει θα με βοηθούσε αφάνταστα! Σημειωτέον ότι γεννάω τον Αύγουστο.

 

 

Link to comment
Share on other sites

απο μια γνωστη μου που γεννησε σε δημοσιο σε επαρχια ,πρεπει να εχεις τα παντα μαζι σου.μεχρι και μπιμπερο.πανες ,φορμακια,σεντονακι,σαλιαρες,θηλες ή θηλαστρα για το θηλασμο,τα απαραιτητα για να κανεις εσυ μπανιο,πιπιλες,σερβιετες και νυχτικα δικα σου.με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Ολα τα βιβλια που διαβαζω λενε οτι σε κανα δυο βδομαδες απο τωρα (29η ειμαι) πρεπει να αρχισω να φτιαχνω τη βαλιτσα μαιευτηριου.

Σκεφτομαι απο που να αρχισω και εχω πελαγωσει. Ρουχα εξοδου δικα μου οπως και καλλυντικα , φωτογραφικες , περιοδικα , πιστολακι, ξυριστικά , νυχτικα , σουτιεν και τετοια δεν θα πρεπει να τα βαλω εκεινη την ωρα? Τι θα κανω δηλαδη θα τα βαλω απο τωρα και θα τα μπαινοβγαζω καθε τρεις και λιγο? Τα ρουχα εξοδου του μπεμπη? Ποσο καιρο πριν πρεπει να τα πλυνω? Απο τωρα θα το πλυνω να το βαλω μεσα:confused:?

Επισης να αναφερω οτι απο μεσα Ιουνιου θα παω στο εξοχικο οποτε πρεπει να εχω τη βαλιτσα μαζι αφουθα παω απο εκει κατευθειαν στο μαιευτηριο με το καλο. Τι με συμβουλευετε να κανω?

 

να βαλω αυτα που δεν θα χρειαζομαι καθημερινα? επιθεματα , καμια πανα , πανες αγκαλιας , σερβιετες σαμπουαν και τετοια ειδη? και τα αλλα πότε?

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι τωρα στις 32.εχω φτιαξει μονο το νεσεσερ με τα ειδη υγειηνης και καλλυντικα.τα ρουχα ακομα οχι γιατι οπως λες βαριεμαι τα βαλε-βγαλε καθε φορα που θελω κατι.στην πρωτη μου κορη εφτιαξα βαλιτσα στις 4 το πρωι και στις 7 ειχα ραντεβου για προγαρμματισμενη καισαρικη.τωρα επειδη παμε για φ.τ. και εχω ηδη κατι πονακια παρολο που ειναι νωρις,λεω τελος της εβδομαδας να τα φτιαχνω σιγασιγα...

 

παρενθεση πηγα στα hondos και δεν βρηκα πανες ενηλικων σε νουμερα,ειχε μονο s νομιζω και ειπα να κοιταξω και αλλου.βρηκα ομως κατι σερβιετες της everyday που ειναι για παρα παρα πολυ μεγαλη ροη και ειναι και πολυ πιο μακρυες σε σχεση με τις κλασικες.πηρα ενα πακετο και ειδωμεν.ποσο αιμα θα εχω πια?στην πρωτη νορμαλ πραγματα και μονο για 7 μερες

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...