Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Χαχαχαχα jo και matilda δεν παίζεστε! :lol::lol::lol:Εγώ πάντως που θα πάω για προγραμματισμένη καισαρική, θα έχω βάλει concealer, μάσκαρα, λιπ γκλος και ρουζ από πριν. Μην είμαι σαν το φάντασμα σαν έρθει ο άντρας μου μετά στο δωμάτιο.

Παντως περαν της πλακας μια φιλη μου πριν μαιευτηριο ειχε το ψυχικο σθενος και ισιωσε το μαλλι της εχοντας παρουσιασει λιγη αιμοραγια 3 το ξημερωμα ....

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συχώρα με αν σε έκανα να αισθανθείς άβολα.

 

Μπουκάλι δεν ήθελα να δώσω με τίποτα' date=' εννοείται πως υπάρχουν περιπτώσεις, που απαιτείται το μπουκάλι και η φόρμουλα (αν και πολύ λιγότερες, απο αυτές που ..."δημιουργούνται ", αλλά, αυτό είναι ένα θέμα για αλλού ).

Όπως, και την πιπίλα την αποφεύγω όσο γίνεται, ούτως η άλλως δεν την δέχεται η ζουζου μου![/quote']

 

Οχι κοριτσι μου μην αγχονεσαι δεν αισθανομαι αβολα μονο στεναχωριεμαι αλλα δεν πειραζει θα ερθουν και καλυτερα....

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Παντως περαν της πλακας μια φιλη μου πριν μαιευτηριο ειχε το ψυχικο σθενος και ισιωσε το μαλλι της εχοντας παρουσιασει λιγη αιμοραγια 3 το ξημερωμα ....

 

Nομιζω θα τ χω και εγω το ψυχικο σθενος....αν δεν με πιασει πανικος:lol::lol::lol:!!!

Νιουμπι....γιατι ρε???φορα τα.....θα παθουν εγκεφαλικο οι γιατροι χαχα!

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχα jo και matilda δεν παίζεστε! :lol::lol::lol:Εγώ πάντως που θα πάω για προγραμματισμένη καισαρική, θα έχω βάλει concealer, μάσκαρα, λιπ γκλος και ρουζ από πριν. Μην είμαι σαν το φάντασμα σαν έρθει ο άντρας μου μετά στο δωμάτιο.

 

Απ'οσο ξερω δεν αφηνουν τετοια πραγματα σε χειρουργειο.Οταν εκανα εγω εγχιριση η νοσοκομα εψαχνε μιση ωρα ασετον να μου ξεβαψει τα νυχια.Αν κατα την διαρκεια της καισαρικης παρουσιασεις καποια αλλαγη πρεπει να φαινεται.

 

Αλλα κοριτσια οοοοοτι και να λετε να ξερετε μετα την γεννα μονο την εμφανιση σας δεν θα σκεφτεστε!!Δεν θα ξεκολατε απο τα μπουμπουκακια σας:D

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο ξερω δεν αφηνουν τετοια πραγματα σε χειρουργειο.Οταν εκανα εγω εγχιριση η νοσοκομα εψαχνε μιση ωρα ασετον να μου ξεβαψει τα νυχια.Αν κατα την διαρκεια της καισαρικης παρουσιασεις καποια αλλαγη πρεπει να φαινεται.

 

Αλλα κοριτσια οοοοοτι και να λετε να ξερετε μετα την γεννα μονο την εμφανιση σας δεν θα σκεφτεστε!!Δεν θα ξεκολατε απο τα μπουμπουκακια σας:D

 

 

Τα βαμμενα νυχια απαγορευονται μονο απο οτι μου ειπαν για να βλεπουν τυχον μελανιασμα των ακρων . Το μακιγιαζ επιτρεπεται.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απ'οσο ξερω δεν αφηνουν τετοια πραγματα σε χειρουργειο.Οταν εκανα εγω εγχιριση η νοσοκομα εψαχνε μιση ωρα ασετον να μου ξεβαψει τα νυχια.Αν κατα την διαρκεια της καισαρικης παρουσιασεις καποια αλλαγη πρεπει να φαινεται.

 

Αλλα κοριτσια οοοοοτι και να λετε να ξερετε μετα την γεννα μονο την εμφανιση σας δεν θα σκεφτεστε!!Δεν θα ξεκολατε απο τα μπουμπουκακια σας:D

 

Τα νύχια είναι άλλο θέμα, είναι το πρώτο που μελανιάζει σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Το λιπ γκλος κι η μάσκαρα τι τους πειράζει; Μια φίλη μου πάντως πήγε κανονικά βαμμένη για καισαρική και δεν της είπαν τίποτα. Επισκληρίδιο κάνουμε, οχι ολική αναισθησία, ούτε εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. :D

Link to comment
Share on other sites

Οποτες πριν το μαιευτηριο ενα περασμα απο ινστιτουτο καλονης για ενα ρετους .:D

Παντως χωρις πλακα τωρα κοριτσια μετα τη γεννα οντως θα ειναι τοσο μοναδικο ολο αυτο που θα αισθανεστε οπου για λιγο καιρο ολα αυτα δεν θα σας νοιαζουνε ή αμα θελεις ακομα και η ανακουφιση οτι ολα πηγανε καλα . Και σας το λεει αυτο μια σπασαρχι...... οπου δεχομαι οτι ειμαι και σπασικλω οπου βγαζω σπυρια .

QRyOp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οποτες πριν το μαιευτηριο ενα περασμα απο ινστιτουτο καλονης για ενα ρετους .:D

Παντως χωρις πλακα τωρα κοριτσια μετα τη γεννα οντως θα ειναι τοσο μοναδικο ολο αυτο που θα αισθανεστε οπου για λιγο καιρο ολα αυτα δεν θα σας νοιαζουνε ή αμα θελεις ακομα και η ανακουφιση οτι ολα πηγανε καλα . Και σας το λεει αυτο μια σπασαρχι...... οπου δεχομαι οτι ειμαι και σπασικλω οπου βγαζω σπυρια .

 

 

Εχεις δικιο viki μου. Ετσι ειναι . Πιο πολυ πλακιτσα κανουμε...:) Δεν υπαρχει πιο σιημαντικο πραγμα στη ζωη απο τα παιδακια μας. Ας πανε ολα καλα και με εμας και τα μωρακια μας και ας ειμαστε και σαν ρακοσυλλεκτριες εκεινη την ωρα... (που λεει ο λογος):wink::)

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δικιο viki μου. Ετσι ειναι . Πιο πολυ πλακιτσα κανουμε...:) Δεν υπαρχει πιο σιημαντικο πραγμα στη ζωη απο τα παιδακια μας. Ας πανε ολα καλα και με εμας και τα μωρακια μας και ας ειμαστε και σαν ρακοσυλλεκτριες εκεινη την ωρα... (που λεει ο λογος):wink::)

Eτσιιιιιιιιιι.....:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες! Εμένα πάντως εκτός από το μωρό, με απασχολεί και η αισθητική του πράγματος, αφού σκέφτομαι το να είμαι εμφανίσιμη και για τον άντρα μου και για το επισκεπτήριο, αλλά και για τις πρώτες αναμνηστικές φωτογραφίες. Ψωνάρα θα με πείτε, ε αφού είμαι, γιατί να το κρύψωμεν άλλωστε; :lol:

 

Ε μα πες, δεν τα λέω όμορφα; Δεν τα εξηγώ ωραία;

Συντοπίτισσα, μια από τα ίδια σε λέω! :lol:

----------------------

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια θα κανω μια κουφη ερωτηση αλλα θα την κανω.Τι βαλιτσα/τσαντα πηρατε για να βαλετε μεσα τα απαραιτητα του μαιευτηριου?Τα εχω παρει ολα ειμαι πανετοιμη αλλα δεν ξερω που να τα βαλω.Και απο που πηρατε και αν μπορειτε να μου δειξετε καποια φωτο να καταλαβω.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια θα κανω μια κουφη ερωτηση αλλα θα την κανω.Τι βαλιτσα/τσαντα πηρατε για να βαλετε μεσα τα απαραιτητα του μαιευτηριου?Τα εχω παρει ολα ειμαι πανετοιμη αλλα δεν ξερω που να τα βαλω.Και απο που πηρατε και αν μπορειτε να μου δειξετε καποια φωτο να καταλαβω.

μια απλή βαλιτσούλα, ένα σακ βουαγιάζ, ό,τι έχει ο καθένας.

Link to comment
Share on other sites

Δυο σακ βουαγιαζ τετοιου μεγεθους που να χωρανε στις ντουλαπες του μαιευτηριου, το ενα για τα δικα σου και το αλλο για τα πραγματα του μωρου.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εαν γινει το οτιδηποτε και δεν θηλασει το μωρο τις μερες που θα ειναι στο μνοσοκομειο, εμεις πρεπει να εχουμε μαζι μας μπιμπερο και αποστειρωτες και θηλαστρο για να μπορεσει να φαει ή εμπιστευεστε απο αυτα που δινουν εκει???

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εαν γινει το οτιδηποτε και δεν θηλασει το μωρο τις μερες που θα ειναι στο μνοσοκομειο, εμεις πρεπει να εχουμε μαζι μας μπιμπερο και αποστειρωτες και θηλαστρο για να μπορεσει να φαει ή εμπιστευεστε απο αυτα που δινουν εκει???

 

Δεν χρειάζεσαι τίποτε από όλλα αυτά. ΤΟ γάλα είναι σε μερίδες έτοιμο, και οι πιπίλες κλειστες σε κουτάκια. Αν πάλι θελεις να βγαλεις γαλα με θήλαστρο, στην αρχή είναι καλύτερα να χρησιμοποιήσεις νοσοκομειακό. Δεν συγκρίνεται με αυτό που θα φερεις από το σπιτι σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυο σακ βουαγιαζ τετοιου μεγεθους που να χωρανε στις ντουλαπες του μαιευτηριου, το ενα για τα δικα σου και το αλλο για τα πραγματα του μωρου.

φαντάζομαι μιλάς για δημόσιο μαιευτήριο. γιατί στο ιδιωτικό, το μόνο που θα χρειαστείς για το μωρό είναι τα ρουχαλάκια εξόδου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια!!ειπα λοιπον ν'αρχησω να μαζευω τα πραγματα για την βαλιτσα μου και εχω 1-2 αποριες.

 

στον φ.τ. εχεις πιο πολυ αιμα?θα χρειαστω πιο μεγαλες σερβιετες?στην καισαρικη ηταν σαν περιοδου και μου κοπηκε στις 7 μερες μαχιρι το αιμα.

και κατι αλλο.εγω εχω αλεργια στις σερβιετες,μου προκαλουν φαγουρα και συγκαμα οποτε χρησιμοποιω ταμπον.θα μπορω ομως μετα απο κανονικη γεννα?η' θα πρεπει να ξυνομαι σαν την τρελη ολη μερα?

 

προφανως χαζες ερωτησεις,αλλα μην εχοντας αλλη γνωστη γενικα που να γεννησε φυσιολογικα τι να κανω?απευθυνομαι κατευθειαν στην πηγη!!!:-P

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια!!ειπα λοιπον ν'αρχησω να μαζευω τα πραγματα για την βαλιτσα μου και εχω 1-2 αποριες.

 

στον φ.τ. εχεις πιο πολυ αιμα?θα χρειαστω πιο μεγαλες σερβιετες?στην καισαρικη ηταν σαν περιοδου και μου κοπηκε στις 7 μερες μαχιρι το αιμα.

και κατι αλλο.εγω εχω αλεργια στις σερβιετες,μου προκαλουν φαγουρα και συγκαμα οποτε χρησιμοποιω ταμπον.θα μπορω ομως μετα απο κανονικη γεννα?η' θα πρεπει να ξυνομαι σαν την τρελη ολη μερα?

 

προφανως χαζες ερωτησεις,αλλα μην εχοντας αλλη γνωστη γενικα που να γεννησε φυσιολογικα τι να κανω?απευθυνομαι κατευθειαν στην πηγη!!!:-P

δυσκολο το βλεπω το ταμπον αν γεννησεις φυσιολογικα.το αιμα ειναι πολυ τουλαχιστον τις πρωτες μερες.αν γεννησεις σε δημοσιο, θες πετσετακι για το μπανιο του μωρού και ρουχαλακια του για καθε μερα. και οχι μονο μια αλλαξια,γιατι στο αλλαγμα,μπορει και να τα βρεξει και να το ξανλλάζεις.σε ιδιωτικο ειναι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

δυσκολο το βλεπω το ταμπον αν γεννησεις φυσιολογικα.το αιμα ειναι πολυ τουλαχιστον τις πρωτες μερες.αν γεννησεις σε δημοσιο, θες πετσετακι για το μπανιο του μωρού και ρουχαλακια του για καθε μερα. και οχι μονο μια αλλαξια,γιατι στο αλλαγμα,μπορει και να τα βρεξει και να το ξανλλάζεις.σε ιδιωτικο ειναι αλλιως.

 

 

να ρωτήσω κ εγώ κάτι σχετικά..? περιμένω να γεννήσω μέχρι 16/6, και ο καιρός είναι σχετικά άστατος. Γεννάω στο δημόσιο νοσοκομέιο Αλεξάνδρα, τι ρουχαλάκια φοράει το μωρό τις πρώτες μέρες του? Μακρυμάνικα φορμάκια ή κοντομάνικα? Να πάρω κουβερτούλα και ζακετούλες ή αρκούν τα σεντονάκια? Βάρος δεν είναι τίποτα, αλλά σαν πρωτότοκη μανούλα το μυαλό μου κολλάει και στην παραμικρή λεπτομέρεια!

 

Ευχαριστώ πολύ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που μας ριπαν στα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης (κι εγω εχω ΠΗΤ 3 εβδ μετα απο εσενα) το μωρο τις πρωτες στιγμες της ζωης του δυσκολευεται να ρυθμησει αμεσως τη θερμοκρασια του οποτε τις πρωτες 2 μερες θα του φορας οποσδηποτε μακρυμακα κι αν γινεται και με ποδαρακι. Μετα βλεπεις αν θα του βαλεις κοντο μανικακι-αναλογως-θα σου πουν κι οι μαιες. Οταν δεν φοραει φορμακι με ποδαρακι θα του βαζεις τουλαχιστον καλτσουλες -τις καλτσουλες καλο ειναι να τις φοραει ολο το καλοκαιρι θα το προστατευσουν καπως απο τους κολικους

Θα παρεις μαζι σου μια κουβερτουλα φανελλενια που θα τη βαζεις μαζι με σεντονακι αλλα θα χρειαστεις και πανες πικε. Παντως σκετο το σεντονι δεν φτανει.

Ας πει και καμια εμπειρη μανουλα, κι εμενα το πρωτο μου ειναι.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα με αυτα που μας ριπαν στα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης (κι εγω εχω ΠΗΤ 3 εβδ μετα απο εσενα) το μωρο τις πρωτες στιγμες της ζωης του δυσκολευεται να ρυθμησει αμεσως τη θερμοκρασια του οποτε τις πρωτες 2 μερες θα του φορας οποσδηποτε μακρυμακα κι αν γινεται και με ποδαρακι. Μετα βλεπεις αν θα του βαλεις κοντο μανικακι-αναλογως-θα σου πουν κι οι μαιες. Οταν δεν φοραει φορμακι με ποδαρακι θα του βαζεις τουλαχιστον καλτσουλες -τις καλτσουλες καλο ειναι να τις φοραει ολο το καλοκαιρι θα το προστατευσουν καπως απο τους κολικους

Θα παρεις μαζι σου μια κουβερτουλα φανελλενια που θα τη βαζεις μαζι με σεντονακι αλλα θα χρειαστεις και πανες πικε. Παντως σκετο το σεντονι δεν φτανει.

Ας πει και καμια εμπειρη μανουλα, κι εμενα το πρωτο μου ειναι.

 

Μπουρμπουρ σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου! Καλτσάκια δεν έχω πάρει καθόλου και από μακρυμάνικα φορμάκια έχω μόνο 4...Ούτε ζακέτες..Πάει, πελάγωσα τώρα...

 

Πικέ κουβερτούλες έχω 2, και μετά αρκετά σεντονάκια μικρά που νομίζω κάνουν και για πάνες αγκαλιάς..

 

Αγχος....Βιάστηκα μου φαίνεται να φέρω το καλοκαίρι για να δω το μωράκι μου, και ξέχασα τις περσινές βροχές του Ιουνίου!! θα το τουρτουριάσω το μωράκι μου μ'αυτά και μ'αυτά!!:shock::shock:

 

Σήμερα έχω και γιατρό και ανυπομονώ!!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μην αγχώνεστε και κουβαλήσετε όλη την προίκα στο μαιευτήριο, απλά να έχετε όλα τα εξτρα που δεν θα πάρετε μαζί έτοιμα και μαζεμμένα σε ένα μέρος. Σε περίπτωση που χρειαστείτε κάτι παραπάνω να μπορεί να το βρει εύκολα ο άντρας σας και να το φέρει. Εμένα την πρώτη δεύτερη μέρα με βόλεψαν τα νυχτικά ενώ τις επόμενες δύο που γυρνούσα γύρω γύρω έβαλα πιτζάμες. Καλό είναι να έχετε και από τα δύο. Επίσης και κανονικά βαμβακερά εσώρουχα (τεραστίων διαστάσεων....) εμένα πχ με έπιανε φαγούρα με τα μιας χρήσεως, τα οποία τα έβαζα πάνω από τα βαμβακερά για να μην έχω διαρροές...

Οσο για τις κουβερτούλες, οι πικέ είναι σωτήριες, τέτοιες είχαν και στο μαιευτήριο, τέτοιες βάζαμε κι εμεις και φορμάκι με ποδαράκια (γέννησα άνοιξη αλλά είχε πολληηη ζέστη!) απλο τίποτα το ιδιαίτερο. Και φυσικά από μέσα τα αμάνικα. Ζακετούλα μέσα στο μαιευτήριο δεν χρειαστήκαμε.

Link to comment
Share on other sites

φορμάκι με ποδαράκια (γέννησα άνοιξη αλλά είχε πολληηη ζέστη!) απλο τίποτα το ιδιαίτερο. Και φυσικά από μέσα τα αμάνικα. Ζακετούλα μέσα στο μαιευτήριο δεν χρειαστήκαμε.

 

Ετσι μας τα ειπαν κι εμας: απο μεσα κοντο μανικι και απο πανω ολοσωμο μακο φορμακι, αλλα το βρισκω λιγο υπερβολικο για καλοκαιρι.. Για ζακετουλα δεν ειπαν κατι.

 

Στα μηνυματα 794 & 795 στο ιδιο θεμα εχω βαλει ολο τον καταλογο που μας εδωσαν.

 

Αντι για πολλα εσωρουχα και χοντρες σερβιετες πηρα βρακακια ακρατειας για ενηλικους.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...