Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Απο ποια εβδομαδα ειναι καλο να ειναι ετοιμη η βαλιτσα του μαιευτηριου?

 

Γενναω αρχες Ιουλη. θα τα μαζεψω ολα και θα τα πλυνω μεσα Μαιου να ειναι ετοιμα και στην βαλιτσα θα τα βαλω μολις μπω στο μηνα μου.

Η αδερφη μου γεννησε πολυ νωριτερα και την ημερα του τοκετου μαζευα τα πραγματα της, επλενα , στεγνωνα και σιδερωνα τα μωρουδιακα αντι να ειμαι στο μαιευτηριο.Δεν θελω να την πατησω κι εγω ετσι!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Απο ποια εβδομαδα ειναι καλο να ειναι ετοιμη η βαλιτσα του μαιευτηριου?

 

Καλό είναι να την έχεις έτοιμη από την 35η εβδομάδα, αλλά πολλές την έχουν έτοιμη νωρίτερα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εχω πλυνει καποια ρουχα του μικρουλη μου και σιγα-σιγα ετοιμαζομαι μεσα στις επομενες 2 εβδομαδες το πολυ θελω να την εχω ετοιμη την τεταρτη μπαινω στην 34η εβδομαδα

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει την 33η και την ετοίμασα. Βέβαια έχω θέμα με κοντό τράχηλο-πρόωρο τοκετό αλλά και πάλι θα την ετοίμαζα. Δεν θέλω να έχω εκκρεμότητες για τελευταία στιγμή. Με αγχώνει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλό είναι να την έχεις έτοιμη από την 35η εβδομάδα, αλλά πολλές την έχουν έτοιμη νωρίτερα, γιατί ποτέ δεν ξέρεις...

 

 

εγω λογω 'αρνησης' και μαλλον 'αγχους' μου γυρισε αλλιως ...και την ετοιμασα 37 βδομαδα...χιχιχιχ..και γεννησα 38....περαααααα βρεχειιιιιιι...παντως καλο θα ειναι κατα τη γνωμη μου να ειναι ετοιμη απο τον 8 μηνα,τωρα που το βλεπω με καθαρο μυαλο....αντε βρε κοριτσια με το καλο ολες τα μωρακια σας...θα ειναι καλοκαιρι και ολα ειναι πολυ πιο ευκολα το καλοκαιρι!!!!!!!παντως το πιο χρησιμο πραγμα στην κλινικη ειναι αυτα τα νυχτικα με τα κουμπια μεχρι τον οφαλο για να βοηθαει στο θυλασμο και ευκολα στο να κανουν οι μαιες τις αλλαγες και τα μεγαλα εσωρουχα που δεν σε πιεζουν πουθενα!!!!!:lol:ααα ξεχασα,βεβαια εμεις απο επαρχια αυτο καναμε...μην ξεχασετε οταν θα παρουν αιμα απο το μωρακι να το στειλουν στο αγια σοφια οπου κανουν τον ελεγχο για φαινυκετονουρια να βαλετε ενα γραμματοσημο για να σας στειλουν απαντηση.αλλιως το νοσοκομειο στελνει απαντηση μονο οταν ειναι θετικο..καλο ειναι ομως να εχετε την απαντηση και ας ειναι και αρνητικη...αυτο τουλαχ.κανουμε εμεις στην επαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κλείσει την 33η και την ετοίμασα. Βέβαια έχω θέμα με κοντό τράχηλο-πρόωρο τοκετό αλλά και πάλι θα την ετοίμαζα. Δεν θέλω να έχω εκκρεμότητες για τελευταία στιγμή. Με αγχώνει!

Κι εγω εχω κοντο τραχηλο και αυτος ειναι ενας λογος παραπανω που βιαζομαι περισσοτερο.Εσενα ποσο ειναι?

Link to comment
Share on other sites

εγω λογω 'αρνησης' και μαλλον 'αγχους' μου γυρισε αλλιως ...και την ετοιμασα 37 βδομαδα...χιχιχιχ..και γεννησα 38....περαααααα βρεχειιιιιιι...παντως καλο θα ειναι κατα τη γνωμη μου να ειναι ετοιμη απο τον 8 μηνα,τωρα που το βλεπω με καθαρο μυαλο....αντε βρε κοριτσια με το καλο ολες τα μωρακια σας...θα ειναι καλοκαιρι και ολα ειναι πολυ πιο ευκολα το καλοκαιρι!!!!!!!παντως το πιο χρησιμο πραγμα στην κλινικη ειναι αυτα τα νυχτικα με τα κουμπια μεχρι τον οφαλο για να βοηθαει στο θυλασμο και ευκολα στο να κανουν οι μαιες τις αλλαγες και τα μεγαλα εσωρουχα που δεν σε πιεζουν πουθενα!!!!!:lol:ααα ξεχασα,βεβαια εμεις απο επαρχια αυτο καναμε...μην ξεχασετε οταν θα παρουν αιμα απο το μωρακι να το στειλουν στο αγια σοφια οπου κανουν τον ελεγχο για φαινυκετονουρια να βαλετε ενα γραμματοσημο για να σας στειλουν απαντηση.αλλιως το νοσοκομειο στελνει απαντηση μονο οταν ειναι θετικο..καλο ειναι ομως να εχετε την απαντηση και ας ειναι και αρνητικη...αυτο τουλαχ.κανουμε εμεις στην επαρχια.

Πρωτη φορα το ακουω αυτο με το αιμα!!!Γιατι παιρνουν αιμα απο το νεογεννητο και τι ειναι η φαινυκετονουρια?Και κατι αλλο σε ολα τα νοσοκομεια παιρνουν αιμα απο τα νεογεννητα?Κι εγω επαρχια μενω.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω βοηθηθεί από άλλες κοπέλες για το τι θα χρειαζόμουνα στην ιδιωτική κλινική που γέννησα (ίσως σε δημόσιο νοσοκομείο να απαιτούνται και άλλα πράγματα)' date=' ορίστε η λίστα, με κάποια συμπληρωματικά στοιχεία από εμένα, με τα πράγματα που τελικά όλα λίγο έως πολύ μου φάνηκαν χρήσιμα!

 

[b']Χαρτιά [/b]

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

Ληξιαρχική πράξη γάμου

Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων

Ταυτότητες + Φωτοτυπίες Α.Τ

 

Βαλίτσα μαιευτηρίου:

2 Νυχτικά 1 Πιτζάμα 2 Ζακέτες μακριές (αν φοράς σερβιέτα είναι πολύ χρήσιμα, γιατί δεν διαγράφεται )

2-3 σουτιέν θηλασμού

επιθέματα στήθους , επίσης μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα τα μαντηλάκια καθαρισμού θηλής της chicco, αν και φέρνανε βαμβάκια με χαμομήλι, το μωρό όταν πήγαινε να πιάσει στήθος έκανε μορφασμούς αποστροφής λόγω της γεύσης που άφηναν)

Σερβιέτες λοχείας

1 πακ. Εσώρουχα μιας χρήσης / Εσώρουχα

Κρέμα για θηλές /ΛΑΝΟΛΙΝΗ Purelan ή lansinoh (εμένα μου δώσανε από την κλινική την purelan κατά την έξοδο, αν και είχα μαζί μου ήδη μια, μπορείς άνετα να την χρησιμοποιήσεις και στο μωρό αν είναι ερεθισμένο η σκασμένο το δερματάκι του)

2 ζευγ. Παντόφλες 1 πλαστικές για το μπάνιο και φροτέ

Χαρτομάντιλα /Μαντιλάκια detol

Ωτοασπίδες ( ήμουν με άλλες κοπέλες στο δωμάτιο, και επειδή ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό, ανά δύο ώρες μου φέρναμε την μικρή, οι υπόλοιπες κοπέλες δίνανε μπουκάλι, οπότε, εγώ ξαγρυπνούσα και της άκουγα να ροχαλίζουν, κάπου ανάμεσα σε τριαξονικό σε ανηφόρα και σε πριονοκορδέλα προσπαθούσα να ξεκλέψω λίγο ύπνο και εγώ)! Μετά λοιπόν από τούτη την σύντομη αλλά καίρια επισήμανση χαχα, καταλήγω πως πιθανόν να τις χρειαστείς και εσύ ) / Λίμα χάρτινη, υπάρχει και η πολύ απαλή που είναι για το μωρό

2 ζευγ. Ζεστές κάλτσες (ακόμη και αν η θερμοκρασία είναι η ιδανική μπορούν να σε βοηθήσουν να νιώσεις πιο άνετα)

Depon

Κινητό + Φορτιστής κινητού

• Πετσέτα προσώπου και σώματος, η κλινική που γέννησα διέθετε δικές της όπως και παντοφλίτσες υφασμάτινες, χωρίς χρέωση.

• Το νεσεσέρ με τα καλλυντικά(Σφουγγάρι οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, κρέμες προσώπου, Αφρόλουτρο, ξυραφάκι, σαμπουάν, βούρτσα, Κρέμα σώματος ,Υγρά χαρτομάντιλα καθαρισμού προσώπου, ένα ήπιο roll on μασχάλης. Λαστιχάκι για τα μαλλιά)

• Ρούχα για την επιστροφή στο σπίτι

• Ένα ζευγάρι αναπαυτικά παπούτσια

Πλαστικές σακούλες για τα άπλυτα

Ένα μπουκάλι νερό σε σπρέι για να δροσίζετε το πρόσωπό σας

• Lipossan

• Φωτογραφική μηχανή

• Βιβλία, περιοδικά,

• Χρήματα

Γενικά

Μαντηλάκια καθαρισμού Κλινεξ, για την τουαλέτα

 

 

Για το μωρό:

Καθισματάκι αυτοκινήτου η πορτ μπεμπέ, οπωσδήποτε

- Φορμάκι εξόδου

• 2 με 3 φορμάκια

• πυτζαμούλες (προαιρετικά )

• γαντάκια -καλτσάκια -σκουφάκι

μια κουβερτούλα

• πετσέτες

• πάνες (προαιρετικά)

• μωρομάντηλα

• βαμβάκι

Λαβέτες* για το τάισμα περίπου 5-6 πανάκια ώμου 20χ20 ή 30χ30 /και σελτεδάκια

 

Μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά μια κανονική βαλίτσα ταξιδιού, τα χωράει άνετα όλα αυτά!

Άντε με το καλό και με ένα πόνο!

 

 

δεν εχω λογια!!!!!!!!!!!!! χιλια ευχαριστω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

αν και (χωρις να με μαλωσετε) εγω εχω μπει στο μηνα μου και δεν εχω φτιαξει ακομα τιποτα!! αυριο θα τη ξεκινησω! ντροπη;;!! :oops::oops:

Link to comment
Share on other sites

Σημερα η μαια μας εδωσε τον καταλογο με αυτα που θα χρειαστουμε για το μαιευτηριο για εμας που θα γεννησουμε καλοκαιρι. Στο νοσοκομειο θα μεινουμε 5ημερες/4νυχτες:

 

2 πιτζαμες αν μας βολευουν (αλλιως νυχτικες)

1 προχειρη νυχτικια για την ωρα του τοκετου που και να λερωθει να μην μας νοιαζει

1 νυχτικια που μπορει να χρειαστουμε σε περιπτωση καισαρικης αν εχουμε καθετηρα

1 ελαφρυ ρομπακι

2 σουτιεν θηλασμου (η απλα χωρις μπανελα και χοντρη τιραντα για καλυτερη στηριξη)

1 πακετο επιθεματα στηθους

10 κυλοτες 3/4 χοντρες ωστε να αντεχουν το βαρος απο 1 ή 2 σερβιετες γεματες με αιμα (κι οχι εσωρουχα μιας χρησης η δυχτακια που ειναι πολυ ελαφρια και δεν αντεχουν)

1 πακετο ΤENA LADY EXTRA για τις πρωτες 2-3 μερες

1 πακετο απλες σερβιετες για τις αλλες μερες (για μεγαλη ροη)

1 πακετο υποσεντονα ΤΕΝΑ

1 σαγιοναρες που να μην γλυστρανε για το ντους

1 παντοφλες

10 πετσετακια για την ευαισθητη περιοχη γιατι με τα ραμματα θα χρειαστει να πλενομαστε με νερακι καθε φορα που ουρουμε και με σαπουνι στην αφοδευση.Σκουπιζομαστε ταμποναριστα.

2 πετσετες προσωπου

2-4 πετσετες για μπανιο/μαλλια

προσωπικα ειδη

δικα μας ξυραφακια για το ξυρισμα του τοκετου (!)

 

Μπουρμπουρ μου συγγνωμη εχεις πητ τον ιουλιο κ εχεις ερθει σε επαφη απο τωρα με τη μαια σου;;;;;;;!!!!!!!!!!! τι γινεται ρε κοριτσια;; εγω ποτε θα τη γνωρισω;;; στο τοκετο;;;!!! ααααα θα παρω αυριο το γυναικολογο μου να ρωτησω! πολυ χρησιμα παντως οσα μου εγραψες!!! ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω λογω 'αρνησης' και μαλλον 'αγχους' μου γυρισε αλλιως ...και την ετοιμασα 37 βδομαδα...χιχιχιχ..και γεννησα 38....περαααααα βρεχειιιιιιι...παντως καλο θα ειναι κατα τη γνωμη μου να ειναι ετοιμη απο τον 8 μηνα,τωρα που το βλεπω με καθαρο μυαλο....αντε βρε κοριτσια με το καλο ολες τα μωρακια σας...θα ειναι καλοκαιρι και ολα ειναι πολυ πιο ευκολα το καλοκαιρι!!!!!!!παντως το πιο χρησιμο πραγμα στην κλινικη ειναι αυτα τα νυχτικα με τα κουμπια μεχρι τον οφαλο για να βοηθαει στο θυλασμο και ευκολα στο να κανουν οι μαιες τις αλλαγες και τα μεγαλα εσωρουχα που δεν σε πιεζουν πουθενα!!!!!:lol:ααα ξεχασα,βεβαια εμεις απο επαρχια αυτο καναμε...μην ξεχασετε οταν θα παρουν αιμα απο το μωρακι να το στειλουν στο αγια σοφια οπου κανουν τον ελεγχο για φαινυκετονουρια να βαλετε ενα γραμματοσημο για να σας στειλουν απαντηση.αλλιως το νοσοκομειο στελνει απαντηση μονο οταν ειναι θετικο..καλο ειναι ομως να εχετε την απαντηση και ας ειναι και αρνητικη...αυτο τουλαχ.κανουμε εμεις στην επαρχια.

 

κιεγω πρωτη φορα το ακουω!! τι ειναι αυτο;;; εχει να κανει με το ομφαλιοπλακουντιακο αιμα ή καμια σχεση;;;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις εξετάσεις τις κάνουν όλα τα νεογνά της χώρας μας ανεξαιρέτως, λαμβάνονται δείγματα μετά απο 72 ώρες (αν θυμάμαι καλά) απο την γέννησή τους, και παρέχονται δωρεάν, δείτε εδώ: Το Πρόγραμμα Προληπτικού Ελέγχου Νεογνών στην Ελλάδα

 

και εδώ:

http://www.ich.gr/en/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD.html

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Χαρτιά

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

Ληξιαρχική πράξη γάμου

Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων

Ταυτότητες + Φωτοτυπίες Α.Τ

 

Αυτά χρειάζονται οπωσδήποτε;

Link to comment
Share on other sites

Αυτά χρειάζονται οπωσδήποτε;

 

Ναι αλλιως δεν μπορειται να φυγετε!!

Εγω τα ειχα βγαλει οταν μπηκα στον μηνα μου και τα ειχα στη βαλιτσα ετοιμα

Οταν γεννησεις μετα παει ο αντρας σου με τις ταυτοτητες σας και ενα χαρτι που σας δινουν απο το νοσοκομειο για να γραψει το παιδι

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πας και βγάζεις αλλά χαρτιά τώρα ακριβώς τι δεν ξέρω

Πήγαινε στο δημαρχείο και ρωτά να τα έχεις έτοιμα να μην τρέχετε μετά.

Πρέπει να βγάλετε οπωσδήποτε πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων πάντως

aRjHp3.pngiD6Np3.png
Link to comment
Share on other sites

Πας και βγάζεις αλλά χαρτιά τώρα ακριβώς τι δεν ξέρω

Πήγαινε στο δημαρχείο και ρωτά να τα έχεις έτοιμα να μην τρέχετε μετά.

Πρέπει να βγάλετε οπωσδήποτε πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων πάντως

 

 

Δε ρωτάω για μένα. Πληροφοριακά και μονο ρώτησα. Εγώ τα έχω όλα τα πιστοποιητικά που χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Αυτά χρειάζονται οπωσδήποτε;

 

Καλημέρα, ναι είναι απαραίτητα, πρώτα για να γίνει η δήλωση γεννήσεως στην κλινική, και έπειτα, μαζί με όλα αυτά τα έγγραφα και δικαιολογητικά, και σε διάστημα 10 ημερών, πρέπει να δηλωθεί το παιδί στο ληξιαρχείο (Ληξιαρχική Πράξη Γέννησης) του Δήμου όπου ανήκει η κλινική η το νοσοκομείο όπου έγινε η γέννα!

 

edit: Σε περίπτωση που δεν υφίσταται γάμος, δεν γνωρίζω, ένα τηλέφωνο στον αντίστοιχο Δήμο, η σε κάποιο ΚΕΠ, νομίζω πως θα λύσει την όποια σχετική απορία!:)

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Α, και κάτι άλλο, αν αποφασίσετε να κάνετε δωρεά βλαστοκυττάρων, θα πρέπει να μην ξεχάσετε και να έχετε οπωσδήποτε μαζί σας και το ανάλογο κιτ, γιατί αν γεννήσετε γρήγορα όπως εγώ, ίσως να μην προλάβει ο σύζυγος (η κάποιος άλλος) να πάει στο σπίτι για να το φέρει! Και επίσης, πρέπει να τα λάβει το νοσοκομείο μέσα σε 24 ώρες, εμείς τα στείλαμε ( με όλα τα έγγραφα συμπληρωμένα) σχεδόν αμέσως με κουριερ!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω εχω κοντο τραχηλο και αυτος ειναι ενας λογος παραπανω που βιαζομαι περισσοτερο.Εσενα ποσο ειναι?

 

 

Τον μετράνε 16-20-μικρότερος από τον δικό σου αν δεν κάνω λάθος. Είμαι στην 34η τώρα. Η μικρή είναι 1900γρ. Παλεύουμε και μάλλον θα τα καταφέρουμε να φτάσουμε μέχρι την 36η τουλάχιστον.

 

Γενικώς αγχώνομαι και δεν έχω πολύ καλή διάθεση.... Προσπαθώ να τελειώσω τα πάντα, βαλίτσα μαιευτηρίου- παιδικό δωμάτιο, τα απαραίτητα που πρέπει να έχω όταν γυρίσουμε σπίτι- γιατί δεν θέλω να ασχοληθώ με τίποτε άλλο εκτός από την μικρή. Άσε που δεν έχουμε και καμία βοήθεια εδώ στην Αθήνα. Είμαι μόνο με τον άντρα μου.

Link to comment
Share on other sites

Αυτές τις εξετάσεις τις κάνουν όλα τα νεογνά της χώρας μας ανεξαιρέτως' date=' λαμβάνονται δείγματα μετά απο 72 ώρες (αν θυμάμαι καλά) απο την γέννησή τους, και παρέχονται δωρεάν, δείτε εδώ: Το Πρόγραμμα Προληπτικού Ελέγχου Νεογνών στην Ελλάδα

 

και εδώ:

http://www.ich.gr/en/%CE%B4%CE%B9%CE%B5%CF%8D%CE%B8%CF%85%CE%BD%CF%83%CE%B7-%CE%B5%CE%BD%CE%B4%CE%BF%CE%B3%CE%B5%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CF%8E%CE%BD-%CE%BD%CE%BF%CF%83%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD.html

 

ναι σε ολα τα νεογνα παιρνουν αιματακι απο την πατουσα και το στελνεις εσυ στο αγια σοφια.αν δεν βαλεις μεσα ενα γραμματοσημο απλα θα σου στειλουν απαντηση αν ειναι θετικο...φαντασου να στελναν σε ολη την ελλαδα ετσι κι αλλιως...

Link to comment
Share on other sites

Μπουρμπουρ μου συγγνωμη εχεις πητ τον ιουλιο κ εχεις ερθει σε επαφη απο τωρα με τη μαια σου;;;;;;;!!!!!!!!!!! τι γινεται ρε κοριτσια;; εγω ποτε θα τη γνωρισω;;; στο τοκετο;;;!!! ααααα θα παρω αυριο το γυναικολογο μου να ρωτησω! πολυ χρησιμα παντως οσα μου εγραψες!!! ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!!!!!! :P

 

Αμπα!καμια σχεση στο νοσοκομειο δεν θα γνωρισω καμια μαια απο πριν. Αυτα μας τα ειπε η μαια στο ΠΙΚΠΑ που δηλωσα συμμετοχη για τα μαθηματα ψυχοπροφυλακτικης πριν απο μηνες και με ειδοποιησαν ξαφνικα να παω εχτες!

Μου εκανε πολυ εντυπωση που μας ειπε οτι το μωρο το σκουπιζουμε με πανες αντι για πετσετες μετα το μπανιο του.

 

Μπουρμπουρ σεδημοσιο θα γεννησεις?

 

Ναι σε δημοσιο.Δεν εμπιστευομαι τις ιδιωτικες κλινικες, θελω να εχω το μωρο συνεχεια διπλα μου, λεφτα δεν εχω για αλλου αλλωστε-ειμαι ανεργη- κι ευτυχως βρηκα και καλο γιατρο εκει.Εσυ κατεληξες με αυτο το θεμα;βρηκες γιατρο;

 

 

 

Α' date=' και κάτι άλλο, αν αποφασίσετε να κάνετε δωρεά βλαστοκυττάρων, θα πρέπει να μην ξεχάσετε και να έχετε οπωσδήποτε μαζί σας και το ανάλογο κιτ, γιατί αν γεννήσετε γρήγορα όπως εγώ, ίσως να μην προλάβει ο σύζυγος (η κάποιος άλλος) να πάει στο σπίτι για να το φέρει! Και επίσης, πρέπει να τα λάβει το νοσοκομείο μέσα σε 24 ώρες, εμείς τα στείλαμε ( με όλα τα έγγραφα συμπληρωμένα) σχεδόν αμέσως με κουριερ![/quote']

 

Γι ουτο το θεμα δεν ξερω απολυτως τιποτα!Γινεται απο δημοσια νοσοκομεια; τι κοστιζει;

 

ναι σε ολα τα νεογνα παιρνουν αιματακι απο την πατουσα και το στελνεις εσυ στο αγια σοφια.αν δεν βαλεις μεσα ενα γραμματοσημο απλα θα σου στειλουν απαντηση αν ειναι θετικο...φαντασου να στελναν σε ολη την ελλαδα ετσι κι αλλιως...

 

κοιτα να δεις τι μαθαινεις!ουτε αυτα τα χαρτια που λετε ηξερα οτι ειναι τοσο απαραιτητα!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

ναι σε ολα τα νεογνα παιρνουν αιματακι απο την πατουσα και το στελνεις εσυ στο αγια σοφια.αν δεν βαλεις μεσα ενα γραμματοσημο απλα θα σου στειλουν απαντηση αν ειναι θετικο...φαντασου να στελναν σε ολη την ελλαδα ετσι κι αλλιως...

 

Γέννησα Θεσσαλονίκη, και απο όσο γνωρίζω δεν υπάρχει αντίστοιχο κέντρο. Οπότε, αυτό των Αθηνών, ισχύει Πανελλαδικά, όλη την διαδικασία, της λήψης και της αποστολής την ανέλαβε εξ ολοκλήρου η κλινική που γέννησα!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...