Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

1. πυζάμες ή νυχτικά και ένα ρομπάκι

2. πετσέτα σώματος/προσώπου (για σένα)

3. εσώρουχα

4. επιθέματα στήθους

5. νεσεσέρ με όλα σου τα καλλυντικά

6. παντόφλες για το δωμάτιο

7. σαγιονάρες για το μπάνιο

8. σερβιέτες (δίνουν και στο μαιευτήριο, αλλά είναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ και εμένα δεν με βόλεψαν καθόλου)

9. φορμάκι εξόδου για το μωρό (αυτό δηλ. που θα του φορέσεις για να φύγετε από το μαιευτήριο)

 

μηπως γνωριζεις με τί πλενουμε την ευαισθητη περιοχη? στο νοσοκομειο αλλα και μετα... μας δινουν εκει κατι ή παιρνουμε εμεις?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

μηπως γνωριζεις με τί πλενουμε την ευαισθητη περιοχη? στο νοσοκομειο αλλα και μετα... μας δινουν εκει κατι ή παιρνουμε εμεις?

 

 

στο νοσοκομείο επειδή είχα κάνει καισαρική με έπλεναν οι μαίες, δεν είχα δει τι χρησιμοποιούσαν

στο σπίτι 10 μέρες μετά τον τοκετό μου δόθηκε το οκ να κάνω κανονικό ντους, οπότε δεν χρησιμοποίησα κάτι εξειδικευμένο

για φυσιολογικό τοκετό δεν γνωρίζω να σου πω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γνωριζει καμια σας στο ΕΛΕΝΑ τι χρειαζεται να εχουμε μαζι μας??

Θα σου πω τί σου δίνουν στο μονόκλινο πολυτελείας (εκεί έμεινα πριν 2 βδομάδες) ώστε να κρίνεις τί χρειάζεσαι ;)

* Το μπάνιο έχει υγρό κρεμουσάπουνο, απολυμαντικό για τα χέρια, πετσέτα σώματος και προσώπου, και ρολό χαρτί υγείας

 

Θα πρότεινα να πάρεις πετσέτα για τα χέρια ή χαρτί κουζίνας καθώς επίσης και οινόπνευμα για να απολυμάνεις την λεκάνη. Πεντακάθαρα είναι όλα αλλά για καλό και για κακό εγώ την πέρασα τη λεκάνη και μια φορά με το οινόπνευμα

 

* Για το μωρό έχουν πάνα αγκαλιάς, παπλωματάκι και το ντύνουν με το νυχτικάκι που'ναι ανοιχτό από κάτω και σουρώνει.

 

Εμένα προσωπικά δε με βόλεψε το νυχτικάκι που'βαζε το μαιευτήριο γιατί ήταν απ'αυτά που έδεναν στην πλάτη με κορδόνια και το μωρό ήταν που'ταν μικρό, χανόταν μέσα σ'αυτό. Άσε που τα κορδόνια λυνόντουσαν συνέχεια. Επίσης, ήταν απ'αυτά που τα χέρια τους δεν ήταν καλυμμένα και η δικιά μου όταν πεινούσε το'κανε χάλια το προσωπάκι της απ'τις γρατζουνιές. Εγώ είχα πάρει μαζί μου εσωρουχάκια και νυχτικάκια και της φόραγα αυτά.

 

Είχα πάρει 2 extra πάνες αγκαλιάς για ν'ακουμπάω το μωρό όταν θηλάζω ή το παίρνω αγκαλιά και 2 λαβέτες για ν'άκουμπάει το κεφαλάκι του στο πιρεξάκι

 

* Η αλλαγή του μωρού γίνεται σε άλλο χώρο, δίπλα στο δωμάτιο, όπου έχουν εκεί πάνες, βαμβάκια, κρέμα συγκάματος, οινόπνευμα για τον ομφαλό και φυσιολογικό ορό για τη μυτούλα ή τις τσιμπλίτσες

 

Επειδή κάθε πρωί παίρνουν οι μαίες το μωρό για μπάνιο, σε κάθε αλλαγή πάνας, επειδή δεν ήξερα πώς να πλένω το μωρό, χρησιμοποιούσα μωρομάντηλα για να το καθαρίζω. Μωρομάντηλα πρέπει να φέρεις εσύ. Αν θες να το κάνεις μπάνιο μετά από κάθε αλλαγή, να πάρεις και πετσέτες ή μπουρνουζοπετσέτα για το μωρό

 

* Σερβιέτες λοχείας σου δίνουν εκεί.

 

Εγώ γέννησα φυσιολογικά και την 1η μέρα είχα πολύ αίμα..με βόλεψαν απίστευτα που'ταν τόσο μεγάλες και χοντρές. Και πάλι όμως είχα διαρροές και ήθελα συνέχεια άλλαγμα. Επίσης, είχα πάρει τις discreet πάνες - σλιπάκια της Τενα τις οποίες τις φόραγα αντί για εσώρουχα για extra προστασία. Νομίζω θα λερωνόμουν συνέχεια αν τις φόραγα τη σερβιέτα μόνο με το εσώρουχό μου

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

γεια σας κι απο μενα! κοντευουμε κι εμεις απο στιγμη σε στιγμη, δευτερη μου γεννα στο αλεξανδρας, και παραθετω την τωρινη μου λιστα για τη βαλιτσα μιας και μπορει καποια κοπελα που θα γεννησει εκει να τη βρει χρησιμη:

για το μωρο:

2 κουβερτουλες

5 σεντονακια αγκαλιας

2 πετσετες

10 πανακια για τις γουλιτσες

6 αλλαξιες

3 ζευγαρια καλτσακια

1 ψαλιδακι νυχιων

1 φυλαχτο

για εμενα:

5 αλλαξιες

1 μακρια ζακετα (αντι ρομπας)

3 ζευγαρια καλτσες

4 σουτιεν

10 εσωρουχα

5 πετσετες

1 ζευγαρι παντοφλες

1 πακετο σερβιετες

1 πακετο επιθεματα στηθους

σαμπουαν-αφρολουτρο (2 σε 1-για οικονομια χωρου!)

1 baby oil (2 σε 1-και για μενα και για το μωρο!)

1 ξυραφακι

1 πιστολακι μαλλιων

χτενα-λαστιχακι

1 καθρεφτακι

καλλυντικα (επελεξα μονο ρουζ-μασκαρα-λιπ μπαλμ)

αρωματακι

οδοντοβουρτσα-οδοντοκρεμα

διαφορα αλλα:

πανακια χλωρινης

2 ρολα χαρτι υγειας

2 σακουλες απλυτων

εξετασεις εγκυμοσυνης

βιβλιαριο ικα

ταυτοτητα-ληξιαρχικη πραξη γαμου

ενα βιβλιο

φωτογραφικη μηχανη

φορτιστης κινητου-hands free

1 πακετο σοκολατακια (οχι για μενα καλε!)

1 μεγαλο χυμο (αυτος για μενα!)

1 πλαστικο ποτηρι

1 κανονικο μαχαιρι

ξερω οτι μπορει καποια απ' ολα αυτα να σας φαινονται πολυυ περιεργα, αλλα εκρινα και βασει της προηγουμενης εμπειριας μου εκει! ας πουμε τις πρωτες 2 μερες δεν μας ειχαν καθολου χαρτι υγειας, ή που επρεπε να καθαρισω ενα μηλο με πλαστικο μαχαιρακι! οποτε φυλαω τα ρουχα μου για να 'χω τα μισα! αντε, με το καλο σε ολες μας!

g5ILm7.pngOECOm7.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα! την αλλη εβδομαδα μπαινω στον 9ο και εχω αγωνια για ολα καθοτι θα γινω μαμα για πρωτη φορα.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι απο την δικη σας εμπειρια οσες μοιραστηκατε δωματιο,τι κανατε οταν θελατε ησυχια την ωρα που ερχοντουσαν συγγενεις καποιας αλλης κοπελας?Στο Λητω θα γεννησω,ειναι κοντα στο σπιτι μου κ εκει γεννηθηκα κ 'γω! Πως μπαινουν οι ζωγραφιες με τα μωρακια?ειμαι ασχετη με τα κομπιουτερ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσακια μου καλησπερα... αρχιζω σιγα σιγα να φτιαχνω τη βαλιτσουλα μου για το μαιευτηριο... μηπως μπορειτε να μου πειτε τι πρεπει να περιλαμβανει?? Για μενα και για το μωρο???

 

Σας ευχαριστω!!!!

Link to comment
Share on other sites

cazolin, πιστεύω οτι είναι η πιο χαρούμενη ημέρα της ζωής σου σίγουρα αν και τα περισσότερα εγω που είχα πάρει τα είχε τελικά το μαιευτήριο καλό είναι να έχεις δικά σου για τον μόνο λόγο οτι τα έχεις πιο γρήγορα οταν τα χρειάζεσαι απο οτι θυμάμαι εγω είχα πάρει τα εξής.

 

πετσετούλες, πυτζάμες, νυχτικιές, σερβιέτες μεγάλες, σουτιέν θηλασμού, σλιπάκια μιας χρήσης, σαπούνι για την ευαίσθητη περιοχή και επιθέματα για το στήθος. (αν γεννάς σε ιδιωτικό σου χρεώνουν και αυτη ένα ειδικό για να πλένεις και το στήθος σου) επίσης πάρε και μικρά πανάκια γιατί θα χρειαστούν αν κάνεις κομπρέσσες στο στήθος για το γάλα δεν νομίζω να χρειασθείς κάτι άλλο αυτα είναι τα βασικά τώρα οτι θα θέλεις άλλο θα σου φέρνουν κιόλας!ουπσ ξέχασα το μωράκι το μωράκι θέλει ζιπουνάκια, φανελάκια και καλτσάκια αν γεννάς πάλι σε ιδιωτικό όλα αυτα επι 1 αφού τα θέλεις μόνο για την ημέρα που θα την πάρεις σπίτι εκεί την έχουν ντυμένη με ένα ρομπάκι τώρα για δημόσιο δεν ξέρω. Το μωράκι θέλει μόνο εσένα και το στήθος σου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σου εύχομαι ολόψυχα καλή λευτεριά και ένα υγιέστατο μωράκι!!! Λοιπόν:

1) Για σένα: εκτός τα παραπάνω που ανέφερε η κοπέλα: επιθέματα θηλασμού, νυχτικιά -θα σε βολέψει κάποια με τιράντες που δενουν αι λύνουν με φιόγκο, είναι πολύ πρακτικές για το θηλασμό-, σαμπουάν, αφρόλουτρο, σφουγγάρι, οδοντόκρεμα, οδοντόβουρτσα, καμία ρομπίτσα, κράτα και κανένα περιοδικό, ποτέ δεν ξέρεις

2) Για το μπεμπέ σου: πάνες -αν και λογικά θα έχει η κλινική-, ζιπουνάκια, φορμάκια εποχής, πάνες αγκαλιάς, σεντονάκια, κουβερτάκια, σαλιάρες, μαλακά πανάκια για το στοματάκι, ίσως και γαντάκια για να μην γρατζουνάει το μουράκι του...

 

Αυτά...νομίζω!!! ;) Ελπίζω να μην ξεχνάω τίποτα!! -ε, και να ξεχάσεις και κάτι, πετάγεται κάποιος και στα φέρνει!!!-

Α!!!! Μην ξεχάσεις τα γλυκά, το ποτό και τα κουφέτα όταν γεννηθεί το μωράκι με το καλό!!! -όχι για μας, για τους επισκέπτες σου!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Ενα τσαντάκι με καλλυντικά, αποσμητικό, οδοντόβουρτσα, χτένα κλπ

Είδη ρουχισμού (νυχτικό και ρομπίτσα για να είσαι άνετη στους διαδρόμους).

Παντόφλες, σερβιέτες και άνετα εσώρουχα

 

Συν όπως είπαν και τα κορίτσια τα πρώτα είδη για το μωρό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια...... δε με βλεπετε αλλα ανοιγω τα χερια μου και σας βαζω ολες στην αγκαλια μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σας ευχαριστω ολες τοσο πολυ και μεσα απο την καρδια μου γλυκες μου υπαρξεις!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Να ειστε ολες γερες, ευτυχισμενες και με το καλο τα μωρακια σας οσες περιμενετε!!! και παλι ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩ

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να πάρεις ΚΑΙ σαγιονάρες για το ντουζ. Φορτιστή κινητού κι ένα ζευγάρι καλτσάκια σε περίπτωση που κρυώσουν τα πόδια σου. Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι θα βγεις μερικά κιλά ελαφρύτερη από το μαιευτήριο, οπότε φρόντισε να πάρεις κι ένα ρούχο που δεν θα σου πέφτει τη μέρα που θα φύγεις.

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχάσεις να πάρεις ΚΑΙ σαγιονάρες για το ντουζ. Φορτιστή κινητού κι ένα ζευγάρι καλτσάκια σε περίπτωση που κρυώσουν τα πόδια σου. Επίσης να έχεις υπόψη σου ότι θα βγεις μερικά κιλά ελαφρύτερη από το μαιευτήριο, οπότε φρόντισε να πάρεις κι ένα ρούχο που δεν θα σου πέφτει τη μέρα που θα φύγεις.

 

 

αυτό δεν ισχύει 100%!

πολλές φορές στην καισαρική βάζουν κάποιο ορό που προκαλεί φοβερό πρήξιμο και κατακράτηση υγρών. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 14 κιλά και έχοντας γεννήσει ένα μωρό 3.400 βγήκα ελαφρύτερη μόνο κατά 3 κιλά. Το παντελόνι με το οποίο μπήκα στο μαιευτήριο με το ζόρι μου έκανε και σκέψου ότι επί 2-3 ημέρες διατρεφόμουν αποκλειστικά με τσάγια και φιδέ.

Link to comment
Share on other sites

αυτό δεν ισχύει 100%!

πολλές φορές στην καισαρική βάζουν κάποιο ορό που προκαλεί φοβερό πρήξιμο και κατακράτηση υγρών. Στην πρώτη εγκυμοσύνη είχα πάρει 14 κιλά και έχοντας γεννήσει ένα μωρό 3.400 βγήκα ελαφρύτερη μόνο κατά 3 κιλά. Το παντελόνι με το οποίο μπήκα στο μαιευτήριο με το ζόρι μου έκανε και σκέψου ότι επί 2-3 ημέρες διατρεφόμουν αποκλειστικά με τσάγια και φιδέ.

 

Εντάξει, αλλά με φαρδύ ρούχο θα μπει ούτως ή άλλως. Ας πάρει κι ένα πιο στενό μαζί της καλού κακού. :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω παντως ειχα φορεσει ενα κολαν και ενα μπλουζοφορεμα...με αυτο μπηκα..με αυτο βγηκα..αν και 9 κιλα πιο αδυνατη.

 

Βασικα θα πρεπει να δεις τι γινεται στο μαιευτηριο που γεννας και αναλογως πραττεις.Στο ΙΑΣΩ πχ που γεννησα εγω το μωρο δε το αλλαζαμε εμεις οποτε πανες ...ζιπουνια ...κλπ ηταν αχρηστα.Μονο ενα ζιπουνι ι ενα ρουχαλακι για την εξοδο.Και φυσικα πανουλες αγκαλιας αν θελει καποιος να το παρει αγκαλια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου σας ευχαριστω πολυ!!!!!! ψωνισα!!!!!!!

πανες,κουβερτουλα αγκαλιας, σελτεδακια, γαντακια για α μη γρατζουνιεται, εσωρουχακια, φορμακι, πετσετουλες, πιπιλες(καουτσουκ κ σιλικονης).

δε θα τα παρω ολα αυτα αν χρειαστουμε κατι θα τα εχω ετοιμα πλυμμενα να μου τα φερει ο αντρας μου!

για μενα: σουτιεν, επιθεματα, σερβιετες, εσωρουχα μιας χρησης, κρεμα θηλων και 2 νυχτικουλες! τις πηρα με μακρυ μανικι κ τωρα σκεφτομαι πωε εκανα μεγαλη βλακεια γιατι θα σκασω!!!! :mad:

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έχω βοηθηθεί από άλλες κοπέλες για το τι θα χρειαζόμουνα στην ιδιωτική κλινική που γέννησα (ίσως σε δημόσιο νοσοκομείο να απαιτούνται και άλλα πράγματα), ορίστε η λίστα, με κάποια συμπληρωματικά στοιχεία από εμένα, με τα πράγματα που τελικά όλα λίγο έως πολύ μου φάνηκαν χρήσιμα!

 

Χαρτιά

Πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης

Ληξιαρχική πράξη γάμου

Πράξη προσδιορισμού επωνύμου τέκνων

Ταυτότητες + Φωτοτυπίες Α.Τ

 

Βαλίτσα μαιευτηρίου:

2 Νυχτικά 1 Πιτζάμα 2 Ζακέτες μακριές (αν φοράς σερβιέτα είναι πολύ χρήσιμα, γιατί δεν διαγράφεται )

2-3 σουτιέν θηλασμού

επιθέματα στήθους , επίσης μου φάνηκαν πολύ χρήσιμα τα μαντηλάκια καθαρισμού θηλής της chicco, αν και φέρνανε βαμβάκια με χαμομήλι, το μωρό όταν πήγαινε να πιάσει στήθος έκανε μορφασμούς αποστροφής λόγω της γεύσης που άφηναν)

Σερβιέτες λοχείας

1 πακ. Εσώρουχα μιας χρήσης / Εσώρουχα

Κρέμα για θηλές /ΛΑΝΟΛΙΝΗ Purelan ή lansinoh (εμένα μου δώσανε από την κλινική την purelan κατά την έξοδο, αν και είχα μαζί μου ήδη μια, μπορείς άνετα να την χρησιμοποιήσεις και στο μωρό αν είναι ερεθισμένο η σκασμένο το δερματάκι του)

2 ζευγ. Παντόφλες 1 πλαστικές για το μπάνιο και φροτέ

Χαρτομάντιλα /Μαντιλάκια detol

Ωτοασπίδες ( ήμουν με άλλες κοπέλες στο δωμάτιο, και επειδή ζήτησα αποκλειστικό θηλασμό, ανά δύο ώρες μου φέρναμε την μικρή, οι υπόλοιπες κοπέλες δίνανε μπουκάλι, οπότε, εγώ ξαγρυπνούσα και της άκουγα να ροχαλίζουν, κάπου ανάμεσα σε τριαξονικό σε ανηφόρα και σε πριονοκορδέλα προσπαθούσα να ξεκλέψω λίγο ύπνο και εγώ)! Μετά λοιπόν από τούτη την σύντομη αλλά καίρια επισήμανση χαχα, καταλήγω πως πιθανόν να τις χρειαστείς και εσύ ) / Λίμα χάρτινη, υπάρχει και η πολύ απαλή που είναι για το μωρό

2 ζευγ. Ζεστές κάλτσες (ακόμη και αν η θερμοκρασία είναι η ιδανική μπορούν να σε βοηθήσουν να νιώσεις πιο άνετα)

Depon

Κινητό + Φορτιστής κινητού

• Πετσέτα προσώπου και σώματος, η κλινική που γέννησα διέθετε δικές της όπως και παντοφλίτσες υφασμάτινες, χωρίς χρέωση.

• Το νεσεσέρ με τα καλλυντικά(Σφουγγάρι οδοντόβουρτσα, οδοντόκρεμα, κρέμες προσώπου, Αφρόλουτρο, ξυραφάκι, σαμπουάν, βούρτσα, Κρέμα σώματος ,Υγρά χαρτομάντιλα καθαρισμού προσώπου, ένα ήπιο roll on μασχάλης. Λαστιχάκι για τα μαλλιά)

• Ρούχα για την επιστροφή στο σπίτι

• Ένα ζευγάρι αναπαυτικά παπούτσια

Πλαστικές σακούλες για τα άπλυτα

Ένα μπουκάλι νερό σε σπρέι για να δροσίζετε το πρόσωπό σας

• Lipossan

• Φωτογραφική μηχανή

• Βιβλία, περιοδικά,

• Χρήματα

Γενικά

Μαντηλάκια καθαρισμού Κλινεξ, για την τουαλέτα

 

 

Για το μωρό:

Καθισματάκι αυτοκινήτου η πορτ μπεμπέ, οπωσδήποτε

- Φορμάκι εξόδου

• 2 με 3 φορμάκια

• πυτζαμούλες (προαιρετικά )

• γαντάκια -καλτσάκια -σκουφάκι

μια κουβερτούλα

• πετσέτες

• πάνες (προαιρετικά)

• μωρομάντηλα

• βαμβάκι

Λαβέτες* για το τάισμα περίπου 5-6 πανάκια ώμου 20χ20 ή 30χ30 /και σελτεδάκια

 

Μπορεί να φαίνονται πολλά, αλλά μια κανονική βαλίτσα ταξιδιού, τα χωράει άνετα όλα αυτά!

Άντε με το καλό και με ένα πόνο!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Σημερα η μαια μας εδωσε τον καταλογο με αυτα που θα χρειαστουμε για το μαιευτηριο για εμας που θα γεννησουμε καλοκαιρι. Στο νοσοκομειο θα μεινουμε 5ημερες/4νυχτες:

 

2 πιτζαμες αν μας βολευουν (αλλιως νυχτικες)

1 προχειρη νυχτικια για την ωρα του τοκετου που και να λερωθει να μην μας νοιαζει

1 νυχτικια που μπορει να χρειαστουμε σε περιπτωση καισαρικης αν εχουμε καθετηρα

1 ελαφρυ ρομπακι

2 σουτιεν θηλασμου (η απλα χωρις μπανελα και χοντρη τιραντα για καλυτερη στηριξη)

1 πακετο επιθεματα στηθους

10 κυλοτες 3/4 χοντρες ωστε να αντεχουν το βαρος απο 1 ή 2 σερβιετες γεματες με αιμα (κι οχι εσωρουχα μιας χρησης η δυχτακια που ειναι πολυ ελαφρια και δεν αντεχουν)

1 πακετο ΤENA LADY EXTRA για τις πρωτες 2-3 μερες

1 πακετο απλες σερβιετες για τις αλλες μερες (για μεγαλη ροη)

1 πακετο υποσεντονα ΤΕΝΑ

1 σαγιοναρες που να μην γλυστρανε για το ντους

1 παντοφλες

10 πετσετακια για την ευαισθητη περιοχη γιατι με τα ραμματα θα χρειαστει να πλενομαστε με νερακι καθε φορα που ουρουμε και με σαπουνι στην αφοδευση.Σκουπιζομαστε ταμποναριστα.

2 πετσετες προσωπου

2-4 πετσετες για μπανιο/μαλλια

προσωπικα ειδη

δικα μας ξυραφακια για το ξυρισμα του τοκετου (!)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Διορθωσα κατι σχετικα με τις πετσετες και ξαναδημοσιευω:

 

Επισης για το μωρο θα χρειαστουμε:

 

12 βαμβακερες πανες αγκαλιας 90Χ90 που θα χρησιμευσουν και ως κατωσεντονο αλλα και ως πετσετες για το μπανιο του μωρου και το πλυσιμο τοπικα στο πωπουδακι του

8 ζιπουνακια με μανικακι οχι πολυ μικρο νουμερο

2 φορμακια μακρυμανικα με ποδαρακι, μακο

2 πανες πικε

1 κουβερτακι λεπτο βαμβακερο

2 πανωσεντονα κουνιας

1 πακετο μπειμπιλινο

5 πανακια ωμου η 5 σαλιαρες (αλλα χωρις πλαστικη επενδυση)

1 ζευγαρι ****** καλτσακια (γαντακια οχι απαραιτητα για να αναπτυξει το παιδι την αισθηση της αφης)

αφρολουτρο βρεφικο 2 σε 1

βαμβακι/καθαρο οινοπνευμα για τον αφαλο

κρεμα συγκαματος

baby oil η ακομα καλυτερα αμυγδαλελαιο (για το καθαρισμα του πωπου)

2 μπιμπερο αποστειρωμενα

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω τη πράξη προσδιορισμού επώνυμου φελλοί απο την παίρνουμε;στο πιστοποιητικό γάμου (πολιτικός) αναφέρεται στο επώνυμο. Είναι ξεχωριστό έγγραφο;

 

Ευχαριστωωω

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας ρωτήσω τη πράξη προσδιορισμού επώνυμου φελλοί απο την παίρνουμε;στο πιστοποιητικό γάμου (πολιτικός) αναφέρεται στο επώνυμο. Είναι ξεχωριστό έγγραφο;

 

Ευχαριστωωω

 

Γεια σου Ελενα, ναι είναι ξεχωριστό έγγραφο σε δύο αντίτυπα, το οποίο δίνεται απο το ληξιαρχείο του δήμου όπου έγινε ο γάμος.

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια εβδομαδα ειναι καλο να ειναι ετοιμη η βαλιτσα του μαιευτηριου?

 

 

και εγω την ιδια απορια εχω;) Αν μπορει καποια κοπελα να μας διαφωτισει...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...