Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΙΤΣΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟΥ


mimika

Recommended Posts

Δεν εχω κάνει τίποτα και κακώς μπήκα σ'αυτό το θέμα γιατί αγχώθηκα!!!!!!!!!!

Απο Δευτερα βάζω μπουγάδες τα ρούχα του μωρού!

Ουτε πιτζάμες εχω πάρει!

 

ΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!

 

By the way η Purelan ειναι ίδια με την Lansinoh????

 

Κι εγώ μιά από τα ίδια. Τουλάχιστον εσύ βάζεις και καμιά μπουγάδα. Εγώ προς το παρόν κάθομαι και κοιτάω τις πάνες αγκαλιάς και τις σαλιάρες και προσπάθώ να αποφασίσω αν θα τα πλύνω στους 60 ή στους 40. Είμαι και οικολόγα τρομάρα μου.......... :D

 

Αυτό το σχόλιο ήθελα να κάνω μόνο....την απάντηση στην ερώτησή σου την αφήνω για κάμια πιο προχώ (δεν ξέρω κάν τι είναι αυτό που ρωτάς...και δεν ξέρω αν θέλω να μάθω κιόλας :D:D:D )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

H purelan και η lasinoh είναι κρέμες για τις θηλες από διαφορετικές εταιρειες ειναι και οι δυο πολύ καλές .... προσωπικά χρησιμοποιούσα την purelan (medela) και έμεινα πολύ ευχαριστημένη ... καλό είναι να ξεκινήσετε να βάζετε προς το τέλος της εγκυμοσύνης για προετοιμασία των θηλών.

 

Δεν είναι απαιραίτητο να φοράς νυχτικια αν κάνεις καισαρική ... εγώ είχα και νυχτικιες και μπιτζάμες μαζί μου και με βόλεψαν περισσότερο οι δεύτερες ... τώρα τη δεύτερη φορά θα πάρω κυρίως μπιτζάμες και μια νυχτικιά ... αυτο που είναι σημαντικο είναι να έχουν κουμπια ή άνοιγμα για θηλασμό ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλεον να ειναι καλοκαιρινες (εγω γεννησα Μαρτη μετα τα χιονια και ειχα παρει χειμερινες μπιτζαμες)γιατι στα δωματια εχει τροπικη ζεστη-αναφερομαι στο ιασω

Link to comment
Share on other sites

Και επιπλεον να ειναι καλοκαιρινες (εγω γεννησα Μαρτη μετα τα χιονια και ειχα παρει χειμερινες μπιτζαμες)γιατι στα δωματια εχει τροπικη ζεστη-αναφερομαι στο ιασω

 

Μια απο τα ίδια ακριβώς .... έτρεχε ο άντρας μου αρον άρον στο mothercare να μου πάρει καλοκαιρίνες μπιτζάμες ... είχα λιώσει :lol::lol::lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Δν ξρω εαν το συζητησαμε αλλα σε περιπτωση καισαρικης θα πρεπει να παρω μονο νυχτικα ? Οι πιτζαμες θα πειραζουν την τομη ?

Καλό θα είναι να πάρεις νυχτικές και όχι πιτζάμες και για τον λόγο που ανέφερες αλλά και γενικά θα πονάς (λιγάκι ...!) οπότε καλύτερα να είσαι άνετη όταν θα πηγαίνεις τουαλέτα και θα πρέπει να σκύψεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη κοιμαμαι σχετικα δυσκολα και θα ημουν σε 6 κλινο στο ιασω, πηρα μαζι ενα ζευγαρι ωτοασπιδες και μια μασκα για τον υπνο...Να πω οτι ηταν μια απεναντι που ροχαλιζε χειροτερα απο αντρα και καμια δεν μπορουσε να κοιμηθει...πλην της υποφαινομενης :lol:

Παντως ακουγοταν και μεσα απο τις ωτοασπιδες αλλα δεν ηταν τοσο ενοχλητικο.Επισης μπαινοβγαιναν διαφοροι την ημερα και οποτε ηθελα κοιμομουν...πχ με φως κτλ....

Ειδικα οι ωτοασπιδες νομιζω οτι ειναι χρησιμες

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσακια!! :) Λοιπον,εγω γενναω στο ελενα και αν θυμαμαι σωστα,για να δηλωσουμε την γεννηση του μωρου,χρειαζομαστε τα ασφαλιστικα βιβλιαρια μας.Προσοχη:και το δικο μας και του συζυγου.Επισης,οπως ειπαν τα κοριτσια προηγουμενως,ληξιαρχικη πραξη γαμου και ταυτοτητες.Να ρωτησω και κατι:θα ηταν χρησιμο να παρω μαζι μου τον φακελο με τις εξετασεις και τους υπερηχους της εγκυμοσυνης;ποια ειναι η γνωμη σας;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολα τα κοριτσακια!! :) Λοιπον,εγω γενναω στο ελενα και αν θυμαμαι σωστα,για να δηλωσουμε την γεννηση του μωρου,χρειαζομαστε τα ασφαλιστικα βιβλιαρια μας.Προσοχη:και το δικο μας και του συζυγου.Επισης,οπως ειπαν τα κοριτσια προηγουμενως,ληξιαρχικη πραξη γαμου και ταυτοτητες.Να ρωτησω και κατι:θα ηταν χρησιμο να παρω μαζι μου τον φακελο με τις εξετασεις και τους υπερηχους της εγκυμοσυνης;ποια ειναι η γνωμη σας;

 

Α δεν ήξερα οτι θέλει και το βιβλιάριο του συζύγου!!!

 

Ναι να τις εχεις τις εξετάσεις μαζί σου και ειδικότερα τις τελευταίες αίματος κτλ για να μην τύχει κάτι και περιμένουν εκείνη την ώρα αποτελέσματα κτλ. Στο λέω γιατι το συζήτησα σήμερα με τη γυναικολόγο μου.

Link to comment
Share on other sites

Oκ,θα τις εχω μαζι μου!ευχαριστω πολυ! :):)

By the way,ισως ειναι αυτονοητο,αλλα καλου-κακου τσεκαρετε να ειναι τα βιβλιαρια θεωρημενα!Την εχω πατησει ετσι,γι'αυτο το λεω... :oops:

.png.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μολις ετοιμασα την βαλιτσα και εχω την εντυπωση πως πηρα μερικα πραγματα παραπανω πχ δεν ηξερα αν πρεπει να παρω μακρυμακικα η κοντομανικα φανελακια και πηρα και απο τα δυο βλεπετε στη Ροδο δεν ξερω τι καιρος θα με περιμενει σε 2-3 εβδομαδες που γενναω ναι μεν εχει ζεστη αλλα εχει τρομερη υγρασια εγινα λετε υπερβολικη?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια βοήθεια!!!!! Εδώ κι ένα μήνα ότι ρουχαλάκια του μωρού αγοράζω, νυχτικιες και διάφορα άλλα τα ρίχνω σε μία τεράστια σκληρή βαλίτσα που έχω. Πρίν απο μισή ώρα περίπου πάω να την ανοίξω και ΔΕΝ ανοίγει. Το σημείο που έχει το συνδυασμό έχει μπλοκάρει. :shock: Σίγουρα δεν ξέχασα το συνδυασμό γιατί επίτηδες είχα βάλει 000!!!! Δεν με νοιάζει τόσο για τη βαλίτσα (η οποία βέβαια μόνο ένα ταξίδι είχε παει :( ), αλλά για το περιεχόμενο. Ξέρετε κανέναν να επισκευάζει βαλίτσες ???? Το πώς θα τη σηκώσω να την πάω .... λυγμ!!!! Αν γίνεται κάτι κοντά στον Πειραια....

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

ενα ζευγαρι ωτοασπιδες και μια μασκα για τον υπνο...

 

Να σου πω πολυ καλο αυτό ... δεν το ειχα σκεφτεί μέχρι τώρα :lol:

Και σε δικλινο να εισαι αν η αλλη ροχαλιζει παλι δράμα ειναι :lol::lol::lol: !!!

Που μπορώ να βρω μασκα ύπνου;;;

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια!!!!! Εδώ κι ένα μήνα ότι ρουχαλάκια του μωρού αγοράζω, νυχτικιες και διάφορα άλλα τα ρίχνω σε μία τεράστια σκληρή βαλίτσα που έχω. Πρίν απο μισή ώρα περίπου πάω να την ανοίξω και ΔΕΝ ανοίγει. Το σημείο που έχει το συνδυασμό έχει μπλοκάρει. :shock: Σίγουρα δεν ξέχασα το συνδυασμό γιατί επίτηδες είχα βάλει 000!!!! Δεν με νοιάζει τόσο για τη βαλίτσα (η οποία βέβαια μόνο ένα ταξίδι είχε παει :( ), αλλά για το περιεχόμενο. Ξέρετε κανέναν να επισκευάζει βαλίτσες ???? Το πώς θα τη σηκώσω να την πάω .... λυγμ!!!! Αν γίνεται κάτι κοντά στον Πειραια....

 

 

Κρίμα ρε γμτ ... το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να παραβιασεις την κλειδιαρια και να αχρηστεύσεις έτσι την βαλίτσα :roll: ...

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρετε κανέναν να επισκευάζει βαλίτσες ???? Το πώς θα τη σηκώσω να την πάω .... λυγμ!!!! Αν γίνεται κάτι κοντά στον Πειραια....

 

 

Κρίμα ρε γμτ ... το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι να παραβιασεις την κλειδιαρια και να αχρηστεύσεις έτσι την βαλίτσα :roll: ...

 

κλειδαρά πάρε .... να έρθει!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

προς το παρόν σκέφτηκα αύριο να πάω σε κάποιο μαγαζί που τις πουλάνε και να ρωτήσω μήπως ξέρουνε κανένα που να τις επισκευάζει. Και για να σπάσω τη κλειδαριά δύσκολο! Γιατί όλα τα κουφά συμβαίνουν σε μένα!!!

:shock:

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Οχι μωρε,μην σπασεις την κλειδαρια,κριμα ειναι!Ο κλειδαρας που ειπε η Αφροδιτη ειναι μια σωστη λυση.Επισης,if all else fails,τι θα ελεγες να τηλεφωνουσες στην κατασκευαστρια εταιρια;Ολο και κατι θα μπορεσουν να σου πουν.Ετσι,σαν τελευταια λυση βρε παιδι μου... :wink:

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Εεε...sorry,αλλα παντα ξεχναω τι αλλο θελω να πω!

Εχετε ακουσει μαλλον για την ιστορια με τις εταιριες που προμηθευουν αναλωσιμα στα νοσοκομεια.Τις τελευταιες μερες υπαρχει τρομερη ελλειψη σε ολα τα υλικα,με καλυτερο αυτο που ακουσα για το τζανειο,οπου στα νεογεννητα βαζουν αντι για πανες,σερβιετες που τις στερεωνουν με λευκοπλαστ!!!!!Δεν ξερω αν ειναι για γελια η για κλαματα αυτο...

Παντως,εγω που θα γεννησω σε δημοσιο,σκεφτομαι να παρω πανες μαζι μου,αν και υποτιθεται οτι το υπουργειο ελυσε το προβλημα.

Φανταζεστε να μας φερουν τα μωρα μας με την always; :lol::lol:

Αααα,δεν μπορω,τι αλλο θα ακουσουμε πια!!!!

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πάμπερς υποτίθεται ότι είναι "διαφημιστική" προσφορά της εταιρείας και δεν τα αγοράζουν.... Το πιο τραγικό που βίωσα στο Αλεξάνδρα όπου και γέννησα την κόρη μου ήταν τα χαρτιά που σου έδιναν αντί σερβιέτας αν δεν είχες φροντίσει να πάρεις μόνη σου... Ηταν τα χοντρά σκληρά χαρτιά που έχουν στις τουαλέτες.... και όταν πήγαινες να ζητήσεις και άλλα σε κοιτάγαν και με δυσαρέσκεια.... Κατά τα άλλα ολα ΟΚ...

 

ΑΑΑΑ και σε κάτι που αναφέρθηκε για ροχαλητό.... :? Στο δωμάτιο που έμενα στο Αλεξάνδρα ήταν μια κοπέλα απο επαρχία που γέννησε με ΚΤ και είχε μάνα και πεθερά 24ωρο δίπλα... Αντε παραβλέψαμε οτι έκαναν μπάνιο στο δωμάτιο... κ.α. αλλα ρε παιδιά ΤΙ ΡΟΧΑΛΗΤΟ αυτές οι γυναίκες... ΕΛΕΟΣ :shock::shock::shock: Ευτυχώς όλα περασμένα.... τώρα για το ξεχασμένα δεν θα το έλεγα.... :roll::roll:

Link to comment
Share on other sites

καλό αυτό με τον κλειδαρά! με έχει πιάσει νεύρο κι όλο σκέφτομαι τη βαλίτσα. Αύριο θα εξαντλήσω όλα τα πολιτισμένα μέσα και μετά θα της δώσω να καταλάβει :lol::lol::lol: Με το ροχαλητό νομίζω ότι εγώ δεν θα έχω πρόβλημα, θα ΕΙΜΑΙ το πρόβλημα! Απο τα συμπτώματα εγκυμοσύνης το μόνο που είχα είναι υπερέκκριση των βλεννογόνων. Κάθε βράδυ μπουκώνει η μύτη μου κι απο ότι μου έχουν πει ροχαλίζω. Η αδερφή μου κοιμήθηκε στο ίδιο δωμάτιο με εμένα μία εβδομάδα το καλοκαίρι όπου εγώ ξύπναγα 5:45 να πάω στη δουλειά εκείνη ερχόταν για υπνο κατα τις 2 και με ξύπναγε ανα μισάωρο να μου πεί ότι ροχαλίζω. Είχα γίνει ζόμπι!!! Με ρωτούσαν στη δουλειά τι έχω και τους έλεγα "αδερφούλα"...Εκανα προπόνηση όμως για τα ξυπνήματα που θα μου κάνει ο μπέμπης!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

ενα ζευγαρι ωτοασπιδες και μια μασκα για τον υπνο...

 

Να σου πω πολυ καλο αυτό ... δεν το ειχα σκεφτεί μέχρι τώρα :lol:

Και σε δικλινο να εισαι αν η αλλη ροχαλιζει παλι δράμα ειναι :lol::lol::lol: !!!

Που μπορώ να βρω μασκα ύπνου;;;

 

Ειχα βρει σε πολυ γνωστο καταστημα με αρωματα , μακιγιαζ κτλ...

Μου φανηκαν πολυ χρησιμα γιατι κοιμομουν το πρωι που γινοταν χαμος!Μπαινοβγαινε πολυς κοσμος αλλα εγω....χχχχ....ψψψψψ.....

Το βραδυ εφερναν τα μωρακια για θηλασμο στις 2 και στις 6, αλλα δεν μπορουσα να κοιμηθω....περιμενα να κρατησω αγκαλια το λουλουδακι μου...η οποια σημειοτεον, θηλαζε λιγο και μετα κοιμοταν με τις ωρες επανω μου!Αχ, τι μου θυμησατε τωρα..... :) Συνεχεια της εδινα φιλακια και τη μυριζα!!!!!!Και της ζεσταινα τα πατουσακια της τα μοβ με τα χερια μου! :):)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια!!επειδη ειμαι αρχαρια και δεν εχω γενικως ιδεα

 

ηθελα να ρωτησω τί να παρω για το μωρο μαζί μου?

 

ειμαι στον 8ο μηνα τωρα και ετοιμαζομαι!!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

Κορμάκι (εσώρουχο).

 

· Ρουχαλάκια εξόδου.

 

· Σκουφάκι.

 

· Καλτσάκια.

 

· Κουβερτούλα.

 

· 2-3 πάνες, μωρομάντηλα.

 

· Αν το ταξίδι της επιστροφής σας είναι μεγάλο τότε εφοδιαστείτε με περισσότερες πάνες και μωρομάντηλα και σελτεδάκι για πιθανή αλλαγή μέσα στο αυτοκίνητο. Στην περίπτωση αυτή και αν δεν θηλάζετε το μωρό σας, πρέπει να έχετε μαζί σας μπιμπερό αποστειρωμένο, ένα θερμός με νερό και ένα κουτί γάλα για το ταξίδι της επιστροφής. Αν θηλάζετε, τότε δεν θα χρειαστείτε τίποτα από όλα αυτά και το ταξίδι σας θα είναι πιο εύκολο!

 

· Κάθισμα αυτοκινήτου για την μεταφορά του μωρού από το μαιευτήριο στο αυτοκίνητο και από εκεί στο σπίτι σας. Πρέπει να έχετε διαβάσει προσεκτικά τις οδηγίες τοποθέτησης και προπάντων τους κανονισμούς ασφάλειας που συνήθως συνοδεύουν τέτοια καθισματάκια και φυσικά να έχετε εξασκηθεί στην τοποθέτησή τους.

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

Επίσης χρησίμευσε και το λαδάκι για το περίνεο που είχα πάρει της Welleda από κατάστημα με βιολογικά. Το έβαζε η γυναικολόγος μου στα γάντια όταν εξέταζε την εξάλειψη και διαστολή του τραχήλου. Η χρήση του είναι για μασαζ στο περίνεο προγεννητικά για να γίνει πιο ελαστικό το δέρμα και να μειώσει τις πιθανότητες να σχιστείτε στον φυσιολογικό τοκετό.

 

ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΕ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ; ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...