Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποιοι ειμαστε "εμεις" και ποιοι ειναι "αυτοι"


Recommended Posts

oxi δε τα λεω για τη γερμανια τα λεω για την ελλαδα γιατι εζησα 21 χρονια εκει κ μαλιστα 16 ετων δεχτηκα κ σεξουαλικη παρενοχληση απο αλβανο μεσα σε σουβλατζιδικο!!!ναι!

 

Μήπως γι' αυτό τα έχεις με τους αλβανούς; Εγώ πάλι ποτέ δεν έχω δεχτεί σεξουαλική παρενόχληση από αλβανό.

Αν σου πω για άπειρες περιπτώσεις που έχω δεχτεί σεξουαλική παρενόχληση από έλληνες, μάλλον θα με πεις ρατσίστρια, οπότε άστο.:rolleyes:

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 422
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η καταγωγή δεν είναι μόνο το αίμα. Είναι και πολλά άλλα στοιχεία. Όταν λες καταγωγή από Αλβανία, εννοείς ότι κάποιος πρόγονος κατοικούσε στην Αλβανία; μιλούσε ελληνικά και αυτοπροσδιοριζόταν ως Αλβανός;

Οι προπάπποι μου ήταν όλοι πρόσφυγες από την Θράκη. Περπάτησαν με τα κάρα μέχρι τη Μακεδονία, δύο φορές μάλιστα, μια το '18 και μια το '22. Το θεωρώ προσβολή στη μνήμη τους και στο διωγμό τους να πω ότι κατάγονται από την Τουρκία. Αν ήταν Τούρκοι, θα είχαν μείνει εκεί στα σπίτια τους και στα χωράφια τους και δεν θα τα αντάλλασσαν.

 

Απ' όλη τη συζήτηση διακρίνω μια παρανόηση. Το να γνωρίζεις την εθνική σου ταυτότητα και να την υπερασπίζεσαι δεν σε κάνει ούτε εθνικιστή ούτε ρατσιστή. Μπορείς να ξέρεις ποιος είσαι και επειδή γνωρίζεις ποιος είσαι, μπορείς να σέβεσαι και να υποστηρίζεις και τους διαφορετικούς και αυτούς που έχουν ανάγκη, χωρίς να νιώθεις ότι απειλείσαι. Αντίθετα η ανασφάλεια, η άγνοια και ο φόβος οδηγούν σε ακραίες συμπεριφορές.

 

Aκριβως το ιδιο και η γιαγια με τον παππου μου. Και θυμαμαι σα να΄ταν τωρα που ειμασταν μικρα και μας τα διηγιοταν η γιαγια μου. Και οχι, δεν ανταλλαξαν τιποτα! Τους τα καψανε, 2 φορες! Και ηταν Ελληνες οι προσφυγες, οχι Τουρκοι...

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

http://www.youtube.com/watch?v=okd3hLlvvLw

Να υποθεσω οτι αυτο το τραγούδι σας τρομοκρατει ...ε????

Imagine there's no countries

It isn't hard to do

Nothing to kill or die for

And no religion too

Imagine all the people

Living life in peace

θα απειλειθει ο Ελληνισμός ε?

θα απειληθει η προσωπικότητα ..?

παιδια τι λετε ?το γραφετε ? Δημητρα παιδι μου ... ζεις και στο εξωτερικό κι όλας ... !!!! τι να πω ρε παιδια !!! εχω χασει τη μπλα αληθεια ...>!!!!!

τοση πολυ ξενοφοβία ?

τόση !!!?????

Link to comment
Share on other sites

Aκριβως το ιδιο και η γιαγια με τον παππου μου. Και θυμαμαι σα να΄ταν τωρα που ειμασταν μικρα και μας τα διηγιοταν η γιαγια μου. Και οχι, δεν ανταλλαξαν τιποτα! Τους τα καψανε, 2 φορες! Και ηταν Ελληνες οι προσφυγες, οχι Τουρκοι...

tara, θα βγούμε συγγενείς ;)

Τα δικά μας δεν τα κάψανε, είχαν πάει εκδρομή κάποιοι συγγενείς και βρήκαν τα σπίτια των παππούδων τους, ακόμα και οι επιγραφές με τα ονόματα στους τοίχους ήταν στη θέση τους. Οι Τούρκοι που έμεναν μέσα τους καλοδέχτηκαν και τους κέρασαν. Θα ήθελα πάρα πολύ να πάω κάποια φορά.

Link to comment
Share on other sites

Κμια ξενοφοβια,ουτε να αφανησουμε τους αλλοδαπους θελουμε. Σκεφτειται μονο, απο ποτε αρχισαν να καταργουνται οι προσευχες στα σχολεια, απο ποτε ξεκινησαν να καταργουνται τα θρησκευτικα, οι παρελασεις, και το κατεβασμα των συμβολων. Οταν εγω θα παω σε ενα σπιτι να με φιλοξενησουν δε θα τους πω μη κανετε τη προσευχη σας στο τραπεζι σας ή κατεβαστε τη σημαια σας απο το μπαλκονι γιατι εγω ενοχλουμαι. Γιατι γινεται λοιπον αυτο στο δικο μου το σπιτι, στην δικη μου πατριδα?

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κμια ξενοφοβια,ουτε να αφανησουμε τους αλλοδαπους θελουμε. Σκεφτειται μονο, απο ποτε αρχισαν να καταργουνται οι προσευχες στα σχολεια, απο ποτε ξεκινησαν να καταργουνται τα θρησκευτικα, οι παρελασεις, και το κατεβασμα των συμβολων. Οταν εγω θα παω σε ενα σπιτι να με φιλοξενησουν δε θα τους πω μη κανετε τη προσευχη σας στο τραπεζι σας ή κατεβαστε τη σημαια σας απο το μπαλκονι γιατι εγω ενοχλουμαι. Γιατι γινεται λοιπον αυτο στο δικο μου το σπιτι, στην δικη μου πατριδα?

σορι δεν φταιει η προσελευση των μεταναστων για αυτο ...!!!!

η παγκοσμιοποιηση φταιει και η ενταξη μας στην ΕΕ φταιει...!!!

υπάρχει ανεξηθρησία που σημαινει οτι δεν μπορει κανεις να σε υποχρεωσει να προσευχηθεις σε μια θρησκεια που δνε πιστευεις καθως κι εσυ δεν μπορεις να υποχρεωσεις κανενα να υποκληθει στον θεο που πιστευεις

ο εξεναγκασμός αλλόθρησκων στην υποταγη της υσχηουσας (αν υπαρχει κατι τετοιο) θρησκίας ειναι αντισυνταγματικός !!!!

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτειται μονο, απο ποτε αρχισαν να καταργουνται οι προσευχες στα σχολεια, απο ποτε ξεκινησαν να καταργουνται τα θρησκευτικα, οι παρελασεις, και το κατεβασμα των συμβολων.

 

σορι δεν φταιει η προσελευση των μεταναστων για αυτο ...!!!!

 

Έτσι είναι, δεν φταίνε οι μετανάστες γι αυτό. Η συζήτηση αυτή υπήρχε και πριν την έλευση των μεταναστών. Τώρα όμως χρησιμοποιούνται σαν επιχείρημα για την κατάργηση, χωρίς οι ίδιοι να το έχουν ζητήσει επιτακτικά.

Link to comment
Share on other sites

oxi δε τα λεω για τη γερμανια τα λεω για την ελλαδα γιατι εζησα 21 χρονια εκει κ μαλιστα 16 ετων δεχτηκα κ σεξουαλικη παρενοχληση απο αλβανο μεσα σε σουβλατζιδικο!!!ναι!

 

A, και ξέχασα να σου πω κατά τα άλλα, ότι εγώ που ζω ακόμα στην Ελλάδα δεν έχω 5 κλειδαριές στο σπίτι μου, δεν φοβάμαι να πάω τα παιδιά μου στο πάρκο και κυκλοφορώ με πάνω από 100 ευρώ στην τσάντα μου, οπότε ίσως και να μην έχεις καθαρή εικόνα από το τι γίνεται εδώ πίσω στην Ελλάδα, από τη Γερμανία που ζεις.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

σορι δεν φταιει η προσελευση των μεταναστων για αυτο ...!!!!

η παγκοσμιοποιηση φταιει και η ενταξη μας στην ΕΕ φταιει...!!!

υπάρχει ανεξηθρησία που σημαινει οτι δεν μπορει κανεις να σε υποχρεωσει να προσευχηθεις σε μια θρησκεια που δνε πιστευεις καθως κι εσυ δεν μπορεις να υποχρεωσεις κανενα να υποκληθει στον θεο που πιστευεις

ο εξεναγκασμός αλλόθρησκων στην υποταγη της υσχηουσας (αν υπαρχει κατι τετοιο) θρησκίας ειναι αντισυνταγματικός !!!!

 

Άσε aria146 στου κούφου την πόρτα……

Χθες την ίδια συζήτηση είχαμε, δεν καταλαβαίνουν.

Γι αυτό δεν πρόκειται να φτάσουμε ποτέ τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Α, ρε βλέπω τους Γερμανούς και τους ζηλεύω, είναι πολλαααααααα χρόνια μπροστά.

Link to comment
Share on other sites

σορι δεν φταιει η προσελευση των μεταναστων για αυτο ...!!!!

η παγκοσμιοποιηση φταιει και η ενταξη μας στην ΕΕ φταιει...!!!

υπάρχει ανεξηθρησία που σημαινει οτι δεν μπορει κανεις να σε υποχρεωσει να προσευχηθεις σε μια θρησκεια που δνε πιστευεις καθως κι εσυ δεν μπορεις να υποχρεωσεις κανενα να υποκληθει στον θεο που πιστευεις

ο εξεναγκασμός αλλόθρησκων στην υποταγη της υσχηουσας (αν υπαρχει κατι τετοιο) θρησκίας ειναι αντισυνταγματικός !!!!

 

Και ποιος σου είπε καλη μου αρια οτι ζητω να προσευχηθουν στον θεο που εγω πιστευω. Δε πα να είναι χριστιανοι, μουσουλμανοι, αθεοι, δωδεκαθειστες. Δε με απασχολει και με τιποτα δεν είπα οτι υποχρεωνω κανεναν. Οταν πηγαινα σχολειο τα παιδια που δεν πιστευαν ή δεν ήταν χριστιανοι απλως δεν σημετειχαν στη προσευχη, δεν ερχονταν εκκλησια και δεν εκαναν θρησκευτικα. Αυτο δεν είναι ανξηθρησκια? Τι πρεπει λοιπον να κατεβασουμε τα παντα για να μην ενοχλητε η ματια των ατομων με αλλη θρησκια? Αν εγω παω στη τουρκια θα κατεβασουν τα συμβολα τους για τη παρτη μου? Και καλα η θρησκια. Τη παρελαση γιατι πρεπει να τη καταργησουμε. Απο τη μια λετε οτι είναι τιμη να σηκωνει μεταναστης τη σημαια ως αριστος μαθητης και απο την αλλη να καταργησουμε την παρελαση? Η μηπως πρεπει και η σημαια να μην υπαρχει στα σχολεια? Να τη κατεβασουμε και αυτη. Ε και στο τελος τι μενει? Να τα κατεβασουμε και εμεις....

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άσε aria146 στου κούφου την πόρτα……

Χθες την ίδια συζήτηση είχαμε, δεν καταλαβαίνουν.

Γι αυτό δεν πρόκειται να φτάσουμε ποτέ τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Α, ρε βλέπω τους Γερμανούς και τους ζηλεύω, είναι πολλαααααααα χρόνια μπροστά.

 

Ολυμπια είπαμε πουθενα οτι θελουμε να αναγκασουμε ατομα με αλλες θρησκιες να ασπαστουν τον χριστιανισμο?Και βεβαια που να καταλαβουμε αφου δεν είμαστε του επιπεδου σου. Αν σε καλυπτει μονο στο θεμα των μεταναστων να φτασουμε τις ευρωπαικες χωρες οκ. Καλυτερα να εχω τις αξιες μου ανεπαφες και να μη φτασω ποτε το "επιπεδο τους"

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

tara, θα βγούμε συγγενείς ;)

Τα δικά μας δεν τα κάψανε, είχαν πάει εκδρομή κάποιοι συγγενείς και βρήκαν τα σπίτια των παππούδων τους, ακόμα και οι επιγραφές με τα ονόματα στους τοίχους ήταν στη θέση τους. Οι Τούρκοι που έμεναν μέσα τους καλοδέχτηκαν και τους κέρασαν. Θα ήθελα πάρα πολύ να πάω κάποια φορά.

 

Λες? ;) Στις Σαραντα Εκκλησιες ζουσαν οι δικοι μου. Κι εγω θελω πολυ να παω.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Imagine there's no countries

It isn't hard to do

Nothing to kill or die for

And no religion too

Imagine all the people

Living life in peace

 

συγνωμη αλλα σαυτους τους στοιχους που παρεθεσεις αναδεικνυεται πουθενα η συμπεριφορα των αλλοδαπων?:shock:

Link to comment
Share on other sites

Imagine there's no countries

It isn't hard to do

Nothing to kill or die for

And no religion too

Imagine all the people

Living life in peace

 

συγνωμη αλλα σαυτους τους στοιχους που παρεθεσεις αναδεικνυεται πουθενα η συμπεριφορα των αλλοδαπων?:shock:

χαααααααααχαχαχχαχαχαχα

:D:D:D:D:D:D:D:D

καλα λεμε εισαι απίστευτη .....

:D:D:D

σορι για το οφ...!!!

:D:D:D:D:D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Ολυμπια είπαμε πουθενα οτι θελουμε να αναγκασουμε ατομα με αλλες θρησκιες να ασπαστουν τον χριστιανισμο?Και βεβαια που να καταλαβουμε αφου δεν είμαστε του επιπεδου σου. Αν σε καλυπτει μονο στο θεμα των μεταναστων να φτασουμε τις ευρωπαικες χωρες οκ. Καλυτερα να εχω τις αξιες μου ανεπαφες και να μη φτασω ποτε το "επιπεδο τους"

 

Επειδή είμαι και εγώ η ίδια μετανάστρια σε κάποια ξένη χώρα, σκέφτομαι τελείως διαφορετικά.

Από τότε που έφυγα από την Ελλάδα και είδα πως ζούνε στο εξωτερικό, έχω βγει από αυτό το τριπακι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επειδή είμαι και εγώ η ίδια μετανάστρια σε κάποια ξένη χώρα, σκέφτομαι τελείως διαφορετικά.

Από τότε που έφυγα από την Ελλάδα και είδα πως ζούνε στο εξωτερικό, έχω βγει από αυτό το τριπακι.

 

Οσον αφορα τη θρησκια δε μου απαντησες. Δε ξερω ποσα χρονια ζεις στο εξωτερικο αλλά τα πραγματα στο εξωτερικο δεν είναι οπως στην ελλαδα. Και ξερει εξωτερικο είναι και η ιταλια που πυρπολει καραβια με μεταναστες. Εξωτερικο είναι και τα σκοπια που διαικδηκουν τη μακεδονια. Δεν είναι σε ολες τις χωρες του εξωτερικου τα πραγματα ιδια. Και για να δεις τι φανατισμο τρωνε τα παιδακια απο μικρη ηλικια περυσι στην γιουροβοζιον τζουνιορ το παιδακι απο τα σκοπια φωναξε go macedonia. Θα διαφυλαξω με ολη μου τη δυναμη τις αξιες της χωρας μου. Δε θα αφησω κανεναν να καπηλευτει το εθνος μου και την ιστορια της πατριδας μου.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Και για να δεις τι φανατισμο τρωνε τα παιδακια απο μικρη ηλικια περυσι στην γιουροβοζιον τζουνιορ το παιδακι απο τα σκοπια φωναξε go macedonia.

 

Βασικά, να σε πληροφορήσω ότι σε όλα τα κράτη πλην της Ελλάδας τα σκόπια αποκαλούνται "μακεδονία". Όμως γι' αυτό δεν φταίνε οι αλλοδαποί αλλά οι έλληνες πολιτικοί.

Περαστικά μας.

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Οταν ερχονται στη Γερμανια λαθρομεταναστες το κρατος τους παρεχει στεγη (λιγων τετραγωνικων αλλα κατι ειναι και αυτο),ρουχισμο,καθημερινο φαι,ιατρικη περιθαλψη και ενα πολυ μικρο εισοδημα το μηνα.Ολα αυτα για εναν χρονο μεχρι να εξακριβωσουν απο ποια χωρα ερχονται και αν δικαιουνται πολιτικο ασυλο.Αν δεν το δικαιουνται τους στελνουν πισω στη χωρα τους.Τους πανε να μεινουν σε διαφορα μερη-κρατιδια της Γερμανιας ωστε να ειναι μορασμενα τα εξοδα σε καθε κρατιδιο.Για ενα χρονο δεν εχουν δικαιωμα να δουλεψουν.Φυσικα οι μεταναστες εχουν αλλη αντιμετωπιση, εχουν τα ιδια δικαιωματα ακριβως με τους Γερμανους εκτος απο το δικαιωμα ψηφου.Και η απορια μου ειναι:στην Ελλαδα δεν υπαρχει καποιο αναλογο προγραμμα για τους λαθρομεταναστες?μεχρι να εξακριβωσουν απο που ερχονται τους λενε να πανε που?

h6xzxrqbxxgyb0zv.png
Link to comment
Share on other sites

NAI μας οτι αν ενας λαθρομεταναστης κλεψει η σκοτωσει στη γερμανια του παρεχουν στεγη φαι κ λεφτα!!!!

μονο στην ελλαδα τους φυλακιζουνν για 10 χρονια κ βγαινουν πανω στο χρονο

Link to comment
Share on other sites

Και η απορια μου ειναι:στην Ελλαδα δεν υπαρχει καποιο αναλογο προγραμμα για τους λαθρομεταναστες?μεχρι να εξακριβωσουν απο που ερχονται τους λενε να πανε που?

Στην ελλαδα τους βάζουν όπου βρούν αν τους πετυχουν δλδ σε καμια θαλασσα (σταβλο, μπουντρουμια , αποθήκες , κρατητηρια ...κοκ)

αν τωρα τους σταματησουν ζητησουν χαρτια κλπ και δεν εχουν

τους πανε σε αστυνομικά τμηματα τους δίνουν ενα χαρτι που λεει να απελαθει και τους αφηνουν ξανα στο δρομο

καμια φορα δε αν διαμαρτυρηθουν τρωνε και ξύλο (βλεπε ατ ακρόπολη )

δεν εχουν δικαιωμα στην εργασία (μονο μαυρα ανασφλαλιστοι δλδ)

και αμα νομιμα κατσουν εδω και εργαστουν .... θα ειναι παντα ξενοι !!!

 

θα πω κατι ασχετο πριν μερικες μερες ημουν στο δρομο εγω η μαναμου και το παιδι

και ξαφνικά βλεπω μεταναστες με τα μπαγκαζια στο χερι να τρεχουν

κραταγαμε την μικρη και οι δυο μας και πηγαιναν κατα πανω της ...

αρχισα να ουρλιαζω εεεεεεε εεεεεεεε στματατε το παιδι

ευτυχως τραβηξα το παιδι και δεν το εριξαν κατω ...

ηταν η αστυνομια και τους κυνηγόυσε

...

πανω κατω λοιπον στο δρομο τελειωσα την δουλεια μου και πηγαινα προς το αμαξι μου

σε καποια φαση νιωθω καποιον να με σκουνταει στην πλατη ....

ηταν ο τυπας και μου λεει

ΣΥΓΚΝΟΜΗ ντεν ειντα το παιντι ...χιλια σιγκνομι εγκο φευγκο τορα εμενα αστυνομια πιασει ....

μόνο σε μενα τυχαινουν καλα περιστατικα ????

ευγενειας ήθους κλπ

απορω...!!!

(αν και για να μην ειμαι ειλικρηνης δνε απορω ...με την ίδια ευγενεια που τους φερομαι με την ιδιαευγενεια μου φερονται ...αλλωστε σε αυτηην την ζωη ότι δωσεις θα παρεις )

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, να σε πληροφορήσω ότι σε όλα τα κράτη πλην της Ελλάδας τα σκόπια αποκαλούνται "μακεδονία". Όμως γι' αυτό δεν φταίνε οι αλλοδαποί αλλά οι έλληνες πολιτικοί.

Περαστικά μας.

 

Πως το είπες? Δε φταιν οι σκοπιανοι? Και ποιος φταιει.Αν η ελλαδα αποφασισει οτι τα συνορα της είναι μεχρι τον ευξηνο ποντο ποιος θα φταιει? Αλλά τι να πουμε. Δεν νομιζω και στη γαλλια να αποκαλουνται μακεδονια. Και λες ετσι απλα περαστικα μας? Δε σε αγγιζει τιποτα απο ολη αυτη τη φιλοσοφια που προσπαθουν να μας περασουν, για τους αμοιρους πεινασμενους μεταναστες. Δεν είδα να ξεσηκωθειται που ο υπουργος παιδιας μιλησε για αλβανικη μειονοτητα στην ελλαδα. Ναι επειδη δεν αντιδρατε περαστικα σας. Εγω δεν είμαι ομως αρρωστη για να μου πουν περαστικα. Και με αγγιζουν ολα αυτα. Κανενας δε σχολιασε οταν ανεφερα σε ενα ποστ τα λογια του πρωην πρωθυπουργου της τουρκιας (θα το θυμισω λοιπον) Με την ελλαδα δε χρειαζετε να κανουμε πολεμο. Αρκει να τους στειλουμε μερικες χιλιαδες πλυθησμου απο εδω εκει. Αν δε σε συγκινει και αυτο τοτε περαστικα μας γιατι δε φταινε μονο οι πολιτικοι. Πρωτον εμεις φταιμε που τους δινουμε τη δυναμη να κανουν αυτα που κανουν και δευτερον παλι εμεις φταιμε που δεν μας αγγιζει τιποτα, οχι λαθος μας αγγιζει,μας αγγιζουν μονο ο καημενοι και πεινασμενοι μεταναστες.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

η ευγενεια ειναι που μπηκε κρυφα στη χωρα???

τωρα φταιμε γιατι δε τους ταιζουμε κ δε τους δινουμε τζαμπα σπιτια???ποιουσ τους λαθρομεταναστες???σα να μπω κρυφα στο σπιτι σου να γυρισεις να με βρεις μεσα κ να σε βρισω γιατι δεν ειχες ετοιμο φαι!!!κ συ να ζητησεις κ συγνωμη!!!η συγκνωμη τελος παντων:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτό δεν πρόκειται να φτάσουμε ποτέ τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.

Α, ρε βλέπω τους Γερμανούς και τους ζηλεύω, είναι πολλαααααααα χρόνια μπροστά.

:shock::shock::shock::shock:

Η Γερμανια ειναι εκει που μενει η Dimitra83?:confused:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Στην ελλαδα τους βάζουν όπου βρούν αν τους πετυχουν δλδ σε καμια θαλασσα (σταβλο, μπουντρουμια , αποθήκες , κρατητηρια ...κοκ)

αν τωρα τους σταματησουν ζητησουν χαρτια κλπ και δεν εχουν

τους πανε σε αστυνομικά τμηματα τους δίνουν ενα χαρτι που λεει να απελαθει και τους αφηνουν ξανα στο δρομο

καμια φορα δε αν διαμαρτυρηθουν τρωνε και ξύλο (βλεπε ατ ακρόπολη )

δεν εχουν δικαιωμα στην εργασία (μονο μαυρα ανασφλαλιστοι δλδ)

και αμα νομιμα κατσουν εδω και εργαστουν .... θα ειναι παντα ξενοι !!!

 

θα πω κατι ασχετο πριν μερικες μερες ημουν στο δρομο εγω η μαναμου και το παιδι

και ξαφνικά βλεπω μεταναστες με τα μπαγκαζια στο χερι να τρεχουν

κραταγαμε την μικρη και οι δυο μας και πηγαιναν κατα πανω της ...

αρχισα να ουρλιαζω εεεεεεε εεεεεεεε στματατε το παιδι

ευτυχως τραβηξα το παιδι και δεν το εριξαν κατω ...

ηταν η αστυνομια και τους κυνηγόυσε

...

 

 

πανω κατω λοιπον στο δρομο τελειωσα την δουλεια μου και πηγαινα προς το αμαξι μου

σε καποια φαση νιωθω καποιον να με σκουνταει στην πλατη ....

ηταν ο τυπας και μου λεει

ΣΥΓΚΝΟΜΗ ντεν ειντα το παιντι ...χιλια σιγκνομι εγκο φευγκο τορα εμενα αστυνομια πιασει ....

μόνο σε μενα τυχαινουν καλα περιστατικα ????

ευγενειας ήθους κλπ

απορω...!!!

(αν και για να μην ειμαι ειλικρηνης δνε απορω ...με την ίδια ευγενεια που τους φερομαι με την ιδιαευγενεια μου φερονται ...αλλωστε σε αυτηην την ζωη ότι δωσεις θα παρεις )

 

Ηθους? Τοσο ήθος έχουν που μπαινουν παρανομα στη χωρα μας.

Οι έλληνες είναι ρατσιστες....δυστηχως με τους υπόλοιπους έλληνες......

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...