Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

Δεν ξέρω γιατί γράφεις κατά αυτό τον τρόπο. Δεν νομίζω να σε έθιξα κάπου. Αν το εξέλαβες έτσι συγνώμη καθότι δεν ήταν ο σκοπός μου.

 

Όπως περιγράφεις τι συμβαίνει στο Λονδίνο περιγράφω τι συμβαίνει στην επαρχία. Πουθένα και σε κανένα ποστ δεν έχω ενθαρρύνει ούτε αποθαρρύνει κανένα να έρθει Αγγλία όπως έκανες εσύ και γι'αυτό δέχεσαι και την κριτική. Προσωπικά γράφω απλά γεγονότα όπως τα ζω με σκοπό να βοηθήσω. Προφανώς και δεν έχω κανένα όφελος ούτε αν έρθει κάποιος Αγγλία ούτε αν δεν έρθει.

 

Δεν σου αρέσει η επαρχία, δικαίωμα σου. Ούτε εμένα μου αρέσει το Λονδίνο και πίστεψε με το έχω φάει με το κουτάλι. Ασε και κάποιος άλλος να δει και αυτή την επιλογή. Ευτυχώς στην Αγγλία δουλειές υπάρχουν σε όλη τη χώρα.

 

Έχω γράψει αρκετά για τη ζωή μου στο φόρουμ σε αυτό το θέμα, πολύ περισσότερες ιδιωτικές πληροφορίες από ότι κανείς άλλος. Σε ποια πόλη ζω, τί μισθό παίρνω, τι πληρώνω στο σταθμό του μικρού, τί δίνω για ενοίκιο, όλα αυτά για να δώσω όσο πληρέστερη εικόνα μπορώ. Θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τουλάχιστον την ανωνυμία της εταιρείας μου. Για σένα πάντως και για όποιον άλλο το επιθυμεί, απαντώ ευχαρίστως σε πμ σχετικά με το ποια είναι η εταιρεία καθώς και το link για τις 50 αγγελίες που προσφέρονται για την πόλη μου και για τις 220 θέσεις σε όλη την Αγγλία (όπως δημοσιεύονται αυτή τη στιγμή).

 

Υ.Γ. Το Heathrow είναι μια ώρα με το αυτοκίνητο.

 

Αν σου είναι εύκολο, θα ήθελα το λινκ με τις αγγελίες σε πμ. Σε ευχαριστώ πολύ!

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

επιπλέον έχουμε σπίτι στο Λονδίνο και δεν μας συμφέρει να το πουλήσουμε και να πάμε αλλού

 

 

κοιτα,ετσι που ειναι τα πραγματα αυτη στιγμη στην αγγλια και να ηθελες να πουλησεις δε θα μπορουσες, εκτος κι αν το σκοτωνες..

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για Λονδίνο μόνο. Είπα πουθενά εγώ το αντίθετο;

 

ΝΑΙ ΕΙΠΕΣ...ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΔΟΥΛΕΙΕΣ....ΔΕΝ ΕΙΠΕΣ ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ....Η ΑΓΓΛΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΛΟΝΔΙΝΟ ΠΡΟΦΑΝΩΣ...

 

(επιπλέον έχουμε σπίτι στο Λονδίνο και δεν μας συμφέρει να το πουλήσουμε και να πάμε αλλού).

 

Ε ! ΠΕΣΤΟ ΕΤΣΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ......ΜΑΑΑΑΛΙΣΤΑΑΑΑ

 

 

Δεν επιθυμώ να απαντήσω σε προσωπικές ερωτήσεις για το πώς και πού ζω όταν είμαι στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι σχέση έχουν με το θέμα της συζήτησης.

 

ΑΣΤΙΕΥΕΣΕ ΤΩΡΑ?? ΤΙ ΛΕΣ?? ΠΑΙΖΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΡΟΛΟ ΑΓΑΠΗΤΗ ΜΟΥ. ΑΛΛΟ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΤΑ ΣΚ@Τ@ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΣΕ ΕΝΑ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ 40 ΤΜ ΜΕ 1Χ2 ΜΠΑΛΚΟΝΑΚΙ ΣΤΟΝ 3ο ΧΩΡΙΣ ΑΣΑΝΣΕΡ ΝΑ ΒΛΑΣΤΗΜΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑΚΙ ΠΛΑΤΕΙΑΣ-ΠΑΡΚΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΧΑΡΕΙΣ ΤΟΝ ΗΛΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ (ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ), ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΚΟΝΤΙΝΟΤΕΡΟ ΜΙΝΙ ΜΑΡΚΕΤ Ή ΣΟΥΠΕΡ ΜΑΡΚΕΤ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΘΕΣ ΠΕΡΠΑΤΗΜΑ 15-20 ΛΕΠΤΑ ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΠΟΛΛΑ, ΤΟΤΕ ΘΕΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΕΝΑΛΛΑΚΤΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ, ΤΗΣ ΔΑΝΙΑΣ, ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, ΣΟΥΗΔΙΑΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΟΥΣ...

 

ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ (ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΣΟΥ, ΤΗΝ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΝΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΙΟΡΟΦΗ, ΤΗΝ ΑΥΡΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ, ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ, ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΤΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΚΑΛΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΠΙΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ, ΠΑΛΤΕΙΕΣ, ΠΑΡΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ...ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΟΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΟΥ ΞΙΝΙΖΕΙ ΚΑΘ'ΟΛΑ...

 

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΥΝΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....

 

2-3 ΠΡΑΓΜΑΤΑΚΙΑ ΠΟΥ ΕΊΠΕΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΠΟΣΤ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω γιατί γράφεις κατά αυτό τον τρόπο. Δεν νομίζω να σε έθιξα κάπου. Αν το εξέλαβες έτσι συγνώμη καθότι δεν ήταν ο σκοπός μου

Δεν νομίζω ότι γράφω με κάποιον ιδιαίτερο τρόπο. Επειδή δεν έβαλα "αγαπητή φίλη" στην αρχή του μυνήματός μου, δεν πάει να πει ότι γράφω επιθετικά (υποθέτω ότι αυτό εννοείς). Συγνώμη αν το εξέλαβες έτσι, απλά δεν σε ξέρω και συνεπώς δεν μου έρχεται καλά να σε αποκαλώ "αγαπήτή" ούτε "φίλη". Αυτό δεν σημαίνει ότι έχω κάτι μαζί σου ή με κάποια άλλη κοπέλα εδώ στο φόρουμ. Απλά δεν είναι το στυλ μου να μιλάω λες και είμαστε φιλενάδες τη στιγμή που δεν γνωριζόμαστε καν.

 

Όπως περιγράφεις τι συμβαίνει στο Λονδίνο περιγράφω τι συμβαίνει στην επαρχία. Πουθένα και σε κανένα ποστ δεν έχω ενθαρρύνει ούτε αποθαρρύνει κανένα να έρθει Αγγλία όπως έκανες εσύ και γι'αυτό δέχεσαι και την κριτική. Προσωπικά γράφω απλά γεγονότα όπως τα ζω με σκοπό να βοηθήσω. Προφανώς και δεν έχω κανένα όφελος ούτε αν έρθει κάποιος Αγγλία ούτε αν δεν έρθει.

Δεν είπα εγώ ότι κάνεις κακώς που εκθειάζεις την αγγλική επαρχία. Η κάθε μια μας λέει την άποψή της, εσύ τη δικιά σου, εγώ τη δικιά μου. Η δικιά μου δεν είναι ευχάριστη στους περισσότερους εδώ μέσα. Τι να κάνω όμως; Να αλλάξω άποψη για να γίνω πιο αρεστή; :rolleyes:

 

Δεν σου αρέσει η επαρχία, δικαίωμα σου. Ούτε εμένα μου αρέσει το Λονδίνο και πίστεψε με το έχω φάει με το κουτάλι. Ασε και κάποιος άλλος να δει και αυτή την επιλογή.

Δεν σταματάω κανέναν να κάνει ό,τι είναι να κάνει. Η προσωπική μου άποψη είναι ότι το να ξεσπιτώσεις μια οικογένεια και να πας στην Αγγλία να δουλέψεις για μισθό πείνας νομίζοντας ότι θα έχεις καλύτερη ποιότητα ζωής, αυτή τη στιγμή και με τα τωρινά δεδομένα, είναι ένα μεγάλο λάθος. Αφού αυτό νομίζω, αυτό λέω. Όποιος δεν θέλει να το ακούσει, ας με αγνοήσει, τόσο δύσκολο είναι;

 

Θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τουλάχιστον την ανωνυμία της εταιρείας μου.

Να σου επιτρέψω;;; Τι λες βρε κοπέλα μου; Χρειάζεσαι την άδειά μου για να πεις ή να μην πεις πού δουλεύεις; Εγώ απλά σκέφτηκα ότι αφού η εταιρία σου έχει δουλειές και εφόσον εδώ είναι τόσες κοπέλες που καίγονται να βρουν δουλειά στο εξωτερικό, καλό θα ήταν να βοηθήσεις. Δεν θες, έχει καλώς. Θες να δώσεις πληροφορίες μέσω ΠΜ, επίσης έχει καλώς. Εμένα δεν μου πέφτει λόγος, ούτε χρειάζεται να σου δώσω άδεια. Η απόφαση του τι θα πεις και πόσες πληροφορίες θες να δώσεις για τον εαυτό σου είναι αποκλειστικά δική σου. Όπως θα είδες αν διάβασες αυτά που έγραψα παραπάνω, εγώ είμαι ακόμα πιο προσεκτική με τα προσωπικά μου δεδομένα από εσένα και ποτέ δεν θα έλεγα σε ποια εταιρία δουλεύω, ούτε με ΠΜ!! (αυτό όμως δεν είναι κριτική προς εσένα και σε παρακαλώ μην το εκλάβεις έτσι... μεγάλες κοπέλες είμαστε, η κάθε μία μπορεί να πάρει αποφάσεις για τον εαυτό της) :cool:

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΖΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑΝ ΜΙΚΡΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΑΡΑΔΕΙΣΟ (ΕΝΝΟΩΝΤΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΥΛΗ ΣΟΥ, ΤΗΝ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΟΥ ΑΝΤΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΙΟΡΟΦΗ, ΤΗΝ ΑΥΡΑ ΤΗΣ ΕΠΑΡΧΙΑΣ, ΤΟ ΒΟΥΝΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΑΛΑΣΣΑ ΚΟΝΤΑ ΣΟΥ, ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΕΙΣ ΚΑΘΑΡΟ ΑΕΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΑΝΑΦΕΡΕΣ ΑΥΓΟΥΛΑΚΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΟΤΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΑΚΑΛΙΚΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 1 ΤΕΤΡΑΓΩΝΟ ΠΙΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΓΕΜΑΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ, ΠΑΛΤΕΙΕΣ, ΠΑΡΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΣΟΥ...ΕΝΝΟΕΙΤΕ ΤΟΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΣΟΥ ΞΙΝΙΖΕΙ ΚΑΘ'ΟΛΑ...

 

 

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΥΝΕΙΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΜΟΥ...ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ ΝΑ ΠΕΙΣ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ....

Δεν ξέρω τι κατάλαβες, και γιατί μου μιλάς ΦΩΝΑΖΟΝΤΑΣ, αλλά ποτέ δεν έχω ζήσει σε μονοκατοικία με κοτούλες (κοτούλες?!!! ο Χριστός και η Παναγία) ούτε και θα το ήθελα, γιατί είμαι παιδί της πόλης και αγαπώ το τσιμέντο, την φασαρία, τα μέσα μαζικής συγκοινωνίας κ.λπ.

 

Και να διευκρινήσω εδώ για όποιον δεν κατάλαβε ότι δεν μου ξυνίζει το εξωτερικό, όπως δεν μου ξυνίζει η Ελλάδα. Λατρεύω τις μεγάλες πόλεις, μου αρέσουν εξίσου η Αθήνα και το Λονδίνο (και η Στοκχόλμη επίσης, αλλά δεν έχω ζήσει εκεί οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη στη συγκεκριμένη συζήτηση). Απλά βλέπω τα καλά και τα στραβά και των δύο, αντί να βλέπω το ένα ως κόλλαση και το άλλο ως γη της επαγγελίας. ΑΥΤΗ είναι η διαφορά μας, καμία άλλη.

 

Και επίσης δεν καίγομαι να μεγαλώσω το παιδί μου στην Αγγλία, είτε μιλάμε για Λονδίνο, είτε για το πιο ειδυλιακό χωριουδάκι. Αν εσύ θες να το κάνεις, κάντο, ποιος σε σταματά;;; Επέτρεψέ μου απλά να διαφωνώ και να μην το επιλέγω για το παιδί μου. Με το δικό σου παιδί μπορείς να κάνεις ό,τι θες (και ούτε χρειάζεσαι την άδειά μου)! :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και αναρωτιέμαι.

Για όλα αυτά που λέτε για την Ελλάδα, τα οποία ισχύουν (λίγο υπερβολικά ειπωμένα ίσως, αλλά ισχύουν) ποιός φταίει? Και πότε άρχισαν να ισχύουν? Τώρα?

Ή υπήρχαν, αλλά είμασταν τακτοποιημένοι και καναμε τα στραβά μάτια?

Από το στόμα μου το πήρες ;)

Link to comment
Share on other sites

Απλά βλέπω τα καλά και τα στραβά και των δύο, αντί να βλέπω το ένα ως κόλλαση και το άλλο ως γη της επαγγελίας. ΑΥΤΗ είναι η διαφορά μας, καμία άλλη.

 

Και επίσης δεν καίγομαι να μεγαλώσω το παιδί μου στην Αγγλία, είτε μιλάμε για Λονδίνο, είτε για το πιο ειδυλιακό χωριουδάκι. Αν εσύ θες να το κάνεις, κάντο, ποιος σε σταματά;;; Επέτρεψέ μου απλά να διαφωνώ και να μην το επιλέγω για το παιδί μου. Με το δικό σου παιδί μπορείς να κάνεις ό,τι θες (και ούτε χρειάζεσαι την άδειά μου)! :D

 

Καταρχήν, δε διαφωνείς απλά, προτρέπεις και μάλιστα εντόνως μην τυχόν και μεταναστεύσει κανείς στην Αγγλία γιατί εκεί είναι η κόλαση, ενώ η Ελλάδα είναι η γη της επαγγελίας. Κάνεις δλδ και αυτό που επικρίνεις στους υπόλοιπους.

 

Θα δεις στο θέμα ότι δεν είσαι η πρώτη που διαφωνεί. Και φυσικά ούτε η μόνη που δεν αλλάζει την Ελλάδα με τπτ. Άλλο όμως, να εκφράζω προσωπική άποψη και να λέω ότι προτιμώ την Ελλάδα, κι άλλο να αποτρέπω τον κόσμο από τη μετανάστευση με τον παραπάνω τρόπο.

 

Κι αυτό φαντάζομαι είναι που ενόχλησε όλους, ο τρόπος που εκφράστηκες.

 

Από το στόμα μου το πήρες ;)

 

Έχει ένα δίκιο η αλήθεια η rkt

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

γιατί είμαι παιδί της πόλης και αγαπώ το τσιμέντο, την φασαρία, τα μέσα μαζικής συγκοινωνίας κ.λπ.

 

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

(sorry για τα caps - καταλάθος)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ολοι μου οι γνωστοί (και είναι πολλοί λόγω επαγγέλματος) που σπούδαζαν χρόνια στην Αγγλία ξαναγύρισαν τελικά Ελλάδα..

Και σε όλους ανεξαιρέτως είχαν γίνει προτάσεις για δουλειά με τρελά λεφτά (αρχίζω και δεν το πολυπιστεύω πλεον) και ΟΛΟΙ γύρισαν πίσω...

Ποτέ δεν το κατάλαβα και αν μπορεί κανεις ας μου το εξηγήσει.

Και κανεις τους δεν ξαναέφυγε αφου είχαν προτάσεις, γνωστους κλπ

 

Η μια άποψη είναι αυτή...

 

Από την άλλη αν κάποιος ξένος (πχ Γάλλος, Ιταλος, Ζιμπαμπουανός) σας έλεγε ότι θέλει να έρθει Ελλάδα για να ζήσει με την οικογένειά του καλύτερα (και νόμιμα βέβαια) τί θα του λέγατε??? Φαντάζομαι ένα πανηγυρικό ΟΧΙΙΙ μην το κάνεις κλπ

Αυτο τί σημαίνει? Οτι δεν υπάρχουν Έλληνες που πληρώνονται ακόμα καλά? Οτι δεν υπάρχουν ξένοι που ζουν άνετα με τις οικογένειές τους?

 

Αρά καθε νόμισμα έχει δύο όψεις, το θέμα είναι ποιά θα σου τύχει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα δεις στο θέμα ότι δεν είσαι η πρώτη που διαφωνεί. Και φυσικά ούτε η μόνη που δεν αλλάζει την Ελλάδα με τπτ. Άλλο όμως, να εκφράζω προσωπική άποψη και να λέω ότι προτιμώ την Ελλάδα, κι άλλο να αποτρέπω τον κόσμο από τη μετανάστευση με τον παραπάνω τρόπο.

 

Κι αυτό φαντάζομαι είναι που ενόχλησε όλους, ο τρόπος που εκφράστηκες.

Εγώ δεν αλλάζω την Ελλάδα με τίποτα; Εγώ που μένω 15+ χρόνια στο εξωτερικό; Τελικά ό,τι θέλει ο καθένας καταλαβαίνει......

 

Όσο για το ότι προσπαθώ να αποτρέψω, ναι, νομίζω ότι ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ, το να ξεσπιτώσεις ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ για να δουλέψεις στην Αγγλία, ειδικά στο Λονδίνο, για το ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ, είναι ένα μεγάλο ΛΑΘΟΣ. Αυτή είναι η γνώμη μου, και δεν απολογούμαι γι' αυτό. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι έχοντας αυτή τη γνώμη, το σωστό και ηθικό είναι να προτρέπω άλλους να κάνουν αυτή την κίνηση (εγώ άλλωστε τι έχω να χάσω, εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς), αλλά διαφωνώ. Όταν βλέπω κάποιον στο χείλος του γκρεμού, δεν του λέω πέσε, μόνο και μόνο επειδή βλέπω ότι θέλει να πέσει. Άλλοι ίσως το κάνουν. Εγώ δεν μπορώ.

 

Στην τελική, αρνούμαι να απολογηθώ επειδή δεν αρέσουν οι γνώμες μου σε μερικές εδώ μέσα. Αυτές τις γνώμες έχω, αυτές εκφράζω. Δεν υποχρεώνω κανέναν να τις ακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΣΑΡΕΣΕΙ ΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Πες μου ΠΟΥ είπα ότι δεν μου αρέσει το Λονδίνο.Το λατρεύω το Λονδίνο. Δεν πήγα στο Λονδίνο εξ ανάγκης, πήγα από επιλογή. Αν δεν είχα παιδιά, θα έμενα εκεί για πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ολοι μου οι γνωστοί (και είναι πολλοί λόγω επαγγέλματος) που σπούδαζαν χρόνια στην Αγγλία ξαναγύρισαν τελικά Ελλάδα..

Και σε όλους ανεξαιρέτως είχαν γίνει προτάσεις για δουλειά με τρελά λεφτά (αρχίζω και δεν το πολυπιστεύω πλεον) και ΟΛΟΙ γύρισαν πίσω...

Ποτέ δεν το κατάλαβα και αν μπορεί κανεις ας μου το εξηγήσει.

Και κανεις τους δεν ξαναέφυγε αφου είχαν προτάσεις, γνωστους κλπ.

Εγώ μπορώ να το καταλάβω μια χαρά, αλλά σκέφτομαι τι θα μου σούρουν έτσι κι ανοίξω το στόμα μου οπότε καλύτερα να μην πω τίποτα... :oops:

 

Πάντως δεν είναι μόνο οι δικοί σου γνωστοί, και οι δικοί μου όλοι έχουν επιστρέψει Ελλάδα, εκτός από 2-3 που πηγαινοέρχονται (και ονειρεύονται πότε θα επιστρέψουν για πάντα).

Link to comment
Share on other sites

Πες μου ΠΟΥ είπα ότι δεν μου αρέσει το Λονδίνο.Το λατρεύω το Λονδίνο. Δεν πήγα στο Λονδίνο εξ ανάγκης, πήγα από επιλογή. Αν δεν είχα παιδιά, θα έμενα εκεί για πάντα.

 

που???? βαριεμε να κάνω ΟΛΑ τα ποστ σου quote ξανα!!!

Link to comment
Share on other sites

Ε ! ΠΕΣΤΟ ΕΤΣΙ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΟΥ, ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΣΠΙΤΙ ΣΤΟ ΛΟΝΔΙΝΟ......ΜΑΑΑΑΛΙΣΤΑΑΑΑ

Τώρα το είδα αυτό και απαντώ για αποφυγή παρεξηγήσεων, επειδή προφανώς δεν έχεις ιδέα πώς είναι τα πράγματα στην Αγγλία. Το "δικό μας σπίτι" στο Λονδίνο ανήκει κατά το ήμιση στην τράπεζα (έχουμε δάνειο 25ετίας) και κατά το ήμιση σε στεγαστικό συνεταιρισμό, στους οποίους πληρώνουμε ενοίκιο. Ο τρόπος αυτός να αποκτήσεις σπίτι λέγεται shared ownership, ψάξτο αν σε ενδιαφέρει. Είναι φτηνότερο από το να νοικιάσεις από ιδιώτη ή να αγοράσεις 100%.

 

Και δεν είναι "σπίτι", είναι ένα τριαράκι σε πολυκατοικία. Δεν έχουμε αυλή, ούτε κοτούλες, ούτε μπαλκόνι, ούτε καν ασανσέρ. Αλλά μας αρέσει και σε καμία μα καμία περίπτωση δεν παραπονιέμαι. Οι ειρωνίες σου είναι περιττές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και δεν είναι "σπίτι", είναι ένα τριαράκι σε πολυκατοικία.

 

ε! τοτε όσοι ζουν σε τριαρι ζουν σε κοτετσι ? εγω που ζω δε σε 45 τμ ζω σε ποντικοτρυπα ε?

 

ότι να ναι...ότι να ναι!!

 

εχεις δίκιο εγω δεν ξερω τιποτα, γιαυτο σε διαψευδουν όσες ζούν Βρετανία...

 

ουτοπία !!!

Link to comment
Share on other sites

που???? βαριεμε να κάνω ΟΛΑ τα ποστ σου quote ξανα!!!

 

Προφανώς βαριέσαι και να διαβάσεις αυτά που γράφω (ή άλλα διαβάζεις και άλλα καταλαβαίνεις) απότε στα ξαναγράφω για να μην κουράζεσαι.

 

Οι πολλές και καλές δουλειές είναι στο Λονδίνο, όχι στις μικρότερες επαρχιακές πόλεις. Αν θες καλό μισθό και να μποορείς να μετακινηθείς εύκολα από και προς Ελλάδα, το Λονδίνο είναι η καλύτερη λύση. Βέβαια το πληρώνεις με άσχημα σχολεία και ακόμα πιο άσχημη ιατρική περίθαλψη, γι' αυτό ενώ το Λονδινάκι μας άρεσε πολύ όσο είμασταν ελεύθεροι και ωραίοι, τώρα κοιτάμε να φύγουμε.

 

Προσωπικά, αν μπορούσα να βρω δουλειά σαν αυτή που είχα πριν την οικονομική κρίση, θα έμενα και θα το πάλευα, θα έστελνα το παιδί σε ιδιωτικό σχολείο (και στην Ελλάδα όποτε αρρώστενε), αλλά ο άντρας μου δεν δέχεται με τίποτα να μεγαλώσει το παιδί του στο Λονδίνο, όταν υπάρχει η εναλλακτική λύση της Ελλάδας.

Επίσης είπα:

 

Και να διευκρινήσω εδώ για όποιον δεν κατάλαβε ότι δεν μου ξυνίζει το εξωτερικό, όπως δεν μου ξυνίζει η Ελλάδα. Λατρεύω τις μεγάλες πόλεις, μου αρέσουν εξίσου η Αθήνα και το Λονδίνο (και η Στοκχόλμη επίσης, αλλά δεν έχω ζήσει εκεί οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη στη συγκεκριμένη συζήτηση).

Επίσης είπα:

 

Αν με ρωτούσατε πριν από 5 χρόνια αν είναι καλά να έρθετε Λονδίνο θα έλεγα σίγουρα ναι (εφόσον δεν σας πειράζει ο χάλια καιρός, η διαφορετική κουλτούρα, οι πολλές ώρες εργασίας, η πίεση και το ζόρι, η μέτρια ιατρική περίθαλψη κ.λπ.) γιατί τότε τουλάχιστον υπήρχαν δουλειές. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει, απολύεται ακόμα πολύς κόσμος, οι δουλειές είναι λίγες και σχετικά κακοπληρωμένες, ενώ το κόστος ζωής συνέχεια ανεβαίνει.

Ότι δεν μου αρέσει το Λονδίνο, δεν το είπα πουθενά, άσχετο τι νομίζεις εσύ!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν αλλάζω την Ελλάδα με τίποτα; Εγώ που μένω 15+ χρόνια στο εξωτερικό; Τελικά ό,τι θέλει ο καθένας καταλαβαίνει......

 

Όσο για το ότι προσπαθώ να αποτρέψω, ναι, νομίζω ότι ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ, το να ξεσπιτώσεις ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ για να δουλέψεις στην Αγγλία, ειδικά στο Λονδίνο, για το ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ, είναι ένα μεγάλο ΛΑΘΟΣ. Αυτή είναι η γνώμη μου, και δεν απολογούμαι γι' αυτό. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι έχοντας αυτή τη γνώμη, το σωστό και ηθικό είναι να προτρέπω άλλους να κάνουν αυτή την κίνηση (εγώ άλλωστε τι έχω να χάσω, εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς), αλλά διαφωνώ. Όταν βλέπω κάποιον στο χείλος του γκρεμού, δεν του λέω πέσε, μόνο και μόνο επειδή βλέπω ότι θέλει να πέσει. Άλλοι ίσως το κάνουν. Εγώ δεν μπορώ.

 

Στην τελική, αρνούμαι να απολογηθώ επειδή δεν αρέσουν οι γνώμες μου σε μερικές εδώ μέσα. Αυτές τις γνώμες έχω, αυτές εκφράζω. Δεν υποχρεώνω κανέναν να τις ακολουθήσει.

 

monkey, οπως ειχα πει και πιο πανω, το θεμα ειναι οτι οι περισσοτεροι πλεον που ξεσπιτωνονται το κανουν ακριβως για να εχουν ενα βασικο μισθο... γιαιτ στην ελλαδα για πολλους δεν παιζει ουτε αυτο. Εχω φαει το Λονδινο με το κουταλι (προ Cameron εποχη ομως) και καταλαβαινω την πικρα σου και με το NHS και με τα σχολεια και την εκπαιδευση, δυο παραγοντες που μας εσπρωξαν να τα βροντηξουμε ολα και να γυρισουμε στην ελλαδα. Εγω, και πολυ περισσοτερο ο αντρας μου, δε θα γυριζαμε αγγλια κι ας ειναι εκει ολη μας η οικογενεια. Μας κουρασε. Και παντα προτρεπω οποιον παει αγγλια να κανει ιδιωτικη ασφαλεια υγειας, γιαιτ εγω κοντεψα να το χασω το μωρακι μου, κι εχασα για παντα την υγεια μου, εξ'αιτιας του NHS. Κι εδωσα μια περιουσια να τη σωσω γιαιτ δεν ειχα ιδιωτικη ασφαλεια, ασ'τα..

 

Αλλα τωρα τα λεω αυτα γιατι εχουμε (ακομα) αλλες πορτες ανοιχτες σ'αλλες χωρες. Κι αν κλεισουν και βρουμε δουλειες στην αγγλια, μια χαρα θα τον παρω τον πουλο και θα παω προκειμενου να ταισω τα παιδια μου. ξερεις, πολλες κοπελες εδω μεσα δε δικαιουνται ουτε τα εμβολια του παιδιου τους γιατι ειναι ανεργοι και οι δυο γονεις. και οντας ανεργοι πως να τ'αγορασουν και να πληρωσουν επισκεψη;

 

επειτα μια οικογενεια που ερχεται στην αγγλια εχοντας βρει δουλεια δεν εχει τους δεσμους που εχεις εσυ (σπιτι, δουλεια του αντρα σου) με μια περιοχη της χωρας κι ετσι μπορουν να πανε οπου βρισκονται οι δουλειες τους.

 

Ειναι καλες οι συμβουλες σου, αν και δυσαρεστες, αλλα εγω το ειχα πει και καμμια 300 ποστ πιο πισω οτι η ευρωπη ειναι καμμενο χαρτι. Αν ομως βρω δουλεια θα παω εστω και προσωρινα. Ερχονται στο γραφειο ανθρωποι καθε μερα και ζητανε δουλεια και κλαινε δυο μετρα αντρες γιαιτ τους εκοψαν το ρευμα ή ιαιτ δεν εχουν γαλα για το μωρο. Κλαιω κι εγω οταν φευγουν, αλλα τι να κανω; Αφου δουλεια δεν εχει...

 

Γενικως νομιζω οτι αυτη η αντιπαραθεση δεν εχει νοημα. Κανεις δεν ξεσπιτωνεται χωρις καλο λοο και χωρις δουλεια, κανεις δε μενει χωρις δουλεια, μεγαλοι ανθρωποι ειμαστε και τα ζυγιαζουμε ολα....

Link to comment
Share on other sites

ε! τοτε όσοι ζουν σε τριαρι ζουν σε κοτετσι ? εγω που ζω δε σε 45 τμ ζω σε ποντικοτρυπα ε?

Αυτό το λες εσύ, εγώ δεν είπα τίποτα τέτοιο. Σε παρακαλώ μην μου βάζεις λόγια στο στόμα. Τις κοτούλες τις ανέφερα επειδή νωρίτερα είχες "καταλάβει" ότι στην Ελλάδα ζω σε μονοκατοικία, δίπλα στο βουνό και στη θάλασσα και ότι έχω κοτούλες και τρώω φρέσκα αυγουλάκια κάθε μέρα.

 

Ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΖΩ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ και ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΤΟΥΛΕΣ ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Αγγλία. Αγοράζω αυγά όπως όλοι στο σούπερ μάρκετ (στο οποίο πηγαίνω με τη συγκοινωνία, γιατί δεν έχω αυτοκίνητο, ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Αγγλία).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ολοι μου οι γνωστοί (και είναι πολλοί λόγω επαγγέλματος) που σπούδαζαν χρόνια στην Αγγλία ξαναγύρισαν τελικά Ελλάδα..

Και σε όλους ανεξαιρέτως είχαν γίνει προτάσεις για δουλειά με τρελά λεφτά (αρχίζω και δεν το πολυπιστεύω πλεον) και ΟΛΟΙ γύρισαν πίσω...

Ποτέ δεν το κατάλαβα και αν μπορεί κανεις ας μου το εξηγήσει.

Και κανεις τους δεν ξαναέφυγε αφου είχαν προτάσεις, γνωστους κλπ

 

Η μια άποψη είναι αυτή...

 

Από την άλλη αν κάποιος ξένος (πχ Γάλλος, Ιταλος, Ζιμπαμπουανός) σας έλεγε ότι θέλει να έρθει Ελλάδα για να ζήσει με την οικογένειά του καλύτερα (και νόμιμα βέβαια) τί θα του λέγατε??? Φαντάζομαι ένα πανηγυρικό ΟΧΙΙΙ μην το κάνεις κλπ

Αυτο τί σημαίνει? Οτι δεν υπάρχουν Έλληνες που πληρώνονται ακόμα καλά? Οτι δεν υπάρχουν ξένοι που ζουν άνετα με τις οικογένειές τους?

 

Αρά καθε νόμισμα έχει δύο όψεις, το θέμα είναι ποιά θα σου τύχει...

 

Σίγουρα!

 

Πιστεύω, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι αυτό έγινα κυρίως τον καιρό των παχέων αγελάδων στην Ελλάδα. Όπου, ναι, αν είχες μια δουλίτσα, (βασικά πριν 20 χρόνια, και πριν 10, γενικώς πριν το 2006 αν ήθελες να δουλεύεις, μπορούσες) ζούσες από καλά έως πολύ καλά.

 

Εγώ δεν αλλάζω την Ελλάδα με τίποτα; Εγώ που μένω 15+ χρόνια στο εξωτερικό; Τελικά ό,τι θέλει ο καθένας καταλαβαίνει......

 

Όσο για το ότι προσπαθώ να αποτρέψω, ναι, νομίζω ότι ΑΥΤΗ ΤΗ ΧΡΟΝΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ, το να ξεσπιτώσεις ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ για να δουλέψεις στην Αγγλία, ειδικά στο Λονδίνο, για το ΒΑΣΙΚΟ ΜΙΣΘΟ, είναι ένα μεγάλο ΛΑΘΟΣ. Αυτή είναι η γνώμη μου, και δεν απολογούμαι γι' αυτό. Μπορεί εσύ να νομίζεις ότι έχοντας αυτή τη γνώμη, το σωστό και ηθικό είναι να προτρέπω άλλους να κάνουν αυτή την κίνηση (εγώ άλλωστε τι έχω να χάσω, εγώ μιλάω εκ του ασφαλούς), αλλά διαφωνώ. Όταν βλέπω κάποιον στο χείλος του γκρεμού, δεν του λέω πέσε, μόνο και μόνο επειδή βλέπω ότι θέλει να πέσει. Άλλοι ίσως το κάνουν. Εγώ δεν μπορώ.

 

Στην τελική, αρνούμαι να απολογηθώ επειδή δεν αρέσουν οι γνώμες μου σε μερικές εδώ μέσα. Αυτές τις γνώμες έχω, αυτές εκφράζω. Δεν υποχρεώνω κανέναν να τις ακολουθήσει.

 

Ή καταλαβαίνει ότι ΕΣΥ του δίνεις να καταλάβει... Κι άλλο πιστεύω ότι είναι λάθος η μετανάστευση γι αυτούς και γι αυτούς τους λόγους κι άλλο Μην τυχόν και πάτε Αγγλία, τη στιγμή μάλιστα που συμφορουμίτισσες που μένουν Αγγλία σε διαψεύδουν! Και επειδή βαριέμαι να λέω τα ίδια και τα ίδια, απλά δες το πρώτο σουτ ποστ, κι ελπίζω να καταλάβεις.

 

Και δεν είναι "σπίτι", είναι ένα τριαράκι σε πολυκατοικία. Δεν έχουμε αυλή, ούτε κοτούλες, ούτε μπαλκόνι, ούτε καν ασανσέρ. Αλλά μας αρέσει και σε καμία μα καμία περίπτωση δεν παραπονιέμαι. Οι ειρωνίες σου είναι περιττές.

 

Μουχαχαχαχαχαχαχαχαχα Δλδ εγώ που ζω σε 3αράκι σε πολυκατοικία, δεν είμαι άνθρωπος? Είμαι τι?Χαχαχαχαχαχα.

 

Σόρυ , σόρυ, άλλη ερώτηση, δλδ το 3αράκι δεν είναι σπίτι? Είναι παράγκα, κοτέτσι, τι?

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το είδα αυτό και απαντώ για αποφυγή παρεξηγήσεων, επειδή προφανώς δεν έχεις ιδέα πώς είναι τα πράγματα στην Αγγλία. Το "δικό μας σπίτι" στο Λονδίνο ανήκει κατά το ήμιση στην τράπεζα (έχουμε δάνειο 25ετίας) και κατά το ήμιση σε στεγαστικό συνεταιρισμό, στους οποίους πληρώνουμε ενοίκιο. Ο τρόπος αυτός να αποκτήσεις σπίτι λέγεται shared ownership, ψάξτο αν σε ενδιαφέρει. Είναι φτηνότερο από το να νοικιάσεις από ιδιώτη ή να αγοράσεις 100%.

 

Και πως μπορείς να το πουλήσεις τότε:rolleyes:

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μουχαχαχαχαχαχαχαχαχα Δλδ εγώ που ζω σε 3αράκι σε πολυκατοικία, δεν είμαι άνθρωπος? Είμαι τι?Χαχαχαχαχαχα

Προφανως η κοπέλα εννοει ότι δεν ζει σε κατι καλυτερο απ'οτι ζουμε οι περισσότεροι εδώ στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα!

 

Πιστεύω, και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, ότι αυτό έγινα κυρίως τον καιρό των παχέων αγελάδων στην Ελλάδα. Όπου, ναι, αν είχες μια δουλίτσα, (βασικά πριν 20 χρόνια, και πριν 10, γενικώς πριν το 2006 αν ήθελες να δουλεύεις, μπορούσες) ζούσες από καλά έως πολύ καλά.

 

 

Κι όμως μιλάμε για ηλικίες 27 - 35! Ο τελευταίος ήρθε πριν δύο χρόνια! και η μαμά του Αγγλίδα!

Link to comment
Share on other sites

Ξαναλέω ότι ΔΕΝ ΖΩ ΣΕ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ και ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΟΤΟΥΛΕΣ ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Αγγλία. Αγοράζω αυγά όπως όλοι στο σούπερ μάρκετ (στο οποίο πηγαίνω με τη συγκοινωνία, γιατί δεν έχω αυτοκίνητο, ούτε στην Ελλάδα, ούτε στην Αγγλία).

 

Ουτε εγω ειπα οτι ζεις εσυ στις κοτούλες κλπ...εφερα παραδειγμα ότι ΑΝ εχεις εναν τετοιο τρόπο ζωής τα βλέπεις διαφορετικα για να σου δωσω να καταλάβεις ότι παιζει ρόλο το ΠΟΥ μένεις εδω Ελλάδα και πως βλέπεις τα πραγματα....Δεν σου ζητησα το Ε9 σου.....

Link to comment
Share on other sites

Και παντα προτρεπω οποιον παει αγγλια να κανει ιδιωτικη ασφαλεια υγειας, γιαιτ εγω κοντεψα να το χασω το μωρακι μου, κι εχασα για παντα την υγεια μου, εξ'αιτιας του NHS. Κι εδωσα μια περιουσια να τη σωσω γιαιτ δεν ειχα ιδιωτικη ασφαλεια, ασ'τα..

Αυτό ξαναπέστο. Η μεγαλύτερη βλακεία που έκανα ήταν που σταμάτησα την ιδιωτική ασφάλεια πριν μείνω έγγυος (σε μια απόπειρα εξοικονόμησης χρημάτων) και έμπλεξα με τους ούγκα-ούγκα του NHS. Μεγάλη πίκρα... καλύτερα να μην τα σκέφτομαι γιατί συγχίζομαι.

 

Ειναι καλες οι συμβουλες σου, αν και δυσαρεστες, αλλα εγω το ειχα πει και καμμια 300 ποστ πιο πισω οτι η ευρωπη ειναι καμμενο χαρτι. Αν ομως βρω δουλεια θα παω εστω και προσωρινα.

Συμφωνώ, εγώ παρ' όλα αυτά δεν θα ξεσπίτωνα οικογένεια με ρίσκο να μείνω άνεργη στην Αγγλία (και θεωρώ ότι το ρίσκο είναι μεγάλο γιατί συνεχίζονται οι απολύσεις δεξιά κι αριστερά). Κάποιος άλλος μπορεί να μην συμφωνεί και να θέλει να πάρει το ρίσκο αυτό. Ο καθένας έχει διαφορετική κοσμοθεωρία και διαφορετικό τρόπο να φροντίζει την οικογένειά του. Πάντως αν βρεις μια πραγματικά καλή δουλειά (στην Αγγλία ή οπουδήποτε αλλού) νομίζω ότι αξίζει να το σκεφτείς να φύγεις. Αλλά για τον βασικό μισθό, όχι, η γνώμη μου παραμένει ότι είναι λάθος να πας στην Αγγλία για να δουλέψεις με τον βασικό μισθό.

 

Από εκεί και πέρα, το πρόβλημα που έχεις είναι τι κάνεις όταν αρρωστήσουν οι γονείς σου και δεν μπορείς να πας να τους δεις, όταν το παιδί σου μιλάει άπταιστα αγγλικά και τα ελληνικά κουτσά-στραβά και με προφορά, όταν περνάς άλλο ένα καλοκαίρι μες τη μούχλα, όταν βγάζεις ένα σκασμό λεφτά και δεν περισσεύουν να πάρεις οικογενειακό αυτοκίνητο, όταν αρρωστήσεις και αναγκαστείς να χρησιμοποιήσεις το εθνικό σύστημα υγείας κ.λπ. Αλλά τι σου λέω, προφανώς τα έχεις ζήσει και τα ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...