Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θα φεύγατε για εξωτερικό?


STAUROULA

Recommended Posts

κιεγω τα παμπερς τα 3 πακετα Νο 5 Τα οποια εχουν 35 τεμαχια το καθε ενα, τα παιρνω 23 ευρω

 

Το Βελγιο ειναι πιο ακριβο.. Στο φηνο σουπερμαρκετ τα 70 τεμαχια εχουν 23 ευρω και στο Carrefour 28..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί μένω εκεί, και είμαι δύο χρόνια άνεργη, και δεν δικαιούμαι καν ταμείο ανεργίας, και πολλοί φίλοι μου είναι επίσης άνεργοι και οι ζωή είναι ΠΟΛΥ πιο ακριβή από την Ελλάδα.

 

 

Ενοίκια, συγκοινωνίες, διασκέδαση και τα μισά πράγματα στο σούπερ μάρκετ είναι πιο ακριβά από την Ελλάδα. Το μόνο που πραγματικά είναι φτηνότερο είναι τα ρούχα και τα παπούτσια, αλλά αυτό κυρίως γιατί οι Άγγλοι δεν ντύνονται με φίρμες.

 

 

Με 1000 ευρώ στο Λονδίνο βρίσκεις μόνο μικρό τριάρι (πολύ μικρό όμως) σε όχι καλή περιοχή, και οι μετακινήσεις για το κέντρο σίγουρα δεν είναι μόνο 150 ευρώ. Από την ζώνη 2 που μένω εγώ (πολύ κεντρικά), η μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών κοστίζει 106 λίρες (120 ευρώ). Αν πας πιο έξω, όπως προτείνεις εσύ, η μηνιαία κάρτα φτάνει τις 193 λίρες (220 ευρώ). Τα δε ταξί είναι απλησίαστα. Για να πάρω ταξί από το κέντρο του Λονδίνου μέχρι το σπίτι μου θέλω 30 λίρες στο νερό μονή ταρίφα (35 ευρώ) και 50 λίρες διπλή (57 ευρώ). Και τονίζω ότι μένω στη ζώνη 2 που θεωρείται προέκταση του κέντρου.

 

 

Οι πληροφορίες σου είναι λάθος. Ένα απλό εισιτήριο (προπληρωμένο με Oyster card) έχει 1,90 λίρες (2,20 ευρώ) και ισχύει για μία μόνο διαδρομή, όχι για 1,5 ώρα με μετεπιβιβάσεις όπως είναι στην Αθήνα. Το δε κανονικό εισιτήριο (όχι προπληρωμένο) έχει 4 λίρες (4,5 ευρώ) επίσης για μία διαδρομή μόνο. Σύγκρινε αυτό το 4,5 με το δικό μας 1,5 και έλα πες μου ότι η Αγγλία είναι οικονομικότερη. Και τα λεωφορεία, μετρό, τρένα (τραμ δεν έχουμε) έρχονται στην ώρα τους όταν περιμένεις στο κέντρο στις 11 το πρωί, όπως περιμένουν οι περισσότεροι τουρίστες. Όταν τα περιμένεις στα προάστια στις 7 το πρωί για να πας στη δουλειά σου, έρχονται καθυστερημένα και τίγκα στον κόσμο. Το ίδιο και το απόγευμα που γυρνάς από τη δουλειά. Παρότι πληρώνεις τα τρελλά λεφτά, ταξιδεύεις σαρδελοποιημένος και λες κι ευχαριστώ.

 

Συν ότι στην Αγγλία έχεις χειρότερη εκπαίδευση (εκτός αν στείλεις τα παιδιά σου σε κάποιο πανάκριβο ιδιωτικό σχολείο), χειρότερη περίθαλψη (δωρεάν μεν, αλλά πολύ χειρότερη σε σύγκριση με την Ελλάδα και ακριβοπληρωμένη μέσω εισφορών), χειρότερη ποιότητα φαγητού (φρούτα, λαχανικά, κρέατα και ψωμί). Θα μπορείς να κάθεσαι στο μικροσκοπικό τριαράκι σου περιτριγυρισμένη από κουτιά Pampers και οδοντόκρεμες (που όντως είναι φτηνότερα σε σχέση με την Ελλάδα) και να τρως χαζοφαγητά (γιατί με τα ίδια λεφτά που παίρνεις κρέατα, φρούτα και λαχανικά στην Ελλάδα, στην Αγγλία θα παίρνεις κονσέρβες, ζυμαρικά, τυποποιημένα γλυκά και αυγά ορνιθοτροφείου). Ωραία ζωή. Δεν υπολογίζω καν τον χάλια καιρό, τη θάλασσα που δεν μπορείς να κολυμπήσεις, την εγκληματικότητα, τα εισιτήρια του σινεμά που είναι απλησίαστα, τους παιδικούς σταθμούς που χρεώνουν 1000 ευρώ το μήνα για να φροντίσουν το δίχρονο παιδάκι σου ώστε να πας εσύ για δουλειά με την ψυχή στο στόμα.

 

Κατά τη γνώμη μου πάντα, η Αγγλία αξίζει μόνο αν κάνεις καριέρα, αν είσαι διατεθημένος να δουλεύεις στάνταρ 10ωρο (χωρίς πληρωμένες υπερωρίες εννοείται), και να μπορείς να βρεις μια δουλειά που να πληρώνει μίνιμουμ 3000 λίρες μικτά (3.400 ευρώ) και να έχει ο άντρας σου μια ανάλογη δουλειά με ανάλογα λεφτά. Ο,τιδήποτε λιγότερο από πλευράς μισθού δεν αξίζει ούτε να το κοιτάς, γιατί η ποιότητα ζωής σου θα είναι κατά πολύ χειρότερη απ' ό,τι στην Ελλάδα. Και αν έχεις και παιδιά και απαιτήσεις να πάνε σε καλό σχολείο, να τα βλέπει παιδίατρος μια φορά το χρόνο κ.λπ. τότε δεν σε φτάνουν ούτε οι 3.000 x2 λίρες.

 

 

Ελπίζω ο μισθός αυτός να είναι καθαρός, όχι μεικτός, και το αυτοκίνητο να μην χρειαστεί συνεργείο ή ανανέωση της ασφάλειας.... Και στα 800 της γκαρσονιέρας να συμπεριλαμβάνονται οι δημοτικοί φόροι, το ηλεκτρικό και το γκάζι.

 

 

Να μου επιτρέψεις να έχω τις αμφιβολίες μου περί αυτού μιας και έχω προσωπική εμπειρία από τη ζωή στην Αγγλία και στην Ελλάδα. Εγώ που έφυγα για Αγγλία και έχω επιβιώσει εκεί 15 χρόνια, αυτή τη στιγμή δεν θα έφευγα. Απλούστατα γιατί δεν υπάρχουν καλές δουλειές και γιατί συνεχίζουν να γίνονται απολύσεις και μπορείς να βρεθείς στο δρόμο από τη μια στιγμή στην άλλη, ενώ η ποιότητα ζωής, ειδικά αν έχεις οικογένεια, είναι στην καλύτερη περίπτωση μέτρια και σαφώς χειρότερη από την ποιότητα ζωής στην Ελλάδα. Αυτή είναι απλά η γνώμη μου, δεν χρειάζεται να συμφωνήσουμε.

 

Στην τελική, αν εσύ νομίζεις ότι θα έρθεις στην Αγγλία, θα πληρώνεις 150 ευρώ για τις μετακινήσεις σου και το τρένο θα έρχεται σε 10 λεπτά, τι σε σταματά; Έλα και λούσου τα κι εσύ όπως τα λούζομαι κι εγώ τόσα χρόνια. Από μένα δεν θα κόψεις έτσι κι αλλιώς.

 

Σημειώνω εδώ ότι στην Αγγλία δεν υπάρχει μονιμότητα (ούτε στο δημόσιο), δεν υπάρχουν εφάπαξ και κρατικές συντάξεις (ό,τι υπάρχει είναι σύνταξη πείνας και την παίρνεις αφού κλείσεις τα 65 με τα τωρινά δεδομένα), ταμείο ανεργίας δικαιούσαι μόνο αν δεν δουλεύεις ούτε εσύ ούτε ο άντρας σου, ο βασικός μισθός είναι £5.93 την ώρα μεικτά (6.70 ευρώ) και δικαιούσαι 28 εργάσιμες μέρες διακοπές τον χρόνο, οι οποίες συμπεριλαμβάνουν τις επίσημες αργίες.

 

Για του λόγου το αληθές...

 

τιμές εισιτηρίων: http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx\

βασικός μισθός: http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/TheNationalMinimumWage/DG_10027201

διακοπές και αργίες: http://www.direct.gov.uk/en/Employment/Employees/Timeoffandholidays/DG_10029788

Αγαπητή φίλη αυτά που λες ισχύουν για το Λονδίνο και μόνο. Καμιά άλλη πόλη δεν παίζει με αυτά τα νούμερα. Πληρώνουμε ενοίκιο 675 λίρες το μήνα για μεζονέτα με 3 υπνοδωμάτια και πίσω κήπο. Η μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών για το λεωφορείο μου κοστίζει 42 λίρες.

 

Όσο για δουλειές δεν λέω ότι τα πράγματα είναι εύκολα για όλους αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από ότι Ελλάδα. Προσωπικά βρήκα δουλειά μέσα σε 6 εβδομάδες. Η τράπεζα στην οποία δουλεύω μόνο για την πόλη που μένουμε έχει σήμερα 50 αγγελίες. Αν δεν έχεις σπίτι δικό σου ή άλλους δεσμούς με το Λονδίνο ίσως να θέλεις να το ψάξεις για άλλη πόλη.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς που μιλάνε και κάποια άτομα που ήδη μένουν στην Βρετανία γιατι εγώ όπως είπώθηκε πιο πάνω μιλάω με υποθέσεις και μισόλογα που δεν ισχύουν...

 

Αν μιλούσα με υποθεσεις και μισόλογα δεν θα βοηθουσα χιλιάδες έλληνες να μεταναστεύσουν εξωτερικό και δεν θα είχα δεκάδες ευχαριστήρια μυνηματα (e-mails) που τους άνοιξα τα μάτια βοηθώντας τους και έκαναν σωστά βήματα στην καινούργια τους ζωή...

 

Αλλά αυτα για μερικές ειναι μικρά γράμματα γιατι μιλάω ΜΟΝΟ υποθετικά και με ανακρίβειες....ΕΛΕΟΣ

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως 5μελη οικογενεια(και με βρεφος που θελει γαλατα πανες κρεμες κλπ) ψωνιζουμε ανα 15 ημερες και τα μηνιαια μας ψωνια ειναι περιπου 350 ευρω για ολα ομως φαγωσιμα απορρυπαντικα και γενικα οτι χρειαζεται το σπιτι.

και αν σκεφτεις πως το επιδομα για 3 παιδια μεχρι να ενηλικιωθουν ειναι 560 ευρω το μηνα ,απο κει βγαζω τα ψωνια και μου περισσευουν κιολας.

μου λεει η μανα μου κατι τιμες απο τα ψωνια που κανει στην ελλαδα και μου σηκωνεται η τριχα.δηλαδη ελεος ειναι δυνατον?εδω με 50-60 ευρω γεμιζεις 1 καροτσι σουπερ μαρκετ και το τιγκαρεις κιολας...τι να πω...

καποτε ελεγα πως η βενζινη στη γερμανια ειναι πολυ ακριβη σε σχεση με την ελλαδα.και τωρα λεω το αντιθετο οταν εδω η τιμη κυμμαινεται απο 1.45 μεχρι 1.55

μεχρι που θα το φτασουν πια?ποσο θα αντεξει ο κοσμος?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και πλέον είναι το μόνο που απολαμβάνουμε...

γιατί είναι δωρεάν...για την ώρα...

έχουμε κάνει σχεδόν 20 μπάνια,πάμε θάλασσα να καθαρίσει το μυαλό μας από τα χρέη,τις σκέψεις μας και διάφορα άλλα...

αυτά όμως το καλοκαίρι,το χειμώνα...σπίτι και άφραγκοι...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

εμεις παντως 5μελη οικογενεια(και με βρεφος που θελει γαλατα πανες κρεμες κλπ) ψωνιζουμε ανα 15 ημερες και τα μηνιαια μας ψωνια ειναι περιπου 350 ευρω για ολα ομως φαγωσιμα απορρυπαντικα και γενικα οτι χρειαζεται το σπιτι.

και αν σκεφτεις πως το επιδομα για 3 παιδια μεχρι να ενηλικιωθουν ειναι 560 ευρω το μηνα ,απο κει βγαζω τα ψωνια και μου περισσευουν κιολας.

μου λεει η μανα μου κατι τιμες απο τα ψωνια που κανει στην ελλαδα και μου σηκωνεται η τριχα.δηλαδη ελεος ειναι δυνατον?εδω με 50-60 ευρω γεμιζεις 1 καροτσι σουπερ μαρκετ και το τιγκαρεις κιολας...τι να πω...

καποτε ελεγα πως η βενζινη στη γερμανια ειναι πολυ ακριβη σε σχεση με την ελλαδα.και τωρα λεω το αντιθετο οταν εδω η τιμη κυμμαινεται απο 1.45 μεχρι 1.55

μεχρι που θα το φτασουν πια?ποσο θα αντεξει ο κοσμος?

Τα μηνιαία έξοδα του σουπερ μάρκετ είναι 250-300 λίρες και αυτό επειδή ψωνίζω κυρίως organic (βιολογικά) προϊόντα και κυρίως από το Sainsburys που είναι λίγο πιο τσιμπιμένο από το tesco και το asda αλλά βρίσκω καλύτερα ποιοτικά προϊόντα (δυστυχώς δεν έχουμε morrisons κοντά μας). Θα μπορούσε να είναι σίγουρα και 50 λίρες λιγότερο αν επέλεγα τα συμβατικά. Ακόμη και το βιολογικό γάλα του γιου μου από το φαρμακείο είναι φτηνότερο. 5,8 λίρες αντί για 11 ευρώ. Αν πας στα poundland (όλα μια λίρα) δεν έχει μόνο τα άθλια non-brand προϊόντα που βρίσκεις στα αντίστοιχα στην Ελλάδα. Έχει σχεδόν όλα τα γνωστά προϊόντα: colgate οδοντόκρεμες, always σερβιέτες, dove σαμπουάν, μέχρι και νάνους για τον κήπο... Απλά όπως είπα προτιμώ τα organic και δεν πολυψωνίζω από εκεί (πέρνω κυρίως χαρτικά και χαζοπράγματα). Κάποιος θα μπορούσε να κάνει το μεγαλύτερο μέρος των ψώνιων του εκτός των λαχανικών και των φρούτων.

 

Η ζωή δεν είναι παραδεισένια εδώ, δεν υπαινίσομαι κάτι τέτοιο, για την οικογένεια μου όμως η ποιότητα ζωής είναι σημαντικά καλύτερη. Είμαστε από αυτούς που όταν μας ρωτάνε που πήγαμε το Πάσχα λέμε "back home" γιατί κάναμε Πάσχα στην Αθήνα. Το σπίτι το έχουμε επιπλώσει φοιτητικά γιατί δεν θέλουμε να πολυβολευτούμε εδώ, έχοντας το όνειρο να γυρίσουμε πίσω όταν το παιδί είναι 6 για να πάει σε ελληνικό σχολείο. Αν τα πράγματα όμως παραμείνουν έτσι στην Ελλάδα, δεν θα γυρίσουμε μόνο για τους συναισθηματικούς λόγους.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μη πω και για τον αντρα μου που ειναι ενας αγγελος γλυκητητας επι της γης. και μοιαζει και του Αδωνη (του θεου, οχι του Γεωργιαδη :lol::lol::lol: )

Εάν έμοιαζε του Γεωργιάδη, θα έχανα πάσαν ιδέαν!!!:lol:

Και τώρα στο θέμα ...σας.

Εγώ ξεκαθαρίζω πως δεν σκέφτομαι να μετακομίσω στο εξωτερικό, απλώς γιατί και εγώ και ο άντρας μου έχουμε τις δουλειές μας, με καλό μισθό και παρότι έχουμε υποστεί μείωση, καλά είμαστε.

Σας διαβάζω όμως, γιατί ποτε δεν ξέρεις τι μας περιμένει.

Και αναρωτιέμαι.

Για όλα αυτά που λέτε για την Ελλάδα, τα οποία ισχύουν (λίγο υπερβολικά ειπωμένα ίσως, αλλά ισχύουν) ποιός φταίει? Και πότε άρχισαν να ισχύουν? Τώρα?

Ή υπήρχαν, αλλά είμασταν τακτοποιημένοι και καναμε τα στραβά μάτια?

Θλίβομαι που βλέπω νέους ανθρώπους να φεύγουν. Κρίμα για την χώρα μας. Πολύ κρίμα. Σας εύχομαι καλή τύχη όπου κι αν πάτε. Και εύχομαι σε όσες ζουν έξω και θέλουν να γυρίσουν, να τα καταφέρουν κάποια στιγμή. Έχω δικούς μου που ζουν έξω, και ζουν με το όνειρο του γυρισμού τους, αλλά.... Ξέρετε. Τι να σας λέω.

Δεν έχει νόημα η αντιπαράθεση του ποια χώρα είναι καλύτερη. Για μένα μπορεί να είναι η Ζουαζιλάνδη. Σημασία έχει που θα ζήσουμε καλύτερα. Οπως ορίζει ο καθένας μας το καλύτερο. Όλες οι χώρες έχουν ομορφιές. Ολες οι χώρες έχουν άσχημα. Διαλέγουμε τι μας ταιριάζει.:(

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

, έχοντας το όνειρο να γυρίσουμε πίσω όταν το παιδί είναι 6 για να πάει σε ελληνικό σχολείο. Αν τα πράγματα όμως παραμείνουν έτσι στην Ελλάδα, δεν θα γυρίσουμε μόνο για τους συναισθηματικούς λόγους.

Αχ, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω εσένα, αλλά η αγαπημένη μου ξαδέλφη και κολλητή μου και κουμπάρα μου, έτσι πίστευε και ο μεγάλος γιος της είναι 8 ετών. Και είναι ακόμα εκεί........

Είναι αφελής όποιος πιστεύει ότι θα πάει στον παράδεισο μιας θρησκείας και δεν θα διακινδυνεύσει να καταλήξει στην κόλαση μιας άλλης.

 

 

 

TbSdp2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι κιεγω πιστευα οτι θα γυρισω σε 6 μηνες και εχουν περασει 7 χρονια!ηρθα χωρις παιδι και τωρα εχω 3 !δε το μετανιωνω ομως.και τι θα εκανα στην ελλαδα?θα δουλευα 10 ωρες την ημερα για 600 ευρω και αν ημουν και τυχερη θα ειχα και τα μισα ενσημα, και θα εκανα μπαλακι τα παιδια στις γιαγιαδες.

Link to comment
Share on other sites

όποιος είναι βολεμένος ας κάτσει...ποτέ δεν ήμουν βολεμένη...

ήμου εξωτερικό 6 χρόνια για σπουδές...και πάντα νοσταλγούσαμε την ελλάδα...γύρισα πίσω και δούλεψα και ως τηλεφωνήτρια να παίρνω τον κόσμο τηλ που χρωστούσε σε κάρτες...580Ε έπαιρνα,από την μία άκρη στην άλλη της πόλης πήγαινα κάθε μέρα. ζητούσαν συνέχεια υπερωρίες για να παίρνω 2-3Ε την ώρα...τουαλέτα δεν μπορούσα να πηγαίνω όποτε ήθελα...να μιλάω με τους διπλανούς δεν επιτρεπόταν... ούτε στο σχολείο να ήμουν...κι ο άντρας μου μια από τα ίδια,ο μισθός του μετά τις σπουδές του ήταν 495Ε!!!με τα χρόνια αποφασίζουμε να έρθουμε επαρχία, με δική μας επιχείρηση με δάνειο,σπίτι με ενοίκιο.περιουσιακά στοιχεία μηδέν...το απότελεσμα ότι 3 χρόνια μετά χρεωμένοι μέχρι τον λαιμό,κλείσαμε την επιχείρηση,μας έμεινε το εμπόρευμα και τα δάνεια...και ζούμε με ότι έχουμε στο πορτοφόλι...έχουμε 20Ε πάμε σούπερ μάρκετ,δεν έχουμε...δεν ψωνίζουμε...

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μιαμαμα πραγματικα απελπιστικη κατασταση και ευχομαι να τα καταφερετε με οποιον τροπο ειτε μεινετε ειτε φυγετε...κριμα να φτανουν οικογενειες σε τετοιο σημειο ..δεν εχω λογια..

Link to comment
Share on other sites

 

Νομιζω οτι το ιδιο ισχυει για πολλους ανθρωπους στην Ελλαδα, και νομιζω οτι αυτο προσπαθουν πολλες κοπελες εδω να πουν. Δε φευγουν για να ζησουν τ'ονειρο, αλλα για να ζησουν.

Ετσι ακριβως ειναι...εγω κοριτσια κλαιω ολη μερα γιατι φοβαμαι μηπως η μπεμπουλα μεινει χωρις φαγητο...θα ειμαι χωρια απο τον ανδρα μου 8 μηνες και μπορει και περισσοτερο γιατι θα φυγει στο εεξωτερικο μονο με 500 ευρω...οποτε ουτε ποιοτητα θα κοιταξω για εμενα ουτε τιποτα...αρκει να υπαρχει καθε μερα φαγητο...Θα μου ελεγε καποιος αφου δεν εχεις λεφτα πως εχεις ιντερνετ...ειναι σημερα ενα σημαντικο εργαλειο και για να βρουμε σπιτι στο εξωτερικο και δουλεια αλλα και σαν μεσον επικοινωνιας...και δεν με πειραζουν τα 20 ευρω που θα δωσω γι'αυτο αλλα τα 200 που εδωσα στην δεη και τα 100 στο νερο που η καταναλωση μου ηταν 20 ευρω το πολυ στο νερο...πληρωνουμε ερτ και δεν ξερω εγω τι αλλο...

Zzlwp3.png
Link to comment
Share on other sites

ελπίζω κορίτσια κάποια στιγμή να βρούμε την άκρη και να φτιάξουν τα πράγματα...

κι όχι μόνο εμείς,όλοι μας. πάντως έρχονται δυσκολότερες μέρες...βελτίωση δεν υπάρχει,στασιμότητα ούτε...χειρότερα θα γίνουν.

pPyfp1.png

IxVpp1.png

Link to comment
Share on other sites

Mamiamma μου εχεις π.μ. στο fb ...

 

Κοριτσια να σας πω λιγα πραγματα για μενα και να καταλαβετε γιατι θελω να φυγω.

Εγω ειμαι 21 ετων εχω ενα παιδακι 2 ετων που με τα χιλια ζορια του περνω τα απαραιτητα εννοητε οτι βοηθανε και οι γονεις μου και οσοι μπορουν να τα βγαλω περα γιατι ειμαι ανεργη , αυτην την στιγμη ειμαι ανεργη και στις πιο πολλες αγγελιες που περνω ειτε ειναι πιασμενες ειτε θελουν χωρις ικα , α και μου εληξε η ασφαλεια που ειχα απο την μαμα μου επειδη σπουδαζα και τωρα δεν ξερω τι να κανω .. Ο ανδρας μου και εκεινος ανεργος με επιδομα απο την προνοια μολισ 500 κατι Ευρω το δημηνο . Εγω παντος σκεφτομαι να φυγω μονη μου για καποιο διαστημα αλλα θελω πολυ να εχω δουλεια πρωτα να μην φευγω στα κουτουρου . Σουηδια ηταν και ειναι η πτωτη μας επιλοφη γιατι ο ανδρας μου ξερει την γλωσσα και εχουμε φιλους και συγγενεις στους οποιους δεν θελω να κατσικοθω αλλα θελω να μπορεσω να τα κανω μονη τα περισσοτερα πραγματα. Αγγλια εμενα μου αρεσει και οχι δεν μου αρεσει το Λονδινο σε μια επαρχειακη πολη θα ζουσα πιο ανετα και ας δουλευα ως καθαριτρια . Και Γερμανια ειναι στις επιλογες μου γιατι εχω φιλαρακια και ισως μπορει καποιος να με βοηθησει...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγγνώμη, αλλά δεν έχω χρόνο να απαντήσω (έχω και μωρό παιδί...) σε ερωτήσεις του στυλ: πού ξέρω ότι το Λονδίνο δεν έχει ποδηλατόδρομους! Το ξέρω γιατί στο Λονδίνο μένω και ξέρω ότι οι ποδηλατόδρομοι είναι ελάχιστοι και δεν εξυπηρετούν ούτε τις μισές περιοχές. Όποιος θέλει να οδηγήσει ποδήλατο για πάνω από 1 χιλιόμετρο, βγαίνει αναγκαστικά στο δρόμο ανάμεσα σε αυτοκίνητα και λεωφορεία. Προσωπική μου εκτίμηση είναι ότι αυτό δεν είναι ασφαλές, ειδικά άμα πάνω στο ποδήλατο έχω το παιδί μου (και οι δρόμοι γλιστράνε από τη βροχή, όπως συμβαίνει 200 μέρες το χρόνο). Όποια διαφωνεί, ας πάρει το ποδήλατό της και το μωρό της και ας βγει τσάρκα στο Λονδίνο, εγώ δεν σταματώ κανέναν.

 

Επίσης κάνετε μερικές σαν να κερδίζω κάτι αποτρέποντάς σας από το να πάτε στην Αγγλία, στη Γερμανία ή οπουδήποτε αλλού. Τι όφελος έχω εγώ είτε φύγετε από την Ελλάδα είτε όχι; Σας ξέρω; Με ξέρετε; Από μένα φύγετε και αύριο κιόλας. Στην τελική, καθότι εγώ θα προτιμούσα να γυρίσω Ελλάδα, όσες περισσότερες φύγετε, τόσο καλύτερα για μένα.

 

Προσπάθησα να σας πω κάποια πράγματα για να είσαστε ψαρωμένες και να μην πέσετε σε παγίδες, γιατί ο πολύς κόσμος νομίζει ότι στο εξωτερικό είναι όλα μέλι-γάλα, και δεν είναι καθόλου έτσι. Κάποτε ήταν, τώρα όχι. Αν με ρωτούσατε πριν από 5 χρόνια αν είναι καλά να έρθετε Λονδίνο θα έλεγα σίγουρα ναι (εφόσον δεν σας πειράζει ο χάλια καιρός, η διαφορετική κουλτούρα, οι πολλές ώρες εργασίας, η πίεση και το ζόρι, η μέτρια ιατρική περίθαλψη κ.λπ.) γιατί τότε τουλάχιστον υπήρχαν δουλειές. Τώρα τα πράγματα έχουν αλλάξει, απολύεται ακόμα πολύς κόσμος, οι δουλειές είναι λίγες και σχετικά κακοπληρωμένες, ενώ το κόστος ζωής συνέχεια ανεβαίνει. Ο κόσμος τραβάει τρελό ζόρι, απλά δεν βγαίνουν στους δρόμους να φωνάζουν. Ξέρω ζευγάρια 40άρηδες και 50άρηδες με παιδιά που έχουν μείνει και οι δύο χωρίς δουλειά. Δεν τρώμε με χρυσά κουτάλια. Ούτε κι εσείς θα φάτε με χρυσά κουτάλια στην Αγγλία, ούτε καν με ασημένια, ό,τι και να νομίζετε τώρα που μιλάτε εκ του ασφαλούς. Όποια θέλει, ας λάβει υπόψην της αυτά που λέω (και τα λέει και η kinkajoujou), όποια δεν θέλει, ας τα αγνοήσει. Οι συμβουλές μου είναι τζάμπα και μη δεσμευτικές.

 

Δεν επιθυμώ να απαντήσω σε προσωπικές ερωτήσεις για το πώς και πού ζω όταν είμαι στην Ελλάδα. Δεν ξέρω τι σχέση έχουν με το θέμα της συζήτησης. Έχω δουλέψει και έχω ζήσει σε επαρχιακή ελληνική πόλη και στην Αθήνα, όπως επίσης σε επαρχιακή αγγλική πόλη και στο Λονδίνο. Έχω σπουδάσει στην Αθήνα (προπτυχιακά) και στην Αγγλία (μεταπτυχιακά). Είμαι μόνιμα στο Λονδίνο πάνω από 10 χρόνια. Είμαι παντρεμένη με Άγγλο. Θεωρώ ότι ξέρω την Αγγλία καλύτερα από κάποιον που έχει πάει ένα ή δύο ή τρία ταξίδια, ή που συγκρίνει τις τιμές των σούπερ μάρκετ στο ίντερνετ, ανεξάρτητα με το πού μένω όταν είμαι στην Ελλάδα. Μπορεί βέβαια να κάνω και λάθος...

 

Και για να τελειώνουμε: δεν κρίνω τις επιλογές καμιάς από εσάς και δεν μου αρέσει να κρίνετε εσείς τις δικές μου. Ούτε αλλάζει κάτι προσβάλλοντάς με, οι απόψεις μου για την κατάσταση που επικρατεί στην Αγγλία αυτή τη στιγμή παραμένουν οι ίδιες. Αν εμένα δεν με πειράζει να με ζουν οι γονείς μου, δεν ξέρω γιατί πειράζει εσάς. Είμαι σχεδόν 40 χρονών, δουλεύω από τα 17 μου και τα τελευταία 15+ χρόνια δεν έχω πάρει από τους δικούς μου δεκάρα τσακιστή, αντιθέτως όσο έβγαζα καλά λεφτά τους βοηθούσα εγώ. Αν δεν μπορέσω να βρω τρόπο να συντηρούμαι όταν με το καλό φτάσει ο κόμπος στο χτένι και χρειαστεί να επιστρέψουμε οικογενειακώς στην Ελλάδα, τότε θα ρίξω τη μούρη μου και θα πάω να ζήσω με τους γονείς μου (οι οποίοι άλλο που δεν θέλουν, θα έχουν και το εγγόνι δίπλα τους αντί να είναι στην άλλη άκρη της Ευρώπης). Δεν λέω να κάνετε κι εσείς το ίδιο, αλλά δεν χρειάζομαι και την συγκατάθεσή σας για να το κάνω εγώ.

 

Ας μην αρχίσω καλύτερα να μιλάω για την κατάσταση (και το κόστος) της αγγλικής εκπαίδευσης, ούτε για την περίφημη δωρεάν περίθαλψη. Ένα θα σας πω μόνο: γυναικολόγο θα δείτε εσείς και παιδίατρο το παιδί σας όταν με το καλό επιστρέψετε στην Ελλάδα. Θα σας κάνουν καλά οι νοσοκόμες και οι healthcare assistants (που είναι και φτηνές). Ελπίζω να είσαστε υγιείς και να μην χρειαστείτε γιατρό, γιατί τότε θα δείτε πώς είναι να παίζεις την υγεία σου (και την ψυχική σου ηρεμία) κορώνα-γράμματα. Αυτά.

 

Υ.Γ. Συγγνώμη που δεν απαντώ στην καθεμία χωριστά, θα το ήθελα πολύ, αλλά δεν έχω χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή φίλη αυτά που λες ισχύουν για το Λονδίνο και μόνο. Καμιά άλλη πόλη δεν παίζει με αυτά τα νούμερα. Πληρώνουμε ενοίκιο 675 λίρες το μήνα για μεζονέτα με 3 υπνοδωμάτια και πίσω κήπο. Η μηνιαία κάρτα απεριορίστων διαδρομών για το λεωφορείο μου κοστίζει 42 λίρες.

 

Όσο για δουλειές δεν λέω ότι τα πράγματα είναι εύκολα για όλους αλλά σίγουρα είναι καλύτερα από ότι Ελλάδα. Προσωπικά βρήκα δουλειά μέσα σε 6 εβδομάδες. Η τράπεζα στην οποία δουλεύω μόνο για την πόλη που μένουμε έχει σήμερα 50 αγγελίες. Αν δεν έχεις σπίτι δικό σου ή άλλους δεσμούς με το Λονδίνο ίσως να θέλεις να το ψάξεις για άλλη πόλη.

Ναι, για Λονδίνο μόνο. Είπα πουθενά εγώ το αντίθετο; Και όχι, ευχαριστώ, δεν θέλω τα καλά της αγγλικής επαρχίας, και κυρίως δεν θέλω να κάνω 5 ώρες δρόμο *πριν* μπω στο αεροπλάνο για να πάω Ελλάδα (επιπλέον έχουμε σπίτι στο Λονδίνο και δεν μας συμφέρει να το πουλήσουμε και να πάμε αλλού).

 

Αν η τράπεζά σου έχει 50 αγγελίες, γιατί δεν ενημερώνεις τις κοπέλες που ψάχνουν να φύγουν από την Ελλάδα; Ίσως κάποια να βρει μια θέση που να την ενδιαφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για Λονδίνο μόνο. Είπα πουθενά εγώ το αντίθετο; Και όχι, ευχαριστώ, δεν θέλω τα καλά της αγγλικής επαρχίας, και κυρίως δεν θέλω να κάνω 5 ώρες δρόμο *πριν* μπω στο αεροπλάνο για να πάω Ελλάδα (επιπλέον έχουμε σπίτι στο Λονδίνο και δεν μας συμφέρει να το πουλήσουμε και να πάμε αλλού).

 

Αν η τράπεζά σου έχει 50 αγγελίες, γιατί δεν ενημερώνεις τις κοπέλες που ψάχνουν να φύγουν από την Ελλάδα; Ίσως κάποια να βρει μια θέση που να την ενδιαφέρει.

Δεν ξέρω γιατί γράφεις κατά αυτό τον τρόπο. Δεν νομίζω να σε έθιξα κάπου. Αν το εξέλαβες έτσι συγνώμη καθότι δεν ήταν ο σκοπός μου.

 

Όπως περιγράφεις τι συμβαίνει στο Λονδίνο περιγράφω τι συμβαίνει στην επαρχία. Πουθένα και σε κανένα ποστ δεν έχω ενθαρρύνει ούτε αποθαρρύνει κανένα να έρθει Αγγλία όπως έκανες εσύ και γι'αυτό δέχεσαι και την κριτική. Προσωπικά γράφω απλά γεγονότα όπως τα ζω με σκοπό να βοηθήσω. Προφανώς και δεν έχω κανένα όφελος ούτε αν έρθει κάποιος Αγγλία ούτε αν δεν έρθει.

 

Δεν σου αρέσει η επαρχία, δικαίωμα σου. Ούτε εμένα μου αρέσει το Λονδίνο και πίστεψε με το έχω φάει με το κουτάλι. Ασε και κάποιος άλλος να δει και αυτή την επιλογή. Ευτυχώς στην Αγγλία δουλειές υπάρχουν σε όλη τη χώρα.

 

Έχω γράψει αρκετά για τη ζωή μου στο φόρουμ σε αυτό το θέμα, πολύ περισσότερες ιδιωτικές πληροφορίες από ότι κανείς άλλος. Σε ποια πόλη ζω, τί μισθό παίρνω, τι πληρώνω στο σταθμό του μικρού, τί δίνω για ενοίκιο, όλα αυτά για να δώσω όσο πληρέστερη εικόνα μπορώ. Θα μου επιτρέψεις να διατηρήσω τουλάχιστον την ανωνυμία της εταιρείας μου. Για σένα πάντως και για όποιον άλλο το επιθυμεί, απαντώ ευχαρίστως σε πμ σχετικά με το ποια είναι η εταιρεία καθώς και το link για τις 50 αγγελίες που προσφέρονται για την πόλη μου και για τις 220 θέσεις σε όλη την Αγγλία (όπως δημοσιεύονται αυτή τη στιγμή).

 

Υ.Γ. Το Heathrow είναι μια ώρα με το αυτοκίνητο.

Ο πλούτος που ζητάει η φύση μας είναι ορισμένος και εύκολα αποκτιέται. Ο πλούτος, αντίθετα, που ζητάει η ματαιοδοξία μας εκτείνεται στο άπειρο - Επίκουρος

p7hgp3.png3NPP.png

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...