Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗΣ ΙΚΑ ΑΘΗΝΩΝ


Recommended Posts

έστειλα τον πατέρα μου πρωί πρωι απο κει γιατι γραμμή δε μπόρεσα να βγάλω...12 του μηνός και εγώ στο Μαρούσι όμως. Έχουν χωρίσει την αθήνα σε διαφορετικές επιτροπές..άντε και και ο θεός βοηθός:roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλημερα malme,

 

στις 12 ιουνιου σου εκλεισαν ραντεβου? πηρα τηλ στον πειραια οπου ανηκω και μου ειπαν να καλεσω μετα τις 10:00 γιατι δεν μπορουσαν ακομα να κλεισουν ραντεβου....

Link to comment
Share on other sites

καλημερα malme,

 

στις 12 ιουνιου σου εκλεισαν ραντεβου? πηρα τηλ στον πειραια οπου ανηκω και μου ειπαν να καλεσω μετα τις 10:00 γιατι δεν μπορουσαν ακομα να κλεισουν ραντεβου....

 

καλημέρα, ναι για τις 12 Ιουνίου στο Μαρούσι. Εγω δεν ήξερα καν οτι πάμε ανάλογα με την περιοχή που μένουμε...

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα, ναι για τις 12 Ιουνίου στο Μαρούσι. Εγω δεν ήξερα καν οτι πάμε ανάλογα με την περιοχή που μένουμε...

 

Καλημέρα

μήπως ξέρεις τι ώρα ανοίγουν για να πάω και εγώ αύριο απο εκεί; Αν και δεν ξέρω αν δω τα τηλέφωνα κατεβασμένα τι θα πω....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

μήπως ξέρεις τι ώρα ανοίγουν για να πάω και εγώ αύριο απο εκεί; Αν και δεν ξέρω αν δω τα τηλέφωνα κατεβασμένα τι θα πω....

 

o πατέρας μου ήταν εκεί 8 το πρωι....και το ωραίο είναι οτι οταν την ρώτησε γιατι δεν ενημέρωσαν κανέναν και τι θα γινόταν αν η κόρη μου ερχόταν κανονικά στο ραντεβού της κλπ, η απάντηση ήταν : έχετε δίκιο αλλά δεν μπορούσαμε να καλέσουμε τόσες χιλιάδες άτομα.

 

Δηλαδή είναι προτιμότερο να τους συμπεριφερόμαστε σαν ζώα και να τους ταλαιπωρούμε τζάμπα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξέρει κανείς μέχρι τι ώρα είναι εκεί;

Από το πρωί καλώ αλλά τίποτα...οπότε λέω να πάω από κεί

 

κοριτσακι μου τι κανεις???ξανα περνας επιτροπη????ξεκινας καινουργια προσπαθεια???

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς μέχρι τι ώρα είναι εκεί;

Από το πρωί καλώ αλλά τίποτα...οπότε λέω να πάω από κεί

 

και κατσε λιγο γιατι το εχασα. εσυ αφου ειχες μεινει εγκυος.τι εγινε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και να στενοχωριέμαι δεν βγαινει κατι.....άλλωστε την πρώτη φορά με την αποβολή είχα πέσει πάρα πολύ...δηλ δεν με αναγνώριζα στην δευτερη αποτυχημενη δεν στενοχωρηθηκα τόσο......δεν το περίμενα να είμαι τόσο χαλαρή...απλά περνάει ο καιρός και χάνεται πολύτιμος χρόνος αλλά όλα τα σενάρια πια μοιάζουν το ίδιο πιθανά...

έμαθες την αιτία της αποβολής ;

Link to comment
Share on other sites

και να στενοχωριέμαι δεν βγαινει κατι.....άλλωστε την πρώτη φορά με την αποβολή είχα πέσει πάρα πολύ...δηλ δεν με αναγνώριζα στην δευτερη αποτυχημενη δεν στενοχωρηθηκα τόσο......δεν το περίμενα να είμαι τόσο χαλαρή...απλά περνάει ο καιρός και χάνεται πολύτιμος χρόνος αλλά όλα τα σενάρια πια μοιάζουν το ίδιο πιθανά...

έμαθες την αιτία της αποβολής ;

 

ναι εκανα εξετασεις και διαγνωσθηκα με αντιφωδφολιπιδικο συνδρομο.ποτε εκανες την δευτερη προσπαθεια σου???δεν μπηκες να μας γραψεις καθολου.

Link to comment
Share on other sites

ναι εκανα εξετασεις και διαγνωσθηκα με αντιφωδφολιπιδικο συνδρομο.ποτε εκανες την δευτερη προσπαθεια σου???δεν μπηκες να μας γραψεις καθολου.

 

Ανοσολογικό είναι αυτό το σύνδρομο; Ρωτάω γιατι ψάχνομαι.

9LS4p3.pngJWdVp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,

 

θα ηθελα να σας ρωτησω κατι γιατι πανε να με τρελλανουν. την πρωτη φορα που περασα απο την επιτροπη οσο αφορα τα σπερμοδιαγραμματα θελανε το ενα απο δημοσιο νοσοκομειο η απο εργαστηριο του εοπυ και το αλλο απο καποιο διαγνωστικο κεντρο, τωρα επιμενουν απο το κεντρο εξωσωματικης που παω οτι δεν πειραζει εαν και τα δυο να ειναι απο ιδιωτικο διαγνωστικο μονο να ειναι συμβεβλημένο με τον εοπυ και να ειναι απο διαφορετικο κεντρο.

 

μπορειτε να με βοηθησετε γιατι θελω να κλεισω ραντεβου στην επιτροπη και θελω ολα τα εγγραφα να ειναι σωστα.

 

ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

MAFINE περασα επιτροπη τον Μαρτιο και ειχα 2 σπερμοδιαγραμματα απο διαφορετικα ιδιωτικα εργαστηρια (το ενα σιγουρα συμβεβλημενο με τον εοπυ, το αλλο δεν θυμαμαι) και δεν ειχα κανενα προβλημα.

Δεν νομιζω να εχει αλλαξει κατι απο τοτε.

Καλη επιτυχια

Fvz8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα με τα διακαιολογητικά έτσι λέει. Το ένα απο δημόσιο ή συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ. Εμείς το κάναμε σε δημόσιο νοσοκομείο για να είμαστε καλυμένοι. Όσο για την επιτροπή, κλείσε το συντομότερο ραντεβού γιατί ένας Θεός ξέρει πότε θα σου δώσουν ημερομηνία.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι εκανα εξετασεις και διαγνωσθηκα με αντιφωδφολιπιδικο συνδρομο.ποτε εκανες την δευτερη προσπαθεια σου???δεν μπηκες να μας γραψεις καθολου.

 

Τι εξετάσεις έκανες για την διάγνωση και επίσης στο βρήκε γυναικολόγος ή απευθύνθηκες κάπου αλλού;

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

πηρα το παραπεμτικο για να ετοιμασω τα χαρτια και λεει η απο δημοσιο η απο ιδιωτικο συμβεβλημενο απο το πεδυ η απο εργαστηριο του πεδυ. εμεις τελικα κλεισαμε ραντεβου στο κρατικο νικαιας για να μην εχουμε προβλημα και το αλλο θα μας το δωσουν απο το κεντρο που παμε (εχουμε κανει ηδη 2 φορες).

 

εκλεισα ραντεβου για τις 17/07 ασύλληπτο!!! τωρα που εχουν χωρισει τις επιτροπες ανα περιοχη σου κλεινουν τα ραντεβου σχετικα συντομα...

 

 

 

 

Στη λίστα με τα διακαιολογητικά έτσι λέει. Το ένα απο δημόσιο ή συμβεβλημένο με τον ΕΟΠΥΥ. Εμείς το κάναμε σε δημόσιο νοσοκομείο για να είμαστε καλυμένοι. Όσο για την επιτροπή, κλείσε το συντομότερο ραντεβού γιατί ένας Θεός ξέρει πότε θα σου δώσουν ημερομηνία.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Περάσαμε και εμείς τη διαδικασία αυτή αλλά δεν μπορώ να πω ότι ταλαιπωρηθήκαμε ιδιαίτερα. Το να συγκεντρώσεις όλα τα χαρτιά ήταν το δύσκολο.Μία συμβουλή...κρατήστε φωτοαντίγραφο από όλες τις εξετάσεις γιατί θα σας κρατήσουν τα πρωτότυπα και πιθανώς να τα χρειαστείτε ξανά στο κέντρο εξωσωματικής που επιλέξατε.επίσης στο φαρμακείο για να πάρετε τα φάρμακα θα πρέπει να έχετε την απόφαση και φωτοτυπία αυτής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε ολες,

 

Μολις παρέλαβα το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου και είναι χαλια....Οι δικες μου εξετασεις είναι καλες και σκεφτόμαστε την εναλλακτικη της σπερματέγχυσης...

Εχω ακουσει σχετικά με τις Επιτροπες του ΕΟΠΠΥ, αλλά δεν είμαι ενημερη για την διαδικασια (πως κλεινω ραντεβού, τηλεφωνα, σε ποια Επιτροπή παω, τι δικαιολογητικα χρειαζομαι)..

 

Μπορει καποια φιλη να με κατατοπισει συνοπτικα, γιατι βρισκομαι σε νευρικο κλονισμο?? Ειμαι ανιδεη από αυτά..:?:cry:

Link to comment
Share on other sites

samarina εαν ψαξεις σε άλλες δημοσιευσεις, θα τα βρεις τα δικαιολογιτικα. μην ανχωνεσαι κοπελα μου, όλλα θα πάνε καλά.εισαι σιγουρη οτι αρκει η σπερματεχ. η θα χρειαστεις εξωσωμ.?γιατί αν ειναι χαλια το σπερμα, μην ταλεπωρηθεις άδικα με σπερματεχ.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα τα αποτελέσματα του σπερμοδιαγράμματος (ΛΗΤΩ), τα οποία με μια πρωτη ματια, ομολογω ότι δεν είναι ενθαρρυντικά. Σε γενικες γραμμές αναφέρονται μεταξυ αλλων τα εξής:

 

Όγκος: 3,5ml

Αριθμός Σπερμοζωαρίων: 15.600.000/ml (ΦΤ>20εκ)

Συνολικός αρ. σπερμ.: 54.600.000 (ΦΤ>40εκ)

 

Κινητικότητα:

1η ώρα: Αργή κίνηση (26%), Επιτόπια (56%), Ακινησία (18%)

2η ώρα: Αργή κίνηση (20%), Επιτόπια (60%), Ακινησία (20%) Σημειώστε ότι στην κατηγορία Ταχεία πρόσθια κίνηση δεν αναφέρονται νουμερα/ποσοστά!!

 

Μορφολογία:

Φυσιολογικά: 6% (ΦΤ>14%)

Μη φυσιολογικά: Κεφαλής 89%

Αυχένος 48%

Ουράς 10%

 

Δείκτης τερατοζωοσπερμίας: 1,63 με ΦΤ: 1-4

 

 

Εγω εμφανίζω φυσιολογικές γυναικολογικες εξετάσεις, χωρίς να εντοπίζεται καποιο πρόβλημα. Προσπαθούμε να τεκνοποιήσουμε επί 2 χρόνια περίπου χωρίς επιτυχία.

 

Από τα παραπανω μου δινεται η εντυπωση ότι αρκει η σπερματεγχυση...Αν καποια ποια εμπειρη θεωρει ότι πρεπει να καταφυγουμε σε εξωσωματικη ας με κατευθυνει...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...