Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΓΚΥΟΣ-ΝΑΙ Η ΟΧΙ ΣΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΤΗΣ ΓΡΙΠΗΣ?


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια...

Είμαι έγκυος στον πέμπτο μήνα,καιδεν μπορώ να αποφασίσω τελικά αν θα πρέπει να κάνω το εμβόλιο...Περιμένω τις απόψεις σας....Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!!!

ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ 5 ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ.

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΑΣ.......

 

 

Βιολέττα, πήγαινε στο τόπικ "εγκυμοσύνη και ιος νεας γρίπης(εμβολιασμός)"

 

Θα έχεις να διαβάσεις 15 σελίδες!!! :shock: (έχε κουράγιο!!)

 

Καλή απόφαση σου εύχομαι...

Link to comment
Share on other sites

Για να σε προετοιμάσω,

 

στο τόπικ αυτό (που σου είπα πριν) θα βρείς ΠΑΡΑ πολλές γνώμες!

 

Αλλες λένε τα υπέρ του εμβολίου και άλλες τα κατά.

 

Απο αυτές, φίλτραρε τις πληροφορίες που θα βρείς και ζύγισε ποιόν "δρόμο" θες να ακολουθήσεις...συνδυάζοντας πάντα τη συμβουλή του δικού σου γιατρού!

 

Θα σου πρότεινα να το διαβάσεις όλο το τόπικ μέχρι τέλος... γιατί μέχρι και το τελευταίο μήνυμα υπάρχουν πληροφορίες που προέρχονται απο επίσημες πηγές επιστημόνων και ιατρών...

Link to comment
Share on other sites

Βιολέτα, διάβασε κι αυτό το άρθρο. Είναι πολύ ενδιαφέρον και υπογράφεται από γιατρό. Επίσης διάβασε και λίγο πιο κάτω για γυναίκα στην οποία το εμβόλιο έκανε παρενέργειες.

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=1406879&postcount=564

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βιολέττα, όντως διάβασε αυτό που σου λέει η Dimitrali

 

γιατί η κοπέλα "την έχει πάθει" με εμβόλιο

 

και το έχει ψάξει πάρα πολύ το θέμα (και ως βιολόγος που είναι)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 25η εβδομάδα και χθες έκανα το εμβόλιο.

 

Τον Οκτωβριο που ρώτησα το γυναικολόγο μου (είναι αυτος που με ξεγέννησε, σε αυτόν έκανα τη Μαγια μου και σε αυτόν θα κάνω το γιο μου τώρα) μου είπε κατηγορηματικά να μην κάνω κανένα εμβόλιο, πόσο μάλλον το καινούριο. Δεν χρειάστηκε και πολύ να με πείσει καθώς κα εγώ κάπως έτσι ένιωθα...Γενικά είμαι επιφυλακτική με όλες αυτές τις παρεμβάσεις (αντιβιώσεις, εμβόλια γρίππης κτλ.)

 

Τον ρώτησα ξανά τηλεφωνικά την προηγούμενη Δευτέρα και μου είπε ότι τα δεδομένα από τις αρχές Οκτωβρίου έχουν αλλάξει, και ότι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω. Ο κίνδυνος που διατρέχω από τη γρίπη - στατιστικά, γιατί μόνο έτσι μπορούμε να μιλάμε - είναι τάξης μεγέθους μεγαλύτερος από τον κίνδυνο των παρενεργειών εμβολιασμού. Το έχει κάνει ένας ικανός αριθμός εγκύων παγκοσμίως και έτσι πλέον οι έλληνες γυναικολόγοι το συστήνουν για τις εγκυες 2 και 3 τριμήνου.

Όταν έκλεισα πήρα τηλέφωνο τον αδερφό της μητέρας μου (είναι πολύ στενός θείος μου)που είναι χειρουργός αναπλ. γενικός δ/ντης στον Αγ. Αντρέα της Πατρας και μου είπε " Τι; Δεν το έχεις κάνει ακόμα; Πήγαινε σε παρακαλώ ματάκια μου να το κάνεις, δεν έχεις αντιληφθεί τι διακυβευεται γιαυτό διστάζεις...Φταίμε και εμείς που οι μισοί λέμε έτσι και οι άλλοι αλλιώς..." Του είπα όλες τις ανησυχίες μου για ανοσοενισχυτικά, τις ανύπαρκτες μελέτες, μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στο μωρό, σε μένα, πως ενώ μας μετράνε τα depon ξαφνικά μας λένε κάντε ένα εμβόλιο αδοκίμαστο.... Μου μίλησε πάλι για τον στατιστικό κίνδυνο που διατρέχω αν δεν τον κάνω και μου είπε να ζυγίσω τις πιθανότητες μέσα μου... Κατέληξε "σου ξαναλέω, μη διστάζεις, παίρνω εγώ την ευθύνη για σένα, θα ήθελα ποτέ να σου κάνω κακό;... αυτή είναι η σωστή απόφαση...."

Και πάλι δεν έμεινα εκεί...μπήκα στον ΠΟΥ, κατέβασα σελίδες, ξενύχτησα να το ψάχνω, συζήτησα με τον άντρα μου, με τον αδερφό της προισταμενης μου που είναι λοιμοξιολογος του ΑΧΕΠΑ και ....

το άλλο πρωί πήρα την απόφαση σκεφτόμενη κυρίως με τη λογική μου και με ότι δεδομένα μπορούσα να έχω στα χερια μου και είπα θα το κάνω.

Το έκανα χθες...Μέχρι ώρας καμία παρενέργεια (να πω την αλήθεια δεν περίμενα να έχω κάποια)....

 

Με τα δεδομένα που είχα, πιστεύω ότι πήρα την σωστή απόφαση για μένα....

Το έκανα εγώ ο άντρας μου και αύριο θα το κάνουν η αδερφή μου και ο πατέρας μου (η μητέρα μου δε ζει). Στο παιδί δεν θα το κάνω ακόμα (δεν πάει παιδικό - η παιδίατρος είπε να μην της το κάνουμε και να περιμένουμε - ο θείος μου μου είπε να ακούσουμε την παιδίατρο) και θα παει και η κοπέλα που μου κρατάει τη Μάγια να το κάνει.

Το Μάρτιο που θα κοντεύει με το καλό το μωρό, θα σκεφτούμε ξανά αν πρέπει να το κάνει και η Μάγια για να το προστατέψουμε.

 

Εγραψα την απόφαση μου, γιατί κατάλαβα ότι ήθελες να μάθεις για τις εμπειρίες των άλλων.

Δεν αποζητώ αντίλογο από κανέναν...Την αγωνία και το άγχος που πέρασα για να πάρω αυτή την απόφαση μόνο εγώ την ξέρω.....Πήρα μία απόφαση - πιστεύω τη σωστή για μένα - με όσα δεδομενα μπορούσα να έχω....Μακάρι να είχα περισσότερα...

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη σε ότι και αν αποφασίσεις...

 

Ήταν μία από τις πιο δύσκολες αποφάσεις που έπρεπε να πάρω (και γρήγορα) στη ζωή μου...

Ζύγυσε μέσα σου τα δεδομένα που μαζεύεις και αποφάσισε...

Οποια απόφαση και αν πάρεις, θα έχεις πάντα την πίσω σκέψη, αν έκανες καλά...

Κάνε ότι καλύτερο νομίζεις...δεν μπορούμε παραπάνω!

 

Με τις καλύτερες ευχές μου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια εγώ πάντως που ρώτησα ένα από τα βασικά μέλη του συμβουλίου που συνεδριάζει μέρα πάρα μέρα για το θέμα του ιού και του εμβολίου (τυχαίνει να είναι γιατρός μου και πολύ καλός οικογενειακός φίλος) μου είπε κατηγορηματικά εχθές με τίποτα να μην κάνω το εμβόλιο, τουλάχιστον μέχρι τον 6ο μήνα αλλά και όταν φτάσω εκεί πάλι να τον συμβουλευτώ!! Μου είπε ότι στις εγκύες μπορεί να προκαλέσει τερατογένεση γι' αυτό μου το απαγόρευσε αυστηρά!

Εγώ μετά από όσα έχω διαβάσει είμαι τελείως κατά του εμβολίου. Καταρχήν βρε κορίτσια είναι δυνατόν να κάνουμε ένα εμβόλιο που περιέχει κατά 49% ΥΔΡΑΡΓΥΡΟ????? Οι πιό πολλοί γιατροί εναντιώθηκαν στο εμβόλιο όταν διάβασαν τις οδηγίες χρήσης και παρενέργειες εντός του εμβολίου! Η απόφαση είναι δική σας! Πριν όμως το κάνετε, όσες το αποφασίσετε καλό θα είναι να πάρετε την γνώμη πολλών ιατρών και να ζητήσετε να διαβάσετε το χαρτί οδηγιών μέσα στο κουτί του εμβολίου. Δεν έχουν το δικαίωμα να το αρνηθούν!

 

LFdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

μεταφέρθηκαν κάποιες δημοσιεύσεις εδω

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=52147

 

αλλά και εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=52148

 

που αφορούν πιθανό περιστατικό μετα απο εμβόλιο h1n1.

 

εδω θα δείτε σχετική ανακοίνωση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1410078#post1410078

Link to comment
Share on other sites

γειά σας αγαπητά μέλη

δείτε εδώ

άρθρο για υποπτευόμενες αποβολές εξαιτίας του εμβολίου,

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1410445#post1410445

 

παρακαλώ συζητήστε εκεί για τα περιστατικά αυτά καθώς αφορουν όλο το πλυθησμό και μελη που πιθανα να εχουν φίλες έγκυες που δεν γράφουν εδώ,

και έτσι να μπορέσει να φτάσει μια πιθανώς ΚΡΙΣΙΜΗ πληροφορία μια ώρα αρχύτερα.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Οι εγκυμονούσες πρέπει ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ να διαβάσουν και αυτό:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?p=1410451#post1410451

 

Μιλάνε μέλη που λένε για "πιθανά" περιστατικά μετά το εμβόλιο του Η1Ν1 :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σε ενα γκρουπ στο facebook ειναι μια κοπελα εγκυος που εχει λυσσαξει να πεισει τον κοσμο να εμβολιαστει.......λεει οτι ο συζυγος της ειναι γιατρος και μπλα μπλα και ποσο ασφαλες ειναι το εμβολιο και πρεπει να το κανουν ολοι, εκτος απο αυτη γιατι δεν επιτρεπεται..........(προφανως για να αισθανεται ασφαλης η ιδια)...μιλαμε για μεγαλο νταλκα...........κι ομως η ιδια δεν προκειται να το κανει......

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είμαι στην 25η εβδομάδα και χθες έκανα το εμβόλιο.

 

Τον Οκτωβριο που ρώτησα το γυναικολόγο μου (είναι αυτος που με ξεγέννησε, σε αυτόν έκανα τη Μαγια μου και σε αυτόν θα κάνω το γιο μου τώρα) μου είπε κατηγορηματικά να μην κάνω κανένα εμβόλιο, πόσο μάλλον το καινούριο. Δεν χρειάστηκε και πολύ να με πείσει καθώς κα εγώ κάπως έτσι ένιωθα...Γενικά είμαι επιφυλακτική με όλες αυτές τις παρεμβάσεις (αντιβιώσεις, εμβόλια γρίππης κτλ.)

 

Τον ρώτησα ξανά τηλεφωνικά την προηγούμενη Δευτέρα και μου είπε ότι τα δεδομένα από τις αρχές Οκτωβρίου έχουν αλλάξει, και ότι πρέπει οπωσδήποτε να το κάνω. Ο κίνδυνος που διατρέχω από τη γρίπη - στατιστικά, γιατί μόνο έτσι μπορούμε να μιλάμε - είναι τάξης μεγέθους μεγαλύτερος από τον κίνδυνο των παρενεργειών εμβολιασμού. Το έχει κάνει ένας ικανός αριθμός εγκύων παγκοσμίως και έτσι πλέον οι έλληνες γυναικολόγοι το συστήνουν για τις εγκυες 2 και 3 τριμήνου.

Όταν έκλεισα πήρα τηλέφωνο τον αδερφό της μητέρας μου (είναι πολύ στενός θείος μου)που είναι χειρουργός αναπλ. γενικός δ/ντης στον Αγ. Αντρέα της Πατρας και μου είπε " Τι; Δεν το έχεις κάνει ακόμα; Πήγαινε σε παρακαλώ ματάκια μου να το κάνεις, δεν έχεις αντιληφθεί τι διακυβευεται γιαυτό διστάζεις...Φταίμε και εμείς που οι μισοί λέμε έτσι και οι άλλοι αλλιώς..." Του είπα όλες τις ανησυχίες μου για ανοσοενισχυτικά, τις ανύπαρκτες μελέτες, μακροπρόθεσμες επιπτώσεις στο μωρό, σε μένα, πως ενώ μας μετράνε τα depon ξαφνικά μας λένε κάντε ένα εμβόλιο αδοκίμαστο.... Μου μίλησε πάλι για τον στατιστικό κίνδυνο που διατρέχω αν δεν τον κάνω και μου είπε να ζυγίσω τις πιθανότητες μέσα μου... Κατέληξε "σου ξαναλέω, μη διστάζεις, παίρνω εγώ την ευθύνη για σένα, θα ήθελα ποτέ να σου κάνω κακό;... αυτή είναι η σωστή απόφαση...."

Και πάλι δεν έμεινα εκεί...μπήκα στον ΠΟΥ, κατέβασα σελίδες, ξενύχτησα να το ψάχνω, συζήτησα με τον άντρα μου, με τον αδερφό της προισταμενης μου που είναι λοιμοξιολογος του ΑΧΕΠΑ και ....

το άλλο πρωί πήρα την απόφαση σκεφτόμενη κυρίως με τη λογική μου και με ότι δεδομένα μπορούσα να έχω στα χερια μου και είπα θα το κάνω.

Το έκανα χθες...Μέχρι ώρας καμία παρενέργεια (να πω την αλήθεια δεν περίμενα να έχω κάποια)....

 

Με τα δεδομένα που είχα, πιστεύω ότι πήρα την σωστή απόφαση για μένα....

Το έκανα εγώ ο άντρας μου και αύριο θα το κάνουν η αδερφή μου και ο πατέρας μου (η μητέρα μου δε ζει). Στο παιδί δεν θα το κάνω ακόμα (δεν πάει παιδικό - η παιδίατρος είπε να μην της το κάνουμε και να περιμένουμε - ο θείος μου μου είπε να ακούσουμε την παιδίατρο) και θα παει και η κοπέλα που μου κρατάει τη Μάγια να το κάνει.

Το Μάρτιο που θα κοντεύει με το καλό το μωρό, θα σκεφτούμε ξανά αν πρέπει να το κάνει και η Μάγια για να το προστατέψουμε.

 

Εγραψα την απόφαση μου, γιατί κατάλαβα ότι ήθελες να μάθεις για τις εμπειρίες των άλλων.

Δεν αποζητώ αντίλογο από κανέναν...Την αγωνία και το άγχος που πέρασα για να πάρω αυτή την απόφαση μόνο εγώ την ξέρω.....Πήρα μία απόφαση - πιστεύω τη σωστή για μένα - με όσα δεδομενα μπορούσα να έχω....Μακάρι να είχα περισσότερα...

 

 

ερικα μαλλον τον ιδιο γιατρο εχουμε :P

Ειμαι 12 εβδομαδων σχεδον. Στην αρχη της εγκυμοσυνης μου τον ειχα ρωτησει και μου απάντησε επι λεξη "ουτε με το νου Μάρα, αστο αυτο πάει". Την Δευτερα που πήγαμε ξανα με οτν αντρα μου να δουμε το μπεμπέ, μονος του μου ειπε πώς πλέον τα δεδομένα έχουν αλλάξει και ειναι απόλυτος στο να εμβολιαστώ λεγοντας μου πώς έτσι και νοσήσω, το προβλημα που θα εχω θα ειναι μεγάλο. οσο για τις επιπτώσεις μου ειπε ακριβώς αυτό που μου είπε ο θείος σου.

οποτε περιμενω απο τον γιατρο μου να μου πει ποτε θα εμβολιαστώ για να κάνω τα περαιτέρω (απ ότι μου ειπε μετά την αυχενικη διαφάνεια). Η μητέρα μου ειναι αντίθετη, η πεθερά μου το ίδιο, και μια θεια παιδιατρος του συζυγου μου απο Ιταλία, με παιρνει τηλ και ωρύεται.

Δεν θα το κάνω απο..πεισμα για να πάω κοντρα σε κανεναν ούτε φυσικά επιβάλλοω στην οποια εγκυούλα εδώ μέσα να το κάνει. ΑΠλά σας εκθέτω το πώς εγώ σκέφτομαι. Ευχομαι τα καλύτερα για όλες μας...εμβολιασμένες και μη :)

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμένε μου έστειλαν ένα φρικτό κείμενο που λέει να μην το κάνουμε και επίσης ο γιατρός μου μου είπε να μην το κάνω

http://lb2f.lilypie.com/41map3.png?wzu3DM8P

 

 

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμένε μου έστειλαν ένα φρικτό κείμενο που λέει να μην το κάνουμε και επίσης ο γιατρός μου μου είπε να μην το κάνω

 

 

Μπορείς να μας βάλεις το λινκ σε παρακαλώ?

Link to comment
Share on other sites

το εχω ψαξει τοσο πολυ...εχω παθει σοκ!Αν ξερατε τους λογους που παρακαλανε να κανουμε το εμβολιο...Η απαντηση μου ειναι ΟΧΙ!Ο γιατρος μου εκανε το εμβολιο για να προστατεψει εμας(τις εγκυους)αλλα μου ειπε οτι ποτε δεν εβαζε την οικογενεια του σε αυτο τον κινδυνο!Προτιμω λοιπον να παρω το ρισκο παρα να βγαλω ενα αρρωστο παιδι...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να παρακαλέσω όλες τις μαμάδες του φόρουμ:

 

Καλούμαστε να αντιμετωπίσουμε μία κατάσταση πρωτοφανή. Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης μας, μας έτυχε να αντιμετωπίζουμε ένα πρόβλημα, αυτό της πανδημίας του Η1Ν1.

 

Καλούμεστε η κάθε μία προσωπικά να πάρει μία σοβαρή απόφαση χωρίς να γνωρίζει ΚΑΝΕΙΣ ολα τα δεδομένα και για το αν τελικά η απόφαση που θα πάρει θα είναι σωστή ή όχι. Ζυγίζουμε μέσα μας πιθανότητες και παίρνουμε μία απόφαση - κάτι σα ρώσικη ρουλέτα.

 

Επειδή όλες μας έχουμε στο νου μας την υγεία των παιδιών μας πρώτα από όλα και τη δική μας έπειτα, θα σας παρακαλούσα να είμαστε λίγο πιο προσεκτικές με τον τρόπο που μοιραζόμαστε τις εμπειρίες και τις απόψεις μας. Ευχομαι και εγώ με τον τρόπο που εξέθεσα την εμπειρία μου να μην έθιξα κανέναν. Προσπάθησα να μιλήσω αποκλειστικά για το τι συνέβη σε μένα, χωρίς να βάλω μεσα τίποτα περιττό. Ελπίζω να τα κατάφερα.

 

Το δίλλημα και η απόφαση που θα πάρουμε είναι ήδη από μόνες τους αγχωτικές....Κάποιες έχουμε ήδη πάρει μία απόφαση. Είτε έχουμε επιλέξει το εμβόλιο είτε όχι, είμαι σίγουρη οτι ακόμα έχουμε μέσα μας μία μικρή ανησυχία για τον αν κάναμε το καλύτερο.

Το να περιφερόμαστε και να διαλαλούμε φανατικά τις απόψεις μας, δεν βοηθάει κανένα, αλλά μάλλον αγχώνει και τους μεν και τους δε.

 

Δεν θέλω να δυσαρεστήσω κανέναν, αλλά νιώθω ότι η σοβαρότητα της περίστασης δεν επιτρέπει να εκφραζόμαστε με πάθος και σιγουριά για την επιλογή μας.

 

ΚΑΝΕΙΣ ΜΑΣ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΕΝΑ ΑΡΡΩΣΤΟ ΠΑΙΔΙ - Η ΕΠΙΛΟΓΗ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΜΑΣ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ....

 

Εύχομα όλα να πάνε καλά για όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια!

 

Κατ'αρχήν να πω πως δεν είμαι έγκυος, οπότε και δεν το έχω ψάξει το θέμα...είδα όμως αυτή τη συνέντευξη σήμερα στο healthview.gr και σκέφτηκα πως ίσως βοηθήσει.

Για ποιες έγκυες είναι απαραίτητο το εμβόλιο της νέας γρίπης, σε ποιες περιττεύει

 

 

04/12/2009

 

«Όχι στον εμβολιασμό των υγιών εγκύων με το πανδημικό εμβόλιο ναι στις έγκυες που έχουν υποκείμενη νόσο» λέει ο μαιευτήρας -χειρουργός- γυναικολόγος Λουκάς Κλέντζερης, MD FRCOG, Ακόλουθος στο Βρετανικό Βασιλικό Κολέγιο Μαιευτήρων-Γυναικολόγων, διδάκτωρ στο Πανεπιστήμιο Sheffield Αγγλίας και διευθυντής του Πανεπιστημιακού Νοσοκομείου Cardiff Αγγλίας.

Της Αλεξίας Σβώλου

Τις επιφυλάξεις του εκφράζει στο www.healthview.gr για το αν είναι αναγκαίος ο εμβολιασμός όλων των εγκύων γυναικών που βρίσκονται στο 2ο και το 3ο τρίμηνο εγκυμοσύνης με το πανδημικό εμβόλιο ο μαιευτήρας-γυναικολόγος Λουκάς Κλέντζερης. Διατηρώντας αυτή τη στάση συντάσσεται με την πλειοψηφία των Ελλήνων μαιευτήρων-γυναικολόγων που θεωρούν την οδηγία για τον μαζικό εμβολιασμό όλων των εγκύων του 2ου και 3ου τριμήνου από υπερβολική έως αδικαιολόγητη.

www.healthview.gr: Ποιες έγκυες πιστεύετε ότι πρέπει να κάνουν το εμβόλιο της νέας γρίπης

Λουκάς Κλέντζερης: Εκείνες οι έγκυες που έχουν υποκείμενα νοσήματα όπως βρογχικό άσθμα, πνευμονοπάθειες, καρδιοπάθειες, νεφροπάθειες ή βρίσκονται σε ανοσοκαταστολή. Το τελευταίο μπορεί να συμβαίνει γιατί έχει προηγηθεί κάποια αντικαρκινική θεραπεία (π.χ. για λευχαιμία). Καταλαβαίνετε βέβαια ότι οι έγκυες αυτές δεν αποτελούν τον κανόνα αλλά αντιστοιχούν σε μεμονωμένα περιστατικά.

www.healthview.gr: Τις έγκυες χωρίς τέτοιου είδους προβλήματα τι τις συμβουλεύατε;

Λουκάς Κλέντζερης: Σε γυναίκες που βρίσκονται σε κατάσταση εγκυμοσύνης και δεν συντρέχουν ειδικοί παράγοντες κινδύνου που να τις καθιστούν πιο ευάλωτες στην νέα γρίπη συνιστώ δύο πράγματα. Καταρχήν να αποφεύγουν για όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνης πολυσύχναστους χώρους (δηλαδή τον συγχρωτισμό με πολλά άτομα) και επίσης να τηρούν με ευλάβεια τους κανόνες ατομικής υγιεινής. Ιδιαίτερα σημαντικό είναι το σχολαστικό πλύσιμο των χεριών. Νομίζω ότι με αυτά τα μέτρα και με κάποιες αλλαγές στο καθημερινό πρόγραμμα- ακόμα και κάποιες θυσίες σε ότι αφορά την κοινωνική τους ζωή οι έγκυες μπορούν να προστατευτούν από τη νέα γρίπη και να αποφύγουν τον εμβολιασμό με το πανδημικό εμβόλιο.

www.healthview.gr: Ποιος είναι ο βασικός σας ενδοιασμός σχετικά με το πανδημικό εμβόλιο;

Λουκάς Κλέντζερης: Ότι δεν γνωρίζουμε τεκμηριωμένα τι μπορεί να προκαλέσει το εμβόλιο της νέας γρίπης στο έμβρυο. Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο κλινικές μελέτες που να επιβεβαιώνουν πέραν πάσης υποψίας ότι το πανδημικό εμβόλιο ενάντια στην νέα γρίπη δεν μπορεί με κανένα τρόπο να βλάψει το έμβρυο. Οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες, που ενδέχεται να έχει το πανδημικό εμβόλιο στο έμβρυο είναι άγνωστες και συνεπώς το ζήτημα αυτό απαιτεί πολύ λεπτό χειρισμό. Eκεί στηρίζονται οι ενδοιασμοί των περισσότερων μαιευτήρων.

www.healthview.gr: Θα κάνατε το πανδημικό εμβόλιο σε έγκυο γυναίκα που βρίσκεται προς το τέλος της εγκυμοσύνης της υπό την απειλή της νέας γρίπης;

Λουκάς Κλέντζερης: Θεωρώ ότι δεν υπάρχει λόγος να γίνει ένα τέτοιο εμβόλιο τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης.

www.healthview.gr: Η εμπειρία σας από τις χώρες του εξωτερικού και κυρίως τη Μ Βρετανία με την οποία έχετε μεγάλη σχέση τι σας διδάσκει;

Λουκάς Κλέντζερης: Στην Αγγλία εμβολιάζονται οι ευπαθείς ομάδες πληθυσμού, όχι τα υγιή παιδιά και οι υγιείς έγκυες. Φυσικά και πρέπει να εμβολιαστεί ενάντια στην νέα γρίπη ένα παιδάκι με άσθμα ή μια έγκυος με υποκείμενη νόσο σε πνεύμονα, καρδιά ή νεφρά ή που βρίσκεται σε ανοσοκαταστολή. Αλλά μέχρι εκεί. Αυτή η εμμονή να εμβολιαστούν όλοι για την νέα γρίπη με το πανδημικό εμβόλιο, ακόμα και ο τελευταίος υγιής πολίτης της χώρας μόνο στην Ελλάδα υπάρχει και για την ορθότητά της διατηρώ τις επιφυλάξεις μου.

www.healthview.gr: Για τους θανάτους από την νέα γρίπη τι έχετε να πείτε;

Λουκάς Κλέντζερης: Όλα τα άτομα που πέθαναν από τη νέα γρίπη είχαν υποκείμενα νοσήματα, κάποια μάλιστα βαρύτατης μορφής. Συνεπώς, και ας μην κοροϊδευόμαστε, θα αντιμετώπιζαν κίνδυνο και από την απλή εποχική γρίπη που μας επισκέπτεται κάθε χειμώνα. Τέτοιου είδους άνθρωποι ανήκουν δυστυχώς σε ομάδα υψηλότατου κινδύνου και ακόμα και ένα απλό κρυολόγημα είναι πολύ πιθανό να δημιουργήσει δυσάρεστες επιπλοκές στην υγεία τους. Δεν μπορούν όμως να συγκριθούν με υγιή άτομα.

u6JW.jpg66cGp2.png
Link to comment
Share on other sites

κραταω τα 2 κ πιο σημαντικα απο οσα εγραψες

 

 

1. . Δεν υπάρχουν πουθενά στον κόσμο κλινικές μελέτες που να επιβεβαιώνουν πέραν πάσης υποψίας ότι το πανδημικό εμβόλιο ενάντια στην νέα γρίπη δεν μπορεί με κανένα τρόπο να βλάψει το έμβρυο. Οι μακροπρόθεσμες παρενέργειες, που ενδέχεται να έχει το πανδημικό εμβόλιο στο έμβρυο είναι άγνωστες και συνεπώς το ζήτημα αυτό απαιτεί πολύ λεπτό χειρισμό. Eκεί στηρίζονται οι ενδοιασμοί των περισσότερων μαιευτήρων.

 

2. Όλα τα άτομα που πέθαναν από τη νέα γρίπη είχαν υποκείμενα νοσήματα, κάποια μάλιστα βαρύτατης μορφής. Συνεπώς, και ας μην κοροϊδευόμαστε, θα αντιμετώπιζαν κίνδυνο και από την απλή εποχική γρίπη που μας επισκέπτεται κάθε χειμώνα. Τέτοιου είδους άνθρωποι ανήκουν δυστυχώς σε ομάδα υψηλότατου κινδύνου και ακόμα και ένα απλό κρυολόγημα είναι πολύ πιθανό να δημιουργήσει δυσάρεστες επιπλοκές στην υγεία τους. Δεν μπορούν όμως να συγκριθούν με υγιή άτομα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα σε όλους!!! είμαι έγκυος στον 5ο μήνα και δεν θα κάνω το εμβόλιο ούτε θα το κάνω και στον 1,5 έτους γιο μου. αυτό που με εκνευρίζει πάρα πολύ είναι ότι όταν ρώτησα τον γιατρό μου για το εμβόλιο που είπε κάθετα όχι γιατί απλούστατα το εμβόλιο που κυκλοφορεί στην ελλάδα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΓΚΥΕΣ!!!!!!!!!! εκτός του ότι δεν είναι δοκιμασμένο αρκετά, δεν ενδεικνυται για τις εγκυες - δεν θυμαμαι ακριβώς τον λόγο πάντως το είχα διαβάσει και εγώ στο internet αλλά θεώρησα ότι το εμβόλιο για τη γρίππη είναι για όλους κοινό. μόνο στην αμερική κυκλοφορεί το εμβόλιο για τις έγκυες και το οποίο έχει κατηγορηθεί για αναίτιες αποβολές. θα έρθει στην ελλάδα μέσα δεκεμβρίου οπότε και είναι άχρηστο γιατί αν εμβολιαστεί η έγκυος θέλει περίπου 1 μήνα για να δημιυοργήσει αντισώματα και όχι 10 ημέρες που λένε - κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός - πόσο μάλλον μιας εγκύου - και μπορεί να κάνει αντισώματα σε 1 εβδομάδα ή δύο ή ένα μήνα!!! οπότε αν εν μέσω πανδημίας - μέσα δεκεμβρίου εμβολιαστεί κάποιος - είναι δώρο άδωρον καθώς μέσα ιανουαρίου περίπου θα μπορεί να ανταπεξέλθει τον ιο

αυτό που με εκνευρίζει είναι ότι ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ – ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ – ΛΟΙΜΩΞΙΟΛΟΓΟΙ Κ.Λ.Π. ΔΕΝ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΓΚΥΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ!!!!!!

Δεν θεωρώ ότι ο γιατρός μου θα έλεγε ψέμματα καθως είναι συνέχεια σε συνέδρια εξωτερικού – εσωτερικού και γενικά είναι πολύ ενημερωμένος οπότε αν ήδη υπήρχαν τα εμβόλια για τις εγκύους στην ελλάδα θα μου το έλεγε.

Θα προσπαθήσω να βρω την ιστοσελίδα που ανέφερε ότι υπάρχει ειδικό εμβόλιο για τις έγκυες και κυκλοφορεί μόνο στην αμερική

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια μου λενε κ μενα οι γιατροι εδω.βασικα οχι μονο για εγκυες.αλλα γενικως.μονο αν εχεις καποια βαρια ασθενια το κανεις το εμβολιο.αλλιως δεν πρεπει!!!δε μιλαμε βεβαια για παιδια κ εγκυους!!!εκει αν το κανεις ειναι σα να λεμε εβαλα τα χερακια μου κ εβγαλα τα ματακια μου.ρωτησα 2 παιδιατρους κ τον παθολογο μας που ειναι κ ιατροδικαστης ολοκληρης της δυτικης γερμανιας!!

Link to comment
Share on other sites

Μας έχουν πανικοβάλει όλους. Κι ενώ εμείς εδώ καθόμαστε και κάνουμε συζητήσεις επί συζητήσεων, κάποιοι θησαυρίζουν και τα μεγάλα συμφέροντα πίσω απ'τις φαρμακοβιομηχανίες καλά εξυπηρετούνται. Αναρρωτιέμαι αν το Δ.Σ. των φαρμακοβιομηχανιών που κατασκευάζουν το εμβόλιο το έκαναν τόσο οι ίδιοι όσο και οι οικογένειές τους.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...