Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβληματισμός για χήρες ζωντοχήρες ανυπαντρες μητερες


UFO

Recommended Posts

αριστα οχι απλα καλα σου κανε.:D;-)

 

Μπορεις να φανταστεις ατομο στα 30 να εχει κουραστει να ειναι ενηλικο και υπευθυνο?

Μερικες φορες νοιωθεις σαν να γεννηθηκες υπευθυνος και ωριμος ενηλικας . Και καποια στιγμη κουραζεσαι.Κλαταρεις οταν πρεπει πια να εισαι ολα τα παραπανω :?

 

Τα παιδια ειναι παιδια. Μην το ξεχναμε. Αναλυουν, βλεπουν, αντιλαμβανονται με εναν αλλον τροπο απο τον δικο μας πραγματα και καταστασεις. Και αυτη ειναι η μαγεια της παιδικης ηληκιας :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η μεγαλύτερη αλήθεια που μπορεις να πεις στο παιδί για το ότι εξαφανίστηκε ο μπαμπάς είναι ότι δεν ξέρω..

 

δεν ξέρω αν είναι σωστό να το πεις... αλλά είναι η αλήθεια..

όλα τα άλλα είναι ικασίες δικές μας..

αλήτης, φοβισμένος, κλπ...

 

τελικά ποιο είναι το παραμυθάκι ?

 

φαντάζομαι πως υπάρχουν παραμυθάκια για όλες τις περιπτώσεις...

 

για υιοθεσίες το ξέρω πως υπάρχουν

 

για το ότι η μαμά και ο μπαμπάς δεν ζουν μαζί ?

υπάρχει ???

Link to comment
Share on other sites

μπαμπουρακι εγω επισκεφθηκα ψυχολογο για το μικρο και αυτο που μου ειπε εν ολιγοις ειναι οτι εγω ειμαι υπευθυνη γι'αυτο. εαν εγω ειμαι ενταξει και δυνατη με την ολη κατασταση ετσι θα ειναι και το παιδι μου.

καταλαβαινουν τα παντα (τα συναισθηματα μας) ακομη και απο την πιο μικρη ηλικια τους.

Link to comment
Share on other sites

Πανω στο θεμα αυτο επειδη με απασχολει ηδη και το ψαχνω και λογο ιδιοσυγκρασιας παντα με απασχολουσε η ψυχολογια ξερω συνοπτικα πως η ψυχολογια μας,δηλαδη το ποσο ανετα νιωθουμε με την μονογονεικοτητα και τα παιδια μας το ιδιο θα νιωθει και το παιδι μας.Ειμαστε υπευθυνες για το ποσο ισχυρα ή ανισχυρα παιδια δημιουργησουμε.Αλλωστε χειροτερο απο παιδια χωρις πατερα ειναι τα παιδια χωρις εσωτερικη δυναμη,θαρρος και με ενοχες.Διαβασα πως η aria κανει συμβουλευτικη.Και το παιδι σου aria ή μονο εσυ?Κατα ποσο σε βοηθησε και χειριζεσαι το θεμα του παιδιου?Θ ηθελα να κανουμε μια κουβεντα και να μιλησουμε για αυτο το ζητημα.Μακαρι να τα καταφερω αυριο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το παιδι δνε εχει θεμα να κανει συμβουλευτικη

εγω ειχα απορείες και εκανα προοληπτική συμβουλευτικη για μενα δλδ να μου λυθουν απορίες κλπ

ειχα παει οταν το παιδι μου ηταν 3ων μηνων !

σαφως και με βοηθησε γιατι οι πληροφορίες που πειρα εκατσαν

οριμασαν

και τωρα δεν εχω κατι που να με προβληματιζει !

προολοπτικα καλο ειναι να πηγαινουμε

πιστευω ετσι κι αλλιως στην προληψη κι οχι στην καταστολη !

μακαρι αυριο να ερθεις ...! :)

Link to comment
Share on other sites

μπουμ μπουμ, τα παιδια οσο ειναι μικρα δεν μπορουν να πανε σε ψυχολογο. πηγαινουν οι γονεις (στη συγκεκριμενη κατασταση οι μητερες)

τουλαχιστον απ'οτι μου ειπαν εμενα, δεν ξερω αν ειπαν κατι αλλο στην Αρια.

μακαρι να καταφερουμε να βρεθουμε ολες αυριο. εστω και για λιγο.

καλο σου βραδυ

Link to comment
Share on other sites

οχι καλε τι αλλο να μου ειπαν

?

χαχχαχα

ΕΓΩ ΠΗΓΑ

γι αμενα

να παρω βοηθεια

!

αν και αυτο νομίζω ειναι κατι που ΟΛΟΙ οι γονεις πρπει να το κανουν

δνε γεννηθηκαμε με ολες τις απαντησεις ητε ειμαστε μονογονεικές ήτε οχι !

Link to comment
Share on other sites

μπουμ μπουμ, τα παιδια οσο ειναι μικρα δεν μπορουν να πανε σε ψυχολογο. πηγαινουν οι γονεις (στη συγκεκριμενη κατασταση οι μητερες)

τουλαχιστον απ'οτι μου ειπαν εμενα, δεν ξερω αν ειπαν κατι αλλο στην Αρια.

μακαρι να καταφερουμε να βρεθουμε ολες αυριο. εστω και για λιγο.

καλο σου βραδυ

Ναι,δεν ξερω την ηλικια του παιδιου της αρια αλλα πανε και τα παιδια σε ψυχολογους.Οχι τα νηπια αλλα τα παιδια απο μια ηλικια και μετα.Νομιζω πως παιδοψυχολογους τους λενε.Κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ

να τα βαλουμε σε μια ταξη !

για να παει ενα παιδι σε εναν παιδοψυχολογο κατι πρεπει να εχουμε δει που μας ανυσηχεί και δεν ξερουμε πως να το χηρηστούμε !

σε παιδοψυχολογο πανε και οι γονεις και τα παιδια ! εγω ειχα παει σε παιδοψυχολογο γιατι ηθελα μια παιδοκεντρική ματια στην κατασταση ....δλδ

πηγα για να παρω βοηθεια με κεντρο ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ !

ΚΙ οχι τον εαυτο μου !

για μενα πηγα αλλου !

(χοχοχοχ)

ναι οι παιδοψυχολογοι ειναι γι ατα παιδια αλλακατα κυριο λόγο ειναι να εκπαιδευουν - βοηθησουν τους γονεις να αλλαξουν συμπεριφορές απεναντι στα παιδια τους και να τα ανακουφήσουν απο οτι τα προβληματίζει !

 

στο θεμα μας τωρα ο παιδοψυχολογος δεν θα ειναι αυτος που θα μιλήσει για τον γεννητορα στο παιδι

ο παιδοψυχολοος θα εξυγήσει στο γονέα ποιος ειναι ο ενδεδειγμενος τροπος να πει η μητερα για τον γεννητορα στο παιδι της !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειχε πει ενας φιλος που πηγε για να δει πως θα χειριστει διαζυγιο οτι ο παιδοψυχολογος του ειπε οτι το παιδι πηγαινει μονο αν δεν μπορει να διαχειριστει την κατασταση απο μονο του.

Του δινουν δλδ την ευκαιρια να το επεξεργαστει και να το ξεπερασει μονο του . Μονο αν δεν τα καταφερει απευθυνεσαι εκει.

 

Πιστευω μια μητερα που ενημερωνεται και νοιωθει ΕΚΕΙΝΗ καλα με την κατασταση και δεν εχει απωθημενα (σε οποιοδηποτε θεμα της ζωης της μην παρεξηγηθω) δεν θα νοιωθει εκεινη καπως οποτε και το παιδι θα το δεχτει φυσιολογικα.

Το βασικο ειναι να ειμαστε καλα εμεις. Ειναι το μεγαλυτερο δωρο που μπορουμε να τους προσφερουμε γιατι την ευτυχια και την πληροτητα την νοιωθουν απο εμας πανω απ ολα. :D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα και απο εδω.....μου ειχε ξεφυγει τοσο καιρο το σαιτ......

 

που ειναι αυτο που λεει η Γαβριας? Καισαριανη???? Τα παω και εκει αν ειναι να πιω καφε!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Τι κανεις σε ωρα αναγκης....γειτονα, καποιον βρε παιδια τι αλλο να κανεις

Εχω κανει 6 μερες μεσα με την Α και ο Β να ειναι αλλου (ενταξει εγω εχω νταντα και πληρωνω ) τι να κανουμε.

 

Την πρωτη φορα που μπηκε ο Β νοσοκομειο μεσα 2 μηνων για 4 μερες, δεν ειχα νταντα τοτε.

Επιστρατευσα, γειτονισσα, κουμπαρα διπλα και νονα της Α σε βαρδιες να κοιμουνται στο σπιτι μου και να φυλανε την Α!

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...