Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ(κοιμήσου παιδί μου)


olir

Recommended Posts

Αποτυχημένα παιδιά υπάρχουν. Είναι στη φυλακή. Η έννοια του εύκολου κέρδους για παράδειγμα καλλιεργείται από το σπίτι. Ετσι κάποιο παιδί γίνενται μπράβος, νταβατζής, βαποράκι κλπ κλπ.

 

Δεν μιλας σοβαρα τωρα? Ενα παιδι που ειναι βαπορακι ειναι αποτυχημενο? Και αυτο ειναι αποτελεσμα της εννοιας του ευκολου κερδους που καλλιεργειται απο το σπιτι? Εχεις ή ειχες ποτε γνωστο σου που το παιδι του η ο ιδιος να εχει μπλεξει με ναρκωτικα? Ειναι αρωστα παιδια οχι αποτυχημενα. Επισης η πλειοψηφια αυτων των παιδιων εχουν υπεροχους γονεις.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κανένα παιδί δεν είναι αποτυχημένο, το μόνο τις περισσότερες φορές "λάθος" αυτών των "αποτυχημένων" παιδιών είναι ότι δεν πήραν ποτέ όση αγάπη και προσοχή χρειάζονταν.

Επίσης εγώ θα προτιμήσω ένα "ατίθασο" παιδί που κάνει πάντα αυτό που πραγματικά θέλει παρά ένα εκπαιδευμένο ανθρωπάκι που θα μου είναι απόλυτα υπάκουο και θα κάνει αυτά που εγώ θα ήθελα για εκείνο και όχι αυτά΄που αυτό πραγματικά θέλει και ταιριάζουν στον χαρακτήρα του, ότι κόπο και κόστος και ας έχει για εμένα.

οι γονείς είμαστε καθοδηγητες και συνοδοιπόροι στο ταξίδι της ζωής των παδιών μας,δεν μας έδωσς κανείς το ρόλο του εκπαιδευτη αυτός ανήκει στους δασκαλους και αυτους που τα μαθαινουν καποια δραστηριοτητα.Το σπίτι μας πρέπει να είναι φωλία αγάπης, φροντίδας ,καθοδήγησης και επιβράβευσης για τα παιδιά μας τα όποια το μόνο που ΄θελουν σε όλες τισ ηλικιες από εμάς είναι αποδοχή χωρίς όρους.

Link to comment
Share on other sites

Μην συσχετίζεται την εκπαίδευση του παιδιού με την εκπαίδευση ενός σκύλου που του πετάς κάτι και στο φέρνει πίσω.

 

Επίσης η εκπαίδευση είναι γενικότερη έννοια και αφορά κυρίως το πνευματικό κομμάτι. Αλλώστε για κάμποσα χρόνια πάμε σχολίο και κάνουμε εκπαίδευση.

 

Αγαπητοί μου γονείς, το θέμα είναι ένα και μοναδικό:

Τα παιδιά μας θα ζήσουν περισσότερο από εμάς ή μάλλον να το πω χειρότερα, θα πεθάνουμε πρώτοι. Αυτό δεν αλλάζει.

 

Μπορεί το παράδειγμα με το βαποράκι να είναι αποτυχημένο και το αλλάζω σε dealer ναρκωτικών. Η μπράβος και ο dealer δεν είναι άρρωστοι. Είναι απλά κακοί άνθρωποι για να μην πω κάτι άλλο.

 

Τα πρεζάκια που προέρχονται από καλούς γονείς είναι έκφραση ψευδής. Ο καλός-σωστός γονιός πρέπει να φροντίσει να μη συμβεί αυτό.

 

Το πρόβλημα κυρίως παρουσιάζεται με τη μορφή δειλήματος. Θα σας πω προσωπική εμπειρία.

 

Η εταιρεία μου, μου έκανε πρόταση να πάω στο εξωτερικό για τουλάχιστον 3 χρονιά με μισθό τουλάχιστον διπλάσιο και με αρκετές παροχές. Είχα να διαλέξει ανάμεσα σε δύο σωστές επιλογές:

1. Να φροντίσω να δώσω στα παιδιά μου με τα παραπάνω χρήματα υλικά και ακριβά αγαθά καθώς και ακριβές σπουδές.

2. Να παραμείνω εδώ και να είμαι κοντά τους.

 

Και τα 2 σωστά είναι. Εγώ διάλεξα τη 2η λύση γιατί θεωρώ ότι η αυτά τα παιδιά δεν θα τα ξαναδώ ποτέ έτσι γιατί φυσικά μεγαλώνουν. Αντίστοιχα για την επαγγελματική πρόταση είναι πιθανό να ακολουθήσει άλλη.

 

Θέλω να πω ότι πολλές φορές παρασυρόμαστε για διάφορους λόγους και δίνουμε το κακό παράδειγμα. Αρκετές φορές θέλω να κοιμηθώ μαζί με τα διδυμάκια στο ίδιο κρεβάτι. Μου αρέσει αλλά τους κάνει κακό. Και προέχει το καλό των παιδιών και όχι η δική μου ικανοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρεζάκια που προέρχονται από καλούς γονείς είναι έκφραση ψευδής. Ο καλός-σωστός γονιός πρέπει να φροντίσει να μη συμβεί αυτό

βαριες κουβέντες και σκληρές , ένα ξέρω και πιστεύω ,δε πρέπει ποτέ να είμαστε τόσο απόλυτοι και ποτέ να μη κρίνουμε τόσο αυστηρά.τα "πρεζάκια" είναι τα παιδιά που μένουν δίπλα,ίσως σε συγγενικά σπίτια, είναι παιδιά που τα ξέρουμε , που με τους γονείς τους μιλάμε κτλ. δεν είναι απομονωμένοι άρρωστοι που ζουν σε άλλη κοινωνία και είναι κρίμα να μιλάμε έτσι για άρρωστα παιδιά και για γονείς που τραβάνε το δικό τους γολγοθά.

ο "καλός γονιός" δεν υπάρχει, αυτό που υπάρχει είναι ο γονιός που δίνει τον καλύτερο του εαυτό για τα παιδιά του.

Link to comment
Share on other sites

Xωρίς να θέλω να πω τίποτα απόλυτο και χωρίς να έχω εμπειρία ούτε άμεση, ούτε έμμεση επί του θέματος (ναρκωτικά), νομίζω ότι το ποσοστό των παιδιών που πέφτουν στα ναρκωτικά από περιέργεια ή από κακές συγκυρίες είναι μικρό.

Στη πλειοψηφία τα παιδιά αυτά προέρχονται από προβληματικές οικογένειες, είτε χωρισμένους γονείς, είτε από γονείς που τα κακοποιούσαν ή κακοποιούνταν μεταξύ τους, ή εξ'αιτίας κάποιου δύσκολου γεγονότος που τους προκάλεσε θλίψη ή ακόμα και κατάθλιψη.

Δεν πιστεύω ότι κάποιος ξεκινάει τα ναρκωτικά, έτσι απλά. Πρέπει να υπάρχει κάποιος λόγος. Kάποια παιδιά μάλιστα, είναι απ'τον χαρακτήρα τους πολύ ευαίσθητα και κάποια αποτυχία να την πάρουν πολύ πιο βαριά από άλλους, π.χ. αποτυχία σε εξετάσεις. Όμως ακόμα κι αυτό μπορεί να προέρχεται απ΄τους γονείς από πίεση για καλούς βαθμούς και αριστεία. Ξέρω προσωπικά άτομο αριστούχο στο Γυμνάσιο και το Λύκειο, που μπήκε με την 1η στο πανεπιστήμιο στην 1η του επιλογή και δεν το τελείωσε ποτέ γιατί απλά ήθελε να πάει κόντρα στην συνεχή πίεση των γονιών του όλα αυτά τα χρόνια.

 

Δεν είμαι ειδικός στο θέμα, απλά τη γνώμη μου λέω. Mπορεί βέβαια να κάνω και τραγικό λάθος αλλά συγχωρήστε με γιατί αυτή την εντύπωση έχω.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tο θέμα των ναρκωτικών είναι πολύ βαθύ και ευαίσθητο και ειλικρινά στεναχωριέμαι πολύ για τις οικογένειες που περνάνε ένα τέτοιο γολγοθά.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

κανένα παιδί δεν είναι αποτυχημένο, το μόνο τις περισσότερες φορές "λάθος" αυτών των "αποτυχημένων" παιδιών είναι ότι δεν πήραν ποτέ όση αγάπη και προσοχή χρειάζονταν.

Επίσης εγώ θα προτιμήσω ένα "ατίθασο" παιδί που κάνει πάντα αυτό που πραγματικά θέλει παρά ένα εκπαιδευμένο ανθρωπάκι που θα μου είναι απόλυτα υπάκουο και θα κάνει αυτά που εγώ θα ήθελα για εκείνο και όχι αυτά΄που αυτό πραγματικά θέλει και ταιριάζουν στον χαρακτήρα του, ότι κόπο και κόστος και ας έχει για εμένα.

οι γονείς είμαστε καθοδηγητες και συνοδοιπόροι στο ταξίδι της ζωής των παδιών μας,δεν μας έδωσς κανείς το ρόλο του εκπαιδευτη αυτός ανήκει στους δασκαλους και αυτους που τα μαθαινουν καποια δραστηριοτητα.Το σπίτι μας πρέπει να είναι φωλία αγάπης, φροντίδας ,καθοδήγησης και επιβράβευσης για τα παιδιά μας τα όποια το μόνο που ΄θελουν σε όλες τισ ηλικιες από εμάς είναι αποδοχή χωρίς όρους.

 

 

:D:D:D:D:D Αυτό ακριβώς :D:D:D:D:D

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πολλά παιδιά από οικογένειες που δεν είναι χωρισμένες και έχουν πέσει στα ναρκωτικά, απλά δεν ασχολήθηκαν όσο θα έπρεπε με τα παιδιά τους.

 

Το θέμα ναρκωτικών είναι επικίνδυνο για όλους χωρισμένους και μη, αν δεν ασχολείσαι με το παιδί σου και αν δεν του έχεις δώσει τις σωστές βάσεις από νωρίς σίγουρα θα μπλέξει με παρέες που θα θέλει να το παίξει μάγκας και θα πάρει ναρκωτικά.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξέρω πολλά παιδιά από οικογένειες που δεν είναι χωρισμένες και έχουν πέσει στα ναρκωτικά, απλά δεν ασχολήθηκαν όσο θα έπρεπε με τα παιδιά τους.

 

Το θέμα ναρκωτικών είναι επικίνδυνο για όλους χωρισμένους και μη, αν δεν ασχολείσαι με το παιδί σου και αν δεν του έχεις δώσει τις σωστές βάσεις από νωρίς σίγουρα θα μπλέξει με παρέες που θα θέλει να το παίξει μάγκας και θα πάρει ναρκωτικά.

 

Επίσης παιδιά "καλών" οικογενειών που δεν έιναι χωρισμένοι, αλλοδαποί,φτωχοί ή όποιας "έυκολης" κατηγορίας οι γονείς τους. :cry::cry:

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Τι ωραια που ειναι τελικα να βλεπουμε τετοια θεματα απο ψηλα.... ε ? και με ποση ευκολια να βγαζουμε συμπερασματα και να βαζουμε ταμπελακια και να κατηγοριοποιουμε ανθρωπους και να ειμαστε σιγουροι οτι αυτο το θεμα αφορα τους αλλους..... !!!

 

:evil::twisted::oops::cry::!:

 

Αστραψα και βροντηξα διαβαζωντας τα παραπανω !!!

 

Δεν θα σχολιασω ενα ενα αυτα που με εκαναν ετσι, απλα θα πω δυο λογια κι ελπιζω να γινω κατανοητη....

 

Θα ξεκινησω με μια ευχη : Ευχομαι σε καμμια μας να μην χτυπησει την πορτα αυτο το τεραστιο προβλημα!!! Μακαρι μεχρι να μεγαλωσουν τα παιδακια μας να γινει ενα θαυμα και να εξαφανιστουν απο την γη τα ναρκωτικα... !!! Θα γινει ομως ??? Χλωμο...

Μην βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα καλες μου μανουλες.... ΟΛΑ μπορει να συμβουν... Βαση πιθανοτητων ενα παιδι με καταπληκτικη οικογενεια, πολυ καλη ανατροφη, με πολυ καλες βασεις, με γονεις που του εδωσαν πολυ αγαπη, με χωρισμενους γονεις, με γονεις που το κακοποιουσαν και δεν του εδιναν αγαπη, με πολλα προβληματα ή με καθόλου προβλήματα, επειδη ειναι περίεργο ή επειδη ειναι κουτό, επειδή δεχεται μεγάλη πίεση ή επειδη θελει να το παίξει μάγκας..... κλπ κλπ κλπ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ !!!

 

Επειδη κολλησε το πισι μου θα επανελθω με στοιχεια ! :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μερικα πραγματακια που βρισκω σε σχετικα site...

 

"Πολλοί άνθρωποι παίρνουν ναρκωτικά όταν είναι νέοι, για παράδειγμα για να κάνουν παρέα σε άλλους, για να δίνουν την εντύπωση του «σκληρού τύπου», για να ικανοποιήσουν την περιέργειά τους, για να ξεφύγουν από την πλήξη, ή ακόμα και για να θεωρούνται μοντέρνοι."

 

Οι έφηβοι παίρνουν ναρκωτικά για τους ίδιους λόγους που το κάνουν και οι ενήλικες: Για να διασκεδάσουν, να ενσωματωθούν σε κάποια ομάδα, να ηρεμήσουν, να τα βγάλουν πέρα με το άγχος, τον πόνο ή την ανία.

 

Εκτός όμως από αυτά οι νεαροί θέλουν επίσης να ζήσουν καινούριες εμπειρίες και να πάρουν και κάποια ρίσκα. Αυτό είναι μέρος της διαδικασίας ανακάλυψης του εαυτού τους. Τους αρέσει δε, να μιμούνται τη συμπεριφορά των ενηλίκων. Όλα αυτά είναι μέρος της διαδικασίας ανάπτυξής τους, της μετάβασής τους από την παιδική στην ενήλικη ζωή.

 

Αφηστε, θα ανοιξω τοπικ !!!! Που ομως ??? Θα δω !

Link to comment
Share on other sites

Εχουν δημοσιευθεί αρκετές έρευνες για το θέμα και υπάρχει στατιστική.

 

Πολύ σωστά ειπώθηκε ότι μπορει να χτυπήσει και τη δική μας πόρτα. Ποτέ δεν έγραψα κάτι κακό για τα πρεζάκια. Το πρεζάκι όμως είναι ένα κακό αποτέλεσμα και γενικότερα μία επιστροφή των λαθών που κάνουμε στις μικρές ηλικίες των παιδιών.

 

Δεν αντιπαθώ τα πρεζάκια αλλά δεν θέλω να είμαι πρεζάκι ούτε εγώ ούτε κανένας. Αλλο το ένα θέμα κι άλλο το άλλο.

 

Το θέμα το έχω αντιμετωπίσει στο ευρύτερο οικογενειακό περιβάλλον. Το αποτέλεσμα είναι η ξαδέρφη μου να έχει καμένο μυαλό και να είναι ανίκανη να ζήσει μόνη της.

 

Ο κύριος αίτιος: οι γονείς. Τις πρόσφεραν τα πάντα με γλυκόλογα και χάδια αλλά κάποια στιγμή η θεία μου προσπαθούσε να εκλεγεί βουλευτής και ο θείος έγινε νομάρχης την εποχή που διορίζονταν. Το πιο σημαντικό είναι ότι δεν της μίλησαν ποτέ για ναρκωτικά με αποτέλεσμα να υπάρχει άγνοια. Η άγνοια φέρνει την περιέργεια, η περιέργεια τη δοκιμή και η δοκιμή τον εθισμό.

 

Σύμφωνα με το θείο μου το πρόβλημα ήταν η ανύπαρκτη ενημέρωση.

 

Με χάδια και φιλάκια δεν έχεις πρόληψη.

Link to comment
Share on other sites

Έλενα μου ανοιξα σχετικό ποστ και θα ηταν καλυτερα να συνεχισουμε εκει το θεμα αυτο... (Στο Γενικα θεματα, Ιατρικα και Μη).

 

Καναμε το ποστ της χαζομαμας μπαχαλο !!! χαχα !

 

Αλλα σε παρακαλω πολυ... μην χρησιμοποιεις αυτη την λεξη... δεν μου αρεσει... :(

Link to comment
Share on other sites

Έλενα μου ανοιξα σχετικό ποστ και θα ηταν καλυτερα να συνεχισουμε εκει το θεμα αυτο... (Στο Γενικα θεματα, Ιατρικα και Μη).

 

Καναμε το ποστ της χαζομαμας μπαχαλο !!! χαχα !

 

Αλλα σε παρακαλω πολυ... μην χρησιμοποιεις αυτη την λεξη... δεν μου αρεσει... :(

 

ΟΚ. Αν και είμαι ο σύζυγος.

 

Δεν πήγα το θέμα στα ναρκωτικά. Το θέμα ξεκίνησε από την εκπαίδευση ύπνου, μετά πήγαμε στην εκπαίδευση γενικά και μετά ξεφύγαμε.

 

Το θέμα είναι ενδιαφέρον.

 

Οσο για τη λέξη προτείνω να μην έχεις ταμπού. Μπορεί να προκαλεί αποστροφή και αυτός είναι ο λόγος που τη χρησιμοποιώ. Και πρέπει να μας προκαλεί αποστροφή ως συνήθεια και όχι για τα θύματα.

 

ΥΣ: Αλλωστε αρκετοί αστέρες και αρχηγοί κρατών είχαν αυτό το πρόβλημα. Μην μπερδεύεις τον τοξικομανή (ηρωίνη) που χρήζει βοήθειας με τον κοκκαινάκια που κάνει όργια. Ο κοκκαϊνάκιας είναι το πρεζάκι.

Link to comment
Share on other sites

Η μικρη μου μεχρι 4 μηνων ξυπνουσε για γαλα μια και ηταν παραπανω στα κιλα μου ειπε η γιατρος τερμα το γαλα την νυχτα αρχησα λοιπον να της δινω χαμομιλι τι να της κανει ομως το χαμομιλι ? ετσι ξυπνουσε ανα 2 ωρες ενα βραδυ ημουν τοσο πτωμα που την ακουγα να κλαιει και δεν μπορουσα να παω δεν ειχα δυναμη εκλαψε κανα τεταρτο και μετα κοιμηθηκε αυτο ηταν την αλλη παλι μια απο τα ιδια για 3 μερες κλαμα μετα τελος κοιματε απο 9 και ξυπναει 7. Το οτι την αφησα να κλαψει ειναι σημαδι οτι ειμαι κακη μαμα ??? δεν νομιζω και εγω οταν την ακουγα να κλαιει σπαραζε η καρδια μου αλλα ετσι επρεπε να γινει φιλια σε ολες της μανουλες :D:D

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ !

ΓΙΑΝΝΗΣ 28/08/2004

ΧΡΙΣΤΙΝΑ 16/09/2006

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ωραια που ειναι τελικα να βλεπουμε τετοια θεματα απο ψηλα.... ε ? και με ποση ευκολια να βγαζουμε συμπερασματα και να βαζουμε ταμπελακια και να κατηγοριοποιουμε ανθρωπους και να ειμαστε σιγουροι οτι αυτο το θεμα αφορα τους αλλους..... !!!

 

:evil::twisted::oops::cry::!:

 

Αστραψα και βροντηξα διαβαζωντας τα παραπανω !!!

 

Δεν θα σχολιασω ενα ενα αυτα που με εκαναν ετσι, απλα θα πω δυο λογια κι ελπιζω να γινω κατανοητη....

 

Θα ξεκινησω με μια ευχη : Ευχομαι σε καμμια μας να μην χτυπησει την πορτα αυτο το τεραστιο προβλημα!!! Μακαρι μεχρι να μεγαλωσουν τα παιδακια μας να γινει ενα θαυμα και να εξαφανιστουν απο την γη τα ναρκωτικα... !!! Θα γινει ομως ??? Χλωμο...

Μην βγαζετε αυθαιρετα συμπερασματα καλες μου μανουλες.... ΟΛΑ μπορει να συμβουν... Βαση πιθανοτητων ενα παιδι με καταπληκτικη οικογενεια, πολυ καλη ανατροφη, με πολυ καλες βασεις, με γονεις που του εδωσαν πολυ αγαπη, με χωρισμενους γονεις, με γονεις που το κακοποιουσαν και δεν του εδιναν αγαπη, με πολλα προβληματα ή με καθόλου προβλήματα, επειδη ειναι περίεργο ή επειδη ειναι κουτό, επειδή δεχεται μεγάλη πίεση ή επειδη θελει να το παίξει μάγκας..... κλπ κλπ κλπ ΕΧΕΙ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΕΣ ΝΑ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΝΑΡΚΩΤΙΚΑ !!!

 

Επειδη κολλησε το πισι μου θα επανελθω με στοιχεια ! :?

 

Θα συμφωνησω ΑΠΟΛΥΤΑ με το παραπανω.

Και μην το παμε τοσο μακρια. Οσοι καπνιζουμε ή καπνισαμε (γιατι ειναι μορφη ναρωτικου και ολοι ξερουμε ποσο κακο κανει) ειμαστε απο προβληματικες οικογενειες?

 

:arrow: Εχω δει παιδι να μπλεκει γιατι βαριεται, γιατι τα εχει ολα στο χερι και θελει να δοκιμασει απλα (τα πειθουν οτι ενα "τσιγαρακι" δεν κανει κακο). Δοκιμασε πριν αποριψεις.

:arrow: Εχω δει παιδι απο καλη οικογενεια να προσπαθει να δειξει οτι δεν ειναι βουτυροπαιδο και να δοκιμαζει για να αποδειξει την μαγκια του.

:arrow: Εχω δει παιδι να μπλεκει γιατι καποιοι βλεπουν οτι εχει γερο πορτοφολι και δεν σταματουν μεχρι να πεσει στα διχτια

:arrow: Εχω δει παιδι να εχει ολη την αγαπη του κοσμου και παρολα αυτα να το κανει γιατι το κανουν ολοι οι φιλοι του και δεν θελει να ειναι εκτος.

 

Τρεμω την στιγμη που θα ερθω αντιμετωπη με την ιδεα οτι θα τον αφησω εξω στον κοσμο μονο του κανοντας τον σταυρο μου .

 

Αυτα και τελος. Επιστροφη στον υπνο.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε σύζυγε της Ελενας,

 

μου φαίνεται ότι βλέπεις λίγο απόλυτα τα πράγματα , και ο τρόπος που φτάνεις σε συμπεράσματα είναι λίγο γραμμικός, ενώ ήδη θεωρείς τα πολλά χάδια και τα φιλάκια κακή πρακτική και φυσικά..... διαφωνούμε ΚΑΘΕΤΑ! :lol:

 

Εγώ επιμένω ότι δεν υπάρχει αποτυχημένο παιδί και συμπληρώνω ότι πιστεύω οτι η υπέρμετρη αγάπη δεν είναι κακη πρακτική γονιού, δεν είναι καν πρακτική, αλλά αυθόρμητη γονεϊκή έκφραση και δεν πρέπει να περεμποδίζεται! :)

 

Πιστεύω ότι όσο πιο χορτάτο είναι ένα μωρό από αγάπη επαφή χαδι κτλ. τόσο πιο ανεξάρτητο θα γίνει την κατάλληλη στιγμή... Παράδειγμα έχω τον εαυτό μου .(και την αδερφή μου) και πως με μεγάλωσαν οι δικοί μου γονείς, που μακάρι να τους μοιασω και να τα κάνω όλα ακριβώς ίδια όπως εκείνοι!

Και να σημειώσω εδώ ότι μεγαλόνωντας υπήρξαν στο περιβάλλον μου ναρκωτικά, και είχα και προσωπική επαφή, αλλά ποτέ δεν εμπλεξα. Ίσως γιατί μιλαγα πάντα με τους γονείς μου και δεν έκρυβα τίποτα γιατί δεν υπήρχε λόγος να κρύψω! ίσως ...Τα ίδια και η αδερφή μου.

 

Επειδή δεν έχω ιδιαίτερο χρόνο να πω κι άλλα (συγνώμη, αλλά είμαι στο γραφείο) θα επιμείνω στην κατακλείδα της προηγούμενης δημοσίευσής μου:

Δεν κακομαθαίνουν όλα τα χάδια και τα φιλιά και επίσης η άπλετη τρυφερότητα δεν οδηγεί σε βουτυρομπεμπέδες (όπως υπονόησες πριν). Μακάρι τα πράγματα να ήταν τόσο γραμμικά απλά, αλλά δεν είναι. Είναι πιο περίπλοκος ο ρόλος του γονιού και δεν κάνει να παραλληλίζεται με ενα επάγγελμα ή οτιδήποτε άλλο. Δεν είναι project ούτε task για να μπορέσεις να το παραμετροποιήσεις όπως προσπαθείς να κάνεις. Πρέπει νομίζω να το δούμε πιο διαισθητικά το θέμα! :wink:

Θα επανέρθω όταν βρω χρόνο... :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ επιμένω ότι δεν υπάρχει αποτυχημένο παιδί και συμπληρώνω ότι πιστεύω οτι η υπέρμετρη αγάπη δεν είναι κακη πρακτική γονιού, δεν είναι καν πρακτική, αλλά αυθόρμητη γονεϊκή έκφραση και δεν πρέπει να περεμποδίζεται!

συμφωνώ απόλυτα, ποτέ η αυστηρότητα και η επιβολή δε βοήθησε κανένα παιδί ενώ αντιθέτως η υπερμετρη αγάπη δημιουργεί υγιείς ενήλικες και ευτυχισμένους ανθρώπους.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μανούλες,

 

Πρέπει να ξεκαθαρίσω ότι πήγα στο στρατό και είμαι εντελώς αντίθετος με αυτού του τύπου την εκπαίδευση. Για να είμαι ακριβής το στρατιωτικό σύστημα το απεχθάνομαι και στη δουλειά και στο σπίτι. Δεν είμαι ούτε επιλοχίας ούτε στρατηγός.

 

Εγώ κι η Ελενα είμαστε όλη την ώρα στο πάτωμα. Τα παιδιά μας δεν έχουν στερηθεί ούτε χάδια ούτε αγκαλίες ούτε φιλιά.

 

Υπάρχουν όμως στιγμές που βλέπεις τα παιδιά να κάνουν κάτι που δεν πρέπει. Ειδικά οι γονείς που έχουν δίδυμα διακρίνουν μέσω της διαφοροποίησης των χαρακτήρων κάποια θέματα. Για παράδειγμα ο Γιωργάκης έχει τη μανία να παίρνει από τα χέρια του Αλέξανδρου οποιοδήποτε παιχνίδι. Εκεί επεμβένεις μιλώντας και όχι φωνάζοντας. Σε μερικές περιπτώσεις επιστρέφουμε το παιχνίδι στο Αλέξανδρο λέγοντας στο Γιώργο ότι δεν είναι σωστό. Αλλες φορές λέμε στον Αλέξανδρο να μην αφήνει έτσι εύκολα τα παιχνίδια του.

 

Υπάρχουν περιπτώσεις που Αλέξανδρος κάνει κάποιο λάθος. Επίσης και οι δύο έχουν τη μανία να πειράζουν κάθε λογής καλώδιο. Ποτέ δεν φωνάζουμε. Απλά τους λέμε ότι είναι λάθος και προσπαθούμε λεκτικά να τους πείσουμε να φύγουν από το σημείο. Η τελευταία μας λύση είναι να τους μετακινούμε σε άλλο σημείο. Αυτό μπορεί να γίνει 2 και 3 φορές μέσα σε ένα λεπτό και σε μερικές περιπτώσεεις μπορεί να συμβεί και 10 φορές.

 

Σας αναφέρω αυτά τα παραδείγματα για καταλάβετε ότι κάποιος που πιστεύει στην εκπαίδευση δεν είναι απόλυτος. Ισα-ισα η διαδικασία που ακολουθούμε είναι διαδικασία εκπαίδευσης και περιλλαμβάνει και την αγάπη. Πιστεύω ακράδαντα ότι τα παιδιά μας αντιλαμβάνονται σχεδόν τα πάντα. Εχουν αρχίσει να αντιλαμβάνονται τη διαφορά καλού-κακού σύμφωνα με τα δικά μας πιστεύω. Επίσης καταλαβαίνουν τι σημαίνει υπομονή, ανοχή κλπ. Τα παιδιά μας δοκιμάζουν !!!

 

Ξέρω παιδιά που μόλις βλέπουν παντόφλα ή ζώνη τρέχουν να κρυφτούν. Τα διδυμάκια μας, μας τις κρύβουν σε διάφορα σημεία. Οσο για τη ζώνη μου, την πιπιλάνε με μανία.

 

Για να είμαι ειλικρινής έχουμε φτάσει και στο σημείο να μαλώσουμε (πάντα λεκτικά) τα παιδιά μας αλλά τουλάχιστον μέχρι τώρα και οι δύο γονείς έχουμε κοινή στάση. Και σχεδόν πάντα ο "ένοχος" στρέφεται στον άλλο γονιό για κάλυψη...

 

Οσο για τα παιδιά που πέφτουν στο λούκι, αυτό είναι μια άλλη μεγάλη συζήτηση. Οι κοινωνικοί λειτουργοί είναι απόλυτοι: Πάντα κάτι φταίει εντός της οικογένειας.

 

 

Σχετικά Links

http://ar2005.emcdda.europa.eu/el/page016-el.html

http://societystats.blogspot.com/2007/06/blog-post_5884.html

http://paroutsas.jmc.gr/drugs/link07.htm

 

Δείτε και αυτό το βιβλίο και θα καταλάβετε

http://www.grigorisbooks.gr/TitleInfo.aspx?id=1466

Link to comment
Share on other sites

εγώ πιστεύω στην εκπαίδευση με την καλή έννοια φυσικά. το μωρό μου ήταν ανήσυχο και ξύπναγε περίπου 5 με 6 φορές κάθε νύχτα μέχρι πέντε μηνών. στη συνέχεια ακολούθησα ένα πρόγραμμα δηλαδή να το βάζω σταθερή ώρα για ύπνο. με το μόμπιλο αναμένο. τη μουσική του να παίζει και το αρκουδάκι του. στη συνέχεια του έλεγα καληνύχτα και έβγαινα από το δωμάτιο. σας πληροφορώ ότι σε λιγότερο από 5 ημέρες είχε αρχίσει να κοιμάται ολόκληρη τη νύχτα και αυτό είναι κάτι που ωφέλησε περισσότερο το ίδιο από ότι εμένα γιατί η δίαθεσή του είναι πολύ καλύτερη πλέον επειδή κοιμάται τις ώρες που πρέπει να κοιμάται ένα μωρό. και επίσης δεν είχαμε ούτε ύπερβολικά κλάμματα ούτε υστερίες για να μάθει να κοιμάται. τις πρώτες 2 μέρες διαμαρτυρήθηκε αλλά δεν πλάνταξε κιόλας. το ντάντεμα και οι αγκαλίτσες την ώρα του ύπνου μόνο προβλήματα φέρνουν και τίποτα άλλο. το παιδί μου το αγαπάω όσο τίποτα άλλο στον κόσμο και αγκαλίτσες το κάνω και παίζω μαζί του. αλλά την ώρα του ύπνου ξέρει ότι είναι ώρα να κοιμηθεί και όχι ώρα να παίξει. και επαναλαμβάνω του έκανε πολύ καλό στην δική του διάθεση πάνω απο όλα

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα και καλή βδομάδα στις μανούλες και τους πατερούληδες του foroum!

 

Eπανέρχομαι στο θέμα της εκπαίδευσης ύπνου γιατί έχω εξελίξεις να σας περιγράψω.

 

Στα μέσα της προηγούμενης βδομάδας, μετά από εφαρμογή 8 ημερών του προγράμματος "εκπαίδευσης", είχαμε φτάσει στο επιθυμητό σημείο: το παιδί κοιμόταν μόνο του, με ελάχιστη γκρίνια 3-5 λεπτών, από τις 9:30 ως τις 7:30 και ελάχιστες διακοπές κατα τη διάρκεια της νύχτας. Kαι σ'αυτές τις διακοπές δεν χρειάστηκε ούτε μια φορά να σηκωθώ, γιατί ξανακοιμόταν μόνος του μέσα σε 1 λεπτό!

Tί πιο ιδανικό από αυτό;

Eίμασταν τρισευτυχισμένοι με τον άντρα μου και κάναμε το σταυρό μας για την καλή μας τύχη και το καλό μας παιδάκι που δεν παιδεύτηκε πολύ αλλά ούτε μας παίδεψε πολύ μέχρι να φτάσουμε εδώ.

Kαι δυστυχώς έγινε αυτό που φοβόμουν...

Xρειάστηκε την Παρασκευή και το Σάββατο το βράδυ να μείνει το παιδί στη μαμά μου. H μαμά μου είναι δυστυχώς της νοοτροπίας ότι το παιδί δεν πρέπει να κλαίει για κανένα λόγο. Kαι έτσι άλλαξαν όλα. Ήξερα ότι θα τον κοιμήσει αγκαλιά όπως κάνει πάντα, όσο και αν έχω προσπαθήσει να της εξηγήσω ότι μου είναι πρακτικώς AΔYNATO στην κατάστασή μου τώρα να κάνω κάτι τέτοιο κάθε βράδυ. Kαι όπως καταλαβαίνετε κάθε φορά είναι σα να μιλάω σε τοίχο.

Xθες το βράδυ, ήρθε η στιγμή που έπρεπε να κοιμηθείτο παιδί ξανά στο σπίτι του και στο κρεβάτι του. Περίμενα ότι θα δυσκολευτούμε. Ήμουν προετοιμασμένη ότι θα χρειαστεί να ξαναρχίσουμε την εκπαίδευση ακόμα κι απ'την αρχή.

Tελικά ήταν ακόμα χειρότερα τα πράγματα.

Tο παιδί άρχισε να κλαίει γοερά, σε τέτοιο βαθμό που έκανε εμετό 2 φορές μέσα σε 5 λεπτά. Λέρωσε όλα τα ρούχα του, τα σεντόνια, το πάπλωμα, το μαξιλάρι, ακόμα και τη πάντα. Kαι φυσικά μετά την αλλαγή των λερωμένων, το παιδί κοιμήθηκε στο καρότσι του γιατί δεν ήθελα με τίποτα να ξαναπεράσει το ίδιο σοκ.

Kοιμήθηκε σερί μέχρι της 5:30, όπου ξύπνησε κλαίγοντας χωρίς σταματημό και φυσικά τον πήρα στο κρεβάτι μας όπου ηρέμησε αμέσως και κοιμήθηκε μέχρι τις 8:15.

Aχ, τί θα κάνω;

Nα το ξαναπροσπαθήσω απόψε, ή θα γίνει το ίδιο σκηνικό;

Γιατί εκτός του ότι δεν θέλω να φτάσει το παιδί πάλι σε σημείο εμετού, είμαι σίγουρη ότι και ο ίδιος έχει καταλάβει ότι με τον εμετό τελικά "λύνονται" τα προβλήματά του. Δεν θέλω να το έχει για εύκολη λύση.

Tί θα κάνω;

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ βρε κοριτσακι.... τι παθατε ???

Ειλικρινα θα στο πω κι ελπιζω χωρις παρεξηγηση... ασε την μεθοδο αυτη... ποσο ειπαμε ειναι το μικρουλι σου ? Να δοκιμασεις αλλους τροπους ισως ???

Δεν θυμαμαι τωρα εξ αρχης αλλα σε πειραζει να κοιμαται στο δωματιο σας ή να κοιμαται στο κρεββατι σας ?

Γιατι το λεω ? Μηπως εχετε την κουνια στο δωματιο σας μεχρι να μαθει πρωτα αυτο και μετα βλεπετε...

Link to comment
Share on other sites

Όταν εφαρμόζουμε συγκεκριμένες τακτικές - τρόπους στο παιδί μας (όποιες κι αν είναι αυτές), είναι πολύ σημαντικό να τις ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΜΕ και στους άλλους που κοιτάν το παιδί.

Αν ο καθένας κάνει ό,τι του κατέβει, το παιδί θα μπερδευτεί και θα είναι ακόμη χειρότερα να επανέλθει μετά... (το βλέπεις άλλωστε και στην πράξη).

Ακόμη δεν καταλαβαίνω τί πάει να πει.... "μιλάω στον τοίχο".

Δικό σου είναι το παιδί. Όταν εσύ παίρνεις κάποιες αποφάσεις... πρέπει να γίνονται σεβαστές σε όλους.....

Κι εμένα η μαμά μου στην τελική... χάρη μου κάνει που κρατάει τα παιδιά μου.... αλλά ακολουθεί τις οδηγίες μου, άσχετα αν πιστεύει ότι είναι σωστές ή όχι....

Όσο ζω... μαθαίνω

--------------------------

Μαρία (γέννηση 5/6/2004)

Σωτήρης (γέννηση 30/7/2007)

Link to comment
Share on other sites

Όταν εφαρμόζουμε συγκεκριμένες τακτικές - τρόπους στο παιδί μας (όποιες κι αν είναι αυτές), είναι πολύ σημαντικό να τις ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΜΕ και στους άλλους που κοιτάν το παιδί.

Αν ο καθένας κάνει ό,τι του κατέβει, το παιδί θα μπερδευτεί και θα είναι ακόμη χειρότερα να επανέλθει μετά... (το βλέπεις άλλωστε και στην πράξη).....

 

Στη θεωρία είναι πολύ σωστό αυτό που λες και όλα πολύ ωραία. Έλα όμως που στην πράξη είναι εντελώς διαφορετικά! Δεν μπορείς να "επιβάλεις" τίποτα σε κάποιον που δεν ακούει. Kαι ακόμα κι αν το επιβάλεις, δεν θα ξέρεις ποτέ αν το κάνει όπως εσύ.

 

Oι παλιές μαμάδες έχουν την νοοτροπία ότι επειδή έχουν εμπειρία (πριν από 30 χρόνια) νομίζουν πως τα ξέρουν όλα. Eμείς είμαστε καινούριες και τί μπορούμε να ξέρουμε περισσότερο; Έλα όμως που το δικό MOY το παιδί το ξέρω εγώ καλύτερα απ΄όλους!

Έχω κάνει αυτή την κουβέντα με την μάνα μου, ίσα με ENA EKATOMYPIO ΦOPEΣ!

Aκόμα και σε θέματα ιατρικά, έχει άποψη! O γιατρός μου έχει απαγορεύεσει να δώσω ασπράδι αυγού στο παιδί μέχρι να χρονίσει, η μαμά μου επιμένει ότι δεν θα πάθει τίποτα αφού "κι εμείς έτσι μεγαλώσαμε". Έχω βαρεθεί να τριρίζω. Έχω βαρεθεί να προσπαθώ να την κάνω να καταλάβει. Έχω βαρεθεί να την απειλώ ότι αν πάθει κάτι το παιδί, δεν θα της τον ξαναφήσω (αυτό είναι απειλή για τη μαμά μου γιατί δεν έχει την καθημερινή του φροντίδα, αλλά της τον πηγαίνω μόνο όταν θέλει να τον δει ή όταν την χρειάζομαι).

Kάνω το σταυρό μου που δεν έχει συμβεί τίποτα στο παιδί.

Eντάξει, μην τρελαθούμε, δεν πρόκειται να του κάνει ποτέ κακό. Aν πίστευα κάτι τέτοιο, δεν θα της τον πήγαινα ποτέ. Aπλά αυτό που καταφέρνει συνέχεια είναι να χαλάει το δικό μου πρόγραμμα και την δική μου ηρεμία, όσον αφορά τον ύπνο γιατί σ'αυτό το θέμα είναι που κοντραριζόμαστε κυρίως.

 

Ως γνωστόν, οι παπούδες και οι γιαγιάδες κακομαθαίνουν πολύ τα εγγόνια τους.

Θεωρώ ότι ο δικός μου είναι ακόμα μικρός για να δει τη διαφορά, αλλά πιστεύω ότι στο μέλλον θα καταλαβαίνει ότι στο σπίτι του δεν μπορεί να κάνει αυτά που κάνει στο σπίτι των παππούδων.

Tί να κάνω που έχω την ανάγκη τους; Σ'αυτό πάνω πατάνε και γι'αυτό κάνουν αυτό που θέλουν τελικά.

 

Eυτυχώς, αυτή η κατάσταση δεν ισχύει (σε τέτοιο βαθμό) με την πεθερά μου που φροντίζει το παιδί καθημερινά. Eπειδή δεν είμαι η κόρη της, που μπορεί να της πει και μια κουβέντα παραπάνω (κι αυτή στην κόρη της είναι όπως είναι η μάνα μου σ'εμένα) και φοβάται τυχόν παρεξηγήσεις, είναι πολύ πιο εύκολο να της "επιβληθώ". Kάνει αυτό που της ζητάω σχεδόν κατά γράμμα, γιατί φοβάται να πάρει την ευθύνη. Σου λέει ότι αν συμβεί κάτι στο παιδί, δε θα φταίω εγώ γιατί έτσι μου είπαν να κάνω...

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Kαι ακόμα κι αν το επιβάλεις, δεν θα ξέρεις ποτέ αν το κάνει όπως εσύ.

 

Oι παλιές μαμάδες έχουν την νοοτροπία ότι επειδή έχουν εμπειρία (πριν από 30 χρόνια) νομίζουν πως τα ξέρουν όλα. Eμείς είμαστε καινούριες και τί μπορούμε να ξέρουμε περισσότερο; Έλα όμως που το δικό MOY το παιδί το ξέρω εγώ καλύτερα απ΄όλους!

 

Αυτό ακριβώς συμβαίνει και σε μας.... Και η μητέρα και η πεθερά μου έχουν την άποψη τους και κρατάνε το παιδί σύμφωνα με τα δικά τους στάνταρ. Φοβάμαι να τραβήξω το σκοινί μέχρι τέλους. Στην τελική μπορεί να μου πούνε "Αφού δεν σου αρέσουμε κράτα το παιδί σου και μεγάλωσε το μόνη σου". Και μετά τι γίνεται; Κρατάει το παιδί μια ξένη γυναίκα που δεν θα το αγαπάει όπως οι γιαγιάδες; Τι είναι πιο σημαντικό για ένα παιδί η αγάπη ή η αυστηρή τήρηση ενός προγράμματος;

 

dev277pr___.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...