Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΛΤΕ ΤΕΛΟΣ ΣΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΥΠΝΟΥ(κοιμήσου παιδί μου)


olir

Recommended Posts

εγώ χθες βράδυ είχα πάλι τα ίδια . 10:30 ήταν τέζα και κατά τις 4:00 είχαμε σηκώσει όλη την πολυκατοικία στο πόδι :lol: ΄τον τάισα μπας και ησυχάσει αλλά τίποτα.είχε φτάσει 5:00 δεν έιχε κοιμηθεί και αποφασίζω ότι πρέπει να φύγω απο το δωμάτιο γιατί δεν άντεχα άλλο.ε μετά από 1 λεπτό άρχισε να κλαίει μέχρι που έκανε εμετό!!!΄πήρα τον γιατρό μήπως μου αρρώστησε το παιδί και μου λέει "το παιδί σας δεν είναι άρρωστο απλά πολύ πεισματάρικο!!!!" :lol: όταν άκουσε ότι έχουμε κλείσει 3 βδομάδες που τον αφήνω να κοιμάται μόνος και γίνεται ακόμα αυτό έφριξε!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,9k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και χθες τα ίδια ... πλυθήκαμε , ντυθήκαμε..., και τελικά φτάσαμε στις 00:30 έγω είχα τραβήξει το λύκνο δίπλα στο κρεββάτι, με το χέρι πάνω στη κούνια να κοιμάμαι, το κοριτσάκι μας τραγούδαγε και τον άντρα μου να απορεί πως δεν την ακούω... τελικά την τάισα και κοιμήθηκε στις 0230!!

Σήμερα όμως 1030 είχαμε σηκωθεί, όλη τη μέρα δεν πολυ κοιμήθηκε. Πριν απο λίγο την κάναμε μπάνιο και τώρα κοιμάται τέζα, μήπως είναι νωρίς ... :lol: Θα δείξει!!! :wink:

 

bon bon αυτά τα περίεργα μου τα κανε και μένα η μπέμπα..γενικά δεν είναι καθόλου πρωινός τύπος-μου χει μοιάσει- ενώ τη νύχτα αργούμε να κοιμηθούμε....είχα δοκιμάσει τα πάντα,μπάνιο συγκεκριμένη ώρα,πολύ παιχνίδι για να εξαντλείται,τίποτα δεν έπιανε...κάνε υπομονή και πιστεύω ότι όταν αρχίσει να τρώει στερεες τροφές και μπει σε ένα πρόγραμμα φαγητού τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα...τώρα πια εμένα μου κοιμάται το πολύ στις 00:30 και ξυπνάει στις 12:00 την άλλη μέρα...βέβαια έχουμε κάποια ενδιάμεσα ξυπνηματάκια γιατί ακόμη θηλάζει αλλά τα πράγματα έχουν στρώσει κατά πολύ...μερικά παδάκια είναι δύσκολα στον ύπνο τους αλλά όλα κάποια στιγμή στρώνουν...επίσης εμένα προσωπικά αυτό που με έχει σώσει τελευταία είναι o φορητός μουσικός προβολέας της fisherprice που μας έκαναν δώρο την Πρωτοχρονιά...κάθε φορά που θα μου ξυπνήσει της βάζω να ακούει τα νανουρίσματα και σε 10 λεπτά το πολύ έχει ξανακοιμηθεί...μόνη της χωρίς κουνήματα,χωρις αγκαλιές,χωρίς τίποτα...άσε που και όταν έχει νεύρα αυτό της βάζω πάλι και ως εκ θαυματος ηρεμεί...δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις,έχει νανουρίσματα,κλασσική μουσική και ήχους της φύσης για διάφορες ηλικίες...

Link to comment
Share on other sites

Λητώ ευχαριστώ για τη συμβουλή... αλλά δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω και θα σου πω αμέσως γιατί, της έχω βάλει αυτό το παιχνίδι που κρέμονται διάφορα κουκλάκια και γύρνάει γύρω γύρω στη κούνια και ξετρελένεται. Οτάν ακούσει τη μουσική τρελένεται , σηκώνει τα ποδαράκια της και σκάει στα γέλια. Πολλές φορές την παίρνει ο ύπνος απο την εξάντληση, αλλά αφου έχουν περάσει 2 ώρες. Βέβαια μου άρεσε αυτό που είπες με τους ήχους της φύσης. Πόση ώρα παίζει μόνο του ;

Πάντως χθες κάναμε πρόοδο, ... , ελπίζω! 1900 την είχα κάνει μπάνιο και κατά τις 2000 έτριβε τα ματάκια της να κοιμηθεί. 2030 κοιμόταν. όταν ξυπνησε στις 2330 λέω αυτό ήταν θα κοιμηθεί στις 0600! Τελικά την άλλαξα , την κράτησα αγκαλια και μόλις την πήρε ο ύπνος την έβαλα στην κούνια. Ξύπνησε...!! Της κούνησα όμως για λίγο το λίκνο και μετά την άφησα χωρίς να την κουνάω ή να της μιλάω ! 0030 Κοιμόταν!! Ο άντρας μου δεν το πίστευε. Φυσικά μετά απόλυτη ησυχία μέσα στο σπίτι, φυσικά μετά κοιμήθηκα κατευθείαν !!

Σημειώνω ότι έκανα αυτό που μου είχατε πει , όλη τη μέρα έκανα κανόνικά τις δουλειές μου και την κοιμόταν όποτε ήθελε χωρίς εγώ να είμαι απο πάνω της και το πρωί 1000 σηκωνομάστε.!!

Ελπίζω να τα καταφέρουμε και σήμερα . Ευχηθείτε μου καλή τύχη. Μάλλον καλό ύπνο.

 

ΥΓ. Λητώ μου σε αντίθεση με σένα , το παιδάκι μου δε μου μοίαζε καθόλου, και εμφανησιακά και στη συμπεριφορά σ'αυτο το τομέα. Πριν μείνω έγκυος κοιμόμουν 15 ώρες συνεχόμενα και ξύπναγα με ξυπνητήρι. Απο τη στιγμή όμως που έμεινα όμως έγκυος ζήτημα αν κοιμήθηκα 6 ώρες συνεχόμενα!! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το θέμα ΄ύπνος με πονάει λίγο !! φιλιά

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

χαζομαμά, όσον αφορά το θέμα με τη μητέρα σου, θέλει σταθερότητα και σοβαρότητα. τουλάχιστον αυτό εφάρμοσα για πρώτη φορά στη ζωή μου και έπιασε! συνήθως επειδή με πνίγει το δίκιο, τουλάχιστον όσον αφορά τον τρόπο που θέλω να μεγαλώσω το παιδί μου, φτάναμε στο σημείο να μαλώνουμε και να φωνάζουμε. εμένα με πιάναν τα νεύρα μου και πάταγα τις φωνές, το ίδιο και τη μάνα μου. ξέρεις πότε κατάλαβε ότι εννοούσα αυτά που της έλεγα? όταν την έπιασα και της μίλησα σοβαρά, χωρίς να μπω στη διαδικασία να νευριάσω με αυτά που μου έλεγε. με προκαλούσε αυτή, σοβαρή εγώ. με ξαναπροκαλούσε, κάθετη εγώ. και πάνω από όλα: χωρίς φωνή. ούτε την απείλησα, ούτε της είπα ότι θα της βάλω όρια όσον αφορά το παιδί. της εξήγησα ήρεμα πάντα και χωρίς να ακούω τις προκλήσεις της, τι θα κάνω με το παιδί. και για ποιό λόγο θέλω να το κάνω. από τον ύπνο του, το φαγητό του, μέχρι το οτιδήποτε που είχα δει και με πείραζε. τελικά έπιασε.

με το καλό θέλουν και όχι με τη φωνή γιατί χάνουμε το δίκιο μας. μας παίρνουν για υστερικές και τρελές και μετά τρέχα γύρευε. και ξέρεις, στο άγχος μας να μην κάνουμε τα ίδια λάθη με τις μητέρες μας, τουλάχιστον στα σημεία που έχουμε εντοπίσει νευριάζουμε και χάνουμε το παιχνίδι. για αυτό η συμβουλή μου: παρόλο που θα σου σπάσει τα νεύρα και θα σε προκαλέσει να αρχίσεις να ουρλίαζεις συγκρατήσου. θα σε πάρει στα σοβαρα, το μόνο σίγουρο.

Link to comment
Share on other sites

Theano, έχεις πολύ δίκιο!

Tελικά ό,τι ισχύει με τα παιδιά μας ισχύει και με τους μεγάλους! Σίγουρα με τις φωνές δεν κερδίζεις τίποτα παρά μόνο πονόλαιμο και νεύρα.

Aπλά η μαμά μου έχει έναν απίστευτο τρόπο να με βγάζει απ'τα ρούχα μου.

Mια φορά έχω εφαρμόσει αυτή τη μέθοδο, όχι εσκεμένα απλά είχα καλή διάθεση, και είχαμε κάνει καλή κουβέντα και είχε εφαρμόσει αυτά που της είχα πει.

Θα προσπαθήσω να το θυμάμαι κάθε φορά, μπας και καταφέρω τίποτα.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας,

Εχω και γω ένα γλυκό αντράκι σχεδόν 5 μηνών οπού ξυπνάει 2, 3 και 4 φορές καμία φορα το βράδυ. Έχει μάθει να τον πέρνει ο ύπνος στην αγκαλιά και να τον βάζουμε μετά στο κρεβατάκι του (το οποίο είναι μέσα στην κρεβατοκάμαρα) αλλά όταν καταλαβαίνει ότι τον αφήσαμε κάτω αρχίζει το κλάμα. Έτσι αποφασίσαμε να ξεκινήσουμε την εκπαίδευση του ύπνου όχι ακριβώς όπως τα λέει το βιβλίο, αλλά τον βάζω στο κρεβάτι του όταν αρχίζει και νυστάζει και κάθομαι δίπλα του σε μία καρεκλίτσα του μιλάω γλυκά και του χαιδεύω το κεφαλάκι μέχρι να σταματήσει το κλάμα και να τον πάρει ο ύπνος. Περιμένουμε να δούμε αποτελέσματα δηλαδή να μπορεί να νιώσει ασφάλεια στο κρεβατάκι του και να κοιμάται χωρίς αγκαλία. Συνέχιζει να ξυπνάει όμως το βράδυ, παρόλο που θηλάζω βγάζω επιπλέον γάλα και του το δίνω το βράδυ μαζι με το στήθος. Τι μπορέι να τον κάνει να ξυπνάει όταν δεν πεινάει και ενώ έχω τσεκάρει τα πάντα κρύω, ζέστη, ακόμα μου ξυπνάει. Τι να φταίει :?

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

εμενα η κορη μου (4 μηνων) τον τελευταιο καιρο μου κανει διαφορα , βεβαια παραγοντες που εχουν αλλαξει ειναι οτι εχω πιασει δουλεια και την παω στην πεθερα μου καθε πρωι οποτε μεχρι ενα σημειο λογικο να χαλασει το προγραμμα της γιατι την ξυπναω για να την παω και πολλες φορες την ξυπναω για να την παρω, και τωρα εκει που κοιμομασταν οχταωρα καποιες φορες μου ξυπναει 2 ωρες νωριτερα... δεν κοιμαται το μεσημερι.. και γενικως... αλλαξε με τον υπνο, δεν ξερω αν φταιει που επιασα δουλεια η φταιει που μεγαλωνει...

Link to comment
Share on other sites

Nora και εγώ έχω ξεκινήσει δουλεία και τον κρατάει η μαμά μου. Αλλά προσπαθεί και αυτή την εκπαίδευση γιατι οτι καταφέρναμε εμείς σπίτι πηγαινε στη γιαγιά και με τις αγκαλιές γυρναγαμε πάλι πισω.

.png

.png

Link to comment
Share on other sites

ενταξει , ευτυχως η πεθερα μου δενειναι της αγκαλιας και προσπαθει να ακολουθει αυτα που κανω εγω , δηλαδη υπνο στην κουνια, αλλα εχουμε κλαματα μεχρι να κοιμηθουμε απο αντιδραση ενω νυσταζει, και ολα αυτα γιατι εχει αλλαξει το προγραμμα της και μαλλον εχει χασει και αυτη το μπουσουλα.. αλλα στεναχωριεμαι , πολυ στεναχωριεμαι που αναγκαζομαινα ξυπναω το μωρο μου και να του αλλαζω τις συνηθειες του, αλλα δεν γινετε διαφορετικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λητώ ευχαριστώ για τη συμβουλή... αλλά δεν ξέρω αν θα το δοκιμάσω και θα σου πω αμέσως γιατί, της έχω βάλει αυτό το παιχνίδι που κρέμονται διάφορα κουκλάκια και γύρνάει γύρω γύρω στη κούνια και ξετρελένεται. Οτάν ακούσει τη μουσική τρελένεται , σηκώνει τα ποδαράκια της και σκάει στα γέλια. Πολλές φορές την παίρνει ο ύπνος απο την εξάντληση, αλλά αφου έχουν περάσει 2 ώρες. Βέβαια μου άρεσε αυτό που είπες με τους ήχους της φύσης. Πόση ώρα παίζει μόνο του ;

 

Έχει επιλογές 5,10,15 λεπτών...όσο για τη μουσική αυτή που παίζει είναι τρομερά χαλαρωτική.αφού νυστάζω κι εγώ που την ακούω...

 

Απο τη στιγμή όμως που έμεινα όμως έγκυος ζήτημα αν κοιμήθηκα 6 ώρες συνεχόμενα!! Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι το θέμα ΄ύπνος με πονάει λίγο !! φιλιά

 

Μια από τα ίδια....

Άσε που τις τελευταίες μέρες μου άρχισε πάλι τα περίεργα πάνω που είπα ότι έστρωσε....χτες μου ξύπνησε στις 3:00 και ξανακοιμήθηκε στις 5:00...τρελά γλέντια είχαμε πάλι...τεσπα,το χω πάρει απόφαση..υπάρχουν περίοδοι που κοιμάται και περίοδοι που δεν κοιμάται...όσο αντέξω..αν νοιώσω ότι δεν αντέχω άλλο μπορεί να χρησιμοποιήσω και τη μέθοδο "άστο να κλάψει και λίγο,δεν πειράζει"..δεν αποκλείω τίποτα πλέον...

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και εμεις αντιμετωπιζουμε αυτο το "προβλημα " με τον 11 μηνο μπεμπη μας εδω και περιπου 1 μηνα ισως και περισοτερο , κοιμαται πολυ ευκολα το βραδυ κατα τις 9.30 σχεδον αμεσως δηλαδη , αλλα ξυπναει μεσα το ξημερωμα γυρω στις 5.00 ( οχι καθε βραδυ ) για παιχνιδια . Κοιμαται μετα απο 15-20 λεπτα , αλλα εμας μας εχει ξυπνησει ηδη οποτε ... επισης γανιαζει απο το κλαμα αμα τον εχουμε πολυ ωρα στο παρκο ή αμα ειναι στο σαλονι στο δικο του μερος και ενω με βλεπει δεν ειμαι μακρια θελει συνεχεια να ειμαι διπλα του και να παιζουμε μαζι οποτε κλαιει .

Σε μια προσφατη συζητηση που ειχα με εναν ψυχολογο φιλο μου του τα ειπα ολα αυτα και εκεινο που μου ειπε ειναι οτι τα βραδια πολλα παιδια κλαινε επειδη εως τα 2 χρονια δεν εχει ωρημασει το κεντρικο νευρικο τους συστημα οποτε εφοσον εκεινα νοιοωθουνε ξεκουραστα δεν μπορουνε να καταλαβουνε οτι στις 5.00 το ξημερωμα δεν ειναι ωρα για παιχνιδια . Σε αυτο ειπε οτι μπορουμε να ρωτησου,με την παιδιατρο μας αλλα τι να κανουμε αλλα δεν υπαρχουνε πολλα πραγματα να κανει κανεις , μονο υπομονη και προσπαθεια να μαθεις στο παιδι οτι δεν ξυπναμε τετοια ωρα .

Τωρα στα αλλα , ενα παιδακι αυτης της ηλικιας δυσκολα μενει μονο στο δωματιο επειδη νοιωθει εγκατελημενο , δεν μπορει να καταλαβει οτι η μαμα θα παει τουαλτεα αλλα θα γυρησει κτλ και για αυτο εχει αγχος και κλαιει . Τωρα αμα κλαιει επειδη απλα θελει να περασει το δικο του οπως ο δικος μας κλαιει επειδη θελει να καθομαστε ολοι μαζι και να παιζουμε ολη την ωρα ?? ε εκει τον αφηνεις , λεει , να κλαψει και οσο αντεχει η καρδια σου μεχρι να καταλαβει οτι θα πρεπει να παι3ει εκει με τα παιχνιδακια τουθ και μετα θα παιξουμε και μαζι .

Γενικως τα παιδια ειναι οντως αυτο που λενε "μικροι εκμεταλευτες" ομως δεν το κανουνε επιτηδες ,το κανουνε επειδη μας αγαπανε παρα πολυ και επειδη ξερουνε οτι η διαβιωση τους εξαρταται απο μας , ε3αλλου για αυτο ειναι τοσο χαριτομενα επειδη ειναι οι μικροι μας εκμετελευτες , ποθ δεν θελουνε τπτ αλλο , μονο την προσοχη μας και τη λατρεια μας .

Link to comment
Share on other sites

λητώ μου πολύ ωραίο πρέπει να είναι το παιχνιδάκι αλλά μέχρι το 5ο δεν είναι????

Η δικιά μου πάνω που πίστευα οτι είχε μπει σε ένα πρόγραμμα χθες το βράδυ κοιμήθηκε στις 0330!!! Την έβαλα κατά τις 2200 για ύπνο , κάνοντας παράλληλα και το σταυρό μου που θα είχα λίγη ώρα να μιλήσω με τον άντρα μου!!! Αλλά... 2300 ξύπνησε, την άλλαξα και αυτό ήταν .... αρχισε τα γέλια . Τιποτα εγώ σοβαρή και ησυχία στο σπίτι! Τελικά με πήρε ο ύπνος ... δηλαδή με το ένα μάτι ανοιχτό. 0315 την τάισα και μετά 0500, 0730, 0830,0930 οπότε και σηκώθηκα... Τουλάχιστον έκανα κάτι και για μένα ,έβαψα τα μαλλιά μου... Όπως λεει και η grafistria οι μικροί ''εκμεταλλευτές'' ήρθαν για να μείνουν, έχουν άγριες διαθέσεις και για αυτό τους αγαπάμε πάρα, μα πάρα πολύ!!!! :D:D:D:wink::wink::wink:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα κοριτσια η μικρη εδω και πολλους μηνες (3-4 μηνων) κοιματε 11.30-12.30 και ξυπναει 9-10 το πρωι. υπαρχουν και λιγες εξαιρεσεις που μπορει να θελει παιχνιδια και να κοιμηθει μετα τις 12.30 ή να ξυπνησει το πρωι 7.30-8. αυτο εχει γινει πολυ λιγες φορες. μονο το μεσημερι δεν εχουμε στανταρ ωρες. μπορει να κοιμηθει απο 13.30-15.30 αλλα μονο 2 ωρες. ποτε δεν την πιεσα να κοιμηθει. και πολυ μωρο που ηταν πολλες φορες εφτανε 12.30-1 αλλα δεν αγχωνομουν πως να κανω το παιδι να κοιμηθει. με το ζορι τιποτα δεν γινεται. και τα δοντια που εβγαλε 7 συνολο δεν μας ξενυχτησε αλλα εκλαιγε πολυ τα μεσημερια ευτυχως.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια ειμαι καινουρια στην παρεα και το κατευθειαν πηγα στο θεμα που καιει. Το θεμα υπνος είναι πονεμενη ιστορια και μας η μικρουλα δυσκολευεται πολύ με τον ύπνο είναι 14 μηνων και περασαμε από όλα τα σταδια και με λίγη εκπεδευση θα λεγα αλλα γενικα με πολύ κλαμα. Υπαρχουν οι καλές νύχτες που κοιμάτε από τις 22΄00 μεχρί το πρωι :lol: , συνηθως ομως ξυπναει δυο τρεις τεσσερις φορες για πιπιλα (χωρις ομως να την παρω αγκαλια) και το χειροτερο ειναι οι νυχτες που ξυπναει κατα τις πεντε το πρωι και οταν λεμε ξυπναει ενοουμε το ματι γαριδα με κλαμα γελια εχει ξημερωσει κανονικα δηλαδη και τότε το μονο που βοηθαει ειναι γαλα και μετα ξανακοιματε κανονικα συνηθως μονη της στο κρεβατι της γιατι εγω πλεον είμαι dead και δεν εχω κουραγιο ουτε για αγκαλιτσες ουτε για τίποτε :cry: .

Link to comment
Share on other sites

ας πω κι εγώ τα δικά μας κόλπα

εμείς μόλις κλείσαμε τους 3 μήνες αποφασίσαμε ότι είναι ώρα σιγά σιγά να μπει ένα ψιλοπρόγραμμα όσο δλδ είναι ευφικτό καθότι σε λίγο καιρό θα αρχίσω πάλι τη δουλειά οπότε δυσκολεύει η κατάσταση.

 

Το προγραμμα ύπνου είναι άρικτα συνδεδεμένο με το πρόγραμμα του φαγητού του. Ο μικρός πλέον έχει 5 γεύματα την ημέρα οπότε πλέον δεν τον ταΐζω όταν πεινάει αλλά την ώρα που έχω ορίσει εγώ ότι είναι ώρα φαγητού.

Το έχω κάνει λοιπόν ως εξής

6,30 το πρωί, 10,00 - 14,00 - 19,00 - και τελευταίο γεύμα στις 24,00 μέσα στον ύπνο του με σκοπό αυτό το 24,00 εν καιρώ και σταδιακά να μετακοινηθεί αρκετά νωρίτερα.

 

Κάνουμε το μπανάκι μας στις 9,00 με 9,30 το βράδυ και κοιμόμαστε ήρεμα...

Στις 12 τον αλλάζω και τον ταΐζω και δεν ξυπνάει...

είχε όμως συνήθειο να ξυπνάει ΣΤΑΘΕΡΑ στις 3! εκεί λοιπόν αρχίσαμε να δίνουμε τσαγάκι...

μετά από 2 μέρες αντικαταστήσαμε το τσάι με λίγο πιπίλα και κοιμόταν αμέσως και ξαναξύπναγε στις 4,30 οπου εκει πάλι δίναμε τσάι

Τώρα, μετά απο μια βδομάδα "πρόγραμμα" σταμάτησε να ξυπνάει στις 3 και ξυπνάει μεταξύ 4,30 και 5,30 όπου του δίνω σταθερά λίγο τσάι

 

Ολοι στο περιβάλλον μου με εμπειρία μου είπαν ότι σύντομα θα αρχίσει να βαριέται να ξυπνάει για το τσάι του κι έτσι θα αρχίσει να ξυπνάει σταθερα στις 6,30 για το γάλα του και τότε θα αρχίσω να μετακοινώ σιγα σιγα και το τελευταιο γευμα του απ τις 12 σε 11,30 μετα 11 κοκ ωσπου να παει τελευταίο γεύμα περίπου στις 9,30

 

αυτά λοιπόν απο εμας και θα σας ενημερώσω για τις εξελίξεις αν και απ ότι βλέπω είμαστε σε καλό δρόμο και θα έχουμε σύντομα αποτελέσματα :D

Link to comment
Share on other sites

είμαι στην ευχάριστη θέση να μοιραστώ μαζί σας ότι σήμερα κοιμηθήκαμε πρώτη φορά σερί 10,30 το βράδυ έως 6,30 το πρωί :lol:

(με μία ενδιάμεση στάση στις 12 για αλλαγή πάνας και τάισμα αλλά ήταν κοιμησμένος!)

 

μου φαίνεται απίστευτο που δεν ξύπνησε το βράδυ :lol: εγώ βέβαια ξύπνησα :lol:

 

 

μιάμιση βδομάδα πήρε η "εκπαίδευση"

ελπίζω να είναι "μόνιμο" αυτο το νέο μας πρόγραμμα γιατί σε 20 μέρες επιστρέφω και στη δουλειά :?

Link to comment
Share on other sites

Στο τελευταίο ραντεβού μας στον παιδίατρο, του έκανα την γενική ερώτηση το αν είναι σωστό και υγιές για ένα μωρό να μάθει να κοιμάται μόνο του χωρίς αγκαλιά και πότε είναι η σωστή ηλικία για να αρχίσει...

Mε έπιασε απ'τα μούτρα αμέσως..."δηλαδή ο δικός σου ακόμα κοιμάται αγκαλιά?"

Προσπάθησα να δικαιολογηθώ ότι δεν κοιμάται αγκαλιά αλλά στο καρότσι, αλλά δεν έπιασε.... :oops:

Mου είπε ότι τα παιδιά δεν πρέπει να στερούνται την αγκαλιά ποτέ. Aκόμα και μέχρι να φύγουν απ'το σπίτι! H αγκαλιά είναι το καλύτερο φάρμακο για όλα.

OMΩΣ, την ημέρα! Tη νύχτα το παιδί πρέπει να κοιμάται μόνο του και αυτή η "εκπαίδευση" γίνεται περίπου γύρω στον 6ο μήνα.

"Tώρα που ο δικός σου έχει χρονίσει και έχει μάθει με ένα συγκεκριμένο τρόπο, δύσκολα θα ξεσυνηθίσει.."

Mε απογοήτευσε λιγάκι και κατάλαβα ότι πρέπει να προσπαθήσουμε πολύ περισσότερο τώρα για να τα καταφέρουμε. Aν το είχαμε δοκιμάσει νωρίτερα, τώρα θα είχε μπει σε ένα καλό πρόγραμμα.

Με τα παιδιά μου, ξαναγεννιέμαι...

bUwEp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκει στον 6 ο μηνα εχασα το παιχνιδι. Ως τοτε μια χαρα τα καταφερναμε την εβαζα στο κρεββατακι και κοιμοτανε μονη της μετα απο απο πολλες σβουρες. Τοτε όμως εμαθε να σηκωνεται και να ειναι ορθια στο κρεββατι και να κλαιει και να το δοντακι που εβγαινε και να ήρθε και το επομενο να λιγο το καλοκαιρι που καθομασταν μεχρι αργα εξω στην αυλη να και ο κοσμος που ερχοταν επειδη ηταν καλοκαιρι και της αρεσε ο κοσμος παει παει το εχασα το παιχνιδι σας λεω. Και τωρα ηρθε ο χειμωνας κοντευει να ερθει παλι η ανοιξη και ο υπνος μεγα προβλημα. Κοιματε μονο στο ριλαξ και μετα παει για υπνο, στην καλυτερη περιπτωση κοιμαται πανω στο γαλα. Το χειροτερο ειναι που ξυπναει τα βραδια μια δυο φορες. κλαμαααα πολυ κλαμααα....Ενω ως τωρα το μεσημερι ηταν πολυ καλυτερα εχει δυο τρεις μερες που αρχισαν τα ιδια προβληματα και στο μεσημεριανο της... οχι τίποτε εγω είμουν και του υπνου και ειμαι οπότε κουτουλαω όλη μερα :cry:

Link to comment
Share on other sites

Το πολύ κλάμα μέσα στη νύχτα μπορεί να είναι και δόντια... τώρα κατά τα άλλα, τα μωρά είναι πολύ της ρουτίνας η αλήθεια είναι αυτή και όταν η ρουτίνα τους διαταραχθεί γίνεται το πρόγραμμα άνω κάτω! :?

Προσπαθώ και εγώ να μην του αλλάζω συνήθειες για να μη χαλάσουμε ότι φτιάξαμε προ 7μήνου...

Link to comment
Share on other sites

Eμεις ξεκινήσαμε να τον κοιμίζουμε μόνο του απο τις 4 Γενάρη,το δύσκολο ήταν οι 2 πρώτες βδομάδες, μέχρι εμετό μου είχε κάνει από το κλάμα :shock: Με το που τον έβαζα στην κούνια ήταν λες και τον χτύπαγε το ρεύμα.Τώρα πια κοιμάται το βράδυ συνήθως χωρίς να ξυπνάει ή αν ξυπνήσει μετά από λίγη ώρα που μουρμουράει κοιμάται μόνος του ξανά.Ο παιδίατρος μου είχε πει ότι από 3 μηνών το παιδί θα πρέπει να κοιμάται μόνος χωρίς αγκαλιές και κούνημα.Μάλιστα μου είχε πει "εσάς σας κουνάει κανείς για να κοιμηθήτε???". Η αλήθεια είναι ότι πλέον λίγο πριν κοιμηθεί τον πέρνω απλά αγκαλίτσα δεν τον κουνάω όμως και με το που βλέπω ότι γλαρώνει τον βάζω κατευθείαν στην κούνια.Πολλές φορές αν το βράδυ ξυπνήσει δεν πάω κατευθείαν μέσα αλλά μετά απο κανά 10 λεπτο που συνήθως κατά ένα 90% έχει ξανακοιμηθεί μόνος.Πάντως ειλικρινά σώθηκα, έφυγε απο το κρεβάτι μου και ευχαριστήθηκα και εγώ ύπνο !!!!

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου ειχε πει ο παιδιατρος για αυτη τη μεθοδο και τη δοκιμασα μια φορα.η κορη μου 1 χρονων τοτε δε σταματησε να κλαιει σπαρακτικα επι 1 ωρα.εμπαινα εβγαινα στο δωματιο της μιλουσα γλυκα αλλα τιποτα.αν και το καιμενο δεν ηθελε τιποτα το κακο.απλα να ξαπλωνω διπλα της μεχρι να την παρει ο υπνος.και ακομη αυτο κανω.τωρα που εχει κανονικο κρεβατι ξαπλωνουμε μαζι της λεω ενα παραμυθι και κοιμαται.και μετα φευγω και κοιμαται ολη νυχτα.που το κακο να σε θελει για λιγα λέπτα διπλα του μεχρι να το παρει ο υπνος?

Link to comment
Share on other sites

που το κακο να σε θελει για λιγα λέπτα διπλα του μεχρι να το παρει ο υπνος?

 

κανένα κακό! κι εγώ κάθομαι μαζι του μέχρι να κοιμηθεί. Αλλά στο κρεβάτι του αυτός κι εγώ δίπλα ή στον καναπέ του δωματίου του. Ένα νανούρισμα και μετά σιωπή... μέχρι να αποκοιμηθεί! ουτε αγκαλιές ούτε κουνήματα.

Δεν έπιανε πάντα αυτό βέβαια αλλά τον τελευταίο μήνα το καταφέραμε και είμαστε όλοι ευτυχείς :D

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...