Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

κοριτσια την εκανα στο μητερα και με ασφαλεια δημοσιου δεν πληρωσα τιποτα.επισης ειναι και προσεκτικοι και δεν πονεσα παρολο που ειχα τη μια κλειστη.γνωμη μου δεν αξιζει τον κοπο να παρετε ναρκωση για 2 λεπτα δουλεια.φιλακια

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια την εκανα στο μητερα και με ασφαλεια δημοσιου δεν πληρωσα τιποτα.επισης ειναι και προσεκτικοι και δεν πονεσα παρολο που ειχα τη μια κλειστη.γνωμη μου δεν αξιζει τον κοπο να παρετε ναρκωση για 2 λεπτα δουλεια.φιλακια

 

:confused::confused::confused:

 

Εδώ στη Θεσσαλονίκη πάντως, από το Παπαγεωργίου που είναι δημόσιο νοσοκομείο, σε στέλνουν να την κάνεις ιδιωτικά. :?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, το ραντεβού κλείστηκε: 30-9 στο ΜΗΤΕΡΑ, όπου θα "σκάσω" 173 ευρουλάκια και μετά μου είπαν ότι θα τα πάρω από το Ι.Κ.Α., εφόσον έχει γράψει την εξέταση. Τώρα τι θα πάρω δεν ξέρω. Πάντως όχι 173 ευρώ.

Η κοπέλα που μου έκλεισε το ραντεβού, ευγενέστατη και κάπως με ηρέμησε, δεν πρέπει να είχε με άλλη τόσο φοβιτσιάρα. Όλο ερωτήσεις και διευκρινίσεις και πείτε μου εκείνο και το άλλο.

Τέλος πάντων, θα δούμε.

Ρηνούλα, εσύ κανόνισες;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, το ραντεβού κλείστηκε: 30-9 στο ΜΗΤΕΡΑ, όπου θα "σκάσω" 173 ευρουλάκια και μετά μου είπαν ότι θα τα πάρω από το Ι.Κ.Α., εφόσον έχει γράψει την εξέταση. Τώρα τι θα πάρω δεν ξέρω. Πάντως όχι 173 ευρώ.

Η κοπέλα που μου έκλεισε το ραντεβού, ευγενέστατη και κάπως με ηρέμησε, δεν πρέπει να είχε με άλλη τόσο φοβιτσιάρα. Όλο ερωτήσεις και διευκρινίσεις και πείτε μου εκείνο και το άλλο.

Τέλος πάντων, θα δούμε.

Ρηνούλα, εσύ κανόνισες;

 

Άντε με το καλό! Όλα να πάνε καλά και μετά να συλλάβεις γρήγορα. Τελικά την σαλπιγγογραφία θα την κάνεις με μέθη όπως έλεγες ή όχι? Εγώ έχω αποφασίσει να την κάνω με μέθη. Δεν καταλαβαίνεις τίποτα λένε και μετά αισθάνεσαι σα να πήρες έναν ωραίο υπνάκο. Απλά κοστίζει καμιά 80-100 Ε επιπλέον απο αυτή καθαυτή την εξέταση. Εγώ δεν κανόνισα γιατί δεν αδιαθέτησα ακόμα. Αύριο περιμένω. Να περάσει και το Σαβ/κο και αν είμαι καλά την ερχόμενη βδομάδα (ψυχολογικά εννοώ) θα κλείσω ραντεβού. Αν όχι, τον ερχόμενο κύκλο.

Εσύ kateps στο Μητέρα απευθίας εκλεισες ραντεβού? Δεν το κανόνισε ο γιατρός σου? Για πες μου τη διαδικασία.

Καλή τύχη!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Rinoula, σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές. Είναι κάτι που χρειάζομαι.

Τελικά, δεν θα την κάνω με μέθη. Η κοπέλα που μιλήσαμε ήταν αρκετά καλή και με καθησύχασε κάπως. Τώρα τι θα γίνει, δεν ξέρω. Θα σας πω την ερχομένη Πέμπτη. Ναι, τηλεφώνησα απευθείας στο ΜΗΤΕΡΑ κι έκλεισα το ραντεβού. Όταν με ρώτησαν, ποιος είναι ο γιατρός μου και τους είπα, μου φάνηκε σαν να περίμεναν το τηλεφώνημα, επειδή η γιατρός μου είναι στο ΜΗΤΕΡΑ, κι ίσως να έχει ενημερώσει. Υπερβολικό σίγουρα, αλλά έτσι μου φάνηκε. Σημειώνω και πάλι ότι η κοπέλα ήταν πολύ πρόθυμη να μου εξηγήσει τα πάντα, μου έδωσε πολύ καλές οδηγίες για το τι πρέπει να κάνω κι είναι γεγονός ότι με ηρέμησε κάπως. Καμία σχέση με την προήγουμενη φορά που δεν ήξερα πού πάνε τα τέσσερα. Ίσως, φταίει ότι την έκανα σε διαγνωστικό κέντρο κι όχι σε νοσοκομείο. Άποψή μου, εάν μπορείς κι είσαι αποφασισμένη να την κάνεις, μην περιμένεις μέχρι τον επόμενο κύκλο. Εφόσον είναι να γίνει, the sooner the better. Γιατί όσο το σκεφτόμαστε, όλο αναβολές είμαστε και τελικά, δεν κάνουμε τίποτα. (Αυτά γράφονται φιλικά πάντα, μην παρεξηγηθώ:P.)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσακια, καλησπέρα. Δε γραφω πολύ συχνά, αλλά σας διαβαζω καθημερινά. Έκανα κι εγώ σήμερα την σαλπιγγογραφία και πόνεσα παρα πολυυυυυυυυυυ. Τέτοιο πόνο δεν έχω ξανανιώσει. Τσιριζα, μέχρι έξω μ'ακούσανε, ο άντρας μου ήταν έτοιμος να ορμήξει και να με βγάλει απο κει μέσα. Πονάω πάρα πολύ και όταν έχω περίοδο, αλλά αυτό ήταν 1000 φορές χειρότερο. Πάντως χαίρομαι που τελείωσε. έιμαι μια χαρά, οι ΄σαλπιγγες έιναι ανοιχτές και όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Αχ, να γινόταν και κανα θαύμα με το σπέρμα μας. Το μόνο παρηγορητικό που μπορώ να σας πώ είναι ότι ο πόνος διαρκεί γύρω στα 5 λεπτά, ίσως και λιγότερο. Αυτά. ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια, καλησπέρα. Δε γραφω πολύ συχνά, αλλά σας διαβαζω καθημερινά. Έκανα κι εγώ σήμερα την σαλπιγγογραφία και πόνεσα παρα πολυυυυυυυυυυ. Τέτοιο πόνο δεν έχω ξανανιώσει. Τσιριζα, μέχρι έξω μ'ακούσανε, ο άντρας μου ήταν έτοιμος να ορμήξει και να με βγάλει απο κει μέσα. Πονάω πάρα πολύ και όταν έχω περίοδο, αλλά αυτό ήταν 1000 φορές χειρότερο. Πάντως χαίρομαι που τελείωσε. έιμαι μια χαρά, οι ΄σαλπιγγες έιναι ανοιχτές και όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Αχ, να γινόταν και κανα θαύμα με το σπέρμα μας. Το μόνο παρηγορητικό που μπορώ να σας πώ είναι ότι ο πόνος διαρκεί γύρω στα 5 λεπτά, ίσως και λιγότερο. Αυτά. ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ.

 

:confused: Δεν είχες πάρει παυσίπονο πιο πρίν; Πάντως απ' ότι έχω ακούσει, πονάει μόνον όταν οι σάλπιγγες είναι φραγμένες. Εγώ πάντως δεν πόνεσα καθόλου, ήταν απλώς μια μικρή ενόχληση.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσακια, καλησπέρα. Δε γραφω πολύ συχνά, αλλά σας διαβαζω καθημερινά. Έκανα κι εγώ σήμερα την σαλπιγγογραφία και πόνεσα παρα πολυυυυυυυυυυ. Τέτοιο πόνο δεν έχω ξανανιώσει. Τσιριζα, μέχρι έξω μ'ακούσανε, ο άντρας μου ήταν έτοιμος να ορμήξει και να με βγάλει απο κει μέσα. Πονάω πάρα πολύ και όταν έχω περίοδο, αλλά αυτό ήταν 1000 φορές χειρότερο. Πάντως χαίρομαι που τελείωσε. έιμαι μια χαρά, οι ΄σαλπιγγες έιναι ανοιχτές και όλα τα υπόλοιπα φυσιολογικά. Αχ, να γινόταν και κανα θαύμα με το σπέρμα μας. Το μόνο παρηγορητικό που μπορώ να σας πώ είναι ότι ο πόνος διαρκεί γύρω στα 5 λεπτά, ίσως και λιγότερο. Αυτά. ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ.

 

Μπράβο, τέτοια να μας λες να παίρνουμε κουράγιο... Μωρέ μέθη και πάλι μέθη!

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο, τέτοια να μας λες να παίρνουμε κουράγιο... Μωρέ μέθη και πάλι μέθη!

 

βρε κορίτσια! Προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω....εγώ την είχα κάνει, αφού είχα πάρει δύο παυσίπονα κλασσικά, 1 ώρα πριν. Οι σάλπιγγες μου ήταν αρκετά φραγμένες και με παλαβό σχήμα (σαν τρίχες κατσαρές, έτσι θα τις περιέγραφα), το αποτέλεσμα της εξέτασης δεν ήταν ευοίωνο, το υγρό δεν περνούσε και χρειάστηκε να προσπαθήσει πολλές φορές ο γιατρός, παρόλα αυτή την ταλαιπωρία όμως και παρά τη προβληματική φύση των σαλπιγγών μου, δεν ένοιωσα πόνο από την εξέταση, όχι κάτι το ιδιαίτερο τουλάχιστον. :roll:

Εκτός και αν είμαι χοντρόπετση....μιλήστε με το γιατρό σας και θα σας κατευθύνει για το τι παυσίπονα χρειάζεται να πάρετε, αλλά για να κάνετε μέθη, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Α, εγώ την έκανα σε ιδιωτικό μαιευτήριο, με γιατρό ακτινολόγο. Μήπως για αυτό δεν είχα πρόβλημα? Ο γυναικολόγος μου, με είχε αποτρέψει από το να πάω σε διαγνωστικό κέντρο.

Link to comment
Share on other sites

βρε κορίτσια! Προβληματίζομαι με αυτά που διαβάζω....εγώ την είχα κάνει, αφού είχα πάρει δύο παυσίπονα κλασσικά, 1 ώρα πριν. Οι σάλπιγγες μου ήταν αρκετά φραγμένες και με παλαβό σχήμα (σαν τρίχες κατσαρές, έτσι θα τις περιέγραφα), το αποτέλεσμα της εξέτασης δεν ήταν ευοίωνο, το υγρό δεν περνούσε και χρειάστηκε να προσπαθήσει πολλές φορές ο γιατρός, παρόλα αυτή την ταλαιπωρία όμως και παρά τη προβληματική φύση των σαλπιγγών μου, δεν ένοιωσα πόνο από την εξέταση, όχι κάτι το ιδιαίτερο τουλάχιστον. :roll:

Εκτός και αν είμαι χοντρόπετση....μιλήστε με το γιατρό σας και θα σας κατευθύνει για το τι παυσίπονα χρειάζεται να πάρετε, αλλά για να κάνετε μέθη, μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Α, εγώ την έκανα σε ιδιωτικό μαιευτήριο, με γιατρό ακτινολόγο. Μήπως για αυτό δεν είχα πρόβλημα? Ο γυναικολόγος μου, με είχε αποτρέψει από το να πάω σε διαγνωστικό κέντρο.

 

Κοπέλα μου δεν ξερεις με τι φοβιτσιάρα εχεις να κάνεις...και καθόλου ανθεκτική στον πόνο! Κάθε φορά που κάνω κάποια εξέταση που με πονάει έστω και λίγο ταβλιάζομαι μετά (κοινώς λυποθυμάω). Κι επειδή είχα κάτι άσχημες εμπειρίες στο παρελθόν, γιαυτό και προτιμώ τη λύση της μέθης για τέτοιες εξετάσεις. Η μέθη δεν είναι κανονική αναισθησία και δεν επηρεάζει όπως η κανονική τον οργανισμό. Τη χρησιμοποιούν στάνταρ πλέον για εξετάσεις όπως η γαστροσκόπηση, κολονοσκόπηση και...γιατί όχι και η σαλπιγγογραφία, αν δεν αντέχεις τον πόνο? Σου λέω δεν είμαι καθόλου της υπομονής

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας κοριτσια...διαβαζω συνεχεια ολα τα θεματα αλλα δεν γραφω πολυ συχνα....αυτο που θελω να πω ειναι οτι ειχα κανει κ γω σαλπιγγογραφια ειχα παρει θαρρος που διαβαζα οτι ειναι στιγμιαιος πονος ομως εγω πονεσα παρα παρα πολυ.......ειχα παρει ενα παυσιπονο...δεν εχει σχεση ο πονος αν ειναι φραγμενες οι σαλπιγγες η οχι...κ μαλιστα κρατησε κ 15 λεπτα για μενα ηταν αιωνας....επισης μου εκαναν μια ενεση γι να ηρεμισει η μια σαλπιγγα γιατι....ταλαντευοταν κ δεν εβγαινε η ακτινογραφια....ευτυχως ολα ηταν καλα....ομως οπως κ να χει ειναι πολυ σημαντικη αυτη η εξεταση οποτε αυτο πρεπει να σκευτομαστε.....ο πονος περναει....μετα απο μιση ωρα ηταν σαν να μην ειχα κανει την εξεταση....

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!!!

Σήμερα το πρωί, έκανα την εξέταση και ναι το ομολογώ ότι καμία σχέση αυτή η εξέταση με την προηγούμενη. Όπως, ήδη, έχω γράψει, την προηγούμενη φορά πόνεσα πάρα πολύ, μετά είχα για περίπου 3 μέρες αιμορραγία και, τέλος, η διάρκεια της εξέτασης ήταν πολύ μεγάλη. Σήμερα, παρόλο που έτρεμα σαν ψάρι, δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου, έχω ελάχιστο αίμα (λογική απόρροια της εξέτασης) και το όλο θέμα κράτησε δεν κράτησε δέκα λεπτά. Περισσότερο περίμενα για τα αποτελέσματα παρά για την εξέταση. Βέβαια, την πρώτη φορά, δεν με είχαν κατευθύνει καθόλου, ούτε υπήρχαν γιατροί γύρω μου. Σήμερα, πήρα το παυσίπονο μία ώρα πριν, ήταν τρεις γιατροί μαζί μου, οι οποίοι με ηρέμησαν, ο ένας μάλιστα μου κράταγε το χέρι σε όλη την εξέταση, μου μίλαγαν συνεχώς κι επαναλάμβαναν ότι δεν είναι τίποτα και δεν πρόκειται να καταλάβω τίποτα. Κι έτσι έγινε.

Άποψή μου, να κάνετε την εξέταση σε νοσοκομείο, όπου οι γιατροί γνωρίζουν πώς ακριβώς να κινηθούν κι όχι σε διαγνωστικό κέντρο, ακόμη και στα φημισμένα.

Το αποτέλεσμα, τώρα, είναι αρκετά καλό, δεν υπάρχει πρόβλημα, μόνο λίγες συμφύσεις, αποτελέσμα της ηλικίας (40 ετών). Μου είπαν ότι δεν πρέπει να ανησυχώ, τώρα θα μιλήσω και με τη γιατρό και θα δείξει.

Ρηνούλα, σκέψου και πάλι τη μέθη. Ίσως, τελικά να μην σου είναι απαραίτητη.

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στα κορίτσια που ακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλημέρα!!!

Σήμερα το πρωί, έκανα την εξέταση και ναι το ομολογώ ότι καμία σχέση αυτή η εξέταση με την προηγούμενη. Όπως, ήδη, έχω γράψει, την προηγούμενη φορά πόνεσα πάρα πολύ, μετά είχα για περίπου 3 μέρες αιμορραγία και, τέλος, η διάρκεια της εξέτασης ήταν πολύ μεγάλη. Σήμερα, παρόλο που έτρεμα σαν ψάρι, δεν πόνεσα σχεδόν καθόλου, έχω ελάχιστο αίμα (λογική απόρροια της εξέτασης) και το όλο θέμα κράτησε δεν κράτησε δέκα λεπτά. Περισσότερο περίμενα για τα αποτελέσματα παρά για την εξέταση. Βέβαια, την πρώτη φορά, δεν με είχαν κατευθύνει καθόλου, ούτε υπήρχαν γιατροί γύρω μου. Σήμερα, πήρα το παυσίπονο μία ώρα πριν, ήταν τρεις γιατροί μαζί μου, οι οποίοι με ηρέμησαν, ο ένας μάλιστα μου κράταγε το χέρι σε όλη την εξέταση, μου μίλαγαν συνεχώς κι επαναλάμβαναν ότι δεν είναι τίποτα και δεν πρόκειται να καταλάβω τίποτα. Κι έτσι έγινε.

Άποψή μου, να κάνετε την εξέταση σε νοσοκομείο, όπου οι γιατροί γνωρίζουν πώς ακριβώς να κινηθούν κι όχι σε διαγνωστικό κέντρο, ακόμη και στα φημισμένα.

Το αποτέλεσμα, τώρα, είναι αρκετά καλό, δεν υπάρχει πρόβλημα, μόνο λίγες συμφύσεις, αποτελέσμα της ηλικίας (40 ετών). Μου είπαν ότι δεν πρέπει να ανησυχώ, τώρα θα μιλήσω και με τη γιατρό και θα δείξει.

Ρηνούλα, σκέψου και πάλι τη μέθη. Ίσως, τελικά να μην σου είναι απαραίτητη.

Καλή επιτυχία και καλά αποτελέσματα στα κορίτσια που ακολουθούν.

 

Μπράβο βρε Καθριν! Ήρωας! Ξέγνοιασες εσύ...

Να σου πώ. Πόσην ώρα περίμενες για τα αποτελέσματα? Τί παυσίπονο πήρες? Λες να σε βοήθησε? Δεν ξέρω τί θα κάνω τελικά (στον επόμενο κύκλο γιατί σ'αυτόν πάει πια...). Απλά επειδή κι άλλες κοπέλες που το έχουν κάνει σε νοσοκομείο είπαν ότι πόνεσαν πολύ, άλλες πάλι όχι. Είναι και στον οργανισμό, αλλά Κιαν έχω βουλωμένες σάλπιγγες και πονέσω? Άσε, δεν τον ρισκάρω. Δεν είμαι για λυποθυμίες εγώ. Θα δούμε όμως μέχρι τον επόμενο κύκλο. Προς το παρόν προσπαθώ να μη σκέφτομαι τίποτα, να ξεαγχωθώ για να ηρεμήσω. Όλα αυτά είναι τόσο ψυχοφθόρα...

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Rinoula, καλημέρα!!!

Ήρωας δεν είμαι καθόλου. Το αντίθετο, μάλιστα. Αλλά, το προσωπικό ήταν πολύ καλό και μάλλον ηρέμησα κι η εξέταση πήγε μια χαρά.

Οι οδηγίες που μου έδωσαν ήταν: όχι ελεύθερο σεξ μετά την περίοδο για να μην υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης, μία ώρα πριν από την εξέταση 1 MESULID κι 1 υπόθετο SPAMOSOTEL ή κάπως έτσι, πρωινό ελαφρύ, δεν είχαν πρόβλημα με τον καφέ. Σε περίπτωση μέθης, μου φαίνεται, ότι πρέπει να είσαι νηστική. Το υπόθετο ήταν αδύνατο να το βάλω, οπότε στη μισή ώρα του MESULID πήρα 1 DEPON. Τώρα, εάν βοήθησαν, δεν ξέρω. Πριν από την εξέταση μου έδωσαν να συμπληρώσω σε ένα χαρτί τα στοιχεία μου, το όνομα του γιατρού, ότι δεν έχω κάνει ελεύθερο σεξ, εάν έχω αλλεργίες, θυροειδή και την ημέρα της τελευταίας περιόδου. Στο τέλος, υπογράφεις ότι συναινείς στο να γίνει η εξέταση. Μετά πας σε ένα δωμάτιο όπου αλλάζεις και μπαίνεις στο δωμάτιο του ακτινολογικού. Εκεί με ρώτησαν, εάν έχω κάνει εγχείρηση στην κοιλιά, γέννες, εκτρώσεις ή αποβολές. Ύστερα, ξαπλώνεις στο ακτινολογικό κρεβάτι, σου βάζουν τον κολποδιαστολέα (εκεί μπορεί να πονέσεις λίγο, εκτός εάν είσαι χαλαρή, οπότε ούτε εκεί θα πονέσεις), ρίχνουν το υγρό, φεύγουν οι γιατροί, το κρεβάτι μετακινείται και βγαίνουν οι ακτινογραφίες. Κατόπιν, ντύνεσαι, περιμένεις λίγο σε ένα σαλονάκι που έχουν μπροστά κι ύστερα σου βγάζουν άλλη μία ακτινογραφία όρθια και ντυμένη στην περιοχή της κάτω κοιλίας. Περιμένεις λίγο ακόμη, περίπου πέντε λεπτά και παίρνεις τα αποτελέσματα. Οδηγίες για μετά: για 3 με 4 ημέρες όχι σεξ, αντιβίωση για 4 ημέρες (2 χάπια ανά 12 ώρες), όχι βάρη και κουραστικές εργασίες για 2 ημέρες κι εάν πονάς DEPON ή PONSTAN, όχι ασπιρίνη. Παίρνεις τις απαντήσεις και φεύγεις. Η όλη διαδικασία κράτησε στο μισάωρο περίπου. Ήμουν στο ΜΗΤΕΡΑ, 8.20 το πρωί και στις 9.00 ήμουν στο ταξί προς το σπίτι για πλύσιμο και μετά στη δουλειά. Κόστος εξέτασης: 173 ευρώ.

Σημειώνω ότι αυτά ισχύουν για το ΜΗΤΕΡΑ. Στο διαγνωστικό που είχα κάνει παλαιότερα την εξέταση, δεν μου είχαν πει τίποτα. Μόνο μία αντιβίωση μετά είχαν δώσει. Καμία σχέση σε οδηγίες, αντιμετώπιση ασθενούς, διάρκεια εξέτασης.

Ξέχασα: όταν τους είπα ότι είχα κάνει και παλαιότερα την εξέταση, μου την ζήτησαν για συγκρίσεις, αλλά αυτό έγινε στο τέλος, και δεν την είχα μαζί μου. Εάν, λοιπόν, κάποια κοπέλα την επαναλάβει, ας την έχει μαζί της.

Ρηνούλα, καλή επιτυχία. Ό,τι άλλο θέλεις ρωτάς.

Καλή επιτυχία σε όλες.:-P

Link to comment
Share on other sites

Rinoula, καλημέρα!!!

Ήρωας δεν είμαι καθόλου. Το αντίθετο, μάλιστα. Αλλά, το προσωπικό ήταν πολύ καλό και μάλλον ηρέμησα κι η εξέταση πήγε μια χαρά.

Οι οδηγίες που μου έδωσαν ήταν: όχι ελεύθερο σεξ μετά την περίοδο για να μην υπάρχει πιθανότητα εγκυμοσύνης, μία ώρα πριν από την εξέταση 1 MESULID κι 1 υπόθετο SPAMOSOTEL ή κάπως έτσι, πρωινό ελαφρύ, δεν είχαν πρόβλημα με τον καφέ. Σε περίπτωση μέθης, μου φαίνεται, ότι πρέπει να είσαι νηστική. Το υπόθετο ήταν αδύνατο να το βάλω, οπότε στη μισή ώρα του MESULID πήρα 1 DEPON. Τώρα, εάν βοήθησαν, δεν ξέρω. Πριν από την εξέταση μου έδωσαν να συμπληρώσω σε ένα χαρτί τα στοιχεία μου, το όνομα του γιατρού, ότι δεν έχω κάνει ελεύθερο σεξ, εάν έχω αλλεργίες, θυροειδή και την ημέρα της τελευταίας περιόδου. Στο τέλος, υπογράφεις ότι συναινείς στο να γίνει η εξέταση. Μετά πας σε ένα δωμάτιο όπου αλλάζεις και μπαίνεις στο δωμάτιο του ακτινολογικού. Εκεί με ρώτησαν, εάν έχω κάνει εγχείρηση στην κοιλιά, γέννες, εκτρώσεις ή αποβολές. Ύστερα, ξαπλώνεις στο ακτινολογικό κρεβάτι, σου βάζουν τον κολποδιαστολέα (εκεί μπορεί να πονέσεις λίγο, εκτός εάν είσαι χαλαρή, οπότε ούτε εκεί θα πονέσεις), ρίχνουν το υγρό, φεύγουν οι γιατροί, το κρεβάτι μετακινείται και βγαίνουν οι ακτινογραφίες. Κατόπιν, ντύνεσαι, περιμένεις λίγο σε ένα σαλονάκι που έχουν μπροστά κι ύστερα σου βγάζουν άλλη μία ακτινογραφία όρθια και ντυμένη στην περιοχή της κάτω κοιλίας. Περιμένεις λίγο ακόμη, περίπου πέντε λεπτά και παίρνεις τα αποτελέσματα. Οδηγίες για μετά: για 3 με 4 ημέρες όχι σεξ, αντιβίωση για 4 ημέρες (2 χάπια ανά 12 ώρες), όχι βάρη και κουραστικές εργασίες για 2 ημέρες κι εάν πονάς DEPON ή PONSTAN, όχι ασπιρίνη. Παίρνεις τις απαντήσεις και φεύγεις. Η όλη διαδικασία κράτησε στο μισάωρο περίπου. Ήμουν στο ΜΗΤΕΡΑ, 8.20 το πρωί και στις 9.00 ήμουν στο ταξί προς το σπίτι για πλύσιμο και μετά στη δουλειά. Κόστος εξέτασης: 173 ευρώ.

Σημειώνω ότι αυτά ισχύουν για το ΜΗΤΕΡΑ. Στο διαγνωστικό που είχα κάνει παλαιότερα την εξέταση, δεν μου είχαν πει τίποτα. Μόνο μία αντιβίωση μετά είχαν δώσει. Καμία σχέση σε οδηγίες, αντιμετώπιση ασθενούς, διάρκεια εξέτασης.

Ξέχασα: όταν τους είπα ότι είχα κάνει και παλαιότερα την εξέταση, μου την ζήτησαν για συγκρίσεις, αλλά αυτό έγινε στο τέλος, και δεν την είχα μαζί μου. Εάν, λοιπόν, κάποια κοπέλα την επαναλάβει, ας την έχει μαζί της.

Ρηνούλα, καλή επιτυχία. Ό,τι άλλο θέλεις ρωτάς.

Καλή επιτυχία σε όλες.:-P

 

Σ'ευχαριστώ, ήσουν πολύ κατατοπιστική. Μεζουλίτ, ε? Αυτό είναι μπόμπα. Μπορεί γιαυτό να μην πόνεσες. Είναι πολύ ισχυρό παυσίπονο. Το υπόθετο ήταν κολπικό? Ο γιατρός σου δεν ήταν μαζί σου?

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κορίτσια πρέπει να κάνω κι εγώ σαλπιγγογραφία και ανησύχησα λίγο με αυτά που διάβασα... Δεν μπορώ να πω, μέχρι τώρα είμαι κάπως ανθεκτική στον πόνο, πονάω πολύ στην περίοδο αλλά ποτέ δεν ξέρεις... Εμένα ο γιατρός μου μου είπε ότι θα είναι κι αυτός μαζί μου. Φοβάμαι ότι θ ατου ζητήσω να μου κρατάει το χέρι και θα γίνω ρόμπα! :)

Γιατι σε ρωτάνε αν είχες αποβολή; Είχα μια στην 5η βδομάδα πριν ένα μήνα, παίζει ρόλο;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!

Ρηνούλα, δεν ξέρω εάν επρόκειτο για κολπικό ή άλλου είδους υπόθετο, επειδή αμέσως είπα ότι αποκλείεται να το βάλω μόνη μου. Στο γιατρό μου είπα την προηγουμένη ότι την επομένη πάω για την εξέταση και μόλις βγήκα, ήταν εκεί. Το μόνο που με ρώτησε ήταν πώς ήμουν, να μην ανησυχώ και τα υπόλοιπα θα τα πούμε στο ιατρείο του. Για το MESULID, ίσως τελικά να ήταν αυτό που βοήθησε. Πάντως, δίνω μεγάλους πόντους στους γιατρούς που ήταν μαζί μου, αυτοί κυρίως με χαλάρωσαν. Ιδιαίτερα ο ένας που έμεινε μαζί μου σε όλη τη διάρκεια, κρατώντας μου το χέρι.

Προβατάκι, μην φοβάσαι να ζητήσεις κάτι από το γιατρό σου, τον οποιονδήποτε γιατρό. Εάν σου είπε ότι θα είναι μαζί σου, σημαίνει ότι έχεις την ευχαίρεια να του ζητήσεις οτιδήποτε. Για τις ερωτήσεις που κάνουν, υποθέτω ότι τους ενδιαφέρει ό,τι γυναικολογική επέμβαση έχει γινει, η οποία μπορεί να φέρει βλάβη στις σάλπιγγες. Για παράδειγμα, ο γιατρός μου με έστειλε για σαλπιγγογραφία, επειδή έχω γεννήσει με καισαρική και καθώς θέλουμε άλλο ένα μωράκι, ήθελε να δει σε τι κατάστασεις είναι οι σάλπιγγες τώρα.

Κορίτσια, σε όλες τα καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλησπέρα,είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.Πριν δυο ώρες έκανα σαλπιγγογραφία...Λοιπόν,η υπόθεση κράτησε 10 λεπτά,δεν πόνεσα καθόλου και δεν έχω καθόλου αιματάκι.Ο λόγος που γράφω δεν είναι για να καυχηθώ,αλλά για να πω στις κοπέλες που στο μέλλον θα κάνουν αυτήν την εξέταση,να μην βάζουν στο μυαλό τους τίποτα από αυτά που ακούνε!Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!Το ίδιο άκουσα και από την κοπέλα που ήταν μετά από εμένα,οτι το περίμενε πολύ διαφορετικό.Για όσες κοπέλες ενδιαφέρονται,το κέντρο λέγεται Κελεμουρίδης στην θεσσαλονίκη.Μου το πρότεινε και η γιατρός μου και το κέντρο που κάναμε το σπερμοδιάγραμμα.Μην φοβάστε τίποτα και μην ακούτε κανέναν!Όλα θα είναι εντάξει και μόλις με το καλό έρθει το μωράκι σας,όλα θα ξεχαστούν!

:mrgreen:
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum.Πριν δυο ώρες έκανα σαλπιγγογραφία...Λοιπόν,η υπόθεση κράτησε 10 λεπτά,δεν πόνεσα καθόλου και δεν έχω καθόλου αιματάκι.Ο λόγος που γράφω δεν είναι για να καυχηθώ,αλλά για να πω στις κοπέλες που στο μέλλον θα κάνουν αυτήν την εξέταση,να μην βάζουν στο μυαλό τους τίποτα από αυτά που ακούνε!Ο κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός!Το ίδιο άκουσα και από την κοπέλα που ήταν μετά από εμένα,οτι το περίμενε πολύ διαφορετικό.Για όσες κοπέλες ενδιαφέρονται,το κέντρο λέγεται Κελεμουρίδης στην θεσσαλονίκη.Μου το πρότεινε και η γιατρός μου και το κέντρο που κάναμε το σπερμοδιάγραμμα.Μην φοβάστε τίποτα και μην ακούτε κανέναν!Όλα θα είναι εντάξει και μόλις με το καλό έρθει το μωράκι σας,όλα θα ξεχαστούν!

 

 

Έτσι ακριβώς!!! Κι εμένα με είχαν τρομοκρατήσει τα όσα ειχα ακούσει από άλλες κι έτρεμα τη στιγμή που ίσως χρειαστεί να κάνω σαλπιγγογραφία. Από την αγωνία μου δεν είχα κοιμηθεί το προηγούμενο βράδυ και ήμουνα κουρέλι. Τελικά δεν ήταν τίποτα. :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια, είναι η δεύτερη φορά που γράφω αλλά παρακολουθώ τις συζηρήσεις ενταστικά.Μη φοβάστε καμία σας τη σαλπιγγογραφία, εάν πάτε με τη σκέψη ότι θα πονέσετε τότε θα γίνει. Εγώ άκουσα τόσα πολλά και φοβόμουνα αλλά τελικά όταν την έκανα δεν πόνεσα τόσο όσο είδα. Ελπίζω τα αποτελεσμάτα για όλες να είναι καλά.:P

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τον Ιουνιο του 2008 έκανα σαλπιγγογραφία η οποία βγήκε πολύ καλή. Φέτος τον Ιούνιο έκανα αφαίρεση ενδομητρικής κύστης με λαπαροσκόπηση. Μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είπε ότι προσπάθησε να μου κάνει σαλπιγγογραφία κατά την διάρκεια της επέμβασης, αλλα δυστηχώς έδειχναν κλειστές οι σάλπιγγες. Και τώρα θέλω να σας ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία. Είναι δυνατόν να έκλεισαν και οι 2 σάλπιγγες μέσα σε 2 χρόνια;;;;τα έχω χαμένα πραγματικα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Τον Ιουνιο του 2008 έκανα σαλπιγγογραφία η οποία βγήκε πολύ καλή. Φέτος τον Ιούνιο έκανα αφαίρεση ενδομητρικής κύστης με λαπαροσκόπηση. Μετά την επέμβαση ο γιατρός μου είπε ότι προσπάθησε να μου κάνει σαλπιγγογραφία κατά την διάρκεια της επέμβασης, αλλα δυστηχώς έδειχναν κλειστές οι σάλπιγγες. Και τώρα θέλω να σας ρωτήσω αν κάποια κοπέλα έχει παρόμοια εμπειρία. Είναι δυνατόν να έκλεισαν και οι 2 σάλπιγγες μέσα σε 2 χρόνια;;;;τα έχω χαμένα πραγματικα.

 

Θεωρητικά μέσα σε δυο χρόνια όλα μπορούν να συμβούν. Εμένα με προβλημάτισε αυτό που σου είπε ο γιατρός σου: ότι προσπάθησε να κάνει σαλπιγγογραφία κατά τη διάρκεια της λαπαροσκόπησης. Δεν έχω ξανακούσει κάτι τέτοιο. Υποθέτω ότι αν ήταν εφικτό ή σύνηθες, θα το κάνανε κι άλλοι, 2 σε 1 για να ξεμπερδεύουνε. Μήπως να πήγαινες σε κάποιον άλλο γιατρό για σαλπιγγογραφία να πάρεις και μια δεύτερη γνώμη;

Link to comment
Share on other sites

Eγώ έκανα σαλπιγγογραφία σήμερα για πρώτη φορά. Πριν κάνα χρόνο είχα κάνει λαπαροσκόπηση διαγνωστική, γιατί ο τότε γιατρός μου επέμενε ότι με τη λαπαροσκόπηση 'ξεμπερδεύεις' και δεν χρειάζεται να τρέχεις για επιμέρους εξετάσεις τύπου σαλπιγγογραφία. Είχα μείνει και εγώ ήσυχη. Τώρα έμαθα ότι στη λαπαροσκόπηση δεν εξετάζεται το εσωτερικό των σαλπίγγων, παρά μόνο το εξωτερικό τους. Με λίγα λόγια είναι δύο διαφορετικές εξετάσεις. Μου βρήκαν περικωδωνικές συμφύσεις!

xp3Xp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

κορίτσια γειά σας. έκανα και εγώ σαλπιγγογραφία με μέθη την προηγούμεη εβδομάδα και δεν κατάλαβα τίποτα. μετά είχα πόνους περιόδου για κάποιες ώρες ήπια ένα panadol extra και μου περάσαν όλα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...