Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Καλησπερα θελω να ρωτησω κατι.Ετοιμαζομαι για σπερματεγχυση αλλα η γιατρος μου δε μου ειπε να κανω σαλπιγγογραφια.Εχει κανει καμια?Που γινεται?Ποια ειναι η διαδικασια?Ισχυει οτι μετα απ τη σαλπιγγογραφια μενεις πιο ευκολα εγκυος?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα θελω να ρωτησω κατι.Ετοιμαζομαι για σπερματεγχυση αλλα η γιατρος μου δε μου ειπε να κανω σαλπιγγογραφια.Εχει κανει καμια?Που γινεται?Ποια ειναι η διαδικασια?Ισχυει οτι μετα απ τη σαλπιγγογραφια μενεις πιο ευκολα εγκυος?

 

 

καλημερα αντωνια μου!!!εγω σημερα παω για σαλπιγγογραφημα!!!ο γιατροσ μου ειπε πρωτα να δει τι τρεχει με εμενα κ μετα ο συζυγος θα παει για σπερματοδιαγραμμα!!!!εισαι τυχερη που θελει ο αντρας σου να παει για κατι τετοιο γιατι εμενα ο δικος μου ειναι της υπομονης!!!!μου λεει συνεχεια να κανω πρωτα εγω κ βλεπουμε!!!(αν κ η αληθεια ειναι πωσ ειδικα για τουσ αντρες ειναι δυσκολο αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θελω να ρωτησω κατι.Ετοιμαζομαι για σπερματεγχυση αλλα η γιατρος μου δε μου ειπε να κανω σαλπιγγογραφια.Εχει κανει καμια?Που γινεται?Ποια ειναι η διαδικασια?Ισχυει οτι μετα απ τη σαλπιγγογραφια μενεις πιο ευκολα εγκυος?

 

 

 

θα σου πω αυριο ακριβως τι γινεται κ πως!!!!το απογευμα εχω ραντεβου!!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλησπερα θελω να ρωτησω κατι.Ετοιμαζομαι για σπερματεγχυση αλλα η γιατρος μου δε μου ειπε να κανω σαλπιγγογραφια.Εχει κανει καμια?Που γινεται?Ποια ειναι η διαδικασια?Ισχυει οτι μετα απ τη σαλπιγγογραφια μενεις πιο ευκολα εγκυος?

 

Καλησπέρα.

Σχετικά με το ζήτημα της σαλπιγγογραφίας που ρωτήσατε, θέλω να σας πω ότι, σύμφωνα με μελέτες, μετά τη σαλπιγγογραφία τα ποσοστά επίτευξης εγκυμοσύνης αυξάνουν, κυρίως για τους τρεις πρώτους κύκλους, διότι με τη δίοδο του σκιαγραφικού υγρού λύνονται τυχόν συμφύσεις στις σάλπιγγες.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια περιμενω νεα σας ευχαριστω που απαντησατε:confused:

 

 

Αντωνια μου καλησπερα!!!εκανα οπως σου ειπα χθες την σαλπιγγογραφια!!!δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα πονεσα παρααααα πολυυυυυ!!!ευτυχως ηταν μια καλη μεα μεσα κ μου μιλουσε μεχρι να τελειωσει η εξεταση!!!ευτυχως δεν εχω απολυτως τιποτα κ ολα δουλευουν ρολοι(παλι καλα)η διαδικασια ξεκιναει περιπου σαν να κανεισ τεστ παπ...μονο μου καποια στιγμη,μου λεει ο γιατρος να βυξω,κ εκει τα ειδα ολα!!!!ηταν η ωρα που περασε το σκιαγραφικο υγρο.ευτυχως κραταει λιγο!!!!βεβαια ρωτησα την μεα πριν ξεκινησει η εξεταση κ μου ειπε οτι η καθε γυναικα το αντιλαμβανεται διαφορετικα!!!ισως να εισαι απ τις τυχερες κ να μην καταλαβεις τιποτα(στο ευχομαι)μετα μου εδωσε μια αντιβιωση για 4 μερες για τυχον μολυνση!!!εχω ραντεβου στο γιατρο μου αυριο για να συζητησουμε τι γινεται απο δω κ περα!!!!σκεψου ομως πως οσο κ αν πονεσεις,οσο επωδυνη μπορει να ειναι....γινεται για ενα σκοπο!!!!για να κρατησεις κ συ το μωρακι σου στην αγκαλιτσα σου!!!!πιστευω να βοηθησα καπως κ περιμενω νεα σου συντομα!!!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ σου ευχομαι τα καλυτερα!!!Δεν ξερω αν και ποτε θα την κανω, λεω να την κανω -αν δεν πιασει η πρωτη σπερματεγχυση - πριν τη δευτερη μπας και πετυχω το πολυποθητο.:P Θα παω με τον καινουριο μηνα στη γιατρο μου να μου ρυθμισει την περιοδο αν χρειαζεται γιατι αυτο το μηνα ηταν 1 σταγονα για 3 μερες κι απ οσο καταλαβα σημερα ειχα ωορρηξια.Κι επειδη εχω κατι απαισιους μυκητες πρεπει να δει η γιατρος μου πως παω και να μου πει ποτε να την κανω.Λογικα αν η περιοδος ταχτοποιηθει τον επομενο μηνα και φυγουν συντομα οι μυκητες την προγραμματιζω για το Δεκεμβριο αρχες. ;)

 

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ σου ευχομαι τα καλυτερα!!!Δεν ξερω αν και ποτε θα την κανω, λεω να την κανω -αν δεν πιασει η πρωτη σπερματεγχυση - πριν τη δευτερη μπας και πετυχω το πολυποθητο.:P Θα παω με τον καινουριο μηνα στη γιατρο μου να μου ρυθμισει την περιοδο αν χρειαζεται γιατι αυτο το μηνα ηταν 1 σταγονα για 3 μερες κι απ οσο καταλαβα σημερα ειχα ωορρηξια.Κι επειδη εχω κατι απαισιους μυκητες πρεπει να δει η γιατρος μου πως παω και να μου πει ποτε να την κανω.Λογικα αν η περιοδος ταχτοποιηθει τον επομενο μηνα και φυγουν συντομα οι μυκητες την προγραμματιζω για το Δεκεμβριο αρχες. ;)

 

καλημερα!!!!κ γω εχω τελειως ανωμαλο κυκλο αλλα μου ειπε ο γιατρος να παρω για ραντεβου την ιδια κιολας μερα που θα μου ερχοταν περιοδος!!!ετσι κ εγινε κ πηγα!!!!οποτε δεν νομιζω οτι υπαρχει προβλημα στο να πας....μην χανεισ ς χρονο!!!!αν δεν πετυχει η σπερματεγχυση πηγαινε κιολας τον επομενο μηνα!!!!!ευχομαι ομως μην πεις σ αυτην την ταλαιπωρια κ να πετυχεις με την πρωτη!!!!περιμενω νεα σου !!!!ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ κουκλα μου

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια Καλημέρα!!!!!!!!!! Εγώ έκανα την σαλπιγγογραφία μέσα Ιουλίου σε δημόσιο πανεπιστημιακό νοσοκομείο της επαρχίας με ηλεκτρονική συνταγη από ιδιώτη γυναικολόγο μου και δεν πλήρωσα τίποτα. Το ραντεβου το κλείνεις αφού τηλεφωνήσεις την πρωτη μερα περιοδου και σου λενε ποτε θα πας μεταξύ 8-11 μερας κυκλου!

Μια ωρα πριν την εξέταση, ήπια 2 buscopan παυσίπονα και προσπάθησα να είμαι ηρεμη και όχι σφιγμένη κατά την διάρκεια της. Ο γιατρός στο νοσοκομειο μου εξήγησε την διαδικασία πριν μου εισάγει το σκιαγραφικό υγρό. Κατά την διάρκειά της, είχα ενοχλησούλα, λίγο παραπάνω από το τεστ παπ και ζορίστηκα λίγο παραπάνω αλλά για πολύ λίγη ώρα, γιατί η όλη διαδικασία γίνεται γρήγορα! Ο γιατρός μου είπε ότι πόνεσα λιγάκι στην εισαγωγη του καθετηρα για να περαστει το σκιαγραφικό γιατί η μήτρα μου είναι οπίσθιας κλίσης και ευτυχώς οι σάλπιγγες μου είναι διαβατές....Περίμενα ενα τεταρτάκι και μου έδωσαν και γραπτώς τα αποτελέσματα!

Μετα πήρα και αντιβίωση λίγες μέρες.

Μετα την σαλπιγγογραφία λένε ότι είναι αυξημένες οι πιθανότηες σύλληψης για 3μηνες....Δυστυχώς λογω συνδρόμου πολυκυστικών, εχω πρόβλημα με την ωορρηξία και ετσι μόλις πέρασαν αυτοί οι 3 μηνες μετά την σαλπιγγογραφία δίχως θετικό αποτέλεσμα...Αλλά λίγο με στεναχωρεί αυτό, περισσότερο χαίρομαι που δεν έχω θέμα με τις σάλπιγγες!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια καλησπέρα !

Την Τετάρτη 9η μέρα του κυκλου έκανα την σαλπιγγογραφία , ο κύκλος μου είναι 26-28 ημερων , η εξεταση βγήκε μια χαρα , ολα καλα , μαλιστα μου επαφες απο την επομενη ! Περίμενα να γίνει η ωορρηξια μου μεταξύ 11η 12η αντε 13η , την καταλαβαινω πάντα , αλλά και την επιβεβαιωνω και με τεστακια! Σήμερα 13η μερα και ωορρηξια πουθενα!!! Υπάρχει περίπτωση λόγω της εξέτασης να άλλαξε κάτι ? Λόγω του κύκλου που συνηθως είναι 26 ημερων επρεπε να είχε γίνει!!!Έχει συμβει σε καμία ??? Στεναχωριεμαι , γιατι λενε οτι μετα την εξεταση εχεις καποιες πιθανότητες παραπανω!!:(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλημερα και καλη χρονια σε οολες σας!!προσπαθω και εγω ενα χρονο για παιδακι και αυτο το μηνα εκανα σαλπιγγογραφια,αυτοσ ειναι και ο λογος που σας γραφω!!η σαλπιγγογραφια σαν εξεταση ειναι εντελως ανωδυνη..ειχα διαβασει τοοοσα πολλα που κοντεψα να λιποθυμησω απο το αγχος μου εκεινη τη μερα..εν τελη κρατησε 7-10 λεπτα και ηταν σαν να κανω κολπικο υπερηχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλημερα και καλη χρονια σε οολες σας!!προσπαθω και εγω ενα χρονο για παιδακι και αυτο το μηνα εκανα σαλπιγγογραφια,αυτοσ ειναι και ο λογος που σας γραφω!!η σαλπιγγογραφια σαν εξεταση ειναι εντελως ανωδυνη..ειχα διαβασει τοοοσα πολλα που κοντεψα να λιποθυμησω απο το αγχος μου εκεινη τη μερα..εν τελη κρατησε 7-10 λεπτα και ηταν σαν να κανω κολπικο υπερηχο!!!

 

τα ιδια περασα και εγω γιατι σε αυτον τον κυκλο εκανα σαλπιγγογραφια τρομοκρατημενη και το αποτελεσμα σημερα 4 μερες πριν την περιοδο μου κρατω στα χερια μου ενα θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!!:D:D

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια περασα και εγω γιατι σε αυτον τον κυκλο εκανα σαλπιγγογραφια τρομοκρατημενη και το αποτελεσμα σημερα 4 μερες πριν την περιοδο μου κρατω στα χερια μου ενα θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!!:D:D

ΠΑΝΑΓΙΑ ΜΟΥ ΤΙ ΕΥΤΥΧΙΑ!!!!!!!!!!!ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ...ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ!!(ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΧΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΟΟΛΑΑΑ!!!!ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΘΑ ΠΙΑΝΑΜΕ...ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΛΟΓΟΣ)

Link to comment
Share on other sites

τα ιδια περασα και εγω γιατι σε αυτον τον κυκλο εκανα σαλπιγγογραφια τρομοκρατημενη και το αποτελεσμα σημερα 4 μερες πριν την περιοδο μου κρατω στα χερια μου ενα θετικο τεστ εγκυμοσυνης!!!:D:D

 

Τι ευχαριστα νέα ειναι αυτα!!

Η καλή χρονια φάνηκε από τη αρχη!!! Με το καλο ευχομαι να έχεις μια τελειομηνη εγγυμοσυνη.

Εγω πριν 10 μέρες αναγκάστηκα να ξανακάνω σαλπιγγογραφία (ειχα κάνει πριν χρόνια και ο γιατρος μου ειπε να την επαναλάβω).Ευτυχως όλα ειναι καλά αλλα ρε κοριτσια εγω και στη προηγουμενη αλλα και σ αυτη μετα απο μια ωρα μετα την εξέταση είχα φοβερούς πόνους σαν να με έσφαζαν! Αλλά για μερικές ωριτσες μετά μου πέρασε. Τωρα μπαίνω στη διαδικασία και εγω για παιδάκι δεδομένου και μια επεμβαση που ειχα κάνει πριν ενα μηνα.Ευχομαι να είμαι και εγω τυχερή όπως και ολα τα κοριτσια που προσπαθουν!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!εγω πριν απο την εξεταση ειχα παρει 2 μπουσκοπαν πλας και μετα πηρα αντιβιωση..ισως με βοηθησαν και αυτα..εσυ ειχεσ παρει κατι?

 

Οχι εγω δεν ειχα παρει τιποτα.Οταν αρχισε να με ποναει παρα πολυ πηρα και εγω δυο μπουσκοπαν πλας.Αλλα ο γιατρος μου το τονισε,μονο οταν αρχισεις να πονας να τα παρεις.Τι να πω.Ειναι και θεμα οργανισμου μαλλον.!!

Η σαλπιγγογραφια λενε οτι βοηθαει στη συλληψη τους πρωτους μηνες γιατι το σκιαγραφικο υγρο ξεβουλωνει για τα καλα τις σαλπιγγες και γινεται πιο ευκολη η συλληψη!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας,

 

Μου εχουν γραψει σαλπιγγογραφια στο ΙΚΑ, την οποία θελω να κανω σε αξιοπιστο γυναικολογο ή μαιευτηριο...Εχετε να προτείνετε κατι συγκεκριμενο..Επισης, δεν γνωριζω τι ισχυει με το κοστος της εξετασης, θα παρω καποια επιστροφη από ΙΚΑ (ΕΟΠΠΥ)???

Link to comment
Share on other sites

έκανα πρωτη σαλπιγγογραφια σε δημοσιο νοσοκομειο επαρχιας,το πορισμα: υπονοια συμφυσεων στην μια σαλπιγγα η αλλη καλη...μετα από 3 χρονια ξαναεκανα σε ιδιωτικο κεντρο και τελικα ηταν ολα οκ.....το αναφερω για να γνωριζετε.....βεβαια το κοστος δεν ειναι το ιδιο αλλα και το ψυχικο κοστος ?ο πονος και τις δυο φορες ηταν μικρος κ κυριως για πολυ λιγη ωρα με λιγα λογια πραγματικα αντεχεται ο πονος

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το παραπεμπτικο του γυναικολογου την εκανα δωρεαν σε πανεπιστημιακο νοσοκομειο της επαρχιας. Ειχα καλη εμπειρεια χωρίς καθυστερησεις, χωρις πονο πέρα απο μια ενόχληση λογω οπίσθιας κλίσης της μητρας μου, ενόχλησης που κράτησε λίγο όσο η εξέταση και τελικό καλό καθαρό αποτέλεσμα. Το κόστος μηδενικο.

 

Πρέπει να αναζητησετε τα ιδιωτικα κεντρα που δεχονται τα παραπεμπτικα του εοπυυ αλλιως θα πληρωσετε ποσα περιπου 200-300? απο τι εχω ακουσει...

 

Τα ίδια κάναμε και για το σπερμοδιαγραμμα του συζυγου....δωρεαν στο πανεπιστημιακο νοσοκομειο...Ενω το ιδιωτικο κεντρο μας ζητουσε 75? διχως να δεχεται το παραπεμπτικο....

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαλιστα . Ελεγα μηπως μπορουσα να την κανω καπου απογευματινη ωρα γιατι δεν ειναι πολυ ευκολο να λειψω απο τη δουλεια. Ειχα κάνει 2 χρονια πριν στο Αλεξανδρα (οντως δωρεαν) αλλα στα δημοσια μονο πρωι γινεται. Τωρα αν κοστιζει και τοσα πολλα λεφτα δε συμφερει με τιποτα σε ιδιωτικο. Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εκτος του οικονομικου, προτίμησα το δημοσιο πανεπιστημιακο νοσοκομειο και για το σπερμοδιαγραμμα και για την σαλπιγγογραφια που τα εκανα το περσινο καλοκαιρι, γιατι χρειαζομουν τα αποτελέσματα απο κρατικο φορεα για να τα καταθεσω στον εοπυυ για επιτροπη προκλησης ωορρηξιας.

Τα ιδιωτικα κεντρα κάποια δεχονται τα παραπεμπτικα και κάποια οχι. Οποτε πρεπει να παρεις τηλεφωνα σε αυτα που εχεις υποψιν σου και να ρωτησεις...

Καλη τυχη!

Η κόρη μου είναι η κινητήρια δύναμη της ζωής μου, το φως μου!!! Την λατρεύω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα εχει κανει καποια κοπελα σαλπιγγογραφια να μου πει εμπειρια? Πρεπει να κανω συντομα και μολις το εμαθα τρελαθηκα εχω διαβασει οτι ποναει τοσο πολυ που κλαιω και τρεμω.εδω το παπ ποναει και ενοχλει.ποσο μαλλον αυτο.Μπορειτε να με διαφωτισετε?Διαβασα οτι ποναει τοσο πολυ που δεν υποφερεται.Γινεται να κανω κατι να μην πονεσω?:roll:

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ποναει σε ολες τις γυναικες, μην πανικοβαλλεσαι οσο μπορεις!

Θα παρεις 2 buscopan μια ωρα πριν την εξεταση και θα κανεις τον σταυρο σου να εισαι απο τα κοριτσια που δεν πονανε.

 

Κραταει πολυ λιγο η ολη διαδικασια.

 

Εγω προσωπικα δεν πονεσα ή μαλλον ενιωσα μια ενοχλησουλα αλλα μεχρι να παραπονεθω οτι κατι με ενοχλει, τελειωσε η εξεταση!

 

Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...