Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σαλπιγγογραφία


Recommended Posts

Κοριτσακια γεια σας και απο μενα,

 

nakinak μου η εξεταση οντως δεν ειναι τοσο φοβερη οσο ακουετε ..εγω παντως περιμενα πολυ χειροτερα οταν την εκανα πριν 6 μηνες....και τελικα ηταν ενας στιγμιαιος πονος κατω χαμηλα και στην μεση που ειναι υποφερτος...Η καθε κοπελλα φυσικα το νιωθει διαφορετικα αλλα επειδη και εγω ρωτησα τον γιατρο μου αν θα μου κανει ελαφρια ναρκωση μου ειπε οτι ειναι τοσο συντομο που δεν αξιζει τον κοπο. και οντως ειχε δικαιο... Εγω αυτο που σου ευχομαι ολοψυχα ειναι να εχεις καλα αποτελεσματα απ την εξεταση και χαλαλι ο λιγος πονος !!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 298
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

κοριτσια εγω την εκανα αυτον τον μηνα την σαλπιγγογραφια και ειμουνα πολυ φοβισμενη αλλα τελικα δεν πονεσα καθολου! που θα την κανεισ?

 

 

Eπειδή θα πάω και εγώ στον επόμενο κύκλο, εσύ πού την έκανες και πόσο στοίχισε? Επίσης την αντιβίωση που πήρες αν πήρες στην έγραψαν εκεί ή στην είχε γράψει ο γιατρός σου?

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Eπειδή θα πάω και εγώ στον επόμενο κύκλο, εσύ πού την έκανες και πόσο στοίχισε? Επίσης την αντιβίωση που πήρες αν πήρες στην έγραψαν εκεί ή στην είχε γράψει ο γιατρός σου?

 

την εκανα στο Λητω , στοιχησε 165 ευρω και μου εγραψε ο γιατροσ ακτινολογος την αντιβιωση για 4 μερες αλλα εγω την πηρα μονο την πρωτη μερα.

κοριτσια εγω ειχα τρομοκρατηθει γιατι ολοι λεγανε οτι ποναει ομως εγω δεν πονεσα καθολου. α! ειχα παρει 2 buscopan πριν μια ωρα οπως μου ειχαν συστησει.

καλη επιτυχια!

oLP0p3.png

aUQsp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μην αγχώνεστε τόσο πολύ ... δεν αξίζει...και γω την έκανα στο Μητέρα και πόνεσα μόνο κατά τη διάρκεια της εξέτασης και όχι τόσο πολύ. Είναι ανεκτός ο πόνος. Μάλιστα εγώ είχα πάρει μόνο 1 buscopan plus 1 1/2 ώρα πιο πριν. Μετά αντιβίωση rulid για 4 μέρες.

Μην το σκέφτεστε ...πάρτε το απόφαση και κάντε το!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Την έκανα κι αυτή την εξέταση στο Μητέρα που εύχομαι να μην ξαναχρειαστεί ποτέ γιατί ήταν μια δυσάρεστη εμπειρία.

Από την προηγούμενη κυρία δεν ακούστηκε κιχ και είχε τελικά κλειστές σάλπιγγες και φυσικά ξέσπασε σε κλάματα η καημένη γιατί ήταν και μεγαλούτσικη ενώ η επόμενη από μένα έκλαιγε και παρακάλαγε να σταματήσουν και να της δώσουν λίγο νερό, όταν βγήκε δε μου είπε ότι ούτε στην φυσιολογική της γέννα δεν είχε πονέσει τόσο.

Εγώ ήμουν μια μέση κατάσταση (αν ηταν η σειρά μου μετά την δεύτερη δεν θα έμπαινα με τίποτα).

Εμένα με πόνεσε αρκετά ο καθετήρας γιατί δεν χαλάρωνα και με πίεζε συνέχεια ο γιατρός αλλά τη στιγμή που εκτοξεύτηκε το υγρό δεν θα την ξεχασω. 'Ηταν μόνο για ένα δευτερόλεπτο αλλά πόνεσα πολύ. Όταν σηκώθηκα ζαλιζόμουν πολύ και όλη μέρα μου έρχονταν ζαλάδες και κράμπες στις σάλπιγγες και πόνος στην μέση χαμηλά που κράτησαν ένα 24ωρο ευτυχώς όπως και το ροζ αίμα. Τα αποτελέσματά μου ήταν τέλεια αλλά αν τελικά δεν μείνω εξαιτίας της (όπως λένε οι γιατροί αφήνει ένα παραθυρο γονιμότητας 2-3 μηνών) τότε πραγματικά θα πω ότι ήταν χαμένα χρήματα και ταλαιπωρία σωματική και ψυχική. Βέβαια είμαι πιο καθυσηχασμένη τώρα αλλά και πάλι έχω κάνει μία γέννα, έκτρωση, απόξεση δεν είχα κάνει όπως και σκωλικοκοειδήτη ποτέ ούτε άλλη εγχείρηση ούτε ποτέ είχα πάθει κάποια μόλυνση και στις περιόδους έχω φυσιολογική ροή και δεν πονάω. Ήταν λογικό να μην έχω κάτι αλλά και πάλι ψάχνεις το παραμικρό όταν δεν μένω μετά από 2 χρόνια σχεδόν.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

Είναι η τριτη μέρα μετά την σαλπιγγογραφία και η τρίτη της αντιβίωσης (θα πάρω για άλλη μια μέρα). Ενώ χτες δεν είχα ροζ σήμερα ξαναεμφανίστηκαν, είναι φυσιολογικό αυτό?

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

γιολα μου,αλλες πονεσαν πολυ,αλλες ελαχιστα,αλλα ειναι μια πολυ σπουδαια εξεταση για τη γονιμοτητα και αξιζει. Χαρηκα πολυ που ηταν καλη η σαλπιγγογραφια σου,δηλ ηταν οι σαλπιγγες ανοιχτες,γιατι αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Τωρα,τα υγρα που λες,αν συνεχισουν παρε τηλ το γιατρο. Υποψιαζομαι πως φταιει ο ερεθισμος. Ειχαν κι αλλες λιγα υγρα μετα την εξεταση...Και πολλες εμειναν εγκυες μετα την εξεταση αυτη,μακαρι νασαι και συ απ τις τυχερες. Γιαννα μου, και για σενα χαρηκα που ηταν ανοιχτες οι σαλπιγγες. Το ινομυωμα αφαιρειται ευκολα. Μη στεναχωριεσαι. Θα περιμενω νεα σου εδω η στο καφε. Πολλα φιλακια...

Βοηθηστε τους γιατρους να βοηθησουν οπου υπαρχει αναγκη. Γιατροι της καρδιας, 2103317288. Γιατροι του κοσμου,2103213150Στελνουμε φαρμακα,ειδη πρωτης αναγκης και κουβερτες,στελνουμε αγαπη...

Ενα μηλο την ημερα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γιολα μου,αλλες πονεσαν πολυ,αλλες ελαχιστα,αλλα ειναι μια πολυ σπουδαια εξεταση για τη γονιμοτητα και αξιζει. Χαρηκα πολυ που ηταν καλη η σαλπιγγογραφια σου,δηλ ηταν οι σαλπιγγες ανοιχτες,γιατι αυτο ειναι το πιο σημαντικο. Τωρα,τα υγρα που λες,αν συνεχισουν παρε τηλ το γιατρο. Υποψιαζομαι πως φταιει ο ερεθισμος. Ειχαν κι αλλες λιγα υγρα μετα την εξεταση...Και πολλες εμειναν εγκυες μετα την εξεταση αυτη,μακαρι νασαι και συ απ τις τυχερες. Γιαννα μου, και για σενα χαρηκα που ηταν ανοιχτες οι σαλπιγγες. Το ινομυωμα αφαιρειται ευκολα. Μη στεναχωριεσαι. Θα περιμενω νεα σου εδω η στο καφε. Πολλα φιλακια...

 

Σε ευχαριστώ Μηλίτσα. Είμαστε στην ίδια περίπου φάση και τα λόγια σου είναι πολύ ενθαρρυντικά. Μπήκα και για πρώτη φορά μετά από καιρό στην λίστα έτσι για να αλλάξει το γούρι. Μακάρι να μείνουμε μαζί να μιλάμε για τις εγκυμοσύνες μας πλέον.

tt1724b1.aspx
Link to comment
Share on other sites

εχω κανει αυτη την εξεταση " δυστυχως" 2 φορες πριν 4 χρονια αλλα τελικα για "καλο" ηταν..βρεθηκαν τα προβληματα που ειχα και μετα απο λαπαροσκοπηση και πολλα αλλα εμεινα εγκυος φυσιολογικα και σημερα εχω ενα αγορακι 5 ετων ! οσο για τον πονο ;

οταν εχεις προβλημα και δεν μπορει να περασει το υγρο στα οργανα αρχιζουν τα δυσκολα εγω μπηκα χωρις ναρκωση πριν "πεθανα" απο τους πονους ηταν βουλομενα ολα εσωτερικα.βγηκα ασπρη εξω αλλα παρ'ολα αυτα ως συνηθως χωρις να εχω βγαλει αχνα !

το ιδιο και την δευτερη φορα και ειχα κι εγω υγρα ροζ για 4 η 5 μερες δε θυμαμαι ακριβως..σαν εμπειρια δεν θελω να την ξαναζησω..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως κορίτσια δεν πόνεσα πολύ. Ενας στιγμιαίος πόνος ήταν. Οταν σηκώθηκα δεν πονούσα πλέον καθόλου. Αμέσως μετά πήγα για καφέ. Τι να πω...Είναι ανάλογα τη γυναίκαι και ίσως και τον ακτινολόγο. Είχα βάλει ένα υπόθετο buskopan το προηγούμενο βράδυ κι ενα το πρωι πριν την εξέταση. Σίγουρα θα έπαιξε το θετικό του ρόλο....

Αστεράκι μου, ήρθες και μας φωτισες :P Σε λατρεύω!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

γεια σας κοριτσια....κγω ετοιμαζομαι για σαλπιγγογραφια αυτο το μηνα......κ δεν ξερω αν πονεσω....τι αποτελεσματα θα βγουν.....κτλ...κτλ....αντε να δουμε.....αυτο που με ενοχλει ειναι οτι κανεις μια εξεταση για δεις αν υπαρχει καποιο προβλημα αλλα μετα απο αυτη την εξεταση μπορει να σου δημιουργηθει καποιο αλλο προβλημα οπως οι μηκυτες.....τι να πω!εγω τωρα κανω μια θεραπεια για μηκυτες με τον αντρα μου!!ενα αλλο που θελω να σας ρωτησω εαν ξερετε.....στο τεστ παπ που ειχα κανει βρεθηκε οτι εχω ουρεοπλασμα πηρα αντιβιοση για αυτο αλλα δεν γνωριζουμε αν εχει φυγει....πηραζει που θα κανω την σαλπιγγογραφια;;βεβαια ο γιατρος μου την συνεστησε....μηπως καποια απο σας γνωριζει κατι για αυτο;.....

yV3Pp3.png

 

7xz6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

έχω ρωτήσει σχετικά και σε άλλο τόπικ αλλά να ρωτήσω κι εδώ που είναι και σχετικό το θέμα και θα το διαβάσετε περισσότερες. Έχει καμιά σας, ή καμιά γνωστή σας την εμπειρία σαλπιγγογραφίας με ολιγόλεπτη αναισθησία? Εγώ συζήτησα αυτό το ενδεχόμενο με τη γιατρό μου και μου είπε ότι...θα το κάνει κι αυτό στη ζωή της (προφανώς δεν το έχει ξανακάνει). Δε μπορω με τίποτα να αντέξω, όχι τόσο τον πόνο, όσο την ιδέα όλων αυτών που θα γίνονται μέσα μου και να είμαι ξύπνια. :|

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Μόλις διάβασα όλο το post, ε και πρέπει να ομολογήσω ότι πήρα λίγο κουράγιο. Η αλήθεια είναι ότι στα πλαίσια ενός προγεννητικού ελέγχου στο παρελθόν την είχα κάνει την εξέταση κι ήταν η χειρότερη εμπειρία μου. Καταλαβαίνετε, λοιπόν, ότι τώρα που πρέπει να την ξανακάνω, πώς ένιωσα, όταν μου το είπε η γιατρός μου. Τουλάχιστον, κάπως με εμψυχώσατε.

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάποια πραγματάκια, όπως και για όσες την κάνατε στο ΜΗΤΕΡΑ, γιατί μάλλον κι εγώ εκεί θα την κάνω: τι οδηγίες σας έδωσαν, πώς χειρίστηκαν το φόβο σας, υπήρχε περίπτωση να είναι γυναίκες, μετά την εξέταση τι σας είπαν, π.χ. φάρμακα, ξεκούραση. Την εξέταση, ελπίζω να μου την γράψουν στο Ι.Κ.Α., οπότε πληρώσατε κάτι παραπάνω ή όλο το ποσό καλύφθηκε από το ταμείο; Αυτά προς το παρόν, εάν θυμηθώ κάτι άλλο, θα επιστρέψω:mrgreen:. Σας ευχαριστώ.

Rinoula, όπως ανέφερα, όταν έκανα τη σαλπιγγογραφία ήταν μία αρκετά οδυνηρή εμπειρία. Τώρα που η γιατρός μού είπε ότι πρέπει να την κάνω και της ανέφερα τι είχα περάσει, μου είπε να ζητήσω να μου κάνουν λίγο μέθη. Άρα, πρέπει να γίνεται. Πες μου, σε παρακαλώ εάν θέλεις, πότε θα την κάνεις και πού προς ανταλλαγή εμπειριών. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Μόλις διάβασα όλο το post, ε και πρέπει να ομολογήσω ότι πήρα λίγο κουράγιο. Η αλήθεια είναι ότι στα πλαίσια ενός προγεννητικού ελέγχου στο παρελθόν την είχα κάνει την εξέταση κι ήταν η χειρότερη εμπειρία μου. Καταλαβαίνετε, λοιπόν, ότι τώρα που πρέπει να την ξανακάνω, πώς ένιωσα, όταν μου το είπε η γιατρός μου. Τουλάχιστον, κάπως με εμψυχώσατε.

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάποια πραγματάκια, όπως και για όσες την κάνατε στο ΜΗΤΕΡΑ, γιατί μάλλον κι εγώ εκεί θα την κάνω: τι οδηγίες σας έδωσαν, πώς χειρίστηκαν το φόβο σας, υπήρχε περίπτωση να είναι γυναίκες, μετά την εξέταση τι σας είπαν, π.χ. φάρμακα, ξεκούραση. Την εξέταση, ελπίζω να μου την γράψουν στο Ι.Κ.Α., οπότε πληρώσατε κάτι παραπάνω ή όλο το ποσό καλύφθηκε από το ταμείο; Αυτά προς το παρόν, εάν θυμηθώ κάτι άλλο, θα επιστρέψω:mrgreen:. Σας ευχαριστώ.

Rinoula, όπως ανέφερα, όταν έκανα τη σαλπιγγογραφία ήταν μία αρκετά οδυνηρή εμπειρία. Τώρα που η γιατρός μού είπε ότι πρέπει να την κάνω και της ανέφερα τι είχα περάσει, μου είπε να ζητήσω να μου κάνουν λίγο μέθη. Άρα, πρέπει να γίνεται. Πες μου, σε παρακαλώ εάν θέλεις, πότε θα την κάνεις και πού προς ανταλλαγή εμπειριών. Σε ευχαριστώ.

 

Απ' όσο ξέρω, δεν την δικαιολογεί κανένα ταμείο. Εγώ είμαι στο δημόσιο και η γιατρός μου είπε ότι πρέπει να πάω να θεωρήσω το βιβλιάριο για να μου την εγκρίνουν και θα πάρω 20 ευρώ μετά από πόσο καιρό. Δεν αξίζει τον κόπο να τρέχεις. Αν δεν την καλύπτει το δημόσιο, σιγά μην την καλύπτει το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, καλησπέρα!!!

Μόλις διάβασα όλο το post, ε και πρέπει να ομολογήσω ότι πήρα λίγο κουράγιο. Η αλήθεια είναι ότι στα πλαίσια ενός προγεννητικού ελέγχου στο παρελθόν την είχα κάνει την εξέταση κι ήταν η χειρότερη εμπειρία μου. Καταλαβαίνετε, λοιπόν, ότι τώρα που πρέπει να την ξανακάνω, πώς ένιωσα, όταν μου το είπε η γιατρός μου. Τουλάχιστον, κάπως με εμψυχώσατε.

Θα ήθελα να ρωτήσω και κάποια πραγματάκια, όπως και για όσες την κάνατε στο ΜΗΤΕΡΑ, γιατί μάλλον κι εγώ εκεί θα την κάνω: τι οδηγίες σας έδωσαν, πώς χειρίστηκαν το φόβο σας, υπήρχε περίπτωση να είναι γυναίκες, μετά την εξέταση τι σας είπαν, π.χ. φάρμακα, ξεκούραση. Την εξέταση, ελπίζω να μου την γράψουν στο Ι.Κ.Α., οπότε πληρώσατε κάτι παραπάνω ή όλο το ποσό καλύφθηκε από το ταμείο; Αυτά προς το παρόν, εάν θυμηθώ κάτι άλλο, θα επιστρέψω:mrgreen:. Σας ευχαριστώ.

Rinoula, όπως ανέφερα, όταν έκανα τη σαλπιγγογραφία ήταν μία αρκετά οδυνηρή εμπειρία. Τώρα που η γιατρός μού είπε ότι πρέπει να την κάνω και της ανέφερα τι είχα περάσει, μου είπε να ζητήσω να μου κάνουν λίγο μέθη. Άρα, πρέπει να γίνεται. Πες μου, σε παρακαλώ εάν θέλεις, πότε θα την κάνεις και πού προς ανταλλαγή εμπειριών. Σε ευχαριστώ.

 

katesps σκέφτομαι να την κάνω στον επόμενο κύκλο μου. Περιμένω σε μια βδομάδα περίπου ν'αδιαθετήσω (μακάρι Θεέ μου να μην αδιαθετήσω :roll: ) και μετά θα πάω στη γυναικολόγο μου να μου κλείσει ραντεβού στο Μητέρα. Αν δεν κάνω λάθος γίνεται μεταξύ 9-11 μέρας του κύκλου? Εγώ έχω κύκλο 30-32 ημερών. Σκέφτομαι κι εγώ να ζητήσω μέθη, απλά θα ήθελα την εμπειρία κάποιας που το έχει κάνει ήδη για να μάθω περισσότερα. Εσύ πότε πας? Γιατί θα ξανακάνεις αφού έχεις ήδη κάνει μια φορά?

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

newbie G, τέτοια να μου λες. Και πόσο χαίρομαι;;;:D:rolleyes: Όμως, γιατί μου είπε, εάν έχω βιβλιάριο του Δημοσίου, να μου την γράψει; Μάλλον, θα εννοούσε τα 20 ευρώ:evil:. Οπότε, να ρωτήσω, πόσο κοστίζει; Πριν από 6 περίπου χρόνια που την είχα κάνει, εάν θυμάμαι καλά είχα πληρώσει κάπου 90 με 100 ευρώ. Όλα δικά μου. Δεν είχα μπει στον κόπο να μου την γράψουν. Όμως, τότε δεν είχα την μπουμπού. Τώρα, με ένα παιδί και τα έξοδα να τρέχουν, λέω να κάνω την προσπάθεια και να δούμε.

Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Rinoula, κι εγώ περιμένω να αδιαθετήσω την ερχόμενη εβδομάδα και πάω για την εξέταση την 8η με 10η ημέρα του κύκλου. Οπότε, μας βλέπω χεράκι χεράκι στο ΜΗΤΕΡΑ για την εξέταση. Η γιατρός μού είπε να την ξανακάνω, αν κι η πρώτη δεν είχε δείξει τίποτα, επειδή γέννησα με καισαρική και τώρα που θέλω δεύτερο μωράκι, υπάρχει μία δυσκολία. Βέβαια, είναι κι η αυξημένη προλακτίνη, αλλά είπε ότι αυτό δεν την απασχολεί τόσο. Θέλει, λοιπόν, να δει μήπως μετά την καισαρική παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα στις σάλπιγγες (π.χ. μήπως είναι βουλωμένες) κι εκεί, ίσως, εστιάζεται το πρόβλημα της σύλληψης. Τι να πω; Γιατροί....

Link to comment
Share on other sites

newbie G, τέτοια να μου λες. Και πόσο χαίρομαι;;;:D:rolleyes: Όμως, γιατί μου είπε, εάν έχω βιβλιάριο του Δημοσίου, να μου την γράψει; Μάλλον, θα εννοούσε τα 20 ευρώ:evil:. Οπότε, να ρωτήσω, πόσο κοστίζει; Πριν από 6 περίπου χρόνια που την είχα κάνει, εάν θυμάμαι καλά είχα πληρώσει κάπου 90 με 100 ευρώ. Όλα δικά μου. Δεν είχα μπει στον κόπο να μου την γράψουν. Όμως, τότε δεν είχα την μπουμπού. Τώρα, με ένα παιδί και τα έξοδα να τρέχουν, λέω να κάνω την προσπάθεια και να δούμε.

Όπως και να 'χει σε ευχαριστώ.

 

Tίποτα καλέ, τι μ' ευχαριστείς; Κι εμένα μου την έγραψε τελικά, αλλά δεν μπήκα στον κόπο να πάω στον ΟΠΑΔ να στηθώ από τα χαράματα για μια σφραγίδα, άσε που έπρεπε να πάρω άδεια από τη δουλειά. :roll: Πάντως είναι ξεφτίλα που δεν την δικαιολογούν τα ταμεία, λες κι είναι κάποια εξέταση που την κάνεις για πλάκα ή που θα την κάνεις χωρίς να τη χρειάζεσαι!!! Αλλά έτσι που γίναμε, μας κάνουνε κρατήσεις δήθεν για υγειονομική περίθαλψη τη στιγμή που τα ταμεία τους είναι άδεια, και κάποιοι τρώνε με χρυσά κουτάλια. Ας μας τα δίνουν μικτά στο χέρι λοιπόν και να κάνουμε ιδιωτικές ασφάλειες όσοι θέλουμε. Όχι αυτή η κοροϊδία!!!

Link to comment
Share on other sites

Tίποτα καλέ, τι μ' ευχαριστείς; Κι εμένα μου την έγραψε τελικά, αλλά δεν μπήκα στον κόπο να πάω στον ΟΠΑΔ να στηθώ από τα χαράματα για μια σφραγίδα, άσε που έπρεπε να πάρω άδεια από τη δουλειά. :roll: Πάντως είναι ξεφτίλα που δεν την δικαιολογούν τα ταμεία, λες κι είναι κάποια εξέταση που την κάνεις για πλάκα ή που θα την κάνεις χωρίς να τη χρειάζεσαι!!! Αλλά έτσι που γίναμε, μας κάνουνε κρατήσεις δήθεν για υγειονομική περίθαλψη τη στιγμή που τα ταμεία τους είναι άδεια, και κάποιοι τρώνε με χρυσά κουτάλια. Ας μας τα δίνουν μικτά στο χέρι λοιπόν και να κάνουμε ιδιωτικές ασφάλειες όσοι θέλουμε. Όχι αυτή η κοροϊδία!!!

 

δυστυχώς ούτε στις ιδιωτικές ασφάλειες σου δικαιολογούν σαλπιγγογραφία επειδή γίνεται στην πλειονότητα των περιπτώσεων για λόγους υπογονιμότητας. Άντε βγάλε άκρη...

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

Rinoula, κι εγώ περιμένω να αδιαθετήσω την ερχόμενη εβδομάδα και πάω για την εξέταση την 8η με 10η ημέρα του κύκλου. Οπότε, μας βλέπω χεράκι χεράκι στο ΜΗΤΕΡΑ για την εξέταση. Η γιατρός μού είπε να την ξανακάνω, αν κι η πρώτη δεν είχε δείξει τίποτα, επειδή γέννησα με καισαρική και τώρα που θέλω δεύτερο μωράκι, υπάρχει μία δυσκολία. Βέβαια, είναι κι η αυξημένη προλακτίνη, αλλά είπε ότι αυτό δεν την απασχολεί τόσο. Θέλει, λοιπόν, να δει μήπως μετά την καισαρική παρουσιάστηκε κάποιο πρόβλημα στις σάλπιγγες (π.χ. μήπως είναι βουλωμένες) κι εκεί, ίσως, εστιάζεται το πρόβλημα της σύλληψης. Τι να πω; Γιατροί....

 

λίγο τραβηγμένο απ'τα μαλλιά να χεις πρόβλημα στις σάλπιγγες βρε παιδί μου. Έχεις κάνει και μία σαλπιγγογραφία καλή, έχεις και παιδί. Αλί σε μέ που δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα. Τρέμω για το αποτέλεσμα. Βέβαια έχω καλό ιστορικό, αλλά δεν παίζει πάντα ρόλο αυτό για την απόφραξη των σαλπίγγων... Άντε μαζί στο μητέρα. Να αλληλουποστηριχθούμε. Όποια την κάνει πρώτη να γράψει στην άλλη τις εμπειρίες απ'τη μέθη. Να σου πω την αλήθεια με φοβίζει κι αυτό λίγο. Δεν έχω ξανακάνει τέτοιο πράγμα και δεν ξέρω πως είναι.

r7Bsp2.png

 

 

 

"Τα πάντα είναι δυνατά σ'αυτόν που πιστεύει".

Link to comment
Share on other sites

newbie G, κάθε μέρα σαλπιγγογραφία κάνουμε. Γιατί μας την γράψουν; Ξυπνάς το πρωί και λες: τι έχω να κάνω σήμερα, τίποτα, ε, ας κάνω και μία σαλπιγγογραφία για να περάσει η ώρα. Άντε μην πω τίποτα βαρύ. Πάντως, εάν πει, να με εξετάσει ή για να δει εάν πράγματι την χρειάζομαι, τα μάζεψα κι έφυγα. Μέσα σ' αυτή τη βρώμα που επικρατεί εκεί, δεν υπάρχει περίπτωση.

Rinoula, κι εγώ τραβηγμένο το βλέπω και της το είπα. Είπε, όμως, ότι μετά από καισαρική υπάρχει κάποια πιθανότητα προβλήματος στις σάλπιγγες. Και βέβαια, επειδή το είδα μετά, μακάρι να μην αδιαθετήσεις και να μας πεις ευχάριστα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...