Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ειδικό ωράριο εργασίας σε μονογονεική οικογένεια.Τι λεει η νομοθεσία?


ioannak

Recommended Posts

Τους τελευταίους 3 περίπου μήνες είμαι σε διάσταση κ έχω την επιμέλεια του παιδίου μου ηλικίας 2.5 ετών. Εργάζομαι ως νοσηλεύτρια κ το ωράριο μου είναι κυκλικό (πρωι-απογευμα-νύχτα). Το παιδί πρόκειται να πάει σε παιδικό σταθμό τις επόμενες ημέρες κ ζήτησα από το νοσοκομείο στο οποίο εργάζομαι να δουλεύω μόνο πρωινά γιατί δεν έχω κανέναν στον οποίο να αφήνω το παιδί μου ωστε να δουλεύω την απογευματινή ή τη βραδυνή βάρδια. Μου είπαν από τη δουλειά να πάρω μια γυναίκα να προσέχει το παιδί τις ώρες που εγώ θα είμαι στη δουλειά ομως εγώ δεν μπορώ να ξοδέψω ούτε 1? αφού μόνο τα δάνεια που άφησε ο εν διαστάση σύζυγός μου πριν σηκωθεί κ φύγει ξεπερνούν τις 60000?. Αυτή τη διευκόλυνση την κάνουν ήδη σε ορισμένες μητέρες. Μήπως γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιος νόμος που να αφορά το θέμα μου?

Επίσης άλλη μια λύση που μου προτειναν ήταν να πάρω αναρρωτική άδεια!!! Θα διευκόλυνε λέει την υπηρεσία κ όταν τελείωνε η άδεια αυτή βλέπαμε πάλι τι θα κάναμε..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Από όσο ξέρω δεν υπάρχει καμία ρύθμιση ειδική για τις μονογονεικές οικογένειες για το ωράριο...Εδώ δεν υπάρχει για πιο σημαντικά θέματα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Τους τελευταίους 3 περίπου μήνες είμαι σε διάσταση κ έχω την επιμέλεια του παιδίου μου ηλικίας 2.5 ετών. Εργάζομαι ως νοσηλεύτρια κ το ωράριο μου είναι κυκλικό (πρωι-απογευμα-νύχτα). Το παιδί πρόκειται να πάει σε παιδικό σταθμό τις επόμενες ημέρες κ ζήτησα από το νοσοκομείο στο οποίο εργάζομαι να δουλεύω μόνο πρωινά γιατί δεν έχω κανέναν στον οποίο να αφήνω το παιδί μου ωστε να δουλεύω την απογευματινή ή τη βραδυνή βάρδια. Μου είπαν από τη δουλειά να πάρω μια γυναίκα να προσέχει το παιδί τις ώρες που εγώ θα είμαι στη δουλειά ομως εγώ δεν μπορώ να ξοδέψω ούτε 1? αφού μόνο τα δάνεια που άφησε ο εν διαστάση σύζυγός μου πριν σηκωθεί κ φύγει ξεπερνούν τις 60000?. Αυτή τη διευκόλυνση την κάνουν ήδη σε ορισμένες μητέρες. Μήπως γνωρίζεται αν υπάρχει κάποιος νόμος που να αφορά το θέμα μου?

Επίσης άλλη μια λύση που μου προτειναν ήταν να πάρω αναρρωτική άδεια!!! Θα διευκόλυνε λέει την υπηρεσία κ όταν τελείωνε η άδεια αυτή βλέπαμε πάλι τι θα κάναμε..........

 

Αντιμετοπειζω ακριβώς το ιδιο προβλημα με εσενα.

Εργάζομαι ως ΔΕ νοσυλευτρια εδω και 25 χρωνια. Πριν 9 χρωνια με εγκατελιψε ο πρωιν συζηγος μου οταν ήμουν εγκυος. Εργαζόμουν στο Θριασιο νοσοκομειο τότε και εκει ειχα την τυχη να υπάρχει μια Διευθηνουσα που πέραν απο καλη επαγγελματίας ήταν και ανθρωπος. Οταν επεστρεψα απο την άδεια ανατροφής, με απαλλαξε απο το κυκλικο ωραριο και τα Σαββατοκυριακα, χωρις καν να το ζητησω και παρ΄ολο που υπήρχε ελλειψη προσώπικου. Πριν 2 χρωνια περιπου αποφάσησα να πάρω μεταθεση στο νοσοκομειο Δράμας, γιατι ο πατέρας του παιδιου αδιαφορει για την υπαρξη του και γιατι εγω στην Αθηνα δεν είχα καποιον δικό μου συγγενη. Ερχόμενη στο νοσοκομειο της Δράμας αντιμετόπησα για άλλη μια φόρα την σκλιροτητα καποιόν ανθρώπον. Η διευθηνση του νοσοκομειου Δράμας αδιαφορει για το που θα άφησω το παιδη μου και παρ όλλο που εχω 25 χρωνια προυπηρεσιας με τοποθέτησε σε παθολογικο τημήμα και μου κανει την διευκολινση να μην κανω απογευματινη βαρδια αλλα αντι αυτης να κάνω 2 νυχτερινα την ευδομαδα. (ειμαι βαθεια συγγινημενη για το ποσο πολυ με στιριζουν!!!!).

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετοπειζω ακριβώς το ιδιο προβλημα με εσενα.

Εργάζομαι ως ΔΕ νοσυλευτρια εδω και 25 χρωνια. Πριν 9 χρωνια με εγκατελιψε ο πρωιν συζηγος μου οταν ήμουν εγκυος. Εργαζόμουν στο Θριασιο νοσοκομειο τότε και εκει ειχα την τυχη να υπάρχει μια Διευθηνουσα που πέραν απο καλη επαγγελματίας ήταν και ανθρωπος. Οταν επεστρεψα απο την άδεια ανατροφής, με απαλλαξε απο το κυκλικο ωραριο και τα Σαββατοκυριακα, χωρις καν να το ζητησω και παρ΄ολο που υπήρχε ελλειψη προσώπικου. Πριν 2 χρωνια περιπου αποφάσησα να πάρω μεταθεση στο νοσοκομειο Δράμας, γιατι ο πατέρας του παιδιου αδιαφορει για την υπαρξη του και γιατι εγω στην Αθηνα δεν είχα καποιον δικό μου συγγενη. Ερχόμενη στο νοσοκομειο της Δράμας αντιμετόπησα για άλλη μια φόρα την σκλιροτητα καποιόν ανθρώπον. Η διευθηνση του νοσοκομειου Δράμας αδιαφορει για το που θα άφησω το παιδη μου και παρ όλλο που εχω 25 χρωνια προυπηρεσιας με τοποθέτησε σε παθολογικο τημήμα και μου κανει την διευκολινση να μην κανω απογευματινη βαρδια αλλα αντι αυτης να κάνω 2 νυχτερινα την ευδομαδα. (ειμαι βαθεια συγγινημενη για το ποσο πολυ με στιριζουν!!!!).

user_online.gifreport.gif progress.gifedit.gif

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ζουμε στην Ελλαδα και αυτο τα λεει ολα........

 

Υπομονη και κουραγιο σε οτι αντιμερωπισεις Ιωαννα..

 

Δεν γνωριΖω καμια νομοθεσια για βοηθεια στις μονογονεικες οικογενειες.

 

ΤΟ μονο που με βοηθησε γιατι ημουν μονογονεικη οικογενεια ηταν να παρουν την μικρη μου σε εναν παιδικο σταθμο στο Ασυλο του παιδιου (γιατι εκει τα περνουν μονο με μικρη φορολογικη δηλωση και αν εχεις μεσο) και οταν η μικρη μου πηγε προνηπια επειδη ειμαστε μονογονεικη οικογενεια δν μπηκε σε κληρωση αλλα την πηραν χωρις κληρωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα δεν πηραν ουτε στο ασυλο την δευτερη χρονια! τι να λεμε τωρα..

καταρχην μονογονεικη οικογενεια είναι μονο η χηρα και η ανυπαντρη. Οι χωρισμένες που ο πατερα ειναι αφαντος και αναισθητος δεν εχουν δικαιώματα!!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα οσες δουλευουμε στον τομεα της υγειας τα ιδια περναμε ολες.Εγω ειμαι Τ.Ε. νοσηλευτρια και επιστρεφοντας απο την αδεια λοχειας με χωσανε και την μερα των Χριστουγεννων στην δουλεια.Προς το παρον βεβαια μονο πρωινα κανω αλλα που θα τους παω θα με βαλουν και νυχτες και απογευματινα.

Βεβαια τα Χριστουγεννα δεν πηγα αλλα αναρωτιεμαι τι εχουν στο κεφαλι τους? Υπαρχει σταθμος να σου κρατησει το παιδι απογευμα,νυχτα,αργια και σαββατοκυριακο?Τι σκεφτονται ουτε που καταλαβαινω και οι περισσοτερες ειναι ηδη μανες και υποτιθεται καταλαβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

βρε κοριτσια και καλα πειτε οτι σας βαζουν σε μια βαρδια και βολευεστε (η του Δημοσιου γενικα ) με το 7-4

Ολες οιαλλες που δε βολευομαστε ποτε τι να πουμε???? γυρναω 7 το βραδυ καθε μερα και επισης εχω κατσει 7 μηνες ανεργη λογω ΤΕΒΕ γι ανα τα γεννησω απλα χωρις να παιρνω μια απο κανενα ΟΑΕΔ.

Τι να περιγραψουμε και τι να αναλυσουμε?

Χαλια ημασταν και πιο χαλια θα γινουμε!!!!!

Και αμα αρρωστησουν???? παντα πρπει να υπαρχει καποια εναλλακτικη που σε εμας ειναι πολυ δυσκολη.......

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω γατουλα αυτη την στιγμη εχω το μειωμενο και τελειωνω στις 3.Απο του χρονου η γυναικα που μου κραταει την μικρη θα κλεινει 12ωρο στο σπιτι.

Σκ....α.Και ειναι δυσκολο εφ'ορου ζωης πλεον να δουλευω μονο πρωι,χωρις αργιες και σαββ/κα.Αυτο για μας που κανουμε κυλιομενο δεν παιζει.Απορω πως τα'χω καταφερει ως τωρα και δουλευω ετσι.Θα μου την κανουνε καποια στιγμη και θα τρεχω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ύμφωνα με το άρθρο 7 ΕΓΣΣΕ 2002-2003 : «στους εργαζόμενους-ες που έχουν χηρέψει και στον άγαμο-η γονέα, που έχουν την επιμέλεια του παιδιού, χορηγείται άδεια με αποδοχές έξι [6] εργασίμων ημερών το χρόνο, πέραν αυτής που δικαιούται από άλλες διατάξεις. Γονέας με τρία [3] παιδιά ή περισσότερα, δικαιούται άδεια οχτώ [8] εργασίμων ημερών.

Η άδεια αυτή χορηγείται λόγω αυξημένων αναγκών φροντίδας των παιδιών ηλικίας μέχρι δώδεκα [12] ετών συμπληρωμένων, χορηγείται εφάπαξ ή τμηματικά μετά από συνεννόηση με τον εργοδότη, σύμφωνα με τις ανάγκες του γονέα και δεν πρέπει να συμπίπτει χρονικά με την αρχή ή το τέλος της ετήσιας κανονικής άδειας».

 

Η διάταξη αυτή, κατά παράβαση του άρθρου 4 παρ.1 του Συντάγματος της Ελλάδας [αρχή της ισότητας] δεν προβλέπει τίποτα για τους διαζευγμένους.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...