Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

Βρε κορίτσια βοηθήστε με κι εμένα λίγο. Πέστε μου αν αυτό είναι υγιής προσκόλληση. Η κόρη μου είναι 2 χρόνών και όταν είμαι καπου εκεί κοντά της θέλει όλα να τα κάνουμε μαζί, πχ. θα κάτσει να φάει; η μαμα να τη βάλει στο καρεκλάκι της, η μαμα να της ανοίξει την τηλεόραση, η μαμα να την αλλάξει, η μαμά να την κάνει μπάνιο. Κι αυτό γίνεται όταν κι ο πατερας της προσπαθεί να την περιποιηθεί. Κι αν δεν το κάνω εγώ αρχίζει και κλαίει και πολλές φορες γοερά! Κατά τα άλλα, θα πάιξει και με τον μπαμπά, και με τη γιαγιά και με τον παππού ενώ εγώ μπορει να μαγειρεύω ή να κάνω δουλειές.

 

Δεν ξέρω πως να το χειριστω... Εχει αρχίσει να γίνεται πολύ σπαστικό πράγμα... παρακαλώ για τα φώτα σας!

Σ' ευχαριστώ Θεέ μου...

 

aUeJp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 58
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Βρε κορίτσια βοηθήστε με κι εμένα λίγο. Πέστε μου αν αυτό είναι υγιής προσκόλληση. Η κόρη μου είναι 2 χρόνών και όταν είμαι καπου εκεί κοντά της θέλει όλα να τα κάνουμε μαζί, πχ. θα κάτσει να φάει; η μαμα να τη βάλει στο καρεκλάκι της, η μαμα να της ανοίξει την τηλεόραση, η μαμα να την αλλάξει, η μαμά να την κάνει μπάνιο. Κι αυτό γίνεται όταν κι ο πατερας της προσπαθεί να την περιποιηθεί. Κι αν δεν το κάνω εγώ αρχίζει και κλαίει και πολλές φορες γοερά! Κατά τα άλλα, θα πάιξει και με τον μπαμπά, και με τη γιαγιά και με τον παππού ενώ εγώ μπορει να μαγειρεύω ή να κάνω δουλειές.

 

Δεν ξέρω πως να το χειριστω... Εχει αρχίσει να γίνεται πολύ σπαστικό πράγμα... παρακαλώ για τα φώτα σας!

 

Βοήθησε πολύ το οτι με διάφορα τεχνάσματα "έχωνα" και τον πατέρα της σε ο,τιδήποτε κάναμε μαζί.. π.χ. ήθελε να παίξει μαζί μου όμως... εκεί που παίζαμε άρχισα να την γαργαλάω με "το χέρι"... ("έέέέέέρχεταιαιαιαιαιαι το χέέέέέ΄ριιιιιιιιιιιιι") και ξαφνικά το χέρι ήθελε να πάει να γαργαλήσει τον μπαμπα και τρέχαμε και οι δύο. ή στο μπάνιο το καπάκι του σαπουνιού ήταν πολύ δυνατά κλειστό και η μαμά δεν μπορούσε να το ανοίξει έπρεπε οπωσδήποτε νά έρθει και ο μπαμπάς. και απομακρινόμουν διακριτικά με την πρόφαση "μην μας καεί το φαγητό" "κάποιος πρέπει να προσέχει λίγο τις κούκλες" "να ετοιμάσω εγώ ρουχα για αύριο"κλπ.. σε κάποιες περιπτώσεις που έδιωχνε έντονα τον πατέρα της καλώς ή κακώς εκμεταλλεύτηκα την αδυναμία που μου δειχνε :oops: και της είπα οτι ο μπαμπάς στενοχωριέται που τον διώχνεις και επειδή η μαμά αγαπάει πάρα πολύ και τον μπαμπά στενοχωριέται και κείνη όταν ο μπαμπάς είναι στενοχωρημένος, δεν θα το θελες αυτό έτσι δεν είναι? με αυτούς τους τρόπους με σταθερή βελτίωση αυτήν την στιγμή δεν έχουμε πρόβλημα κανένα. όλα καλά.

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μην ανησυχείς.

Η κόρη μου απο 1,5 ετών, ούτε αγκαλιά δεν ήθελε να την πάρει ο πατέρας της.

Δεν σου μιλώ για το μπάνιο ή το φαγητό κτλ.

Μόνο εμένα ήθελε για τα πάντα.

Τώρα όταν πάω να την κάνω μπάνιο, φωνάζει τον μπαμπά της να την κάνει :D

nnZSp2.pngo2vbp2.png
Link to comment
Share on other sites

να ρωτήσω κάτι.η προσκόλληση είναι προς την μητέρα ή προς οποιονδήποτε απ τους 2γονείς?γιατι εμείς έχουμε απ την άνοιξη περίπου αδυναμία στον μπαμπά.εγώ λόγω δύσκολης εγκυμοσύνης δ μπορούσα να μαι δίπλα της όπως με ήθελε κ τώρα το μωρο παίρνει πολύ απ το χρόνο μου.προσπ να περνάω χρόνο μαζι της όσο μπορώ αλλα νομίζω είναι λίγος σε σχέση μ αυτό που μου ζητάει.να ανησυχήσω?

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Κι εμείς που κοντεύει τα 4 και δε θέλει κανέναν άλλο; Μόνο τη μαμά.΄

Ούτε μπαμπά, ούτε άλλα παιδάκια, τίποτα. Στον παιδικό δε θέλει να πάει. Με παιδάκια δεν ενδιαφέρεται να παίξει ούτε και να τα γνωρίσει. Μόνο η μαμά ξέρει να παίζει, μόνο τη μαμά ρωτάμε για τα πάντα.

παίζω πολύ μαζί του από την ώρα που γεννήθηκε, αλλά αρχίζει και με ανησυχεί η έλλειψη ενδιαφέροντος για οποιονδήποτε άλλο.

Τώρα τελευταία τον βάζω για ύπνο και σηκώνεται συνέχεια τάχα μου ότι θέλει κάτι, αρκεί να με δει και να με χαιδέψει και φεύγει. Και σε λίγο σηκώνεται πάλι.

Ποτέ δεν του στέρησα χρόνο μαζί μου, ίσα ίσα λόγω δουλειάς κι έγώ και ο άντρας μου περνάμε πολύ χρόνο στο σπίτι. Δεν είναι ότι μας στερείται και θέλει να αναπληρώσει τον χαμένο χρόνο.

είναι άπληστος; είναι κακομαθημένος; να πάρω ψυχολόγο; τι;

 

Αχ βρε Μαρία τη βοήθειά σου αν είναι δυνατόν

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα είχαμε και ένα θέμα στον παιδικό και μόλις με είδε έπεσε στην αγκαλιά μου και άρχισε να κλαίει και μου έλεγε ότι δε θέλει να ξαναπάει σχολείο που τον μαλώσανε και θέλει να μείνει μαζί μου για πάντα.

Τι κάνουμε τώρα; τουλάχιστον πήγαινε στον παιδικό έστω και με λίγη γκρίνια. Τι θα κάνω αν τον πιάσει άρνηση; Πως να το χειριστώ;

Και ξεκινάω και δουλειά μεθαύριο :confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...
  • 5 months later...

Καλησπερα εχω ενα αγορακι 2 χρονων κανουμε συγκοιμηση τα βραδια ενω ειμαι διπλα του ξυπναει και με ψαχνει καθε βραδυ γινετε αυτο ουτε τουαλετα δεν μπορω να παω κλαιει ενω τη μερα ειναι πολυ κοινωνικος δεν με ψαχνει αλλα το βραδυ με ψαχνει δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο εχει τυχει σε καμια? Ειναι φαση? Και απο δοντια τα εχει βγαλει σχεδον ολα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...