Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan στην Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα, να σας ρωτήσω μήπως ξέρει καμία.

Το utrogestan επηρεάζει την περίοδο; Δηλαδή όσο το παίρνεις δεν σου έρχεται και όταν το σταματήσεις αν δεν έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα έρχεται;

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιρνω τα χαπια (3 την ημερα)απο τηνημερα που εκανα σπερματεγχυση.σημερα ειναι η 7η ημερα,πριν 2 μερες αρχισε να με ενοχλει το στηθος εσωτερικα(σαν κατι να δουλευει μεσα) και κοντα στη μασχαλη.δεν αισθανομαι πονο παρα μονο οταν φοραω σουτιεν,οταν δεν φοραω ολα ειναι τελεια.ειναι πολυ πρησμενο και που και που με ενοχλουν οι θηλες.για να αδιαθετησω εχω 8μερες ακομα και σκεφτομουν μηπως αυτα ειναι "παρενεργειες" απο το χαπι.εχει συμβει σε καμια κατι τετοιο?

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ <ΚΙ ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ>ΜΟΥ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ,ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΙΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΧΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΤΗΝ ΥΦΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΧΑΘΗΚΕ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΠΙΑ ULTROGESTAN ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Μ ΑΥΤΑ Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ,ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ <ΚΙ ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ>ΜΟΥ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ,ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΙΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΧΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΤΗΝ ΥΦΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΧΑΘΗΚΕ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΠΙΑ ULTROGESTAN ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Μ ΑΥΤΑ Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ,ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

 

Καλημέρα!

Δεν θα πρέπει να ανησυχείτε, γιατί το Utrogestan είναι ακίνδυνο φάρμακο. Μπορείτε να μείνετε έγκυος, ενόσω το λαμβάνετε, και δεν μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα, είτε σε εσάς, είτε στο μωρό.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ.ΕΧΩ ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ.ΣΤΑ ΜΕΣΑ ΤΟΥ ΚΥΚΛΟΥ <ΚΙ ΕΝΩ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ>ΜΟΥ ΠΡΗΣΤΗΚΕ ΠΟΛΥ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΚΑΙ Η ΚΟΙΛΙΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΑΙΜΑ,ΚΟΜΜΑΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΚΡΑΤΗΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΚΑΝΑ ΥΠΕΡΙΧΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΧΑ ΠΑΧΥ ΕΝΔΟΜΗΤΡΙΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΤΗΝ ΥΦΗ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΗΣ ΜΗΤΡΑΣ. ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΛΛΑ ΧΑΘΗΚΕ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΑΣΗ ΓΙΑ ΠΟΛΥΚΙΣΤΙΚΕΣ.ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΧΑΠΙΑ ULTROGESTAN ΓΙΑ 10 ΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ 3 ΜΗΝΕΣ.ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΦΟΒΑΜΑΙ,ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ?ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ Μ ΑΥΤΑ Η ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΚΟ,ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΓΧΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Ευχαριστώ που μου απάντησες.να σε ρωτήσω και κάτι άλλο:τι κάνει αυτό το χάπι?σε τΙ βοηθάεΙ?δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου το έδωσε.μείωνει Το πάχος του ενδομήτριου?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ!

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής...

Χτες έκανα σπερματέγχυση κι ο γιατρός μου μου συνέστησε να αρχίσω να παίρνω utrogestan των 200 και cyclacur (τα καφέ χαπάκια)!

Τι δράση έχουν αυτά τα φάρμακα και τι συμπτώματα μπορεί να δημιουργήσουν?

 

Σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Ευχαριστώ που μου απάντησες.να σε ρωτήσω και κάτι άλλο:τι κάνει αυτό το χάπι?σε τΙ βοηθάεΙ?δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου το έδωσε.μείωνει Το πάχος του ενδομήτριου?

 

Καλησπέρα, το φάρμακο αυτό είναι προγεστερόνη, μία ορμόνη που υπάρχει φυσικά στον οργανισμό. Η προγεστερόνη παράγεται από τον οργανισμό κατά το δεύτερο μισό του κύκλου από το ωχρό σωμάτιο (αυτό που μένει μετά την ωορρηξία) και χρησιμεύει στην στήριξη της κύησης, μέχρι να αναλάβει ο πλακούντας. Βοηθάει στη ρύθμιση του ενδομητρίου και χορηγείται σε διάφορες καταστάσεις και κυρίως στην ανεπάρκεια του ωχρού σωματίου (ή, αλλιώς, ανεπάρκεια ωχρινικής φάσης). Φαντάζομαι ότι ο γιατρός σας, γνωρίζοντας το ιστορικό σας, σας το χορήγησε για συγκεκριμένο λόγο, για να σας βοηθήσει να έχετε ένα ενδομήτριο έτοιμο να υποδεχθεί το κύημα.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Καλημέρα γιατρέ!

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής...

Χτες έκανα σπερματέγχυση κι ο γιατρός μου μου συνέστησε να αρχίσω να παίρνω utrogestan των 200 και cyclacur (τα καφέ χαπάκια)!

Τι δράση έχουν αυτά τα φάρμακα και τι συμπτώματα μπορεί να δημιουργήσουν?

 

Σας ευχαριστώ!

 

Καλησπέρα, τα φάρμακα αυτά είναι ορμόνες μιμούμενες τις φυσικές ορμόνες του οργανισμού. Συγκεκριμένα, το Utrogestan είναι φυσική προγεστερόνη, η οποία παράγεται από τον οργανισμό κατά το δεύτερο μισό του κύκλου και βοηθάει στην ανάπτυξη κατάλληλων συνθηκών για το κύημα. Τα καφέ χαπάκια του Cyclacur περιέχουν οιστραδιόλη και προγεστερόνη. Βοηθούν και αυτά στη σωστή ρύθμιση του ενδομητρίου, ώστε να δεχθεί το γονιμοποιημένο ωάριο. Η αγωγή που σας χορήγησε ο γιατρός σας είναι συνήθης πρακτική μετά από σπερματέγχυση, όπως και γενικά στην εξωσωματική, λόγω της ενίσχυσης που δίνουν στο ενδομήτριο. Όπως και οι ορμόνες του οργανισμού, τα φάρμακα αυτά μπορεί να σας προκαλέσουν γαστρεντερικές διαταραχές, όπως ναυτία και τάση για έμετο, οίδημα στους μαστούς και γενικότερα στο σώμα, λόγω κατακράτησης υγρών. Τα συμπτώματα δεν εμφανίζονται σε όλες τις γυναίκες, ούτε στον ίδιο βαθμό. Γενικά, είναι ακίνδυνα φάρμακα και οι παρενέργειές τους είναι παροδικές.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, τα φάρμακα αυτά είναι ορμόνες μιμούμενες τις φυσικές ορμόνες του οργανισμού. Συγκεκριμένα, το Utrogestan είναι φυσική προγεστερόνη, η οποία παράγεται από τον οργανισμό κατά το δεύτερο μισό του κύκλου και βοηθάει στην ανάπτυξη κατάλληλων συνθηκών για το κύημα. Τα καφέ χαπάκια του Cyclacur περιέχουν οιστραδιόλη και προγεστερόνη. Βοηθούν και αυτά στη σωστή ρύθμιση του ενδομητρίου, ώστε να δεχθεί το γονιμοποιημένο ωάριο. Η αγωγή που σας χορήγησε ο γιατρός σας είναι συνήθης πρακτική μετά από σπερματέγχυση, όπως και γενικά στην εξωσωματική, λόγω της ενίσχυσης που δίνουν στο ενδομήτριο. Όπως και οι ορμόνες του οργανισμού, τα φάρμακα αυτά μπορεί να σας προκαλέσουν γαστρεντερικές διαταραχές, όπως ναυτία και τάση για έμετο, οίδημα στους μαστούς και γενικότερα στο σώμα, λόγω κατακράτησης υγρών. Τα συμπτώματα δεν εμφανίζονται σε όλες τις γυναίκες, ούτε στον ίδιο βαθμό. Γενικά, είναι ακίνδυνα φάρμακα και οι παρενέργειές τους είναι παροδικές.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

 

http://maieytiras-gynaikologos.blogspot.gr/

 

 

Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ για τις πληροφορίες, με διαφωτήσατε πλήρως!!!!

 

Τα συμπτώματα που έχω είναι συνεχόμενα πονάκια στην κοιλιακή χώρα, φουσκωμα και πολλά λευκά υγρά! Αλλά υποθέτω ότι οφείλονται στα χάπια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • Επιστημονική συνεργάτιδα
Σας ευχαριστώ πολύ γιατρέ για τις πληροφορίες, με διαφωτήσατε πλήρως!!!!

 

Τα συμπτώματα που έχω είναι συνεχόμενα πονάκια στην κοιλιακή χώρα, φουσκωμα και πολλά λευκά υγρά! Αλλά υποθέτω ότι οφείλονται στα χάπια...

 

Καλησπέρα, τα χάπια αυτά προκαλούν παρόμοια συμπτώματα με αυτά που περιγράφετε. Εάν όμως τα συμπτώματα επιταθούν, καλό είναι να ενημερώσετε το γιατρό σας.

 

Χριστίνα Π. Βάντζου

Μαιευτήρας-Γυναικολόγος,

Για να δείτε το βιογραφικό μου, πατήστε εδώ.

Για να δείτε άλλες απαντήσεις μου, πατήστε πάνω στο όνομα χρήστη μου και

Εμφάνιση Περισσοτέρων Μηνυμάτων του Χρήστη

Δημοσιεύστε εδώ το ερώτημά σας απευθείας στην κα Βάντζου εδώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα γιατρέ!

Θα ήθελα την βοήθειά σας στο εξής...

Χτες έκανα σπερματέγχυση κι ο γιατρός μου μου συνέστησε να αρχίσω να παίρνω utrogestan των 200 και cyclacur (τα καφέ χαπάκια)!

Τι δράση έχουν αυτά τα φάρμακα και τι συμπτώματα μπορεί να δημιουργήσουν?

 

Σας ευχαριστώ!

 

Και εγώ έκανα στις 26 την πρώτη μου σπερματέγχυση μετά από 2 χρόνια προσπαθειών σύλληψης και μόνο αρνητικό εύρημα χαμηλη προγεστερόνη,9 περίπου.Παίρνω και γω utrogestan 200 2 την ημέρα.Καλή μας επιτυχία!!;):)

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ έκανα στις 26 την πρώτη μου σπερματέγχυση μετά από 2 χρόνια προσπαθειών σύλληψης και μόνο αρνητικό εύρημα χαμηλη προγεστερόνη,9 περίπου.Παίρνω και γω utrogestan 200 2 την ημέρα.Καλή μας επιτυχία!!;):)

 

Γεια σου Ηλιόλουστη!!!

Καλή σου επιτυχία μικρή μου, εγώ δυστυχώς είχα αρνητική χοριακή την Δευτέρα κι από τότε έκοψα utrogestan και cyclacur, αλλά η περίοδος άφαντη!!!

Σου εύχομαι από καρδιάς να έχεις θετικά αποτελέσματα...ξέρω πολύ καλά πώς είναι να προσπαθείς πολύ καιρό χωρίς αποτέλεσμα!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Ηλιόλουστη!!!

Καλή σου επιτυχία μικρή μου, εγώ δυστυχώς είχα αρνητική χοριακή την Δευτέρα κι από τότε έκοψα utrogestan και cyclacur, αλλά η περίοδος άφαντη!!!

Σου εύχομαι από καρδιάς να έχεις θετικά αποτελέσματα...ξέρω πολύ καλά πώς είναι να προσπαθείς πολύ καιρό χωρίς αποτέλεσμα!!!

 

Γειά σου και σένα Μyrto M !!Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και την ευχούλα σου αλλα δυστυχώς μόλις απέτυχε η πρώτη μου σπερματέγχυση.Χθες μου ήρθε περίοδος 2 μέρες πριν κάνω τη χοριακή και μάλιστα ενώ έπαιρνα utrogestan!!!:confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου και σένα Μyrto M !!Σε ευχαριστώ πολύ για τη συμπαράσταση και την ευχούλα σου αλλα δυστυχώς μόλις απέτυχε η πρώτη μου σπερματέγχυση.Χθες μου ήρθε περίοδος 2 μέρες πριν κάνω τη χοριακή και μάλιστα ενώ έπαιρνα utrogestan!!!:confused::confused::confused:

 

Μην απογοητεύεσαι μικρή μου!!!!

Άλλες πετυχαίνουν με την πρώτη, άλλες πάλι θέλουν τον χρόνο τους!

Εγώ έκανα την 3η αποτυχημένη, αλλά υπάρχουν πολλές κοπέλες με θετικά αποτελέσματα με την 1η ή την 2η ή την 3η φορά!

Παρεπιπτόντως εγώ ακόμα περιμένω περίοδο, διανύω την 5η μέρα από όταν έκοψα τα utrogestan κι η περίοδος άφαντη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μyrto m αρχίζω κι έχω αμφιβολίες για τη γιατρό μου.Μήπως πρέπει να πάρω κι άλλες γνώμες?Ελα όμως που δεν έχω καμιά γνωστή απ όσες ξέρω που να αντιμετώπισε δυσκολία στη σύλληψη για να μου συστήσει εξειδικευμένο γιατρο.Ενώ έχω επιβεβαιωμένη 2 φορές χαμηλη προγεστερόνη,9, και ωορρηξία πολύ αργά για τον κύκλο μου,η γιατρός μου αρνείται να μου δώσει οτιδήποτε για ενίσχυση ωορρηξίας λέγοντας μου ότι αυτά δίνονται σε όσες έχουν πολυκυστικές!!!

Την έχω 9 χρόνια,η ίδια παλιότερα μου έκανε και απόξεση μετά απο παλίνδρομη κύηση που συνέβη παρακαλώ με μια και μόνο επαφή και τόσα χρόνια τα βρίσκει όλα τέλεια!!!Παιδί όμως εδώ και 2 χρόνια δεν έρχεται.......

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητεύεσαι μικρή μου!!!!

Άλλες πετυχαίνουν με την πρώτη, άλλες πάλι θέλουν τον χρόνο τους!

Εγώ έκανα την 3η αποτυχημένη, αλλά υπάρχουν πολλές κοπέλες με θετικά αποτελέσματα με την 1η ή την 2η ή την 3η φορά!

Παρεπιπτόντως εγώ ακόμα περιμένω περίοδο, διανύω την 5η μέρα από όταν έκοψα τα utrogestan κι η περίοδος άφαντη!

 

ΜyrtoM

εγω στη 2η σπερματεχυση που εκανα -αποτυχημενη- εκοψα το utrogestan και εκανε να μου ερθει περιοδος 15 μερες.Ειχα που ειχα αρνητικο αποτελεσμα δεν ερχοταν και περιοδος φανατζεσαι νευρα ε?? χαχαχα οποτε σε καταλαβαινω τοσο μα τοσο πολυ!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα. Εκανα κ εγω την πρωτη μου προσπαθεια με σπερματεγχυση τη Δευτερα τωρα ειμαστε σε αναμονη. Μου εδωσε τα utrogestan 200, 2 την ημερα κολπικα. Σήμερα νιωθω πονακια στην κοιλια μου(βασικα ενοχληση σαν της περιοδου), στηθος κ κοιλια αρχισαν να πρηζοντε κ εχω τρομερη υπνηλια. Ολα αυτα ειναι παρενεργειες τις προγεστερονης ή υπαρχει περιπτωση να ειναι κ συμπτωματα εγκυμοσυνης??

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπέρα. Εκανα κ εγω την πρωτη μου προσπαθεια με σπερματεγχυση τη Δευτερα τωρα ειμαστε σε αναμονη. Μου εδωσε τα utrogestan 200, 2 την ημερα κολπικα. Σήμερα νιωθω πονακια στην κοιλια μου(βασικα ενοχληση σαν της περιοδου), στηθος κ κοιλια αρχισαν να πρηζοντε κ εχω τρομερη υπνηλια. Ολα αυτα ειναι παρενεργειες τις προγεστερονης ή υπαρχει περιπτωση να ειναι κ συμπτωματα εγκυμοσυνης??

 

 

Μίνα, καλημέρα και καλά αποτελέσματα σου εύχομαι!

τα σκευάσματα προγεστερόνης μπορούν να κάνουν αυτά τα συμπτώματα (πρήξιμο στήθους, υπνηλία κτλ). Ωστόσο, παρόμοια είναι και αυτά της εγκυμοσύνης! Σου εύχομαι να είναι το δεύτερο!:)

Link to comment
Share on other sites

Μyrto m αρχίζω κι έχω αμφιβολίες για τη γιατρό μου.Μήπως πρέπει να πάρω κι άλλες γνώμες?Ελα όμως που δεν έχω καμιά γνωστή απ όσες ξέρω που να αντιμετώπισε δυσκολία στη σύλληψη για να μου συστήσει εξειδικευμένο γιατρο.Ενώ έχω επιβεβαιωμένη 2 φορές χαμηλη προγεστερόνη,9, και ωορρηξία πολύ αργά για τον κύκλο μου,η γιατρός μου αρνείται να μου δώσει οτιδήποτε για ενίσχυση ωορρηξίας λέγοντας μου ότι αυτά δίνονται σε όσες έχουν πολυκυστικές!!!

Την έχω 9 χρόνια,η ίδια παλιότερα μου έκανε και απόξεση μετά απο παλίνδρομη κύηση που συνέβη παρακαλώ με μια και μόνο επαφή και τόσα χρόνια τα βρίσκει όλα τέλεια!!!Παιδί όμως εδώ και 2 χρόνια δεν έρχεται.......

 

Γεια σου μικρή μου!

Αυτό που λες είναι πολύ βασικό! Πρέπει να έχουμε απόλυτη εμπιστοσύνη στον γιατρό μας...! Αν έχεις αμφιβολίες, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να πάρεις μια 2η γνώμη! Αν μένεις Αθήνα, πες μου να σου στείλω με π.μ. τον δικό μου γιατρό, που τον θεωρώ πολύ καλό ως γιατρό κι ως άνθρωπο!!!

Εγώ τελικά αδιαθέτησα το Σάββατο, δηλαδή στην 20η μέρα από την ωορρηξία...τα άτιμα τα χάπια μου καθυστέρησαν την περίοδο! Τώρα θα ξεκινήσω συζητήσεις για άλλες μεθόδους...τέλος οι σπερματεγχύσεις!

Παρεπιπτόντως, σπερμοδιάγραμμα έχετε κάνει???? Το ρωτάω γιατί κι εμεις ενω είχαμε μια φυσιολογική σύλληψη πριν 1,5 χρόνο που παλλινδρόμησε, έχουμε μέτριο σπέρμα, οπότε δυσκολεύει την σύλληψη με φυσιολογικό τρόπο....

Link to comment
Share on other sites

ΜyrtoM

εγω στη 2η σπερματεχυση που εκανα -αποτυχημενη- εκοψα το utrogestan και εκανε να μου ερθει περιοδος 15 μερες.Ειχα που ειχα αρνητικο αποτελεσμα δεν ερχοταν και περιοδος φανατζεσαι νευρα ε?? χαχαχα οποτε σε καταλαβαινω τοσο μα τοσο πολυ!

 

Άστα tink13!!! Άρα τα έχεις περάσει και ξέρεις...και χειρότερα από μένα...άκου 15 μέρες!!!!

Σε τι φάση είσαι τώρα κοριτσάκι? Τα καταφέρατε???

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω σαμυ μου μακαρι!

 

 

Μίνα μου όλα παιζουν...μπορεί να είναι από τα χάπια, μπορεί κι όχι!

Εγώ σου εύχομαι από καρδιάς να έχεις μείνει εγκυούλα!

Επίσης μια συμβουλή...προσπάθησε να μην ασχολείσαι καθόλου με τα συμπτώματα! Είναι ικανά να σε τρελάνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μίνα μου όλα παιζουν...μπορεί να είναι από τα χάπια, μπορεί κι όχι!

Εγώ σου εύχομαι από καρδιάς να έχεις μείνει εγκυούλα!

Επίσης μια συμβουλή...προσπάθησε να μην ασχολείσαι καθόλου με τα συμπτώματα! Είναι ικανά να σε τρελάνουν...

Μυρτω σ ευχαριστω πολυ κ εγω το ιδιο ελπιζω καθως ακουσα οτι κολπικα δεν εχουν συνηθως παρενεργειες οπως απο το στομα..Δεν θελω να ψαχνω για συμπτωματα αλλα δεν μπορω να αγνοησω το στηθος μου που νταουλιασε κ δεν αντεχω να το ακουμπησω.βλεπεις τωρα? που να παει το μυαλο μου βρε Μυρτω??;)

Link to comment
Share on other sites

Άστα tink13!!! Άρα τα έχεις περάσει και ξέρεις...και χειρότερα από μένα...άκου 15 μέρες!!!!

Σε τι φάση είσαι τώρα κοριτσάκι? Τα καταφέρατε???

 

Eιμαι στη φαση:"Τα νευρα μου,τα χαπια μου και ενα ταξι να φυγω"

χαχαχαχα

 

Λοιπον,μετα τη 2η αποτυχημενη προσπαθεια σπερματεχυσης αποφασισα να ξεκουρασω λιγο τον οργανισμο μου με τις ενεσεις και τα χαπια για 2 μηνες και τον Ιανουαριο να ξεκινησω κατευθειαν για εξωσωματικη.Περνω που περνω φαρμακα για τις σπερματεχυσεις ας παρω μια καλη για εξωσωματικη που σου δινει και 50% πιθανοτητες.

Αυτο το μηνα εκανα παρακολουθηση ωορυξιας με προγραματισμενες επαφες.Την τελευταια φορα που πηγα για υπερηχο (και ενω ειχα κανει ολες τις ενεργιες για εγγυμοσυνη-γονιμες μερες κτλ) μου βρηκαν ενα πολυποδα 9 χιλ.Εψαξα και εμαθα οτι ο πολυποδας πολλες φορες ευθυνεται για αποβολη εμβρυου.(ειχα μια βιοχημικη εγγυμοσυνη προσφατα).

Τη Τεταρτη περιμενω να αδιαθετησω.Και ενω ευχομαι με ολη μου τη καρδια να ειμαι εγγυος αλλο τοσο αγχωνομαι για αυτο το πολυποδα που εχω εκει μεσα μου. Η γυναικολογος μου ειπε οτι μολις αδιαθετησω θα κανω υστεροσκοπηση για να τον βγαλουμε.

Οποτε καταλαβαινεις -παλι αγχος - εκει που ελεγα χαλαρα!

 

Εσυ τι σκεφτεσαι να κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...