Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Utrogestan στην Εγκυμοσύνη


Recommended Posts

τι να πω βρε κοριτσια!! μακαρι να μην επηρεαστει αρνητικα το μικρο μας και εγω θα προσπαθησω να το ραψω αν και δεν ξερω κατα ποσο θα κανω καλο με το να μην τρωω πολυ...

 

Κοριτσάκι, ένας κανόνας.

 

Δεν υπάρχουν κανόνες.

 

Στην μικρή πήρα 8 κιλά, είχα ελαττώσει το κάπνισμα, και η μικρή βγήκε 2660 γρ.

 

Στον πιτσιρίκο, πήρ 3 κιλά, κάπνιζα ασύστολα :oops::oops::oops: και το παιδί βγήκε 3300 γρ.

 

Τι να συνάγω δηλαδή ?

ydS7p3.png 3pOXp3.png

E-shops για παπούτσια ΕΔΩ Εshops ΕΔΩ

Το παλιό θέμα ΕΔΩ Πώληση στο ΕΒΑΥ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 160
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλα κοπέλα μου, με κάθε συμπάθεια ομοιοπαθουσας, ασε το άγχος με το αν θα πάρεις πολλά κιλά.τρώγε θρεπτικά κι αυτο που πρέπει ,κυρίως αρκετά φρούτα και μετα την εγκυμοσύνη με το καλο όλα θα χαθούν.το μωρακι έχει σημασία να τρέφεται σωστά κι απο εκεί κι έπειτα.......με νορμαλ διατροφή δεν το βρίσκω κακο να πάρει κανείς 13-15 κιλά σε μια εγκυμοσύνη

Link to comment
Share on other sites

Τώρα το κάπνισμα ειναι άλλο θεμα

 

καλησπερα, αν και δεν συνηθιζω να απαντω απευθειας , θα ηθελα απλως να διευκρινησω πως η ανησυχια για τα κιλα της εγκυμοσυνης υπαρχει απλετη μιας και θα δεις πολλα ανοιχτα θεματα απο πολλες γυναικες σε αυτη τη σελιδα αλλα και σε πολλες αλλες... σαφεστατα η υγεια του παιδιου και η δικη μας ειναι το παν αλλα ταυτοχρονα γεννιουνται στην πορεια και πολλες αλλες αγωνιες!! δεν σημαινει οτι αναιρουνται ομως οι πρωταρχικες!!! και εν παση περιπτωσει , οταν η εγκυμοσυνη ειναι βοηθουμενη και απο διαφορα φαρμακα η ψυχολογια ειναι διαφορετικη ...

 

Σου ευχομαι μια καλη εγκυμοσυνη και καλη συνεχεια...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Είναι η τρίτη μου εγκυμοσύνη και πρώτη φορά με έβαλε να κάνω εξέταση προγεστερόνης, θεώρησε ότι η τιμή ήταν χαμηλή και μου είπε να πάρω αυτά τα χάπια των 200 ένα πρωί ένα βράδυ. Αλλά αγχώθηκα πάρα πολύ, σημαίνει ότι κάτι δεν πάει καλά; Μου φαίνεται περίεργο; Έχει πάρει κάποια κοπέλα για τον ίδιο λόγο το φάρμακο να συγκρίνουμε τις τιμές; Δηλ. 5η εβδομάδα έχω 12,02 ng/ml. Παίρνει κανείς το φάρμακο για τον ίδιο λόγο;

 

Εγώ κάπου σε εκείνη την εβδομάδα ήμουν όταν μου είπε να παίρνω 6 utrogestan την ημέρα και το έκανα . 3 σαν χάπια , 3 κολπικά . Είχα 19 προγεστερόνη. Μου είπε επι λέξει οτι είναι στα φυσιολογικά μεν και οτι πιθανότατα και να μην τα έπαιρνα να μην γινόταν κάτι , αλλά δεν πειράζει ας τα πάρω . Τα πήρα , διάβασα τις παρενέργειες , έπαθα 200 κρίσεις πανικού( πάθαινα ούτως ή άλλως απο πιο πριν ) σε συνδυασμό με το γεγονός οτι είμαι και κατά φαντασίαν ασθενής ....

Φοβήθηκα μεν , αλλά σκέφθηκα το παιδί που είχα μέσα μου. Τώρα είναι 15 μηνών και χαίρομαι που τα πήρα γιατι αλλιώς μπορεί να μην τον γνώριζα ποτε....;)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ κάπου σε εκείνη την εβδομάδα ήμουν όταν μου είπε να παίρνω 6 utrogestan την ημέρα και το έκανα . 3 σαν χάπια , 3 κολπικά . Είχα 19 προγεστερόνη. Μου είπε επι λέξει οτι είναι στα φυσιολογικά μεν και οτι πιθανότατα και να μην τα έπαιρνα να μην γινόταν κάτι , αλλά δεν πειράζει ας τα πάρω . Τα πήρα , διάβασα τις παρενέργειες , έπαθα 200 κρίσεις πανικού( πάθαινα ούτως ή άλλως απο πιο πριν ) σε συνδυασμό με το γεγονός οτι είμαι και κατά φαντασίαν ασθενής ....

Φοβήθηκα μεν , αλλά σκέφθηκα το παιδί που είχα μέσα μου. Τώρα είναι 15 μηνών και χαίρομαι που τα πήρα γιατι αλλιώς μπορεί να μην τον γνώριζα ποτε....;)

 

Τα πήρα για ένα μήνα και μου είπε να τα σταματήσουμε... πάει κι αυτό.... Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγώ πήρα στο τέλος του 1ου τριμήνου γιατί είχα κάτι σαν αιμορραγία. Περιττό να πω ότι είχα πολύ άσχημο στομάχι, ανακατοσούρες τρελές, πολύ άσχημη γεύση στο στόμα και κατάθλιψη....Άνοιξα κι εγώ το χαρτάκι με τις παρενέργειες να δω τι παίζει και μήπως φταίνει αυτό και έμεινα....Πήρα Μ. Παρασκευή κλαίγοντας τον άντρα μου τηλέφωνο να του πω ότι το σταματάω γιατί με κάνει χάλια και μετά τον γιατρό...και όταν του είπα για την κατάσταση μου είπε απλά "ε ναι...καμιά φορά το κάνει αυτό...ορμόνη είναι"

Να πω ότι το είχα πάρει γιατί είχα δεν κάτι σαν αίμα (καφέ δλδ) αλλά ο γιατρός δεν μου είπε για πόσο...Πάντως το έπαιρνα για κανά μήνα+ και όταν είπα στον γιατρό για την κατάσταση μου είπε ότι εφόσον δεν είχα τίποτε άλλο να το κόψω...(δεν είχα τίποτα άλλο από την επομένη μέρα και ποτέ ξανά, αλλά σε άλλες περιπτώσεις κοπέλες είπαν ότι το έπαιρναν για καμιά 10ριά μέρες)...

VSslp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Geia sas koritsia! Eimai 7 ebdomadwn egkyos kai apo thn 6h ebdomada blepw elaxisto aima allote kokkino kai allote kafe kata to skoupisma mazi me blennh. O giatros mou systhse ta utrogestan ta opoia ta ksekinhsa edw kai 3 meres. Mou eipe na pairnw 3 th mera alla diabazontas tis parenergeies fobh8hka kai phra 2 thn hmera. Parola ayta synexizw na blepw elaxisto aima opws kai prin. Ki ennoeitai oti kanw ksapla edw kai 10 meres! Skeftomai na aykshsw th dosh se 3 thn hmera alla anhsyxw giati exw polles zalades kai taseis gia emeto. Poia einai h empeiria sas? Euxaristw!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι στην 8η εβδομάδα κι από την 6η παίρνω 2 utro των 200, πρωί και βράδυ. Δεν έχω ούτε ζαλάδες ούτε ανακατωσούρες ούτε γενικότερα κανένα σύμπτωμα εκτός από συχνοουρία. Α, και άσχημη γεύση στο στόμα, αλλά δεν ξέρω αν είναι από την προγεστερόνη ή από την κορτιζόνη που παίρνω. Να αναφέρω και την κατακράτηση και οίδημα στην κοιλιά. Δεν ασχολούμαι με τις παρενέργειες. Για να είμαι ειλικρινής ρώτησα τη γιατρό και μου είπε ότι πρόκειται για προγεστερόνη νέας γενιάς, τα παλιότερα αντίστοιχα φάρμακα είχαν παρενέργειες κυρίως.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Geia sas koritsia! Eimai 7 ebdomadwn egkyos kai apo thn 6h ebdomada blepw elaxisto aima allote kokkino kai allote kafe kata to skoupisma mazi me blennh. O giatros mou systhse ta utrogestan ta opoia ta ksekinhsa edw kai 3 meres. Mou eipe na pairnw 3 th mera alla diabazontas tis parenergeies fobh8hka kai phra 2 thn hmera. Parola ayta synexizw na blepw elaxisto aima opws kai prin. Ki ennoeitai oti kanw ksapla edw kai 10 meres! Skeftomai na aykshsw th dosh se 3 thn hmera alla anhsyxw giati exw polles zalades kai taseis gia emeto. Poia einai h empeiria sas? Euxaristw!

 

Καλησπέρα και από μένα!!! Εγώ τα έπαιρνα για κανένα μήνα στην αρχή της εγκυμοσύνης μου (τώρα είμαι αισίως στον μήνα μου) και είχα και εγώ ανακατοσούρες, στομάχι χάλια, ζαλάδες απίστευτες και όταν το είπα στη γιατρό μου μου είπε να τα βάζω ενδοκολπικά κ πραγματικά από την επόμενη μέρα σταμάτησαν όλα!!! Κάνε μια ερώτηση στον γιατρό σου κ προς Θεού μην αλλάζεις από μόνη σου τις δόσεις.... Καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη εύχομαι:-)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κοριτσάκια όπως βλέπω είμαστε πολλές που παίρνουμε utrogestan! Εγώ έκανα χθες τον πρώτο μου υπέρηχο, είδαμε σάκο και εμβρυάκι και ακούσαμε και καρδούλα! Ε'ιμαι στην 6w kai 1d! Όπως μου είπε ο γιατρός μου τα έγραψε μόνο και μόνο λόγω της παλίνδρομης που είχα πριν μερικούς μήνες! Αν δεν την είχα δε θα μου τα έγραφε λέει μιας και η εικόνα είναι πολύ καλή! Απόψε πήρα το πρώτο και ζαλίζομαι πολύ ενώ δεν ζαλιζόμουν καθόλου! Ανησυχώ πολύ και διαβάζοντας τις παρενέργειες έχω κατατρομοκρατηθεί!!Αύριο θα τον πάρω πάλι τηλέφωνο γιατί φοβάμαι πολύ! Παίρνω ένα πρωι και ένα βράδυ! Έχω αγχωθεί πάρα πολύ!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια καλησπέρα!!!!ειμαι στην 11 εβδομαδα και στην 10 αλλαξα γιατρο λογο αποστασης.Πηγα λοιπον στον ιδιο που πηγαινει και η ξαδερφη μου..ο προηγουμενος γιατρος μου ειχε δωσει trofocard και σιδηρο συν φολλικο..Ο γιατρος που πηγα τωρα μου ειπε να τα σταματησω ολα εκτος του φολλικου και να παρω utrogestan χωρις να εχω προβλημα,μονο και μονο για προληπτικους λογους...με το που το ξεκινησα με επιασαν εντονες ζαλαδες και πονο στην κοιλια σαν να θελω να παω τουαλετα...!!!πηρα σημερα τον γιατρο και μου ειπε να τα σταματησω και πως ετσι κι αλλιως τα επερνα προληπτικα...ρε κοριτσια ειναι δυνατον να σου δεινει ενα τετοιο χαπι για προληπτικους λογους????εν το μεταξυ το παιρνει και η ξαδερφη(6 εβδομαδων) μου για τον ιδιο λογο.Υπαρχει καμια που να το παιρνει γι αυτο τον λογο???..τι να κανουμε????:(

Link to comment
Share on other sites

δε νομιζω οτι υπαρχει λογος να το παιρνεις.εγω το επαιρνα μεχρι την ενατη εβδομαδα επειδη ειχα πολλους πονους και μετα μου το αντικατεστησε με τροφοκαρντ.υπερβολη μου φαινεται.

w7ENp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!!!!ειμαι στην 11 εβδομαδα και στην 10 αλλαξα γιατρο λογο αποστασης.Πηγα λοιπον στον ιδιο που πηγαινει και η ξαδερφη μου..ο προηγουμενος γιατρος μου ειχε δωσει trofocard και σιδηρο συν φολλικο..Ο γιατρος που πηγα τωρα μου ειπε να τα σταματησω ολα εκτος του φολλικου και να παρω utrogestan χωρις να εχω προβλημα,μονο και μονο για προληπτικους λογους...με το που το ξεκινησα με επιασαν εντονες ζαλαδες και πονο στην κοιλια σαν να θελω να παω τουαλετα...!!!πηρα σημερα τον γιατρο και μου ειπε να τα σταματησω και πως ετσι κι αλλιως τα επερνα προληπτικα...ρε κοριτσια ειναι δυνατον να σου δεινει ενα τετοιο χαπι για προληπτικους λογους????εν το μεταξυ το παιρνει και η ξαδερφη(6 εβδομαδων) μου για τον ιδιο λογο.Υπαρχει καμια που να το παιρνει γι αυτο τον λογο???..τι να κανουμε????:-(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κι από μένα. Και στις δύο εγκυμοσύνες μου έπαιρνα trofocard από την αρχή μέχρι να μπω στον ένατο. Utrogestan πήρα στην πρώτη μου εγκυμοσύνη επειδή όμως είχα αιμοραγία και μόνο για λίγες μέρες.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια...εγω στις 21/01 εκανα την πρωτη μου σπερματεγχυση και απο την πρωτη μερα μου εδωσε utrogestan kai prezolon 2 φορες την ημερα..για προληπτικους λογους λεει...επισης στις 4/02 να παω να κανω χοριακη..η αληθεια ειναι οτι δεν θελω να παω τοσο νωρις θελω να δω καθυστερηση,αλλα φοβαμαι πως τα utrogestan καθυστερουν την περιοδο.πιστευω πως αν συνεχιζω να τα περνω και μετα τις 4/02 που ειπε να κανω χοριακη εχω την εντυπωση πως αν δεν τα σταματησω δεν θα μου ερθει η περιοδος αν δεν εχει γινει τιποτα φυσικα...εγω τωρα τι να κανω? να τα συνεχισω μεχρι να δω καθυστερηση?η η καθυστερηση θα οφηλετε σε αυτα???

Link to comment
Share on other sites

msv, να κανεις χοριακή στις 4 και αν ειναι αρνητικη να τα κοψεις την ίδια μερα. Ορμόνες και κορτιζονη ειναι, όχι καραμελες. Η περιοδος θα σου έρθει, αν ω μη γενοιτο ειναι αρνητικό 2-3 μερες μετα αφου τα κοψεις.

Link to comment
Share on other sites

msv, να κανεις χοριακή στις 4 και αν ειναι αρνητικη να τα κοψεις την ίδια μερα. Ορμόνες και κορτιζονη ειναι, όχι καραμελες. Η περιοδος θα σου έρθει, αν ω μη γενοιτο ειναι αρνητικό 2-3 μερες μετα αφου τα κοψεις.

 

εχεις δικιο..το σωστο ειναι αυτο...γι αυτο και ο γιατρος μου ειπε να κανω χοριακη στις 4... αλλιως θα μου ελεγε περιμενε καθυστερηση..αν οχι δευτερα θα παω σιγουρα την τριτη η τεταρτη..

Link to comment
Share on other sites

Τα utrogestan είναι προγεστερόνη, ορμόνη απαραίτητη στην εγκυμοσύνη η οποία αρχίζει να εκκρίνεται από τον οργανισμό μας στην ποσότητα που απαιτείται όταν σχηματιστεί ο πλακούντας. Λαμβάνουμε πιο πριν για να αποφευχθεί η πιθανότητα αποκόλλησης ή αποβολής σε γυναίκες που η προγεστερόνη τους είναι χαμηλή ή αν υπάρχει αποκόλληση. Έπαιρνα 12 την ημέρα και από πάνω και από κάτω και ευτυχώς όλα πήγαν καλά :lol::lol::lol:

 

Με κάλυψε απόλυτα η απάντησή σου. Έπαιρνα 6 την ημέρα , τα μισά ως χάπια τα υπόλοιπα ως υπόθετα , λόγω οριακά χαμηλής προγεστερόνης . Τα έπαιρνα όλα σχεδόν το α τρίμηνο( μετά νομίζω δημιουργείται ο πλακούντας). Δεν έπαθα τίποτα. Διάβασα τις παρενέργειες , πέταξα μόνη μου το χαρτάκι στα σκουπίδια διότι φρίκαρα. Αν χρειαστεί σε επόμενη εγκυμοσύνη , θα τα ξαναπάρω , διότι εμένα μου έδωσαν το παιδάκι μου....

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα κοριτσια! εγω μολις σημερα εκανα θετικο τεστακι κ ο γιατρος μου μου ειπε απο το τηλ να παιρνω utrogestan 200 ενα την ημερα.ειχα κ εγω 2 αποβολες στο παρελθον.διαβαζω απο εσας ομως οτι η δοση που σας συνεστησε ο γιατρος σας ειναι πολυ μεγαλυτερη. μηπως πρεπει να μου την αυξησει λετε?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Μίνα. με το καλό κορίτσι μου !!!

Το μόνο που μπορώ να σου πω είναι ότι και εγώ παίρνω το Utrogestan από τη Παρασκευή, λόγω της προηγούμενης αποβολής, αλλά 2 των 200 την ημέρα, χωρίς όμως να είμαι ακόμα έγκυος. Τι να πω? και εγώ είμαι λίγο μπερδεμένη, άσε που παρόλο που είδε ο ιατρός ωοθυλάκιο έτοιμο να σπάσει σε δύο μέρες, τα τεστ ωορρηξίας ποτέ δεν βγήκαν θετικά, και έκανα πρωί και βράδυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

γράφτηκα λοιπόν και γω στο σαιτ μήπως βγάλω καμιά άκρη...

κορίτσια θα ήθελα τη γνώμη σας.

μετά από 1,5 χρόνο αποτυχημένες προσπάθειες και ενώ σε γενικές γραμμές οι εξετάσεις και οι δικές μου και του συζύγου είναι ψιλοκαλές δεν έχω μείνει έγκυος. ούτε ποτέ στο παρελθόν.

είχα ένα θεματάκι με την προλακτίνη που είχε φτάσει και 46, αλλά ξεκινώντας θεραπεία για υποθυροειδή (Τ4 50) άρχισε να πέφτει και είναι πλέον σχεδόν φυσιολογικά. όλες οι υπόλοιπες ορμόνες έίναι οκ αλλα με κυνηγάει μια ΑΜΗ 0,48.

την τελευταία φορά που πήγα στον ενδοκρινολόγο και ενώ το Τsh είναι 1,84 μου αύξησε το Τ4 σε 65 και - εφόσον είχα κάνει εξέταση την 20 μέρα του κύκλου, βρήκε τηνπρογεστερόνη 20,7. μου είπε άρα ότι είχα ωορυξία - καλό αυτό- αλλά με δεδομένο ότι ο κύκλος μου είναι 25 μέρες, το να έχω τόσο ψηλή προγεστερόνη την 20η μερα και μετά από 5 μέρες να έρχεται περίοδος, είπε ότι σημαίνει ότι μάλλον πέφτει απότομα η προγεστερόνη μου και δεν προλαβαίνει να γίνει η εμφύτευση γιατί έρχεται περίοδος.

έτσι μου έγραψε τα ultrogestan.

των 200 από την 15η μέχρι την 25 μέρα του κύκλου.

έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

οι περισσότερες έχουν πάρει αυτό το χάπι όταν ήδη είναι εγκυες για πιθανές αποκολλήσεις ή κατά την εξωσωματική..

πριν καμία;

 

λέω να μην απελπίζομαι γενικά. 1,5 χρόνος δεν είναι τραγικό διάστημα ... αλλά δεν το ελέγχεις πάντα ε?....:oops:

Link to comment
Share on other sites

γράφτηκα λοιπόν και γω στο σαιτ μήπως βγάλω καμιά άκρη...

κορίτσια θα ήθελα τη γνώμη σας.

μετά από 1,5 χρόνο αποτυχημένες προσπάθειες και ενώ σε γενικές γραμμές οι εξετάσεις και οι δικές μου και του συζύγου είναι ψιλοκαλές δεν έχω μείνει έγκυος. ούτε ποτέ στο παρελθόν.

είχα ένα θεματάκι με την προλακτίνη που είχε φτάσει και 46, αλλά ξεκινώντας θεραπεία για υποθυροειδή (Τ4 50) άρχισε να πέφτει και είναι πλέον σχεδόν φυσιολογικά. όλες οι υπόλοιπες ορμόνες έίναι οκ αλλα με κυνηγάει μια ΑΜΗ 0,48.

την τελευταία φορά που πήγα στον ενδοκρινολόγο και ενώ το Τsh είναι 1,84 μου αύξησε το Τ4 σε 65 και - εφόσον είχα κάνει εξέταση την 20 μέρα του κύκλου, βρήκε τηνπρογεστερόνη 20,7. μου είπε άρα ότι είχα ωορυξία - καλό αυτό- αλλά με δεδομένο ότι ο κύκλος μου είναι 25 μέρες, το να έχω τόσο ψηλή προγεστερόνη την 20η μερα και μετά από 5 μέρες να έρχεται περίοδος, είπε ότι σημαίνει ότι μάλλον πέφτει απότομα η προγεστερόνη μου και δεν προλαβαίνει να γίνει η εμφύτευση γιατί έρχεται περίοδος.

έτσι μου έγραψε τα ultrogestan.

των 200 από την 15η μέχρι την 25 μέρα του κύκλου.

έχετε ακούσει κάτι τέτοιο;

οι περισσότερες έχουν πάρει αυτό το χάπι όταν ήδη είναι εγκυες για πιθανές αποκολλήσεις ή κατά την εξωσωματική..

πριν καμία;

 

λέω να μην απελπίζομαι γενικά. 1,5 χρόνος δεν είναι τραγικό διάστημα ... αλλά δεν το ελέγχεις πάντα ε?....:oops:

Η αλήθεια ειναι ότι και σε μένα το δώσανε στην εγκυμοσύνη λόγω αποκολλησεων και περνω και εγω το χάπι των 200*3 απο το στόμα . Βέβαια ο πρώτος μου γιατρός μου είχε πει ότι δεν κανει τίποτα το συγκεκριμένο φάρμακο . Αλλα για να στο έδωσε ο γιατρός σου κάτι περισσότερο ξέρει κουράγιο σου εύχομαι σύντομα μα μείνεις έγκυος !!!

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,

 

κοριτσια επειδη δεν ξερω που αλλου να αναρτησω το θεμα μου σας λεω οτι εχω τρια κουτια utrogestan 100 MG με λήξη τον 5/2013 καθώς και 5 κουτια cyclacur με λήξη 11/2015 τα επερνα εγω και μου περισσεψαν. κριμα να τα πεταξω. αν καποια που δεν μπορει να τα παρει μεσω ταμειου της και τα θελει πολυ ευχαριστως.

αποστολη με κουριερ ή παραλαβει απο γερακα αττικης.

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...