Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;


mamouni

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;  

839

  1. 1. Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;

    • Καθολου (το στήθος μου δεν έκανε γάλα/ δεν με ενημέρωσαν επαρκώς)
    • 1-2 μηνες
    • 3-4 μηνες
    • 5-6 μηνες
    • Πάνω απο δύο χρόνια
    • Γύρω στα δύο χρόνια
    • Γύρω στον ένα χρόνο


Recommended Posts

Κοριτσια δεν πιστευω το διάστημα που θηλαζετε. Εχω 2 γιους τον πρωτο μου τον θηλασα για 9,5 μηνες και μετα αισθανομουναν ασχημα που περπατουσε έτρεχε χοροπηδαγε και εγω τον θηλαζα ακόμη και το σταματησα. Τον δευτερο το γιο μου τον θήλασα μεχρι 7,5 μηνών και μετά το σταματησα, εφοσον είχε μάθει να τρώει και να δέχεται καλά και τις υπολοιπες τροφες. :oops:

stella

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


την κορη μου την θηλασα 1,5 χρονο τωρα ειναι εξι χρ, και ο γυιος μου που ειναι δυο χρονων θηλαζει ακομα,τον πρωτο χρονο αποκλειστικα γαλα.Στο πρωτο μου παιδι με βοηθησε πολυ συμβουλος θηλασμου και την ευχαριστω :wink::wink::wink::wink:

line_flow_rose_beg_16_time_1035867600_text_.gifline_flow_blue_beg_boy_time_1170219600_text_.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Θηλασα το Μαρκάκι μου, αποκλειστικά, μέχρι και τον Αυγουστο (περίπου 5 μηνών). Επειδή είχα πολύ γάλα, μέχρι τότε, έβαλα και στην κατάψυξη και ήπιε και το Σεπτέμβριο. Μετά συνάντησα προβληματα, δεν ήθελε το μπιμπερό, εκνευριζόταν με τη σιλικόνη κτλ. τελικά καταλήξαμε στη θηλή latex, αλλά από εκεί που έπαιρνε βάρος σαν τρελλός (γενήθηκε 2750 και τον Αυγουστο έφτασε 8000!!) μετά χαλάρωσε, απίρνει μεν βάρος αλλά πιο αργά!

[link=http://www.tickerclub.com/][image noborder]http://www.tickerclub.com/cache/5b943d7188.png[/image][/link]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια κι εγώ θηλάζω τη μικρή μου απο τη μέρα που γεννήθηκε μέχρι και σήμερα μπου είναι 22 μηνών. :P

Δεν πίνει καθόλου ξένο γάλα. Όσες φορές δοκίμασε δεν της άρεσε καθόλου.

Τώρα σκέφτομαι διάφορους τρόπους να της το κόψω αλλά φοβάμαι την άντίδρασή της.

Νομίζω πως θα είναι πολύ δύσκολο! Τι να κάνω;

line_test_beg_minie_time_1177214400_text_c720eafcf1e720eceff520e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ ΤΗΝ ΚΟΡΗ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 11 ΜΗΝΩΝ ΜΕΤΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ.ΤΑ 2 ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ 1 ΜΕΤΑ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑ ΜΕΡΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΤΟ ΞΕΧΑΣΕ.ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΕΜΕΝΑ ,ΠΟΥ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΠΑΡΑ ΕΚΕΙΝΗ.ΤΩΩΡΑ ΘΗΛΑΖΩ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΣΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΙ ΠΙΟ ΠΟΛΛΑ.

url=http://ticker.7910.org/eng]an1cA3b0g410010Mjg5ZHw0MzI5N2RhfE9sZ2EgaXM.gif[/url].png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

θηλασα αποκλειστικα (μόνο μητρικό γάλα) τη μικρή μου μέχρι 15 μηνών :lol:

:? πρέπει να ομολογήσω οτι μέχρι να εγκατασταθεί ο θηλασμός παιδεύτηκα γιατί δυστυχώς δεν είμουν απο τις μαμάδες που με το που γεννάνε έχουν αρκετό γάλα.

με υπομονή και επιμονή, παρ'όλο που το οικογενειακό περιβάλλον με παρότρυνε να διακόψω το μητρικό θηλασμό και να δώσω ξένο γαλα, καταφέραμε με τη μικρή μου να χτίσουμε ένα πολύ ξεχωριστό δέσιμο, που σε ένα βαθμό τον αποδίδω στο θηλασμό. η παιδίατρος της μας ενημέρωσε οτι για τη μικρούλα ήταν ότι καλύτερο μιας και πήρε αντισώματα, το καταλληλότερο γάλα για την σωστή της ανάπτυξή και πολύ πολύ αγκαλίτσα.

το πόσο θα θηλάσει μια μαμά νομίζω οτι πρέπει να το αποφασίσει η ίδια και το μωρό της...στη δική μας περίπτωση η κορούλα μου δεν ενοχλήθηκε καθόλου που ήπιε απο το μπιμπερό αγελαδινό γάλα και πιστεύω οτι σε αυτό συνέβαλε το οτι απογαλακτισε πολύ σταδιακά (καθε 15 ημέρες αντικαθιστούσα 1 γεύμα θηλασμού με 1 γεύμα στερεάς τροφης εκτός απο το πρωϊνο γαλα και το βράδυ πριν τον ύπνο ) :wink:

το αστεράκι μας γεννήθηκε 01-09-07

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο μανούλες που τα καταφέρατε και θηλάσατε τόσο πολύ. Εγώ την πρώτη φορά μόνο 4 μήνες, ήμουν όμως παντελώς άσχετη και δεν είχα βοήθεια απο πουθενά και δεν είχα ανακαλύψει και το parents. Τώρα ελπίζω να καταφέρω να θηλάσω περισσότερο και ήθελα να σας ρωτήσω πότε ξεκινήσατε στερεές τροφές και μετά αν μειώθηκε το γάλα σας. Πώς να κρατήσεις την ισορροπία?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξανθή μου η συμβουλή μου είναι να ενημερωθείς τώρα που είσαι έγκυος όσο μπορείς για τον θηλασμό, τι πρέπει και τι δεν πρέπει να κάνεις.

Προσωπικά με βοήθησε πολύ το βιβλίο της παιδιάτρου Άννα Πατσούρου. Είναι δύο τόμοι ειδικά ο πρώτος είναι απαραίτητος. Διαβάζοντας το κατάλαβα τα λάθη μου και έγινα τούρμπο με τον παιδίατρο :twisted: που ήταν πιό άσχετος με τον θηλασμό και οδηγήθηκα σε αποθηλασμό.

Τα βιβλία το έχω πάρει μαζί με μία φίλη μου που έχει δύο παιδάκια. Το πρώτο της το θήλασε λίγους μήνες ενώ τώρα θηλάζει με επιτυχία τον 6ο μήνα. Κάνουν 50 ευρώ και θα την ρωτήσω κι αν συμφωνήσει και εσύ τα θέλεις να κανονίσουμε να συναντηθούμε να σου τα δώσω δωρεάν. Εγώ τα έχω ξεσκονίσει...

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να σας ρωτήσω πότε ξεκινήσατε στερεές τροφές και μετά αν μειώθηκε το γάλα σας. Πώς να κρατήσεις την ισορροπία?

 

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας, οι στερεές τροφές είναι καλό να ξεκινούν μετά τον 6ο μήνα. Για μερικά μωρά μπορεί να ξεκινήσουν λίγο νωρίτερα ή αργότερα (ακόμη και μετά τον 8ο).

 

Όταν ξεκινούν οι στερεές τροφές δεν αντικαθιστούμε γεύματα θηλασμού. Τις προσφέρουμε ανάμεσα στα γεύματα θηλασμού. Όταν το μωρό είναι έτοιμο και κάνει μεγαλύτερα γεύματα στερεών, μπορεί να καθυστερήσει να θηλάσει. Εμείς δεν επιδιώκουμε να αντικατασταθούν γεύματα θηλασμού αλλά αν το μωρό μόνο του τα αντικαταστήσει έχει καλώς.

 

Η εισαγωγή των γευμάτων πρέπει να είναι σταδιακή. Δηλαδή τις πρώτες 2 εβδομάδες εισάγουμε μόνο τα φρούτα. Μετά τα λαχανικά.

 

Μετά από 2 εβδομάδες λαχανικών μπορεί να προστεθεί και το κρέας μαζί με αυτά.

 

Δεν βιαζόμαστε να προσθέσουμε 3ο γεύμα ειδικά αν το μωρό κάνει λίγα γεύματα θηλασμού.

 

Μεταξύ των γευμάτων στερεών φροντίζουμε να υπάρχει τουλάχιστον ένα κανονικό γεύμα θηλασμού.

 

Δεν δίνουμε τροφές από κουτί (ρυζάλευρο, φαρίν λακτέ κλπ) γιατί περιέχουν αγελαδινό γάλα και ζάχαρη. Δεν έχουν αν προσφέρουν κάτι στο παιδί. Προτιμούμε τα φρούτα ακόμη και αν αυτό σημαίνει ότι τα δίνουμε για 2η φορά την ίδια μέρα.

 

Δυστυχώς οι περισσότεροι παιδίατροι δεν είναι ούτε στοιχειωδώς ενημερωμένοι για το θηλασμό και προτείνουν αντικατάσταση των γευμάτων θηλασμού και θηλασμό μόνο πρωί βράδυ. Αυτές είναι οδηγίες για μωρά που δεν θηλάζουν και πρέπει να περιορίσουν το αγελαδινο γάλα σε 2 γεύματα αλλιώς μπορεί να έχουν πρόβλημα αναιμίας. Στο θηλασμό δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Το μητρικό γάλα εξακολουθεί να είναι η κύρια τροφή του βρέφους και το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του. :)

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά με βοήθησε πολύ το βιβλίο της παιδιάτρου Άννα Πατσούρου. Είναι δύο τόμοι ειδικά ο πρώτος είναι απαραίτητος. Διαβάζοντας το κατάλαβα τα λάθη μου και έγινα τούρμπο με τον παιδίατρο :twisted: που ήταν πιό άσχετος με τον θηλασμό και οδηγήθηκα σε αποθηλασμό.

 

Το κακό είναι ότι στην εκπαίδευσή του οι παιδίατροι δεν μαθαίνουν τίποτα για το θηλασμό. Μόνο αν ενδιαφερθούν μόνοι τους μπορεί να μάθουν κάποια πράγματα.

 

Αν ανοίξετε όλες τις παιδιατρικές που διδάσκονται, θα δείτε ότι δεν υπάρχει καμία οδηγία για θηλασμό. Συνήθως έχουν μόνο μία σελίδα για τα θετικά του μητρικού γάλακτος. Τίποτα περισσότερο... :?

Link to comment
Share on other sites

Ζωη μου εχεις δικιο δεν ειχα καμμια βοηθεια και καμμια πληροφορια πανω στο θεμα του θηλασμου ασε που εδω και μερικες μερες διαβαζω το topic περι θηλασμου και ανακαλυπτω συνεχεια νεα πραγματα και τεχνικες που θα με βοηθησουν πολυ με την δευτερη αποπειρα να θηλασω το μωρακι μου οσον αφορα τα βιβλια και φυσικα ενδοιαφερομαι πολυ :)

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα ειμαι στον 11ο και θηλαζω ακομα.

ξεκινησα με πιστη οτι επρεπε να θηλασω και προσπαθησα πολυ!

τις πρωτες 40 μερες δεν ξυπνουσε να φαει και επειδη δεν επερνε βαρος την ξυπνουσα εγω .εβγαζα με το θηλαστρο 30 με 40 μλ - μαζι με συμπληρωμα .επειτα απο τις 40 ημερες αφου πηρε τα πανω της κοψαμε το ξενο και συνεχισαμε αποκλειστικα εως τον 6ο μηνα .μετα ξεκινησε και νερο λιγο-λιγο (δε της αρεσε καθολου).με την εναρξη της τροφης παρουσιασε αλεργια στο γιαουρτι -απογευματινο και το σταματησαμε .ξαναδοκιμασαμε στον 7ο και 8ο αλλα τα ιδια με μεγαλυτερη ενταση .καναμε τεστ δερματικα και αιματολογικες και εχει αλεργια στο αγελαδινο γαλα .

τωρα ενω εχουμε γαλα ξενο που δεν την πειραζει δεν το πινει με τιποτα (ακομα και αν την αφησω νηστικια εως 10 ωρες -στην αρχη το ηπιε αμεσως για κανα 2 μερες )και το φτιαχνω κρεμα μαζι με δημητριακα που δεν περιεχουν γαλα για απογευματινο, μηπως και συνηθησει την γευση (λεμε τωρα ).αυτο γινεται εδω και 1μηνα και κατι .

επισης εχουμε καθυστερησει το αυγο ,ψαρι κλπ.τρωμε μονο μοσχαρι και κοτοπουλο με λαχανικα και τελευταια εχουμε προσθεσει και το πορτοκαλι-χυμο (εκανε περιστοματικα εντονη κοκκινιλα με σπυρακια )

σε ενα μηνα παω στην δουλεια και αν και θηλαζω μονο πρωι και βραδυ ,ανησυχω αν θα τα καταφερουμε ....

οι γιατροι μου (πιαδιατρος -αλεργιολογος )μου λενε πως θα ξεπερασει την αλεργια μετα τους 18μηνες .τι λετε εσεις ?

νομιζω πω ςπρεπει να περιμενω το παιδι να ηρεμισει και να προσπαθουμε σιγα σιγα .δεν μπορω να φανταστω να θηλαζω βεβαια εως τα 2 χρονια της μου φαινεται βουνο....

απο οτι βλεπω εδω ενω πιστευα οτι εχω κανει ρεκορ στον θηλασμο τελικα δεν ειχα ενημερωθει καθολου καλα και για την εισαγωγη των τροφων και για την τροποποηση των γευματων .ελπιζω να κανω το σωστο απο δω και περα τουλαχιστον[/b]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έχω την αίσθηση ότι, πέραν των τροφών που θα δείτε από μόνοι σας το θέμα αλλεργίας, ανεκτικότητας κλπ, στον θηλασμό θα σας "καθοδηγήσει" η μικρή σας.

Εγώ τον δικό μας τον θήλασα 14 μήνες ακριβώς. Από τους 7 είχα αρχίσει σταδιακά να βάζω φρούτα, λαχανικά, κρέας, ψάρι, αβγό μέχρι περίπου τον 10ο 11ο που πλέον τα έτρωγε και τα τρώει όλα. Ευτυχώς στο θέμα φαγητού ήταν και είναι πολύ εύκολος και δοκιμάζει τα πάντα, επίσης δεν έχει βγάλει μέχρι στιγμής καμία αλλεργία.

Έκοψα σταδιακά το βραδυνό γάλα και άρχισα να δίνω αγελαδινό, στην αρχή μια στις 4 μέρες, μετά μια στις 3 και τελικά δεν του έδωσα ένα βράδυ και το επόμενο ούτε καν το ζήτησε το στήθος. Είδε τον μπαμπα του με το μπιμπερό (δεν τον τάισα εγώ, επίτηδες γιατί τη δική μου αγκαλιά την είχε συνδυάσει με στήθος ενώ του άντρα μου με μπιμπερό) και τον πλησίασε, σκαρφάλωσε και άρχισε να πίνει γάλα. Τελευταία όμως, μας κάνει κόλπα και μόλις το βλέπει το΄γάλα δεν τρελαίνεται κιόλας... προτιμά νερό, ψωμάκι κλπ κλπ....

υπομονή!

Link to comment
Share on other sites

τωρα ενω εχουμε γαλα ξενο που δεν την πειραζει δεν το πινει με τιποτα (ακομα και αν την αφησω νηστικια εως 10 ωρες -στην αρχη το ηπιε αμεσως για κανα 2 μερες )και το φτιαχνω κρεμα μαζι με δημητριακα που δεν περιεχουν γαλα για απογευματινο, μηπως και συνηθησει την γευση (λεμε τωρα ).αυτο γινεται εδω και 1μηνα και κατι .

τα υποαλλεργικά γάλατα έχουν υδρολυμένες τις πρωτεΐνες του γάλακτος και βρωμάνε ψαρίλα, είναι πού δύσκολο να τα δεχθεί ένα παιδί άνω των 3 μηνών, πόσο μάλλον ένα πολύ μεγαλύτερο.

Αν δεν είναι τέτοιο γάλα και είναι από σόγια, τότε και αυτό μυρίζει περίεργα και δεν έχει ευχάριστη γεύση.

Δεν είναι καλή ιδέα να φορτώνεις ένα μωρό με αλλεργίες με τέτοια γάλατα γιατί μπορεί να παρουσιάσει αλλεργία και σε αυτά. Είναι καλύτερα να αποφεύγεις την έκθεση σε αλλεργιογόνους παράγοντες. Έτσι έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να ξεπεράσει πιο γρήγορα τις αλλεργίες.

Όσο το εκθέτεις το παιδί, τόσο αυξάνεις τις πιθανότητες να μην ξεπεράσει την αλλεργία.

 

αν και θηλαζω μονο πρωι και βραδυ ,ανησυχω αν θα τα καταφερουμε ....

δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και γιατί θηλάζει μόνο πρωί και βράδυ και όχι και απόγευμα και ενδιάμεσα;

το μητρικό γάλα μπορεί να βοηθήσει αυτή την κατάσταση και είναι πιο εύκολο να διατηρήσεις τη γαλουχία με περισσότερα γεύματα παρά με δύο.

Ειδικά για ένα μωρό με αλλεργίες, είναι απαραίτητο να έχει άφθονο μητρικό γάλα διαθέσιμο για κάθε περίπτωση ανάγκης.

 

Το απογευματινό που δίνεις δημητριακά με ξένο γάλα, αντικατέστησέ το με θηλασμό και αν θέλει το μωρό και στερεές να του δίνεις φρούτα, όχι δημητριακά που επίσης επιδεινώνουν τις αλλεργίες.

 

οι γιατροι μου (πιαδιατρος -αλεργιολογος )μου λενε πως θα ξεπερασει την αλεργια μετα τους 18μηνες .

είναι η ηλικία που συνήθως τα μωρά ξεπερνούν τις αλλεργίες, σωστά σου τα είπανε. Όμως δεν σου έδωσαν σωστές οδηγίες για το θηλασμό. Το δεύτερο εξάμηνο της ζωής του παιδιού το μητρικό γάλα παραμένει η κύρια τροφή του. Η μείωση σε δύο μόνο γεύματα μπορεί να μειώσει την παραγωγή τόσο που να οδηγήσει σε αποθηλασμό, κάτι που είναι ιδιαίτερα επικίνδυνο για μωρά που έχουν αλλεργία στο αγελαδινό γάλα.

νομιζω πω ςπρεπει να περιμενω το παιδι να ηρεμισει και να προσπαθουμε σιγα σιγα .δεν μπορω να φανταστω να θηλαζω βεβαια εως τα 2 χρονια της μου φαινεται βουνο....

Αν χαλαρώσεις θα είναι πιο εύκολο! Το να ετοιμάζεις πρωινό και βραδυνό είναι πιο δύσκολο! Ο θηλασμός είναι βολικός για μαμάδες που τεμπελιάζουν, που δεν είναι πολύ προνοητικές όταν βγαίνουν έξω που ταξιδεύουν.... Το να έχεις έτοιμα γεύματα οπουδήποτε, οποτεδήποτε είναι μεγάλη ευκολία! :wink:

 

Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας λέει ότι είναι καλό να θηλάζουμε τα μωρά μας για τουλάχιστον 2 χρόνια και πέρα από αυτό όσο η μητέρα και το παιδί επιθυμούν. Τα 2 χρόνια είναι με κριτήριο την υγεία του παιδιού και μόνο, όχι συνολικά τις ανάγκες του.

 

Για να κάνεις ρεκόρ στο θηλασμό είναι πολύ δύσκολο! Ο μέσος όρος σε παγκόσμια κλίμακα το 1978 ήταν 4,2 χρόνια με τυπική απόκλιση 2,2 χρόνια. Δηλαδή μέσα στο 95% των παιδιών που εξετάστηκαν υπήρχα κάποια που αποθήλαζαν μετά τα 6,5 χρόνια. Φυσικά υπήρχαν παιδιά (στο 5%) που αποθήλαζαν και πολύ μετά, στα 7,5-8 χρόνια. :wink:

Τώρα ο μέσος όρος έχει μειωθεί γιατί τα ξένα γάλατα έχουν διαδοθεί και σε άλλες χώρες που το 1978 μόνο θήλαζαν, όμως έχει αυξηθεί τη τυπικη απόκλιση, οπότε πάλι υπάρχουν παιδιά που αποθηλάζουν σε μεγάλη ηλικία! :wink:

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα πως τα ειδικα γαλατα για αλεργιες αντι να βοηθουν να εξαφανιστουν αυτες ,μπορει να λειτουργησουν αντιθετα!

θηλαζω μονο πρωι και βραδυ γιατι τα ενδιαμεσα γευματα τη καλυπτουν.το πρωι θηλασμος ,επητα τα φρουτα και πλεον και ο χυμος .το μεσημερι η σουπιτσα με κοτοπουλο ή μοσχαρι και λαχανικα και το απογευμα διναμε αντι για γιαουρτι ,κρεμα δημητριακων στην αρχη με νερο υστερα με αυτο το γαλα (που την τρωει μια χαρα .και το βραδυ θηλασμος .ενδιαμεσα τρωει λιγο ψωμακι ή καροτο που της αρεσει πολυ ,μονο και μονο για τα δοντακια της σπανια καταπινει κανα ψιχουλακι.

τωρα το γαλα δεν ξερω πως να το περιγραψω χωρις να πω την εταιρια. παντως δεν ειναι το τελειως υποαλεργικο που γραφεται σε βιβλιαριο υγειας . στην αρχη των τροφων θηλαζα και ενδιαμεσα .μεχρι να μαθει και οποτε το ζητουσε.τωρα ειναι χορτατη και το μονο που θελει ειναι λιγο αγκαλιτσα για να κοιμηθει .

γενικα τρωει σχεδον καθε 4 ωρες το πολυ και δεν παραπονιεται .ισα ισα εγω προσπαθω να της κρατησω το ωραριο χωρις να της πεφτουν ολα μαζι ή να ξεχναμε γευματα.

παντως οποτε εχει χρειαστει να της δωσω σε ασχετη στιγμη γαλα δεν εχω προβλημα με το δικο μου .κυριως το βραδυ οταν ξυπναει περιπου 2 ή 3 φορες την εβδομαδα ενδιαμεσα ,την θηλαζω και δεν εχω παλι προβλημα με το πρωινο γαλα .νομιζω πως ακομα κι αν ξεκινησω και αλλο γευμα δεν θα ειχα προβλημα το τον θηλασμο .

το γεγονος οτι θα λειπω ομως το μεσημερι εως της 4 μαλλον δεν μου επιτρεπει να την θηλαζω παρα μονο το απογευμα οπως λετε .

η δικη σας προταση ειναι δηλαδη να μην προσπαθω με το υποαλεργικο γαλα να συνεχισω με θηλασμο και να το ξαναδω νμε τον γιατρο μου οταν θα της φυγει τελειως να πιει κανονικο?

ισως αυτο χρειαζεται -να χαλαρωσω και να οργανωσω καλυτερα τον δικο μου χρονο με την δουλεια και οχι το παιδι .. :shock:

Link to comment
Share on other sites

δεν ηξερα πως τα ειδικα γαλατα για αλεργιες αντι να βοηθουν να εξαφανιστουν αυτες ,μπορει να λειτουργησουν αντιθετα!

Κανένα ειδικό γάλα δεν έχει θεραπευτική επίδραση!

 

Τα ειδικά γάλατα αν είναι απο υδρολυμένες πρωτεΐνες αγελαδινού γάλακτος, συμβάλλουν στο να μην εμφανίζει το παιδί την αλλεργία, αν αυτή είναι ήπια. Σε σοβαρή αλλεργία δίνεται υποκατάστατο γάλακτος που παρασκευάζεται από σόγια και μπορεί το παιδί να εμφανίσει αλλεργία στη σόγια.

 

θηλαζω μονο πρωι και βραδυ γιατι τα ενδιαμεσα γευματα τη καλυπτουν.το πρωι θηλασμος ,επητα τα φρουτα και πλεον και ο χυμος .το μεσημερι η σουπιτσα με κοτοπουλο ή μοσχαρι και λαχανικα και το απογευμα διναμε αντι για γιαουρτι ,κρεμα δημητριακων στην αρχη με νερο υστερα με αυτο το γαλα (που την τρωει μια χαρα .και το βραδυ θηλασμος .ενδιαμεσα τρωει λιγο ψωμακι ή καροτο που της αρεσει πολυ ,μονο και μονο για τα δοντακια της σπανια καταπινει κανα ψιχουλακι.

Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν χρειάζεται επιπλέον γάλα. Το γάλα το προσφέρεις και ανάμεσα στα γεύματα.

 

τωρα το γαλα δεν ξερω πως να το περιγραψω χωρις να πω την εταιρια.

 

γράφει στο κουτί τα συστατικά του.

 

 

το γεγονος οτι θα λειπω ομως το μεσημερι εως της 4 μαλλον δεν μου επιτρεπει να την θηλαζω παρα μονο το απογευμα οπως λετε .

μπορείς να τη θηλάζεις το πρωί, το απόγευμα, το βράδυ. Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με ένα τόσο μεγάλο παιδί.

 

η δικη σας προταση ειναι δηλαδη να μην προσπαθω με το υποαλεργικο γαλα να συνεχισω με θηλασμο

Δεν είναι δική μου η πρόταση, είναι αυτό που προτείνεται από τους αλλεργιολόγους. Το μητρικό είναι το μόνο κατάλληλο. Το άλλο το χρειάζεται η μαμά που δεν επιθυμεί να θηλάσει.

 

και να το ξαναδω νμε τον γιατρο μου οταν θα της φυγει τελειως να πιει κανονικο?

Για τον άνθρωπο το μόνο κανονικό γάλα είναι το ανθρώπινο. Το αγελαδινό είναι κανονικό μόνο για τα μοσχαράκια! :wink:

 

ισως αυτο χρειαζεται -να χαλαρωσω και να οργανωσω καλυτερα τον δικο μου χρονο με την δουλεια και οχι το παιδι ..

Δεν χρειάζεται καμία οργάνωση! Ο θηλασμός είναι για τις ανοργάνωτες! Πρωινό στο κρεβάτι, βραδυνό στο κρεβάτι, απογευματινό στον καναπέ! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Κανένα ειδικό γάλα δεν έχει θεραπευτική επίδραση!

 

γράφει στο κουτί τα συστατικά του.

 

η δικη σας προταση ειναι δηλαδη να μην προσπαθω με το υποαλεργικο γαλα να συνεχισω με θηλασμο

Δεν είναι δική μου η πρόταση, είναι αυτό που προτείνεται από τους αλλεργιολόγους. Το μητρικό είναι το μόνο κατάλληλο. Το άλλο το χρειάζεται η μαμά που δεν επιθυμεί να θηλάσει.

 

και να το ξαναδω νμε τον γιατρο μου οταν θα της φυγει τελειως να πιει κανονικο?

Για τον άνθρωπο το μόνο κανονικό γάλα είναι το ανθρώπινο. Το αγελαδινό είναι κανονικό μόνο για τα μοσχαράκια! :wink:

 

ισως αυτο χρειαζεται -να χαλαρωσω και να οργανωσω καλυτερα τον δικο μου χρονο με την δουλεια και οχι το παιδι ..

Δεν χρειάζεται καμία οργάνωση! Ο θηλασμός είναι για τις ανοργάνωτες! Πρωινό στο κρεβάτι, βραδυνό στο κρεβάτι, απογευματινό στον καναπέ! :wink:

 

σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας αλλωστε αυτο ψαχνω εδω και καιρο και δεν ειχα την δυνατοτητα να ερθω σε επικοινωνια με το σαιτ.

θα προσπαθησω επισης να ειμαι καλυτερη στην χρηση

της γλωσσας και της ορθογραφιας ωστε να μην ξαναδωσω την εντυπωση πως δεν γνωριζω οτι τα συστατικα του γαλακτος ειναι πανω στο κουτι ,οτι το γαλα της αγελαδος προοριζεται για τα μοσχαρακια καταρχην και δεν ειναι το κανονικο και οτι μπορω να θηλαζω οτι ωρα θελω .

καλο απογευμα....

Link to comment
Share on other sites

νινα13 από τα λίγα που κατάλαβα γιατί δεν παρακολούθησα απο την αρχή την ιστορία σου και επειδή και το δικό μου παιδί παρουσίασε αλλεργία στα γαλακτοκομικά έχω να σου πω το εξής :

το μόνο φάρμακο για να περάσει γρήγορα η άλλεργία είναι ο μητρικός θηλασμός.

Στεναχωρίεσαι που το μωρό δε πίνει το υποαλλεργικό αλλα πως μπορεί να το συγκρίνει σε γευση , αισθηση , μυρωδια με το μητρικό.

Το μωρό κάνει τη πιο φυσιολογική επιλογή, διαλέγει το γάλα της μαμάς του.

Επειδή στη δικιά μας περίπτωση κόψαμε το μητρικό γάλα λόγω ανωτέρας βίας έχω να σου πω ότι το δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από ένα παιδί που πίνει το γάλα της μαμάς του και έμμεσα να καταπολεμάει κάτι τόσο ύπουλο.

Να ξέρεις οτι τα παιδιά που θηλάζουν φτάνουν πιο γρήγορα στην ανοσία απο οτι το αντίθετο.

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω επισης να ειμαι καλυτερη στην χρηση

της γλωσσας και της ορθογραφιας ωστε να μην ξαναδωσω την εντυπωση πως δεν γνωριζω οτι τα συστατικα του γαλακτος ειναι πανω στο κουτι

επειδή δεν θέλεις να αναφέρεις την εταιρεία (αν και δεν αποτελεί διαφήμιση η απλή αναφορά, μην ανησυχείς! :wink: ) μπορεί να αναφέρεις τα συστατικά ή με βάση τα συστατικά να ψάξεις περισσότερες πληροφορίες στο διαδίκτυο

 

οτι το γαλα της αγελαδος προοριζεται για τα μοσχαρακια καταρχην και δεν ειναι το κανικό

δυστυχώς στις μέρες η υποκουλτούρα του θηλασμού έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο που αντανακλάται και στη γλώσσα που χρησιμοποιούμε.

 

Οι επισημάνσεις έγιναν για γενικότερο προβληματισμό και όχι για να θίξουν τη χρήση της γλώσσας από κάποιον συγκεκριμένα. :wink:

 

Τα ποστ διαβάζονται από πολλές μητέρες και πολύ καιρό μετά τη δημοσιεύση, οπότε τα όποια σχόλια γράφονται για να βοηθηθεί πολύ περισσότερος κόσμος! :)

 

Θεωρούμε κανονικό το γάλα που αγοράζουμε και ποτέ το μητρικό. Αμφιβάλλουμε πάντα για την επάρκεια και καταλληλότητα του μητρικού γάλακτος και ποτέ για το γάλα που αγοράζουμε παρά τα όσα σκάνδαλα έχουν συμβεί (αφλατοξίνες, μελαμίνη, μικρόβια...).

 

Ζούμε σε μια κοινωνία που έχει θεοποιήσει την κατανάλωση του γάλακτος και των προϊόντων του ενώ στην πραγματικότητα κανένα θηλαστικό δεν χρειάζεται γάλα μετά τον αποθηλασμό του. Ειδικότερα η κατανάλωση γαλακτοκομικών άλλου θηλαστικού που γίνεται από τον άνθρωπο, έχει ενοχοποιηθεί για πάρα πολλά. Έχουμε φτάσει να ανησυχούμε μόνο όταν το μωρό δεν πίνει αγελαδινό γάλα και πολύ σπάνια αν δεν πίνει ανθρώπινο γάλα.

 

Οι παιδίατροι επιμένουν στο να καταναλώνουν τα μωρά ρυζάλευρο και φαρίν λακτέ που δεν προσφέρουν τίποτα πέρα από θερμίδες με επικίνδυνες ουσίες. Δεν υπάρχει ούτε μία επιστημονική τεκμηρίωση όχι για την αναγκαιότητα αυτών των τροφών (που σίγουρα δεν είναι αναγκαίες) αλλά για το ότι έχουν κάτι θετικό να προσφέρου. Κι όμως χάρην κέρδους οι παιδίατροι επιμένουν.

Link to comment
Share on other sites

νινα13 από τα λίγα που κατάλαβα γιατί δεν παρακολούθησα απο την αρχή την ιστορία σου και επειδή και το δικό μου παιδί παρουσίασε αλλεργία στα γαλακτοκομικά έχω να σου πω το εξής :

το μόνο φάρμακο για να περάσει γρήγορα η άλλεργία είναι ο μητρικός θηλασμός.

Στεναχωρίεσαι που το μωρό δε πίνει το υποαλλεργικό αλλα πως μπορεί να το συγκρίνει σε γευση , αισθηση , μυρωδια με το μητρικό.

Το μωρό κάνει τη πιο φυσιολογική επιλογή, διαλέγει το γάλα της μαμάς του.

Επειδή στη δικιά μας περίπτωση κόψαμε το μητρικό γάλα λόγω ανωτέρας βίας έχω να σου πω ότι το δεν υπάρχει καλύτερο πράγμα από ένα παιδί που πίνει το γάλα της μαμάς του και έμμεσα να καταπολεμάει κάτι τόσο ύπουλο.

Να ξέρεις οτι τα παιδιά που θηλάζουν φτάνουν πιο γρήγορα στην ανοσία απο οτι το αντίθετο.[/quote

δεν με πειραζει καθολου που θηλαζω ακομα .ουτε και για ποσο θα χρειαστει να συνεχισω γιατι η μικρη δεν θα μπορει να πει αγελαδινο.ουτε γιατι δεν επιλεγει το γαλα της milupa (alergy digest). το οποιο επιλεξαμε υστερα απο πολλα δερματικα τεστ ,αντι τον θηλασμο.φυσικα και καταλαβαινω πως αυτο ειναι το λογικο .ισα ισα που χαιρομαι που τουλαχιστον θηλασα 6 μηνες ξενιαστα-που δεν ηξερα για την αλλεργια -και δεν πιεστηκα να σταματησω πιο νωρις .

οι αλλεργιες ειναι κατι που δεν μπορεις να προβλεψεις ουτε αν θα συμβουν ουτε για ποσο .επειδη δεν ειχα ξανακουσει γαι αλλεργια στο γαλα και μου ρθε πολυ ξαφνικο,θα ηθελα να ειμαι πιο ενημερωμενη και για την πορεια της αλεργιας.

για παραδειγμα αυτο δεν μου το χε πει κανεις : οτι ο θηλασμος θα βοηθησει στην ανοσια .αντιθετα ειχα καταλαβει πως δινοντας σιγα σιγα γαλα αγελαδινο εστω και αυτο που εχουν αφαιρεθει συστατικα ,το παιδι αποκτα αντισωματα και μπορει να ερθει πιο γρηγορα στην ανοσια.

ισως και εγω να μην ρωτησα σωστα . :?

Link to comment
Share on other sites

για παραδειγμα αυτο δεν μου το χε πει κανεις : οτι ο θηλασμος θα βοηθησει στην ανοσια .αντιθετα ειχα καταλαβει πως δινοντας σιγα σιγα γαλα αγελαδινο εστω και αυτο που εχουν αφαιρεθει συστατικα ,το παιδι αποκτα αντισωματα και μπορει να ερθει πιο γρηγορα στην ανοσια.

ισως και εγω να μην ρωτησα σωστα . :?

 

Δεν θα έπρεπε να ρωτήσεις! Θα έπρεπε να σε ενημερώσουν, υποχρέωση δική τους είναι να γνωρίζουν και να ενημερώνουν τον γονέα που πάει εκει με το παιδί του.

 

Η παραπληροφόρηση για το θηλασμό ξεκινάει από τους γιατρούς...

 

Η ορθή τακτική θα ήταν να σε ενημερώσουν για τα θετικά του θηλασμού στα θέματα των αλλεργιών και ειδικότερα στην αλλεργία στο αγελαδινό γάλα (στην προκειμένη περίπτωση οι περισσότεροι αλλεργιολόγοι τα γνωρίζουν), μετά να σε ρωτήσουν αν θέλεις συνεχίσεις να θηλάζεις και να μην ψάξουν καν για το αν κάποιο γάλα το ανέχεται το παιδί.

 

Η οδηγία θα έπρεπε να είναι "θήλασε όσο περισσότερο μπορείς".

:wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...