Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;


mamouni

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;  

839

  1. 1. Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;

    • Καθολου (το στήθος μου δεν έκανε γάλα/ δεν με ενημέρωσαν επαρκώς)
    • 1-2 μηνες
    • 3-4 μηνες
    • 5-6 μηνες
    • Πάνω απο δύο χρόνια
    • Γύρω στα δύο χρόνια
    • Γύρω στον ένα χρόνο


Recommended Posts

ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ: ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ 4 ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 40 ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΜΕΡΩΝ ΚΙ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ,Η ΜΙΚΡΗ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΙΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕ. Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ...ΚΙ ΕΝΩ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ??????????????ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕ ΗΤΑΝ ΕΥΤΥΧΙΜΕΝΟ!!!!!!!

ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΚΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ (ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ) Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΕ ΠΙΑ Ο,ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ, (ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΣΙΔΗΡΟ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ...)

Τ Ε Λ Ι Κ Α ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ (ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΙΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ) ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΤΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ - ΚΑΛΗ ΤΗΣ ΩΡΑ- ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ Μ Η Τ Ρ Ι Κ Ο Υ ΓΑΛΑΚΤΟΣ.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ -ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ- ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ- ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ Ή ΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΣ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΟΥΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΦΟΣΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ. ΘΗΛΑΣΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑ 15 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΦΛΕΡΤΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ...ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΑΦΗ.

νινα13 ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ (ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ 2η ΦΟΡΑ) ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ FORUM ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

το αστεράκι μας γεννήθηκε 01-09-07

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΣΤΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ: ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ 4 ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΥΣ. ΑΠΟ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΩΝ 40 ΠΕΡΙΠΟΥ ΗΜΕΡΩΝ ΚΙ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ,Η ΜΙΚΡΗ ΕΚΛΑΙΓΕ ΣΥΧΝΑ ΚΑΙ ΠΑΡΗΓΟΡΙΟΤΑΝ ΜΟΝΟ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕ. Ο ΠΡΩΤΟΣ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΜΕΝΕ ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ ΜΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ...ΚΙ ΕΝΩ ΑΛΛΑΞΑ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΔΙΕΓΝΩΣΕ ΚΟΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΕ ΠΕΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΓΑΛΑ ΣΤΟΥΣ ΚΟΛΙΚΟΥΣ??????????????ΣΗΜΕΙΩΤΕΟΝ ΟΤΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΜΟΥ ΔΕΝ ΜΕ ΑΦΗΝΕ ΝΑ ΔΩΣΩ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΟΤΑΝ ΘΗΛΑΖΕ ΗΤΑΝ ΕΥΤΥΧΙΜΕΝΟ!!!!!!!

ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΑΝ ΟΙ ΚΟΛΙΚΟΙ ΚΙ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΑΡΚΕΤΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ (ΣΤΟΝ 6ο ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ) Η ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΣΥΝΕΣΤΗΣΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΜΗΤΡΙΚΟ ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΔΙΝΕ ΠΙΑ Ο,ΤΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ, (ΑΣΒΕΣΤΙΟ ΣΙΔΗΡΟ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ...)

Τ Ε Λ Ι Κ Α ΑΦΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΑΝΝΑΣ ΠΑΤΣΟΥΡΟΥ (ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΠΙΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΗ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ) ΚΑΙ ΤΟΥΣ 2 ΤΟΜΟΥΣ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΕΛΛΑΔΟΣ - ΚΑΛΗ ΤΗΣ ΩΡΑ- ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ Μ Η Τ Ρ Ι Κ Ο Υ ΓΑΛΑΚΤΟΣ.

ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ -ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ- ΕΧΟΥΝ ΜΙΑ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ-ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ- ΗΘΕΛΗΜΕΝΑ Ή ΜΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΤΡΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ. ΝΙΩΘΩ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΤΙΣ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΞΗΓΗΘΩ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΟΥΤΕ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΦΟΣΩΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ ΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΙΣ ΣΥΣΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ. ΘΗΛΑΣΑ ΤΗ ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΓΙΑ 15 ΜΗΝΕΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΩΣΩ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΠΑΡ'ΟΛΟ ΠΟΥ ΦΛΕΡΤΑΡΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ...ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΛΕΙΠΕΙ ΑΥΤΗ Η ΕΠΑΦΗ.

νινα13 ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ (ΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑ 2η ΦΟΡΑ) ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ FORUM ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΘΗΛΑΣΜΟΥ

[/i]καλημερα ! δεν το ανεφερα οτι ο παιδιατρος μου ειναι πολυ χαρουμενος που θηλαζω και ο μονος που οποτε τον συνανταμε με εμψυχωνει .ποτε δεν μου ειπε να σταματησω και ιδιαιτερα στην αρχη ενω η μικρη δεν επερνε βαρος το πρωτο δεκαημερο με αφησε να θηλαζω χωρις συμπληρωμα .επητα δωσαμε λιγο σε καποια γευματα εως τις 40 ημερες ,οπου μου ειπε να μην συνεχισω αφου ειχα γαλα.

για τις πρωτες 40 ημερες η μικρη δεν ξυπνουσε να φαει .

το στηθος φαινοταν οτι το χε πιο πολυ πιπιλα και δεν καταπινε .

παρολα αυτα μαζι με το θηλαστρο καταφερα να μην κοπει-αν και ξερω πως το θηλαστρο οδηγει συνηθως στην διακοπη -και μετα συνεχισαμε κανονικα.

ο παιδιατρος μου λεει να παρατεινω τον θηλασμο εως οσο μπορω .σε σχεση με την αλλεργια θεωρει οτι ειναι κατι που θα παραμεινει τουλαχιστον μεχρι τον 18ο .

ο αλλεργιολογος επισης θεωρει πως δεν αθ αλλαξουν τα δεδομενα νωριτερα .απλα με βοηθησε να βρω καποια εναλλακτικη τωρα που θα παω πισω στην δουλεια .

εργαζομαι μακρυα και θα κανω 70 χλ. την ημερα απο και προς το σπιτι ,ετσι εκοψα σταδιακα το γαλα ενδιαμεσα .απο οτι φαινεται κακως .τωρα για τα γαλατα τα ειδικα και τις κρεμες δημητριακων δεν με ενημερωσαν καλα .και αυτο απο οτι φαινεται θα ξανασυζητησω συντομα .

επισης δεν ξερω τι εχετε συναντησει αλλα συνηθως δεν κρατουν τον θηλασμο παραμονο 40 μερες και ισως λιγο παραπανω.τουλαχιστον οι μαμαδες που ξερω .σιγουρα ειναι επειδη δεν εχουν ενημερωθει σωστα .και γω στα τυφλα εφτασα εως εδω .αν και ειχα μαια και επητα παιδιατρο ,συμβουλες απο αλλες μαμαδες δεν ειχα .ειναι πολυ σημαντικο που σας μιλαω .και για τον θηλασμο και για ολη την αλλη πορεια .

:?

Link to comment
Share on other sites

παρολα αυτα μαζι με το θηλαστρο καταφερα να μην κοπει-αν και ξερω πως το θηλαστρο οδηγει συνηθως στην διακοπη -

 

Άλλος ένα μύθος! Το λάθος θήλαστρο ή η λάθος χρήση του θήλαστρου οδηγούν σε διακοπή.

 

Υπάρχουν μητέρες (και μέσα στο φόρουμ) που κατάφεραν αν διατηρήσουν τη γαλουχία πάνω από χρόνο μόνο με θήλαστρο (δεν κατάφεραν για διάφορους λόγους να θηλάσουν).

 

είναι πάρα πολλές οι μητέρες που με τη βοήθεια του θήλαστρου κατάφεραν να δώσουν κάτι τόσο πολύτιμο στα παιδάκια τους!

 

http://www.pumpingmoms.org/

 

 

ο παιδιατρος μου λεει να παρατεινω τον θηλασμο εως οσο μπορω .σε σχεση με την αλλεργια θεωρει οτι ειναι κατι που θα παραμεινει τουλαχιστον μεχρι τον 18ο .

ο αλλεργιολογος επισης θεωρει πως δεν αθ αλλαξουν τα δεδομενα νωριτερα .

σωστά σου τα είπανε!

 

απλα με βοηθησε να βρω καποια εναλλακτικη τωρα που θα παω πισω στην δουλεια .

δεν υπάρχει λόγος να έχεις τέτοιου είδους εναλλακτική από τη στιγμή που το μωρό παίρνει τόσες στερεές. :wink:

εργαζομαι μακρυα και θα κανω 70 χλ. την ημερα απο και προς το σπιτι ,ετσι εκοψα σταδιακα το γαλα ενδιαμεσα .απο οτι φαινεται κακως .

υποθέτω ότι θα λείπεις πάνω από 8 ώρες, ακόμη κι έτσι, δεν χρειάζεσαι την εναλλακτική του ξένου! :wink:

 

τωρα για τα γαλατα τα ειδικα και τις κρεμες δημητριακων δεν με ενημερωσαν καλα .και αυτο απο οτι φαινεται θα ξανασυζητησω συντομα .

ίσως να μην βγάλεις άκρη γιατί μπορεί και οι ίδιοι να μην είναι ενημερωμένοι... :?

 

επισης δεν ξερω τι εχετε συναντησει αλλα συνηθως δεν κρατουν τον θηλασμο παραμονο 40 μερες και ισως λιγο παραπανω.τουλαχιστον οι μαμαδες που ξερω .

γι αυτό κι εμείς μαζευόμαστε εδώ! για να μην νιώθουμε τόσο μόνες! :wink:

 

σιγουρα ειναι επειδη δεν εχουν ενημερωθει σωστα .και γω στα τυφλα εφτασα εως εδω .

δεν φταίει μόνο η έλλειψη ενημέρωσης, είναι κοινωνικό το φαινόμενο, ζούμε σε μια κοινωνία που ο θηλασμός δεν είναι ανεκτός. Χρειάζεται η ενημέρωση αλλά από μόνη της δεν είναι αρκετή!

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

επισης δεν ξερω τι εχετε συναντησει αλλα συνηθως δεν κρατουν τον θηλασμο παραμονο 40 μερες και ισως λιγο παραπανω.τουλαχιστον οι μαμαδες που ξερω .

γι αυτό κι εμείς μαζευόμαστε εδώ! για να μην νιώθουμε τόσο μόνες! :wink:

 

καλημερα ακριβως και γω για αυτο μπηκα ...γαι να μην νιωθω μονη..

θα ηθελα να σας ρωτησω επισης για τα λεγομενα σνακ ..

δλδ οποτε θελει να μασουλησει κατι συνηθως της δινω καροτο ή ψωμι εαν δεν εχω προσβαση -αν και πλεον τα κουβαλαω μαζι μου .

ακουσα οτι αλλες μαμαδες δινουν μπισκοτακια ετοιμα .αυτα δεν περιεχουν ζαχαρη ή ακομα χειροτερα συροπι γλυκοζης ?δεν ειναι καλυτερα να της φτιαξω κατι εγω ?μηπως ειναι πολυ νωρις ?πότε τα παιδια θα πρεπει να γνωρισουν την ζαχαρη ?

σκεφτομαι πως το καλοκαιρι θα ναι αρκετα μεγαλη και θα χει πιο πολλη επαφη με παιδακια που θα τρωνε παγωτα ή σοκολατες .ηδη γινεται πανικος οταν δεν της δινουμε κατι ..

δεν ξερω αν βιαζομαι παντως τωρα εχω χρονο και μπορω να δοκιμασω καποιες συνταγες που ισως με ελαχιστη ζαχαρη την καλυπτουν .ιδιαιτερα εαν βρισκόμαστε εξω .δεν ξερω εαν η σκετη σοκολατα αυτη που περιεχει εως και 70 %κακαο, σοκολατα ζαχαροπλαστη,μπορει να χρησιμοποιηθει ..

βεβαια ο συζυγος μου θεωρει πως θα καταφερουμε να ξεκινησει ολες αυτες τις λιχουδιες μετα τα 2ετη.νομιζω πως οσοσ αργοτερα τοσο καλυτερα αλλα μου φαινεται οτι θα μπει πιο νωρις απο τα δυο.

ιδιαιτερα με το γεγονος οτι θα την προσεχει η γιαγια κοντα στα ξαδελφια που ειναι μεγαλυτερα .

επισης δεν της εχω δωσει καθολου αλατι ακομα ..

σας ευχαριστω που με βοηθατε :D

Link to comment
Share on other sites

νινα 13 καλημέρα εμενα ο γιος μου απο τα 2 αρχισε να ζητα γλυκο δεν ειχε φαει πιο πριν αλλα τα εβλεπε στα περιπτερα και απο αλλα παιδακια στη πλατεια ετσι αρχισα με τα Kinder να τρωει μια φορα την εβδομαδα αλλα τωρα που ειναι στα 3 οοποτε μου ζητα κατι γλυκο πεταγομαι και του παιρνω επισης το αλατι τι ξεκινησαμε πιο νωρις μου ειχε πει ο παιδιατρος να του βαζω λιγο αλατι στο φαγητο του

vXPNp3.png

QcHZp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζοντας για χρόνια θηλασμού εδώ, εγώ λέω ταπεινά ότι θηλάζω 4μιση μήνες, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα - δόξα τω θεώ - και συνεχίζουμε...

 

Κι εμείς που θηλάσαμε χρόνια από εβδομάδες και μήνες ξεκινήσαμε και οι περισσότερες δεν είχαμε καν στο μυαλό μας ότι τα παιδιά θηλάζουν και μετά το χρόνο!

 

Μαζί με τα παιδιά μας μεγαλώνουμε κι εμείς και μαθαίνουμε! :)

Link to comment
Share on other sites

Θηλάζω τον μικρό Βερύκοκο 7,5 μήνες χωρίς κανένα πρόβλημα! Μέχρι τον 6ο μήνα ήταν σε αποκλειστικό θηλασμό. Τώρα πια τρώμε φρουτόκρεμα, λαχανικά και κρεμούλα δημητριακών.

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι ακόμα ξυπνάει τη νύχτα! Τον ταϊζω 1α με 2ο φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας... Είναι σωστό αυτό? Πόσο ακόμα θα κρατήσει? Το κάνει από πείνα ή από συνήθεια (ανασφάλεια)?

tZh5p3.png

G0KVp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο μου πρόβλημα είναι ότι ακόμα ξυπνάει τη νύχτα! Τον ταϊζω 1α με 2ο φορές κατά τη διάρκεια της νύχτας... Είναι σωστό αυτό? Πόσο ακόμα θα κρατήσει? Το κάνει από πείνα ή από συνήθεια (ανασφάλεια)?

 

Νομίζω ότι το έθεσες σωστά! :) Είναι πρόβλημα για σένα που ξυπνάς, για το μωρό είναι απλά κάτι φυσιολογικό. Ξυπνάει γιατί το έχει ανάγκη. Το ίδιο κάνουν και τα περισσότερα παιδιά ανεξάρτητα από το αν θηλάζουν ή όχι και μπορεί να το κάνουν και μέχρι μεγάλη ηλικία.

 

Ειδικότερα για τα παιδιά που θηλάζουν, μπορεί ο νυχτερινός θηλασμός να είναι κρίσιμος για τη διατήρηση της παραγωγής γι αυτό και ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας συνιστά ανεμπόδιστο θηλασμό μέρα και νύχτα και για το 2ο εξάμηνο της ζωής του μωρού. :wink:

Link to comment
Share on other sites

viva13, μην αγχώνεσαι! οι μεγάλες μου κόρες έφαγαν πρώτη φορά από την τούρτα των γενεθλίων τους όταν έκλειναν τα 3 τους χρόνια! Κι όσο για τα σνακ και τα άλλα παιδιά... Θυμάμαι είχαμε πάει σε ένα πάρτυ (η μεγάλη ήταν 4 χρόνων και η μικρή 3) όταν ήρθανε και οι δυο με κάτι μάτια τεράστια από την απορία. Δείχνοντάς μου ένα πιάτο με γαριδάκια ρώτησαν και οι δυο: "μαμά, τι είναι αυτά τα... καροτάκια???????????" :lol::lol:

Δεν τους άρεσαν, ευτυχως!!! Κι ακόμα δεν τους αρέσουν γιατί θεωρούν πως έχουνε πολύ αλάτι! Ξέρεις καμιά φορά τα παιδιά έχουνε καλύτερη αντίληψη των πραγμάτων από αυτή που νομίζουμε!

Καλή συνέχεια με το θηλασμό του τσουρεκιού σου! :D

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ακουσα οτι αλλες μαμαδες δινουν μπισκοτακια ετοιμα .αυτα δεν περιεχουν ζαχαρη ή ακομα χειροτερα συροπι γλυκοζης ?δεν ειναι καλυτερα να της φτιαξω κατι εγω ?μηπως ειναι πολυ νωρις ?

σωστοί οι προβληματισμοί σου! Είναι πολύ νωρίς και δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι!

πότε τα παιδια θα πρεπει να γνωρισουν την ζαχαρη ?

το ιδανικό θα ήταν το ΠΟΤΕ! αλλά πρακτικά δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα :? οπότε όσο πιο αργά τόσο πιο καλά!

 

Το παιδί ελέγχεται καλά μέχρι τα τρία περίπου, μετά γίνεται πιο κοινωνικό και ανταλάσσει απόψεις! Στο σχολείο αρχίζουν οι συζητήσεις για τα φαγητά και τα αμφότερα κεράσματα, οπότε...

 

σκεφτομαι πως το καλοκαιρι θα ναι αρκετα μεγαλη και θα χει πιο πολλη επαφη με παιδακια που θα τρωνε παγωτα ή σοκολατες .ηδη γινεται πανικος οταν δεν της δινουμε κατι ..

καλό θα ήταν να την κρατήσεις μακριά από τέτοια ερεθίσματα όσο μπορείς. Αν δεν μπορείς, τότε ας καταναλώνονται αυτές οι τροφές μόνο όταν υπάρχει το ερέθισμα.

 

δεν ξερω αν βιαζομαι παντως τωρα εχω χρονο και μπορω να δοκιμασω καποιες συνταγες που ισως με ελαχιστη ζαχαρη την καλυπτουν

Μάλλον βιάζεσαι. Δεν χρειάζεται καμία συνταγή και καθόλου ζάχαρη. Το παιδί έχει ανάγκη μόνο από φρέσκα φρούτα, λαχανικά και κρέας. Όλες οι άλλες τροφές δεν είναι απαραίτητες και κάνουν μόνο κακό, μικρό ή μεγάλο ανάλογα...

 

.ιδιαιτερα εαν βρισκόμαστε εξω .

για το έξω είναι ιδανικά τα φρούτα

 

αργότερα που θα ζητάει κάτι καλό είναι να έχεις ένα εναλλακτικό καλύτερο από αυτό που κυκλοφορεί αλλά για την ώρα είναι πολύ νωρίς

 

δεν ξερω εαν η σκετη σοκολατα αυτη που περιεχει εως και 70 %κακαο, σοκολατα ζαχαροπλαστη,μπορει να χρησιμοποιηθει ..

η σοκολάτα (που λατρεύω!!!) είναι πολύ διεγερτική για τα μικρά παιδιά, ακόμη και μικρή ποσότητα να κταναλώσουν μπορεί να έχουν υπερδιέγερση για ένα 24ωρο

 

δεν ενδείκνυται η κατανάλωσή της για τόσο μικρά παιδιά ακόμη και αν έχει πολύ λιγότερα συστατικά κακάο, πόσο μάλλον αυτή με τα περισσότερα

 

 

επισης δεν της εχω δωσει καθολου αλατι ακομα ..

Σύμφωνα με τις οδηγίες του Π.Ο.Υ. τα παιδιά μπορούν να τρώνε φαγητό ενηλίκων μετά τα 2. Τα νεφρά τους είναι ανώριμα και είναι πιο ασφαλές να περιμένουμε. Ειδικά τον πρώτο χρόνο είναι καλύτερα να μην δώσουμε καθόλου αλάτι. Το δεύτερο είναι καλό να περιορίζεται στην περιστασιακή κατανάλωση. Για να μην μαγειρεύεις ξεχωριστά όλο το δεύτερο χρόνο, μπορείς να μαγειρεύσεις το φαγητό σας χωρίς αλάτι, να ξεχωρίζεις τη μερίδα του παιδιού και μετά να προσθέτεις αλάτι στο δικό σας.

 

Αυτό το εφάρμοσα και τον πρώτο χρόνο, πχ μαγείρευα φασολάκια κι έβαζα στην κατσαρόλα και τα λαχανικά του παιδιού, τα έβγαζα και πρόσθετα αλάτι και λάδι στο δικό μας.

 

Για τη διατροφή του παιδιού θα βρεις άφθονο υλικό εδώ:

 

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1671

για να μην μπερδευτείς, τα βάζω κι εδώ (τα πρώτα λινκς δεν ισχύουν πια, τα έχω ξαναβάλει παρακάτω)

 

Nutrition

Infant and Young Child

 

Complementary Feeding

 

 

http://whqlibdoc.who.int/publications/2002/924154614X.pdf

 

 

Βιβλίο για τη διατροφή του παιδιού

Complementary feeding: Family foods for breastfed children

 

 

http://www.who.int/bookorders/anglais/detart1.jsp?sesslan=1&codlan=1&codcol=93&codcch=177

 

unicef 2005

συμπληρωματικές τροφές, θηλασμός στο 2ο εξάμηνο

 

http://www.unicef.gr/bf05.php

 

και

http://www.who.int/nutrition/publications/guiding_principles_compfeeding_breastfed.pdf

 

GUIDING

P R I N C I P L E S F O R

COMPLEMENTARY

F E E D I N G

O F T H E B R E A S T F E D CHILD

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι πολύ ευτυχισμένη που στο parents με αυτά που διαβάζω αισθάνομαι λιγότερο ufo από πριν... :lol::lol::lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι πολύ ευτυχισμένη που στο parents με αυτά που διαβάζω αισθάνομαι λιγότερο ufo από πριν... :lol::lol::lol:

 

Το κακό είναι ότι οι άλλοι θα σε βλέπουν σαν περισσότερο ufo!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Eίμαι πολύ ευτυχισμένη που στο parents με αυτά που διαβάζω αισθάνομαι λιγότερο ufo από πριν... :lol::lol::lol:

 

Το κακό είναι ότι οι άλλοι θα σε βλέπουν σαν περισσότερο ufo!!! :lol:

 

Πρόβλημά τους όχι δικό μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

 

Πρόβλημά τους όχι δικό μου!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :lol:

 

:lol: Φυσικά!

Εγώ το καλλιεργούσα το ύφος ufo!

 

Με ρωτούσαν ας πούμε γιατί δεν δίνω στερεές τροφές ακόμη

-Δεν θέλει... τι να κάνω;

- :shock: να δοκιμάσεις άλλους τρόπους, κολπάκια...

- :cool:, α, δεν μπορώ να ασχολούμαι με αυτά, αν θέλει να φάει, αν δεν θέλει τι να κάνουμε

- :shock: μα δεν πρέπει να μάθει το κουτάλι;

- :cool: θα το μάθει όταν το χρειαστεί!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mονο η δική μου τέτοιο ενθουσιασμό με το κουτάλι; της έδωσα στο χέρι της σήμερα ένα και το δάγκωνε με μία χαρά :lol:

Τι να πω, ο καθένας με το ζόρι του!!!! Πάντως όσο πάει στρώνει η κατάσταση! Έφτιαξε και ο καιρός και βολτάρουμε με τις ώρες... μες την ευτυχία το μωρό... όσο για τη μαμά... το βράδυ κάνω ποδόλουτρα για να συνέλθω! :lol:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι αν περασεις μια μεγαλη στεναχωρια σε περιοδο θηλασμου,υπαρχει πιθανοτητα να κοπει το γαλα..Υσχυει κατι τετοιο?Επισης αν δεν τρωει καλα η μητερα που θηλαζει μπορει να μειωθει το γαλα της?Και κατι τελευταιο..Μειωνεται το γαλα αν εχει περιοδο η μητερα?

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι αν περασεις μια μεγαλη στεναχωρια σε περιοδο θηλασμου,υπαρχει πιθανοτητα να κοπει το γαλα..Υσχυει κατι τετοιο?Επισης αν δεν τρωει καλα η μητερα που θηλαζει μπορει να μειωθει το γαλα της?Και κατι τελευταιο..Μειωνεται το γαλα αν εχει περιοδο η μητερα?

 

Στο πρώτο που ρωτάς η απάντηση είναι όχι. Υπάρχουν μητέρες που το διάστημα που θήλαζαν βίωσαν την απώλεια ενός άλλου παιδιού τους, όμως το γάλα δεν κόβεται από τη στενοχώρια

Για το δεύτερο, οι γυναίκες στην αφρική που υποσιτίζονται για χρόνια θηλάζουν μια χαρά τα μωρά τους. Αυτές μπορεί να έχουν πρόβλημα λόγω ασιτίας, όμως το γάλα τους επαρκεί για τα μωρά τους και μάλιστα όσο θηλάζουν προστατεύονται (τα μωρά) και από την ασιτία και από τις διάφορες ασθένειες λόγω κακών συνθηκών υγειινής (πχ. διάρροια) που υπάρχουν σ' αυτές τις χώρες.

Για την τρίτη ερώτηση, λίγες μέρες πριν την περίοδο μπορεί να υπάρχει μια παροδική μείωση του γάλακτος (το μωρό τότε μπορεί να είναι ανήσυχο και να αυξήσει τους θηλασμούς), όμως αυτό επανέρχεται μέσα σε μερικές μέρες

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει οτι αν περασεις μια μεγαλη στεναχωρια σε περιοδο θηλασμου,υπαρχει πιθανοτητα να κοπει το γαλα..

 

Η Αγλαΐα είχε πει κάποια στιγμή ότι λόγω έντονης στεναχώριας ή στρες μπορεί να επηρρεαστεί το αντανακλαστικό καθόδου και η μαμά να νομίζει ότι δεν έχει γάλα. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σχετικα με την ασιτια να αναφερω εγω

Απο τον Νοεμβριο εως το τελος του Ιανουαριου εχασα 10-12 κιλα χωρις να το θελω,ειχ γλιστρισει ο δακτυλιος παχυσαρκιας που ειχα στο στομαχιμμου και τελικα τον εβγαλα

Δεν μπορουσα να φαω τιποτα και εκανα εμετο και τα υγρα

Θηλαζα κανονικα

4

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια γειά σας!

Εγώ θήλαζα 20 μήνες αν και με μεικτή διατροφή λόγω άγνοιας δικής μου...Σταμάτησα γιατί έμεινα έγκυος και το παιδάκι μου σταμάτησε από μόνο του όταν αρχίσαμε να λέμε για το νινι που θα έρθει στον κόσμο και τότε θα θηλάζει εκείνο.Τότε ο γιος μου έφερνε μια κουκλίτσα του, το ¨νινι¨,και το έβαζε να θηλάζει μετά από αυτόν. Έτσι σιγά σιγά μόνος του σταμάτησε να θηλάζει κι απλά κάθε φορά που έβλεπε γυμνό το στήθος μου, έπαιρνε μια ρουφηξιά...Το δεύτερο μου παιδάκι το θηλάζω αποκλειστικα εγώ και 3μήνες και θα συνεχίσω όσο αυτό θέλει

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα όλες τις απαντήσεις και πραγματικά εξεπλάγην ευχάριστα!είστε πολλές που θηλάζετε για πάνω απο ένα χρόνο. Κορίτσια, πραγματικά ,συγχαρητήρια!!προσωπικά θεωρούσα άθλο το να θηλάσει κάποια έστω μέχρι τους έξι μήνες μια και στο περιβάλλον μου δεν είχε θηλάσει ποτέ καμμία τόσο πολύ! Το μωρό μου πίνει το γαλατάκι μου ήδη δύο μήνες αντλώντας αποκλειστικά. Δεν ξέρω αν για εσάς αυτό θεωρείται θηλασμός για μένα όμως είναι πολύ σημαντικό το να παίρνει το γάλα μου έστω και έτσι.Ο πρώτος μου στόχος ήταν οι 40 ημέρες μιας και περίπου στις δύο εβδομάδες δυσκολευόμουν πάρα πολύ με τον θηλασμό και πίστευα πως δεν θα τα καταφέρω για περισσότερο καιρό.Κατέληξα βέβαια στο θήλαστρο αλλά τώρα ο στόχος των 5 μηνών (οπότε και θα ξεκινήσουμε τις στερεές τροφές) δεν μοιάζει καθόλου μακρινός!! Και μετά, που ξέρετε, ίσως καταφέρουμε και φτάσουμε και χρόνο!! :D

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...