Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;


mamouni

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;  

839

  1. 1. Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;

    • Καθολου (το στήθος μου δεν έκανε γάλα/ δεν με ενημέρωσαν επαρκώς)
    • 1-2 μηνες
    • 3-4 μηνες
    • 5-6 μηνες
    • Πάνω απο δύο χρόνια
    • Γύρω στα δύο χρόνια
    • Γύρω στον ένα χρόνο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΠΟΥ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑΤΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 9ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΑ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ.ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΙΡΟ (ΣΧΕΔΟΝ 3ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ)ΘΗΛΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΣΗ ΔΥΝΑΜΗ ΠΟΥ ΑΡΚΕΤΗ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΕΙΝΑΙ ΕΡΕΘΙΣΜΕΝΕΣ ΟΙ ΘΗΛΕΣ.ΤΟ ΑΠΟΔΙΔΩ ΣΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΔΥΝΑΜΩΣΕΙ ΤΑ ΣΑΓΟΝΑΚΙΑ ΤΟΥ....ΠΑΝΤΩΣ ΔΟΝΤΑΚΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΕΙ.ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΚΕΦΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΚΟΨΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΓΝΩΣΤΕΣ, ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΚΛΠ.ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΗΛΑΖΕ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ 9ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΛΙΓΟ ΑΦΥΣΙΚΟ ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΤΗΣ ΗΤΑΝ ΠΙΟ ΑΝΕΠΤΥΓΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΤΟΥ.ΤΕΛΙΚΑ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΓΙΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΠΟ 1ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Η ΑΓΛΑΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΟΦΕΛΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.ΣΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΘΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΤΟΝ ΜΑΙΟ ΟΠΟΥ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ 13ΜΗΝΩΝ ΟΠΟΤΕ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ.ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΔΕΝ ΔΥΣΚΟΛΕΥΤΗΚΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΜΕ,ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΜΩΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΒΡΑΔΥ)ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΦΤΑΝΕ?

line_m122_beg_micky_time_1206676800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΟΜΩΣ (ΚΥΡΙΩΣ ΒΡΑΔΥ)ΕΧΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ,ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΘΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΟΤΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΦΤΑΝΕ?

 

Μπορεί πράγματι να είναι λίγο γιατί θηλάζει μόνο δύο φορές την ημέρα. Καλό είναι να προσθέσεις και άλλα γεύματα θηλασμού μέσα στη μέρα. Πρόσφερε πιο συχνά και δεν θα έχεις πρόβλημα με την παραγωγή. :)

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ.ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑ 3ΩΡΟ ΚΑΙ ΟΛΟ ΤΟ ΠΡΟΓΡ. ΠΑΕΙ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΠΡΩΙ ΓΑΛΑ ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ ΚΡΕΤΟΣΟΥΠΑ Η ΧΟΡΤΟΣΟΥΠΑ Η ΚΟΤΟΣΟΥΠΑ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙ Η ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ ΘΗΛΑΣΜΟ,ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΝΑ 3ΩΡΟ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ.ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΗΘΕΛΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟ ΘΗΛΑΣΜΟ...ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ Η ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!...ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ?ΑΓΛΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΤΑ "ΓΚΑΖΙΑ".THANKS ANYWAY

line_m122_beg_micky_time_1206676800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ.

Έτσι λένε οι παιδίατροι γιατί δίνουν το ίδιο πρόγραμμα όπως στα μωρά που δεν θηλάζουν. Το ξένο γάλα πρέπει να είναι περιορισμένο στη διατροφή του μωρού γιατί δημιουργεί προβλήματα.

 

 

ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ Ο ΚΑΗΜΕΝΟΣ ΗΘΕΛΕ ΠΙΟ ΣΥΧΝΑ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑΜΕ

Αν σε ενδιαφέρει να θηλάσεις αρκετό καιρό ακόμη, θα ήταν καλό να προσφέρεις και ανάμεσα στα γεύματα, μετά το γεύμα, όποτε νομίζεις ότι ενδιαφέρεται.

 

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΦΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟΥ ΕΧΩ ΚΟΨΕΙ ΤΟ ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΧΤΙΟ ΘΗΛΑΣΜΟ...ΑΝ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ Η ΠΙΠΙΛΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!...ΛΑΘΟΣ ΜΟΥ?

Αύξησε της ημέρας και βλέπουμε. Δεν ξέρω αν είναι λάθος ή σωστό για το συγκεκριμένο μωρό. Θα το δούμε στην πορεία.

 

ΑΓΛΑΙΑ ΜΕ ΤΟ ΜΑΛΑΚΟ ΤΑ "ΓΚΑΖΙΑ".THANKS ANYWAY

:) Η μείωση του θηλασμού δεν είναι μονόδρομος, έχει και επιστροφή! Αν σε ενδιαφέρει κάνεις επιτόπου αντιστροφή και πηγαίνεις πίσω! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΙΝΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΒΡΑΔΥ.

 

Εμείς πάντως δεν φτάσαμε ακόμη σε αυτή την ηλικία :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

εμείς είμαστε 4 μηνών και θηλάζουμε ακόμα,παρά το άγχος και την ανασφάλειά μου για επαρκή ποσότητα κλπ...Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι άλλο,΄κάπως σχετικό με το θέμα...πόση ώρα περίπου θηλάζετε βρε κορίτσια κάθε φορά???εγώ-λόγω ανασφάλειας όπως προανέφερα-κρατάω το μικρούλι περί τα 50΄με 1 ώρα κάθε φορά...κουράζομαι,μπορώ να πω,αλλά δεν έχω καμία διάθεση να το σταματήσω....

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου θηλαζε περιπου 15με 20 λεπτα συνολικα αλλα πιστευω οτι καθε παιδι εχει τους δικους του ρυθμους.Τις ανασφαλειες αυτες τις εχουμε περασει ολες και μπραβο σου που επιμενεις.

line_m122_beg_micky_time_1206676800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποσο καιρο θηλασατε το μωρακι σας;Ποσο πιστευετε οτι χρειαζετε για την σωστη αναπτυξη του παιδιου;Συναντησατε προβληματα κατα τη διαρκεια του θηλασμου;

Θηλαζω το 13ων μηνων μωρο μου και εχω σκοπο να το θηλασω εως να μεινω εγκυος στο δευτερο.Πιστευω οτι ο θηλασμος ειναι ευεργετικος για τη σωστη αναπτυξη και ωριμανση των παιδιων και πρεπει αυτος να διαρκει τοσο οσο να ευχαριστει τη μητερα και το μωρο της.Τα προβληματα που συναντησα κατα τη διαρκεια του θηλασμου ηταν πονοι και πληγες στις θηλες κατα το πρωτο 20ημερο,εως να βρουμε δηλαδη τον τροπο μας.Πονοι στην πλατη και τα πλευρα απο κακη σταση του σωματος.Παροδικη μειωση του γαλακτος στην αρχη της πρωτης περιοδου(περιπου στον 5ο μηνα).Και το χειροτερο απ΄ολα, την ημιμαθεια,τις λαθος συμβουλες και προτροπες να δωσω στο παιδι μου βιομηχανοποιημενο υποκαταστατο μητρικου γαλακτος,για να ικανοποιησω τις ψευτοφοβιες του καθε ενδιαφερομενου για την υγεια του παιδιου μου.Δεν ελεγχω τα γραμμαρια που πινει το παιδι μου, ουτε κανω χημικη αναλυση του καλυτερου γαλακτος του κοσμου.Οι καινουριες οικογενειες χρειαζονται στηριξη για το θηλασμο.Παιδιατροι βοηθηστε!

mamalina

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

1 μήνας και αυτός μετά κόπων και βασάνων.Το αποτέλεσμα να πάθω απόστημα...... :cry: γιατί αν και με πρόβλημα ήθελα να θηλάζω......

Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι αν είμουνα εδώ τότε, τα πράγματα θα ήταν σίγουρα διαφορετικά.... :D

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΛΟΙΠΟΝ ΠΗΓΑΜΕ ΑΠΟ ΤΟ ΕΝΑ ΑΚΡΟ ΣΤΟ ΑΛΛΟ...ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟ?ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΝΑΡΩΤΙΟΜΟΥΝ ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΧΟΡΤΑΣΕΙ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ, ΣΤΟ ΒΡΑΔΥΝΟ ΤΟΥ ΓΕΥΜΑ,ΜΑΣ ΕΚΑΤΣΕ ΜΙΑ ΒΑΡΒΑΤΗ ΙΩΣΗ ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΑΠΟ 25/12 ΚΑΙ ΓΙΝΑΜΕ ΕΝΤΕΛΩΣ ΚΑΛΑ(ΟΥΤΕ ΒΗΧΑ ΟΥΤΕ ΣΥΝΑΧΙ)ΜΟΛΙΣ ΕΧΘΕΣ!ΕΙΧΕ ΥΨΗΛΟ ΠΥΡΕΤΟ 3 ΜΕΡΕΣ ΒΗΧΑ ΜΕ ΦΛΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΡΟΜΕΡΟ ΣΥΝΑΧΙ.ΔΙΑΘΕΣΗ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΦΑΓΗΤΟ ΚΑΜΙΑ.ΕΠΙΣΤΡΕΨΑΜΕ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΓΙΑ ΠΕΡΙΠΟΥ 4ΜΕ 5 ΜΕΡΕΣ ΜΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΓΕΥΜΑ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ, ΑΝ ΗΜΑΣΤΑΝ ΤΥΧΕΡΟΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ "ΕΒΓΑΖΕ" ΚΑΙ ΑΥΤΟ!ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΩΡΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΤΡΩΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ.ΕΓΩ ΕΧΩ ΚΑΛΗ "ΠΑΡΑΓΩΓΗ" ΤΩΡΑ ΠΙΑ(ΑΓΛΑΙΑ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΕΡΗΦΑΝΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ!!!)ΑΛΛΑ...ΚΑΝΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΜΕΤΑΜΕΣΟΝΥΧΤΙΑ ΓΕΥΜΑΤΑ ΕΝΩ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΟΨΕΙ ΕΔΩ ΚΑΙ2.5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ!ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕ ΝΕΡΟ ΤΟΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΩ ΟΥΤΕ ΜΕ ΠΙΠΙΛΑ.ΕΙΠΑ ΝΑ ΤΟ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ ΛΙΓΟ ΚΑΙΡΟ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΑΝΑΡΡΩΣΕΙ ΠΛΗΡΩΣ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΣΕ(ΕΙΜΑΣΤΕ 9ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ 9ΗΜΕΡΩΝ )ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΦΗΣΤΕ ΠΟΥ ΣΥΝΗΘΗΣΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ,ΜΟΝΟ ΜΕ 4 ΒΡΑΔΙΑ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΣΤΟ ΚΡΕΒΑΤΙ ΜΑΣ!ΑΓΛΑΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ? :oops:

line_m122_beg_micky_time_1206676800_text_cf20e3e9fcf220eceff520e5dfede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

:P

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!

ΕΓΩ ΘΗΛΑΣΑ ΜΕΧΡΙ 12Μ ΟΠΟΥ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ...

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 6Μ ΚΑΙ

ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 12Μ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΧΑΝΕΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ.

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΛΕΥΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ.

ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΠΙΑ..

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!

:P

Link to comment
Share on other sites

Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΛΕΣ ΒΙΤΑΜΙΝΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 6Μ ΚΑΙ

ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΟΝ 12Μ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΧΑΝΕΙ ΤΑ ΠΛΕΟΝΕΚΤΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ.

 

Να σου ζήσει το παιδάκι σου Argie. Ελπίζω να μην έχεις ακόμα την ίδια παιδίατρο. Αυτά που σου είπε είναι εντελώς αναληθή (για να μην πω πάλι τίποτα βαρύ). Ο θηλασμός είναι ότι καλύτερο έχει να δώσει η μάνα στο παιδί της. Το μητρικό γάλα δεν λήγει, ούτε αλλοιώνεται με την πάροδο του χρόνου. Είναι το καταλληλότερο γάλα όσο χρονών κι αν είναι το παιδί. Κάτι τέτοιοι παιδίατροι πρέπει να πετιούνται στον Καιάδα.

 

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΛΕΥΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ.

ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΠΙΑ..

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!

:P

 

Να φανταστώ ότι ο γυναικολόγος σου έδωσε χάπια για να κόψεις το γάλα; Δεν του έχει μιλήσει μάλλον κανείς για τον φυσικό αποθηλασμό. Λυπάμαι που σε παραπληροφόρησαν. Κι εγώ την είχα πατήσει στο πρώτο παιδί και λυπάμαι και για τον εαυτό μου. Αν τον δω μπροστά μου τον τότε γυναικολόγο μου θα τον δείρω χωρίς υπερβολές.

 

Πάντως έκανες το καλύτερο για το παιδάκι σου για 1 χρόνο. Μπράβο!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η ΜΙΚΡΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 11 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ (ΠΡΩΙ- ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΗΜΕΡΑ-ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΙ Η ΙΔΙΑ) ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΟΧΘΕΣ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΑΚΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΛΕΝΕ Σ'ΕΜΕΝΑ...

ΕΠΑΘΑ ΓΑΣΤΡΕΝΤΕΡΙΤΙΔΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΚΑΤΙ ΧΑΠΙΑ. ΡΩΤΗΣΑ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΩ ΘΗΛΑΖΩ. ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΠΟΤΕ ΓΕΝΝΗΣΑ. ΜΟΛΙΣ ΑΚΟΥΣΕ Η ΓΥΝΑΙΚΑ :!: ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΚΟΝΤΕΥΟΥΜΕ ΧΡΟΝΟ, ΑΠΟΡΗΣΕ :shock: "ΑΚΟΜΗ ΘΗΛΑΖΕΙΣ? ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ. ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ. ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΟΣΟ ΤΟ ΚΑΘΥΣΤΕΡΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΕΙΣ".

ΕΝΩ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΑΥΤΗ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΗΣ ΕΓΩ ΕΠΕΜΕΝΑ ΝΑ ΡΩΤΑΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΙΝΔΥΝΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ.

ΚΑΙ ΟΣΟ ΕΠΕΜΕΝΑ ΕΓΩ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΠΙΑ, ΤΟΣΟ ΕΠΕΜΕΝΕ ΑΥΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΠΟΘΗΛΑΣΜΟ ΤΟΥ Δ Ι Κ Ο Υ Μ Ο Υ :!: ΠΑΙΔΙΟΥ! ΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΕΡΟΥΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΚΑΤΙ... ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΛΕΓΕ ΚΑΙ ΕΠΕΜΕΝΕ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ ΠΩΣ ΕΔΕΙΧΝΕ ΠΩΣ ΜΕ ΛΥΠΟΤΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ (ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΗΣ) ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΝΕΝΑ ΟΦΕΛΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΚΟ Σ'ΕΜΕΝΑ.

ΒΓΑΙΝΟΝΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΠΗΡΑ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΩ ΤΟ ΠΕΡΙΣΤΑΤΙΚΟ... ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΓΡΑΨΩ ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΙΠΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝ ΛΟΓΩ ΓΙΑΤΡΟ!!!

:oops:

.png
Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιοι παιδίατροι πρέπει να πετιούνται στον Καιάδα.

 

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΛΕΥΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ.

ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΠΙΑ..

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!

:P

 

 

Tέτοιοι γιατροί θα πρέπει να καταγγέλονται και να μηνύονται γιατί εκθέτουν σε κίνδυνο και τη μητέρα και το παιδί... :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Και ΄γω συνεχίζω ακόμα τον αποκλειστικό θηλασμό.

Το θέμα μου είναι οτι του έχει γίνει εξάρτηση και θέλει να θηλάζει πολλές φορές μέσα στη μέρα.Ακόμα και μετά το φαγητό του το μεσημέρι.

Το απόγευμα δε, κάθε τρεις και λίγο έρχετε να θηλάσει.

Παίζει λίγο με τα παιχνίδια του,έρχετε θηλάζει ξαναφεύγει και άντε πάλι.

Το κακό, αν μπορώ να το πω κακό, είναι οτι μερικές φορές παραλείπει γεύματα.Δηλαδή αρνείτε να φάει και θέλει μόνο γάλα.

Το βράδυ κοιμάται μόνο στο στήθος και ξυπνάει και μια φορά κατά τις 4 και θηλάζει.

Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου,το αντίθετο μάλιστα,απλά αναρωτιέμαι μήπως δεν είναι υγειηνό κάποιες μέρες να μην τρώει το μεσημεριανό στην ώρα του επειδή θέλει μόνο γάλα και να το τρώει στις 5-6 το απόγευμα.

Πάντως δεν βλέπω να αποθηλάζει σύντομα,το αντίθετο θα έλεγα.

Κι αυτό εμένα με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί δεν σκοπεύω να κάνω τρίτο παιδί, οπότε αυτή η μοναδική εμπειρία θέλω να κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο.

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

pova, δυστυχώς κάθε μέρα συναντούμε τέτοιους γιατρούς. Νομίζω ότι κάθε φορά πρέπει να τους βάζουμε στη θέση τους με έναν και μοναδικό τρόπο:

 

-Αυτό που λέτε δεν είναι η επιστημονικά τεκμηριωμένη άποψη που οφείλετε να γνωρίζετε γιατί έχει δημοσιευτεί εδώ και πολλά χρόνια. Καλό θα ήταν να ενημερωθείτε για τη θέση της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων που είναι δημοσιευμένη στο Pediatrics.

Αυτά που λέτε όχι μόνο δεν ισχύουν αλλά βάζουν σε κίνδυνο την υγεία του παιδιού μου και τη δική μου και θα πρέπει να είστε πιο προσεκτικός.

 

Δεν εξηγείτε στο γιατρό τίποτα εκτός και αν ρωτήσει.

Link to comment
Share on other sites

Και ΄γω συνεχίζω ακόμα τον αποκλειστικό θηλασμό.

:)

Απόκλειστικός είναι ο θηλασμός μέχρι πριν την εισαγωγή των στερεών τροφών.

 

Το θέμα μου είναι οτι του έχει γίνει εξάρτηση και θέλει να θηλάζει πολλές φορές μέσα στη μέρα.

Ο θηλασμός δεν προκαλεί εθισμό, άρα δεν μπορεί να έχει γίνει εξάρτηση.

Το να θηλάζει πολλές φορές μέσα στη μέρα είναι φυσιολογικό. Τα παιδιά σε αυτή την ηλικία θηλάζουν πολύ!

 

Ακόμα και μετά το φαγητό του το μεσημέρι.

είναι εντελώς φυσιολογικό!

 

 

Το απόγευμα δε, κάθε τρεις και λίγο έρχετε να θηλάσει.Παίζει λίγο με τα παιχνίδια του,έρχετε θηλάζει ξαναφεύγει και άντε πάλι.

το παιδάκι σου είναι ακόμη πολύ μικρό και είναι αναμενόμενη αυτή η συμπεριφορά.

Από την άλλη ίσως με αυτό τον τρόπο διεκδικεί την προσοχή σου!

 

Το κακό, αν μπορώ να το πω κακό, είναι οτι μερικές φορές παραλείπει γεύματα.Δηλαδή αρνείτε να φάει και θέλει μόνο γάλα.

αν θέλεις γράψε μας τα γεύματα που κάνει και ποια είναι αυτά που χάνει συνήθως για να το συζητήσουμε.

 

Εμένα δεν με ενοχλεί καθόλου,το αντίθετο μάλιστα,απλά αναρωτιέμαι μήπως δεν είναι υγειηνό κάποιες μέρες να μην τρώει το μεσημεριανό στην ώρα του επειδή θέλει μόνο γάλα και να το τρώει στις 5-6 το απόγευμα.

περί ορέξεως... κολοκυθόπιτα!

:wink: Γιατί να μην είναι υγιεινό ένα γεύμα στι 6 ενώ είναι υγιεινό στις 2;

 

Πάντως δεν βλέπω να αποθηλάζει σύντομα,το αντίθετο θα έλεγα.

Κι αυτό εμένα με χαροποιεί ιδιαίτερα γιατί δεν σκοπεύω να κάνω τρίτο παιδί, οπότε αυτή η μοναδική εμπειρία θέλω να κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο.

τότε απόλαυσέ το και μην προβληματίζεσαι! :)

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,λάθος το έγραψα... :) αποκλειστικό θηλασμό εννοούσα, οτι δεν έχει πιει άλλο γάλα εκτός από το δικό μου.

 

Έχεις δίκιο που λες οτι αναζητάει την προσοχή μου ,γιατί μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό.

Συνήθως τον καφέ μου το πρωί και το απόγευμα τον πίνω χαζεύοντας στον υπολογιστή.Με το που θα με δει να κάτσω,αρχίζει αυτό το πήγαινέλα.

Επειδή είμαστε όλη τη μέρα μαζί έχει μάθει να έχει την προσοχή μου.Οπότε όταν με δει να κάνω κάτι άλλο μάλλον του κακοφένεται.

 

Συνήθως χάνει το μεσημεριανό φαγητό αλλά το τρώει το απόγευμα,την ώρα που θα μπορούσε να φάει ένα γιαούρτι π.χ.

Οπότε το γιούρτι του το δίνω ή το πρωί ή πιο αργά το βράδυ,γύρω στις 9-10.

Πάντως δεν μπορώ να τον βάλω σε κάποιο πρόγραμμα,όπως ακούω οτι γίνεται σε άλλα παιδιά.

Δηλαδή το δεκατιανό του μπορεί να το φάει στις 12 το μεσημεριανό στις 5-6,επειδή ενδιάμεσα έχει πιεί γάλα και δεν πεινάει.

Αυτό ευτυχώς δεν γίνετε κάθε μέρα.Υπάρχουν όμως κάποιες μέρες που θέλει περισσότερο γάλα απ΄ότι φαγητό.

 

Αγλαΐα,ευχαριστώ για την απάντησή σου.Η γνώμη σου είναι σημαντική και ήδη νιώθω πιο ανακουφισμένη.Νόμιζα οτι σ΄αυτή την ηλικία τα παιδιά αραιώνουν κατά πολύ την συχνότητα θηλασμού.

 

Θα συνεχίσω να το απολαμβάνω λοιπόν,ελπίζω για πολύ καιρό ακόμα!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

Κάτι τέτοιοι παιδίατροι πρέπει να πετιούνται στον Καιάδα.

 

ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟΛΕΥΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ.

ΠΗΡΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΧΑΠΙΑ..

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ!

:P

 

 

Tέτοιοι γιατροί θα πρέπει να καταγγέλονται και να μηνύονται γιατί εκθέτουν σε κίνδυνο και τη μητέρα και το παιδί... :twisted:

 

Με το μισθό που έχει ο μέσος γιατρός και το μισθό που έχει η μέση μητέρα μάντεψε ποιος θα έχει καλό δικηγόρο και θα τη γλυτώσει τελικά. Γνώμη μου πάντα....

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΚ,λάθος το έγραψα... :) αποκλειστικό θηλασμό εννοούσα, οτι δεν έχει πιει άλλο γάλα εκτός από το δικό μου.

 

:) το κατάλαβα! τη διευκρίνηση την έκανα για να μην μπερδευτεί κάποια άλλη μαμά! :wink:

 

Έχεις δίκιο που λες οτι αναζητάει την προσοχή μου ,γιατί μου πέρασε κι εμένα από το μυαλό.

Συνήθως τον καφέ μου το πρωί και το απόγευμα τον πίνω χαζεύοντας στον υπολογιστή.Με το που θα με δει να κάτσω,αρχίζει αυτό το πήγαινέλα.

Επειδή είμαστε όλη τη μέρα μαζί έχει μάθει να έχει την προσοχή μου.Οπότε όταν με δει να κάνω κάτι άλλο μάλλον του κακοφένεται.

Έχεις δίκιο, είναι η ηλικία τέτοια!

Αν του στρέψεις την προσοχή αλλού, δηλαδή αν του δώσεις εναλλακτική να κάνετε κάτι μαζί θα συμπεριφερθεί διαφορετικά. Δοκίμασέ το και πες μας!

 

Συνήθως χάνει το μεσημεριανό φαγητό αλλά το τρώει το απόγευμα,την ώρα που θα μπορούσε να φάει ένα γιαούρτι π.χ.

Οπότε το γιούρτι του το δίνω ή το πρωί ή πιο αργά το βράδυ,γύρω στις 9-10.

και να μην το φάει το γιαούρτι δεν έχει καμία σημασία, μη νοιάζεσαι. Σημασία έχει να τρώει το φαγητό του που πρέπει να περιέχει αρκετό σίδηρο γιατί αυτό ειναι το πρόβλημα σε αυτή την ηλικία.

 

Αυτό ευτυχώς δεν γίνετε κάθε μέρα.Υπάρχουν όμως κάποιες μέρες που θέλει περισσότερο γάλα απ΄ότι φαγητό.

Έχεις δίκιο, κάποιες μέρες έχει περισσότερη ανάγκη και για το παιδάκι σου είναι πολύ σημαντικό που το καταλαβαίνεις αυτό και ανταποκρίνεσαι! :)

 

Σε περιόδους αρρώστιας μπορεί να γυρίσει για λίγες μέρες και στον αποκλειστικό θηλασμό ή να μειώσει κι άλλο τις στερεές και να πίνει πιο πολύ γάλα. Μην ανησυχήσεις, αυτό το βοηθάει να αναρρώσει πιο γρήγορα και να επιστρέψει στις παλιές του συνήθειες. :wink:

 

Νόμιζα οτι σ΄αυτή την ηλικία τα παιδιά αραιώνουν κατά πολύ την συχνότητα θηλασμού.

 

πολύ λίγα παιδιά αραιώνουν σε αυτή την ηλικία! τα περισσότερα συνεχίζουν ακάθεκτα τουλάχιστον μέχρι να μιλήσουν καλά. Όταν αρχίζουν και μιλάνε με προτάσεις κάνουν συνήθως κάποια μείωση.

 

Θα συνεχίσω να το απολαμβάνω λοιπόν,ελπίζω για πολύ καιρό ακόμα!

 

καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

 

Με το μισθό που έχει ο μέσος γιατρός και το μισθό που έχει η μέση μητέρα μάντεψε ποιος θα έχει καλό δικηγόρο και θα τη γλυτώσει τελικά. Γνώμη μου πάντα....

 

Μέσω του συνηγόρου το πολίτη, με δυο - τρεις καταγγελίες να δεις πόσοι θα συμμαζευτούν! :wink:

Άλλωστε μην παραβλέπεις και την εκδοχή να πετύχεις δικηγόρο γονιό που έχει προηγούμενα με γιατρούς! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου έιναι 2 χρονών και 9 μηνών και την θήλασα αποκλειστικά για 6 μήνες.Έως τον πρώτο χρόνο την θήλαζα το πρωί και το βραδύ γιατί επέστρεψα στην δουλειά,τις υπόλοιπες ώρες της δίναμε ''ξένο'' γάλα.'Εως τον δέυτερο όποτε μου το ζήταγε την έβαζα στο στήθος μου.Σταμάτησα τον θηλασμό όταν ήταν 2 χρόνων και 3 μηνών αφού έιχε ήδη κόψει την πάνα και προγραμματίζαμε νέα εγκυμοσύνη.

Μέχρι τώρα δεν έχει πάρει καθόλου αντιβίωση,μόνο αντιπυρετικά και σταγόνες για την μύτη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...