Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν


Recommended Posts

Θα της το πω να δω τί θα μου πει.

Η παιδίατρός σου είναι αλλού προσανατολισμένη... Δεν ξέρω αν έχει νόημα να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί της... Γιατί είναι αντιπαράθεση να της πεις ευθέως ή έμμεσα ότι δεν πρέπει να σου χορηγεί το σίδηρο έτσι αλλά πρέπει να γίνονται αιματολογίες για να καθορίζεται η δόση με ακρίβεια... Μπορεί αυτή να είναι ο ορθή πρακτική, αλλά για να μην την ακολουθεί σημαίνει ότι δεν είναι ενημερωμένη ή ότι δεν πιστεύει σε αυτή την πρακτική...

 

θα της ζητήσω να το ψάξουμε πρώτα πριν απο ο,τιδήποτε!

Προφανώς η ίδια δεν συμφωνεί με το ψάξιμο, αν συμφωνούσε θα σου το είχε προτείνει. Επίσης δεν πιστεύει ότι αν χορηγηθεί σίδηρος σε μωρό που δεν το χρειάζεται θα πάθει κάτι. Όμως υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι παθαίνουν... Προφανώς ενημερώνεται με άλλους τρόπους...

Αδυνατεί να αντιμετωπίσει το κάθε μωρό σαν ξεχωριστή περίπτωση, χορηγεί συμπλήρωμα σιδήρου σε όλα τα μωρά ή σε όλα όσα θηλάζουν... :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 46 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 19 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 13 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 13 δημοσιεύσεις

Θα της το πω να δω τί θα μου πει.

Η παιδίατρός σου είναι αλλού προσανατολισμένη... Δεν ξέρω αν έχει νόημα να έρθεις σε αντιπαράθεση μαζί της... Γιατί είναι αντιπαράθεση να της πεις ευθέως ή έμμεσα ότι δεν πρέπει να σου χορηγεί το σίδηρο έτσι αλλά πρέπει να γίνονται αιματολογίες για να καθορίζεται η δόση με ακρίβεια... Μπορεί αυτή να είναι ο ορθή πρακτική, αλλά για να μην την ακολουθεί σημαίνει ότι δεν είναι ενημερωμένη ή ότι δεν πιστεύει σε αυτή την πρακτική...

 

θα της ζητήσω να το ψάξουμε πρώτα πριν απο ο,τιδήποτε!

Προφανώς η ίδια δεν συμφωνεί με το ψάξιμο, αν συμφωνούσε θα σου το είχε προτείνει. Επίσης δεν πιστεύει ότι αν χορηγηθεί σίδηρος σε μωρό που δεν το χρειάζεται θα πάθει κάτι. Όμως υπάρχουν μελέτες που δείχνουν ότι παθαίνουν... Προφανώς ενημερώνεται με άλλους τρόπους...

Αδυνατεί να αντιμετωπίσει το κάθε μωρό σαν ξεχωριστή περίπτωση, χορηγεί συμπλήρωμα σιδήρου σε όλα τα μωρά ή σε όλα όσα θηλάζουν... :?

:? Tί να πω βρε παιδί μου!Και δεν είμαι και υπέρ των συμπληρωμάτων , γενικά.. Πάντως δεν έχω σκοπό να το δεχτώ έτσι, χωρίς λόγο :evil:
.png
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου είπε σήμερα κι εμένα η γιατρός... επειδή η μπέμπα μου είναι πολύ άσπρη, δεν έχει κόκκινα μαγουλάκια,΄είναι πολύ ωχρή. Το είχαμε παρατηρήσει σχεδόν από τότε που γεννήθηκε. Εγώ έπαιρνα σίδηρο στην εγκυμοσύνη. Να την πάω δηλαδή για εξετάσεις, ή το χρώμα είναι ενδεικτικό;

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπίτα μου είναι 5 μηνών και σήμερα που την πήγαμε στην παιδίατρο μας είπε οτι σε κανα δυο βδομάδες θα ξεκινήσουμε κρέμα

 

Συγγνωμη, αλλά γιατι θα ξεκινησετε τις στερεες τροφες απο τοσο νωρις? Αφου ολοι μα ολοι οι επιστημονες συστηνουν τουλαχιστον 6 μηνες αποκλειστικο θηλασμο. Εχει καποιο προβλημα αναπτυξης το μωρο?

 

Ειδικα για την κρεμα, δεν ξερω αν εννοει πρωινη φρουτοκρεμα, οπότε ΟΚ, αλλά αν εννοει φαριν λακτε, εμενα ο παιδιατρος μου ειχε πει οτι:

α) αν δε θελω το μωρο να γινει παχυσαρκο, να του δινω γι'απογευματινο ρυζι και φρουτο, οχι κρεμα που εχει αδειες θερμιδες

β) αρκετα μωρα αντιδρουν στη γλουτενη οταν τρωνε φαριν λακτε απο τοσο νωρις.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο μου είπε σήμερα κι εμένα η γιατρός... επειδή η μπέμπα μου είναι πολύ άσπρη, δεν έχει κόκκινα μαγουλάκια,΄είναι πολύ ωχρή. Το είχαμε παρατηρήσει σχεδόν από τότε που γεννήθηκε. Εγώ έπαιρνα σίδηρο στην εγκυμοσύνη. Να την πάω δηλαδή για εξετάσεις, ή το χρώμα είναι ενδεικτικό;

 

Εννοειται οτι καλυτερα ειναι να κανεις εξετασεις. Αν πας και σε καποιο ειδικευμενο εργαστηριο για παιδακια, θα αποφυγετε τα πολλα τρυπηματα.

 

Ενα κολπο που μου ειπε η γιατρος για την αναιμια ειναι το εξης (για να παρεις μια ιδεα, οχι για σιγουρια).

Στο εσωτερικό απο το χερακι του ή στην πατουσιτσα του πιεσε λιγο με το δάκτυλό σου σαν να ζωγραφιζεις. Πισω, το δερματακι θα μεινει πιο ασπρο απο το ροδαλο που ηταν πριν. Αν το ροδαλο αργησει να επανέλθει σημαινει αναιμια, αν ξανακοκκινισει αμεσως ειναι καλυτερα τα πραματα. Εμενα που εχει εντονη αναιμια κανει αρκετα δευτερολεπτα να επανέλθει.

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πας και σε καποιο ειδικευμενο εργαστηριο για παιδακια, θα αποφυγετε τα πολλα τρυπηματα.

 

Ξέρεις κάποιο στην Αθήνα; Διάβασα εδώ ότι είναι καλύτερα να την θηλάζω όσο κάνει την λήψη. Εγώ έχω φοβία με τις ενέσεις, και θα μου είναι πολύ δύσκολο, γιατί στο μωρό έχω πολλαπλή φοβία. Ελπίζω να μην λιποθυμήσω πάλι όπως με την πεταλούδα στη γέννα. :!::!:

 

Στο πατουσάκι κάνει 2-3 δευτερόλεπτα περίπου να επανέλθει. Τόσο εννοείς;

 

Φιλιά.

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας και σε καποιο ειδικευμενο εργαστηριο για παιδακια, θα αποφυγετε τα πολλα τρυπηματα.

 

Ξέρεις κάποιο στην Αθήνα; Διάβασα εδώ ότι είναι καλύτερα να την θηλάζω όσο κάνει την λήψη. Εγώ έχω φοβία με τις ενέσεις, και θα μου είναι πολύ δύσκολο, γιατί στο μωρό έχω πολλαπλή φοβία. Ελπίζω να μην λιποθυμήσω πάλι όπως με την πεταλούδα στη γέννα. :!::!:

 

Στο πατουσάκι κάνει 2-3 δευτερόλεπτα περίπου να επανέλθει. Τόσο εννοείς;

 

Φιλιά.

3-4 sec κανει σε μας συνηθως, μερικες φορες και πιο πανω :cry::cry:

Σου στελνω με πμ τα στοιχεια του μικροβιολογικου, ειναι στα Α. Πατησια. Ειναι πολύ καλη η κοπελα, σιγουρα πιο καλη απο τα νοσοκομεια και απο τους αιμολήπτες στα μεγαλα μικροβιολογικά κεντρα. Παντως αν εχεις πολύ φοβια, ας πας μαζι και με καποιον πιο ψυχραιμο. Τωρα δε ξερω αν θα χρειαστει να την θηλασεις, αλλωστε αυτη ειχε ξαφνιαστει οταν της ειπα οτι θηλάζω ακόμα...

Βεβαια επειδη το μικράκι σου δεν εχει αρχισει ακομα να τρωει, κυριως κρεας, ισως να ειναι λιγο φυσιολογικες οι χαμηλες τιμες και να μη χρειαστει να παρει συμπλήρωμα. Ο γιατρός σου τι λέει? Η αγλαία?

Ελπίζω να πανε ολα καλά

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν πας και σε καποιο ειδικευμενο εργαστηριο για παιδακια, θα αποφυγετε τα πολλα τρυπηματα.

 

Ξέρεις κάποιο στην Αθήνα; Διάβασα εδώ ότι είναι καλύτερα να την θηλάζω όσο κάνει την λήψη. Εγώ έχω φοβία με τις ενέσεις, και θα μου είναι πολύ δύσκολο, γιατί στο μωρό έχω πολλαπλή φοβία. Ελπίζω να μην λιποθυμήσω πάλι όπως με την πεταλούδα στη γέννα. :!::!:

 

Στο πατουσάκι κάνει 2-3 δευτερόλεπτα περίπου να επανέλθει. Τόσο εννοείς;

 

Φιλιά.

3-4 sec κανει σε μας συνηθως, μερικες φορες και πιο πανω :cry::cry:

Σου στελνω με πμ τα στοιχεια του μικροβιολογικου, ειναι στα Α. Πατησια. Ειναι πολύ καλη η κοπελα, σιγουρα πιο καλη απο τα νοσοκομεια και απο τους αιμολήπτες στα μεγαλα μικροβιολογικά κεντρα. Παντως αν εχεις πολύ φοβια, ας πας μαζι και με καποιον πιο ψυχραιμο. Τωρα δε ξερω αν θα χρειαστει να την θηλασεις, αλλωστε αυτη ειχε ξαφνιαστει οταν της ειπα οτι θηλάζω ακόμα...

Βεβαια επειδη το μικράκι σου δεν εχει αρχισει ακομα να τρωει, κυριως κρεας, ισως να ειναι λιγο φυσιολογικες οι χαμηλες τιμες και να μη χρειαστει να παρει συμπλήρωμα. Ο γιατρός σου τι λέει? Η αγλαία?

Ελπίζω να πανε ολα καλά

 

Η γιατρός την είδε κάτω από τα μάτια και μου είπε να της δώσω σίδηρο. Της έχω (σχετική) εμπιστοσύνη γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία και ήταν για χρόνια στο Παίδων, οπότε έχει δεί εκατοντάδες μωρά. Δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τη μπέμπα χωρίς λόγο. Νομίζω θα κάνω το κορόιδο για λίγες μέρες και μετά θα της δώσω πολύ λίγη δόση.

 

Στα εμβόλια την κρατάει ο μπαμπάς, εγώ είμαι σε μία γωνιά και τρέμω. Αλλά ρώτησα για το θηλασμό, αν είναι να ανακουφίζεται έτσι θα το αντέξω.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα σε δω στον Εθνικό Κήπο. Εμείς οι αλλεργικές να κάτσουμε δίπλα-δίπλα!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω πως και ο μπαμπάς και εγώ είμαστε μελαχρινοί, και η μπέμπα είναι αλαβάστρινη! Η μαμά μου το λέει εδώ και καιρό πως είναι χλωμή... :(

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα σε δω στον Εθνικό Κήπο. Εμείς οι αλλεργικές να κάτσουμε δίπλα-δίπλα!

 

Ναι έτσι να χωριστούμε σε γκρουπάκια..

Γκρούπ 1 Οι αλλεργικές

Γκρούπ 2 Οι μη αλλεργικές

Γκρουπ 3 Αυτές που τα μωρά τους ξυπνανε την νύχτα και είναι ερείπια (ΕΓΩ)

Γκρουπ 4 Αυτές που μωρά τους ΔΕΝ ξυπνανε την νύχτα και είναι μια χαρούλα (με μαλλί από κομμωτήριο)

Γκρουπ 5 Αυτές που τα μωρά τους τρώνε όλο το φαγητό τους και φαίνεται!!!

 

Και στην κεφαλή ....ταραμταραμτατά.. Η ΑΓΛΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα σε δω στον Εθνικό Κήπο. Εμείς οι αλλεργικές να κάτσουμε δίπλα-δίπλα!

 

Ναι έτσι να χωριστούμε σε γκρουπάκια..

Γκρούπ 1 Οι αλλεργικές

Γκρούπ 2 Οι μη αλλεργικές

Γκρουπ 3 Αυτές που τα μωρά τους ξυπνανε την νύχτα και είναι ερείπια (ΕΓΩ)

Γκρουπ 4 Αυτές που μωρά τους ΔΕΝ ξυπνανε την νύχτα και είναι μια χαρούλα (με μαλλί από κομμωτήριο)

Γκρουπ 5 Αυτές που τα μωρά τους τρώνε όλο το φαγητό τους και φαίνεται!!!

 

Και στην κεφαλή ....ταραμταραμτατά.. Η ΑΓΛΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ωραια, εγω θα πάρω το 1 και το 3, παρακαλώ!

GwASp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός την είδε κάτω από τα μάτια και μου είπε να της δώσω σίδηρο. Της έχω (σχετική) εμπιστοσύνη γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία και ήταν για χρόνια στο Παίδων, οπότε έχει δεί εκατοντάδες μωρά. Δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τη μπέμπα χωρίς λόγο. Νομίζω θα κάνω το κορόιδο για λίγες μέρες και μετά θα της δώσω πολύ λίγη δόση.

Είναι καλό να γίνονται αιματολογικές εξετάσεις για να μπορεί να καθοριστεί η δόση του συμπληρώματος με ακρίβεια, να μην είναι ούτε παραπανίσια ούτε ελλειπής. :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα σε δω στον Εθνικό Κήπο. Εμείς οι αλλεργικές να κάτσουμε δίπλα-δίπλα!

 

Ναι έτσι να χωριστούμε σε γκρουπάκια..

Γκρούπ 1 Οι αλλεργικές

Γκρούπ 2 Οι μη αλλεργικές

Γκρουπ 3 Αυτές που τα μωρά τους ξυπνανε την νύχτα και είναι ερείπια (ΕΓΩ)

Γκρουπ 4 Αυτές που μωρά τους ΔΕΝ ξυπνανε την νύχτα και είναι μια χαρούλα (με μαλλί από κομμωτήριο)

Γκρουπ 5 Αυτές που τα μωρά τους τρώνε όλο το φαγητό τους και φαίνεται!!!

 

Και στην κεφαλή ....ταραμταραμτατά.. Η ΑΓΛΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

ωραια, εγω θα πάρω το 1 και το 3, παρακαλώ!

 

Εγώ θα είμαι στο 1, στο 4 και στο 5. Αλλά για μαλλί κομμωτηρίου δεν υπόσχομαι. Έτσι ήμουν όμως και προ μπέμπας :cool: .

 

Αυτές που έχουν πολλά δόντια είναι ξεχωριστή κατηγορία; Γιατί και εκεί είμαστε!

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός την είδε κάτω από τα μάτια και μου είπε να της δώσω σίδηρο. Της έχω (σχετική) εμπιστοσύνη γιατί είναι μεγάλη σε ηλικία και ήταν για χρόνια στο Παίδων, οπότε έχει δεί εκατοντάδες μωρά. Δεν θέλω να ταλαιπωρήσω τη μπέμπα χωρίς λόγο. Νομίζω θα κάνω το κορόιδο για λίγες μέρες και μετά θα της δώσω πολύ λίγη δόση.

Είναι καλό να γίνονται αιματολογικές εξετάσεις για να μπορεί να καθοριστεί η δόση του συμπληρώματος με ακρίβεια, να μην είναι ούτε παραπανίσια ούτε ελλειπής. :wink:

 

Θα το αντέξουμε κι αυτό... :cry:

1103660.png

________

I think men who have a pierced ear are better prepared for marriage. They've experienced pain and bought jewelry.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, θα σε δω στον Εθνικό Κήπο. Εμείς οι αλλεργικές να κάτσουμε δίπλα-δίπλα!

 

Ναι έτσι να χωριστούμε σε γκρουπάκια..

Γκρούπ 1 Οι αλλεργικές

Γκρούπ 2 Οι μη αλλεργικές

Γκρουπ 3 Αυτές που τα μωρά τους ξυπνανε την νύχτα και είναι ερείπια (ΕΓΩ)

Γκρουπ 4 Αυτές που μωρά τους ΔΕΝ ξυπνανε την νύχτα και είναι μια χαρούλα (με μαλλί από κομμωτήριο)

Γκρουπ 5 Αυτές που τα μωρά τους τρώνε όλο το φαγητό τους και φαίνεται!!!

 

Και στην κεφαλή ....ταραμταραμτατά.. Η ΑΓΛΑΙΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο προβληματισμός με τα συμπληρώματα ασβεστίου και σιδήρου...Και μενα μου είχε συστήσει ο γιατρός μου ο γυναικολόγος να τα παίρνω όσο θηλάζω...τα σταμάτησα έντρομη όταν διάβασα τα σχετικά από εσάς και τώρα...που αδιαθέτησα είπα να ξαναπάρω το σίδηρο γιατί έχανα πολύ αίμα αλλά και το ασβέστιο γιατί έκανα για μερικές μέρες χαζομάρες δεν έπαιρνα γάλα και τέτοια...τελικά η απάντηση είναι όχι; Λέτε να έχω κάνει κακό στο μωρό τόσο καιρό που τα χρησιμοποιώ και να κάνουμε εξετάσεις;

Link to comment
Share on other sites

Αυτός ο προβληματισμός με τα συμπληρώματα ασβεστίου και σιδήρου...Και μενα μου είχε συστήσει ο γιατρός μου ο γυναικολόγος να τα παίρνω όσο θηλάζω...τα σταμάτησα έντρομη όταν διάβασα τα σχετικά από εσάς και τώρα...που αδιαθέτησα είπα να ξαναπάρω το σίδηρο γιατί έχανα πολύ αίμα αλλά και το ασβέστιο γιατί έκανα για μερικές μέρες χαζομάρες δεν έπαιρνα γάλα και τέτοια...τελικά η απάντηση είναι όχι; Λέτε να έχω κάνει κακό στο μωρό τόσο καιρό που τα χρησιμοποιώ και να κάνουμε εξετάσεις;

 

Σίδηρο χρειάζεσαι μόνο αν έχεις κάνει εξετάσεις που δείχνουν ότι η έλλειψη είναι σοβαρή και δεν μπορείς με τη διατροφή να το διορθώσεις.

 

Ασβέστειο γενικά δεν χρειάζεσαι. Δεν χρειάζεται οπωσδήποτε να πίνεις γάλα για να πάρεις ασβέστειο. Περιέχεται ακόμη και στα λαχανικά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

λοιπόν...σε μια βάφτιση,μιλάω με μια κοπέλα και με ρωτάει πως γίνεται με το θηλασμό να καλύπτω τις ανάγκες του μωρού μου σε σίδηρο,τώρα που μεγάλωσε. Μας διακόπτουν και δεν της απαντάω.

 

και τώρα σκέφτομαι,πως ούτε το σκέφτηκα αυτό ποτέ. Απλά θηλάζω κανονικά και η μικρή τρώει και λαχανικά,φρούτα,μοσχάρι. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση αίματος για να δώ αν είμαι οκ. Μήπως αυτή η ...ανέμελη στάση μου φέρει προβλήματα?? :roll: μήπως να πήγαινα για εξέταση? Ακόμα το βρίσκω κουφό...΄κάνω λάθος όμως?

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν...σε μια βάφτιση,μιλάω με μια κοπέλα και με ρωτάει πως γίνεται με το θηλασμό να καλύπτω τις ανάγκες του μωρού μου σε σίδηρο,τώρα που μεγάλωσε. Μας διακόπτουν και δεν της απαντάω.

 

και τώρα σκέφτομαι,πως ούτε το σκέφτηκα αυτό ποτέ. Απλά θηλάζω κανονικά και η μικρή τρώει και λαχανικά,φρούτα,μοσχάρι. Δεν έχω κάνει καμία εξέταση αίματος για να δώ αν είμαι οκ. Μήπως αυτή η ...ανέμελη στάση μου φέρει προβλήματα?? :roll: μήπως να πήγαινα για εξέταση? Ακόμα το βρίσκω κουφό...΄κάνω λάθος όμως?

 

Το μωρό σου το παρακολουθεί γιατρός και αν διαπιστώσει σημάδια αναιμίας θα πρέπει να σε παραπέμψει σε εξετάσεις...

 

Τα περισσότερα μωρά εδώ και ένα εκκατομύριο χρόνια καλύπτουν τις ανάγκες τους σε σίδηρο όπως και το δικό σου μωρό! :wink:

Οι αναιμίες είναι πολύ πιο συχνές σε μωρά που δεν θηλάζουν!... :?

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη αν το θέμα έχει ήδη απαντηθεί.

Από γνωστες κολέπες που πάνε στην ίδια παιδίατρο ακουσα ότι τους έδινα μετά τον 6ο μηνα στα παιδάκια προληπτικά σίδηρο.

 

Εμας ο παιδίατρος είναι μεγάλος και γενικά κουλ και προς το παρόν δεν μασ έχει πει ακόμη τίοτα.

 

Αύριο που συμποληρώνουμε τον 5ο έχουμε επίσκεψη. Να τον ρωτήσω για εξετάσεις αιματολογικές και για σίδηρο;

 

Απλά δεν θυμάμαι πριν απο 30 χρόνια και 20 ο αδελφός μου να δίνουν τόσα επιπλέον συμπληρώματα.

Link to comment
Share on other sites

Εμας ο παιδίατρος είναι μεγάλος και γενικά κουλ και προς το παρόν δεν μασ έχει πει ακόμη τίοτα.

 

Αύριο που συμποληρώνουμε τον 5ο έχουμε επίσκεψη. Να τον ρωτήσω για εξετάσεις αιματολογικές και για σίδηρο;

 

Αν ο παιδίατρος είναι κουλ εσείς δεν ρωτάτε τίποτα! :wink:

 

 

Απλά δεν θυμάμαι πριν απο 30 χρόνια και 20 ο αδελφός μου να δίνουν τόσα επιπλέον συμπληρώματα.

Εκείνη την εποχή οι γιατροί είχαν διαφορετικές απαιτήσεις από τη ζωή τους...

Link to comment
Share on other sites

Ζητάω εκ των προτέρων συγνώμη αν το θέμα έχει ήδη απαντηθεί.

Από γνωστες κολέπες που πάνε στην ίδια παιδίατρο ακουσα ότι τους έδινα μετά τον 6ο μηνα στα παιδάκια προληπτικά σίδηρο.

 

Εμας ο παιδίατρος είναι μεγάλος και γενικά κουλ και προς το παρόν δεν μασ έχει πει ακόμη τίοτα.

 

Αύριο που συμποληρώνουμε τον 5ο έχουμε επίσκεψη. Να τον ρωτήσω για εξετάσεις αιματολογικές και για σίδηρο;

 

Απλά δεν θυμάμαι πριν απο 30 χρόνια και 20 ο αδελφός μου να δίνουν τόσα επιπλέον συμπληρώματα.

Oντως το θεμα εχει απαντηθει,αν το βρω θα σε παραπεμψω!

Ειναι παντως μεγαλο λαθος,απο οτι εχουν πει αυτοι που ξερουν(Αγλαια) να χορηγειται προληπτικα σιδηρος στα μωρα!

Αν ο γιατρος δει καποια σημαδια και κρινει,τοτε το μωρο θα κανει εξετασεις αιματος και αν χρειαστει θα του χορηγηθει σιδηρος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...