Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν


Recommended Posts

οταν ξεκινησα να γραφω το ποστ δεν ειχες γραψει Αγλαια,αλλα ως που να πατησω υποβολη ειχες ηδη απαντησει... :oops:

 

Γράφαμε ταυτόχρονα και σκεφτόμασταν τα ίδια! Τα μεγάλα πνεύματα.... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 46 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 19 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 13 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 13 δημοσιεύσεις

Βρε κοριτσια κι εμενα μου εχει δωσει σιδηρο... και βιταμινες Α και D και αυτο μολις κλεισαμε τον τριτο μηνα... προληπτικα ''λεει''. Του ειπα ''μηπως να κανουμε καμια εξεταση πρωτα?'' ''οχι'' μου λεει ''δε χρειαζεται σε ολα τα παιδακια που θηλαζουν δινουμε... προληπτικα μεχρι να αρχισει στερεες τροφες''. Επισης τον ρωτησα ποτε θα αρχισουμε φρουτα και μου αρχισε το παραμυθι με το ρυζαλευρο... αλλο αυτο.

Παντως τι να κανω με το σιδηρο? Να τον παω για εξετασεις μονη μου και να αποφασισω μονη? Τοτε τους γιατρους γιατι τους πληρωνουμε? Ασε που φοβαμαι να παρω τετοια αποφαση...

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

ria μου,κι εμενα τα ιδια ακριβως μου ελεγε ο παιδιατρος!!

του το χορηγησε απο τον 2ο μηνα του μωρου και χωρις εξετασεις.

εγω διαβασα αυτα που μου ειπε η Αγλαια και τελικα δεν το εδωσα.

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια κι εμενα μου εχει δωσει σιδηρο... και βιταμινες Α και D και αυτο μολις κλεισαμε τον τριτο μηνα... προληπτικα ''λεει''. Του ειπα ''μηπως να κανουμε καμια εξεταση πρωτα?'' ''οχι'' μου λεει ''δε χρειαζεται σε ολα τα παιδακια που θηλαζουν δινουμε... προληπτικα μεχρι να αρχισει στερεες τροφες''. Επισης τον ρωτησα ποτε θα αρχισουμε φρουτα και μου αρχισε το παραμυθι με το ρυζαλευρο... αλλο αυτο.

Παντως τι να κανω με το σιδηρο? Να τον παω για εξετασεις μονη μου και να αποφασισω μονη? Τοτε τους γιατρους γιατι τους πληρωνουμε? Ασε που φοβαμαι να παρω τετοια αποφαση...

 

Να πάρεις άλλη γνώμη. Κλείσε ραντεβού σε νοσοκομεία και ρώτησε αν το μωρό έχει σημάδια αναιμίας. Όταν πάρεις 4-5 διαφορετικές γνώμες και καταλάβεις πόσο αυθαιρετούν οι γιατροί, τότε θα καταλάβεις και το ότι αναγκαστικά εσύ παίρνεις την απόφαση για το παιδί σου. Ο γιατρός δεν αποφασίζει (δεν έχει εκτελεστική εξουσία), μόνο προτείνει....

Link to comment
Share on other sites

 

Να πάρεις άλλη γνώμη. Κλείσε ραντεβού σε νοσοκομεία και ρώτησε αν το μωρό έχει σημάδια αναιμίας. Όταν πάρεις 4-5 διαφορετικές γνώμες και καταλάβεις πόσο αυθαιρετούν οι γιατροί, τότε θα καταλάβεις και το ότι αναγκαστικά εσύ παίρνεις την απόφαση για το παιδί σου. Ο γιατρός δεν αποφασίζει (δεν έχει εκτελεστική εξουσία), μόνο προτείνει....

 

Δεν αποφασιζει βρε Αγλαϊα αλλα παμε στο γιατρο για μια εμπεριστατωμενη και επιστημονικη αντιμετωπιση στα θεματα της υγειας μας.. αλλωστε γι αυτο σπουδαζουνε γιατροι... αλλα καταληγουν κομπογιαννητες... :?:

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Δεν αποφασιζει βρε Αγλαϊα αλλα παμε στο γιατρο για μια εμπεριστατωμενη και επιστημονικη αντιμετωπιση στα θεματα της υγειας μας.. αλλωστε γι αυτο σπουδαζουνε γιατροι... αλλα καταληγουν κομπογιαννητες... :?:

 

Κομπογιαννήτες δεν είναι αλλά προσπαθούν να προωθήσουν φάρμακα κα συμπληρώματα και σε αυτούς που δεν τα χρειάζονται γιατί ξέρουν πώς να πλουτίσουν. Ευτυχώς δεν είναι όλοι οι γιατροί έτσι. Είναι χρέος μας να υποστηρίζουμε μόνο τους γιατρούς που δεν είναι έτσι και είναι χρέος μας να αποφεύγουμε τους άλλους. Χρέος απέναντι στο παιδί μας, όχι μόνο για την υγεία του αλλά και για το μέλλον του. Αν αφήσουμε να εκλείψουν οι λίγοι γιατροί με ήθος, θα είναι και δική μας η ευθύνη... :?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω ξεκινήσει εδώ και περίπου 1 εβδομάδα να παίρνω τη μαγιά μπύρας όπως έχετε πει 7 χάπια σε κάθε γεύμα. Η παραγωγή έχει αυξηθεί.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορεί να προκαλέσει αυτή η ποσότητα μαγιάς κάποιο πρόβλημα στο παιδί που είναι 40 ημερών.

 

Δηλ. κάποια δυσκοιλιότητα, ή διάρροια, ή υπερδιέγερση κλπ κλπ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ρε κορίτσια καμία απάντηση???? Τόσο πολύ σας έχω κουράσει με τις ερωτήσεις μου ??? :oops::oops:

 

Όχιιιι βρε Βασούλα μου, τι να μας κουράσεις!!! :) .... προσωπικά δεν μπορώ να σου απαντήσω με σιγουριά γι' αυτό και δεν έγραψα κάτι.

 

Υποθέτω πως σε αυτές τις ποσότητες δε μπορεί να παρουσιαστεί στο παιδάκι κάποιο πρόβλημα αλλά ακόμα καλύτερα να σου απαντήσει κάποια άλλη κοπέλα ή η Αγλαϊα με σιγουριά.... :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κοριτσια κι εμενα μου εχει δωσει σιδηρο... και βιταμινες Α και D και αυτο μολις κλεισαμε τον τριτο μηνα... προληπτικα ''λεει''. Του ειπα ''μηπως να κανουμε καμια εξεταση πρωτα?'' ''οχι'' μου λεει ''δε χρειαζεται σε ολα τα παιδακια που θηλαζουν δινουμε... προληπτικα μεχρι να αρχισει στερεες τροφες''. Επισης τον ρωτησα ποτε θα αρχισουμε φρουτα και μου αρχισε το παραμυθι με το ρυζαλευρο... αλλο αυτο.

Παντως τι να κανω με το σιδηρο? Να τον παω για εξετασεις μονη μου και να αποφασισω μονη? Τοτε τους γιατρους γιατι τους πληρωνουμε? Ασε που φοβαμαι να παρω τετοια αποφαση...

 

Να πάρεις άλλη γνώμη. Κλείσε ραντεβού σε νοσοκομεία και ρώτησε αν το μωρό έχει σημάδια αναιμίας. Όταν πάρεις 4-5 διαφορετικές γνώμες και καταλάβεις πόσο αυθαιρετούν οι γιατροί, τότε θα καταλάβεις και το ότι αναγκαστικά εσύ παίρνεις την απόφαση για το παιδί σου. Ο γιατρός δεν αποφασίζει (δεν έχει εκτελεστική εξουσία), μόνο προτείνει....

Πριν λιγο γυρισα απο το Παιδων Πεντελης... Η επιμελητρια που μιλησα για το θεμα του προληπτικου σιδηρου με κοιταξε με μισο ματι... αυτο το παιδι τι αναιμια να εχει?? ροδαλο ροδαλο ειναι... γενικοτερα μου εξηγησε τα πραγματα και ειναι οπως τα λεει η Αγλαϊα... προληπτικα δε δινουμε ποτε... αντιθετως μπορει δινοντας να δημιουργησουμε προβλημα στο παιδι.. εξεταση αιματος μετα το χρονο... και η προσληψη σιδηρου γινεται καλυτερα στα παιδια που θηλαζουν... Ευχαριστω και παλι Αγλαϊα...

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσια κι εμενα μου εχει δωσει σιδηρο... και βιταμινες Α και D και αυτο μολις κλεισαμε τον τριτο μηνα... προληπτικα ''λεει''. Του ειπα ''μηπως να κανουμε καμια εξεταση πρωτα?'' ''οχι'' μου λεει ''δε χρειαζεται σε ολα τα παιδακια που θηλαζουν δινουμε... προληπτικα μεχρι να αρχισει στερεες τροφες''. Επισης τον ρωτησα ποτε θα αρχισουμε φρουτα και μου αρχισε το παραμυθι με το ρυζαλευρο... αλλο αυτο.

Παντως τι να κανω με το σιδηρο? Να τον παω για εξετασεις μονη μου και να αποφασισω μονη? Τοτε τους γιατρους γιατι τους πληρωνουμε? Ασε που φοβαμαι να παρω τετοια αποφαση...

 

Να πάρεις άλλη γνώμη. Κλείσε ραντεβού σε νοσοκομεία και ρώτησε αν το μωρό έχει σημάδια αναιμίας. Όταν πάρεις 4-5 διαφορετικές γνώμες και καταλάβεις πόσο αυθαιρετούν οι γιατροί, τότε θα καταλάβεις και το ότι αναγκαστικά εσύ παίρνεις την απόφαση για το παιδί σου. Ο γιατρός δεν αποφασίζει (δεν έχει εκτελεστική εξουσία), μόνο προτείνει....

Πριν λιγο γυρισα απο το Παιδων Πεντελης... Η επιμελητρια που μιλησα για το θεμα του προληπτικου σιδηρου με κοιταξε με μισο ματι... αυτο το παιδι τι αναιμια να εχει?? ροδαλο ροδαλο ειναι... γενικοτερα μου εξηγησε τα πραγματα και ειναι οπως τα λεει η Αγλαϊα... προληπτικα δε δινουμε ποτε... αντιθετως μπορει δινοντας να δημιουργησουμε προβλημα στο παιδι.. εξεταση αιματος μετα το χρονο... και η προσληψη σιδηρου γινεται καλυτερα στα παιδια που θηλαζουν... Ευχαριστω και παλι Αγλαϊα...

 

Μηπως πρεπει να αλλαξεις και παιδιατρο???? :? Λεω εγω τωρα.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ισως... αλλα επειδη δεν ειμαι απο εδω και δεν ξερω κανεναν... (κι αυτον που παω μου τον συστησαν) αν ξερει καμια εναν καλο παιδιατρο στο Χαλανδρι η΄και γυρω περιοχες ας μου στειλει ενα pm..

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο γυρισα απο το Παιδων Πεντελης... Η επιμελητρια που μιλησα για το θεμα του προληπτικου σιδηρου με κοιταξε με μισο ματι... αυτο το παιδι τι αναιμια να εχει?? ροδαλο ροδαλο ειναι... γενικοτερα μου εξηγησε τα πραγματα και ειναι οπως τα λεει η Αγλαϊα... προληπτικα δε δινουμε ποτε... αντιθετως μπορει δινοντας να δημιουργησουμε προβλημα στο παιδι.. εξεταση αιματος μετα το χρονο... και η προσληψη σιδηρου γινεται καλυτερα στα παιδια που θηλαζουν... Ευχαριστω και παλι Αγλαϊα...

 

Ρία, πολύ καλά έκανες και πήγες στο νοσοκομείο. Έτσι κι αλλιώς αυτά που γράφω δεν είναι τίποτα περισσότερο από τεκμηριωμένες ιατρικές απόψεις. Το ότι δεν τις ακολουθούν όλοι οι γιατροί όπως θα έπρεπε είναι ένα σοβαρό θέμα προσωπικής ανηθικότητα αλλά και κακής λειτουργείας του Συστήματος Υγείας.

 

Το μόνο που μπορούμε να κάνουμε για να προστατέψουμε τον εαυτό μας και τα παιδιά μας είναι να παίρνουμε και άλλες γνώμες (καλύτερα από υψηλότερα ιστάμενους γιατρούς) και να τις λέμε στους άλλους για να καταλάβουν ότι δεν είναι τόσο εύκολο να αυθαιρετούν.

 

Πρέπει όσο περνάει από το χέρι μας να προσπαθούμε να απομονώνουμε τους γιατρούς που δεν ανταποκρίνονται στις απαιτήσεις της επιστήμης τους. :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΙΔΗΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ (ΕΓΩ ΜΟΝΙΜΑ ΕΧΩ ΑΝΑΙΜΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ .ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΧΘΕΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΣΙΔΗΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΕΝΑ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ (ΕΓΩ ΜΟΝΙΜΑ ΕΧΩ ΑΝΑΙΜΙΑ) ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΣΒΕΣΤΙΟ .ΚΑΙ ΣΤΟ ΜΩΡΟ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ 5 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ.ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ?

Σου ειπε γιατι σου το εδωσε?Κανατε εξετασεις αιματος ή ετσι προληπτικα στο δωσε?Παντως από αυτα που εχω διαβασει,προληπτικα δεν πρεπει να χορηγειται ποτε!

Για το βαρος τι σου ειπε?

Link to comment
Share on other sites

O θηλασμός όσο λίγο και να διαρκέσει εξοικονομεί σίδηρο λόγω απουσίας περιόδου. Αν μετά τη διακοπή του θηλασμού η μαμά έχει έλλειψη σιδήρου όπως είχε πιθανόν και πριν την εγκυμοσύνη, τότε ίσως χρειάζεται συμπλήρωμα. Οι αιματολογικές εξετάσεις θα το δείξουν. Η προληπτική χορήγηση είναι απαράδεκτη.

 

Αγαπητή Αγλαία,

 

αν έχεις χρόνο και διάθεση ήθελα να μου πεις δυο τρια πραγματάκια ακόμα!

 

Διάβασα μία παλαιότερη δημοσίευσή σου και ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά 6 μήνες τώρα, η περιοδός μου επέστρεψε στον 3ο μήνα. Βέβαια ο κύκλος μου δεν είναι 28 ημερών όπως πριν την εγκυμοσύνη αλλά μεγαλύτερος. Γνωρίζεις για ποιο λόγο μπορεί να επανήλθε η περίοδος; Σκοπεύω να συνεχίσω τον θηλασμό, νομίζεις ότι πρέπει να το κοιτάξω με αιματολογικές εξετάσεις κτλ; Ο αιματοκρίτης μου είναι 38 αλλά δεν γνωρίζω αν αποτελεί ένδειξη ή χρειάζεται να δω τα αποθέματα σιδήρου;

 

Επίσης γνωρίζεις αν το ρυζάλευρο για βρέφη έχει καθόλου σίδηρο ή πρέπει να προσθέσω και κάποιο άλλο δημητριακό για το μωρό μου; Βάζω μέσα και λίγη μπανάνα προς το παρόν μέχρι να περάσουμε στα λαχανικά την επόμενη εβδομάδα.

 

Ευχαριστώ και πάλι,

Πέλλα

Link to comment
Share on other sites

Πελλα καλωσηρθες!Να σου ζησει το μωρακι!Ποσο ειναι;

 

Νομιζω οτι το 38 αιματοκριτη ειναι πολυ σουπερ!Παντως ειδικη δεν ειμαι...

 

Η περιοδος,από οτι εχω καταλαβει,δεν εχει κανόνα.Μπορει να ερθει από τις 40 μερες ως και μετα τον χρόνο,ισως και παραπανω.

Οσο για το ρυζαλευρο,δεν ξερω!Τωρα το ξεκινησες?Δινεις βιολογικο ή του εμπορίου;

Παντως δημητριακα ειναι καλυτερα,από ότι εχω καταλαβει, να δινονται λιγο αργοτερα απο την εισαγωγη των στερεων,γιατι περιεχουν γλουτενη

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΓΛΑΙΑ ΕΓΡΑΨΕ: "Αν ο παιδίατρος είναι κουλ εσείς δεν ρωτάτε τίποτα! Wink "

 

ΑΧ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΥΛ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα μία παλαιότερη δημοσίευσή σου και ήθελα να σε ρωτήσω το εξής: Παρόλο που θηλάζω αποκλειστικά 6 μήνες τώρα, η περιοδός μου επέστρεψε στον 3ο μήνα. Βέβαια ο κύκλος μου δεν είναι 28 ημερών όπως πριν την εγκυμοσύνη αλλά μεγαλύτερος. Γνωρίζεις για ποιο λόγο μπορεί να επανήλθε η περίοδος;

 

Σε μερικές μέρες επανέρχεται η περίοδος από τις 40 μέρες, σε άλλες μετά τα 2 χρόνια. Κάθε περίπτωση είναι φυσιολογική και σχετίζεται τόσο με την ορμονική ισορροπία της μητέρας όσο και με τις συνήθειες του παιδιού.

 

Σκοπεύω να συνεχίσω τον θηλασμό, νομίζεις ότι πρέπει να το κοιτάξω με αιματολογικές εξετάσεις κτλ; Ο αιματοκρίτης μου είναι 38 αλλά δεν γνωρίζω αν αποτελεί ένδειξη ή χρειάζεται να δω τα αποθέματα σιδήρου;

 

Αν αισθάνεσαι αδυναμία ή γενικά ότι κάτι δεν πάει καλά, τις κοιτάζεις. Αν νιώθεις καλά δεν χρειάζεται! :)

 

Επίσης γνωρίζεις αν το ρυζάλευρο για βρέφη έχει καθόλου σίδηρο ή πρέπει να προσθέσω και κάποιο άλλο δημητριακό για το μωρό μου;

 

Το ρυζάλευρο ως τροφή για μωρά έχει πολλά πρόσθετα μεταξύ των οποίων και σίδηρο. Το γράφει στη συσκευασία.

 

Καμία συσκευασμένη τροφή δεν είναι απαραίτητη για τα βρέφη.

Link to comment
Share on other sites

Η ΑΓΛΑΙΑ ΕΓΡΑΨΕ: "Αν ο παιδίατρος είναι κουλ εσείς δεν ρωτάτε τίποτα! Wink "

 

ΑΧ ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΜΑΙ ΧΑΖΗ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΧΕΤΙΚΑ ΚΟΥΛ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΠΩΣ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ;

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D

 

Οι παιδίατροι προσέχουν πολύ και δικαιολογημένα τις περισσότερες φορές. Δεν θα διακινδύνευαν τη φήμη τους με περιστατικά που τους ξεφεύγουν. Αν λοιπόν ένας παιδίατρος δεν προβληματίζεται σημαίνει 99% ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Διαβάζω εδώ και έχω θυμώσει γιατι ο παιδιατρός μας έδωσε συμπλήρωμα σιδήρου για το μωρό μας χωρίς καν να κάνουμε εξετάσεις!

 

Δεν τα ήξερα αυτά που λέτε εδώ και ευτυχώς τα διάβασα και έτσι τώρα θα πάμε να του κάνουμε αιματολογικές να δούμε αν χρειάζεται σίδηρο.

 

Κια να σας πω και το πιο εντυπωσιακό όλων?????

Ο γιατρός μας έχει σελίδα στο internet και εκεί έγραψε οτι χρειάζονται αιματολογικές πριν τη χορήγηση....στην πράξη όμως κάνει το αντίθετο!!!! :shock:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...