Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σίδηρο και σύμπληρωμα διατροφής στα βρέφη που θηλάζουν


Recommended Posts

γράφει κάπου εκεί η Αγλαία, απο copypaste αγγλικού κειμένου, ότι το καλύτερο για να σιγουρευτεί η μητέρα ότι το μωρό της θα έχει ότι χρειάζεται είναι να παίρνει εκείνη ένα σκέυασμα με πολυβιταμίνες, έτσι ώστε το σώμα της να μπορεί να δώσει στο μωρό ότι χρειάζεται.

 

Δεν υπάρχει τέτοια οδηγία από κάποιον επισημο φορέα, δεν υιοθετούμε απόψεις μεμονωμένων άρθρων γιατί είναι επισφαλές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 382
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 46 δημοσιεύσεις

  • frene

    frene 19 δημοσιεύσεις

  • Marle

    Marle 13 δημοσιεύσεις

  • amaretto

    amaretto 13 δημοσιεύσεις

Anemia is uncommon in breastfed babies for several reasons

 

 

Healthy, full-term babies have enough iron stores in their bodies to last for at least the first six months. The current research indicates that a baby's iron stores should last between six and twelve months, depending upon the baby.

 

The iron in breastmilk is better absorbed than that from other sources. The vitamin C and high lactose levels in breastmilk aid in iron absorption.

 

Iron Source Percentage of Iron Absorbed

breastmilk ~50 - 70%

iron-fortified cow milk formula ~3 - 12%

iron-fortified soy formula less than 1% - 7%

iron-fortified cereals 4 - 10%

cow's milk ~10%

Note: The amount of iron absorbed from any food depends greatly upon the milk source of iron (eg, human vs cow), type of iron compound in the food, the body's need for iron, and the other foods eaten at the same meal.

 

 

Breastfed babies don't lose iron through their bowels; cow's milk can irritate the intestinal lining (resulting in a tiny amount of bleeding and the loss of iron).

The original iron stores of a full-term healthy baby, combined

with the better-absorbed iron in breastmilk, are usually enough

to keep baby's hemoglobin levels within the normal range

well into the second six months.

 

.........................

 

Why not use iron supplements as a protective measure for every baby?

 

 

The iron in breastmilk is bound to proteins which make it available to the baby only, thus preventing potentially harmful bacteria (like E.coli, Salmonella, Clostridium, Bacteroides, Escherichia, Staphylococcus) from using it. These two specialized proteins in breastmilk (lactoferrin and transferrin) pick up and bind iron from baby's intestinal tract. By binding this iron, they

 

stop harmful bacteria from multiplying by depriving them of the iron they need to live and grow, and

ensure that baby (not the bacteria) gets the available iron.

The introduction of iron supplements and iron-fortified foods, particularly during the first six months, reduces the efficiency of baby's iron absorption. As long as your baby is exclusively breastfed (and receiving no iron supplements or iron-fortified foods), the specialized proteins in breastmilk ensure that baby gets the available iron (instead of "bad" bacteria and such). Iron supplements and iron in other foods is available on a first come, first served basis, and there is a regular "free-for-all" in the baby's gut over it. The "bad" bacteria thrive on the free iron in the gut. In addition, iron supplements can overwhelm the iron-binding abilities of the proteins in breastmilk, thus making some of the iron from breastmilk (which was previously available to baby only) available to bacteria, also. The result: baby tends to get a lower percentage of the available iron.

 

Supplemental iron (particularly when administered in solution or as a separate supplement rather than incorporated into a meal) can interfere with zinc absorption. In addition, iron supplements and iron-fortified foods can sometimes cause digestive upsets in babies.

 

A recent study (Dewey 2002) found that routine iron supplementation of breastfed babies with normal hemoglobin levels may present risks to the infant, including slower growth (length and head circumference) and increased risk of diarrhea.

 

A recent review article on iron (Griffin and Abrams, 2001) indicates that if your baby is basically healthy, iron deficiency in the absence of anemia should not have developmental consequences.

 

http://www.idpas.org/pdf/1153IronandBreasfeeding.pdf

 

Τα αντέγραψα από εδώ:

 

http://www.kellymom.com/nutrition/vitamins/iron.html

 

Όπου υπάρχει πλούσια βιβλιογραφία στο τέλος και μάλιστα από επίσημους φορείς όπως η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής

 

και το Centers for Disease Control and Prevention.

Link to comment
Share on other sites

[

 

http://www.ifpri.org/pubs/books/whatworks/whatworks_ch04.pdf'>http://www.ifpri.org/pubs/books/whatworks/whatworks_ch04.pdf

 

 

Μαρία μπορείς να μου δώσεις το λινκ πριν από αυτό το κείμενο; θέλω να έχω και τίτλο εξώφυλο κλπ του βιβλίου, στο ψάξιμο που έκανα στα γρήγορα εδώ:

 

 

http://www.ifpri.org

 

δεν το βρήκα (ίσως να φταίει και η ώρα...)

Link to comment
Share on other sites

[

 

We conclude that routine iron supplementation of breast-fed infants may benefit those with low Hb but may present risks for those with normal Hb.

http://jn.nutrition.org/cgi/content/full/132/11/3249

 

 

Αυτό το άρθρο είναι πολυ καλό! Το αποθήκευσα... Το κακό είναι ότι όσα περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο συγχίζομαι με την επιπολαιότητα μερικών γιατρών...

 

Αχ, τι μου κάνεις βραδιάτικα!!!

Link to comment
Share on other sites

Tώρα κατάλαβα γιατί έχθες που είχαμε ραντεβού με την παιδίατρο "μου τα 'χωσε" που δεν έχω ξεκινήσει ακόμη κρέας του μικρού... :oops:

θα σου κάνει καμιά αναιμία μου είπε... έτσι του έδωσα σήμερα την πρώτη του χορτόσουπα και αύριο θα του βάλω και μοσχάρι... (αν και εξαρχής είχα άλλο σκοπο... να τα βάλω όλα ένα-ένα και σιγά-σιγά... αλλά ένα αυτό που μου είπε κι ένα ο άντρας μου.... άλλαξαν τα σχέδια!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Tώρα κατάλαβα γιατί έχθες που είχαμε ραντεβού με την παιδίατρο "μου τα 'χωσε" που δεν έχω ξεκινήσει ακόμη κρέας του μικρού... :oops:

θα σου κάνει καμιά αναιμία μου είπε... έτσι του έδωσα σήμερα την πρώτη του χορτόσουπα και αύριο θα του βάλω και μοσχάρι... (αν και εξαρχής είχα άλλο σκοπο... να τα βάλω όλα ένα-ένα και σιγά-σιγά... αλλά ένα αυτό που μου είπε κι ένα ο άντρας μου.... άλλαξαν τα σχέδια!

 

Δεν είναι σίγουρο ότι θα σου κάνει αναιμία και δεν υπάρχει λόγος να πανικοβάλεσαι. Στο γιο μου έδωσα 11,5 μηνών κρέας αλλά δεν έδειξε πιο μπροστά ενδιαφέρον ενώ έτρωγε άλλες στερεές τροφές από τον 8ο μήνα (όχι πιο μπροστά).

 

Σύμφωνα με την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιατρικής μερικά παιδιά (πρόωρα, χαμηλού βάρους...) μπορεί να χρειάζονται τροφές με σίδηρο μετά τον 4ο μήνα ενώ άλλα μετά τον 8ο. Στη φύση δεν υπάρχουν αυστηροί κανόνες και κάθε μωρό είναι πολύ διαφορετικό.

 

 

Είναι σημαντικό να παρακολουθείται το μωρό από κάποιον έμπειρο παιδίατρο που μπορεί να εκτιμήσει το κάθε παιδί ξεχωριστά και να μην κολλάει στα νούμερα και τους μέσους όρους.... Αυτό είναι το δύσκολο, να βρεις έναν τέτοιο γιατρό που να γνωρίζει κάτι περισσότερο από τους μεσους όρους και να μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση της υγείας του παιδιού... :?

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/content/full/pediatrics;115/2/496

 

Unique needs or feeding behaviors of individual infants may indicate a need for introduction of complementary foods as early as 4 months of age, whereas other infants may not be ready to accept other foods until approximately 8 months of age

Link to comment
Share on other sites

Tώρα κατάλαβα γιατί έχθες που είχαμε ραντεβού με την παιδίατρο "μου τα 'χωσε" που δεν έχω ξεκινήσει ακόμη κρέας του μικρού... :oops:

 

Μην αγχώνεσαι και εμείς το μόνο που τρώμε με όρεξη είναι η φρουτόκρεμα (τελικά μετά από περιπέτειες :D ) και λίγο γιαουρτάκι το απόγευμα.. Αρα και εμένα θα μαλώσουν :D:D:D

 

Η Φύση όταν ακολουθείς τους κανόνες της δεν επιτρέπει ούτε τα μωρά να πάθουν αναιμία (μιλάω για υγειή τελειόμηνα και με κανονική ανάπτυξη) γιατί παίρονουν από το μητρικό γάλα, ούτε όμως και τις μητέρες.. αλλιώς το είδος μας θα είχε εξαφανιστεί !!!! Η αμηνόρροια του θηλασμού σε αυτό εξυπηρετεί, να αποθηκεύσει η μαμά τον σίδηρο που έχασε στην εγκυμοσύνη και στη γέννα!

 

θα σου κάνει καμιά αναιμία μου είπε... έτσι του έδωσα σήμερα την πρώτη του χορτόσουπα και αύριο θα του βάλω και μοσχάρι... (αν και εξαρχής είχα άλλο σκοπο... να τα βάλω όλα ένα-ένα και σιγά-σιγά... αλλά ένα αυτό που μου είπε κι ένα ο άντρας μου.... άλλαξαν τα σχέδια!

 

Ταπεινή μου γνώμη είναι να χαλαρώσεις και να μην αγχώνεσαι, το μωρό σου έχει τέλεια ανάπτυξη και είναι σχεδόν απίθανο να του λείπει το κρέας από τη διατροφή του...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είναι σημαντικό να παρακολουθείται το μωρό από κάποιον έμπειρο παιδίατρο που μπορεί να εκτιμήσει το κάθε παιδί ξεχωριστά και να μην κολλάει στα νούμερα και τους μέσους όρους.... Αυτό είναι το δύσκολο, να βρεις έναν τέτοιο γιατρό που να γνωρίζει κάτι περισσότερο από τους μεσους όρους και να μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση της υγείας του παιδιού... :?

 

Αυτό ξαναπέστο Αγλαϊα! Δυστυχώς, αν οι γονείς δεν ενημερώνονται και μόνοι τους και δεν διασταυρώνουν τις εκτιμήσεις των παιδιάτρων μπορεί πολύ εύκολα να πέσουν θύματα επιτήδειων που θέλουν να κάνουν καλό μόνο στην υγεία ...της τσέπης τους... :x

Έχω κουραστεί να ακούω τις ανοησίες της παιδιάτρου μας που ακόμα επιμένει να δώσουμε συμπλήρωμα σιδήρου στο μωρό γιατί λέει το χρώμα του είναι λίγο ωχρό (όπως είναι και το δικό μου και του συζύγου μου). Επίσης επειδή ο μπέμπης πήρε τον τελευταίο μήνα 150 γραμμάρια με ρώτησε αν έχω γάλα και αν του φτάνει και να το μπουκώνω λέει με τις στέρεες τροφές :evil:

Όποτε έρχεται μας αναστατώνει. Θα ήθελα πάρα πολύ να αλλάξω παιδίατρο, αλλά να βρω κάποιον που να είναι ενήμερος στα θέματα θηλασμού και διατροφής και να είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού. Παρακαλώ πολύ την Αγλαϊα ή όποια άλλη μανούλα γνωρίζει κάποιον παιδίατρο στο κέντρο της Αθήνας ας μου στείλουν πμ.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΣΙΔΗΡΟ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ!

ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 2 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ!ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ!

ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ!

ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι σημαντικό να παρακολουθείται το μωρό από κάποιον έμπειρο παιδίατρο που μπορεί να εκτιμήσει το κάθε παιδί ξεχωριστά και να μην κολλάει στα νούμερα και τους μέσους όρους.... Αυτό είναι το δύσκολο, να βρεις έναν τέτοιο γιατρό που να γνωρίζει κάτι περισσότερο από τους μεσους όρους και να μπορεί να εκτιμήσει την κατάσταση της υγείας του παιδιού... :?
Αυτό ξαναπέστο Αγλαϊα! Δυστυχώς, αν οι γονείς δεν ενημερώνονται και μόνοι τους και δεν διασταυρώνουν τις εκτιμήσεις των παιδιάτρων μπορεί πολύ εύκολα να πέσουν θύματα επιτήδειων που θέλουν να κάνουν καλό μόνο στην υγεία ...της τσέπης τους... :x Έχω κουραστεί να ακούω τις ανοησίες της παιδιάτρου μας

Θα ήθελα πάρα πολύ να αλλάξω παιδίατρο, αλλά να βρω κάποιον που να είναι ενήμερος στα θέματα θηλασμού και διατροφής και να είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού. Παρακαλώ πολύ την Αγλαϊα ή όποια άλλη μανούλα γνωρίζει κάποιον παιδίατρο στο κέντρο της Αθήνας ας μου στείλουν πμ.

Ευχαριστώ πολύ!!!

Kαι εγώ θα το ήθελα αυτο!

 

Αγλαϊα και felinidoc καταρχήν σας ευχαριστώ για τις συμβουλες... :D

η αλήθεια είναι πως είμαι αρκετά χαλαρή, χωρίς άγχος απλά αναγκάζομαι να υποκύπτω...:?

 

Ναι, θέλω να αλλάξω παιδίατρο γιατί μου σπάει τα νεύρα... μπορεί να την εμπιστεύομαι σαν επιστήμονα, να είναι "δοκιμασμένη" από αρκετές φίλες μου τα τελευταία χρόνια... αλλά εμένα τελικά δε μου κάνει! (και ας είναι ο άντρας μου της γνώμης πως ο γιατρός πρέπει να είναι κοντά (στην περιοχή μας), για τα έκτακτα...) Καταρχήν δεν είναι fun του θηλασμού... όταν ήταν να ξεκινήσω τη δουλειά εύκολα μου είχε πεί (και μάλιστα με επιμονή :evil:) πως δεν θα τα καταφέρω, θα μου κοπεί το γάλα κλπ και να ξεκίναγα ξένο.... ευτυχώς την αγνόησα :lol::lol::lol: μέχρι και σήμερα τεχνιέντως το προσπερνάει το θέμα!! σε βαθμό που το χαρηκε πολύ όταν συμπλήρωνε στο βιβλιάριο, στη διατροφή μουρμουρώντας γελαστά «επιτέλους» κρέας... και φυσικά σαν να μην άκουσε την ερώτησή μου «μα όλα αυτά, δεν είναι συμπληρωματικά του θηλασμού ακόμα;»

 

Της είπα πως ακόμη δεν του έχω δώσει πορτοκάλι γιατί φοβάμαι τις αλλεργίες... «δε με πειράζει, να του δώσεις κρεας θέλω!»

και γιαουρτάκι; πότε θα του δώσω; «εδώ δεν του έχει δώσει κρέας, για το γιαούρτι ρωτάει... έχουμε καιρό, ας φαει κρεας και μετα θα δώσουμε αντί για ρυζάλευρο, φαρίνα, θα έρθει το κοτόπουλο, το γιαούρτι και μετά το ψάρι, το αυγό.... το παιδί είναι ανεπτυγμένο!»

 

Το θέμα είναι πως έχω και έναν "μπαμπά" που δεν εμπιστευεται εύκολα το ένστικτό μου... εκείνη είναι γιατρός και ξέρει ενω εγώ, μια πεισματάρα μεν, μάνα δε, που υιοθετώ ότι διαβάζω, μαθαίνω, ακούω.... :( και μπορεί να βάζω ακόμη και σε κίνδυνο το μωρό μας... έχουμε και τα γιαγιαδοπαππούδια που τσιγκλανε την κατάσταση... :evil: «το παιδί έχει μεγαλώσει, πρέπει να φαεί, μας κοιτά και ξερογλύφεται, μόνο φρουτα και κρεμες, φαϊ να του δωσεις.... και πόσο θα τον θηλάζεις ακομη, και του φτάνει;.... τι είναι αυτά τα πράγματα.....» μέχρι που με ρώτησε η πεθερά μου αν μου είπε η γιατρός να του αλλάξω πιά γάλα... ναι τόσο καιρό έβγαζα αγελαδινό και τώρα λεω να παραγω κατσικίσιο!!! μου 'ρθε να της πω αλλά πάλι κρατήθηκα.... αμαν πια...

 

σημ.: Αγλαϊα όσο και να σηκώνω το φρύδι... δεν πιάνει σ' αυτες τις περιπτώσεις :x:lol:

 

Και μιλάμε για ένα μωρό που γεννήθηκε 4 μέρες πριν την ΠΗΤ, 3800gr πήρε τον 1ο μήνα 1850gr και σήμερα, μέχρι την Παρασκευή τουλάχιστον!! ήταν 9130gr... με ροδοκόκκινες μαγούλες.... ω! ναι!..... μπορεί να μου κάνει αναιμία...

 

Πάντως το καλό είναι πως ο μπέμπης είναι πολύ βολικό μωρό και με βοηθά να χαλαρώνω... αν εξαιρέσω τις 3 πρώτες μέρες που κάναμε προσπάθεια ένταξης στις στέρεες τροφές (δυσκολεύτηκε να δεχτεί την αλλαγή, όχι όμως γιατί είχε πρόβλημα με τις γεύσεις αλλά γιατί από ότι μου έδειχνε, φοβότανε να καταπιεί κάτι ποιό παχύρευστο από το γνωστό του γαλατάκι!!)

Τώρα ανοίγει το στόμα σαν τον χάνο με το που με βλέπει να τα ετοιμάζω :lol::lol::lol: .

Μόνο που έχω πάθει πλάκα με τις ποσότητες που καταναλώνει... δεν ξέρω μήπως πρέπει να το φρενάρω λίγο!! 1 μήλο και 1 αχλάδι το πρωϊ, ακόμη και για μενα είναι αρκετό!!

το μεσημέρι του Σαββατου έφαγε όλη τη χορτοσουπα (περίπου 200 ml) και ας ήταν 1η φορά που τη δοκίμαζε! τα ίδια είχαμε και χθες που του πρόσθεσα το μοσχάρι!! έτρωγε και η χαρά του ήταν απερίγραπτη!!

 

 

 

 

 

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΧΟΡΗΓΗΣΕ ΣΙΔΗΡΟ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ!

ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ!ΔΕ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ 1 ΣΤΑΓΟΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ 2 ΣΤΑΓΟΝΕΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ 1 ΕΤΟΥΣ!ΤΩΡΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΜΗΝΩΝ!

ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΜΟΝΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΓΑΛΑ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟΥ ΤΟ ΕΙΠΑ ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ!

ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

Να μη το δώσεις!!!Πώς γίνεται να δίνεις σίδηρο σε ένα παιδί που δεν έχει έλλειψη, ούτε καν υπόνοια έλλειψης!!
συμφωνώωωωωω και χωρίς εξετάσεις; :shock:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Να μη το δώσεις!!!Πώς γίνεται να δίνεις σίδηρο σε ένα παιδί που δεν έχει έλλειψη, ούτε καν υπόνοια έλλειψης!!

 

Βρε κορίτσια, μην την πάρουμε και στο λαιμό μας την κοπέλα!!! Και αν τον χρειάζεται το σίδηρο το παιδάκι; Νομίζω το καλύτερο σε αυτές τις περιπτώσεις (για να έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο και μιας και στη βάζει την "τσίτα" ο γιατρός) είναι να του κάνεις μια αιματολογική... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το άρθρο είναι πολυ καλό! Το αποθήκευσα...

 

 

Το κακό είναι ότι όσα περισσότερα διαβάζω τόσο περισσότερο συγχίζομαι με την επιπολαιότητα μερικών γιατρών...

 

 

Τώρα το διάβασα και είναι όντως καταπληκτικό !

Έχω εκνευριστεί με τον παιδιατρικό πληθυσμό και εγώ...μια για την στάση ύπνου, μια για τις στερεές τροφές και τώρα για το σίδηρο :evil:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

μα βεβαίως κάνεις αιματολογική για να επιβεβαιώσεις ή για να αποκλείσεις αν υπάρχει ανάγκη για κάποιο συμπλήρωμα.

...λογικό δεν είναι?

2 μηνών κιόλας?...

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

 

Εντάξει, να του κάνει εξετάσεις αλλά τουλάχιστον να υπήρχε μια υπόνοια... εδώ σου λέει ο γιατρός αυτός το δίνει ....προληπτικά σε όλα τα μωρά!!! :shock::?

Μα καλά, συγγνώμη κιόλας, από που πέρνουν τα πτυχία τους; οι κομπογιαννίτες.... :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΔΙΝΕΙ ΛΕΕΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΩΡΑ!!

ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?

 

Εντάξει, να του κάνει εξετάσεις αλλά τουλάχιστον να υπήρχε μια υπόνοια... εδώ σου λέει ο γιατρός αυτός το δίνει ....προληπτικά σε όλα τα μωρά!!! :shock::?

Μα καλά, συγγνώμη κιόλας, από που πέρνουν τα πτυχία τους; οι κομπογιαννίτες.... :evil:

 

Να τις κάνει Marle μου... να του βουλώσει και το στόμα στην τελική.... (του γιατρού)

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα και δευτερο γιατρο και μου ειπε οτι καλα εκανε και του το εδωσε!

επειδη λεει οτι το μωρο γεννηθηκε 2700!και περασε και απο ικτερο!

τι να πω πια?

εγω ειμαι ασχετη στο κατω-κατω.

δε μπορω ομως να παρω το μωρο στο λαιμο μου και να πω πως δεν του το δινω!

κι αν παθει αργοτερα καμια αναιμια?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Κατερινάκι κι εμένα ο μπέμπης μπορεί να γεννήθηκε 3800 αλλά πέρασε ίκτερο και μάλιστα το πολεμάγαμε 1,5 μήνα.... αλλά δε μου είπανε τίποτε για σίδηρο και απλά στο τέλος κάναμε μια καλιέργεια ούρων...

 

Δεν του κάνεις κι εσύ, σε συμφωνία με τον γιατρό σας μια εξέταση αίματος;

δε νομίζω να είναι κακό, ούτε να σου το αρνηθεί αν του το πείς!

Έτσι θα είσαι και εσύ ήσυχη πως κάνεις το σωστό και πως δεν κάνετε πράγματα επειδή μπορεί το ένα ή μπορεί το άλλο... Να ξέρεις, στα σίγουρα...

Είναι πολύ μωρό ρε γμτ... δεν καταλαβαίνω τη λογική των γιατρών, αφού μπορεί εύκολα να ξεκαθαρίσει αν πραγματικά το έχει ανάγκη ή όχι...

τί να πώ... εγώ πάντως θα του έκανα την εξέταση....(κι ας λυπάμε που τα τσιμπάνε με την ενεσούλα....)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ομως στην εξεταση του σιδηρου αλλα αποτελεσματα θα δειξει τη μια μερα και αλλα την αλλη!

αν δε ρωτουσα και δευτερο γιατρο θα ειχα αμφιβολιες.

εγω δεν ειμαι παιδιατρος αλλα ολες οι μαναδες που ξερω δεν τους δινουν σιδηρο,

ομως τα μωρα τους ηταν πανω απο 3 κιλα.εμενα ηταν 2700 γι'αυτο λεει του το εδωσαν.

τι να πω κι εγω?

τι να πιστεψω!

ο γιατρος που τον παω ειναι απ'τους καλυτερους και εμπειρους!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Προληπτικά δεν πρέπει να χορηγείται τίποτα από τα παραπάνω.

 

Τα μωρά που δεν θηλάζουν έχουν πολύ πιο συχνά έλλειψη σιδήρου...

 

Να γίνουν οι αιματολογικές εξετάσεις και αν είναι απαραίτητο να συνεχίσει να τι παίρνει.

 

Ποια ήταν η διάγωση που έγινε και παίρνει αυτά τα συμπληρώματα; Πώς αποφασίστηκε η δοσολογία;

 

Ακόμη και να υπάρχει έλλειψη το θέμα δεν είναι τόσο απλό για να αποφασιστεί η δοσολογία. Αν ο προσλαμβανόμενος σίδηρος είναι περισσότερος από τον απαραίτητο δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην απορρόφηση του ασβεστίου...

 

....Δεν ήθελα να κάνω ιατρική στο μώρο μου μέσο του forum άλλα μπηκαν

ψυλλοι στα αύτια μου και πήγα και του έκαναν μία εξέταση αίματος, η οποία έδειξε ότι δεν χρείαζεται σιδήρο

...Τωρα έγω τι πρέπει να κάνω στην γιατρο να την πίασω απ΄το λάιμο;

Link to comment
Share on other sites

....Δεν ήθελα να κάνω ιατρική στο μώρο μου μέσο του forum άλλα μπηκαν

ψυλλοι στα αύτια μου και πήγα και του έκαναν μία εξέταση αίματος, η οποία έδειξε ότι δεν χρείαζεται σιδήρο

...Τωρα έγω τι πρέπει να κάνω στην γιατρο να την πίασω απ' το λάιμο;

Γι' αυτο κι εγω που δεν ειμαι γιατρος... τοσο καιρο ελεγα (οχι σε σενα) πως μια εξεταση δε βλαπτει.... μαλλον διαφωτιζει...

οσο για τη γιατρο σου... δεν ξερω τι να κανεις πραγματικα! εγω παντως δεν θα ημουν αρνακι.... θα εβγαζα νυχια :evil:

οχι τιποτε αλλο, αλλα και κακο να μην του εκανε η ασκοπη χορηγηση (δεν ξερω στ?αληθεια τι συμβαινει στον οργανισμο σε τετοια περιπτωηση...) δεν παυει να ηταν ασκοπη χορηγηση... και αν αυτη λειτουργησε σαν επιστημονας ετσι σ' αυτο το θεμα, σε κατι αλλο τι θα κανει;;;; προληπτικη εγχειρηση πχ;;;; ειπαμε ρε γμτ.... ολα στο βωμο του χρηματος;;;; ε, αμαν δηλαδη.......

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Προληπτικά δεν πρέπει να χορηγείται τίποτα από τα παραπάνω.

 

Τα μωρά που δεν θηλάζουν έχουν πολύ πιο συχνά έλλειψη σιδήρου...

 

Να γίνουν οι αιματολογικές εξετάσεις και αν είναι απαραίτητο να συνεχίσει να τι παίρνει.

 

Ποια ήταν η διάγωση που έγινε και παίρνει αυτά τα συμπληρώματα; Πώς αποφασίστηκε η δοσολογία;

 

Ακόμη και να υπάρχει έλλειψη το θέμα δεν είναι τόσο απλό για να αποφασιστεί η δοσολογία. Αν ο προσλαμβανόμενος σίδηρος είναι περισσότερος από τον απαραίτητο δημιουργείται σοβαρό πρόβλημα στην απορρόφηση του ασβεστίου...

 

....Δεν ήθελα να κάνω ιατρική στο μώρο μου μέσο του forum άλλα μπηκαν

ψυλλοι στα αύτια μου και πήγα και του έκαναν μία εξέταση αίματος, η οποία έδειξε ότι δεν χρείαζεται σιδήρο

...Τωρα έγω τι πρέπει να κάνω στην γιατρο να την πίασω απ΄το λάιμο;

 

εννοειται οτι πρεπει να της το πεις, :x βεβαια αυτη θα πει παλι καμια δικαιολογια,αλλα τωρα εισαι διαβασμενη και ξερεις να της κλεισεις το στομα! :D

Link to comment
Share on other sites

[ και αν αυτη λειτουργησε σαν επιστημονας ετσι σ' αυτο το θεμα, σε κατι αλλο τι θα κανει;;;; προληπτικη εγχειρηση πχ;;;; ειπαμε ρε γμτ.... ολα στο βωμο του χρηματος;;;; ε, αμαν δηλαδη.......[/color]

 

xrysalis κι εγώ αυτό δεν αντέχω... τη νοοτροπία... Δεν περιμένω θαύματα από κανέναν γιατρό, ξέρω τα όρια της επιστήμης όμως περιμένω να είναι άνθρωπος. Καταλαβαίνω πότε μια διάγνωση δεν είναι εύκολη, καταλαβαίνω τι σημαίνει να μην υπάρχει λύση όμως δεν μπορώ να ανεχτώ αυτή τη νοοτροπία...

Link to comment
Share on other sites

 

xrysalis κι εγώ αυτό δεν αντέχω... τη νοοτροπία... Δεν περιμένω θαύματα από κανέναν γιατρό, ξέρω τα όρια της επιστήμης όμως περιμένω να είναι άνθρωπος. Καταλαβαίνω πότε μια διάγνωση δεν είναι εύκολη, καταλαβαίνω τι σημαίνει να μην υπάρχει λύση όμως δεν μπορώ να ανεχτώ αυτή τη νοοτροπία...

 

Είμαστε τυχεροί που συνομιλόυμε με ανθρώπους σαν και σας!!

Εχέτε προσφέρει πάρα πολλα :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...