Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

καλησπέρα! εγώ γέννησα με καισαρική το πρώτο μου παιδί και μου προκάλεσε ενδιαφέρον ότι και στην Ελλάδα μπορούμε να γεννήσουμε το επόμενο με φυσιολογικό τοκετό. Αν γνωρίζετε παραπάνω σχετικά με το θέμα θα με ενδιέφερε να μάθω περισσότερα. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον γνωμη μου ειναι η καθε μανουλα ας γεννησει οπως επιθυμει και κρινει σωστο για την ιδια και το παιδακι της, απλα ειναι κατι που με ενοχλει. Εχω παρατηρησει πως οσες γεννανε με καισαρικη, εστω οι περισσοτερες, εχουν μια ταση να ωραιοποιουν τα πραγματα "εγω δεν πονεσα καθολου, και αμεσως σηκωθηκα, κι ετσι κι αλλιως". Ελεος ρε κοριτσια, κοψτε κατι. Εδω σφραγισμα κανουμε και ειμαστε καπως, τοσο χαλαρα πια η καισαρικη? ΚΙ εγω ευκολα γεννησα, φυσιολογικα, αλλα δε λεω οτι ηταν και περιπατος. Δε θελω να τσακωθω, αλλα να λεμε τα πραγματα οπως ειναι και στις πραγματικες τους διαστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός! Έτσι ο καθένας έχει να πει μια διαφορετική ιστορία για τον τρόπο που γέννησε. Είτε με Φ.Τ. είτε με Κ.Τ. κάποιες κοπέλες μπορεί να πόνεσαν πολύ ή λιγότερο ή και καθόλου. Εγώ έκανα Κ.Τ. και ακόμη με ενοχλεί να με αγγίζουν στην τομή. Το κυριότερο πρόβλημα όμως που έχω είναι ότι δεν μου βγαίνει να πω "γέννησα"! Κολλάω, δεν ξέρω ποια λέξη να χρησιμοποιήσω και τελικά λέω, "όταν ήρθε στον κόσμο το μωρό μου"!

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καθε οργανισμος αντιδρα διαφορετικα, αλλα και παλι, καισαρικη και καθολου πονος? Τιποτα? Τοσο παιχνιδακι? Οχι, με συγχωρειτε αλλα δεν πειθομαι. Κι εμενα η μαμα μου μου ελεγε πως οταν με γεννησε (φυσιολογικα), δεν πονεσε, αλλα μετα παραδεχτηκε οτι μου το ελεγε για να μη με φοβισει. Και δε λεω να τρομοκρατουμε η μια την αλλη με ιστοριες φρικης, αλλωστε κι εγω εγκυος ειμαι και μπορει να χρειαστει να κανω καισαρικη αυτη τη φορα, αλλα θελω να ακουω την αληθεια. Να ειμαι προετοιμασμενη βρε αδερφε. Οσο για το αν ειναι γεννα η καισαρικη? Για μενα και βεβαια ειναι, παιδι βγαζεις και στη μια περιπτωση και στην αλλη, τι σημασια εχει ο τροπος?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια άν έχετα κάνει ας πούμε ένα χειρουργείο πρίν (σκωλη/τη είχα κάνει εγώ) η καισαρική φαίνεται πολύ πιο ανώδυνη .Ναι για μέρες μετά νοιώθεις τράβηγμα σε κάθε κίνηση αλλά περνάει και φυσικά ειναι γέννα γιατί το παιδί δεν το είχαμε εμείς μέσα μας απο εμας δεν το έβγαλαν?Εγώ με επισκληρ.κράτησα την μικρή στο 5λεπτο και μάλιστα δεν ήθελα να μου την πάρουν.Πίστευω πάντως ότι όλα είναι στο μυαλό δηλ.κοπέλα δίπλα μου στο δωμάτιο απο την πρώτη μέρα σηκώθηκε πολύ πιο έυκολα απο εμένα και θήλασε πολύ πιο έυκολα απο εμένα κτλ.τελικά όμως και εγώ τα κατάφερα και να σηκωθώ και να θηλάσω .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστευω οτι το παν ειναι το αποτελεσμα. Ειμαι πολυ υπερ του ΦΤ αλλα κατανοω οτι υπαρχουν λογοι που πρεπει κανεις να κανει ΚΤ. Ειναι σαν τον ΦΤ. Αλλες δεν πονεσαν και αλλες πονουσαν για μηνες. Ζηλευα τις μαμαδες που εκαναν ΚΤ και περπατουσαν την ιδια μερα. Το ειδα να συμβαινει στο μαιευτηριο.

 

Προσωπικα ηθελα πολυ, μα παρα πολυ να γεννησω με ΦΤ. Δυστυχως επρεπε να κανω ΚΤ γιατι δεν ειχα καθολου αμνιακα υγρα απο την 38η εβδομαδα, καμια ενδειξη τραχηλου, πολλαπλη περιδεση και κομπο στον ιδιο τον ομφαλιο και λαθος θεση.

 

Η εμπειρια μου δεν ηταν απο τις καλυτερες. Λογω προηγουμενου προβληματος με την πλατη μου και ψυχολογικου απο εγγειρησεις επαθα και εγω κριση πανικου στην επισκληριδιο. Να ειναι καλα η αναισθησιολογος που δεν με εβαλε σε ολικη ναρκωση αλλα μου εκανε ηρεμιστικη ενεση και ετσι συνεχισαμε κανονικα.

 

Δεν με ενοχλησε η εγχειρηση γιατι καταλαβαινα μονο τραβηγματα. Το μωρο οταν μου το φερανε ημουν σε μια συγχηση. Μετα πονουσα αφορητα και για 2 ημερες δεν μπορουσα να σηκωθω.

 

Την 3η ημερα περπατησα με πονο. Ο πονος κρατησε περιπου 1 εβδομαδα αλλα θηλαζα κανονικα. Κοιλιακους εκανα στο τριμηνο.

 

Μετα ξεχαστηκε ολη η ιστορια της καισαρικης. Πλεον δεν θυμαμαι τις λεπτομερειες. Η τομη μου ισα-ισα που φενεται.

 

Η ουσια μετραει. Και η ουσια ειναι οτι εχω το μωρο μου. Πως το εβγαλα δεν εχει σημασια οποτε ολες οι μελλοντικες μαμαδες μην φοβαστε τιποτα. Ενα μωρακι σε κανει να τα ξεχνας ολα.

Link to comment
Share on other sites

Για μενα η καισαρικη ηταν μονοδρομος απο την αρχη της κυησης οποτε το ειχα παρει αποφαση και δεν με πειραξε ψυχολογικα καθολου.

Την πρωτη ημερα πονουσα οντως πολυ λες και με ειχε κοψει τρενο στα δυο, αλλα σηκωθηκα με χιλια ζορια γιατι ειχα κινητρο σοβαρο να δω το παιδι μου στην θερμοκοιτιδα. Μετα οι επομενες ημερες παρολο που αναγκαστικα σηκωνομουν και πηγαινοερχομουν για το παιδι ηταν ευκολες. Στην τριτη ημερα λειτουργουσα κανονικα αν και επαιρνα παυσιπονακια για να στεκομαι στην θερμοκοιτιδα. Εχοντας περασει και αλλους μεγαλους πονους οπως κολικο νεφρου και αλλα πολλα δεν μπορω να πω οτι η καισαρικη ειναι ο χειροτερος πονος απο ολους. Ετσι το περασα εγω ομως με βαση τις δικες μου εμπειριες πονου, μια αλλη μαμα ισως ενιωσε οτι ηταν ο χειροτερος πονος αν δεν ειχε ποτε της αλλη εμπειρια πονου στη ζωη της. Οποτε ολα ειναι σχετικα για τον καθε οργανισμο.

Link to comment
Share on other sites

στην καισαρικη τομη παιζει τεραστιο ρολο ο χειρουργος γυναικολογος....

δεν αρκει μα ειναι καλος γυναικολογος με γνωσεις κλπ αλλα να διαθετει και την ικανοτητα του χειρουργου και οχι του σφαγεα(οπως οταν χειρουργηθηκα εγω δηλ)

Link to comment
Share on other sites

στην καισαρικη τομη παιζει τεραστιο ρολο ο χειρουργος γυναικολογος....

δεν αρκει μα ειναι καλος γυναικολογος με γνωσεις κλπ αλλα να διαθετει και την ικανοτητα του χειρουργου και οχι του σφαγεα(οπως οταν χειρουργηθηκα εγω δηλ)

 

 

Εχεις απολυτο δικιο σε αυτο. Και εγω επειδη ηξερα απο την αρχη για καισαρικη ο γιατρος που βρηκα εχει μεγαλη εμπειρια με καισαρικες γιατι αναλαμβανει κυησεις υψηλου κινδυνου που αναγκαστικα οι περισσοτερες εχουν μονοδρομο ως λυση την καισαρικη. Οταν ειναι πολλα τα προβληματα σε μια κυηση δεν ρισκαρουν να παει κατι στραβα οποτε το μεγαλυτερο ποσοστο γυναικων με σοβαρα προβληματα δεν μπορει να γεννησει φυσιολογικα. Αναλογα βεβαια παντα με τους λογους υγειας που επιβαλλουν την καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική είναι μια μέσης βαρύτητας χειρουργείο και η γνώμη μου είναι ότι είναι χειρότερη από άλλα χειρουργεία για τουσ εξείς λόγους:

  1. σε κάθε εγχείρηση πονάς αλλά δεν έχεις (συνήθως) άλλες υποχρεώσεις, στην καισαρική έχεις (το λιγότερο) την φροντίδα και το θηλασμό του μωρού σου
  2. οι ορμόνες της λοχείας χειροτερεύουν την ψυχολογία
  3. η τομή είναι κεντρικά και αυτό σου περιορίζει τη λειτουργικότητα, δεν είναι δεξιά ή αριστερά οπότε να αφήνει κάποια υγειή πλευρά
  4. πιθανότατα να σημαίνει και άλλα χειρουργεία (καισαρικές) στο μέλλον

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

για να κάνεις φυσιολογικό τοκετό μετά από καισαρική πρέπει σε γενικέσ γραμμέσ να υσχίουν τα εξείς:

 

  • Μεσοδιάστημα κυήσεων κατά προτίμηση άνω των 18 μηνών
  • Να υπάρχει η δυνατότητα άμεσης καισαρικής τομής, αν και όποτε αυτό χρειαστεί καθώς και εκπαιδευμένος γιατρος
  • Χαμηλή εγκάρσια τομή όχι μόνο στο δέρμα, αλλά και στη μήτρα
  • Φυσιολογικών ορίων λεκάνη
  • Επιθυμία και συνεργασία της επιτόκου
  • Δεν συντρέχει καμιά απολύτως αιτία για διενέργεια καισαρικής τομής

; Υπερτασική νόσος της κύησης (τοξιναιμία)

 

; Ινομύωμα που εμποδίζει το πέρασμα του μωρού στον πυελογεννητικό σωλήνα

; Σακχαρώδης διαβήτης

; Προδρομικός πλακούντας

; Πρόωρη αποκόλληση του πλακούντα

; Εμβρυική δυσφορία (Μείωση η αύξηση των παλμών του εμβρύου)

; Πρόπτωση του ομφάλιου λώρου

; Ανώμαλη προβολή του εμβρύου (εγκάρσιο ή λοξό σχήμα του εμβρύου, ισχιακή προβολή)

 

 

τα βήματα για vbac είναι:

 

  • στενή παρακολούθηση την εγκυμονούσας και της επιτόκου
  • δυνατότητα άμεσης καισαρικής τομής, αν και όποτε αυτό χρειαστεί (δηλ. εσωτερικό αναισθησιολόγο, παιδίατρο, βοηθό γυναικολόγου).
  • αρχικά μηνιαίες και κατά τον τελευταίο μήνα της εγκυμοσύνης εβδομαδιαίες εξετάσεις του εμβρύου με υπέρηχο (και doppler)
  • τακτικοί έλεγχοι του εμβρύου με καρδιοτοκογράφημα (NST) από την 32η εβδομάδα κύησης
  • μετά την έξοδο του πλακούντα, διενεργείται έλεγχος της κοιλότητας της μήτρας με τους δακτύλους (δακτυλική επισκόπηση) και ειδικά του πρόσθιου τοιχώματος
  • αποφυγή έναρξης τοκετού με ωκυτοκύνη, και χρήσης προσταγλανδίνης (αύξηση των ποσοστών ρήξης)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Καλησπέρα, έκανα καισαρική (με ολική νάρκωση) λόγω ισχυακής προβολής. Ήθελα να κάνω επισκληρίδιο αλλά με τρόμαξαν οι γύρω (θα ακούς πχ νυστέρι κτλ. και είμαι πολύ φοβιτιάρα) και επίσης η ιατρός μου μου είπε αν θέλεις θα πρέπει να βρεις καλό αναισθησιολόγο.

Τέσπα, πόνεσα πάρα πολύ μετά δεν μπορούσα να σηκωθώ, να περπατήσω, τίποτα, πονούσα.

Η τομή με ενοχλεί ακόμη.

Μια κοπέλα όμως (ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο) γέννησε με τον ίδιο τρόπο με μένα κι την ίδια μέρα άρχισε να περπατάει (πονούσε ελάχιστα). 'Αρα εξαρτάται κι στον οργανισμό.

Την πρώτη στιγμή με την κόρη μου δεν την θυμάμαι επειδή ήμουν ακόμη ζαλισμένη από την νάρκωση.

Μια ερώτηση: ακούς όντως διάφορα μέσα στο χειρουργείο όταν κάνεις καισαρική με επισκληρίδιο; Ρωτάω γιατί θέλω να ξέρω για το δεύτερο παιδί (η γυναικολόγος μου είπε όταν κάνω δεύτερο παιδί θα πρέπει να ξαναγίνει καισαρική, αλλά δεν ξέρω γιατί, βέβαια στο πρώτο είχα κι μικρό σάκο)

Δεν ξερω που γέννησες, αλλά εκτος από την επισκληρίδιο στον ορό σου βάζουν κατι (νομίζω ελαφριά μέθη) το οποίο σε στέλνει στον ''7ο ουρανο'' . Κόντευα να πάθω συγκοπή από το φόβο μου και μόλις μου το έβαλαν αυτό λέω στη γιατρό μου με ενα χαζοχαρούμενο ύφος '' είμαι πολύυυυ καλάααα''!

Και να ήθελα δεν μπορούσα να φοβηθώ!Είχα χαλαρώσει πολύ, φυσικά όμως καταλα΄βαινα τα πάντα!Δε νομίζω οτι το έκαναν μονο σε μένα!Ιασώ γέννησα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

καθεμια μας ειναι διαφορετικη.. παντως εγω γεννησα με καισαρικη εκανα επισκληριδιο κ δν καταλαβα τπτ μετα ποναγα πολυ αλλα σε 10 μερες ημουν μια χαρα.κ ξερω 2 κοπελες με φυσιολογικο τοκετο που δν μπορουσαν να κατσουν για ενα μηνα και κοπελα με καισαρικη δευτερη μερα και ηταν σαν να μν ειχε γεννησει και αντιστοιχα..και ναι ειναι ο καλυτερος τροπος αμα υπαρχει προβλημα σοβαρο...

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω ειμαι πολυ υπερ του φυσικου τοκετού, έκανα το 1ο μου παιδί με καισαρικη και το 2ο φυσιολογικά επειδη δεν ήθελα να τραβηξω τα ιδια. Εχεις δικαιο σ αυτά που λες αλλά νομίζω οτι καθε γεννα ειναι μοναδική. Μπορει μια κοπέλα να εχει εναν φρικτο φ.τ. (διαβασα μαρτυριες γυναικων στο φορουμ που ευχονται να μην είχαν γεννήσει φυσιολογικά) αλλά σιγουρα νομίζω ότι κατα συντριπτικής πλειοψηφίας ο φ.τ. είναι μακράν καλύτερος.

Εγω είχα πολλά ουρλιαχτα στον φ.τ. και καθόλου στην καισαρική αλλά πάλι θα διαλεγα τον φυσικό έντονο πόνο της γέννας που κρατάει 5-6 ώρες παρά τον αφύσικο πόνο μιας εγχειρησης που κρατάει ένα μήνα και. Νομίζω ότι για να κάνεις καισαρική με την θέληση σου χωρίς ιατρικό λόγο πρέπει να είσαι ή λίγο ανενημέρωτη ή πολύ φοβισμένη

γεια σου ποιον γιατρο εχεις

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

 

1. ουρλιαχτά κατά τη γέννα

α. φυσιολογικός: δεν φώναξα καθόλου μόλις ένιωσα ότι δεν αντέχω αλλο ζήτησα επισκληρίδιο

β. καισαρική: έπαθα κρίση πανικού και άρχισα να φωνάζω τόσο που ενώ είχα κάνει επησκληρίδιο υποβλήθηκα και σε ολική νάρκωση (οι γυναίκες στην ανάνηψη με ρώτησαν κατόπιν γιατί φώναζα)

 

2. ανωτερα συναισθήματα κατά τη γέννα

α. φυσιολογικός: αισθάνθηκα οτι εγώ και ο άνδρας μου γεννούσαμε το παιδί μας πως ήμασταν ένα, ένιωσα μια πρωτόγνωρη αγάπη για τη μητέρα μου (κατάλαβα τι είχε περασει)

β. καισαρικη: είδα όνειρο κατά τη νάρκωση

 

3. πρωτη επαφή με το παιδί

α. φυσιολογικός: αισθάνθηκα πως κράτησα στα χέρια μου τον κόσμο

β. καισαρικη: δεν θυμάμαι την πρώτη στιγμή με το μωρό

 

4. αιμοραγία μετα τον τοκετο

α. φυσιολογικός:στον ένα μήνα δεν είχα πλέον αίμα

β. καισαρικη:η αιμοραγία παρατάθηκε για δυομιση μήνες, είχα αρχίσει να φοβάμαι την απόξεση

 

5. σεξ μετά τον τοκετό

α. φυσιολογικός: είχα πρώτη επαφή στισ 32 ημέρεσ

β. καισαρικη:πρώτη επαφή στους 2 μήνεσ με εξαιραιτικό φόβο από πλευράσ συζήγου μη με πονεσει η μη μείνω έγκυος (σημειοταίο οτι σημερα 7 μήνες μετά τη γέννα πονώ ακόμα τοπικα ελαφρός στην κοιλια)

 

6. πόνος μετά τη γέννα

α. φυσιολογικός: έκατσα κανονικά χωρίς καθόλου πόνο στισ 2 εβδομαδες

β. καισαρικη: έντονος πόνος κατά τον πρώτο μήνα που να μεκάνει να σκέύτομαι οποιαδήποτε κίνηση μου, κατα το πρώτο τρίμηνο αισθανόμουν εντελώς την τομη, ακόμα ποναω ελαφρά 7 μήνες μετα όταν έχει υγρασία, η με τοπική πίεση τησ τομής ή με δαντελοτά εσώρουχα.

 

Η καισαρική είχε ως αποτέλεσμα τη σωτηρία του παιδιού μου και πιθανόν και τη δική μου η ευγνωμοσύνη που αισθάνομαι για αυτό το γεγονός με βοήθησε να ανταπεξέλθω στις δυσκολίες, κάποια που επιλέγει όμως από μειωμένη ενημερωση αυτό το μαρτύριο πιθανότατα θα καταρεύσει

 

edit admin αφαιρέθηκε μια φράση

 

Διαφωνώ απόλυτα!!!

1 Η κρίση πανικού σε έπιασε λόγο φόβου! κ οι κοπέλες που λες ότι ρωτούσαν γιατί φώναζες ρωτούσαν γιατί τους φάνηκε παράξενο μια κοπέλα με καισαρική να σφαδάζει!

 

2 Αν δεν φοβόσουν σε υστερικό βαθμό πιθανόν να μην χριζόσουν κ ενδοφλέβια νάρκωση κ κατ επέκτασιν να μην ονειρευόσουν( που κ έτσι δεν κατάλαβα που είναι το κακό)

 

3 Η πρώτη στιγμή με το μωρό είναι συνεχεία στο μυαλό μου θυμάμαι μέχρι κ τα χαζά αστεία της μαίας όταν μου τον ακούμπησε πάνω μου

 

4 Φόρεσα τις μεγάλες σερβιέτες της κλινικής μόνο τις πρώτες 3 μέρες άλλες 3 έβαλα τις normal Everyday κ γύρο στη βδομάδα έβαλα τα μικρά σερβιετάκια. Σύνολο λιγότερο από 20 μέρες

 

5 Σεξ έκανα στις 35 μέρες γιατί το καθιερωμένο ραντεβού της λεχώνας στον γιατρό μου ήταν σε 47 μέρες κ δεν μπορούσαμε να περιμένουμε

 

6 Ο πόνος της τομής κράτησε 10 μέρες κ τίποτα περισσότερο ( οι πρώτες μέρες ήταν δύσκολες δεν μπορώ να πω αλλά με 1 maxi depon ανά 5άωρο ήταν χαλαρά υποφερτό)

 

Αυτές είναι οι δικές μου εμπειρίες από την καισαρική ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω εχω κανει δυο καισαρικες τις οποιες ηξερα εξαρχης οτι θα κανω για λογους ορθοπεδικους.

Ειχα κλεισει ραντεβου και πηγακαι εμεινα μεσα τρεις νυχτες.

Στην πρωτη καισαρικη πονεσα λιγο και για μια εβδομαδα επαιρνα παυσιπονα.Στην δευτερη καθολου....Πηρα παυσιπονα για δυο ημερες μονο.

Για το λογο αυτο θεωρω οτι ηταν πανευκολες και οι δυο γεννες και ειδικα η δευτερη.

Παρ'ολα αυτα ομως πιστευω οτι οι πιθανοτητες να υπαρχει καποιο προβλημα σε καισαρικη , ειναι μεγαλυτερες μια που ειναι ενα χειρουργειο οπως ολα τα αλλα.

Απλα στις περισσοτερες απο εμας ετυχε ευτυχως και δεν ειχαμε καποια επιπλοκη.

Εκανα επισξκληριδιο και τις δυο φορες, ειδα αμεσως τα μωρα μου, θυμαμαι τα παντακαι ολα ηταν σουπερ.

Σεξ εκανα οποτε ενιωσα οκ απο το θεμα των λοχειων και φυσικα χωρις κανενα πονο.

Αιμοραγια ειχα αρκετη την πρωτη φορα, λιγη την δευτερη φορα.

Το μονο αρνητικο που βλεπω ειναι η τομη και ο περισσοτερος χρονος που χρειαστηκε για να φυγει η κοιλια.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια και γω εκανα καιτα 2 μου με καισαρικη. τωρα στο 3ο ειπαμε να το δοκιμασουμε αν ρθει η ωρα για φυσιολογικο και βλεπουμε.. ετσι για την εμπερια οχι τιποτα. λοιπον στη 1η καισαρικη ειμουν καπως καιαυτο γιατι μεγαλωσα ακουγοντας για την καισαρικη διαφορα. και εννοητε την εμαθα σαν κατι ''κακο''. Λοιπον ερχομαι τωρα να διαψευσω τις φημες αυτες. η καισαρικη δεν ειναι τιποτα αλλο παρα μια δυο μερες λιγη ταλαιπωρια μεχρι να σου βγαλουν ορο και καθετηρα. γιαμενα ετσι! σιγουρα καποιες μανουλες δεν ηταν ετσι.. εγω ημουνπερδικη μετα. ουτε πονουσα ιδιαιτερα ουτε τιποτα.δε χορευα βεβαια, αλλα καταταλλα ημουν τελεια. και η τομη δε φαινετε καθολου. ΣΙΓΟΥΡΑ οπως καιναχει μιλαμε για χειρουργιο ενω στην αλλη περιπτωση για κατι φυσιολογικο που το εκανε η φυση αλλα θελω να πω στις μελλουσες μανουλες οπως ειμαι καιγω για 3η φορα εστω να μη πανικοβαλοντε. να ειναι θετικες σε ολα ωστε να απολαυσουν τη γεννας τους οπως και αν προκυψει.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, για πείτε μου... είναι νορμάλ το να ενοχλείσαι αρκετά στην τομή-να την νιώθεις, 6 μηνές μετά; Και δε μιλάω για την τομή στο δέρμα. Στη μήτρα εννοώ... Κάποιες φορές για να βήξω, κρατάω την κοιλιά μου...

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να συγκρίνουμε συνέχεια τον φ.τ με την κ.τ ... Είναι 2 διαφορετικοί τρόποι που φέρουν το ίδιο ευτυχές αποτέλεσμα. Ο κάθε τρόπος έχει τα υπέρ και τα κατά του. Ανάλογα την περίπτωση, κάποιες φορές είναι ενδεδειγμένος ο ένας τρόπος και κάποιες άλλες φορές ο άλλος. Δεν καταλαβαίνω το όποιο κόλλημα είτε με τον φ.τ, είτε με την κ.τ.

 

Επίσης, δεν καταλαβαίνω γιατί την κ.τ. ΜΑΡΙΑΛ την αποκαλείς μαρτύριο. Το ότι μπορεί στην δική σου περίπτωση να υπέφερες για κάποιον λόγο δεν σημαίνει ότι όλες οι καισαρικές τομές καταλήγουν το ίδιο. Ούτε και ότι όλες οι φυσιολογικές γέννες είναι εύκολες.

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια, για πείτε μου... είναι νορμάλ το να ενοχλείσαι αρκετά στην τομή-να την νιώθεις, 6 μηνές μετά; Και δε μιλάω για την τομή στο δέρμα. Στη μήτρα εννοώ... Κάποιες φορές για να βήξω, κρατάω την κοιλιά μου...

 

 

Όταν αλλάζει ο καιρός έχω κι εγώ μερικές ενοχλήσεις. Όπως και με το παλιό μου κάταγμα κλπ. μήπως τότε σου συμβαίνει κι εσένα;

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

ειναι νωρις ακομη για την τομη κοριτσια......στην πρωτη ΚΤ η ενοχληση εφυγε στους 8 μηνες. Στην δευτερη , στους 6μηνες. Λενε οτι φτιαχνει μεχρι το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω επαθα κριση πανικού στην ΚΤ αλλα γιατι ειχα πιστεψει οτι θα μου συνεβαινε κατι τραγικό ( με τοσα που διαβαζα εδω μέσα ) και οτι θα ηταν σαν το παλιο χειρουργειο που ειχα κανει και η εμπειρια θα ηταν τραυματικη. Καμια σχέση.

Το μωρο ουτε που καταλαβα οτι βγηκε, δεν ενιωσα κανεναν πονο κατα το χειρουργειο και ολα τελειωσαν γρηγορα. Μετα πονόυσα αρκετα για 2 ημέρες αλλα αυτο γιατι δεν ηθελα να παρω παυσιπονα ( αρα και χωρις παυσιπονα ο πονος ηταν υποφερτος).

Στην εβδομάδα επανω λειτουργουσα κανονικά και μετα απο 3 μήνες ηταν σαν να μην την ειχα κάνει ποτε. Τη τομη μου μπορεις να την καταλαβεις μονο αν την ψαξεις και παλι δυσκολευεσαι ( η γραμμες απο τα ρουχα φαινονται πιο πολυ ).

Ας μην τα συγκρινουμε και ας μην τρομαζουμε τον κοσμο οτι η ΚΤ ειναι κατι το τοσο φοβερό. Ολα εχουν τα συν και τα πλην και η καθε γεννα διαφέρει. Καλη ψυχολογια χρειαζεται και την γνωση οτι αυτο που περναμε, ειτε ειναι ΦΤ ειτε ΚΤ ειναι κατι που εχουν κανει εκατομυριες γυναικες πριν απο εμας. Το αποτελεσμα μετραει.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια μου, ας μην μπερδευόμαστε. η γέννα δεν είναι ταξιδάκι για να επιλέξουμε αν θα πάμε με αυτοκίνητο για να χαζεύουμε τοπία ή με αεροπλάνο για πιο γρήγορα... στη γέννα μετράει το αποτέλεσμα και εκ του αποτελέσματος κρίνεται. ναι, θα ήθελα να γεννήσω φυσιολογικά έτσι για την εμπειρία αλλά όχι οτι έπαθα και κάτι που μου τράβηξαν το σφηνωμένο παίδαρο με καισαρική! και απόψεις του στυλ "αν δε γεννήσεις φυσιολογικά δεν καταλαβαίνεις γέννα" τις οποίες ακούμε τις αφήνω ασχολίαστες γιατί θα φάω κάρτα! το θέμα είναι η καισαρική να γίνεται για λόγους ιατρικούς και όχι για λόγους βολέματος και διπλής ταρίφας. κι ας μην υπερβάλουμε, γενικεύουμε και πανικοβάλουμε τον κόσμο γιατί διαβάζουν και πρωτάρες έγκυες εδώ μέσα!

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Έχω ξανασχολιάσει παρόμοιο θέμα και έχω φάει κάρτα γι'αυτό αλλά θα το ρισκάρω.

 

Ευτυχώς που η ιατρική εξελίσσεται και ανακαλύπτει ολοένα καινούργιες μεθόδους για τα πάντα. Σκεφτείτε απλά ποιες θα ήταν οι συνέπειες του να μην υπάρχει ΚΤ.

 

Γέννησα με ΚΤ γιάτί το μωρό ερχόταν με ισχυακή προβολή ή μάλλον δεν ερχόταν, είχε εγκατασταθεί με ισχυακή προβολή λίγο πιο κάτω από το στομάχι μου και δεν κατέβαινε. Τι θα γινόταν αν δεν έκανα ΚΤ? Θα μου έβαζαν ορό για να προκλειθούν πόνοι, θα έσπρωχναν την κοιλιά και ένα ψιλοπανικό θα τον βίωνα. Παρόλο που έκανα Ολική Αναισθησία ζήτησα μόλις γεννηθεί το μωρό να μου το ακουμπήσουν στο στήθος. 1 τέταρτο μετά τη γέννα με ξύπνησαν και μου το έδωσαν τυλιγμένο σε μια κουβερτούλα και ΄προσπάθησα να θηλάσω. Κάθε 2 ώρες το έβαζα στο στήθος και παυσίπονα αρνήθηκα κατηγορηματικά να πάρω μετά τον τοκετό. 5 μέρες μετά είμουν σπίτι μου σπιτάκι μου, και εκτός από τη φροντίδα του μωρού κατάφερνα να κάνω και τα απολύτως απαραίτητα στη φροντίδα σπιτιού και συζύγου.

 

Πιστεύω ότι όλα εξαρτούνται από το πόσο έτοιμος είναι κάποιος ψυχολογικά για τον πόνο. Είχα ακούσει σημεία & τέρατα πριν γεννήσω. Πέρασα μια αρκετά δύσκολη εγκυμοσύνη. Για τη γέννα όμως είμαι ευγνώμων και το παραθέτω ως εμπειρία για να μην ακούγονται μόνο τα αρνητικά της ΚΤ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...