Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

Πραγματικα θα συμφωνησω με τα κοριτσια που υποστηριζουν την θεση, του να μην συγχεουμε και συγκρινουμε ανομοιες καταστασεις, γιατι τελειως διαφορετικα εχει βιωσει η καθεμια μας την γεννα της, ειτε προκειται για κ.τ, ειτε για φ.τ. και αυτο γιατι οπως προαναφερθηκε το αποτελεσμα ειναι που μετραει, μια επιτυχημενη γεννα, δηλ. με ενα υγιες μωρο και μια γερη μανουλα επισης.

Καταθετοντας τις δικες μου εμπειριες, καθοτι εχω ζησει και τις δυο γεννες, παροτι εχω ενα παιδακι, θα ηθελα απλα να πω οτι απλα δεν συγκρινονται. Χρειαστηκε να γεννησω με προκληση το... 1ο μου παιδακι και περα απο τις οδυνες της προκλησης και του τοκετου, που ηταν ιδιαιτερα επιπονες, επειτα ηταν ολα πολυ ευκολα στο θεμα ανανηψης.

Στην καισαρκη τομη ομως, για ιατρικους λογους, ενω η ολη διαδικασια πηγα πολυ καλα, χωρις καθολου αγχος απο την πλευρα μου, δεν καταλαβα απολυτως τιποτα απο την ολη διαδικασια, το αντιθετο μαλιστα, επειδη εχω κι εναν γιατρο με εξαιρετικο χιουμορ, το μικρο διαστημα που διηρκησε η ολη διαδικασια πριν αντικρυσω το αγγελουδοι μου, περασε αστραπιαια και ευχαριστα. Δυσκολευτηκε ομως κατα την ανανηψη στο μαιευτηριο, διοτι μου παρουσιαστηκε μια... επιπλοκη, ενα κουσουρι που μου εμεινε απο την λαπαροσκοπηση που ειχε προηγηθει της εγκυμοσυνης μου και δεν μπορουσα να αναπνευσω. Αντιμετωπιστηκε ομως και αυτο και επιστρεφοντας σπιτι, χρεαστηκε να περνω παυσιπονα για πολυ - πολυ λιγες ημερες επειτα. Οσον αφορα τωρα την τομη, δεν ειχα και δεν εχω κανενα απολυτως προβλημα, καμμια επιπλοκη, καμμια ενοχληση με τις αλλαγες του καιρου, τιποτα απολυτως, εινα σαν να μην την εχω κανει ποτε και ας εχω το αναμνηστικο σημαδακι.

 

Αςκαταθετουμε λοιπον τις εμπειριες μας απλα, χωρις να περνουμε θεση υπερ της μιας ή της αλλης εμπειριας γεννας, μιας και ειναι κατι τελειως, μα τελειως υποκειμενικο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Exω κανει 3 καισαρικες για τρεις διαφορετικους λογους που η καισαρικη τελικα ηταν μονοδρομος.

1η Κεντρικη αποκολληση πλακουντα στην 33η εβδομαδα. (ολικη ναρκωση)

2η Διδυμα με προεκλαμψια στην 32 εβδομαδα (επισκληριδιο)

3η Η προηγουμενη τομη ηταν ετοιμη να ανοιξει +οτι το μωρο γυρισε στο παλι και ηταν δεμενο στον λαιμο με τον λωρο (36+6) (επισκληριδιο)

Ο πονος και τις 3 φορες ηταν τελειως διαφορετικος.

Στην δευτερη καισαρικη ο πονος ηταν ανυποφορος. Ζητησα απο μονη μου παυσιπονα (μου εκαναν ενεσεις).

Φυσικα και ποναει η καισαρικη. Κοβουν τοσα στρωματα στην κοιλιακη χωρα ειναι δυνατον να μην ποναει?

Μαλιστα οπως σας εχω ξαναπει 8 χρονια μετα την τελευταια καισαρικη, ακομη δεν νιωθω ενα κομματι χαμηλα στην κοιλια μου.

Η καισαρικη ειναι χειρουργειο με οτι συνεπαγεται ενα χειρουργειο.

Αλλα η καισαρικη με εσωσε και τις τρεις φορες .

Σαφως ηθελα να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο και την τριτη φορα πηγαιναμε για φυσιολογικο, δεν ειχε τεθει θεμα καισαρικης.

Το θεμα ειναι να ειναι ασφαλης η μαμα και το μωρο.

Οποιος τοκετος λοιπον επιλεχθει (γιατι ναι, παρα την καισαρικη αισθανομαι οτι εχω γεννησει και ειμαι μαμα) δεν εχει σημασια.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα καισαρικη με επισκληριδιο πριν 2,5 μηνες.Παρασκευη πρωι γεννησα και Δευτερα πρωι ειμουν σπιτι μου.Οκ ποναει δεν λεω, στο κατω κατω χειρουργειο ειναι αλλα νομιζω πως ο πονος ειναι υποφερτος.Δεν ξερω αν εχει να κανει με το ποσο αντεχει κανεις τον πονο αλλα εγω αν κανω δευτερο παιδακι παλι καισαρικη θα κανω.Ασε που ηδη εχω ξεχασει και τους πονους και ολα....οταν την βλεπω την κορακλα μου, δεν θυμαμαι τιποτα απο ολα αυτα ...:lol:.Μπηκα χειρουργειο στις 9,00 το πρωι και 9,40 ειχα την κορη μου αγκαλια, αφρατη αφρατη με γουρλωμενα ματακια να με κοιταει με απορια.....:-P τα θυμαμαι και δακρυζουν τα ματια μου.Το ευχαριστηθηκα πολυ παντως.Πηγα με ραντεβου, περιποιημενη και cool.....κυρια.Ουτε ταλαιπωρηθηκα ουτε αγχωθηκα ουτε 10 ωρες να γεννησω.Μπαμ , μπαμ τελειωσαν ολα και ουτε γατα ουτε ζημια.

Επιπλοκες υπαρχει πιθανοτητα να υπαρξουν και σε φυσιολογικο τοκετο και σε καισαρικη.Ειναι να μη σου τυχει που λενε.Παντως εγω προσωπικα θεωρω πως για τα μωρακια σαφως και η καισαρικη ειναι καλυτερη.Ουτε ζοριζονται ουτε κινδυνευουν το ιδιο οπως σε Φ.Τ.

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Ο λόγος της έναρξης αυτου του θέματος είναι για να διαλυθει ο μύθος που θέλει την καισαρική ως τον καλύτερο τρόπο τοκετού (τρόπος που υποτίθεται δεν ταλαιπορεί τη μητέρα). Ο στόχος μου δεν είναι να τρομοκρατήσω τισ μητέρες για τις οποίες η καισαρική είναι μονόδρομος αλλά να αποθαρίνω αφελείς μέλλουσες μαμάδες, ώστε να μην ακολουθήσουν τον δρόμο της ανούσιας επιλεκτικής καισαρικής.

 

Εχω δύο παιδιά, το πρώτο γέννησα με φυσιολογικό τοκετό το δεύτερο με καισαρική (αποκόληση πλακούντα). Παραθέτω τις εμπειρίες μου από την βίωση αμφότερων των τεχνικών γέννας σε ενότητες.

 

1. ουρλιαχτά κατά τη γέννα

α. φυσιολογικός: δεν φώναξα καθόλου μόλις ένιωσα ότι δεν αντέχω αλλο ζήτησα επισκληρίδιο

β. καισαρική: έπαθα κρίση πανικού και άρχισα να φωνάζω τόσο που ενώ είχα κάνει επησκληρίδιο υποβλήθηκα και σε ολική νάρκωση (οι γυναίκες στην ανάνηψη με ρώτησαν κατόπιν γιατί φώναζα)

 

2. ανωτερα συναισθήματα κατά τη γέννα

α. φυσιολογικός: αισθάνθηκα οτι εγώ και ο άνδρας μου γεννούσαμε το παιδί μας πως ήμασταν ένα, ένιωσα μια πρωτόγνωρη αγάπη για τη μητέρα μου (κατάλαβα τι είχε περασει)

β. καισαρικη: είδα όνειρο κατά τη νάρκωση

 

3. πρωτη επαφή με το παιδί

α. φυσιολογικός: αισθάνθηκα πως κράτησα στα χέρια μου τον κόσμο

β. καισαρικη: δεν θυμάμαι την πρώτη στιγμή με το μωρό

 

4. αιμοραγία μετα τον τοκετο

α. φυσιολογικός:στον ένα μήνα δεν είχα πλέον αίμα

β. καισαρικη:η αιμοραγία παρατάθηκε για δυομιση μήνες, είχα αρχίσει να φοβάμαι την απόξεση

 

5. σεξ μετά τον τοκετό

α. φυσιολογικός: είχα πρώτη επαφή στισ 32 ημέρεσ

β. καισαρικη:πρώτη επαφή στους 2 μήνεσ με εξαιραιτικό φόβο από πλευράσ συζήγου μη με πονεσει η μη μείνω έγκυος (σημειοταίο οτι σημερα 7 μήνες μετά τη γέννα πονώ ακόμα τοπικα ελαφρός στην κοιλια)

 

6. πόνος μετά τη γέννα

α. φυσιολογικός: έκατσα κανονικά χωρίς καθόλου πόνο στισ 2 εβδομαδες

β. καισαρικη: έντονος πόνος κατά τον πρώτο μήνα που να μεκάνει να σκέύτομαι οποιαδήποτε κίνηση μου, κατα το πρώτο τρίμηνο αισθανόμουν εντελώς την τομη, ακόμα ποναω ελαφρά 7 μήνες μετα όταν έχει υγρασία, η με τοπική πίεση τησ τομής ή με δαντελοτά εσώρουχα.

 

Η καισαρική είχε ως αποτέλεσμα τη σωτηρία του παιδιού μου και πιθανόν και τη δική μου η ευγνωμοσύνη που αισθάνομαι για αυτό το γεγονός με βοήθησε να ανταπεξέλθω στις δυσκολίες, κάποια που επιλέγει όμως από μειωμένη ενημερωση αυτό το μαρτύριο πιθανότατα θα καταρεύσει

 

edit admin αφαιρέθηκε μια φράση

 

 

λοιπον, για να δουμε πως θα ηταν το κειμενακι αν το εγραφα εγω

 

1. ουρλιαχτά κατά τη γέννα δεν ουρλιαξα ουτε κατα τον ΦΤ ουτε στην ΚΤ. Ο λογος που δεν ουρλιαζα στον ΦΤ ειναι οτι μετα απο 52 ωρες γεννας το μονο που ειχα κουραγιο να κανω ηταν να κλαιω με ησυχους λυγμους

 

2. ανωτερα συναισθήματα κατά τη γέννα στον ΦΤ ηθελα μονο να τελειωσει, δεν ηθελα καν να δω το μωρο, μονο να σταματησει ο πονος και να μ'αφησει ησυχη αυτο το ενοχλητικο παρασιτο που τον προκαλουσε. Οταν μου την εδωσαν αγκαλια την πασαρα στον αντρα μου γιαιτ δε μ'ενδιεφερε πλεον.

ΚΤ, λαχταρουσα να δω το μωρακι μου να βγαινει απο μεσα μου, ακουσα το κλαμα του και αισθανθηκα να πλυμμηριζω απο δυναμη και αγαπη

 

3. πρωτη επαφή με το παιδί ΦΤ, οπως τα ειπα παραπανω, επισης γεννηθηκε χωρις αναπνοη και παλμους και την πηραν αμεσως να της κανουν ανανηψη ενω ο αντρας μου εκλαιγε πανω απο το φαινομενικα αψυχο κορμακι (που ευτυχως το σωσανε το μωρουλι μου)

ΚΤ, μετα τα πρωτα δευτερολεπτα (το πολυ ενα λεπτο) μου τον εδωσαν αγκαλια και τον θηλασα καθως με εραβαν

 

4. αιμοραγία μετα τον τοκετο το ιδιο περιπου ΦΤ με ΚΤ, δε θυμαμαι ακριβως τις μερες αλλα καμμια αξιοσημειωτη διαφορα

 

5. σεξ μετά τον τοκετό ΦΤ θλαση στη λεκανη και δυσλειτουργια της ηβικης, που σημαινε 10 μηνες αποχη και μετα πολυ προσεκτικα και με πονο

 

ΚΤ, μολις τελειωσε το αιμα, ημουν ετοιμη και νωριτερα αλλα σιχαινομαι με αιματα...

 

6. πόνος μετά τη γέννα ΚΤ, το βραδυ σηκωθηκα με λιγο πονο στην κοιλιακη χωρα, μεσα σε δυο μερες ημουν μια χαρα, πανω στην εβδομαδα σαν να μην ειχα γεννησει... Υπ'οψιν ειχα κι ενα 20μηνο που ηθελε αγκαλια, αλλα δε θυμαμαι να με προβληματισε καθολου... ισως να μην τη σηκωσα κανα δυο εβδομαδες για να σιγουρευτω, οχι οτι πονουσα

ΦΤ, εχει 4 1/2 χρονια... ελπιζω οτι οπου να'ναι θα μου περασει ο πονος και θα ξαναζησω φυσιολογικα :(

 

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι δεν ειναι ολες οι περιπτωσεις ιδιες, σαφως και γινονται μερικες φορες ΚΤ χωρις να χρειαζονται, αλλα δεν ειναι παντα ασφαλης και χωρις παρατραγουδα ο ΦΤ. Εγω ειχα εναν φρικτοΦΤ και μι ακαταπληκτικη ΚΤ, αυτο δε σημαινει οτι ειμαι υπερμαχος της ΚΤ για ολους, αλλα οχι και να την καταδικασουμε και ν'αρχισουμε να διαλαλουμε οτι ο ΦΤ ειναι καταπληκτικη εμπειρια, πιθανως δημιουργοντας αισθηματα ενοχης σε μανουλες που δε γεννησαν φυσιολογικα.

Link to comment
Share on other sites

Παντως εγω προσωπικα θεωρω πως για τα μωρακια σαφως και η καισαρικη ειναι καλυτερη.Ουτε ζοριζονται ουτε κινδυνευουν το ιδιο οπως σε Φ.Τ.

 

Ενας υγιης ΦΤ ειναι πολυ καλυτερος για το ανοσοποιητικο συστημα του μωρου, για την αναπνοη του και για τον πρωτο θηλασμο. Αυτα παντα βασισμενα σε στατιστικες,οπως ειπα παραπανω, καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ με την travellingmum. Άκουσα πριν καιρό από μαιευτήρα σε συνέντευξη στην tv οτι αν φανταστούμε μια γέννα σαν ουρανοξύστη ο φτ είναι σα να κατέβει το μωρό σιγά σιγά με τις σκάλες και η κτ λες και πήρε το ασανσέρ και πήγε κατευθείαν από την οροφή στο ισόγειο. Επομένως με καισαρική δεν εγκλιματίζεται τόσο σταδιακά και ομαλά. Αυτό βέβαια δεν ξέρω αν ισχύει και σε περιπτώσεις σαν τη δική μου που περνά η γυναίκα κανονική διαδικασία τοκετού και λόγω πιθανών επιπλοκών και μετά από ώρες αποφασίζεται η κτ ή μόνο σε περιπτώσεις καισαρικής με ραντεβού που όλα γίνονται σε λίγα λεπτά. Πάντως σε κάθε περίπτωση η κτ έχει σώσει μανούλες και παιδιά αλλά μακάρι όλες μας να γεννούσαμε φυσιολογικά και με έναν πόνο.

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα θα συμφωνησω με τα κοριτσια που υποστηριζουν την θεση, του να μην συγχεουμε και συγκρινουμε ανομοιες καταστασεις, γιατι τελειως διαφορετικα εχει βιωσει η καθεμια μας την γεννα της, ειτε προκειται για κ.τ, ειτε για φ.τ. και αυτο γιατι οπως προαναφερθηκε το αποτελεσμα ειναι που μετραει, μια επιτυχημενη γεννα, δηλ. με ενα υγιες μωρο και μια γερη μανουλα επισης.

 

Συμφωνώ απόλυτα με αυτή την άποψη.

Ξεχνάμε όμως κάτι πολύ βασικό. Ζητούμενο δεν είναι μόνο ο πόνος που βιώσαμε σε κάθε τοκετό και η προσωπική μας ταλαιπωρία.

Πρέπει να αναρωτηθούμε για τις επιπτώσεις που έχει ένας φυσιολογικός τοκετός ή μια καισαρική - χειρουργική επέμβαση τόσο στην υγεία της μανούλας, όσο και στην υγεία του βρέφους και άμεσα και μακροπρόθεσμα.

Προσωπικά στον 1ο τοκετό κατέληξα να κάνω καισαρική και δυστυχώς είχα μια επιπλοκή (πολύ κοινή στις καισαρικές, όπως έμαθα μετά) από μόλυνση στο χειρουργείο, που όμως με έστειλε ξανά και εσπευσμένα μάλιστα στο χειρουργείο 12 μέρες μετά, με κίνδυνο της ζωής μου.

Έτσι έψαξα λίγο παραπάνω το θέμα των επιπλοκών , που τελικά δεν είναι λίγες και δυστυχώς δεν αφορούν μόνο την υγεία της μανούλας, αλλά και των παιδιών μας.

Ας δούμε λίγο και τις έρευνες για τα αυξημένα ποσοστά αλλεργιών, για το παιδικό άσθμα και όλες αυτές τις "νέες" αρρώστιες που ταλαιπωρούν τα παιδάκια μας και ας αναρωτηθούμε αν τυχόν φταίει καθόλου και το γεγονός ότι σχεδόν τα μισά παιδιά γεννιούνται με καισαρική.

Ας προβληματιστούμε όλοι λίγο και πάνω σε αυτό το σημείο και όχι μόνο στο θέμα της προσωπικής μας ταλαιπωρίας.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι καθε γεννα ειναι διαφορετικη και οτι καθε γυναικα βιωνει διαφορετικα ειτε εναν φυσιολογικο τοκετο ειτε μια καισαρικη.Αυτο που δεν μπορω να δεχτω ομως ειναι κατι που διαβαζω πολυ συχνα στο forum οτι οι γυναικες που κανουν καισαρικη αισθανονται λιγοτερο οτι εχουν γεννησει.Δηλαδη τα συναισθηματα και η αγαπη για το παιδι καθοριζονται απο το ποσο πονεσα η ταλαιπωρηθηκα? Εγω παντως που δεν ταλαιπωρηθηκα και εκανα καισαρικη και πηγα με ραντεβου οπως ειπα παραπανω (ασχετα για πιο λογο χρειαστηκε να κανω καισαρικη), και γεννα καταλαβα και οταν την ειδα την κορη μου πλανταξα στο κλαμα, και με πλυμμηρισαν συναισθηματα που δεν μπορω να περιγραψω και δεν φανταζομουν ποτε.Η πρωτη μου σκεψη οταν την ακουσα πρωτη φορα να κλαιει ενα λεπτο μετα μολις την ειχαν βγαλει απο μεσα μου και οταν την ειδα 1 ακομη λεπτο αργοτερα και την πηρα αγκαλια , ηταν "Θεε μου , τωρα πια δεν με νοιαζει τιποτε αλλο.Ακομα και να πεθαινω αυτη τη στιγμη ......"

Και καθως σκεφτομαι ποσο μα ποσο μα ποσο πολυ την αγαπω την κορακλα μου και ποσο την λατρευω καθε μερα που περναει ακομα και περισσοτερο, θεωρω γελοιες κατι τετοιες αποψεις που μας θελουν εμας που γεννησαμε με καισαρικη .....λιγοτερο μανες....

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω οτι καθε γεννα ειναι διαφορετικη και οτι καθε γυναικα βιωνει διαφορετικα ειτε εναν φυσιολογικο τοκετο ειτε μια καισαρικη.Αυτο που δεν μπορω να δεχτω ομως ειναι κατι που διαβαζω πολυ συχνα στο forum οτι οι γυναικες που κανουν καισαρικη αισθανονται λιγοτερο οτι εχουν γεννησει.Δηλαδη τα συναισθηματα και η αγαπη για το παιδι καθοριζονται απο το ποσο πονεσα η ταλαιπωρηθηκα? Εγω παντως που δεν ταλαιπωρηθηκα και εκανα καισαρικη και πηγα με ραντεβου οπως ειπα παραπανω (ασχετα για πιο λογο χρειαστηκε να κανω καισαρικη), και γεννα καταλαβα και οταν την ειδα την κορη μου πλανταξα στο κλαμα, και με πλυμμηρισαν συναισθηματα που δεν μπορω να περιγραψω και δεν φανταζομουν ποτε.Η πρωτη μου σκεψη οταν την ακουσα πρωτη φορα να κλαιει ενα λεπτο μετα μολις την ειχαν βγαλει απο μεσα μου και οταν την ειδα 1 ακομη λεπτο αργοτερα και την πηρα αγκαλια , ηταν "Θεε μου , τωρα πια δεν με νοιαζει τιποτε αλλο.Ακομα και να πεθαινω αυτη τη στιγμη ......"

Και καθως σκεφτομαι ποσο μα ποσο μα ποσο πολυ την αγαπω την κορακλα μου και ποσο την λατρευω καθε μερα που περναει ακομα και περισσοτερο, θεωρω γελοιες κατι τετοιες αποψεις που μας θελουν εμας που γεννησαμε με καισαρικη .....λιγοτερο μανες....

 

το ιδιο λενε και για τις μανες που δε θηλασαν, οτι με το μπιμπερο δε νιωθεις τα συναισθηματα που νιωθεις με το θηλασμο.. Βλακειες ειναι αυτα, η καθε μανα ξερει πως τρεμει το φυλλοκαρδι της για το παιδακι της, οπως και να γεννησε, οπως και να το ταιζει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βασικά νομίζω οτι όλες λέμε το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετικά λόγια. Οτι η καισαρική είναι ένα χειρουργείο που καλό είναι να αποφεύγεται αλλά τις περισσότερες φορές δεν έχει καμία ουσιαστική παρενέργεια και έχει σώσει πολλές ζωές. Απλά αυτό που πρέπει να προσέξουν οι πρωτάρες κυρίως έγκυες είναι δηλώσεις του στυλ "αχ, η πητ σου είναι 25/12, ας κανονίσουμε καισαρική για τις 18/12 για να πάρετε το νινί και κάτω από το xmas tree και να πάω και εγώ το ταξιδάκι μου στη Ν.Υόρκη, ε;", συνηθισμένη τακτική των περισσότερων γυναικολόγων σήμερα. Άλλο να φας νυστέρι γιατί κοιλοπονάς ώρες και κινδυνεύει το μωρό ή υπάρχει άλλο ιατρικό θέμα και πας με ραντεβού κι άλλο για τη βόλεψη του κάθε νεόπλουτου μαιευτήρα!!!

Think Different
Link to comment
Share on other sites

Αχχχχχχχχ.............και του λεγα εγω να γεννησω 1 Ιανουαριου να ειναι το πρωτο παιδι του χρονου.......τιποτε αυτος ........:-P αστειευομαι.

Ελεος βρε παιδια , ειπαμε πια αλλα μη το παραχ...........

19Zup2.png

 

149138qob4e3htng.gif

Link to comment
Share on other sites

Βασικά νομίζω οτι όλες λέμε το ίδιο πράγμα αλλά με διαφορετικά λόγια. Οτι η καισαρική είναι ένα χειρουργείο που καλό είναι να αποφεύγεται αλλά τις περισσότερες φορές δεν έχει καμία ουσιαστική παρενέργεια και έχει σώσει πολλές ζωές. Απλά αυτό που πρέπει να προσέξουν οι πρωτάρες κυρίως έγκυες είναι δηλώσεις του στυλ "αχ, η πητ σου είναι 25/12, ας κανονίσουμε καισαρική για τις 18/12 για να πάρετε το νινί και κάτω από το xmas tree και να πάω και εγώ το ταξιδάκι μου στη Ν.Υόρκη, ε;", συνηθισμένη τακτική των περισσότερων γυναικολόγων σήμερα. Άλλο να φας νυστέρι γιατί κοιλοπονάς ώρες και κινδυνεύει το μωρό ή υπάρχει άλλο ιατρικό θέμα και πας με ραντεβού κι άλλο για τη βόλεψη του κάθε νεόπλουτου μαιευτήρα!!!

 

Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου... Και το λέω έχοντας ένα φυσιολογικό τοκετό και μια (ιατρικά επιβεβλημένη) καισαρική...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω το θέμα από μία άλλη πλευρά:

 

Αυτό που πιστεύω ενοχλεί κάθε μητέρα είναι το ενδεχόμενο να φέει νιστέρι χωρίς πραγματικό λόγο...

 

Άν συγκρίνει κανείς τα ποσοστά καισαρικών στο εξωτερικό με αυτά στην Ελλάδα, είναι προφανές το συμπέρασμα πως το μεγαλύτερο ποσοστό των καισαρικών θα μπορούσε να οδηγηθεί σε ΦΤ χωρίς κίνδυνο για τη μητέρα ή το παιδί. Κατά τη γνώμη μου οι λόγοι για τους οποίους μπαίνουν αυτές οι μη χρειαζούμενες ΚΤ είναι οι εξής:

 

1) Ο πρώτος τοκετός συνήθως είναι μακρύς και μπορεί να κρατήσει ώρες ή και μέρες. Αν ο γιατρός δίνει πρωτεραιότητα στις άλλες υποχρεώσεις του (πχ ραντευού στο ιατρείο που τον περιμένουν), μπορεί να σκαρφιστεί χίλιους αληθοφανείς λόγους για να σε βάλει καισαρική και να του πείς και ευχαριστώ στο τέλος που έσωσε εσένα και το μωράκι σου.

 

2) Σε περίπτωση πρόκλησης τοκετού, ο μη σωστός χειρισμός των φαρμάκων πολλές φορές δημιουργεί τόσο έντονες συσπάσεις που οδηγείσαι σε ΚΤ θέλεις δε θέλεις. (που σημαίνει πως χρειάζεται υπομονή και γνώση...)

 

3) Επειδή το πρώτο μου το γέννησα στην Αγγλία και έχω λίγη εμπειρία και από εξωτερικό... Έχει σκεφτεί κανείς ότι στην Ελλάδα το εκπαιδευτικό σύστημα των γιατρών είναι φοβερά ανεπαρκές; Πραγματικά πιστεύω πως το μεγαλύτερο μέρος των γιατρών που εξειδικεύτηκαν στην Ελλάδα δεν έχουν μάθει επαρκώς πως να αντιμετωπίζουν έναν "δύσκολο" ΦΤ, να χειρίζονται σωστά "βεντούζα" κτλ. Ποιός να τους μάθει άλλωστε, αφού δεν υπάρχει εκπαιδευτικό πρόγραμμα, ούτε είναι κανείς υποχρεωμένος να διδάξει τον ειδεικευόμενο (και δεν το κάνει από φόβο να μη του πάρει τη δουλειά)... Συνεπώς σε πολλές περιπτώσεις πιστεύω πως η άγνοια αντιμετώπισης της κατάστασης οδηγεί τον γιατρό σε ΚΤ (και καλά κάνει βέβαια για να μη ρισκάρει).

Link to comment
Share on other sites

Άν συγκρίνει κανείς τα ποσοστά καισαρικών στο εξωτερικό με αυτά στην Ελλάδα, είναι προφανές το συμπέρασμα πως το μεγαλύτερο ποσοστό των καισαρικών θα μπορούσε να οδηγηθεί σε ΦΤ χωρίς κίνδυνο για τη μητέρα ή το παιδί. Κατά τη γνώμη μου οι λόγοι για τους οποίους μπαίνουν αυτές οι μη χρειαζούμενες ΚΤ είναι οι εξής:

Θα μπορούσες να με παραπέμψεις σε κάποιες πηγές?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μπορούσες να με παραπέμψεις σε κάποιες πηγές?

 

Αν θέλεις στα ελληνικά μπορείς να μπεις στη σελίδα αυτή

http://www.birthchoices.gr/category/events/

και να δεις το υλικό των παρουσιάσεων (αναλυτικά στοιχεία στην παρουσιάση της Μιλένα Ρούζκοβα, και του Στέλιου Παπαβέντση) . Έχει και παραπομπές στη διεθνή βιβλιογραφία.

Στα αγγλικά μπορείς να μπεις στη σελίδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας www.who.int

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις στα ελληνικά μπορείς να μπεις στη σελίδα αυτή

http://www.birthchoices.gr/category/events/

και να δεις το υλικό των παρουσιάσεων (αναλυτικά στοιχεία στην παρουσιάση της Μιλένα Ρούζκοβα, και του Στέλιου Παπαβέντση) . Έχει και παραπομπές στη διεθνή βιβλιογραφία.

Στα αγγλικά μπορείς να μπεις στη σελίδα του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας www.who.int

Το διάβασα πολύ γρήγορα, διορθωσε με αν κάνω λάθος. Ο Παπαβέντσης λεει ότι στην Ελλάδα περίπου οι μισες κάνουν καισαρική ενω εδώ πχ http://www.gyn.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=126:3&catid=18:2010-06-11-16-46-20&Itemid=27 λεει "Με ποσοστό περίπου 31% επί των γεννήσεων, κατέχουμε την δεύτερη θέση στην παγκόσμια κατάταξη"

Περίπου 30% έχουν και οι ΗΠΑ απότι έψαξα

http://www.childbirthconnection.org/article.asp?ck=10456 : " With the 2007 rate at 31.8%, about one mother in three now gives birth by cesarean section, a record level for the United States." :shock::shock:

Απ'ότι είδα πρώτη παγκοσμιως είναι η Κινα με πάνω από 40%

Το σαιτ του ΠΟΥ δεν το έχω δει ακομα

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, τα νούμερα δεν τα θυμάμαι απ΄έξω.

Τα είχα είδα όταν έγιναν οι ομιλίες κι έχουν περάσει πολλοί μήνες από τότε.

Ωστόσο δες και σε ποιες χρονιές αναφέρονται τα στατιστικά, γιατί κάθε χρόνο διαφοροποιούνται.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεται να συγκρινουμε και το τελευταίο δεκαδικό ψηφίο, αρκεί να δούμε την τάξη μεγέθους, και για την ίδια χρονική περίοδο περίπου. Γενικά με ένα γρήγορο ψαξιμο που έκανα όλοι συμφωνούν ότι σε όλες τις χώρες αυξάνεται το ποσοστό των καισαρικών. Απόλυτα λογικό και κατά την γνώμη μου θα έπρεπε μαζί με αυτό να μας δίνουν και ένα ποσοστό επιβίωσης βρεφών. :cool:

Πάμε πιο αναλυτικά

http://en.wikipedia.org/wiki/Caesarean_section : Εδώ λεει πως η Κίνα είναι η πρώτη παγκοσμίως με 46%

http://www.chinadaily.com.cn/china/2010-01/14/content_9317593.htm : "Nearly one in two births in China are delivered by cesarean section, of which a quarter are not medically necessary, the latest survey by the World Health Organization (WHO) has found" Πάνω κάτω τα ίδια :cool: (το 46% είναι πολύ κοντα στο 1/2)

Σχετικά με τις ΗΠΑ το λινκ που εβαλα πριν http://www.childbirthconnection.org/...e.asp?ck=10456 δίνει ένα ποσοστό περίπου 30%.

H wikipedia το δίνει πάνω από 25% (η τάξη μεγεθους είναι η ίδια) όπως και αυτό το σαιτ:

http://eurpub.oxfordjournals.org/content/15/3/288.full

Το συγκεκριμένο αναφερει για την Ελλάδα ένα ποσοστό πάνω από 30% (όσο η Ιταλία και το Μεξικό, αλλά όχι όσο η Βραζιλια που έχει 36% :cool:)

Το ποσοστό αυτό συμφωνεί με το σαιτ http://www.gyn.gr/index.php?option=c...6-20&Itemid=27

αλλά και με το ποσοστό που δίνει αυτό http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15672970 δηλ 30%

Τι θέλω να πω...? Ότι φαίνεται πως το ποσοστό των καισαρικών στην α)Ελλάδα είναι περίπου 30% το οποίο απέχει από 50%

β) Ίδια ποσοστά φαινεται να έχουν και άλλες χώρες

γ) Υπάρχουν χώρες με μεγαλύτερα ποσοστά

Άρα η σύγκριση των ποσοστών με αυτά του εξωτερικού δείχνει πως πάνω κάτω τα ίδια κάνουν και σε άλλες χώρες :cool::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='malecon;1969642Περίπου 30% έχουν και οι ΗΠΑ απότι έψαξα

http://www.childbirthconnection.org/article.asp?ck=10456 : " With the 2007 rate at 31.8%' date=' about one mother in three now gives birth by cesarean section, a record level for the United States." :shock::shock:

Απ'ότι είδα πρώτη παγκοσμιως είναι η Κινα με πάνω από 40%

Το σαιτ του ΠΟΥ δεν το έχω δει ακομα[/quote']

 

Σχετικά με τα ποσοστά στις ΗΠΑ σημαντικό πιστεύω πως είναι να προσέξει κανείς την τελευταία σημείωση: All of these factors contribute to a current national cesarean section rate of over 30%, despite evidence that a rate of 5% to 10% would be optimal. Δηλαδή ενώ τα ποσοστά ιατρικα τεκμειριωμένων καισαρικών θα έπρεπε να είναι 5%-10% έχουν φτάσει και στις ΗΠΑ στο 30%!

 

Το συγκεκριμένο αναφερει για την Ελλάδα ένα ποσοστό πάνω από 30% (όσο η Ιταλία και το Μεξικό, αλλά όχι όσο η Βραζιλια που έχει 36% :cool:)

Το ποσοστό αυτό συμφωνεί με το σαιτ http://www.gyn.gr/index.php?option=c...6-20&Itemid=27

αλλά και με το ποσοστό που δίνει αυτό http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15672970 δηλ 30%

Τι θέλω να πω...? Ότι φαίνεται πως το ποσοστό των καισαρικών στην α)Ελλάδα είναι περίπου 30% το οποίο απέχει από 50%

β) Ίδια ποσοστά φαινεται να έχουν και άλλες χώρες

γ) Υπάρχουν χώρες με μεγαλύτερα ποσοστά

Άρα η σύγκριση των ποσοστών με αυτά του εξωτερικού δείχνει πως πάνω κάτω τα ίδια κάνουν και σε άλλες χώρες :cool::cool::cool::cool:

 

Πολύ ενδιαφέρον έχει να σταθείς σε κάποια σημεία του άρθρου που παραθέτεις. Για παράδειγμα τα αποτελέσματα της μελέτης έδειξαν ότι οι Ελληνίδες σε δημόσια νοσοκομεία γεννούν με ΚΤ σε ποσοστό 52.5%! έναντι των αλλοδαπών που γεννούν με 26% με ΚΤ, ενώ στον ιδιωτικό τομέα το ποσοστό φτάνει το 53%!

"Results: The CS rate in the public hospitals was 41.6% (52.5% for Greeks and 26% for i mmigrants), while the CS rate in the private hospital was 53%"

 

Όπως επίσης σημαντικό είναι και το συμπέρασμα του άρθρου ότι οι Έλληνες γυναικολόγοι παρακινούμενοι από λόγους οικονομικούς και για την ευκολία τους καταφεύγουν σε ΚΤ.

"Conclusion: The results of this study lend support to the hypothesis that physicians are motivated to perform CS for financial and convenience incentives."

 

Μη ξεχνάμε τέλος ότι τα στοιχεία αυτά αναφέρονται στην δεκαετία πριν το 2004 και ότι πολύ πιθανό να έχουν αλλάξει σήμερα...

 

Παραθέτω επίσης ενδεικτικά τα στατιστικά στοιχεία του Παπαγεωργίου όπου το ποσοστό καισαρικών τομών φτάνει στο 46 %

 

http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=461

 

Και ένα άρθρο που αναφέρεται σε μελέτη του London Scool of Economics γραμμένο το Σεπτ. 2008...

 

http://www.madata.gr/diafora/health/24462.html

 

"Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας σημειώνει ότι μόλις το 17,8% των τοκετών στην Ευρώπη γίνεται με καισαρική τομή. Στη χώρα μας ωστόσο το ποσοστό της συγκεκριμένης επέμβασης αγγίζει το 47,3%, σύμφωνα με τη μελέτη του LSE."

 

Πιστεύω να είναι προφανές το συμπέρασμα (όπως αναφέρω και παραπάνω) πως το μεγαλύτερο ποσοστό των καισαρικών θα μπορούσε να οδηγηθεί σε ΦΤ, ίσως ακόμα και σε χώρες του εξωτερικού...

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω επίσης ενδεικτικά τα στατιστικά στοιχεία του Παπαγεωργίου όπου το ποσοστό καισαρικών τομών φτάνει στο 46 %

 

http://www.papageorgiou-hospital.gr/cms/front_content.php?idcat=461

 

Πιστεύω να είναι προφανές το συμπέρασμα (όπως αναφέρω και παραπάνω) πως το μεγαλύτερο ποσοστό των καισαρικών θα μπορούσε να οδηγηθεί σε ΦΤ, ίσως ακόμα και σε χώρες του εξωτερικού...

 

Oσον αφορα το νοσοκομειο Παπαγεωργιου, επειδη και οι δυο κουμπαρες μου τα 2 - 3 προηγουμενα χρονια γεννησαν εκει με καισαρικη, μπορω να σου πω με "σχετικη" ασφαλεια οτι λειτουργουσε προς εξυπηρετηση των πελατειακων σχεσεων των γιατρων που ειτε εργαζοταν σε αυτο, ειτε... σεναργαζοταν με αυτο, ως επιστημονικοι συνεραγατες.

Εκλεινα δηλ, ραντεβου για καισαρικη στις πελατισες τους κανονικοτατα οπως θα εκαναν και με οποιαδηποτε συνεργαζομενη κλινικη.

 

Αλλαξε ομως η διοικηση και με εντολη του διεθυντη πλεον επαψαν να οδηγουνται εκει προκαθορισμενα ραντεβου για καισαρικη και εξυπηρετουνται μονο οι γυναικες που παρακολουθουνται απο γιατρους του νοσοκομειου.

 

Επισης η αδερφη της κουμπαρας μου που εργαζεται ως μαιευτηρας - γυναικολογος σε νοσοκομειο της Ρωσιας, μου εχει πει πως στο τελος καθε χρονιας γινεται συμβουλιο με την δοικηση για να μελετηθουν οι καισαρικες που πραγματοποιηθηκαν καθ΄ολη την χρονια και οι τροποι που θα μπορουσαν να συντελεσουν ωστε να αποφευχθουν. Το γεγονος οτι σε μια χρονια εγιναν 8 καισαρικες (θεωρηθηκε μεγαλος ο αριθμος) προβληματισε την διοικηση που.... επιπληξε τους γιατρους που δεν καταφεραν να τις αποφυγουν.

 

Ολα αυτα στην Ρωσια, γιατι εδω ειναι .... μπανανια.

 

Θεωρω κι εγω πως ειναι προφανες οτι πολλες γεννες οδηγουνται σε καισαρικη σχεδον αναιτια...

Link to comment
Share on other sites

Maria_t: Μπορεί το Παπαγεωργίου εμφανίζει ένα υψηλό ποσοστό, όμως μπορεί να υπάρχουν άλλα νοσοκομεία με χαμηλότερο, οπότε ο μέσος όρος των καισαρικών πέφτει.

Συμφωνώ με αυτό που λες ότι θα μπορούσε το ποσοστό αυτό να μειωθεί και να είναι κοντα σε αυτό που υπολογίζει ο ΠΟΥ όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και σε άλλες χώρες

 

Αυτό είναι το ζητούμενο δηλαδή;

Η maria_t έγραψε σε ένα ποστ της ότι "Άν συγκρίνει κανείς τα ποσοστά καισαρικών στο εξωτερικό με αυτά στην Ελλάδα...." Αυτό έκανα, και είδα ότι τα ποσοστά της Ελλάδας υπάρχουν και σε άλλες χώρες. Δεν κάνουμε κάτι πολύ διαφορετικό στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι το ζητούμενο δηλαδή;

 

Συμφωνώ, το ζητούμενο δεν είναι κυρίως η διαφορά των ποσοστών ανάμεσα στα κράτη, αλλά το ότι έχουμε αύξηση των αναίτιων ιατρικώς ΚΤ...

 

Απλά ήθελα να θίξω τους λόγους για τους οποίους συμβαίνει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Maria_t: Μπορεί το Παπαγεωργίου εμφανίζει ένα υψηλό ποσοστό, όμως μπορεί να υπάρχουν άλλα νοσοκομεία με χαμηλότερο, οπότε ο μέσος όρος των καισαρικών πέφτει.

 

Malecon, δεν ξέρω αν παρατήρησες το συγκλονιστικό ποσοστό ΚΤ των Ελληνίδων σε δημόσια νοσοκομεία (52,5%!!!) έναντι των αλλοδαπών (26%) που εμένα μου δείχνει πόσο συνδεδεμένες είναι οι ΚΤ με τις πελατειακές σχέσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...