Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗΣ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟΥ ΤΟΚΕΤΟΥ


Recommended Posts

όντως το θέμα είναι υποκειμενικό γιατί κάθε τοκετός είναι διαφορετικός. Είμαι υπερ του φυσιολικού τοκετού αλλά υπάρχουν πολλές κοπέλες που προτιμούν καισαρική για χψ λόγους (έχω ακούσει και τρελά πράγματα!!!)Επιγογή είναι!

Εγώ γένησα φυσιολογικά αλλά με όλα τα αρνητικά της καισαρικής, στην διάρκεια ραμμάτων μου κάνανε ολική νάρκωση (λόγω πολλών ραμάτων), δύο μέρες ήμουν σε πλήρη ακινησία με ορό και φυσικά χωρίς να τρώω τίποτα. Η κοπέλα στο θάλαμο δίπλα μου που γέννησε φυσιολογικά βλέποντας με με τον όρο μου λεει -με καισαρική γέννησες, έε? -όχι, της λέω..-καλά πώς γίνεται αυτό?Όσο για το σεξ έπρεπε να περιμένω τουλάχιστον 2 μήνες και μόνο κατόπιν έγκρισης του γιατρού...

Κι όμως γίνεται, κάθε τοκετός είναι διαφορετικός και αυτά που γράφεις είναι καθαρά από την προσωπική σου εμπειρία και όχι αυτά που γίνονται κατά κανόνα σε κάθε γέννα.

Ας μην τρομοκρατηθεί καμία κοπέλα, υπάρχουν τόσοι γιατροί και μαίες κοντά σου που δεν πρόκειται να πάθεις τίποτα με όποιον τρόπο κι αν γεννήσεις:D!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 120
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φοβάμαι ότι τρομοκρατείς τις γυναίκες που πρόκειται να γεννήσουν με καισαρική και δεν καταλαβαίνω το λόγο....

Προσωπικά γέννησα με καισαρική πριν 6 μήνες γιατί δεν είχα συσπάσεις μετά από 7 ώρες αναμονής (πρόκληση) και μετανοιώνω που δεν έκανα την καισαρική απ΄οτην αρχή.

Ούτε κρίση πανικού έπαθα....

Ούτε ολική νάρκωση έκανα...

Θυμάμαι πεντακάθαρα την πρώτη στιγμή που είδα το μωρό στο χειρουργείο.....

Σεξουαλικές επαφές κανονικά....(δεν είχα ράμματα άλλωστε από κάτω για να φοβάμαι κάτι)

Δεν είχα κανένα πόνο μετά....και φυσικά σήμερα είναι σα να μην έχω κάνει εγχείρηση....(ούτε καν το σημάδι δεν υπάρχει γιατί γίνεται πλαστική)

Λυπάμαι που πέρασες΄όλα αυτά που πέρασες αλλά δε βρίσκω το λόγο να πανικοβάλεις τις γυναίκες που πρέπει εκ των πραγμάτων ή που επιλέγουν να κάνουν καισαρική!!

 

 

Ακριβώς τα ίδια έχω κι εγώ να πώ για την καισαρική. Την έκανα Τετάρτη και Παρασκευή ήμουν όρθια και ντυμένη με τα κανονικά μου ρούχα στην καφετέρια. Επίσης έζησα για 8 ώρες τους πόνους της γέννας χωρίς διαστολή δυστυχώς και αν δεν κάναμε καισαρική θα χανόταν το παιδάκι μου απο κάποιο καρδιολογικό πρόβλημα που είχε και δεν είχαμε βρεί στον υπέρηχο. Η όλη επέμβαση κράτησε 15 λεπτά και παρόλο που είχα δεί το παιδί να χάνει τους παλμούς του ήμουν πολύ συνεργάσιμη (η καρδούλα μου το ξέρει!)

ssttaa

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΛ δεν χρειάζεται να στεναχωριέσαι για το ποστ. Είπες την εμπειρία σου, εμείς την δική μας, τελέιωσε το θέμα! είμαι σίγουρη ότι δεν έιχες σκοπό να ρομοκρατήσεις κανέναν όπως και εμείς δεν είχαμε σκοπό να σε αμφισβητήσουμε. Ο καθένας καταθέτει την εμπειρία του. Οι κοπέλες λοιπόν που πρόκειται να γεννήσουν να ακούν τη συμβουλή του γιατρού τους που αν μη τι άλλο τον εμπιστεύονται. τώρα αν κάποια είναι έτσι και αλλιώς υπεραγχώδης, νομίζω ότι θα ήταν αγχωμένη και χωρίς το δικό σου ποστ, ας το ξεχάσουμε λοιπόν! καλή εγκυμοσύνη στις εγκυούλες, με μια καλή και εύκολη γέννα, και σε όλες τις μαμουλες να χαίρονται τα αγγελάκια τους!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να γράψω και την δική μου εμπειρία της καισαρικής,αν και το έχω ξαναγράψει και σε άλλο ποστ.Αν δεν υπήρχε η καισαρική να πω την αληθεια ΜΟΥ δεν θα είχα την κοράκλα μου με τα τόσα προβληματα υγείας που είχα εγω και με τις περιτυλήξεις που είχε η μικρή(να πω οτι απο τότε δεν έχω ξαναφάει κοκορέτσι).Λοιπόν μετά από 10 ώρες με καμια 10αρια ορούς οκυτοκίνης πόνους πέρα από κάτι μικρούς στην μέση δεν είχα,είχα όμως σπασμένα νερα-φυσικά και όχι από τον γιατρό μου και διαστολή 8 για πολλές ώρες(να πω οτι ΔΕΝ αντέχω και πολύ τον πόνο)λέω στον γιατρό μου πάμε για καισαρική γιατι δεντα βλέπω καλά τα πράγματα...Η καισαρική ήταν μια νορμάλ εμπειρία για ΕΜΕΝΑ πάντα σε 2 λεπτά μου είχε κάνει μια απίθανη αναισθησιολόγος την επισκληρίδιο μέσα σε 10 λεπτά είχε βγεί το ζουζουνακι μου αφου το ξετήληξαν από το λαιμό,το πόδι και το χεράκι από την περιτήληξη μου την δώσανε και την έκανα την πρώτη μας αγκαλίτσα,άνοιξε τα τεράστια γκρί ματάκια της και χεραιτηθήκαμε για πρώτη μας φορά,ήταν 6 το απόγευμα ,στις 8 με ανέβασαν στο δωμάτιο και στις 10 ήμουν όρθια και έκανα βόλτες με τον άντρα μου για να δούμε και την μικρή μας στην θερμοκοιτίδα,την επόμενη μέρα δεν είχα ούτε επισκληρίδιο όυτε ορο,έκανα κανονικά το μπάνιο μου και σε μια εβδομάδα δεν είχα και καθόλου αίμα,σεξ με τον άντρα μου στις 15 ημέρες από την γέννα και στην δουλεια στον ένα μήνα η τομή μου δεν υπάρχει καν και δεν με έχει ενοχλήσει και καθόλου από τότε,ποιό πολύ με είχε ενοχλήσει η εγχείρηση στο πόδι που είχα κάνει πριν 10 χρόνια παρά αυτό.και όπως εχω ξαναγράψει ΜΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΝΑ ΦΕΡΝΟΥΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ,ΜΗΝ ΛΕΜΕ ΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΩΣΤΟΤΕΡΟΣ ΚΑΙ ΜΗΝ ΣΥΓΚΡΕΙΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΣΥΓΚΡΕΙΝΟΝΤΑΙ,για εμένα ο σωστοτερος και ο καλύτερος τρόπος είναι αυτός που μασ δίνει ΥΓΕΙΗ ΚΑΙ ΓΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΗΣ ΚΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ...

Υ.Γ:Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια κι από εμένα.

Εγω γέννησα με καισαρική, μετά από πρόκληση τεχνητών πόνων κι αφού το παιδί ήταν πολύ μεγάλο (4.300) δεν εμπαινε καν στη λεκάνη κι άρχησαν να πέφτουν λίγο οι παλμοί της και έτσι προχωρήσαμε σε καισαρική. Μία εμπειρία παρα πάρα πάρα πολύ καλή. Ημουν με επισκληρίδιο και την ώρα που ήταν να βγάλουν την μικρή από την κοιλιά μου επειδή ήμουν πολύ ψύχραιμη ο γιατρός κατέβασε το παραβάν και είδα που την έβγαζαν. Δεν πρόσεξα καν το εσωτερικό της κοιλιάς μου και τι γινόταν αρκεί που είδα το πλασματάκι μου να βγαίνει. Εκτός αυτού με την επισκληρίδιο δεν είναι ότι δεν καταλαβαίνεις τίποτα απλά δεν πονάς. Καταλαβαίνεις όμως που σε ακουμπάει ο γιατρός. Μην τρομάζετε δεν είναι τίποτα. Τα έχασαν όλοι με το μέγεθος της μικρής και μου την έδωσαν αμέσως αγκαλιά. Το ίδιο βράδυ σηκώθηκα (γέννησα 16.40μμ). Εντάξει πόναγα λίγο αλλά την επομένη που μου έβγαλε ο γιατρός την σφιχτή γάζα από την τομή και μου έβαλε μία απλή όλα ήταν πολύ καλύτερα. Το μόνο μείον ήταν ότι επειδή με είχε με καθετήρα και ορό δεν ήταν εύκολη η βόλτα μου. Τον καθετήρα τον βγάλαμε το άλλο απόγευμα τον ορό όμως μου τον είχε για δύο μέρες αλλά μετά δεν είχα ελεύθερο διαιτολόγιο. Μόνο την τελευταία μέρα που έφυγα έφαγα ωραίο φαγητό κι αυτό γιατί δεν ήθελε να επιβαρύνει το έντερο. Αυτό εξαρτάται από γιατρό σε γιατρό. Υπάρχουν άλλοι που ακολουθούν την ίδια τακτική κι άλλοι που σου δίνουν κανονικό φαγητό από την άλλη μέρα. Κι εγώ ηθελα πολύ να γένναγα με φτ αλλά προκειμένου να κινδυνεύσει η μικρή μου δεν έφερα καμμία αντίδραση για καισαρική. Κορίτσια για μένα παίζει πάρα πολύ μεγάλο ρόλο να έχεις πλήρη εμπιστοσύνη στον γιατρό σου. Αυτό σε κρατάει ήρεμη και απολαμβάνεις κάθε γέννα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

gwgw καλό θα ήταν να μη διαβάζεις πράγματα στο internet λίγο πριν γεννήσεις. Τη συμβουλή αυτή μου την έδωσε ο γυναικολόγος μου και την ακολούθησα. Προς θεού μη νομίσεις ότι στα λέω λόγω της καισαρικής...άλλωστε η εμπειρία μου όπως θα δεις και παραπάνω ήταν μια χαρά, στο λέω γενικότερα!

Κοίτα να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς γιατί μετά θα σου λείψει...:)

 

Με το καλό το μωράκι σου.....

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα το πρώτο παιδάκι Φ.Τ. και το δευτερο Κ.Τ. λόγω κοντής ομφαλίδας. Και οι 2 τρόποι έχουν τα υπέρ και τα κατά τους. Αν με αφηναν τώρα να επιλέξω δε θα ήξερα τι να διαλέξω.

Στον φυσιολογικό ταλαιπωρήθηκα 12 ώρες λόγω διπλής περιτύλιξης του λώρου στο λαιμό.

Στην καισαρική ξεμπέρδεψα αμέσως

Φ.Τ. το μωρό ταλαιπωρείται πιο πολύ

Κ.Τ. το μωρό "αρχοντας"!

Φ.Τ. δε μπορούσα για αρκετό διάστημα να παω σαν άνθρωπος στην τουαλέτα, + σχολαστικό πλησιμο μετά από κάθε φορά, είχα αγανακτήσει τόσες φορές τη μέρα!

Κ.Τ.Δε μπορούσα για 1βδομάδα μετά να γυρίσω πλευρό στο κρεββατι χωρίς αφόρητους πόνους.

Φ.Τ. έκανα κοιλιακούς 1μήνα μετά

Κ.Τ. δεν ξανάκανα κοιλιακούς από τότε (ακόμα φοβάμαι!)

 

Αν στο 2ο δεν έκανα καισαρική θα πέθαινα κι εγώ και ίσως το μωρό. Από την κοντή ομφαλίδα θα γινόταν αποκόληση πλακούντα .... (καλα που δεν έζησα 100χρ. πριν, θα έμενε ορφανό το αγοράκι μου) . Επίσης να ξέρετε ότι αν το μωρό, (λογω θεσης, κιλών, στενής λεκάνης κλπ κλπ, ) πρόκειται να ταλαιπωρηθεί πολύ οι περισσότεροι γιατροί αποφευγουν τον Φ.Τ. γιατι υπάρχει κίνδυνος από την πίεση η κακή αιμάτωση του εγκεφάλου του παιδιου με αποτέλεσμα αρκετά παιδιά να γεννιουνται "περιορισμένης ευθύνης"

Και στον Φ.Τ ΚΑΙ ΣΤΗΝ Κ.Τ. τα παιδάκια μου τα πήρα αμέσως αγκαλιά και τα συναισθήματα ήταν τα ίδια!

 

Κορίτσια μη το ψάχνετε, όπως έρθουν τα πράγματα ας έρθουν! Σημασία έχει να είμαστε γερές εμείς και τα παιδάκια μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, έκανα καισαρική (με ολική νάρκωση) λόγω ισχυακής προβολής. Ήθελα να κάνω επισκληρίδιο αλλά με τρόμαξαν οι γύρω (θα ακούς πχ νυστέρι κτλ. και είμαι πολύ φοβιτιάρα) και επίσης η ιατρός μου μου είπε αν θέλεις θα πρέπει να βρεις καλό αναισθησιολόγο.

Τέσπα, πόνεσα πάρα πολύ μετά δεν μπορούσα να σηκωθώ, να περπατήσω, τίποτα, πονούσα.

Η τομή με ενοχλεί ακόμη.

Μια κοπέλα όμως (ήμασταν στο ίδιο δωμάτιο) γέννησε με τον ίδιο τρόπο με μένα κι την ίδια μέρα άρχισε να περπατάει (πονούσε ελάχιστα). 'Αρα εξαρτάται κι στον οργανισμό.

Την πρώτη στιγμή με την κόρη μου δεν την θυμάμαι επειδή ήμουν ακόμη ζαλισμένη από την νάρκωση.

Μια ερώτηση: ακούς όντως διάφορα μέσα στο χειρουργείο όταν κάνεις καισαρική με επισκληρίδιο; Ρωτάω γιατί θέλω να ξέρω για το δεύτερο παιδί (η γυναικολόγος μου είπε όταν κάνω δεύτερο παιδί θα πρέπει να ξαναγίνει καισαρική, αλλά δεν ξέρω γιατί, βέβαια στο πρώτο είχα κι μικρό σάκο)

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

... ξέχασα να σας πω ότι προσωπικά γνωρίζω αρκετές που κάνουν κατ'επιλογή τους καισαρική.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

... ξέχασα να σας πω ότι προσωπικά γνωρίζω αρκετές που κάνουν κατ'επιλογή τους καισαρική.

 

Εκει νομιζω οτι ειναι και η διαφωνια της φιλης μας..και οχι στην καισαρικη που κρινεται η ζωη μας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εκει νομιζω οτι ειναι και η διαφωνια της φιλης μας..και οχι στην καισαρικη που κρινεται η ζωη μας

 

 

ακριβώς, αυτό πιστεύω κι εγώ.

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

νιοβη-ιωαννινα, η κ.τ. που έκανα ήταν με επισληρηδιο. Σου βάζουν ένα πανί μπροστα για να μη βλέπεις (αν θέλεις να βλέπεις δε σου βάζουν). Εγώ ζήτησα να μου βάλουν. Το μωρό το βγάζουν στο πρώτο 5λεπτο το πολύ και το δίνουν ακριβώς δίπλα σου στις μαίες για πλύσιμο. Τι μαχαίρια ν΄ακούσεις; Εσύ το μόνο που θα ακούς και θα βλέπεις είναι το μωρό σου και η κουβέντα που θα σου ανοίξουν οι μαίες. Μετά θα στο δώσουν για αγκαλίτσα και αυτό ήταν! Να σου πω την αλήθεια εγώ έβλεπα κοκκινα αίματα από το inox που είχαν οι λάμπες του χειρουργείου στο ταβάνι αλλα η χαρά μου ήταν τόση που δε φοβήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω θελω να ευχαριστησω οσες κοπελες απαντησαν με καθησυχαστικα σχολια για την καισαρικη, με οποιο τροπο κι αν το εξεφρασαν αυτο, σε λιγες μερες μπαινω χειρουργειο...

Link to comment
Share on other sites

νιοβη-ιωαννινα, η κ.τ. που έκανα ήταν με επισληρηδιο. Σου βάζουν ένα πανί μπροστα για να μη βλέπεις (αν θέλεις να βλέπεις δε σου βάζουν). Εγώ ζήτησα να μου βάλουν. Το μωρό το βγάζουν στο πρώτο 5λεπτο το πολύ και το δίνουν ακριβώς δίπλα σου στις μαίες για πλύσιμο. Τι μαχαίρια ν΄ακούσεις; Εσύ το μόνο που θα ακούς και θα βλέπεις είναι το μωρό σου και η κουβέντα που θα σου ανοίξουν οι μαίες. Μετά θα στο δώσουν για αγκαλίτσα και αυτό ήταν! Να σου πω την αλήθεια εγώ έβλεπα κοκκινα αίματα από το inox που είχαν οι λάμπες του χειρουργείου στο ταβάνι αλλα η χαρά μου ήταν τόση που δε φοβήθηκα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ, οπότε στο επόμενο παιδάκι θα κάνω με επισκληρίδιο. Α! κι δεν θα κοιτάω τις λάμπες (είπαμε είμαι φοβιτσιάρα)

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, οπότε στο επόμενο παιδάκι θα κάνω με επισκληρίδιο. Α! κι δεν θα κοιτάω τις λάμπες (είπαμε είμαι φοβιτσιάρα)

 

Kαι εγώ είμαι φοβιστιάρα και αιμοφοβική αλλά εκείνη τη στιγμή τίποτα δε με φόβιζε! Έβλεπα τη μπουμπού μου που βγήκε γερή και τσαμπουκαλού (την ώρα που της έβαλαν οι μαίες τα σωληνάκια στη μυτούλα για να την καθαρίσουν, τους τα τράβηξε και τα πέταξε! 5λεπτών παιδί!) και δε με έννοιαζε τίποτα άλλο.

 

Με το καλό το παιδάκι σου, να ναι γερό και τυχερό! Αν δε βρεις καλό αναισθησιολόγο εκεί που είσαι έλα Αθήνα. Είναι μεγάλη εμπειρία η Κ.Τ. με επισκληρηδιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Christinie06 θα συμφωνήσω ΑΠΟΛΥΤΑ μαζί σου!!! και εγώ με καισαρική γέννησα...και όλα έγιναν όπως και σε εσένα!!! υπάρχουν περιπτώσεις γυναικών και μιλάω για εμένα που δεν θα μπορέσουν ποτε να γεννήσουν φυσιολόγικα,όπως και να θηλάσουν...τι σημαίνει δηλ.ότι με κάνει λιγότερο μανα απο τις γυναίκες που τα έκαναν όλα με φυσιολόγικο τρόπο???? και εσύ vvasoula να μην φοβάσαι τίποτα...όλα καλά θα πανε...με το κάλο να κρατήσεις το "αγγελούδι σου"....

 

 

Χαίρομαι που συμφωνούμε αλλα......δεν βλέπω το post μου. Τι να έγινε άραγε? Γιατί μπορεί κάποιος να το αφαίρεσε?

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι που συμφωνούμε αλλα......δεν βλέπω το post μου. Τι να έγινε άραγε? Γιατί μπορεί κάποιος να το αφαίρεσε?

 

Tα μεταφέρανε αλλού, μόνο για ανάγνωση και εξηγουν και το λόγο!

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Φοβάμαι όμως ότι έτσι δε θα έχουν ολοκληρωμένη άποψη οι αναγνώστες της ενότητας....anyway. Για να το κάνει η διαχείριση θα έχει τους λόγους της

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Φοβάμαι όμως ότι έτσι δε θα έχουν ολοκληρωμένη άποψη οι αναγνώστες της ενότητας....anyway. Για να το κάνει η διαχείριση θα έχει τους λόγους της

 

 

Εγω παντως, σε ευχαριστω οπως και τις αλλες κοπελες για τα ποστ σας. Με βοηθησαν.

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγώ είμαι φοβιστιάρα και αιμοφοβική αλλά εκείνη τη στιγμή τίποτα δε με φόβιζε! Έβλεπα τη μπουμπού μου που βγήκε γερή και τσαμπουκαλού (την ώρα που της έβαλαν οι μαίες τα σωληνάκια στη μυτούλα για να την καθαρίσουν, τους τα τράβηξε και τα πέταξε! 5λεπτών παιδί!) και δε με έννοιαζε τίποτα άλλο.

 

Με το καλό το παιδάκι σου, να ναι γερό και τυχερό! Αν δε βρεις καλό αναισθησιολόγο εκεί που είσαι έλα Αθήνα. Είναι μεγάλη εμπειρία η Κ.Τ. με επισκληρηδιο.

 

ΟΚ., σε ευχαριστώ και πάλι

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι όπως τα λέει η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, αναφορικά με τη διαδικασία γέννας στην καισαρική με επισκληρίδιο. Δεν ακούς ούτε "μαχαίρι" ούτε τίποτα. Το μόνο που πιθανώς να ακούσεις είναι να...μετράνε τα εργαλεία αλλά δε νομίζω να σε νοιάζει τίποτα εκείνη την ώρα γιατί βρίσκεσαι σε πέλαγος ευτυχίας! Νιόβη που αυτό ακριβώς που σου είπε να κάνεις. Αν δεν βρεις καλό αναισθησιολόγο, να κατέβεις Αθήνα. Εγώ που μπορεί και του χρόνου να μετακομίσω μόνιμα Γιάννενα, στη δεύτερη εγκυμοσύνη θα κατέβω Αθήνα να γεννήσω. Μόνο και μόνο επειδή έχει ήδη γίνει καισαρική θέλω να με παρακολουθεί και να με ξεγεννήσει ο ίδιος γιατρός. Α! Και επειδή ο αναισθησιολόγος που μου έκανε την επισκληρίδιο ήταν εκπληκτικός!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι όπως τα λέει η ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, αναφορικά με τη διαδικασία γέννας στην καισαρική με επισκληρίδιο. Δεν ακούς ούτε "μαχαίρι" ούτε τίποτα. Το μόνο που πιθανώς να ακούσεις είναι να...μετράνε τα εργαλεία αλλά δε νομίζω να σε νοιάζει τίποτα εκείνη την ώρα γιατί βρίσκεσαι σε πέλαγος ευτυχίας! Νιόβη που αυτό ακριβώς που σου είπε να κάνεις. Αν δεν βρεις καλό αναισθησιολόγο, να κατέβεις Αθήνα. Εγώ που μπορεί και του χρόνου να μετακομίσω μόνιμα Γιάννενα, στη δεύτερη εγκυμοσύνη θα κατέβω Αθήνα να γεννήσω. Μόνο και μόνο επειδή έχει ήδη γίνει καισαρική θέλω να με παρακολουθεί και να με ξεγεννήσει ο ίδιος γιατρός. Α! Και επειδή ο αναισθησιολόγος που μου έκανε την επισκληρίδιο ήταν εκπληκτικός!

 

Σε ευχαριστώ

Δεν μπορείς να πας πίσω και να κάνεις μια νέα αρχή, αλλά μπορείς να ξεκινήσεις από το παρόν και να κάνεις ένα νέο τέλος. paulocoelho

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,Κοριτσια ολα ειναι σχετικα με το θεμα καισαρικης και φυσιολογικου τοκετου...

Γεννησα το αγορακι μου με καισαρικη (λογο περιτυλιξης) Δεν θα πω οτι δεν πονεσα ουτε οτι η πρωτες μερες ηταν ευκολες,αλλα και μπροστα στο θαυμα που εζησα να φερω στον κοσμο το παιδι μου τα ξεχασα ολα...

Οταν ειχα παει στον γιατρο μου και μου ειπε οτι τελικα θα γεννησω με καισαρικη και του ειπα οτι φοβαμαι μου απαντησε "καλα για την καισαρικη φοβασαι για τον φυσιολογικο που ξερεις πως ειναι και δεν φοβασαι????" ολα ειναι σχετικα και ειναι και θεμα το πως το βιωνει η καθε κοπελα...

Ας μην τρομοκρατουμε τις εγκυουλες μας χωρις λογο.

Εγω παντως θα το εκανα ξανα και ξανα....Οι πονοι δεν ειναι τπτ μπροστα στα μωρακια μας το ζητουμενο ειναι να ειμαστε καλα εμεις και τα μωρακια μας και οχι ο τροπος που θα τα γεννησουμε.

Οσο για την καισαρικη απο επιλογη παλι δεν καταλαβαινω που ειναι το κακο η καθε μια μας κανει τις επιλογες της

Εγω και το δευτερο παντως αν ειχα να επιλεξω παλι με καισαρικη θα το εκανα που τουλαχιστον ξερω τι γινεται!!

DsRyp3.png
Link to comment
Share on other sites

Με την καισαρικη σωζονται ζωες!

Μην ακυρωνεις τοσο πολυ ενα χειρουργειο εξαρταται για πιο λογο γινεται!

Εδω και χρονια ακουω την μαμα μου την γιαγια μου κι ολους γυρω να μου λενε οτι μια επιτοκος ειναι με το ενα ποδι εδω(στην ζωη)και το αλλο ποδι εκει(στον θανατο).

Εγω προσωπικα δεν θα ηθελα το παιδι μου να μεινει ορφανο ουτε εγω να ζησω χωρις το παιδι μου!

Γι'αυτο λοιπον χαιρομαι που επελεξε την καισαρικη τομη.

Αυτα!

Link to comment
Share on other sites

Λίζα με το καλό το μωράκι σου περιμένουμε νέα!!! πες στισ μαίες να σου δίξουν πως να θηλάζεις ξαπλωμένη στο πλάι για να μην πονάς

 

μπεσυ

πριν την εμφάνηση της καισαρικής η θνησημότητα των γυναικών ήταν μέχρι και 10 %.

 

σαφώς και σόζονται ζωές και νομίζω ότι το λέω ξεκάθαρα στο ποστ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...