Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ, ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΕΣ


Recommended Posts

Κορίτσια είστε θησαυρός. Δυστυχώς ελάχιστα κολλάνε στην περίπτωσή μου. Ισως αυτό με το βιβλιάριο υγείας αλλά δεν είμαι και σίγουρη γιατί νομίζω κοιτάνε και το εκκαθαριστικό. Η λύση είναι μία, να κάνω άλλα 2 παιδιά και καθάρισα. Τα εισοδήματα που βάζουν ως όριο για επίδομα είναι εκτός πραγματικότητας. Δηλαδή απ' ότι κατάλαβα κανένα επίδομα μητρότητας δεν δικαιούμαι παρά μόνο φορολογικές απαλλαγές που τις έχει και η διαζευγμένη που παίρνει και διατροφή. Τι να πει κανείς. Ελλαδιστάν!! Για την απόδοση πατρωνύμου θα γελάσουμε πολύ, θέλω ιδέες!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια γεια και πάλι. Τελικά θα πάω μόνη μου να γεννήσω. Η πρόταση στον γεννήτορα έπεσε σε μαύρη τρύπα. Θα εμφανιστεί κάποια στιγμή ανάλογα που θα είναι. Να ειδοποιηθεί το επιθυμεί απλά με όσα ακουσα εγώ δεν ξέρω αν θέλω να τον ειδοποιήσω. Επέτρεψα στον εαυτό μου να στεναχωρηθεί ίσως γιατί είχα δήλωση πριν πολύ καιρό ότι επιθυμεί να ζήσει τη γέννηση του παιδιού και τώρα το πήρε πίσω. Μη σας τραυματίζω και σας και θυμάστε τα δικά σας. Εύχομαι καλό τριήμερο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον θα πρέπει να καταλάβεις πως δεν έχεις να περιμένεις τίποτα από αυτόν.

Τουλάχιστον προς το παρόν. Μη το βάζεις κάτω.

Εύχομαι στο μέλλον να μη σου δημιουργήσει μπελάδες.

Γιατί πολλοί από αυτούς κάπως έτσι λειτουργούν.

Αργά ή γρήγορα θα καταλάβεις ότι είναι καλύτερα χωρίς αυτόν.

Πονάει τώρα, αλλά σκέψου πως σου φέρεται.

Όλα καλά θα πάνε. Να είσαι σίγουρη πως ότι γίνεται γίνεται για καλό.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Angelmama, να χαίρεσαι και τον γιο σου!

Οταν λες μπελάδες τί εννοείς; διότι την επιμέλεια απ' ότι ξερω δεν μπορεί να μου την πάρει ο κόσμος να γυρήσει ανάποδα, ειδικά όσο δεν αναγνωρίζει το παιδί. Από τι κινδυνεύω;

Φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Χίλια συγνώμη αλλά επειδή είμαι αδαής σε τέτοια θέματα θα ήθελα αν μπορούσε κάποια μητέρα από εδώ να με βοηθήσει:

 

Υπάρχει μια περίπτωση ανύπαντρης (δεν έχει παντρευτεί δηλαδή) αλλοδαπής γυναίκας η οποία αυτή τη στιγμή δεν έχει δουλειά και εκτός των άλλων ζει με την ηλικιωμένη μητέρα της. Επειδή δεν μπορεί να βρει δουλειά και έχει ούτε ενός έτους παιδί μήπως γνωρίζεται κάποια μη κυβερνητική οργάνωση να καταφύγει η κοπέλα.. Ο "κύριος" που την κατέστησε έγγυο εκτός του ότι της ασκούσε σωματική βία και την έδιωξε από το σπίτι. Δεν ξέρω καν αν έχει αναγνωρίσει το παιδί αλλά σίγουρα η κοπέλα δεν θα γνωρίζει τα δικαιωματά της. Σας παρακαλώ, κάνω έκλυση αν γνωρίζετε που μπορεί να απευθυνθεί. Μένει στην Κόρινθο, σας ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μπορεί να απευθυνθεί στα γραφεία ισότητας της περιοχής της (ξέρω οτι υπάρχει γραφείο στην Κόρινθο) επίσης μπορει να απευθυνθεί στο οαεδ (κοινωνικές υπηρεσίες) και στην πρόνοια της περιοχής σας !

δεν γνωρίζω αν υπάρχει καποιο πίκπα εκει οπου μπορεί ιατροφαρμακευτικά τουλάχιστον να παρακολουθήσουν αυτην ΚΑΙ κυρίως το παιδι με εμβόλια κλπ χωρίς κόστος !

θα συμβούλευα αν έχει αναγνωριστεί το τέκνο, να ακολουθήσει την νόμιμη οδο για διατροφή καθώς όσαν αλλοδαπή θα δυσκολεύετε πολύ (αν θελει δικηγόρο σε παρακαλώ να μου στείλεις ενα πμ να ανταλάξαουμε τηλέφωνα να σε κατατοπίσω καινα σου δώσω τηλέφωνο απο δικηγόρο που βοηθάει ...! )

συγχαρητήρια για το ενδιαφέρον σου !

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα.

ειμαι μια αγαμη μητερα, ο γιος μου ειναι 5 μηνων

και με τον πατερα εχουμε κανει μια πραξη προσδιορισμου επωνυμου.

Ο πατερας δεχεται να μου δινει 150ευρω διατροφη(δεδομενου οτι

ο μισθος του ειναι γυρω στα 700ευρω) και επισης θελει να βλεπει το παιδι

2 φορες την εβδομαδα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γινει δικαστηριο οταν το παιδι

ειναι 2 χρονων, υπαρχει περιπτωση να παιρνει το παιδι για

διανυκτερευση σπιτι του δεδομενου οτι προκειται για παιδι εκτος γαμου?

Εγω ειμαι συμφωνη στην μεταξυ τους επικοινωνια (δηλ 2 ή 3 φορες την εβδομαδα)

αλλα διαφωνω στον να διανυκτερευει το παιδι σε αλλο σπιτι απο το δικο μου.

Να εχει δηλαδη 2 σπιτια στην ιδια πολη??:?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα.

ειμαι μια αγαμη μητερα, ο γιος μου ειναι 5 μηνων

και με τον πατερα εχουμε κανει μια πραξη προσδιορισμου επωνυμου.

Ο πατερας δεχεται να μου δινει 150ευρω διατροφη(δεδομενου οτι

ο μισθος του ειναι γυρω στα 700ευρω) και επισης θελει να βλεπει το παιδι

2 φορες την εβδομαδα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γινει δικαστηριο οταν το παιδι

ειναι 2 χρονων, υπαρχει περιπτωση να παιρνει το παιδι για

διανυκτερευση σπιτι του δεδομενου οτι προκειται για παιδι εκτος γαμου?

Εγω ειμαι συμφωνη στην μεταξυ τους επικοινωνια (δηλ 2 ή 3 φορες την εβδομαδα)

αλλα διαφωνω στον να διανυκτερευει το παιδι σε αλλο σπιτι απο το δικο μου.

Να εχει δηλαδη 2 σπιτια στην ιδια πολη??:?

 

γεια σου μανούλα !

να χαίρεσαι το αντράκι σου !

 

το να έχει ένα παιδί 2 σπίτια στην ίδια πόλη είναι τόσο συνηθισμένο όσο ένα διαζύγιο !

 

τώρα στην δική σου περίπτωση που είναι και δική μου και έχω ρωτήσει και δικηγόρο το θέμα ειναι πως αν σε πάει στα δικαστήρια για διανυκτέρευση σαφώς και μπορεί να την κερδίσει.

2 ετών είναι μικρό ακόμα αλλά ανάλογα την περίπτωση και τον δικαστή που θα πέσεις αλλάζουν και οι αποφάσεις.

Πάντως μετά τα 3 είναι ακόμα πιο εύκολο να το δώσουν για διανυκτέρευση.

 

Αν έχεις καλές σχέσεις με τον πατέρα και μπορείτε να συζητήσετε να του προτείνεις να πάτε μαζί σε έναν παιδοψυχολόγο για να κάνετε το καλύτερο για το παιδί.

που αυτό ΣΑΦΩΣ δεν είναι η διανυκτέρευση μακρυά από την μαμά του σε τόσο τρυφερές ηλικίες.

Εχε υποψη σου ότι τα δικαστήρια και οι παιδοψυχολόγοι δεν συμφωνούν ακριβώς μεταξύ τους...

Link to comment
Share on other sites

γεια σου μανούλα !

να χαίρεσαι το αντράκι σου !

 

το να έχει ένα παιδί 2 σπίτια στην ίδια πόλη είναι τόσο συνηθισμένο όσο ένα διαζύγιο !

 

τώρα στην δική σου περίπτωση που είναι και δική μου και έχω ρωτήσει και δικηγόρο το θέμα ειναι πως αν σε πάει στα δικαστήρια για διανυκτέρευση σαφώς και μπορεί να την κερδίσει.

2 ετών είναι μικρό ακόμα αλλά ανάλογα την περίπτωση και τον δικαστή που θα πέσεις αλλάζουν και οι αποφάσεις.

Πάντως μετά τα 3 είναι ακόμα πιο εύκολο να το δώσουν για διανυκτέρευση.

 

Αν έχεις καλές σχέσεις με τον πατέρα και μπορείτε να συζητήσετε να του προτείνεις να πάτε μαζί σε έναν παιδοψυχολόγο για να κάνετε το καλύτερο για το παιδί.

που αυτό ΣΑΦΩΣ δεν είναι η διανυκτέρευση μακρυά από την μαμά του σε τόσο τρυφερές ηλικίες.

Εχε υποψη σου ότι τα δικαστήρια και οι παιδοψυχολόγοι δεν συμφωνούν ακριβώς μεταξύ τους...

 

 

τι να πω? αν ειναι εξυπνος αρκετα ο μπαμπας του και δεν θελησει να πληγωσει το γιο του τοτε ισως να μην διεκδικησει διανυκτερευσεις. Το λεω αυτο γιατι το μωρακι μου δεν τον ζει καθημερινα και δεν ξερω το κατα ποσο ειναι εφικτο να δημιουργηθει ισχυρος δεσμος μεταξυ τους. Και οταν λεω ισχυρος εννοω τοσος ωστε να μην στεναχωριεται το παιδι που θα ειναι μακρια απο την μαμα του. Δεν ειμαι εγω η εγωιστρια που θελει το παιδι αποκλειστικα δικο της. αυτος ειναι εγωιστης που χρησιμοποιει τους νομους ασχετως του τι ειναι καλο για τον μικρο ετσι απλα για να ικανοποιησει και εγω δεν ξερω ποια ακριβως αναγκη του. Τελος παντων. θα δειξει. ως τοτε κλασικα υπομονη!!!

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε πως το κάνουν για δικούς τους εγωιστικούς λόγους..

κανένας που σκέφτεται το παιδί του δεν θα ζήταγε από νήπιο να αφήσει την μάνα του το βράδυ..

 

Εύχομαι τα καλύτερα, είμαι σχεδόν στην ίδια θέση με σένα απλά δεν μου έχουν έρθει ακομα τα ασφαλιστικά και το δικο μου μωρό είναι κοντά στα 3 οπότε φοβάμαι ακόμα πιο πολύ..

 

Το έχω πει..

αν ποτέ βγει δικαστική αποφαση με διανυκτέρευση ....

θα με δείτε με το sleeping bag ....

για πάρε ένα να το έχεις έτοιμο !!!!!!! :-)

 

πάντως ειλικρινά δεν πιστεύω να τα καταφέρει

 

δικηγόρο έχεις ?

ειδικευμένο σε αυτές τις περιπτώσεις ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εννοείτε πως το κάνουν για δικούς τους εγωιστικούς λόγους..

κανένας που σκέφτεται το παιδί του δεν θα ζήταγε από νήπιο να αφήσει την μάνα του το βράδυ..

 

Εύχομαι τα καλύτερα, είμαι σχεδόν στην ίδια θέση με σένα απλά δεν μου έχουν έρθει ακομα τα ασφαλιστικά και το δικο μου μωρό είναι κοντά στα 3 οπότε φοβάμαι ακόμα πιο πολύ..

 

Το έχω πει..

αν ποτέ βγει δικαστική αποφαση με διανυκτέρευση ....

θα με δείτε με το sleeping bag ....

για πάρε ένα να το έχεις έτοιμο !!!!!!! :-)

 

πάντως ειλικρινά δεν πιστεύω να τα καταφέρει

 

δικηγόρο έχεις ?

ειδικευμένο σε αυτές τις περιπτώσεις ?

 

δικηγορο ακομη δεν εχω. καποια στιγμη μοναχα μιλησα με μια δικηγορο, οχι ομως ειδικευμενη σε τετοιες περιπτωσεις. αν γνωριζετε καποιον στειλτε μου π.μ

 

ο δικος σας ο μπαμπας παιρνει το παιδακι σου ας πουμε το πρωι και το γυρναει το βραδυ? ποσες φορες την εβδομαδα? το μωρακι σου πως αντιδρα? οταν γυρναει σπιτι ειναι χαρουμενο?

 

σε ζαλισα ε? :roll:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κορίτσια γεια χαρά, πήγα με το καλό να βγάλω βιβλιάριο υγείας στο παιδί μου που είναι ανασφάλιστο, και μου ζήτησαν Ε1 και Ε9 λέγοντάς μου ότι μάλλον δεν δικαιούται το παιδί βιβλιάριο επειδή πρέπει να έχω πολύ χαμηλό εισόδημα και μάλλον να μην έχεις ούτε σπίτι. Για το επίδομα με απέρριψαν λόγω που πρέπει να είσαι πολυ φτωχός λέγοντάς μου "οταν το κράτησες εκτίμησε ότι μπορείς να το ζήσεις μόνη σου". Τελικά αυτά που ισχύουν στις ιστοσελίδες που έστειλε η angelmama είναι με προϋποθέσεις εισοδηματικές. Μα είναι δυνατόν να μένει ένα παιδί ανασφάλιστο από υγεία;; Ξέρει καμία τίποτα μήπως να κάνω καμιά ένσταση; Ααα και δεν πρέπει να έχεις ιδιωτική ασφάλεια. Μα τους είπα την ασφάλεια την έχω εγώ όχι το παιδί. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα! Τι χρειαζεται για να ασφαλισει ο πατερας το παιδι στο ΙΚΑ του;

Το εχει αναγνωρισει

Συγνωμη αν εχει αναφερθει αλλα δεν προλαβαινω να διαβασω Ευχαριστω

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΝ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΝΕΣ ΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ.

ΕΓΩ ΣΕ 15 ΜΕΡΕΣ ΓΕΝΝΑΩ ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΝΕΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ...

ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΒΑΛΕ ΣΕ ΣΚΕΨΕΙΣ....

ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΑΤΡΟΣ ? ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΨΩ ΑΓΝΩΣΤΟΥ?ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ...?

ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ,ΜΕ ΕΔΙΩΞΕ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 6 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΥΤΕ ΦΩΝΗ ΟΥΤΕ ΑΚΡΟΑΣΗ.ΟΧΙ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΑ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΝΑ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΚΟΥΣΤΩ ΕΓΩΙΣΤΡΙΑ ΑΛΛΑ Ο ΝΟΜΟΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΗΤΑΝ ΑΥΣΤΗΡΟΤΕΡΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΑΝΕ ΤΙΣ ΕΥΘΥΝΕΣ ΤΟΥΣ ΟΠΟΤΕ Ο ΚΑΘΕ ΑΝΤΡΑΣ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΙΓΟΥΡΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΕΚΤΙΜΟΥΣΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΛΑΒΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΞΑΝΑΠΟΥΜΕ...

Link to comment
Share on other sites

Οι φράσεις τύπου 'αγνώστου πατρός' δεν υπάρχουν πια...απλά θα το αφήσεις κενό...

Κι εγώ γεννάω σε ενάμιση μήνα και δεν ξέρω τι χρειάζεται να συμπληρώσουμε, αλλά στο όνομά σου θα μπει το παιδί, δεν χρειάζεται στο σημείο που λέει για πατέρα να συμπληρώσεις τίποτα...τι πάει να πει αγνώστου πατρός; εσύ δεν τον ξέρεις; επειδή δεν τον ξέρουν αυτοί;;;;;

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι φράσεις τύπου 'αγνώστου πατρός' δεν υπάρχουν πια...απλά θα το αφήσεις κενό...

Κι εγώ γεννάω σε ενάμιση μήνα και δεν ξέρω τι χρειάζεται να συμπληρώσουμε, αλλά στο όνομά σου θα μπει το παιδί, δεν χρειάζεται στο σημείο που λέει για πατέρα να συμπληρώσεις τίποτα...τι πάει να πει αγνώστου πατρός; εσύ δεν τον ξέρεις; επειδή δεν τον ξέρουν αυτοί;;;;;

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΑΠΟΚΡΙΣΗ...ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ

Link to comment
Share on other sites

όταν πήγα να βγάλω πιστοποιητικό γέννησης

έμεινα έκπληκτη όταν είδα στο όνομα και επίθετο πατρός τη λέξη "άνευ".

Φυσικά ούτε και αυτό επιτρέπεται. Πήγα και το άλλαξα κατευθείαν.

Τους είπα να το αφήσουν κενό και αυτό έκαναν.

Link to comment
Share on other sites

όταν πήγα να βγάλω πιστοποιητικό γέννησης

έμεινα έκπληκτη όταν είδα στο όνομα και επίθετο πατρός τη λέξη "άνευ".

Φυσικά ούτε και αυτό επιτρέπεται. Πήγα και το άλλαξα κατευθείαν.

Τους είπα να το αφήσουν κενό και αυτό έκαναν.

ευχαριστω angelmama.θα γεννησω στην εφημερια δημοσιου νοσοκομειου,ξερετε ανα χρειαζεται να εχω μαζι μου ληξιαρχηκη πραξη γεννησης μου?οποτε με συμβουλευεις να το αφησω κενο το ονομα πατρος?εχω ανχωθει τοσο πολυ συγνωμη.

Link to comment
Share on other sites

δικηγορο ακομη δεν εχω. καποια στιγμη μοναχα μιλησα με μια δικηγορο, οχι ομως ειδικευμενη σε τετοιες περιπτωσεις. αν γνωριζετε καποιον στειλτε μου π.μ

 

ο δικος σας ο μπαμπας παιρνει το παιδακι σου ας πουμε το πρωι και το γυρναει το βραδυ? ποσες φορες την εβδομαδα? το μωρακι σου πως αντιδρα? οταν γυρναει σπιτι ειναι χαρουμενο?

 

σε ζαλισα ε? :roll:

 

θα σου στείλω το τηλ της δικηγόρου με προσωπικό μήνυμα..

ο "δικός" μας δεν το έχει πάρει το παιδί ποτέ μόνος του..

ή με εμένα ή με την γιαγιά του

και σκοπεύω να το παλέψω για να συνεχιστεί αυτό.

Τον θέλει, παίζουν... δεν λεω για καμιά ώρα..

μετά τον βαριέται..

τον διώχνει..

ε η αληθεια είναι ότι απο νήπιο τι περιμένεις ?

χαχαχαχα

αλλά δεν έχουν "χτίσει" σχέση της προκοπής αυτό είναι το μόνο σίγουρο.

 

θυμησέ μου σε ποια φάση βρίσκεσαι...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο μενα.

ειμαι μια αγαμη μητερα, ο γιος μου ειναι 5 μηνων

και με τον πατερα εχουμε κανει μια πραξη προσδιορισμου επωνυμου.

Ο πατερας δεχεται να μου δινει 150ευρω διατροφη(δεδομενου οτι

ο μισθος του ειναι γυρω στα 700ευρω) και επισης θελει να βλεπει το παιδι

2 φορες την εβδομαδα.

Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν γινει δικαστηριο οταν το παιδι

ειναι 2 χρονων, υπαρχει περιπτωση να παιρνει το παιδι για

διανυκτερευση σπιτι του δεδομενου οτι προκειται για παιδι εκτος γαμου?

Εγω ειμαι συμφωνη στην μεταξυ τους επικοινωνια (δηλ 2 ή 3 φορες την εβδομαδα)

αλλα διαφωνω στον να διανυκτερευει το παιδι σε αλλο σπιτι απο το δικο μου.

Να εχει δηλαδη 2 σπιτια στην ιδια πολη??:?

 

σε βρήκα και θυμήθηκα...

θα σου πρότεινα...

αν μπορέσεις, αυτό τον διακανονισμό (που είναι μια χαρά)

να τον κατοχυρώσεις με ένα ιδιωτικό συμφωνητικό..

η διατροφή πολύ μικρή είναι..

από την άλλη δεν ξέρω την οικονομική κατάσταση του "πατέρα"

σου στέλνω τηλ της δικηγόρου

να χαίρεσαι το ζουζούνι σου !!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο μηπωσ γνωριζετε.οσο αφορα τους παιδιατρους.εγω ειμαι στο ικα ασφαλισμενη μεχρι φεβρουαριο του 2011.με τα εμβολια πως γινεται?πρεπει να πηγαινω σε παιδιατρο του ικα να μου τα γραφει απο ποσο μηνων και μετα?αν η ασφαλεια μου ληξει πωσ γινεται να ανανεωθει αν δεν εχω βρει δουλεια ακομα?ευχαριστω πολυ..φιλακια σε ολα τα μωρακια

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω και κατι αλλο μηπωσ γνωριζετε.οσο αφορα τους παιδιατρους.εγω ειμαι στο ικα ασφαλισμενη μεχρι φεβρουαριο του 2011.με τα εμβολια πως γινεται?πρεπει να πηγαινω σε παιδιατρο του ικα να μου τα γραφει απο ποσο μηνων και μετα?αν η ασφαλεια μου ληξει πωσ γινεται να ανανεωθει αν δεν εχω βρει δουλεια ακομα?ευχαριστω πολυ..φιλακια σε ολα τα μωρακια

 

Τα εμβόλια τα κάνει ο παιδίατρος του ΙΚΑ από 2 μηνών και είναι δωρεάν. Δεν πληρώνεις ΤΙΠΟΤΑ.

Για να έχεις ασφάλεια το 2011 θα πρέπει μέσα στο 2010 να έχεις 80 ένσημα. Αν δουλέψεις Ιανουάριο - Φεβρουάριο 2011 δεν θα πιαστούν καθόλου.

Έτσι όταν λήξει η ασφάλεια θα πάμε στην πρόνοια. και μέχρι να κάνουμε τα 80 ένσημα και να περάσει και το τρίμηνο για την ασφαλιστική ικανότητα, εεεε... τα παιδιά μας θα τα έχουμε παντρέψει!!!

Εγώ επειδή πήρα το 6μηνο του ΟΑΕΔ δεν θα έχω ένσημα γιατί αυτά που κολλάει ο ΟΑΕΔ είναι μόνο συντάξιμα (πάλι καλά αν θα προλάβουμε να πάρουμε σύνταξη). Έτσι από 1 Μαρτίου 2011 πάω στην πρόνοια αναγκαστικά.

as1cHjB-M3-1110MTA3NzdkfDA2MGR8RXZlbGluYQ.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

κοριτσια γεια σας είμαι και γω άγαμη μητέρα χωρίς αναγνωρισμένο τέκνο.είδα ότι έχετε προσπαθήσει να έρθετε σε επαφή με το σύλλογο της άγαμησ μητέρας χωρίς αποτέλεσμα και γω τα ίδια, αυτό το νουμερο δεν απαντά ποτέ...επίσης θέλω να πω για τους παιδικούς σταθμούς (που γράφει η γατούλα) ποτέ δεν έίχα πρόβλημα 2 χρόνια τώρα μου τον παίρνουν σίγουρα και μάλιστα έχω και επιλογές. θα σου έλεγα να επισημαίνεις ότι είσαι ανύπαντρη μητέρα και να το γράφεις πάνω πάνω στην αίτηση. έτσι με έχουν συμβουλέψει να κάνω.σίγουρα αυτό δεν λύνει τα χιλιάδες προβλήματα και το ότι εξισωνόμαστε με χηρες χήρους τριτεκνουσ πολύτεκνους και πάλι δεν έχουμε όλα τα δικαιώματα λίγα απο δω και λίγα απο κει.δλδ αφου μας εξισώνουν στα μόρια με τους πολύτεκνους για το δημοσιο και το ότι παίρνουμε τα εισητήρια του κοιν.τουρισμού κάθε χρόνο γιατι δεν μας δίνουν και κάρτα άγαμης για τα ΜΜΜ? Εγώ χρειάζομαι τουλάχιστον 35 ε το μήνα για να πηγαινοέρχομαι στη δουλειά μου.Ρε κράτος αφου δε μου δίνεις ένα επίδομα γιατι δεν με διευκολύνεις σε 5 πραγματάκια?και ξέρει καμμιά που πρέπει να απεθυνόμαστε για τα αιτηματα μασ? επίσης έχω ενα παλιο χρέος στην εφορία απο εισιτήριο γμτ. και μουρθε 300 ε πάω να κάνω ρύθμιση και μου λένε δε γίνεται πρεπει να το πληρώσω εφαπαξ.κάτσε ρε φίλε δε με βοηθάς δε με προσέχεισ και μου ζητάς και 300ε εφάπαξ και διάφορα άλλα. μήπως πρέπει να γράψουμε αιτήματα και να απεθυνθούμε στο συνήγορο του πολίτη?πεσ τε μου και σεις

Link to comment
Share on other sites

Είμαι καινούργια στο φόρουμ και λυπάμαι που δεν έγινα μέλος όταν ήμουν έγκυος. Είμαι ανίπαντρη μητέρα, το κοριτσάκι μου είναι 17 μηνών, αναγνωρισμένο, αντιμετοπίζω πολλά προβλήματα με τον πατέρα της. Ποιος γνωρίζει καλό δικηγόρο ή γενικότερα που μπορώ να βρω βοήθεια. Μεγάλωσα Γερμανία, είμαι 7 χρόνια Αθήνα ...Θα χαρώ πολύ εάν μου απαντήσει κάποια άλλη μανούλα.

Μάμα-Λία

ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΗΤΙΚΟ

Το ιδιωτικό συμφωνητικό(που φυσικά και έχει ισχύ) για τα επιμέρους θέματα(επικοινωνία,διατροφή)δεν έχει σχέση με την παραχώρηση γονικής μέριμνας που η ανύπαντρη μητέρα ασκεί αποκλειστικά και αυτό είναι αναμφισβήτητο.

Το ιδιωτικό συμφωνητικό είναι ένας βελούδινος και ιδανικός τρόπος να συμφωνήσετε(παζαρέψετε)σε όσα θέλετε.Αν δεν το υπογράψετε τότε ο βιολογικός πατέρας μπορεί να καταφύγει στα δικαστήρια(και μάλλον θα καταφύγει,γιατί πολύ επίμονο τον κόβω) με τη διαδικασία των ασφαλιστικών και να ζητήσει επικοινωνία που όπως έχω ξαναπεί σε ορισμένες, πλέον οτι ζητήσουν το παίρνουν....για αποφυγή αποξένωσης και παπά...ρια(βλέπε Βούλα).Επίσης με το συμφωνητικό ο πατέρας θα συμμετέχει ως έχει υποχρέωση στη διατροφή του μικρού.Αν 3,4,5 μήνες δεν δώσει μπορείς να πάς και να ζητήσεις εφόσον πρόκειται για δημόσιο υπάλληλο(στρατιωτικός γάρ) να παρακρατηθούν απο το μισθό του.Απο δημόσιο υπάλληλο δεν χάνεις ποτέ διατροφή και αφού αυτός θέλει,ας ζοριστεί αυτός...Εξάλλου τα 300 που προτείνει είναι καλά(σου είπα γιατί..)και ίσως το δικαστηριο βγάλει πιο λίγα αν καταφύγετε εκεί.

 

'Εχει ισχύ νομική διότι συντάσσεται και υπογράφεται παρουσία των δικηγόρων(κάπου έχω και ένα προσχέδιο,είναι φασόν).Είναι όπως στο συναινετικό διαζύγιο ας πούμε.Μαζευόμαστε ,ορίζουμε τα διάφορα,υπογράφουμε.Εκείνη δεν έχει πρόβλημα.Εκείνος θέλει να υπογράψουν.Στην περίπτωση αυτή δεν την συμφέρει να του το αρνηθεί γιατί :

1)αν του το αρνηθεί,μπορεί να καταφύγει εκείνος στα δικαστήρια,να ζητήσει DNA ,να αρχίσουν τα πανηγύρια και να πεί "Κύριοι,θέλω να το αναγνωρίσω,θέλω να συμμετέχω στη διατροφή του και η κακή μάνα δεν με αφήνει...".Δεν θέλω να φανταστώ τί απόφαση θα βγάλουν αν δούν τον ταλαίπωρο πατέρα να αποζητάει διακαώς το βλαστάρι του και η άκαρδη μάνα να του το αρνείται..(να ξεράσω τώρα;;ή μετά

2)Αυτό μετά θα το χρησιμοποιήσει αυτός με όλους τους τρόπους και θα την πηδ...ηξει μετα συγχωρήσεως.Θα ζητήσει επικοινωνία όση θέλει και ξαναλέω ότι ζητάνε παίρνουνε συνήθως σε λογικά πλαίσια.Τα δικαστήρια είναι ο χειρότερος δρόμος,δεν βρίσκεις άκρη εκεί....Δεν υπάρχει επιλογή με λίγα λόγια..Αν του το αρνηθεί,θα την ταράξει στο δικαστήριο και θα της χρεώνει και τα δικαστικά έξοδα.Αφού ο τύπος συνεννοείται,αφού ζεί αλλού και δεν θα το βλέπει ούτως ή άλλως συχνά ας το πάρει το ποτάμι.

3)Αν υπογράψουν συμφωνητικό που θα ορίζει την επικοινωνία,πολύ δύσκολα θα πάει μετά αυτός δικαστικά να ζητήσει μετά απο χρονια νεα ρύθμιση επικοινωνίας δικαστικά.Γιατί;Γιατί και η Τέση θα έχει δικαιώμα να ζητήσει μεγαλύτερη διατροφή και πιθανότατα θα την πάρει.Άρα φοβάται ο Γιάννης το θεριό και το θεριό το Γιάννη.Συμφωνία κυρίων(μη με πολυζορίζεις ,να μην σε πολυζορίσω) αν ζητήσεις ,θα ζητήσω οπότε το συμφωνητικό είναι η ιδανική λύση.Η ΛΥΣΗ.

 

ΔΙΑΘΗΚΗ

Τώρα για τη διαθήκη,θα σου πώ μόνο οτι η συμβουλή είναι οτι δεν γράφουμε τίποτα στο παιδί όσο διαρκούν τα δικαστήρια ή έστω τα διαδικαστικά.Όταν τελεσιδικήσουν και υπάρχει το προηγούμενο των δικών,συμφωνητικών,χαρτιών ,αποφάσεων κ.α και κάτι συμβεί και αναχωρήσουμε για Άγιο-Πέτρο(χτύπα ξύλο,τί λέμε ρε Χριστέ μου;τότε ο αντίδικος-πατέρας δεν μπορεί να βάλει χέρι σε αυτά ακόμα και αν είναι του παιδιού.Δεν μπορεί να σκοτωνόμαστε εν ζωή και να μου φάς την περιουσία ρε φίλε. Παραμένουν στο παιδί μέχρι να ενηλικιωθεί και διαχειρίζονται απο επίτροπο(τους γονείς σου ας πούμε) που αν θέλεις τον ορίζεις.Αλλά μιλάμε για μεγάλες περιουσίες πάντα,αν πρόκειται για 5 χωράφια στη Άνω -Γούβα αξίζει να το σκέφτεσαι για διαθήκες και να μην κάνεις συμφωνητικό;;

 

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ

Επίσης η επιμέλεια δεν μεταβιβάζεται.Αν αναχωρήσεις...πάει στον πατέρα το παιδί εφόσον το θέλει αλλά με δικαστήριο.Συνήθως πάει στον πατέρα.Πολύ σπάνια(και απίστευτα δύσκολα) μένει στους παπούδες μετά το θάνατο της μητέρας και για σοβαρότατο λόγο(υπάρχει πρόσφατη περίπτωση στο Ηράκλειο Κρήτης με πατέρα παιδεραστή,που δεν είχε καταδικαστεί ωστόσο).Δεν κάνεις διαθήκη για την επιμέλεια του παιδιού σου.Δεν υπάρχει αυτό.

 

Επίσης παραχώρηση γονικής μέριμνας με δικαστική απόφαση απο ανύπαντρη ,σπάνια γίνεται.Πρεπει να συντρέχουν λόγοι σοβαροί.Και έπειτα δύσκολα τη ζητούν οι πατεράδες-εξαφανιεζόλ.Να γράψω γιατί;;Αργότερα θα γράψω αναλυτικά.Έχει να κάνει με την εγκατάλειψη της εγκυου ,όσο καιρό κυοφορεί το έμβρυο.Είναι ποινικό αδίκημα,αυτό.Αν βρεθούν μάρτυρες(συγγενείς,φίλοι)με ένορκες βεβαιώσεις,αποδείξεις ονομαστικές απο μαιευτήρια,γιατρούς κ.ά τότε στοιχειοθετείται οτι ο πατέρας ήταν απών και αλλού τύρβαζε όταν εσύ παλευες να φέρεις το παιδί σου στη ζωή.Άρα τί ζητάς ,τώρα ρε άνθρωπε;Πού ήσουν τόσο καιρό;ήσουν αδιάφορος και μακάκας.Τί γονική μέριμνα να πάρεις;Δύσκολα,πολύ δύσκολα...τη ζητούν.Είναι εξ'ορισμού χαμένη υπόθεση.

 

 

ΠΡΟΣΔΟΣΗ ΠΑΤΡΩΝΥΜΟΥ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΕΠΩΝΥΜΟΥ ΠΑΤΕΡΑ

http://www.nath.gr/asset_details.cfm?ID=9C2A4C0C%2D347B%2DD563%2D6020

τι δικαιολογητικά χρειάζοται για τη πρόσδωση πατρωνύμου και επωνύμου τέκνου. Μου είπαν:

1. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης

2. Πιστοποιητικό εγγραφής του τέκνου στα Μητρώα Αρρένων

3. Ληξιαρχική πράξη γέννησης με ημερομηνία και υπογραφή μία μέρα πριν πάω και τους καταθέσω τα χαρτιά. Θα πάω δηλαδή να τη πάρω μία μέρα πριν από το Ληξιαχείο, γιατί αυτές που μου έδωσαν όταν πήγα και έκανα την εγγραφή (στο Ληξιαρχείο) μετά τη γέννηση δεν κάνουν....;;;

 

 

 

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ - DNA

Αν το δικαστηριο διαταξει εξεταση ντι εν ει κι εσυ αρνηθεις να την κανεις τοτε ΔΕΧΕΤΑΙ ΑΥΤΟΜΑΤΩΣ ΤΟΥΣ ΙΣΧΥΡΙΣΜΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ. Ειναι νομος αυτος. Οποτε σκεψου καλα τι θα κανεις γιατι ειναι δικοπο μαχαιρι. Απο τη μια, αν δεν το κανεις θα απαλλαγεις ολοκληρωτικα απο την παρουσια του με οτι αυτο συνεπαγεται, απο την αλλη θα ειναι σαν να παραδεχεσαι οτι ο συγκεκριμενος δεν υπηρξε ποτε ο φυσικος πατερας του παιδιου σου αρα οτι εχεις κανει μεχρι σημερα το εχεις κανει πιθανοτατα απο εκδικηση. Σκεψου και πραξε.

Σου λεω παντως και παλι οτι η αρνηση της μιας ή της αλλης πλευρας συνεπαγεται την δικαιωση του αντιδικου.

 

Η μητερα ειτε ειναι αναγνωρισμενο το παιδι ειτε οχι απο τη στιγμη που ειναι ανυπανδρη εξακολουθει να ασκει εξ ολοκληρου τη γονικη μεριμνα.

Αυτο οριζεται βαση του αρθρου 1515 [ εχω γραψει ακριβως τι λεει σε προηγουμενες σελιδες. ] Για το ντι εν ει που γραφεις εγω ειχα ρωτησει σε μια εταιρεια που συνεργαζεται με το Γεννηματας παρουσια δικαστικου επιμελητη για να μην μπορει να αμβισβητησει το αποτελεσμα και μου ειχανε πει οτι η εξεταση πατερα παιδιου στοιχιζει 380 ευρω.

Οσα και να' ναι παντως τα εξοδα αστον να τα πληρωσει αυτος.

Επισης να ξερεις οτι εξωδικως δεν μπορει να σε υποχρεωσει να κανεις ντι εν ει οπως δεν μπορεις και εσυ. Μονο το δικαστηριο εαν εχει αμφιβολιες μπορει να διαταξει κατι τετοιο.

 

ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

1. Χαιρομαστε την καθε στιγμη της ζωης μας γιατι η μερα που φευγει δεν ξαναρχεται.

 

2. Χαιρομαστε την καθε στιγμη της εγκυμοσυνης μας και ευχαριστουμε το Θεο για την ευλογια που μας χαρισε και μας εκανε μανουλες.

 

3. Δεν αφηνουμε τις μαυρες σκεψεις να κυριευουν το μυαλο μας απλως αφηνουμε στη μιζερια της ψυχης τους τους κακους και κομπλεξικους ανθρωπους.

 

4. Δεν αφηνουμε κανεναν μ.... να βαζει σε κινδυνο τη ζωη της ψυχουλας που κουβαλαμε μεσα μας.

 

5. Σκεφτομαστε παντα οτι ο Θεος δεν μας δινει ποτε κατι για το οποιο δεν ειμαστε ετοιμοι να ανταποκριθουμε [ Αυτο ισχυει για τους μακακες ...]

 

6. Οταν μας πληγωνουν και κομματιαζουν την ψυχη μας απλως γυριζουμε την πλατη μας γιατι οσο το σκεφτομαστε σημαινει οτι εχουμε αρχισει να συμβιβαζομαστε.

 

7. Σκεφτομαστε παντα οτι αυτο που συντελειται μεσα μας ειναι ενα πραγματικο θαυμα και τιποτα δεν ειναι πανω απο αυτο.

 

8. Δεν σκυβουμε ποτε το κεφαλι, προσεχουμε τον εαυτο μας γιατι ειμαστε υπευθυνες γι αυτη τη ζωουλα που μεγαλωνει μεσα μας.

 

9. Οταν μας κυριευουν οι μαυρες σκεψεις [ ανθρωπινο ειναι ] χαλαρωνουμε κλεινουμε τα ματια και σκεφτομαστε τη στιγμη που θα κραταμε στα χερια μας το αγγελουδι μας.

 

10. Σκεφτομαστε παντα οτι η ζωη παει μπροστα και οχι πισω. Εχει να μας προσφερει οχι μονο λυπες αλλα και χαρες.

 

Επισης οταν ειμαστε καλοι ανθρωποι δεν ειμαστε ποτε μονοι. Εμεις ειμαστε ολες διπλα σου και ετοιμες να σου συμπαρασταθουμε σε οτιδηποτε θελησεις. Εγω τουλαχιστον ετσι θελω να με αισθανεσαι, σαν ενα μελος της οικογενειας σου. Θα σου στειλω και το τηλεφωνο μου και μπορεις να με παιρνεις οποτε θελεις για οποιοδηποτε λογο.

Σου ευχομαι καλη Ανασταση και του χρονου τετοια μερα να εισαι στην εκκλησια με τη μπεμπουλα σου. Πολλα φιλια!

 

ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΜΟΝΟΓΟΝΕΪΚΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ

http://www.ypatia-kethi.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=242&Itemid=38

Έβαλα το link για πλάκα, γιατί αν το διαβάσεις μόνο να γελάσεις μπορείς!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μαμαλία σου έστειλα π.μ με τα στοιχεία της δικηγόρου.

 

Είναι καλο να είμαστε ενημερωμένες όσο το δυνατον πιο γρήγορα για τα δικαιώματά μας για να προλάβουμε διάφορα...

 

διάβασα το απόσπασμα που έβαλες απο την αρχή του τοπικ και θυμήθηκα σε τι κατάσταση ήμουν και εγώ όταν τα πρωτοδιάβαζα...

 

Θα ήθελα να διορθώσω κάτι που μου το είπε η δικηγόρος μου.

 

Την εγκατάλειψη εγκύου την παρουσιάζει η φίλη εδώ κάπως... λες και είναι κανένα όπλο σοβαρό στα χέρια της ανύπανδρης μητέρας.

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα.

Δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, ούτε μπορείς να του κάνεις κάτι.

Εκτός και αν έχουν συμβεί τραγικά πράγματα όπως το να σε χτυπήσει κλπ που δεν νομίζω καμία να περίμενε για να του κάνει μήνυση έτσι ή αλλιώς.. (ελπίζω δηλαδή...)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...