Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΝΥΠΑΝΤΡΕΣ ΜΗΤΕΡΕΣ ΕΝΩΜΕΝΕΣ, ΠΟΤΕ ΝΙΚΗΜΕΝΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 200
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

άρια εσύ το είχες πει έτσι ?

 

Συγγνώμη αλλά εγώ είπα αυτό που μου είπε η δικηγόρος μου..

και μάλιστα ήταν κατηγορηματική..

μου φαίνεται θα το εκτυπώσω να της το πάω.. :-)

 

από την άλλη ίσως έχει σχέση το ότι ήταν αρραβωνιασμένοι ?

δεν ξέρω..

έχω μπερδευτεί και εγώ..

 

πάντως ίσως κάποιοι νόμοι δεν εφαρμόζονται πια γιατί κανείς

δεν τους κυνηγάει...

 

στις περιπτώσεις ιδιαίτερα των ανύπανδρων αυτό που σκεφτόμαστε όλες είναι "στα τσακίδια και να μην σε ξαναδώ..." όχι να τους κυνηγήσεις κιόλας...

κακώς ίσως.. αλλά οι περισσότερες αν έχω καταλάβει καλά έτσι λειτουργούμε..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας...επειδή κι εγώ είμαι λίγο πριν γεννήσω, έχω χωρίσει με τον πατέρα του παιδιού και είμαι στη φάση της αναγνωρισης...όντως ισχύει η εγκατάλειψη εγκύου...όταν μου το είπε η δικηγόρος μου, της είπα 'μα εγώ έφυγα' αλλά αυτό μου εξήγησε πως δεν έχει σημασία, γιατί κάτι θα με οδήγησε να φύγω σε κατάσταση εγκυμοσύνης, πράγμα που είναι απολύτως σωστό αφού όπως έχω ξαναπεί ο πρώην σύντροφός μου ήταν αλκοολικός που ξανακύλησε ενώ ήμουνα έγκυος...

Αποφάσισα λοιπόν να αναγνωρίσει το παιδί όντως αφού το επιθυμεί, αλλά ταυτόχρονα, και μιλάω για την ίδια ακριβώς στιγμή, θα υπογράψουμε και ένα ιδιωτικό συμφωνητικό με όρους που θα βάλω εγώ (φυσικά έχω και το πρόβλημα του εθισμού του, που κάνει πιο σοβαρή την αναγκαιότητα των διευκρινήσεων περί διανυκτέρευσης κ.λπ.) για τη διατροφή καθώς και για τις επισκέψεις (που στην περίπτωσή μου θα είναι πάντα υπό επιτήρηση).

Πρέπει όλες στη θέση μας, να συμβουλευτούμε καλό δικηγόρο πριν προβούμε σε αναγνωρίσεις κ.λπ. γιατί η αλήθεια είναι ότι για να είμαστε μόνες σε αυτή τη φάση, κάτι δεν πάει καλά με τους πρώην συντρόφους μας, άρα είναι οπωσδήποτε απαραίτητο να είμαστε καλυμμένες για το μέλλον και κυρίως το παιδί που θα φέρουμε ή έχουμε φέρει στον κόσμο...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

εγω με τους δικηγόρους σας αυτο που θα σας προτείνω ειναι

να ρωτατε

εχετε αναλάβει αλλη υπόθεσ ανύπαντρης μητερας ;

στο οικογενειακό πως τα πατε ;

γιατι οκ ανθρωποι ειναι και αυτοί και δεν εχουν εξαντλησει όλες τις πιθανότητες τους επαγγελματικα...μπορεί θεωριτικα να ξερουν (ενα είναι το οικογενειακό δικαίο δεν ειναι εκατο) αλλα εμπειρικά να μην το εχουν δει ...!

η εμπειρία και η εργατοώρα στα δικαστηρια τους δίνει κατι σημαντικό προς όφελο σας !

απτα !:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω με τους δικηγόρους σας αυτο που θα σας προτείνω ειναι

να ρωτατε

εχετε αναλάβει αλλη υπόθεσ ανύπαντρης μητερας ;

στο οικογενειακό πως τα πατε ;

γιατι οκ ανθρωποι ειναι και αυτοί και δεν εχουν εξαντλησει όλες τις πιθανότητες τους επαγγελματικα...μπορεί θεωριτικα να ξερουν (ενα είναι το οικογενειακό δικαίο δεν ειναι εκατο) αλλα εμπειρικά να μην το εχουν δει ...!

η εμπειρία και η εργατοώρα στα δικαστηρια τους δίνει κατι σημαντικό προς όφελο σας !

απτα !:-)

 

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

έτσιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι....νάναι κάποιοι καλά που μας ανοίγουν τα μάτια....:wink::wink::wink:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

H δικηγόρος που μου είπε όχι ότι δεν υπάρχει ο νόμος για την εγκατάλειψη εγκύου αλλά ότι δεν εφαρμόζεται πλέον (κάπως έτσι τέλος πάντως αλλά ήταν κατηγορηματική ότι δεν έχει αξία να το συζητάμε) την βρήκα από τον σύλλογο αγγένητου παιδιού, έχει αναλάβει πάρα πολλές υποθέσεις ανύπανδρων μητέρων.

Δεν προσπαθώ να την δικαιολογήσω εγώ απλά σας λέω τα γεγονότα έτσι ή αλλιώς εγώ προσωπικά δεν θα τον κηνύγαγα ποτέ επειδή έφυγε.

 

Αλλο να υπάρχει ένας νόμος, άλλο να εφαρμόζεται και άλλο αν είσαι διατεθιμένος να μπεις στην διαδικασία.

 

Δεν υπάρχει νόμος να απαγορεύει την υιοθεσία σε ανύπανδρες μητέρες αλλά παρόλα αυτά δεν δίνουν ποτέ παιδιά σε γυναίκες μόνες εκτός και αν είσαι η Ντενίση...

Link to comment
Share on other sites

εφαρμόζεται

και υπάρχει

απλα συνήθως οι έγκυες δεν πανε να κανουν καταγγελία

(έχουν τον πόνο τους και δνε τρεχουν στις αστυνομίες ...)

παιδια δίνουν απλα η πληοψηφία αυτων που θελουν να υιοθετήσουν τα θελουν βρεφη υγειή και να τους μοιάζουν :-)

έχουν τιγκάρει τα ιδρύματα σε πεντάχρονα !

Link to comment
Share on other sites

εφαρμόζεται

και υπάρχει

απλα συνήθως οι έγκυες δεν πανε να κανουν καταγγελία

(έχουν τον πόνο τους και δνε τρεχουν στις αστυνομίες ...)

παιδια δίνουν απλα η πληοψηφία αυτων που θελουν να υιοθετήσουν τα θελουν βρεφη υγειή και να τους μοιάζουν :-)

έχουν τιγκάρει τα ιδρύματα σε πεντάχρονα !

 

σορυ ρε παιδιά αλλά είναι και λογικό..

σιγά μην τον κυνηγήσεις τον αλήτη.. κάνεις τον σταυρό σου να μην ξαναπαρουσιαστεί..

και όταν παρουσιαστεί και σε απειλεί δεν ξέρω αν έχει νόημα πια να τον καταγγείλεις για εγκατάλειψη μετά από 2 ή 3 ή 5 χρόνια...

θα σου πουν, τώρα το θυμήθηκες κυρία μου ?

 

δεν νομίζω να δίνουν έστω πεντάχρονα σε γυναίκες μόνες...

Link to comment
Share on other sites

σορυ ρε παιδιά αλλά είναι και λογικό..

σιγά μην τον κυνηγήσεις τον αλήτη.. κάνεις τον σταυρό σου να μην ξαναπαρουσιαστεί..

και όταν παρουσιαστεί και σε απειλεί δεν ξέρω αν έχει νόημα πια να τον καταγγείλεις για εγκατάλειψη μετά από 2 ή 3 ή 5 χρόνια...

θα σου πουν, τώρα το θυμήθηκες κυρία μου ?

 

δεν νομίζω να δίνουν έστω πεντάχρονα σε γυναίκες μόνες...

δίκιο έχεις

αλλα άλλο ΔΕΝ το κυνηγώ.... και ΑΛΛΟ δεν είναι ενεργός ο νόμος !

ο νόμος είναι εκει και περιμένει και μια χαρα ενεργός και σε φόρμα είναι ! :-)

 

δίνουν δίνουν και πεντάχρονα! truly !!! :-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι εγώ δεν το είπα σωστά..

δεν μου είπε ποτέ δεν είναι ενεργός...

τι είναι ιός?

χαχαχαχαχα

ή υπάρχει ή δεν υπάρχει..

απλά η ουσία δεν ειναι τι υπάρχει γενικά είναι τι είναι εφαρμόσιμο..

αν π.χ. πήγαιναν αυτόφωρο όλοι οι "μπαμπάδες" όταν δεν παρουσιάζονταν στην γέννα..

θα είχε μεγαλύτερο νόημα !!

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

Διατηρώ επιφυλάξεις για το αν δίνουν μεγαλύτερα παιδιά σε μόνες γυναίκες

όλες οι ιστορίες που ξέρω (όχι από πολύ κοντά οπότε δεν είμαι και σίγουρη) μαρτυρούν το αντίθετο.

Επίσης πιστεύω πως αν γινόταν οι μόνες γυναίκες θα το διαλέγαν.

Οι γυναίκες δεν είναι σαν τους άνδρες να τους νοιάζει τόσο πολύ το dna.

Αυτό που νοιάζει τις περισσότερες γυναίκες είναι να μην τους πάρουν ποτέ το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

ρε αυτο σου λεω ...χαχαχαχαχα

ο νόμος ΥΠΑΡΧΕΙ και είναι ΕΦΑΡΜΌΣΥΜΟΣ ....

:-)

Άρθρο 359 (ΠΚ)

Εγκατάλειψη εγκύου

Όποιος εγκαταλείπει σε απορία ή με άλλο τρόπο αβοήθητη μια γυναίκα που έμεινε απʼαυτόν έγκυο κι που λόγω της εγκυμοσύνης ή του τοκετού δε μπορεί να φροντίσει τον εαυτό της τιμωρείται με φυλάκιση μέχρι ενός έτους. Η ποινική δίωξη ασκείται μόνο ύστερα από έγκληση.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και χειρότερο...μία να εμφανίζεται, μία να εξαφανίζεται και πάλι από την αρχή....

Αχ...how embarassing this can be....:confused:

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μπορεί να φροντίσει τον εαυτό της.. λέει ο νόμος...

ποια απο τις ανύπανδρες την σήμερον ημέρα δεν μπορεί να φροντίσει τον εαυτό της?

αν δεν μπορούσε θα έκανε έκτρωση..

αυτό μου είχε πει η δικηγόρος..

είναι για ιδιαίτερες και περιπτώσεις των άκρων...

 

βέβαια αν θες να το κυνηγήσεις...

 

άσε με ..

βαρέθηκα..

δίκιο έχεις...

:-)

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ακούγεσαι απόλυτη...όσον αφορά την έκτρωση...

Δεν είναι έτσι...μπορεί να είναι π.χ. κατά των εκτρώσεων ή να εξαφανιστεί ο 'κύριος' όταν θα είναι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...

Δεν δεσμεύει ο νόμος...και μένα μου είπε η δικηγόρος ότι αν θέλω μια χαρά θα μπορούσα να το κάνω....μια γυναίκα σε κατάσταση εγκυμοσύνης είναι ούτως ή άλλως ευπαθής...δεν έχει να κάνει με χρήματα ή έσοδα...

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

έγραφα μια ώρα το μην κ μου σβήστηκε!!!Έλεος!χΑΊΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΑς ΒΡΊΣΚΩ ΚΟΡΊΤΣΙΑ κ που είστε τόσο δυνΑτές κ ενημερωμένες.Λοιπόν θα τα γράψω τώρα συνοπτικά.Ανύπαντρη μητέρα,ο γιος μου έξι μηνών αρχές έβδομου,κατάγομαι κ μεγάλωσα Στη Λέσβο,είμαι 5 χρόνια νηπιαγωγός στην Ικαρία,ο ''σύντροφος'' Ικαριώτης κ το παιδί το χει αναγνωρίσει(φαντάζομαι θα μετανιώσω πολλές φορές γι αυτό).Δυο χρόνια μου χει φερθεί χυδαία , το τελευταίο σκηνικο σε διακοπές στη Λέσβο που είμασταν μου σπασε το χέρι με άφησε με ρωγμή κ γύψο κ έκτοτε του είπα τέλος.Δεω έχουμε βρεθεί απο τότε κ τώρα που είμαι Αθήνα αν κ είχα αποφασίσει να μην εμπλακώ με δικηγόρους κλπ για να μην υπάρχει κλίμα έντασης αποφάσισα κορίτσια διαβάζοντας σας να μου συστήσετε ΑΜΕΣΑ έναν έμπειρο σε τέτοια θέματα δικηγόρο μιας κ με απείλησε σήμερα κιόλας οτι αν μπλέξουν δικηγόροι δε θα χει το παιδί μου ρούχα να βάλει κ οτι δεν είχε υπογράψει κ καμιά συμφωνία πωςθα μου φερθεί καλά!!!!!Σωστός ο μάγκας;;;;;;;;;;;;;;;Σου λέει κυρία μου δεν είπα πουθενά πως δεν θα μαι καθίκι!!!!Ολη την ιστορία θα την γράψω στην άλλη σελίδα. Α ναι,νόμιζα πως μόνο εγω έβαλα τετοιο καθίκι δίπλα μπου αλλα βλέπω ολες καλάπάμε!!!

Link to comment
Share on other sites

έγραφα μια ώρα το μην κ μου σβήστηκε!!!Έλεος!χΑΊΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΣΑς ΒΡΊΣΚΩ ΚΟΡΊΤΣΙΑ κ που είστε τόσο δυνΑτές κ ενημερωμένες.Λοιπόν θα τα γράψω τώρα συνοπτικά.Ανύπαντρη μητέρα,ο γιος μου έξι μηνών αρχές έβδομου,κατάγομαι κ μεγάλωσα Στη Λέσβο,είμαι 5 χρόνια νηπιαγωγός στην Ικαρία,ο ''σύντροφος'' Ικαριώτης κ το παιδί το χει αναγνωρίσει(φαντάζομαι θα μετανιώσω πολλές φορές γι αυτό).Δυο χρόνια μου χει φερθεί χυδαία , το τελευταίο σκηνικο σε διακοπές στη Λέσβο που είμασταν μου σπασε το χέρι με άφησε με ρωγμή κ γύψο κ έκτοτε του είπα τέλος.Δεω έχουμε βρεθεί απο τότε κ τώρα που είμαι Αθήνα αν κ είχα αποφασίσει να μην εμπλακώ με δικηγόρους κλπ για να μην υπάρχει κλίμα έντασης αποφάσισα κορίτσια διαβάζοντας σας να μου συστήσετε ΑΜΕΣΑ έναν έμπειρο σε τέτοια θέματα δικηγόρο μιας κ με απείλησε σήμερα κιόλας οτι αν μπλέξουν δικηγόροι δε θα χει το παιδί μου ρούχα να βάλει κ οτι δεν είχε υπογράψει κ καμιά συμφωνία πωςθα μου φερθεί καλά!!!!!Σωστός ο μάγκας;;;;;;;;;;;;;;;Σου λέει κυρία μου δεν είπα πουθενά πως δεν θα μαι καθίκι!!!!Ολη την ιστορία θα την γράψω στην άλλη σελίδα. Α ναι,νόμιζα πως μόνο εγω έβαλα τετοιο καθίκι δίπλα μπου αλλα βλέπω ολες καλάπάμε!!!

 

Strata, σου στέλνω π.μ. με τα στοιχεία της δικηγόρου που έχω εγώ και είναι τσακάλι και μου ετοίμασε εμένα συμφωνητικό, μιας και ευτυχώς μου έκοψε και την ψυλλιάστηκα τη δουλειά και σκέφτηκα να εξασφαλιστώ κι εγώ και το παιδί πριν γεννήσω και να δεσμευτεί ταυτόχρονα με την αναγνώριση...Εύχομαι όλα να πάνε καλά

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ.Είμαι σε απόγνωση.Καλή γέννα κορίτσι μου.Πόσο χρονών είσαι;κ γω πέρσι την εγκυμοσύνη μόνη μου την περνούσα ουσιαστικά αφού ο τύπος μου κανε τη ζωή μαύρη,με πλήγωνε κ κάθε βράδυ έλεγα στο μωρό πως όλα θα πάνε καλά κ πήγαν!!!!!Με βοήθησαν πολύ κ οι μαίες.Γένησα στοΚέντρο Φυσικού Τοκετού με τις μαίες.Να προσέχεις το πλασματάκι μέσα σου.

Link to comment
Share on other sites

Στρατα την εγραψες αλλου την ιστορια σου??? Εξαρτασαι απο αυτον? Θελεις τα λεφτα του η προτιμας να εισαι μονη και ησυχη? Οι δικοι σου ειναι Ικαρια τωρα? Αθηνα που μενεις?

παω για ξυπνημααααα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μπαμπουράκι σου στειλα πμ αλλά δεν ξέρω αν το πήρες πες μου αύριο να στο ξαναστείλω.Ευχαριστώ.Θέλω να μ΄θω την ιστορία σου

 

το πήρα και σου απάντησα..

 

ναι Ικαρία σίγουρα, ήταν στρατιωτικος ο πρώην μου εκεί.. και πήγαινα συχνά..

 

να το γράψω και εδώ ότι πολυ κακώς δεν προχώρησες το θέμα αφού σε χτύπησε..

μα είναι δυνατόν ?

 

αργότερα κινδυνεύει και το παιδί...

Link to comment
Share on other sites

Στράτα σ'ευχαριστώ για τις ευχές σου...και συ ό,τι καλύτερο για το παιδάκι σου...

Γράψε μας αν θέλεις την ιστορία σου...σίγουρα θα έχεις κοινά με όλες μας...

Φιλιά

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα ακούγεσαι απόλυτη...όσον αφορά την έκτρωση...

Δεν είναι έτσι...μπορεί να είναι π.χ. κατά των εκτρώσεων ή να εξαφανιστεί ο 'κύριος' όταν θα είναι σε προχωρημένη εγκυμοσύνη...

Δεν δεσμεύει ο νόμος...και μένα μου είπε η δικηγόρος ότι αν θέλω μια χαρά θα μπορούσα να το κάνω....μια γυναίκα σε κατάσταση εγκυμοσύνης είναι ούτως ή άλλως ευπαθής...δεν έχει να κάνει με χρήματα ή έσοδα...

 

ναι δεν ήθελα να ακουστώ έτσι

ίσα ίσα που δεν συμφωνώ καθόλου με την έκτρωση..

απλά ήθελα να πω ότι αυτή την εποχή δεν είμαστε τόσο ανυπεράσπιστες όπως παλαιότερα

οι περισσότερες ανύπανδρες προχωρούμε συνειδητά και έχουμε και τα μέσα να υποστηρίξουμε με αξιοπρέπεια την επιλογή μας.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, εγώ για παράδειγμα δεν είμαι σε τόσο εύκολη κατάσταση...Εντάξει, έχω τη δουλειά μου, αλλά σε ενοίκιο μένω και δεν έχω υποστήριξη από οικογένεια...

Αν καθίσω και σκεφτώ το απώτερο μέλλον, δεν είναι ό,τι πιο ενθαρρυντικό...

Παρόλο που χώρισα στο 2ο μήνα της εγκυμοσύνης μου με τον πατέρα, και παρόλο που δεν προσφέρει τίποτα, δεν σκέφτηκα να προβώ σε έκτρωση.

Η αλήθεια είναι ότι με βοήθησαν πάρα πολύ φίλοι μου και άνθρωποι που γνώρισα μετά, αλλά ξέρω ότι ανυπομονώ για το μωρό μου και ελπίζω να καταφέρω να είμαι μια καλή μαμά...:P

There is no way to be a perfect mother but a million ways to be a good one!

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει καλή μαμα

υπαρχει απλα μαμα ... !

τεσπα παρτε την ζωή στα χέρια σας

μη μασατε, βρειτε και καλό δικηγόρο και καλό λογιστή :-)

δουλεια να υπαρχει και όλα θα γίνουν !

:-)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...