Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

καλησπερα σας!!!εχω καιρο να γραψω γιατι δεν προλαβαινω...ομως τον τελευταιο καιρο μ απασχολει εντονα το πως θα χειριστω την κατασταση με τον μικρο...

εσεις ειχατε παει σε ψυχολογο?εγω σκεφτομαι να παω για να δω πως να το χειριστω οσο το δυνατον πιο σωστα το θεμα....ο μπαμπας του τον βλεπει σπανια ομως ο μικρος τον θελει σαν τρελλος....οποτε του ερθει θυμαται οτι εχει παιδι το ιδιο και οι γονεις του....ομως μερικες φορες οπως προχθες μου ζητουσε τον πατερα του επιμονα και μου ζητουσε να τον παω στο σπιτι του για να τον δει...δεν ξερω πως να το χειριστω....εσεις τι κανατε?

καλυτερα καθολου πατερας απο εναν κακο πατερα...αυτο μου το πε η κοινωνικη λειτουργος οταν περασα τα ιδια.εγω του λεω οτι ειναι στο νοσοκομειο γιατι αρρωστησε και φυσικα παρε μια συμβουλη ψυχολογου

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπερα σας!!!εχω καιρο να γραψω γιατι δεν προλαβαινω...ομως τον τελευταιο καιρο μ απασχολει εντονα το πως θα χειριστω την κατασταση με τον μικρο...

εσεις ειχατε παει σε ψυχολογο?εγω σκεφτομαι να παω για να δω πως να το χειριστω οσο το δυνατον πιο σωστα το θεμα....ο μπαμπας του τον βλεπει σπανια ομως ο μικρος τον θελει σαν τρελλος....οποτε του ερθει θυμαται οτι εχει παιδι το ιδιο και οι γονεις του....ομως μερικες φορες οπως προχθες μου ζητουσε τον πατερα του επιμονα και μου ζητουσε να τον παω στο σπιτι του για να τον δει...δεν ξερω πως να το χειριστω....εσεις τι κανατε?

 

Εχω μιλήσει με 2 παιδοψυχολόγους.

λέμε αλήθεια, όχι λεπτομέρειες και είμαστε σταθεροί σε αυτά που λέμε

δεν κατηγορούμε

και η πιο λογική απάντηση μερικές φορές είναι το "δεν ξέρω"

η κάθε περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική οπότε έτσι ή αλλιώς θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιον.

 

Τώρα από προσωπική εμπειρία αυτές οι παραπάνω συμβουλές πιάνουν αλλά ειδικά αν είναι μικρό το παιδί στα δύσκολα προσπάθησε να του αποσπάσεις την προσοχή.

Δεν ξέρω αγάπη μου γιατί δεν ήρθε ο μπαμπάς θέλεις να πάμε στο πάρκο να περάσουμε όμορφα ? ή κάτι παρόμοιο που ξέρεις ότι του αρέσει και το λαχταράει....

 

υ.γ. να ξέρεις ότι μπορεί να καίγεται η καρδιά σου με αυτή την κατάσταση αλλά είναι χειρότερο να έχεις έναν πατέρα που να σέρνει το παιδί μαζί του με το ζόρι, πολύ χειρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

είμαι και εγώ ανύπαντρη μανούλα και η κόρη μου είναι 2.5 ετών.

Λοιπόν, όσον αφορά το διαβατήριο πάτε με την πράξη αναγνώρισης στο αστυνομικό τμήμα και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά (παράβολα, φωτο) και βγαίνει χωρίς κανένα πρόβλημα. Ξεκαθαρίστε ότι πρόκειται για παιδί εκτός γάμου, αναγνωρισμένο και μπορείτε ΦΥΣΙΚΑ να ταξιδέψετε με το παιδάκι σας χωρίς ΚΑΜΙΑ υπογραφή από τον πατέρα.

 

μακάρι να είναι έτσι αλλά έχω την αίσθηση ότι παίζει ρόλο και που θα πέσεις...

ο νόμος λέει άλλα...

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια καλησπέρα.Χέρομαι πολύ που σας ανακάλυψα κ σας ευχαριστώ γιατί μέσα απο τις εμπειρίες σας βλέπω πιο θετικά.Είμαι έγκυος 2 μηνών από κάποιον που είμασταν μαζί 5 μήνες.5 πολύ δυνατους μήνες όμως.Σχεδόν μέναμε μαζί από την αρχή και τον τελευταίο μήνα το είπαμε κ' επίσημα.Περνούσαμε καλά,ήρεμα...Μέχρι και συζητήσεις για γάμο στο μακρινό μέλλον έκανε εκείνος μέχρι που έκανα το τεστ και βγήκε θετικό.Η πρώτη ατάκα του δήθεν ερωτευμένου γουρουνιού ήταν "Είδες που δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει?Φεσωθήκαμε 600ευρώ για την έκτρωση"!'Επαθα σοκ!Αφού ηρέμησα του εξήγησα όμορφα πως έχω κάνει ήδη μια,δεν το έχω ξεπεράσει ενώ τότε το ήθελα κ' δεν έχω σκοπό να μπω πάλι σ'αυτή τη διαδικασία στα 28 μου αφου κ' ο γιατρός μου θεωρεί πως οι πολυκυστικές ωοθήκες μου είναι σε τόσο άθλια κατάσταση(ενώ έκανα θεραπεία με αντι/κα) που απορεί κ για τις 2 φορές πως έμεινα έγκυος.Για να μην σας τα πολυλογώ,ο τύπος έχει αλλάξει τα λόγια του άπειρες φορές.Τη μια απειλεί πως θα με σκοτώσει στο ξύλο.Την άλλη πως θα το αναγνωρίσει κ μετά θα το διεκδικήσει.Την άλλη πως απλά θα το αναγνωρίσει με DNA γιατι δεν είναι δικό του(με έθιξε όσο τιποτα αυτό) κ θα δίνει μόνο ότι του αναλογεί.'Εφυγα απο το "σπίτι μας" κ' γύρισα στους γονείς μου που ευτυχώς είναι δίπλα μου σε κάθε μου απόφαση.Ο μπαμπάκας λοιπόν σκέφτηκε να μιλήσει μαζί του.Δεν είχε καν τα @@ να ενημερώσει τους δικους του γονείς.Είπε πως θα το έκανε κ θα μιλούσε ξανά με τον πατέρα μου.Μερικές μέρες μετά όταν επικοινώνησαν αυτός ήταν έξαλλος.'Ελεγε πως δεν θα το αναγνωρίσει,ουτε θα το πει σε κανέναν.(Προφανώς για να μην εκτεθεί).Αποφασίζουμε λοιπόν να έρθουμε σε επαφή με τους γονείς του.Στην τελική ήθελα να κοιμάμαι εγώ ήσυχη πως ξέρουν οτι θα γίνουν παππούδες κ μπορούν να έχουν όποιο ρόλο θέλουν.Ο πατέρας του έμεινε άφωνος.Θύμωσε πολύ με το γιο του κ' ήθελε να ξαναμιλήσουμε.ΑΦΑΝΤΟΣ όμως.Η μάνα του πάλι...κάθετη πως εγώ φταίω για όλα.Κοινώς έμπλεξα...Η αλήθεια είναι πως είμαι πολύ ερωτευμένη ακόμα.Ξέρω πολυ καλά πως είναι πανικός(και όχι κακία) απο την ανωριμότητα του,την βολη που δεν θέλει να χάσει κ το οτι η δουλειά του δεν πάει καλά.Δεν συγχωρώ ότι δεν προσπαθήσαμε...Αν δεν δοκιμάσεις πως ξέρεις αν μπορείς?'Εχω σκοπό αν δεν αλλάξει μυαλά να του κάνω αγωγή και να το αναγνωρίσει που να χτυπάει κάτω τον κώλο του.Οχι για τα λεφτά,να τα χ__ω τα 200 αλλά για να εξασφαλίσω το παιδί μου στη κοινωνία κ κυρίως για να μην μπορεί οποιαδήποτε στιγμή να το μετανοιώσει κ να τρέχουμε σε δικαστήρια σε ηλικία που το παιδί θα καταλαβαίνει.Το θέμα είναι όμως...αξίζει?Υπάρχει περίπτωση να μην βγάλω άκρη και το κυριότερο...Πόσα λεφτά θα μου φύγουν.Αν είναι την επόμενη μέρα να μην έχω λεφτά ουτε για πάνες το ξανασκέφτομαι... Συγνώμη για το κείμενο-σεντόνι αλλά ειναι και πολύ φρέσκο κ μιλάει η σύγχιση!Φιλιά σε όλες,θα χαρώ να πάρω απάντηση!:D

 

Ούτε να τον φτύσεις δεν αξίζει.

Αν τον πας στα δικαστήρια εσύ θα μετανιώσεις και θα την πληρώσει το παιδί.

Πολύ εύκολα οι άνδρες εκδικούνται μέσω των παιδιών..

αφού δεν τους νοιάζει...

ΜακρΙά

και αν ποτέ αλλάξει γνώμη (οι περισσότεροι αλλάζουν)

ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΦΕΡΕΤΑΙ ΤΩΡΑ

ΓΙΑ ΑΠΕΙΛΕΣ

ΜΗΝΥΜΑΤΑ

ΜΑΡΤΥΡΕΣ

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
καλησπερα σας!!!εχω καιρο να γραψω γιατι δεν προλαβαινω...ομως τον τελευταιο καιρο μ απασχολει εντονα το πως θα χειριστω την κατασταση με τον μικρο...

εσεις ειχατε παει σε ψυχολογο?εγω σκεφτομαι να παω για να δω πως να το χειριστω οσο το δυνατον πιο σωστα το θεμα....ο μπαμπας του τον βλεπει σπανια ομως ο μικρος τον θελει σαν τρελλος....οποτε του ερθει θυμαται οτι εχει παιδι το ιδιο και οι γονεις του....ομως μερικες φορες οπως προχθες μου ζητουσε τον πατερα του επιμονα και μου ζητουσε να τον παω στο σπιτι του για να τον δει...δεν ξερω πως να το χειριστω....εσεις τι κανατε?

 

Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εμείς το ζούμε. Ο μπαμπάς είναι σπίτι του όταν μπορέσει θα έρθει να σε δει. Εννοείται ότι τον ζητάει τρελλα γιατί υποθέτω ότι όταν τον βλέπει του κάνει όλα τα χατήρια και φέρνει δωράκια και όλα τα σχετικά. Πολύ απλά το παιδί έχει μια πλασματική εικόνα της πατρικής φιγούρας. Για αυτό πρέπει να μιλάς στο παιδί και να του εξηγείς ότι ο μπαμπάς επειδή δεν σε βλέπει συχνά είναι έτσι συνήθως οι μπαμπάδες είναι πιο αυστηροί και δεν κάνουν μόνο δωράκια και χαδάκια, και τέλος πάντων.....να μην αφήνεις το παιδί να εξειδανικεύει την πατρική φιγούρα.

 

Επίσης θα ήθελα να σου πω μόνο από προσωπική εμπειρία το λέω αυτό (η κόρη μου είναι τρίων), ζητάει όποιον λείπει......είναι ο μπαμπάς ζητάει την μαμά, είναι ο παππούς ζητάει την γιαγιά....είμαστε στο χωριό ζητάει να πάει στην αθήνα είμαστε στην αθήνα θέλει να πάει στο χωριό. Μην παίξεις αυτό το παιχνιδάκι.....

 

Καταλαβαίνω, ότι επειδή έχω κοριτσάκι ίσως να είναι λίγο διαφορετικά τα πράγματα, για τον μικρό σου θα ήταν όμορφα εάν μπορούσες να βρεις μια καλή πατρική φιγούρα που να την αισθάνεται κοντά του. Υπάρχει κάποιος θείος??? Τα αγοράκια έχουν τα δικά τους.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γειά σας, είμαι καινούρια εδώ, τυχαία βρήκα το site και από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι πολύ χρήσιμο, ιδιαίτερα για την ψυχολογία της ανύπαντρης μητέρας. Εμένα ειδικά μου ανυψώσατε το ηθικό με την τόλμη σας και την αποφασιστικότητα σας.

Η κοπελίτσα μου είναι 9 μηνών τώρα, αλλά ο πατέρας δεν μας βγήκε δυστυχώς. Του έδειξα την πόρτα μετά από τις πολλές φορές που μου ζήτησε να κάνω έκτρωση και να ξαναπροσπαθήσουμε σε έξι μήνες λες και ήταν κανένα αρκουδάκι λούτρινο που σκεφτόμασταν αν θα το αγοράζαμε ή όχι. Τέλος πάντων για να μην μακρυγορώ, πριν περίπου 2 εβδομάδες το αναγνώρισε (κάλλιο αργά παρά ποτέ) αλλά φυσικά μου τόνισε ότι δεν θέλει ποτέ να την δει -λες και τον παρακαλέσαμε τον κύριο - όμως σας παρακαλώ αν γνωρίζετε στο ΙΚΑ που θέλω να ανανεώσω τα στοιχεία του παιδιού μετά την αναγνώριση μου ζητάνε υπεύθυνη δήλωση του πατέρα ότι δεν επιθυμεί να το ασφαλίσει αυτός, αφού την αποκλεστική γονική μέριμνα την έχω εγώ τί πρέπει να τους πω εκεί για να μην με ταλαιπωρούν και να αλλάξουν τα στοιχεία - σιγά μην εμφανιστεί αυτός ξανά για να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση. Σας παρακαλώ όποια γνωρίζει ας με διαφωτίσει!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, είμαι καινούρια εδώ, τυχαία βρήκα το site και από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι πολύ χρήσιμο, ιδιαίτερα για την ψυχολογία της ανύπαντρης μητέρας. Εμένα ειδικά μου ανυψώσατε το ηθικό με την τόλμη σας και την αποφασιστικότητα σας.

Η κοπελίτσα μου είναι 9 μηνών τώρα, αλλά ο πατέρας δεν μας βγήκε δυστυχώς. Του έδειξα την πόρτα μετά από τις πολλές φορές που μου ζήτησε να κάνω έκτρωση και να ξαναπροσπαθήσουμε σε έξι μήνες λες και ήταν κανένα αρκουδάκι λούτρινο που σκεφτόμασταν αν θα το αγοράζαμε ή όχι. Τέλος πάντων για να μην μακρυγορώ, πριν περίπου 2 εβδομάδες το αναγνώρισε (κάλλιο αργά παρά ποτέ) αλλά φυσικά μου τόνισε ότι δεν θέλει ποτέ να την δει -λες και τον παρακαλέσαμε τον κύριο - όμως σας παρακαλώ αν γνωρίζετε στο ΙΚΑ που θέλω να ανανεώσω τα στοιχεία του παιδιού μετά την αναγνώριση μου ζητάνε υπεύθυνη δήλωση του πατέρα ότι δεν επιθυμεί να το ασφαλίσει αυτός, αφού την αποκλεστική γονική μέριμνα την έχω εγώ τί πρέπει να τους πω εκεί για να μην με ταλαιπωρούν και να αλλάξουν τα στοιχεία - σιγά μην εμφανιστεί αυτός ξανά για να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση. Σας παρακαλώ όποια γνωρίζει ας με διαφωτίσει!!!!!!!

Γιατι? Εμενα με ειχε ασφαλισμενη η μαμα μου στο ΙΚΑ και ημουν τεκνο εντος γαμου παντα (μεχρι που πεθανε ο πατερας μου)

Αντιστοιχα εγω ασφαλισα τον 1ο γιο μας αναγνωρισμενο αλλα εκτος γαμου απευθειας στο ταμειο μου (ΤΣΜΕΔΕ τοτε) και τον 2ο εντος γαμου χωρις να ζητησουν απο τον πατερα χαρτι. Οταν αλλαξε το ασφαλιστκο μου καθεστος ζητησαν απο τον αντρα μου να υπογραψει για να τους ασφαλισει εκεινος...

Αλλο να υποβαλεις υπευθυνη δηλωση οτι δεν το εχεις ασφαλισει αλλου και αλλο οτι δεν επιθυμεις να το ασφαλισεις...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Γειά σας, είμαι καινούρια εδώ, τυχαία βρήκα το site και από ότι έχω καταλάβει μέχρι στιγμής είναι πολύ χρήσιμο, ιδιαίτερα για την ψυχολογία της ανύπαντρης μητέρας. Εμένα ειδικά μου ανυψώσατε το ηθικό με την τόλμη σας και την αποφασιστικότητα σας.

Η κοπελίτσα μου είναι 9 μηνών τώρα, αλλά ο πατέρας δεν μας βγήκε δυστυχώς. Του έδειξα την πόρτα μετά από τις πολλές φορές που μου ζήτησε να κάνω έκτρωση και να ξαναπροσπαθήσουμε σε έξι μήνες λες και ήταν κανένα αρκουδάκι λούτρινο που σκεφτόμασταν αν θα το αγοράζαμε ή όχι. Τέλος πάντων για να μην μακρυγορώ, πριν περίπου 2 εβδομάδες το αναγνώρισε (κάλλιο αργά παρά ποτέ) αλλά φυσικά μου τόνισε ότι δεν θέλει ποτέ να την δει -λες και τον παρακαλέσαμε τον κύριο - όμως σας παρακαλώ αν γνωρίζετε στο ΙΚΑ που θέλω να ανανεώσω τα στοιχεία του παιδιού μετά την αναγνώριση μου ζητάνε υπεύθυνη δήλωση του πατέρα ότι δεν επιθυμεί να το ασφαλίσει αυτός, αφού την αποκλεστική γονική μέριμνα την έχω εγώ τί πρέπει να τους πω εκεί για να μην με ταλαιπωρούν και να αλλάξουν τα στοιχεία - σιγά μην εμφανιστεί αυτός ξανά για να υπογράψει την υπεύθυνη δήλωση. Σας παρακαλώ όποια γνωρίζει ας με διαφωτίσει!!!!!!!

 

 

 

Την κόρη μου την ασφαλίζω εγώ (ΙΚΑ) ....αλλά δεν μου έχουν ζητήσει τίποτα από τον πατέρα. Όμως δεν θυμάμαι εάν όταν της έβγαλα βιβλιάριο την είχε αναγνωρίσει ή όχι.Νομίζω πως την είχε αναγνωρίσει (νομίζω στο 4μηνο είχα κάνει την αναγνώριση). Εάν σε δυσκολεύουν πήγαινε σε άλλο ΙΚΑ. Εγώ αυτό έκανα με τον ΟΑΕΔ. Δεν μου έδιναν το οικογενειακό επίδομα και θέλαν ένα χαρτί από τον πατέρα (και όχι δεν μου το έδινε) και πήγα σε άλλο ΟΑΕΔ και έκανα μια χαρά την δουλειά μου.

 

συγχαρητήρια για το μωρό σου, να το χαίρεσαι!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κορίτσια να σας ρωτήσω κατι. Στους βρεφονηπιακούς σταθμούς δεν δικαιούμαστε απαλλαγή απο τα τροφεία λόγω μονογονεικότητας? Περισυ δεν πλήρωνα τροφεία και φέτος μου ζητάνε!

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
κορίτσια να σας ρωτήσω κατι. Στους βρεφονηπιακούς σταθμούς δεν δικαιούμαστε απαλλαγή απο τα τροφεία λόγω μονογονεικότητας? Περισυ δεν πλήρωνα τροφεία και φέτος μου ζητάνε!

 

θα πληρωσεις το μισο οπως ειπε και η γατουλα, αλλα αν εχεις χαμηλη φορολογικη δηλωση εχεις απαλαγη/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου.Εσείς που τα έχετε ζήσει σίγουρα θα ξέρετε καλύτερα κ τα βλέπετε διαφορετικά.Ομως ρε κορίτσια προβληματίζομαι πολύ.Δεν είμαι άνθρωπος της υπομονής.Δεν μπορώ να ξέρω οτι αυτός μπορεί να αλλάξει γνώμη ξανά και ξανά.Θα ήμουν πολύ ευτιχισμένη αν γινόταν να υπογράψει μια τελική απόφαση ώστε να μην έχουμε εκκρεμότητες. ;)

Αυτό που με προβληματίζει όμως περισσότερο είναι πως θα νιώσει αυτό το παιδί όταν στα 15-16 θα βγάλει ταυτότητα και ίσως βρεθούν πολλοί να το κρίνουν.Τα έχω κάνει στο μυαλό μου σαλάτα.Ευχαριστώ και πάλι! :-)

 

Ειχα ακουσει ή διαβασει πριν απο μερικα χρονια οτι για να αποφευχθει ο στιγματισμος του μη αναγνωρισμενου παιδιου μπορει να δηλωθει ενδεικτικα ενα ονομα απο τη μητερα σαν ονομα πατρος

Δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο Καλό θα ειναι να το ψαξεις

Για την ωρα καλο θα ειναι να μην σε απασχολει το μακρινο μελλον αλλα το κοντινο ..το πώς θα προστατεψεις ενα μωρο ή μικρο παιδακι απο περιπετειες και διεκδηκησεις του πατερα

Προσεξε παντως να μην τον παντρευτεις

 

Άργησα να διαβάσω το θέμα και αν και ειδα τελικά ότι το μωρό το έχασες και λυπάμαι πολύ γι' αυτό, αν παρακολουθείς ακόμα το θέμα.... αλλά και για όσες το παρακολουθούν: Στο δικό μου πιστοποιητικό γέννησης είχε 'αγνώστου πατρός' (αν και είχε γίνει δικαστήριο αλλά τότε χρειαζόταν μυελός από την σπονδυλική στήλη και η μάνα μου το παρατησε), αλλά πάντα... δήλωνα όνομα πατρός 'Νικόλαος' το οποίο πέρασε και με αίτηση της μητερας στο πιστοποιητικό γέννησης!

 

Επιπλέον... το παιδί δεν στιγματίζεται από τα πιστοποιητικά γέννησης (παρότι έχω αντιμετωπίσει διάφορα τραγελαφικά με υπαλλήλους που απαιτούν πλήρες ονοματεπώνυμο πατέρα σε δηλώσεις του πρώην νομου 105) αλλά από εσάς τις ίδιες και το πως θα τα προετοιμάσετε για τη 'διαφορετικότητά' τους... Ως κοινωνία ναι... είμαστε αρκετά πίσω αλλά όχι τόσο πίσω όσο στη δική μας γενιά και αν τα παιδιά ειναι προετοιμασμένα σωστά... δεν τα στιγματίζει τίποτα :D

δεν υπαρχει λαθος και σωστο υπαρχει ΜΟΝΟ διαφορετικο!

(Λορέτα Ποντικίνα)

Ξέρω τα πάντα αλλά δεν μπορώ να σας τα αποκαλύψω!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!να ρωτησω κ εγω κατι?εχω ενα μπεμπη μηνων εκτος γαμου.εχει γινει αναγνωριση με συμβολαιογραφικη πραξη πριν την γεννηση.ειμαι δημοσιος υπαλληλοσ.υπαρχει περιπτωση να δεκτουν του χρονου τον μικρο στον δημοσιο βρεφονηπιακο σταθμο?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

κορίτσια τι σας γράφει στο χαρτί για το οικογειακό επίδομα 2012 , φέτος μου γράψαν διαζευμένη ;;; πέρισυ έγραφε κατηγορία εξώγαμο. δεν το παρατήρησα όμως είπα στον υπάλληλο είμαι άγαμη μητέρα.

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τι σας γράφει στο χαρτί για το οικογειακό επίδομα 2012 , φέτος μου γράψαν διαζευμένη ;;; πέρισυ έγραφε κατηγορία εξώγαμο. δεν το παρατήρησα όμως είπα στον υπάλληλο είμαι άγαμη μητέρα.

 

ότι και πέρυσι :

 

ΕΞΩΓΑΜΟ ( έβγαλαν φωτοτυπία το περσινό και έβαλαν σφραγίδα για χρήση για το το 2013 γιατι δεν ειχαν μελανι για τους εκτυπωτες ) που δεν θα υπάρχει οικογενειακό :-)

γιατι ρωτάς ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ότι και πέρυσι :

 

ΕΞΩΓΑΜΟ ( έβγαλαν φωτοτυπία το περσινό και έβαλαν σφραγίδα για χρήση για το το 2013 γιατι δεν ειχαν μελανι για τους εκτυπωτες ) που δεν θα υπάρχει οικογενειακό :-)

γιατι ρωτάς ?

 

εμένα μου έβγαλαν διαζευμένη!!! λέτε να το έκανε επείτηδες ο υπάλληλος γιατί του ζήτησα να μου μιλήσει στον πληθυντικο (τα πήρε κανονικά και με έτρεχε) για να πάρω υπογραφές κλπ ....λέτε τελικά να μην μου το καταβάλουν και να νομίζουν ότι μου λείπουν δικαιολογητικά;;; παιδιά ο δημόσιος υπαλληλος δεν χάνει ποτέ το στυλάκι του.....συγνώμη. Εμένα μου τύπωσε καινούργιο αλλά πήγα στον ΟΑΕΔ γλυφάδας αφού στην περιοχή που μένω μου ζήτησαν έγγραφα από τον πατέρα από την δουλειά του ότι και καλά δεν το έχει εισπράξει αυτός....επίσης φέτος που πήγα αρχικά στον οαεδ γαλατσίου για το επίδομα ....υπήρχε μια υπάλληλος που ούρλιαζε γιατί κάποιοι μίλαγαν (ήταν ξένοι και το έπαιζε και καλά...ποια είμαι εγώ) ενώ δεν υπήρχε περίπτωση να με εξυπηρετήσουν γιατί δεν είχε νούμερα....."έλα αύριο"

 

χάμος παιδιά χάος.....τουλάχιστον έχω γραφτεί στον internet για τις βεβαίωσεις του OAEδ και μπορεί κανείς να την πάρει ηλεκτρονικά και άμεσα αντί να περιμένει ....αιώνες για ατελείωτες ουρες.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα εάν υπάρχει κάποια μανούλα που χρειάζεται πάρκο για το μωράκι της, το χαρίζει η μαμά μου σε άγαμη μητέρα, είναι σχεδόν αχρησιμοποίητο. Παραλαβή από Γαλάτσι. Στέλνετε πμ.

 

0129-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπερα σας...τι κανετε?να ρωτησω κατι παλι?θελω να γραψω το παιδι σχολειο και μου ζητησαν χαρτι επισημο για το ποιος εχει την επιμελεια γιατι δεν τους αρκει μονο η συμβολαιογραφικη πραξη...και εσεις ειχατε τα ιδια η ετυχε?δεν εχω κανει δικαστηρια με τον μπαμπα του μικρου μονο την αναγνωριση....θα πρεπει να κανω για την επιμελεια?ξερετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας...τι κανετε?να ρωτησω κατι παλι?θελω να γραψω το παιδι σχολειο και μου ζητησαν χαρτι επισημο για το ποιος εχει την επιμελεια γιατι δεν τους αρκει μονο η συμβολαιογραφικη πραξη...και εσεις ειχατε τα ιδια η ετυχε?δεν εχω κανει δικαστηρια με τον μπαμπα του μικρου μονο την αναγνωριση....θα πρεπει να κανω για την επιμελεια?ξερετε κατι?

 

Καλά το παιδί Ιανουάριο θα το γράψεις σε σχολείο???

 

Εμένα δεν μου ζήτησαν κάτι για αυτό αλλά έχει πάει μόνο νήπιο.

 

Για να αποδείξεις ότι έχεις την επιμέλεια ίσως ένα χαρτί που φαίνεται πως είσαι ανύπανδρη και μετά τον νόμο 1515 που λέει πως έχεις 100% γονική μέριμνα.

 

Είναι απλά άσχετοι και αν σου δημιουργήσουν άλλα προβλήματα ρώτα ένα δικηγόρο.

Link to comment
Share on other sites

με την συμβολαιογραφικη πραξη ειναι στου μπαμπα αλλα το εγραψα και στην δικη μου μεριδα να φαινεται η καπως ετσι...

πηγα να τον γραψω σε δημοσιο περυσι και δεν μου τον πηραν και ετσι θα τον παω τωρα σε ιδιωτικο σαν προσαρμογη για του χρονου ωστε να μην εχω πολλα προβληματα μιας και ξεκινησα δουλεια....ομως μου ζητησαν χαρτι επιμελειας εκει...

εσεις εχετε κανει δικαστηριο για επιμελεια και διατροφη η το λυσατε καπως αλλιως?αν θελετε μου απαντατε...εγω παντως θα παω δικαστικα πλεον...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...

 

Η δικη μου περιπτωση εχει ως εξης...Με τον ανδρα μου δεν ειμαστε παντρεμενοι γιατι μολις πριν 15 ημερες βγηκε το διαζυγιο του κατοπιν δικαστικης αποφασης...

Το παιδακι μας, 18 μηνων, ειναι αναγνωρισμενο συμβολαιογραφικα και εχει το επιθετο του ανδρα μου αλλα ειναι περασμενο στη δικη μου μεριδα.

Συντηρω την οικογενεια εγω λογω ανεργιας του συντροφου μου.

 

Ξερετε να μου πειτε αν δικαιουμαστε καποια εκπτωση σε ιδιωτικους παιδικους σταθμους? Στου δημου μου ειπαν οτι αποκλειεται να μας δεχτουν γιατι δηλωνω πανω απο 30000ε το χρονο.

Link to comment
Share on other sites

με την συμβολαιογραφικη πραξη ειναι στου μπαμπα αλλα το εγραψα και στην δικη μου μεριδα να φαινεται η καπως ετσι...

πηγα να τον γραψω σε δημοσιο περυσι και δεν μου τον πηραν και ετσι θα τον παω τωρα σε ιδιωτικο σαν προσαρμογη για του χρονου ωστε να μην εχω πολλα προβληματα μιας και ξεκινησα δουλεια....ομως μου ζητησαν χαρτι επιμελειας εκει...

εσεις εχετε κανει δικαστηριο για επιμελεια και διατροφη η το λυσατε καπως αλλιως?αν θελετε μου απαντατε...εγω παντως θα παω δικαστικα πλεον...

 

Δεν είσαι υποχρεωμένη να κάνεις δικαστήριο μόνο και μόνο για αυτό, μπορείς να το αποδείξεις και αλλιώς, ρώτα δικηγόρο.

Αν θέλεις για άλλους λόγους να του κάνεις δικαστήριο απλά να σου πω πως δεν είναι και το πιο "όμορφο" πράγμα στον κόσμο. Με το που το αποφασίζεις χάνεις την αξιοπρέπειά σου, εντελώς προσωπική μου άποψη.

Μου έχει κάνει 3 δικαστήρια, εγώ δεν θα του έκανα ποτέ.

Και να θυμάσαι πως αν θέλει να σε εκδικηθεί με το παιδί θα το κάνει.

 

Καλημερα κοριτσια...

 

Η δικη μου περιπτωση εχει ως εξης...Με τον ανδρα μου δεν ειμαστε παντρεμενοι γιατι μολις πριν 15 ημερες βγηκε το διαζυγιο του κατοπιν δικαστικης αποφασης...

Το παιδακι μας, 18 μηνων, ειναι αναγνωρισμενο συμβολαιογραφικα και εχει το επιθετο του ανδρα μου αλλα ειναι περασμενο στη δικη μου μεριδα.

Συντηρω την οικογενεια εγω λογω ανεργιας του συντροφου μου.

 

Ξερετε να μου πειτε αν δικαιουμαστε καποια εκπτωση σε ιδιωτικους παιδικους σταθμους? Στου δημου μου ειπαν οτι αποκλειεται να μας δεχτουν γιατι δηλωνω πανω απο 30000ε το χρονο.

 

Νομίζω πως είναι πολύ μεγάλο το εισόδημά σου για οποιαδήποτε κρατική βοήθεια. Εδώ δεν έχουν ουσιαστική κρατική βοήθεια αυτοί που το χρειάζονται πραγματικά....

Θα σε συμβούλευα να βοηθήσεις εσύ κάποια άλλη ανύπανδρη μανούλα !!!! :-)

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια...

 

Η δικη μου περιπτωση εχει ως εξης...Με τον ανδρα μου δεν ειμαστε παντρεμενοι γιατι μολις πριν 15 ημερες βγηκε το διαζυγιο του κατοπιν δικαστικης αποφασης...

Το παιδακι μας, 18 μηνων, ειναι αναγνωρισμενο συμβολαιογραφικα και εχει το επιθετο του ανδρα μου αλλα ειναι περασμενο στη δικη μου μεριδα.

Συντηρω την οικογενεια εγω λογω ανεργιας του συντροφου μου.

 

Ξερετε να μου πειτε αν δικαιουμαστε καποια εκπτωση σε ιδιωτικους παιδικους σταθμους? Στου δημου μου ειπαν οτι αποκλειεται να μας δεχτουν γιατι δηλωνω πανω απο 30000ε το χρονο.

 

για Ιδιωτικο εννοειται τιποτα απο παροχες

για Δημοσια εξαρταται αποκλειστικα και μονο απο το Δημο τι κριτηρια εχει

απλα ψαξτο παραπερα αν θα σου κατσει και αν δικαιουσαι εκπτωσεις στα τροφεια

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα... αρχικα κατι εχει παθει το φορουμ και δε μου ανοιγει καν την τελευταια σελιδα του θρεντ.

 

Τελος παντων, ανήκω κι εγώ εδώ κι εχω καποιες αποριες.

 

Ειμαι μονη μαμα με 10 μηνων μωρακι, δεν εχω πορους ζωης, δεν εχω καποιον να μου κρατησει το μωρο και ειμαι ανεργη. Τον φροντίζω αποκλειστικά μονη μου.

 

Υπαρχει κάποια υπηρεσια, ή οτιδηποτε που να δινει κάποιο επιδομα, κάποια χρήματα, οτιδηποτε?

 

Ευχαριστώ.

cpVWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...