Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανύπαντρες μητέρες ? Υπάρχουν εδώ ?


Recommended Posts

Ποιος είναι αυτός που θα κολλήσει ταμπέλα στο κοριτσάκι μου???

Η αγάπη μετράει...όσο κι αν θέλουν να μας βάλουν σε καλούπια και να μας κατατάξουν κάτω από αριθμούς, πάντα η αγάπη θα κάνει τη διαφορά!!!

 

Η παραβατικότητα δεν είναι αυτοφυές φυτό που ευδοκιμεί σε συγκεκριμένα κλίματα. Δεν καθορίζεται από στατιστικές αλλά από ανθρώπους.

 

Γιατί θα πρέπει να προκαθοριστεί η πορεία του δικού μου παιδιού, που με απίστευτη αγάπη και απόλυτη αφοσίωση αποφάσισα να φέρω στον κόσμο, εις γνώση μου ότι θα μεγάλωνε χωρίς πατέρα (και εις γνώση της μικρής- αν συμφωνήσουμε ότι τα παιδιά και από την κοιλιά καταλαβαίνουν και διαισθάνονται), και όχι η πορεία ενός άλλου παιδιού που ζεί σε μία εικονική πραγματικότητα μιας "τυπικής" ευτυχισμένης οικογένειας, μέσα στην οποία η επικοινωνία είναι μια λέξη στο λεξικό, ό σεβασμός έννοια ακαταλαβίστικη, η δε αγάπη και τρυφερότητα λέξεις που με ευκολία προφέρονται τόσο που έχει λησμονηθεί η αίσθηση και η αξία τους! ποιος μου λέει ότι το δικό μου παιδί θα είναι "προβληματικό" επειδή δεν θα ζει με τον πατέρα του ενώ άλλα παιδιά τα οποία έχουν συνεχή παρουσία ενός "απόντα" πατέρα, ο οποίος μπορεί να μην υπολογίζει και να υποτιμά την μάνα (και η μάνα μπορεί το ίδιο να νιώθει γι' αυτόν).

 

Γιατί ξέρω από προσωπική εμπειρία ότι είναι πολύ πιο επώδυνο να έχεις συναισθηματικές απαιτήσεις από κάποιον και αυτές να μην εκπληρώνονται από το να ζεις μία απουσία την οποία ουσιαστικά δεν μπορείς να περιγράψεις...η σοκολάτα λείπει σ' αυτούς που την έχουν δοκιμάσει....και τα δικά μας παιδιά γεννιούνται (καλώς ή κακώς) σε ένα περιβάλλον που η "τυπική" εννοια της οικογέναις (μαμά-μπαμπάς-παιδί) δεν υφίσταται και δεν γνωρίζει, άρα δεν θα του λείψει και τόσο...

 

Παραγματικά προτιμώ που είμαι ανύπαντρη μητέρα παραάνα ήμουν χωρισμένη (δηλαδή να είχε ζήσει το παιδί μου την αίσθηση της οικογένειας και μετά να την στερούταν-νομίζω ότι πιο δύσκολα θα το αντιμετώπιζε και το παιδί κι εγώ).

 

ετσι ακριβως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εν τω μεταξυ δεν λαμβανω μηνυματα απο το νεο τοπικ. Ελπιζω τωρα να αρχισω να παιρνω.

Εχει σταματησει να '' ανεβαινει '' και η υπογραφη εχει κολησει στην ημερα των γενεθλιων.

Δεν πρεπει να προχωρησει μετα το πρωτο ετος;

 

Φρίντα μου, μάλλον θα πρέπει να αλλάξεις ή έστω να προσαρμόσεις το τικεράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

frinda μου καλημερα!!!!

 

ξανα κανε την ιδια διαδικασια με την υπογραφη μπας και ξεπλωκαρι...

 

αντε να ερθει με το καλο ο χειμωνας να του βαλω τα ομορφα ρουχαλακια που μας εφερες!!!

Link to comment
Share on other sites

dovisdepi μου καλημερα! Εχουμε πολυ καιρο να τα πουμε κατ ιδιαν. Χαιρομαι παρα πολυ ειλικρινα που ειστε καλα εσυ και ο μπεμπουλης σου και που καταφερατε να προσαρμοστειτε τοσο γρηγορα στη νεα πραγματικοτητα. Εννοω εργασια και σπιτι.

Μπραβο σας! Εγω ακομη δεν το εχω συνηθισει αυτο το πραγμα ... Ηρθα χθες στη δουλεια μετα απο την καλοκαιρινη αδεια και εκλαιγα ολη μερα γιατι μου ελειπε ο μπεμπουλης μου. Ασε που δεν εβλεπα την ωρα να φυγω ....

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Σεξπιρ ο καινουργιος χρονος θελουμε να σε βρει με ενα παιδακι!!!! Φριντα πρεπει να αλλαξεις υπογραφη γιατι αλλιως ολο το ιδιο θα δειχνει γιατι επελεξες μαλλον καταλαθος να εχεις τικερ μεχρι το πρωτο ετος!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα γατονια θα πανε στον παιδικο φετος? Εγω ποτε πρεπει να το στειλω? Κοβουμε τη πανα σιγα σιγα ετσι για να μη σκαει τωτα το καλοκαιρι κ εμαθε να λεει τσιιιθθθθ οταν θελει, τα βραδια κοιμαται κατα της 12 της περισσοτερες φορες η κ πιο νωρις να κοιμηθει μεχρι να ξυπνησει κανονικα στις 8 περιπου τον βρισκω στεγνο κ στα εναδιαμεσα γευματα που κανει τα βραδια ειναι στεγνος οταν βλεπω για να τον αλλαξω, οταν παλι ειναι να κανει τα κακα του τα λεει κ εκεινα. Αλλα το μονο προβλημα ειναι οτι δεν περπαταει ακομα....

Link to comment
Share on other sites

Που ειστε βρε κοριτσια; Σας εχασα ... Πωλινακι ολα καλα; Εγω πηγα και στο Λυξιαρχειο κατεθεσα τα χαρτια της βαπτισης και ΥΠΕΓΡΑΨΑ ΜΟΝΟΝ ΕΓΩ. Δεν ειχα δηλαδη κανενα προβλημα. Ευτυχως!

Ο ΑΓΑΠΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ 3 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΥΩ

 

z0oo.jpgprYNp3.png[/url] .

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα!!!

Σήμερα φεύγει η λουλουδένια μου διακοπές με τις γιαγιάδες και τη θεία της (κλαψ)!

Είμαι ψιλοχάλια...τι θα κάνω που θα μου λείπει τρελά???

Βέβαια σημασία έχει να περάσει καλά το κοριτσάκι μου κι εγώ θα τη βλέπω Σ/Κ (όχι και τα τρία βέβαια...)

Αχ, βαχ, ο πρώτος μεγάλος μας αποχωρισμός... (για να συνηθίζω?)

Νομίζω ότι το Σ/Κ που θα πάω να τη δω θα την πάρω πίσω (μωρέ ας μην είχα τις ετοιμασίες για τη βάφτιση....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα λείψει έως τις 16 Αυγούστου. Βέβαια θα πάω να τη δω το Σ/Κ αυτό αλλά δεν θα μπορέσω το επόμενο γιατι θα βάφω μόνη μου το σπίτι... και μετά θα περάσουμε μαζί το Σ/Κ του 15αύγουστου.

Άστα...ακόμη δεν έχει φύγει από το σπίτι και μ' έχει πιάσει χτυποκάρδι (ε, ναι, το ομολογώ...είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια συγγνωμη που πεταγομαι ασχετα

περαστικη ημουν

αλλα ο λογος που εσβησαν τα προηγουμενα σας ειναι γιατι συμπληρωσατε 1500 μηνυματα κι εμας στο fun club cafe ετσι κανουν

εκφραστειτε ελευθερα δε σας εσβησαν γιαυτο ;)

χαιρετω

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

με τη δουλεια αγγουρια

παιζει ακομα το τελευταιο θεμα, αλλα αν δεν ακουσω κατι σιγουρο τι να πω????

τωρα παει, καλο σεπτεμβρη

αν μου δωσουν το αυτοκινητο απο τογιοτα επισκευασμενο (ο 80αρης πριν 1,5 μηνα που με τρακαρε) μπορει απο δευτερα να κατεβω στη ξαδελφη μου για διακοπες

ειδωμεν

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα δει το θέμα στην Όπρα είχα φρικάρει...το εμβόλιο αυτό ενοχοποιείται για εκδήλωση αύτισμού!!!

Πήρα λοιπόν το γιατρόμου και αφού μου τα έχωσε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ μου είπε ότι οι πιθανότητες να πεθάνει το παιδί μου από την εκδήλωση σε βαριά μορφή μιας παιδικής ασθένειας που πλέον έχει εκλείψει είναι πολύ πιο μεγάλες από το να εκδηλώσει αυτισμό (πράγμα που αυτός θεωρεί ότι επιστημονικά δεν είναι τεκμηριωμένο)!!!

 

Με μισή καρδιά το έκανα το ε μβόλιο (δεν είχε ούτε πυρετό ούτε καμία άλλη παρενέργεια) , και για να είμαι ειλικρινής όλα μετά μου φαινόντουσαν ύποπτα...η μικρή ξεκίνησε να περπατάει στις μύτες των ποδιών της τρελάθηκα (αυτό ήταν ένα από τα συμπτώματα που είχε παρατηρήσει κι η μοντέλα στην Όπρα)... ΄΄Εχω γεννήσει ένα υγιέστατο, τρυφερότατο και πανέξυπνο πλάσμα...δεν θα το άντεχα!

 

Ο γιατρός μου είπε "Απλά θα γίνει μπαλαρίνα!"

 

Οι φόβοι μας μερικές φορές μπορεί να είναι υπερβολικόί αλλά το να είσαι μάνα είναι συνωνυμό με την αγωνία...

 

Εμένα ο γιατρός μου είπε ότι αν θα στείλω τη μικρή παιδικό από Σεπτέμβρη το εμβόλιο της Ηπατίτιδας να το κάνω αρκετό καιρό πριν *(δηλαδή τώρα) και του πνευμονιόκοκκου το Σεπτέμβρη...βέβαια παιδικό δεν θα πάει τελικά (μετά τη γρίππη Α δεν την στέλνω) αλλά δεν άλλαξα και τη σειρά των εμβολίων γιατί η μικρή έφυγε διακοπές και ήθελα να είναι καλυμένη. Κακώς βέβαια δεν της έκανα και του πνευμονιόοκκου γιατί θα ΄'ερχεται και σε επαφή με ξένους... αλλά δεν προλάβαινα και επιεδή πιθανόν να ανέβαζε πυρετό το αφήσαμε για Σεπτέβρη.

 

Ο θεός να φυλάει το κοριτσάκι μου (κι η μάνα μου- γιατί η μικρή όπου δει παιδάκι τρέχει και το αγκαλιάζει και το φιλάει)

 

Αυτά για τα ιατρικά θέματα...μανούλες ..που υπάρχουν παντού...

Link to comment
Share on other sites

Πήρα λοιπόν το γιατρόμου και αφού μου τα έχωσε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ μου είπε ότι οι πιθανότητες να πεθάνει το παιδί μου από την εκδήλωση σε βαριά μορφή μιας παιδικής ασθένειας που πλέον έχει εκλείψει είναι πολύ πιο μεγάλες από το να εκδηλώσει αυτισμό (πράγμα που αυτός θεωρεί ότι επιστημονικά δεν είναι τεκμηριωμένο)

 

:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...