Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πού κάνατε τη Β΄Επιπέδου?


Recommended Posts

Κορίτσια εγώ πήγα στο "Μητέρα" και την έκανα, όπου με έστειλε ο γιατρός μου στην Κα Παπαγιάννη! έμεινα πολύ ευχαριστημένη και το καλύτερο είναι ότι δεν υπήρχε πολύς χρόνος αναμονής.

N12Zp2.png

 

ofWRp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 171
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εχω απειρους λογους (μη σας αγχωνω τωρα και μην τα θυμαμαι κι εγω) να συστηνω τον Παπαπαναγιωτου στο εμβρυο - κολωνακι.

Δεν ηταν μονο η αρτια επιστημονικα δουλεια του, αλλα και ο υπεροχος χαρακτηρας του.

 

και εγώ ΕΜΒΡΥΟ - Κολωνάκι στον κ. Μαλιγιάννη. Η εξέταση είχε διάρκεια 45 λεπτά περίπου & πληρώσαμε 180?, αν θυμάμαι καλά (την έκανα τον Αϋγουστο)! ανεπιφύλακτα τον συστήνω. έχω ακούσει τα καλύτερα και από φίλες.

Link to comment
Share on other sites

εγω την εκανα στον γιατρο μου,ηρθε ο ελευθεριαδης οπως και στην αυχενικη διαφανεια,την εκανα σε δυο φασεις(2 διαφορετικες ημερες)γιατι η μπουμπουκα μου δεν αλλαζε θεση με τιποτα..οσο περπατημα κι αν εριξα,οσα σοκολατακια κι αν εφαγα..ασχετα με τις βολτες που εκανα συνολικα σαν χρονο εξετασης πρεπει να ασχοληθηκε γυρω στη μια με μιαμιση ωρα..πααααρα πολυ σχολαστικος,χαμογελαστος κι ευχαριστος ανθρωπος..και μου εξηγουσε τα παντα..150 ευρω εδωσα..εννοειται μια φορα πληρωσα,ασχετα που καναμε 2 ραντεβου..

Link to comment
Share on other sites

Παντως στο Εμβρυο που εκανα 3 φορες β επιπεδου και αλλη μια φορα εξειδικευμενη εμβρυοκαρδιολογικη εξεταση, μονο οτι με ξεπεταξαν δεν ενιωσα! :)

45 λεπτα διηρκησε η καθε εξεταση β επιπεδου, 1 ωρα η εμβρυοκαρδιολογικη και μαλιστα, οπως μου ειπε φιλη παιδιατρος που εχει κανει και 6 μηνες παιδοκαρδιολογια, αν δεν ημουν στο εμβρυο, δε θα βρισκαμε το προβλημα (που δοξα τω Θεω δεν υπαρχει πλεον), καθως εχουν τα πιο εξελιγμενα μηχανηματα.

Οσο για τη συμπεριφορα του Παπαπαναγιωτου, δεν εχω λογια.

Δεν ηταν μονο γιατρος, αλλα και ανθρωπος. Και πιστεψτε με το χρειαστηκα πολυ.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Μαλιγιάννης στο ΕΜΒΡΥΟ στο Κολωνάκι. Είναι κορυφαίος. Εγώ είχα κάνει το Β' επιπέδου στο γιο μου και επειδή είχαμε δει κάποια μικρή ένδειξη για DOWN έκανα και την αμνιοπαρακέντηση (άψογη)παρόλο που ο γιατρός μου και ο Μαλιγιάννης προσπαθούσαν να με πείσουν ότι είναι υπερβολή να την κάνω.

4iqfp2.png?nAtPrUav
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι ακομα στο σταδιο της αυχενικης οπου την εκανα στο Αττικο γιατι εχω γνωστη μου μεσα και μου ειπε οτι ειναι πολυ καλος ο γιατρος.μου την εκανε ο πιλαλης που συνεργαζεται με την Σουκα.με κρατησε περιπου μια ωρα μεσα γιατι δεν μπορουσε να δει το ρινικο οστο και ετσι θα ξαναπαω την πεμπτη παλι.ελπιζω να το δουμε αυτη την φορα γιατι εχω αγχωθει λιγο.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 1 month later...

Γεια σας κοριτσια, Εγω εκανα την Β επιπεδου στο Ιασω επειδη ηταν μεχρι τοτε ο γιατρος μου. Δε λεω, δεν χρειαστηκε να περιμενουμε καθολου. Αντιθετως, επειδη ειχαμε φτασει και μιση ωρα νωριτερα, μας φωναξαν πανω στο τεταρτο. Η εξεταση ειναι ζητημα να διηρκεσε εφτα λεπτα και ο γιατρος, ηταν ενας αντιπαθεστατος και απροσιτος ανθρωπος,ο κυριος Παρτιδας, ο οποιος δεν ειδε ουτε καν τα προσωπα μας. Ενοχληθηκε κιολας επειδη δεν ημουν συντομη μεχρι να βολευτω( δηλ. να δωσω την τσαντα στον αντρα μου να την κρατησει , να κατεβασω το παντελονι μου κλπ.) και οταν τελειωσε μετα απο κανα εφταλεπτο (ξεπετα δηλαδη κανονικη ) ειπε τελειωσαμε και βγηκε εξω. Επειδη λοιπον ειναι πολυ σημαντικη εξεταση και ξερουμε οτι χρειαζεται πολυ περισσοτερος χρονος, μας χαλασε πολυ αυτο με τον αντρα μου . Αυτη δηλαδη η ξεπετα , η εμπορικοτητα και αφου τα σκεφτηκαμε ολα , καναμε οτι επρεπε να κανουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ο Μαλιγιάννης στο ΕΜΒΡΥΟ στο Κολωνάκι. Είναι κορυφαίος. Εγώ είχα κάνει το Β' επιπέδου στο γιο μου και επειδή είχαμε δει κάποια μικρή ένδειξη για DOWN έκανα και την αμνιοπαρακέντηση (άψογη)παρόλο που ο γιατρός μου και ο Μαλιγιάννης προσπαθούσαν να με πείσουν ότι είναι υπερβολή να την κάνω.

 

 

Και εγώ την έκανα στο εμβρυο στον Μαλιγιάννη και έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη. Δεν είναι άνθρωπος της ξεπέτας. Και στο δεύτερο παιδί μου με το καλό πάλι εκεί θα πάω. Αλήθεια πόσο πλήρωσες για την αμνιοπαρακέντηση στο έμβρυο και πότε σου ήρθαν τα αποτελέσματα; Ρωτάω γιατί όταν θα θελήσω να κάνω 2ο παιδί θα έχω πατήσει τα 35.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Και τα δυο παιδιά μου στον Κούρτη. Παρόλο που είναι κουραστικός με τα ραντεβού του, είναι απίθανος στην εξέταση, που είναι και το πιο ουσιαστικό. Πραγματικά ψείρας...

Link to comment
Share on other sites

Την έκανα στο Ιασώ σε μια από τις πιστοποιημένες γιατρούς δεν θυμάμαι όνομα. Έμεινα ευχαριστημένη. Αλλα ο μόνος λόγος που πήγα εκεί ήταν γιατί δεν έβρισκα ραντεβού στον κ. Κούρτη. Φροντισε το όσο πιο νωρίς μπορείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω την εκανα στο Ιασώ και με ραντεβου με τον κ. Παπαγεωργίου. Εξαιρετικός επιστήμονας που γνωρίζει τι του γίνεται.

Ενώ είναι γραπτός λόγος, νιώθω ότι ακούγεται. Έχει χροιά! - Marcella - http://www.parents.gr/forum/showthread.php?t=84479

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα την κάνω αρχές Μαϊου στο Μητέρα και ο γιατρός μου μου είπε ότι θα είναι και αυτός μαζί.

Έχει κάνει κάποια άλλη στο Μητέρα την β' επιπέδου; Θα ήθελα απόψεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου eugeniag. Εγώ τη β' επιπέδου την έκανα στο μητέρα. Είχα κλείσει ραντεβού περίπου 2 εβδομάδες νωρίτερα με τον κ. Σταύρου (αυτόν μου είχε συστήσει ο γυναικολόγος μου). όλα καλά πήγαν. Νομιζω κόστισε 85 ευρώ αλλά είχα και την εκπτωτική κάρτα του ΜΗΤΕΡΑ που μου είχαν βγάλει όταν γέννησα το πρώτο μου μωρό εκεί. Αυτά!

eNortjKzUjI0NDI1N1GyBlwwFW8C0Q,,31.png

Ο μεγάλος αντρούλης μου γεννήθηκε 12-6-2006.

Ο μικρός αντρούλης μου γεννήθηκε 19-3-2008.

Η μπουρμπουληθρα μου γεννηθηκε 10-11-2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Όλοι οι κορυφαίοι στον προγεννητικό έλεγχο έχουν πιστοποιηθεί στον Νικολαίδη στο Λονδίνο (http://www.fetalmedicine.com). Οι περισσότεροι έχουν πιστοποιηθεί για κάποιες επιμέρους εξετάσεις (πχ αυχενική διαφάνεια, β΄επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση κλπ). Μόνο ελάχιστοι όμως έχουν καθήσει εκεί για πάνω από 2 χρόνια και έχουν πάρει το δίπλωμα του Νικολαίδη που όπως γράφει στο site απαιτεί ικανότητα σε όλες τις εξετάσεις. Αυτοί απ' ότι διαβάζω είναι μόνο καμμιά 15αριά σε όλη την Ελλάδα. https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

Link to comment
Share on other sites

Όλοι οι κορυφαίοι στον προγεννητικό έλεγχο έχουν πιστοποιηθεί στον Νικολαίδη στο Λονδίνο (www.fetalmedicine.com). Οι περισσότεροι έχουν πιστοποιηθεί για κάποιες επιμέρους εξετάσεις (πχ αυχενική διαφάνεια, β΄επιπέδου, αμνιοπαρακέντηση κλπ). Μόνο ελάχιστοι όμως έχουν καθήσει εκεί για πάνω από 2 χρόνια και έχουν πάρει το δίπλωμα του Νικολαίδη που όπως γράφει στο site απαιτεί ικανότητα σε όλες τις εξετάσεις. Αυτοί απ' ότι διαβάζω είναι μόνο καμμιά 15αριά σε όλη την Ελλάδα. https://courses.fetalmedicine.com/lists?course=8

στη λιστα αυτη υπαρχει γιατρος που δεν εχει τελειωσει την ειδικοτητα της γυναικολογιας ειναι ειδικευομενος.πως πιστοποιουν ανειδικευτους ιατρους.σς το λεω γιατι ειναι απο την πολη μου και εχει συζητηθει.

ο δικος μου ιατρος εχει μετεκπαιδευθει στη γερμανια.δεν ειναι μνο αυτοι οι γιατροι που κανουν αυτες τις εξετασεις που ειναι στηυ λιστα.αυτο που καταλαβα εγω ειναι τι χαρτι σου υπογραφει ο γιατρος.στον 1ο μου εδεωσε μια σελιδα και αλλη μια διαγραμματα και επειδη το επανελαβα το β επιπεδου ο 2ος 3 σελιδες μετρησεις αλλες 2 διαγραμματα.και καθε φορα που πηγαινα μας εδεινε 2 σελιδες μονο μετρησεις.οποτε ας βλεπουμε τι υπογραφουν καθε φορα οι γιατροι

Link to comment
Share on other sites

1) Σε αρκετές χώρες του εξωτερικού (πχ Αγγλία, Αμερική), η εκπαίδευση στους υπερήχους (όπως και σε άλλα θέματα πχ ογκολογία) γίνεται στα πλαίσια της ειδικότητας των γιατρών και όχι μετά την ειδικότητα όπως στην Ελλάδα. Επομένως μπορεί κάποιοι γιατροί να έχουν ειδικευθεί στην Αγγλία (πχ στον Νικολαίδη) πρίν τελειώσουν ειδικότητα. Αν τώρα ο συγκεκριμένος γιατρός που ξέρεις στην πόλη σου, ασκεί το επάγγελμα (παρακολουθεί γυναίκες, κάνει υπερήχους) χωρίς ακόμα να έχει τελειώσει ειδικότητα, ιδιωτικά ή δημόσια (σε νοσοκομείο του ΕΣΥ) είναι παράνομος και πρέπει σωστά να καταγγελθεί. Άν δεν ασκεί το επάγγελμα, δεν υπάρχει κάτι μεμπτό ή παράξενο, που είναι ειδικός στους υπερήχους χωρίς να έχει ακόμα τελειώσει ειδικότητα.

2) Το επιχείρημα ότι ένας γιατρός είναι καλός στη δουλειά του επειδή δίνει πολλές σελίδες με μετρήσεις δεν είναι σωστό. Αυθεντίες όπως ο Νικολαίδης και πολλοί άλλοι, κάνουν ένα υπερηχογράφημα β' επιπέδου με όλες τις λεπτομέρειες σε περίπου 20 λεπτά και δίνουν εξέταση με λίγες μετρήσεις και σελίδες. Οι διεθνείς οργανισμοί συστήνουν ακριβώς ποιά άργανα του μωρού ελέγχονται στα υπερηχογραφήματα και ποιά όχι (γιατί δεν είναι ορατές όλες οι λεπτομέρειες). Το ελληνικό φαινόμενο να θεωρείται καλός και προσεκτικός ο γιατρός που εξετάζει 1-2 ώρες και υποστηρίζει ότι τα είδε όλα και όλα είναι καλά είναι μοναδικό παγκοσμίως, εξηγείται από την προσπάθεια ορισμένων γιατρών για να πιάσουν πελατεία (δημόσιες σχέσεις) και δίνει λαβή για σκέψεις ότι ίσως οι συγκεκριμένοι γιατροί δεν έχουν πλέον καλή γνώση του αντικειμένου (άλλωστε η μεγάλη ηλικία και η ''εμπειρία'' είναι συνώνυμη της μη ενημέρωσης στις νέες εξελίξεις). Εσείς θα θέλατε να σας χτίσει το σπίτι ένας ''έμπειρος'' μηχανικός 65 χρονών?

3) Η λίστα με τους πιστοποιημένους γιατρούς από τον Νικολαίδη δεν είναι αποκλειστική. Προφανώς υπάρχουν και άλλοι πολλοί καλοί γιατροί για προγεννητικό έλεγχο που δεν ειδικεύθηκαν ή πιστοποιήθηκαν μαζί του. Όμως η λίστα αυτή είναι ένας πολύ καλός ''μπούσουλας'' γιατί περιλαμβάνει εξαιρετικούς γιατρούς από όλες τις χώρες. Ο δικός σου γιατρός θα μπορούσε πχ κάλλιστα να πιστοποιηθεί και αυτός μετα την εξιδίκευσή του, όπως και μερικοί από τους καλύτερους γιατρούς της Γερμανίας που βρίσκονται στη λίστα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...