Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Γεια σας ισχύει για τα ταμεία που ειναι στον εποπυ,ΤΕΒΕ ΟΓΑ. ΙΚΑ οπαδ ίσως να ειναι και αλλα,πλέον δεν συμφέρει να γεννήσεις σε δημόσιο αρκεί να έχεις ασφάλεια!720 ευρώ σε 3κληνο με κτ επισκληριδιο και γιατρούς για το παιδι και τα φάρμακα ειναι τέλεια.τώρα την αμοιβή γιατρου σου την κανονιζετε μεταξύ σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστω για τις απαντησεις...μακαρι να ισχυσει γα ολα τα ταμεια γιατι τα ιδιωτικα δυστυχως ειναι απροσιτα.και ειναι ασχημο να αλλαζουμε γιατρο επειδη δεν μπορουσαμε να πληρωσουμε 5000 στην κλινικη που συνεργαζεται...

Link to comment
Share on other sites

ξερει καμια αν εχουν εφαρμοσει την εγκυκλιο στο ΓΑΙΑ?

 

Τania1988, εγο τηλεφώνησα στο 210 699 1046, λογιστιριο Γαία ,και μου είπαν ότι Γαια κανει μετακομιση στο Μαρούσι και τον Φεβρουάριο θα γνωρίζουνε τις νέες τιμές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτη την στιγμη το ιασω και το μητερα ειναι συμβεβλημενο με τον εοπυυ (και οπως μου ειπε ο γιατρος μου δεν θα μπει αλλο μαιευτηριο) και αυτο εως το τελος του μηνα...μετα θα εχουν νεα ενημερωση για το αν θα συνεχισει να εφαρμοζεται ή οχι..(μολις ενημερωθει ο γιατρος μου θα σας πω)

Ως εχουν τα πραγματα στα παραπανω ιδιωτικα δεν πληρωνεις τιποτα σε τετρακλινο,ενω αν θελήσεις άλλη θεση ή αν δεν εχει διαθεσιμο το μαιευτηριο,τοτε πληρωνεις την διαφορα(για τρικλινο στο ιασω παει καπου στα 600 κατι-στα 600 αυτα ευρω ειναι το δωματιο,η επισκληριδιος,οι βασικες εξετασεις σε μητερα και παιδι και τα υλικα)Βεβαια δεν παιρνεις στο χερι το επιδομα τοκετου,το παιρνει το μαιευτηριο,οσες γεννησουν σε δημοσιο δεν δικαιουνται επιδομα τοκετου...και επισης επειδη καπου ειχα διαβασει οτι μειώνονται οι μερες νοσηλιας,αυτο δεν ισχυει...συνεχιζουν οι 4 μερες για φυσιολογικο και 5 για καισαρικη.

Link to comment
Share on other sites

Επανέφεραν τα τετράκλινα.

Γέννησα το 2010 και το Μητέρα είχε απο τρίκλινα και πάνω. Πιστεύω μέχρι 3 άτομα στο ίδιο δωμάτιο είναι καλά. Για παραπάνω διατηρώ επιφυλάξεις.

Προς θεου, μη γυρίσουμε στα 6κλινα!!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέφεραν τα τετράκλινα.

Γέννησα το 2010 και το Μητέρα είχε απο τρίκλινα και πάνω.

Έχεις δίκιο. Είχα ρωτήσει τον Ιούνιο (2011) και μου είχαν πει ότι δεν υπάρχει τετράκλινο. Μόλις υπέγραψαν τη σύμβαση με τον ΕΟΠΥΥ τα επανέφεραν φαίνεται. Τι απατεώνες!!!

tt13013a.aspx
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας.. ειμαι καινουρια στην παρεα σας. θα ηθελα πολυ να γινω μανουλα αλλα με αυτα που διαβαζω εχω ανχωθει με τα οικονομικα. Δεν το συζητω θελω σε δημοσιο νοσοκομειο να παω, αλλα μηπως μπορει καποιος να μου πει το κοστος ενος τοκετου, γενικως μιας εγκυμοσυνης? γιατι σας ακουω να λετε το Χ ποσο συν αυτο που εχεις πει με τον γιατρο σου (δηλαδη παιρνει extra ο γιατρος?--φακελακι εννοειτε??--)

Link to comment
Share on other sites

γεια σας.. ειμαι καινουρια στην παρεα σας. θα ηθελα πολυ να γινω μανουλα αλλα με αυτα που διαβαζω εχω ανχωθει με τα οικονομικα. Δεν το συζητω θελω σε δημοσιο νοσοκομειο να παω, αλλα μηπως μπορει καποιος να μου πει το κοστος ενος τοκετου, γενικως μιας εγκυμοσυνης? γιατι σας ακουω να λετε το Χ ποσο συν αυτο που εχεις πει με τον γιατρο σου (δηλαδη παιρνει extra ο γιατρος?--φακελακι εννοειτε??--)

 

 

Αν γεννήσεις σε ιδιωτικόωνοσοκομείο πληρώνεις περίπου 1500ευρώ σε οικονομικό πακέτο(τρίκλινο) και έξτρα ότι συμφωνήσεις με τον γιατρό σου που συνήθως είναι η ίδια τιμή που πληρώνεις για το νοσοκομείο. Αν πας σε δημόσιο, δεν πληρώνεις πλέον νοσήλεια αν ανήκεις στον ΕΟΠΥ ή είσαι άπορη αλλά κατά 90 τις 100 αν θελήσεις να έχεις το γιατρό σου και όχι όποιον γιατρό εφημερεύει θα σου ζητήσεις μαύρα ή θα σου πει απλά ότι επιθυμείς να δώσεις στον ίδιο και τον αναισθησιολόγο. Τώρα για τις εξετάσεις είναι ανάλογα το τι ταμείο έχεις και που θα πας να τις κάνεις. Μια φίλη με ΙΚΑ που πήγε και τις έκανε όλες μεσω ΙΚΑ, πλήρωνε μόνο την επίσκεψη του ιατρού όταν πήγαινε στο ιατρείο του και όλα τα άλλα δωρεάν. Εγώ που δεν χρησιμοποίησα ταμείο κτλ πλήρωνα τα βασικά υπέρηχα από 100- 150 ευρώ. Δεν θυμάμαι να σου πω και τα ποσά των αιματολογικών κτλ. Αλλά δεν μου έπερνε χρήματα ο ιατρός στις επισκέψεις. Ούτε στο πρώτο μου παιδί ούτε τώρα. Άνε με το καλό και πίστεψε με όσο κι αν πιεστείς οικονομικά μια λύση θα βρεις τελικά κια όλα θα γίνουν.

Link to comment
Share on other sites

Για όσες γέννησαν σε δημόσιο νοσοκομείο το τελευταίο τετράμηνο και πλήρωσαν την 900άρα (για το νοσοκομείο), να ξέρετε ότι δικαιούστε τα χρήματά σας πίσω!!! Είμαστε παθόντες και μόλις το μάθαμε. ΔΕΝ θα σας ειδοποιήσουν από το νοσοκομείο (τι ξεφτίλα!!!).

 

Πρέπει να τους το πείτε εσείς!!!

 

Είχαμε γεννήσει στα τέλη του Οκτώβρη και είχαμε πληρώσει 982 ευρώ, για τις 3 μέρες που αναγκαστικά είχαμε μείνει μέσα στο νοσοκομείο.

Πριν από λίγες μέρες, μας πληροφόρησε φίλος, ότι κάποιοι πήρανε πίσω τα χρήματά τους και αποφασίσαμε να το ψάξουμε. Τηλεφωνήσαμε στο λογιστήριο και αφού μιλήσαμε με μια πολύ ευγενική κυρία, μας είπε ότι πολύ απλά, πρέπει να πάμε από το νοσοκομείο με την πρωτότυπη απόδειξη και να πρωτοκολλήσουμε αίτηση επιστροφής χρημάτων. Τώρα το πόσο καιρό θα κάνουν για να μας τα επιστρέψουν ή το κατά πόσο θα μας επιστραφεί το συνολικό ποσό, αυτό είναι κάτι που θα το ξέρω μέσα στις επόμενες μέρες. Μόλις το μάθω, θα σας πληροφορήσω για τη συνέχεια της ιστορίας.

 

Παρακαλώ, προωθήστε το μήνυμα αυτό σε όσο το δυνατό περισσότερο κόσμο, ώστε να γίνει γνωστό και επιστραφούν τα χρήματα στον κόσμο.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μολις γυρισαμε απο Ιασω..μας εδωσαν τιμοκαταλογο και ισχυουν οι τιμες-500 κατι για ΦΤ και 640 για ΚΤ χωρις ΦΠΑ, για τρικλινο και φυσικα ο,τι ζητησει ο γιατρος εξτρα...δε μας ειπαν τιποτα για το φλεβαρη..εμεις περιμενουμε το μωρακι μας τελη φλεβαρη, αρχες μαρτη και μας ειπε η κοπελα στην υποδοχη να ξανατηλεφωνησουμε μηπως υπαρχουν αλλαγες...παντως και τηλεφωνο που πηρα την παρασκευη μου ειπαν στο λογιστηριο οτι δεν υπαρχουν αλλαγες για το φλεβαρη και ισχυουν αυτες οι τιμες....τι να πω...αν αλλαξουν μεσα στο φλεβαρη...ποιος να ξερει...παντως ειναι πολυ μπαχαλο...αν εχετε καποια νεοτερη πληροφορια, μοιραστειτε τη...pleaseeeeee :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Vi ckaki πόση θα είναι η αμοιβη του γιατρου σου στο ιασω?

 

δεν το εχουμε συζητησει ακομα...την πεμπτη εχουμε ραντεβου και τοτε θα συζητησουμε και το οικονομικο...γενικα...δεν ειναι υπερ του να συζηταει απο νωρις για αυτα...στην πρωτη εγκυμοσυνη πηρε οσα και το δωματιο-4κλινο στο Ιασω, δηλ. 2200 ?..-τωρα...??? ειμαστε πολυ περιεργοι...να δουμε...συμφωνα με το δωματιο???? αποκλειεται, φυσικα...επειδη αφ'ενος μεν δε μας παιρνει χρηματα για τις επισκεψεις στο ιατρειο και αφ'ετερου δε, νομιζουμε οτι θα ειναι πολυ λιγα, αν μας ζητησει 700? για ολα..οψομεθα......παντως ειναι πολυ μπερδεμα ολα αυτα με τον εοπυυ...τι να πω...........:?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ γέννησα πριν από μια βδομάδα στο ΕΛΕΝΑ, έμεινα 4 μέρες σε απλό μονόκλινο και πλήρωσα μόνο 160 ευρώ με βιβλιάριο στρατιωτικού. Ο γιατρός μου δεν ζήτησε τίποτα, είναι στην δικιά μας κρίση αν θα του κάνουμε κάποιο προσωπικό δώρο επειδή ήταν άψογος μαζί μας. Επίδομα τοκετού δεν δικαιούμαι πλέον, διότι με αυτά τα χρήματα η ασφάλειά μου θα πληρώσει το νοσοκομείο απευθείας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους...μολις γυρισαμε απο Ιασω..μας εδωσαν τιμοκαταλογο και ισχυουν οι τιμες-500 κατι για ΦΤ και 640 για ΚΤ χωρις ΦΠΑ, για τρικλινο και φυσικα ο,τι ζητησει ο γιατρος εξτρα...δε μας ειπαν τιποτα για το φλεβαρη..εμεις περιμενουμε το μωρακι μας τελη φλεβαρη, αρχες μαρτη και μας ειπε η κοπελα στην υποδοχη να ξανατηλεφωνησουμε μηπως υπαρχουν αλλαγες...παντως και τηλεφωνο που πηρα την παρασκευη μου ειπαν στο λογιστηριο οτι δεν υπαρχουν αλλαγες για το φλεβαρη και ισχυουν αυτες οι τιμες....τι να πω...αν αλλαξουν μεσα στο φλεβαρη...ποιος να ξερει...παντως ειναι πολυ μπαχαλο...αν εχετε καποια νεοτερη πληροφορια, μοιραστειτε τη...pleaseeeeee :D

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΧΤΕΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ ΑΚΟΜΗ Ο ΕΟΠΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΓΙΑ ΠΟΣΟ.ΓΙΑ ΤΟ ΙΑΣΩ ΜΙΛΑΩ Κ ΕΓΩ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Ο ΕΟΠΥ ΔΕΝ ΠΕΡΝΟΥΜΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΜΕΤΑ.ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?ΞΕΡΕΤΕ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,και εγω το ιδιο ξερω...οτι δηλ. ακομα ισχυει ο εοπυυ..τωρα για ποσο, μαλλον κανεις δεν ξερει..αλλα ειναι ετσι οπως τα λες, nena27, αν γεννησουμε και ισχυει ο εοπυυ τοτε δεν παιρνουμε επιδομα τοκετου απο το ικα..αν ομως δεν ισχυει ο εοπυυ, τοτε δικαιουμαστε το επιδομα..αυτο μου το επιβεβαιωσαν τηλεφωνικα και απο το Ιασω...φιλιααα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Σήμερα έκανα 2 τεστ και τα δύο μου βγήκαν θετικα και σκέφτομαι να κάνω μια εξέταση χοριακής και να πάω στο γυναικολόγο αύριο!! Η πρώτη εξέταση εκεί,τι περιλαμβάνει και πόσο κοστίζει;; Ευχαριστώ!

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!! Σήμερα έκανα 2 τεστ και τα δύο μου βγήκαν θετικα και σκέφτομαι να κάνω μια εξέταση χοριακής και να πάω στο γυναικολόγο αύριο!! Η πρώτη εξέταση εκεί,τι περιλαμβάνει και πόσο κοστίζει;; Ευχαριστώ!

 

 

καλησπερα και σε σενα...συγχαρητηρια!! κατα πασα πιθανοτητα εισαι εγκυος..κοιτα...κατα τη γνωμη μου, να πας να κανεις τη β-χοριακη - εγω ειχα δωσει 20 ευρω σε ενα ιδιωτικο αιματολογικο κεντρο στο χαιδαρι - και μετα παρε τηλεφωνο το γυναικολογο σου και πες του το αποτελεσμα της εξετασης..αυτος θα σου ορισει και το πρωτο ραντεβου - τουλαχιστον ετσι ειχε κανει ο δικος μου...οσο για το πρωτο ραντεβου στο γιατρο θα σου κανει υπερηχο και θα δειτε το σακο να εχει σχηματιστει, εμβρυο μην περιμενεις να δεις απο τωρα, φυσικα...αμα δεις καμια κουκιδιτσα, τυχερη θα εισαι..:P..εμενα ο γιατρος μου δεν παιρνει χρηματα στις επισκεψεις...ολα στο τελος...αλλοι,ομως, παιρνουν...πανω κατω το ιδιο ειναι...ελπιζω να σε βοηθησα..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα και σε σενα...συγχαρητηρια!! κατα πασα πιθανοτητα εισαι εγκυος..κοιτα...κατα τη γνωμη μου, να πας να κανεις τη β-χοριακη - εγω ειχα δωσει 20 ευρω σε ενα ιδιωτικο αιματολογικο κεντρο στο χαιδαρι - και μετα παρε τηλεφωνο το γυναικολογο σου και πες του το αποτελεσμα της εξετασης..αυτος θα σου ορισει και το πρωτο ραντεβου - τουλαχιστον ετσι ειχε κανει ο δικος μου...οσο για το πρωτο ραντεβου στο γιατρο θα σου κανει υπερηχο και θα δειτε το σακο να εχει σχηματιστει, εμβρυο μην περιμενεις να δεις απο τωρα, φυσικα...αμα δεις καμια κουκιδιτσα, τυχερη θα εισαι..:P..εμενα ο γιατρος μου δεν παιρνει χρηματα στις επισκεψεις...ολα στο τελος...αλλοι,ομως, παιρνουν...πανω κατω το ιδιο ειναι...ελπιζω να σε βοηθησα..

Σε ευχαριστω !! Εγω Έκλεισα ραντεβού για τη Δευτέρα για καλο και κακο και βλέπουμε! Απλα ελΠιζω να πάρω τα αποτελέσματα έστω το Σάββατο γιατι αλλιώς θα τρελαθω απο την αγωνία :/ όπως και να έχει να σαι καλα :)

vOAvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω !! Εγω Έκλεισα ραντεβού για τη Δευτέρα για καλο και κακο και βλέπουμε! Απλα ελΠιζω να πάρω τα αποτελέσματα έστω το Σάββατο γιατι αλλιώς θα τρελαθω απο την αγωνία :/ όπως και να έχει να σαι καλα :)

 

 

μακαρι να εχεις τα καλυτερα νεα!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...