Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

το εχω γραψει αλλα θα το ξαναπω.ο καθε γιατρος χρεωνει δαιφορετικα το δωματιο.μπαινω την πεμπτη στο λητω για καισαρικη.λογο καισαρικης για να ειμαι ποιο ηρεμη επελεξα δικληνο.το λητω μου ειπε 4000:shock: απογορευτικο ποσο για μενα αλλα τελικα η γιατρος μου μου ειπε οτι θα πληρωσω μονο 3200.αν ο γιατρος εχει καλη προθεση μπορει να βαλει το χερακι του.γνωριζω κοπελα που γενναει στο ιασω και επισης ο γιατρος την της εκανε για τρικληνο σουπερ τιμη.δεν ειναι ντροπη να ρωτατε το γιατρο.στο κατω κατω τοσα λεφτα θα παρει κι αυτος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Συγγνώμη για ποτε μιλάς?Οι τιμές αυτες είναι πρόσφατες?Γιατι πηρα τηλ πριν 2 εβδομαδες και ρωτησα για δικλινο και Φ.Τ. και μου εδωσαν τιμες που συμπεριλαμβανουν παιδιαστρο και αναισθησιολόγο......Μηπως αλλαξε κατι απο τοτε ή παιζει ρολο η Καισαρικη????

 

Συγνωμη ξεχασα να αναφερω πως ενα βραδυ εμεινα σε λουξ και προφανως μου το χρεωσαν κι αυτο!!Μιλαω για πριν απο τρεις μηνες..Και η αποδειξη γραφει 4300 για το δωματιο φαρμακα αναλωσιμα εξετασεις κλπ με κ.τ. Με φυσιολογικο βγανει λιγοτερο..Η αποδειξη αναισθησιολογου και παιδιατρου ηταν ξεχωριστα..Βεβαια εγω λογω προβληματων υγειας εκανα παραπανω εξετασεις(ακτινογραφια θωρακος,υπερηχο νεφρων και παραπανω εξετασεις αιματος)..Κ.τ. και φ.τ. εχουν διαφορα στην τιμη..Καναμε και κατι εξτρα εξετασεις για το μωρο 90 ευρω και γι αυτο βγηκαν τοσα πολλα ολα μαζι..Παντως εγω στο γενεσις δεν θα ξαναγενουσα με τιποτα

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα λιγοτερα μου ειπαν και για ποτε μαζευτηκαν τοσα πολλα ουτε που το καταλαβα..Και για μενα η εξυπηρετηση δεν ηταν και αριστη..Περιμενα πολλα παραπανω με τοσα λεφτα που τους αφησα..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κατ αρχας να ζητησω συγνωμη γιατι μολις βρηκα την αποδειξη της κλινικης και πραγματι συμπεριλαβανεται η παιδιατρικη παρακολουθηση αλλα και παλι οχι ο αναισθησιολογος..Αναλυτικα βαζω τις χρεωσεις παρακατω για οσες ενδιαφερονται:

πακετο τοκετου με καισαρικη μονοκλινο α κατηγορια 3450

εξοδα αναισθησιας: 100

φαρμακα: 150,08

υγειονομικο υλικο: 41,85

διαφορα νοσηλιου: 100(οπως σας ειπα περασα ενα βρδυ σε λουξ)

ακτινογραφια θωρακος: 30

γενικη αιματος(3): 21

γενικη ουρων: 9

διασταυρωση φιαλης αιματος: 59

καλλιεργεια ουρων: 30

ολικη χολερυθρινη νεογνου: 14

υπερηχογραφημα νεφρων: 20

ελεγχος μεταβολικων νοσηματων; 90

παιδιατρικη παρακολουθηση: 150

ΣΥΝΟΛΟ: 4306,93

Κι ολα αυτα απαλλασσονται απο φπα οπως λεει και η αποδειξη

 

 

Link to comment
Share on other sites

το εχω γραψει αλλα θα το ξαναπω.ο καθε γιατρος χρεωνει δαιφορετικα το δωματιο.

 

Έχεις δίκιο. Πριν γεννήσω είχα ρωτησει τις τιμές στη Γενική και μου έδωσαν αναλυτικά τις χρεώσεις για τα δωμάτια. Όταν ήρθε η στιγμή να πληρώσουμε διαπίστωσα ότι ενώ είχα μονόκλινο με θέα μπροστά (απλά έτυχε να υπάρχει αυτό ελέυθερο) τελικά η χρέωση ήταν για μονόκλινο με θέα πίσω. Φαντάζομαι ότι δεν μπορεί να έγινε λάθος στην τιμολόγηση και ειδικά προς τα κάτω...αλλά ποτέ δεν το έψαξα. Πρέπει να είναι αυτό που λες..να δίνουν διαφορετικές τιμές για την ίδια υπηρεσία και ίσως να έχει να κάνει με τον γιατρό αυτό.

Πληροφοριακά πάντως συνολικά η γέννα (ΚΤ) μας κόστισε περίπου 6000€. (με αμοιβή γιατρού, κλινική, αναισθησιολόγο κτλ.). Αυτό πριν 1,5 χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αν ο admin το θεωρησει διαφημιση ας το σβησει, και συγνωμη.

αλλά γιατι να μην ξερουν οι κοπελες που θα γεννησουν εκει ?

ακουσα λοιπον χθες στο ραδιοφωνο μια διαφημιση - ανακοινωση του ΙΑΣΩ για εκπτωσεις στα τρικλινα ως 30% και περαιτερω μειωσεις τιμων για πολυτεκνους και καποιες αλλες κατηγοριες. ειναι λεει στα πλαισια της εκστρατειας κατα της ακριβειας που εχει ξεκινησει ο βημα fm .

οποιος ενδιαφερεται ας το ψαξει.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά αρχίζει να λειτουργεί ο ανταγωνισμός μεταξύ των ιδιωτικών στην Αθήνα.Αντε γιατί τόσα χρόνια είχαν "γδύσει" τόσες οικογένειες.

Με το που ξεκίνησε το ΓΑΙΑ με κάπως καλύτερες τιμές ξεκίνησε η διαδικασία.Πρώτα το ΜΗΤΕΡΑ κατάργησε τα 4κλινα με οικονομικότερα 3κλινα και τωρα το ΙΑΣΩ μείωσε τις τιμές(και απ οτι ακουσα κατάργησε τα 6κλινα).

Μακάρι να συνεχιστεί αυτό.Αλλωστε σε λίγο θα ανοίξει και το καινούριο μαιευτήριο στην Συγγρού.

Για να είμαι μέσα στο θέμα, προσωπίκα μέχρι τώρα(είμαι στον 9ο μήνα)έχω πληρώσει:

για επισκέψεις σε γιατρούς €790 (γυναικολόγος και για τσεκάρισμα σε ενδοκρινολόγο ,αιματολόγο,οφθαλμίατρο)

για εξετάσεις € 1.130(όλες οι εξετλασεις ιδιωτικά εκτόσ από τις πρώτες που έγινε προσπάθεια μέσω ΊΚΑ-πήρα την τελευταία απαντηση 3μηνες μετά και δεν το επιχείρησα ξανά)

Απο εδώ και πέρα υπολογίζω € 1650 στο μαιευτηριο(ελπιζω φυσιολογικος, σε 4κλινο)και άλλα 1.600 αμοιβή γιατρού.

QqmLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας γράφω τελευταίες τιμές για τρίκλινο, γέννα με καισαρική και ολική νάρκωση. Παραμονή 4 ημερών.

 

 

ΜΗΤΕΡΑ 2800 + 438 ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ Η ΝΑΡΚΩΣΗ = 3238

ΙΑΣΩ 2150 ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΣΗ

ΓΑΙΑ 1850 ΔΩΜΑΤΙΟ ΚΑΙ ΝΑΡΚΩΣΗ + 200 ΓΙΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΜΟΝΗ ΓΙΑ 5 ΗΜΕΡΕΣ = 2050

Link to comment
Share on other sites

ε ε ε ελοιπον 1200 ο γιατρος,150 αναισθησιολογος, 300 μαια κ περιπου 500 το δωματιο για 4 διανυκτερευσεις σε αριστο δικλινο.......(εννοειται δημοσιο μαιευτηριο):P:grin::-D:grin:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

marara εκτος απο τα χρηματα του γιατρου που λογικα το ειχατε κανονισει απο πριν, τα χρηματα για αναισθησιολογο και μαια σου ζητηθηκαν ή τα εδωσες απο μονη σου? σε ποιο νοσοκομειο?

Link to comment
Share on other sites

kalispera se oles. Psahnontas diafora gynaikologika themata gia na enimerotho, anakalipsa site pou exei anartisei timokatalogo gia ta panta. Apo spermodiagramma kai eksosomatiki eos yperiho kai psifiaki mastografia. Den synantas syxna tetoia diafaneia. Axizei ton kopo na reixete mia matia sto link http://www.ivf-embryo.gr/timokatalogos.htm

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας

ψαχνω γιατρο γ να κανω β επιπεδου και μαλλον θα καταλληξω αυριο σε καποιον που μ συστησατε ολες σας εδω στο φορουμ .

ενας γνωστος του αντρα μου στο θεαγενειο μου ειπε ν παω στο ικα ν ζητησω λιστα που συνεργαζοντε οι γιατροι η εξω με το ικα για τον β υπερηχο κ ν παρω πισω τ μισα λεφτα . οταν πηγα εχθες στο γιατρο κ τ ειπα οτι θελω παραπετικο γ ν παω στον εξω γιατρο μ ειπε οτι θ πας κανονικα στον εξω γιατρο κ τα λεφτα π επιστρεφοντε ειναι 8 ευρω .κ του λεω πως αφου ενημερωθηκα για τα μισα λεφτα .

θα ηθελα καποια που εχει κανει ενσταση ν μ πει που πηγε γ και ποια ειναι η διαδικασια για να την κανω και εγω μετα .

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια για το δημοριο οσες εχουν ικα και δεν εχουν ενσημα

για αγορακι ειναι 950Ε

για κοριτσακι καπου στα 800Ε

εαν εχετε ενσημα πολυ περισσοτερα περνετε

Εγω πηρα 990 για κοριτσακι μετα που γεννησα (αν εννοεις αυτο)..δεν νομιζω να παιζει ρολο αγορακι ή κοριτσακι γιατι δε με ρωτησαν τι φυλο εχει το μωρο..αλλα αν πραγματι ισχυει κατι τετοιο τι να πω..φαλλοκρατικοι και σ αυτο?ελεος

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σας κορίτσια!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!Αν όλα πάνε καλά,θα γεννήσω μέσα Φεβρουαρίου.Επειδή το μωρό μας προέκυψε χωρίς να το προγραμματίσουμε,δεν έχουμε βάλει χρήματα στην άκρη.Εγώ είμαι άνεργη και ο άντρας μου τώρα ξεκίνησε δουλειά και βγάζει 800 ευρώ.Ευτυχώς δεν έχουμε να πληρώνουμε ενοίκιο και παίρνουμε γύρω στα 600 ευρώ από σπίτια που νοικιάζουμε.Έχω ΙΚΑ και λόγω οικονομικού θέλουμε να βγάλουμε την εγκυμοσύνη και τον τοκετό όσο φθηνότερα γίνεται.Ξέρει καμιά σας τι εξετάσεις μου καλύπτει το ΙΚΑ,τι θα πληρώσω για τον τοκετό σε δημόσιο μαιευτήριο (και που έχει στην αττική) και γενικά ότι αφορά γιατρούς και τα λοιπά?Και αν υπάρχει κάποιο επίδομα ή κάποια επιστροφή χρημάτων από το ΙΚΑ?Βοηθείστε με!Είμαι σε απόγνωση!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!Χρειάζομαι τη βοήθειά σας!!Αν όλα πάνε καλά,θα γεννήσω μέσα Φεβρουαρίου.Επειδή το μωρό μας προέκυψε χωρίς να το προγραμματίσουμε,δεν έχουμε βάλει χρήματα στην άκρη.Εγώ είμαι άνεργη και ο άντρας μου τώρα ξεκίνησε δουλειά και βγάζει 800 ευρώ.Ευτυχώς δεν έχουμε να πληρώνουμε ενοίκιο και παίρνουμε γύρω στα 600 ευρώ από σπίτια που νοικιάζουμε.Έχω ΙΚΑ και λόγω οικονομικού θέλουμε να βγάλουμε την εγκυμοσύνη και τον τοκετό όσο φθηνότερα γίνεται.Ξέρει καμιά σας τι εξετάσεις μου καλύπτει το ΙΚΑ,τι θα πληρώσω για τον τοκετό σε δημόσιο μαιευτήριο (και που έχει στην αττική) και γενικά ότι αφορά γιατρούς και τα λοιπά?Και αν υπάρχει κάποιο επίδομα ή κάποια επιστροφή χρημάτων από το ΙΚΑ?Βοηθείστε με!Είμαι σε απόγνωση!!

Εχει εδω στο φορουμ θεματα που αφορουν ικα νομιζω θα σε καλυψουν

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
αννουλα πανε στο δημοσιο θα κανεις ολεςτης εξετασεςι στο νοσοκομειο . εκτος καποιες που θα πας στο ικα να της κανεις μην αγχωνεσαι

 

Όσο περναει ο καιρός,ηρεμώ λίγο γιατί πληροφορήθηκα αρκετα και τα υπολογισα ολα,και δεν ειναι και τοσο τραγικα τα πραγματα!!:D Ευχαριστώ παντως!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

marara εκτος απο τα χρηματα του γιατρου που λογικα το ειχατε κανονισει απο πριν, τα χρηματα για αναισθησιολογο και μαια σου ζητηθηκαν ή τα εδωσες απο μονη σου? σε ποιο νοσοκομειο?

λοιπον kallia-poppy τωρα ειδα το μην. σου γιατι τρεχω με το μωρο κ τη δουλεια.....χαμος...... μου τα ζητησε ο γιατρος...ο αναισθησιολογος κ η μαια ηταν το team του......

δυστυχως αν δεν δωσεις δεν σε προσεχουν.....:shock:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους!!! Ειχα διαβασει σε καποια ιστοσελιδα,οτι το Ιασω θα εχει αλλες τιμες, λογο κρισης. Ειναι αληθεια ή μας κοροιδευουν !!!

:):):)

Ξερει κανεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

marara μου χθεσ επισκεφτηκα το γιατρο μου τελικα επειδη θα μπω με καισαρικη λογο καποιου προβληματος το μονο που μου ζητησε 100ευρω για αναισθησιολογο τπτ αλλο ουτε για μαιες ουτε καν τα δικα του μιλαω για το γιατρο μου παντα που ειναι στο ελενα εχω κανει στο παρελνθον ενα χειρουργιο και παλι μονο για τον αναισθησιολογο βεβαια του εδωσα και εκεινου κατι και δεν ειχα κανενα παραπονο με προσεξαν παρα πολυ.

 

ΕλεΣ ναι το ιασω το ξερω επειδη θα γεννησει σε λιγο καιρο η κουμπαρα μου εχει αλλαξει τις τιμες.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σκέτη απογοήτευση τα τρίκλινα του ΙΑΣΩ. Πήγα σε φίλη μου που γέννησε σε τρίκλινο και ακούστε, είναι τα πρώην εξάκλινα που αντί για παραβάν έχουν τοίχο-γυψοσανίδα στη μέση. Δεν χωράνε ούτε οι καρέκλες στο πλάι. Αίσχος. Τα παλιά τρίκλινα τι τα έχουν κάνει? Αφηστε και δεν ξέρω γιατι γεννάω αρχές Δεκέμβρη και αν πάω για καισαρική δεν με βλέπω σε τρίκλινο. Ξερει καμια τι γίνεται ακριβώς με τα δωματια?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...