Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

καλησπέρα dear parents!καλη χρονιά σε όλους εύχομαι, με υγεία. Εγώ περιμένω να γεννήσω τέλη Μαρτίου κ πραγματικά οι τίμες στα μαιευτήρια, ήταν κάτι που με απασχόλησε πολύ στις αρχές της εγκυμοσύνης. Πράγματι κυμαίνονται στις τιμές που αναφέρεται τα δύο μεγάλα ιδιωτικά μαιευτήρια.

Εγώ λίγο πριν μείνω εγκυος είχα αλλαξει γυναικολόγο κι από το Μητέρα βρέθηκα στο Έλενα. Σας πληροφορώ λοιπόν πώς, δημόσιο, δημόσιο...τα δίνεις κ εκεί τα φακελάκια σου.Για την ακρίβεια στα ζητάνε!Κανονικότατα! Μου ζήτησε λοιπόν η γιατρός μου 1200 ευρώ, ο αναισθησιολόγος(λόγω επισκληρίδιου)300 ευρώ, η μαία άλλα 300 ευρώ, κ το δωμάτιο για να είναι μονόκλινο, για 4 μέρες περίπου 600 ευρώ...Κάντε το σύνολο τώρα κ καταλάβετε τι γίνεται...Κι όλα αυτα για να έχουμε καλύτερη εξυπηρέτηση εκεί μέσα, κ να μην καταντήσουμε σαν τις καημενες τις τσιγγάνες κ τις αλβανίδες που βλέπω..

Το μόνο που εύχομαι βέβαια, είναι όλα να πάνε καλά και να μας αξιώνει ο Θεός να χαλαμε τα λεφτά μας σε τέτοια ευχάριστα γεγονοτα..

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Απλά θα ήθελα και εγώ ( όπως οι περισσότερες) να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς που έχω σχετικά με το κόστος της γέννας... :oops:

 

Είμαι από κρήτη και η γιατρός μου είναι στι μητέρα κρήτης.

το δικό της κόστος από ότι μου είπε θα είναι 1500 για καισαρική και 1300 ΦΤ. Εντάξει σε σχέση με την Αθήνα πολλές ίσως να με κοροϊδέυετε, αλλά αυτό που με κάνει να προβληματίζομαι είναι το κόστος στο μητέρα. εκτός από το κόστος του δωματίου ( και μόνο) σου χρεώνουν λέει μέχρι και το τσιμπιδάκι που βάζουν το λώρο του παιδιού.

 

Υπάρχει τρόπος να μπορέσω να υπολογίσω τα έξοδα, ώστε να μήν πάθω κανένα εγκεφαλικό :?:

 

Το ταμείο μας καλύπτει 800 Ευρω μόνο (ΤΕΒΕ) τυρομερό ποσό ε;; μα πώς τις βγάζουν έτσι τις τιμές δεν καταλαβαίνω. Δεν αντιλαμβάνονται τι γίνεται;;

 

Αν πάλι σκεφτώ για δημόσιο νοσοκομείο, εδώ κάτω δεν ακούγονται και τα καλύτερα. ( αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι ας το πεί μπας και ανακουφιστούμε λίγο...) αφού λένε γεννάς και σε βάζουν σε θάλαμο που μπορεί να υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι μέσα... το μωράκι το πλένεις ςσύ σε κάτι στέρνες.... ΟΥΦ!!!!

 

δεν ξέρω... με φοβίζει και η γέννα αλλά και το τι μπορέι να αντιμετοπίσω στην κάθε περίπτωση ( ιδιωτικόυ/ δημοσίου...)

 

Αυτά , Ευχαριστώ :wink:

Aphrodite_k

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Απλά θα ήθελα και εγώ ( όπως οι περισσότερες) να μοιραστώ κάποιους προβληματισμούς που έχω σχετικά με το κόστος της γέννας... :oops:

 

Είμαι από κρήτη και η γιατρός μου είναι στι μητέρα κρήτης.

το δικό της κόστος από ότι μου είπε θα είναι 1500 για καισαρική και 1300 ΦΤ. Εντάξει σε σχέση με την Αθήνα πολλές ίσως να με κοροϊδέυετε, αλλά αυτό που με κάνει να προβληματίζομαι είναι το κόστος στο μητέρα. εκτός από το κόστος του δωματίου ( και μόνο) σου χρεώνουν λέει μέχρι και το τσιμπιδάκι που βάζουν το λώρο του παιδιού.

 

Υπάρχει τρόπος να μπορέσω να υπολογίσω τα έξοδα, ώστε να μήν πάθω κανένα εγκεφαλικό :?:

 

Το ταμείο μας καλύπτει 800 Ευρω μόνο (ΤΕΒΕ) τυρομερό ποσό ε;; μα πώς τις βγάζουν έτσι τις τιμές δεν καταλαβαίνω. Δεν αντιλαμβάνονται τι γίνεται;;

 

Αν πάλι σκεφτώ για δημόσιο νοσοκομείο, εδώ κάτω δεν ακούγονται και τα καλύτερα. ( αν κάποια κοπέλα γνωρίζει κάτι ας το πεί μπας και ανακουφιστούμε λίγο...) αφού λένε γεννάς και σε βάζουν σε θάλαμο που μπορεί να υπάρχει κάθε καρυδιάς καρύδι μέσα... το μωράκι το πλένεις ςσύ σε κάτι στέρνες.... ΟΥΦ!!!!

 

δεν ξέρω... με φοβίζει και η γέννα αλλά και το τι μπορέι να αντιμετοπίσω στην κάθε περίπτωση ( ιδιωτικόυ/ δημοσίου...)

 

Αυτά , Ευχαριστώ :wink:[/quot

 

ΑΦΡΟΔΙΤΗ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΚΡΗΤΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΗΔΗ ΜΙΑ ΓΕΝΝΑ

ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΜΙΑ ΧΑΡΑ .

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΓΙΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΣΤΡΑΒΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΘΑ ΣΕ ΤΡΕΞΟΥΝ.ΞΕΡΩ ΑΝΑΛΟΓΕΣ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΑΠΟ ΦΙΛΕΣ.

 

ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΕΧΩ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΤΟΝ ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ

ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΜΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΓΕΝΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΝ ΑΥΤΟΣ.

ΜΕ ΠΡΟΣΕΞΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΜΕ ΕΠΕΡΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΗΛ.

ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙ ΠΩΣ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.

 

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΝΑΙ ΤΟ ΠΛΕΝΕΙΣ ΕΣΥ.ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΧΑΡΑ

ΜΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΛΥΝΩ ΝΑ ΤΟ ΤΑΙΣΩ ΝΑ ΤΟ ΑΛΑΞΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ.

 

ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΜΑΖΙ ΜΑΜΑ Η ΠΕΘΕΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΣΕ ΒΟΗΘΟΥΝ , ΣΟΥ ΕΞΗΓΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΠΩΣ ΝΑ ΘΥΛΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΘΕΛΗΣΕΙΣ.

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ :D:D

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα Αφροδίτη! κι εγώ μένω Ηράκλειο και γέννησα στο μητέρα.οι τιμές είναι υψηλές και η αλήθεια είναι ότι σου χρεώνουν τα πάντα!!! ακόμα και τα γάντια που χρησιμοποιεί η γιατρός για να σε εξετάσει.εγώ έμεινα πολύ ευχαριστημένη πάντως.το κόστος εξαρτάται και από το είδος του δωματίου που θα διαλέξεις δεν θα είναι μικρό.εμένα ήταν η πρώτη μου γέννα και ήθελα να είμαι μόνη μου. άσε που ήθελα επισκληρίδειο οπωσδήποτε!!!στα δημόσια νοσοκομεία νομίζω δεν έχουν αναισθησία.θα δεις τα υπέρ και τα κατά και των δυο επιλογών και θα αποφασίσεις.

στείλε μου με πμ αν θέλεις ποιά είναι η γιατρός σου μήπως είχαμε την ίδια.

ΥΓ αυτές τις μέρες θα κανονίσουμε συνάντηση με τα κορίτσια στο Ηράκλειο.αν θες ενημερωσου και θα χαρούμε να σε δούμε από κοντά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα πριν τρία χρόνια περίπου στο Μητέρα. Είχα συζητήσει με τον άντρα μου να είναι πολύ προσεκτικός και να δώσει μόνο σε όποιον με πάει στο δωμάτιο. Τελικά δε θυμάμαι καν αν έδωσε μέσα στον πανικό του. Φυσικά γιαγιάδες και παππούδες είχαν φάει "απαγορευτικό"...,και το ίδιο θα κάνω και στο δεύτερο μωρό. Διαφορά πάντως στη συμπεριφορά δεν είδα καμία. Κι εμένα δε μου αρέσει καθόλου η εκμετάλλευση, και οι νοσοκόμες των μαιευτηρίων το παρακάνουν λίγο. Τώρα όσο για τη μαία, εγώ είχα τη μαία του γιατρού μου και είχε ζητήσει 200 ευρώ. Προτίμησα να δώσω σε αυτή κάτι παραπάνω, ούτως ή άλλως αυτή ζαλίζω στα τηλέφωνα. Βοήθησε και άλλη μία μαία στην τελική φάση, αλλά δεν τη πλήρωσα.

1039919.png

 

1027251.png

Link to comment
Share on other sites

Σοφια μου μην πεσετε σε αυτη τη παγιδα..και εμενα ,η μανα μου και ο ανδρας μου ηρθαν με μεγαλο...πορτοφολι,και αγριες διαθεσεις.. :?

Επεσε χοντρη κουβεντα λιγο πριν μπω μεσα..και ετσι αρκεστηκαν στα 20ε ..εκτος απο 2,3 μαιες που ηταν πανω απο το καφαλι μου συνεχεια..Σκεψου να δινεις 50ρικα σε οποιον παει στη μαμα σου να της λεει ''να σας ζησειιι..."" τι θα σας φυγει πριν το καταλαβετε..Και ερχονται και πολλοι...!!!χχχ!!! :lol::wink::lol::wink::wink:

.png

 

....LOVE IS IN THE AIR...!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Τώρα που τα έχω πρόσφατα λοιπόν, γέννησα πριν ένα μήνα και κάτι στο ΙΑΣΩ. Ήμουν σε 6κλινο και δεν πρόλαβα να κάνω επισκληρίδειο :? οπότε μου βγήκε 1950 το δωμάτιο και μου πήρε και 2500 ο γιατρός :evil:

 

Ένα είναι σίγουρο, ότι αν πείσω τον άντρα μου ποτέ για 3ο θα είναι σε δημόσιο. Εκτός του ότι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη από κανέναν (ούτε γιατρό, ούτε μαιευτήριο) τελικά νομίζω ότι υπάρχουν πολύ καλά δημόσια που υπερέχουν των ιδιωτικών...

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας!

Τώρα που τα έχω πρόσφατα λοιπόν, γέννησα πριν ένα μήνα και κάτι στο ΙΑΣΩ. Ήμουν σε 6κλινο και δεν πρόλαβα να κάνω επισκληρίδειο :? οπότε μου βγήκε 1950 το δωμάτιο και μου πήρε και 2500 ο γιατρός :evil:

 

Ένα είναι σίγουρο, ότι αν πείσω τον άντρα μου ποτέ για 3ο θα είναι σε δημόσιο. Εκτός του ότι δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένη από κανέναν (ούτε γιατρό, ούτε μαιευτήριο) τελικά νομίζω ότι υπάρχουν πολύ καλά δημόσια που υπερέχουν των ιδιωτικών...

 

Να σου ζησει το μωρακι,να ειναι γερο και καλοτυχο και εσεις παντα ευτυχισμενοι!

Οσο για τα χρηματα που εδωσες..... :shock::?:evil: οντως ειναι παρα πολλα(σε σχεση παντα με επαρχια)αλλα ευτυχως πηγαν ολα καλα,ετσι μην το πολυσκεφτεστε,να'στε καλα και την επομενη φορα θα κανετε καλυτερη ερευνα αγορας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω γέννησα το 2006 στη Γενική Κλινική στη Θεσσαλονίκη και έμεινα σε δίκλινο.Έδωσα 1350 στο δωμάτιο και 150 στην αναισθησιολόγο (επισκληρίδιος).

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη βρε κορίτσια:τι γίνετε εκεί στην Αθήνα και οι γιατροί σας εκμεταλεύονται έτσι?Τι πάει να πει "αναλόγως το δωμάτιο θα με πληρώσεις"?Εγώ αν ήμουνα στη θέση σας θα επαναστατούσα και θα ερχόμουν να γεννήσω στη Θεσσαλονίκη,που και πιο ανθρώπινες είναι οι κλινικές και πιο οικονομικοί -έως πολύ οικονομικοί-οι γιατροί....ΑΑΑ και στις μαίες δεν δώσαμε παρά μόνο σε αυτή που ήταν την ώρα που γεννούσα και με βοήθησε πάρα πολύ και ο άντρας μου της έδωσε 50 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Λαθος ενημερωση εχεις για το Γενεσις.ειναι με διαφορα καλυτερο απο το Διαβαλκανικο..

φυσιοθεραπευτρια ειμαι και τα ξερω εκ των εσω..........

Ο αγιος Λουκας βεβαια μολις τελειωσει θα ειναι υποδειγμα κλινικης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα σου πω τι εννοω για να καταλαβεις (ολα ειναι περιπτωσεις κοντινων μου ανθρωπων):

1.εξαρθρωση ποδιου του μωρου την ωρα του τοκετου

Οι γυναικολόγοι συνεργάζονται με διάφορες κλινικές, δεν ειναι όμως υπάληλοι των κλινικών αυτών, οπότε αν δυνεβει κατι τετοιο κατα τη διαρκεια της γεννας σημαίνει οτι λάθος γιατος ειχε επιλεγει από την αρχη της εγκυμοσύνης.

2.το ιδιο μωρο το εβαλαν σε θερμοκοιτιδα χωρις λογο οπως αποδειχτηκε εκ των υστερων και μονο για να παρουν τα λεφτα

3.νεογεννητο που το πηγαιναν ταισμενο στη μαμα του με αποτελεσμα η μαμα να παθει μαστιτιδα μεσα στο νοσοκομειο

4.το ιδιο νεογεννητο το αφησαν να συγκαει (το αποτελεσμα ηταν η λεχωνα αν και με καισαρικη να φυγει στις 4 αντι στις 5 μερες-και μετα απο φασαρια που εκανε ο αντρας της που ειναι γιατρος)

5.μαμα που ανεβαζε συνεχεια πυρετο την ωρα του θηλασμου και καμια μαια δεν ηταν σε θεση να τη βοηθησει ή εστω να ενδιαφερθει για το προβλημα της

5.πολυ ακριβο σε σχεση με την Γενική (την φερνω ως παραδειγμα γιατι μονο αυτη ξερω απο αποψη τιμων)

Η Γενική κλινική και το Γεννεσις ανήκουν στην ιδια επιχείρηση http://www.euromedica.gr/euromedica%20klinikes%20thessalonikis-gr.html . Δεν πιστευω οτι στη μια κλινικη να βάζουν τις καλές νοσοκόμες, στο αλλο τις αχρηστες και να χρεώνουν παραπάνω.

Και κάτι ακόμη βρε κορίτσια:τι γίνετε εκεί στην Αθήνα και οι γιατροί σας εκμεταλεύονται έτσι?Τι πάει να πει "αναλόγως το δωμάτιο θα με πληρώσεις"?Εγώ αν ήμουνα στη θέση σας θα επαναστατούσα και θα ερχόμουν να γεννήσω στη Θεσσαλονίκη,που και πιο ανθρώπινες είναι οι κλινικές

Εγω στην επόμενη γεννα σκεφτομαι να επαναστατησω για τα καλά και να γεννησω σε δημόσιο, στο κατω κατω μας κανουν τεραστιες κρατησειςκαι πρεπει να απαιτουμε αυτα για τα οποια εχουμε πληρωσει.

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμη βρε κορίτσια:τι γίνετε εκεί στην Αθήνα και οι γιατροί σας εκμεταλεύονται έτσι?Τι πάει να πει "αναλόγως το δωμάτιο θα με πληρώσεις"?Εγώ αν ήμουνα στη θέση σας θα επαναστατούσα και θα ερχόμουν να γεννήσω στη Θεσσαλονίκη,που και πιο ανθρώπινες είναι οι κλινικές

 

Δεν ειναι ολοι οι γιατροι το ιδιο!!

η δικια μου ενω ειχα μονοκλινο (σχεδον 5.000) μου ζητησε 1.800 (για φυσικο τοκετο)

και ενω καναμε κατ`επιγουσα καισαρικη δεν ζητησε κατι παραπανω (ασχετα αν της δωσαμε :D:D για ευχαριστω...)

Link to comment
Share on other sites

δεν πηρα τιμοκαταλογο απο το λητω.....θα το κανω ομως....

μου εδωσε ο γιατρος πανω κατω ποσο θα μου στοιχισουν ολα μαζι......

 

τωρα που πλησιαζει ο καιρος πρεπει να το ψαξω περισσοτερο

Link to comment
Share on other sites

ειναι θεμα γυναικολογου η εξαρθρωση η θερμοκοιτιδα και οσα ανεφερες.

οσο για την μαια σε ολες τις κλινικες εργαζονται ανθρωποι και δεν μπορεις για εναν ανθρωπο να κρινεις ολη την κλινικη.

Τι θελεις να σου πω στην γενικη κλινικη που μια νοσηλευτρια εβριζε τις λεχωνες και οσες κοπελες πηγαιναν για εκτρωση?αυτο τι θα κρινει την κλινικη?

Συνολικα χωρις μεμονωμενα περιστατικα το γενεσις ουδε μια σχεση εχει με Διαβαλκανικο και Γενικη.

Μονο ο Αγ.λουκας μπορει να συγκριθει μαζι της με την πρωτη κλινικη να εχει προβαδισμα.

 

τωρα γιατι πολλα περιστατικα εγιναν εκει?Γιατι η αναλιγια ειναι 100 γυναικες επιλεγουν το γενεσις και μια γυναικα καποια αλλη κλινικη....(στατιστικα επισημα)

Link to comment
Share on other sites

Στα πλαισια μιας φιλικης συζητησης απο γυναικα σε γυναικα εγω θα προσθεσω κατι σε αυτα που ειπες demi:αν δεν κριθει μια κλινικη απο τους ανθρωπους της και ποσο μαλλον απο μεμονωμενους-αφου αρκει ενας για να χαλασει τη συνολικη εικονα- τοτε τι μετραει για μια καλη κλινικη?Να εχει κομμωτηριο για τις λεχωνες ή λουξ δωματια που τα χρυσοπληρωνουμε?Κι εγω θα μπορουσα να εχω κακη εμπειρια και μπορει να εχω στη γεννηση του επομενου παιδιου μου,ομως μια κλινικη και γενικα εναν οργανισμο ή μια επιχειρηση τον καθοριζουν οι ανθρωποι και οχι οι πολυτελειες που θεωρω προσωπικα περιττες.Εσυ θεωρεις οτι εκεινες οι λεχωνες που εβρισε η νοσοκομα στη γενικη εχουν καλη εικονα για τη γενικη?Σιγουρα οχι.Καποιες αλλες ομως εχουν γιατι περασαν καλα.Και το συγκεκριμενο θεμα ανοιξε για να πουμε τις εμπειριες μας…

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω απολυτα με αυτο που λες .

πρεπει ολε ςνα λεμε τις εμπειρειες μας για να διαλεξουμε σωστη κλινικη .

Δεν εχω τις μετοχες μου ξερεις στο Γενεσις :lol::lol:

Αλλα να σου πω και κατι αλλο?δεν υπαρχουν και υπερβολικες μανες που νομιζουν οτι επειδη εχουν πληρωσει το χ ποσο πρεπει να εχουν τις μαιες και τις νοσοκομες δουλες τους?

εγω παντα διπλοτσεκαρω τα λεγομενα..σε σχεση με αυτον που μου τα αφηγειτε.

Link to comment
Share on other sites

Μακαρι demi μου τα δημοσια νοσοκομεια να ηταν οπως επρεπε να ηταν και να μην επικρατουσε εκει ενα χαος και να γεννουσαμε εκει γιατι -κακα τα ψεμματα-οσο καλη και τελεια να ειναι μια κλινικη δεν παυει να ειναι επι πληρωμη.Και οσα κι αν εχω,θα προτιμουσα με αυτα τα λεφτα να παω ενα ταξιδι ή να παρω πραγματα για το παιδι μου και οχι να τα δωσω σε μια κλινικη στην οποια θα μεινω 4-5 μερες και θα μου φερονται και σαν να ειμαι αρρωστη (ακομη ενα θεμα που ποναει στην Ελλαδα-η "ασθενοποιηση" της εγκυου και του τοκετου απο γιατρους,νοσοκομεια και κλινικες).Αλλα εχοντας εμπειρια γεννας και παραμονης πριν απο γεννα μεσα σε δημοσιο νοσοκομειο απο καλη μου φιλη,δεν νομιζω οτι εχω τις αντοχες να γεννησω σε δημοσιο και να αντιμετωπισω την εκει υπαρχουσα κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...