Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κοστος εγκυμοσύνης-τοκετου


ilonka19

Recommended Posts

Εγώ πάντως στο τετράκλινο πέρασα μια χαρά, καμία κοπέλα δεν ήταν φορτική ή ενοχλητική, το αντίθετο θα έλεγα, ήταν πολύ καλή παρέα και πρόθυμες να βοηθήσουν στο οτιδήποτε.

Να φανταστείτε το βράδυ που έφευγαν όλοι και μέναμε οι τέσσερις μας τραβούσαμε το παραβάν και στήναμε κουβεντούλα. Πότε κλαίγαμε, πότε ξεκαρδιζόμασταν, τι νας σας πω, εγώ εκείνες τις μέρες τις θυμάμαι με μεγάλη νοσταλγία. Και μάλιστα έχουμε κρατήσει και επαφή με τα κορίτσια.

Αν ξαναπάω στο Ιασώ σίγουρα θα ξαναπάω σε τετράκλινο. Ακόμα και να μην πέσω πάλι σε τόσο καλά άτομα, τέσσερις μέρες είναι, θα κάνω υπομονή γιατί απ'ότι είδα εγώ εκεί μέσα, στο εξάκλινο είναι πολύ στενάχωρα, το δίκλινο δεν τ'αξίζει τα λεφτά του γιατί και το τετράκλινο με το παραβάν είναι σαν δίκλινο και για το μονόκλινο δεν το συζητάω να είμαι τέσσερις μέρες συνέχεια με τη μάνα μου και την πεθερά μου :):)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,2k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Μακαρι evita μου να ειχα την κοινωνικοτητα σου!!! Εγω δε θα το αντεχα να ειμαι με αλλα 3 ατομα που δεν τα ξερω,ποσο μαλλον να κανω και φιλιες και να κρατησω επαφη!!! Χιλιες φορες με τη μαμα μου στο δωματιο παρα να ειμαι αναγκασμενη να μιλαω με τη διπλανη για να φανω ευγενικη,τη στιγμη που το μονο που θα θελω ειναι να με αφησει ησυχη!!! :? Ειναι θεμα ανθρωπου,παιδια.

Link to comment
Share on other sites

Joe, η αλήθεια είναι ότι εμένα αν με βάλεις σε ένα άδειο δωμάτιο θα γίνουμε φίλοι με τα ντουβάρια :) αλλά πιστεύω ότι άσχετα από το πόσο κοινωνική ή όχι είναι η καθεμιά μας, οι ώρες μετά τον τοκετό είναι ευχάριστες μεν αλλά και περίεργες και θέλεις να πεις μια κουβέντα με έναν άνθρωπο που μόλις έχει περάσει μια παρόμοια εμπειρία με τη δική σου.

Ότι και να αποφασίσεις να κάνεις τελικά, αυτό που έχω να σου πω με σιγουριά είναι να προσπαθήσεις να περάσεις καλά στο μαιευτήριο γιατί θα χρειαστείς πολλή ψυχική και σωματική αντοχή για να φροντίδα του ζουζουνιού σου. Με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εδώ θα συμφωνήσω με την joe.κι εγώ είμαι κοινωνική αλλά η φάση αυτη δεν είναι για γνωριμίες.αν έχει κάποιος τα χρήματα είμαι της γνώμης όπως και έκανα άλλωστε μόνος του. άσε που δεν θέλω τη φασαρία των συγγενών των άλλων.δε μου φτάνουν οι δικοί μου...ησυχία και πάλι ησυχια. αμ, το μπάνιο που το πας; καλύτερα να μην το μοιράζομαι.και πάλι εξαρτάται από τον άνθρωπο και οικονομικά τί μπορεί να διαθεσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

Λοιπον, πήγα στο Ιασω και πήρα τιμοκατάλογο...

 

Οπως έγραψε και ο JDP

 

4κλινο-2170

3κλινο-2250

2κλινο-2990

1κλινο-5450

 

όλα αυτά χωρίς λοιπά έξοδα νάρκωσης, υγειονομικό υλικό κλπ που πρέπει να είναι κανένα 1000. (1040 για την ακρίβεια)

 

Ομως

 

Για το 6 κλινο η τιμή 2050 περιλαμβάνει υγ υλικό( συγκεκριμένο)

και εξετάσεις και για καισαρική τομή με επισκληρήδιο η τελική τιμή είναι γύρω στα 2400 (2300 μας είπαν αλλα υπολογίστε και κάτι παραπάνω)

 

Για φυσιολογικό τοκετό το 6κλινομε επισκληρήδιο πρεπει να είναι γυρω στα 2150.

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χωρις ομως να υπολογιζεις την αμοιβη του γιατρου που ειναι λογικα αλλα τοσα.Αρα 6κλινο με καισαρικη και υγειονομικο υλικο μαζι με αμοιβη γιατρου παει γυρω στα 5000. Πωπω βρε παιδια ειναι αρκετα λεφτα!!! Εγω βασικα μετανιωνω που δε διαλεξα Δημοσιο μαιευτηριο γιατι ναι μεν τα μωρακια μας αξιζουν ο,τι καλυτερο αλλα τα ιδιωτικα ειναι σκετη εκμεταλλευση!!! :oops:

Παντως και οσον αφορα τα δημοσια εχω ακουσει οτι αν ο γιατρος δεν παρει το "φακελακι" του σε ξεγενναει ο ειδικευομενος που εχει βαρδια και ο,τι ηθελε προκυψει!!! Αχ να τα ξερανε αυτα οι γιαγιαδες μας που γενναγανε στα χωραφια κατω απο τον ουρανο και με τα κατσικια διπλα να βοσκανε!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε... κι εγώ ήθελα στο Ελενα αλλλά πας όπου είναι ο γιατρός σου που ξέρεις χρόνια και εμπιστευεσαι...

 

Στο δεύτερο πρώτα ο θεός σίγουρα σε δημόσιο!

 

Ναι με την αμοιβή του γιατρού κι εγώ γύρω στο πεντοχίλιαρο το υπολογίζω...τουλάχιστον κανα 2000 θα τα πάρω πίσω από ασφάλιση της δουλειάς μου και ικα....

eNeap2.pngNziDp2.png
Link to comment
Share on other sites

:shock:

Νομιζω πανρως οτι το Ιασω ειναι πιο ακριβο απο το Μητερα.

Εκει σου λενε μια τιμη και εννοειται οτι εχει εχει τα παντα μεσα απο υγειονομικο εξοπλισμο κλπ. εκτος απο κατι ειδικες εξετασεις του μωρου.

Link to comment
Share on other sites

Να σας κάνω μια ερώτηση; Επειδή ντρέπομαι να ρωτήσω τον γιατρό μου, γιατί είναι της σχολής «μην μιλάμε από τώρα για τη γέννα δεν ξέρουμε τι μας ξημερώνει», δεν ξέρω τι θα μου χρεώσει. Είναι κανόνας πως ο γιατρός αμοίβεται με βάσει το δωμάτιο που επιλέγεις;

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευγενια συνηθως οι γιατροι αμοιβονται με βαση το δωματιο που θα ζητησεις. Παντως μην ντρεπεσαι να τον ρωτησεις, καλο ειναι να ξερεις τι θα σε χρεωσει. Πες του οτι τον ρωτας για να κανονισετε απο νωρις σαν οικογενεια τον προϋπολογισμο σας. Δεν ειναι παραλογο αλλωστε...

Link to comment
Share on other sites

ευγενια καλως ηρθες και με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!

οσον αφορα το θεμα της αμοιβης του γιατρου και βεβαια πρεπει να ρωτησεις,γιατι να ντρεπεσαι?παντως ολοι οι γιατροι δεν περνουν τα ιδια.εμενα μου ειχε πει οτι ασχετα σε τι δωματιο θα παω και ασχετα αν θα ειναι καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος 1.200 θα επερνε.αυτο πριν 2.5 χρονια,τωρα δεν τον εχω ρωρησει ακομα,αλλα αν σκεφτουμε οτι ακομα 30 ευρω περνει την επισκεψη μαλλον η ιδια τιμη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

ευγενια καλως ηρθες και με το καλο να γεννηθει το μωρακι σου!

οσον αφορα το θεμα της αμοιβης του γιατρου και βεβαια πρεπει να ρωτησεις,γιατι να ντρεπεσαι?παντως ολοι οι γιατροι δεν περνουν τα ιδια.εμενα μου ειχε πει οτι ασχετα σε τι δωματιο θα παω και ασχετα αν θα ειναι καισαρικη ή φυσιολογικος τοκετος 1.200 θα επερνε.αυτο πριν 2.5 χρονια,τωρα δεν τον εχω ρωρησει ακομα,αλλα αν σκεφτουμε οτι ακομα 30 ευρω περνει την επισκεψη μαλλον η ιδια τιμη ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, πήγα στο Ιασω και πήρα τιμοκατάλογο...

 

Οπως έγραψε και ο JDP

 

4κλινο-2170

3κλινο-2250

2κλινο-2990

1κλινο-5450

 

όλα αυτά χωρίς λοιπά έξοδα νάρκωσης, υγειονομικό υλικό κλπ που πρέπει να είναι κανένα 1000. (1040 για την ακρίβεια)

 

Ομως

 

 

 

Για το 6 κλινο η τιμή 2050 περιλαμβάνει υγ υλικό( συγκεκριμένο)

και εξετάσεις και για καισαρική τομή με επισκληρήδιο η τελική τιμή είναι γύρω στα 2400 (2300 μας είπαν αλλα υπολογίστε και κάτι παραπάνω)

 

Για φυσιολογικό τοκετό το 6κλινομε επισκληρήδιο πρεπει να είναι γυρω στα 2150.

 

αρα το 6 κλινο ειναι φθηνοτερο,εφοσον στις αλλες τιμες προσθετουμε 1000 ευρω ακομη,ετσι δεν ειναι ή δεν καταλαβα καλα?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...