Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

δυστυχως βερα μου δεν ξερω να σου απαντησω.γιατι τοσοαγχος βρε!!!

 

Δεν ξέρω!!!! εχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της κυστικής ίνωσης από αυτά που έχω διαβάσει χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Απλά και μόνο το ότι είναι τόσο συχνή νόσος κι εμείς μπορεί να είμαστε φορείς και να μην το ξέρουμε με έχει αγχώσει αφάνταστα. Και το γεγονός ότι είμαι σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη και το έμαθα τώρα με έχει αγχώσει ακόμα παραπάνω. Γενικώς εγώ συνήθως ό,τι κυκλοφορεί το έχω ... γι' αυτό ανησυχώ ... και στίγμα έχω, και θρομβοφιλία και καρδιακό πρόβλημα και χολολιθίαση ... γι' αυτό και είμαι φοβιτσιάρα .... ό,τι υπάρχει νομίζω ότι θα το έχω!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,1k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν ξέρω!!!! εχω αγχωθεί πολύ με το θέμα της κυστικής ίνωσης από αυτά που έχω διαβάσει χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος. Απλά και μόνο το ότι είναι τόσο συχνή νόσος κι εμείς μπορεί να είμαστε φορείς και να μην το ξέρουμε με έχει αγχώσει αφάνταστα. Και το γεγονός ότι είμαι σε τόσο προχωρημένη εγκυμοσύνη και το έμαθα τώρα με έχει αγχώσει ακόμα παραπάνω. Γενικώς εγώ συνήθως ό,τι κυκλοφορεί το έχω ... γι' αυτό ανησυχώ ... και στίγμα έχω, και θρομβοφιλία και καρδιακό πρόβλημα και χολολιθίαση ... γι' αυτό και είμαι φοβιτσιάρα .... ό,τι υπάρχει νομίζω ότι θα το έχω!

 

Βερούλα μην αγχώνεσαι. Ακόμα και να ισχύει το παράλογο του "ό,τι υπάρχει νομίζω ότι θα το έχω", σκέψου ότι θα πρέπει να το έχει κι ο άντρας σου και πάλι μόνο μία στις τέσσερις να νοσήσει το μωρό. Τίποτα δεν θα συμβεί, κοίτα να απολαμβάνεις την εγκυμοσύνη σου και να προσέχεις το μπεμπάκι, να μην το στενοχωρείς!! Δεν είναι κακό να εξετάζεστε αλλά να μην σκάτε χωρίς λόγο, οκ; Φαντάσου ότι εμένα στην οικογένειά μου κυκλοφορεί το γονίδιο και πάλι δεν ζευγάρωσε ποτέ, μόνο σε μένα έτυχε. Οπότε μην αγχώνεσαι. Καλό υπόλοιπο!

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες όσες συμμετέχουν σε αυτό το θέμα...

 

Ειδικά στη Μαμά Χριστίνα πολλά πολλά μπράβο για όλα όσα έχεις γράψει σε αυτό το forum...πραγματικά το υλικό στο internet για την κ.ι δεν είναι επαρκές...έψαχνα μέρες μέχρι που βρήκα αυτό το θέμα στο forum...Ξέρετε...μέσα από ένα απλό forum μπορεί να έχει ενημερωθεί πολύς κόσμος.

 

Μετά από όλα όσα διάβασα θέλω να βιαστώ να κάνω την εξέταση,είμαι όμως ήδη 11 εβδ και μένω σε νησί που όμως έχει πρόληψη μεσσογειακής στο Νοσοκομείο. Μου είπαν από τη πρόληψη μεσογειακής ότι για κυστική τα στέλνουν στο Λαικό στην Αθήνα(ξέρετε με ρώτησαν γιατί θέλω να την κάνω και τέτοια εφόσον δεν έχω ιστορικό...)Τους πίεσα όμως ότι τα θέλει ο γιατρός μου και κάπως θα με εξυπηρετήσουν. Να βάλω τον άντρα μου να κάνει,να κάνω εγώ ή και οι 2;Είμαι πολύ μπερδεμένη...Τη Δευτέρα πάω για αυχενική και εγώ σκέφτομαι την κ.ι...Πολύ άγχος...

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε κι οι 2. Εγώ στο Λαικό (με πίεση να με βάλουν άμεσα .... ήμουν 17η εβδομάδα) και ο άντρας μου στο Παίδον ... (πληρώσαμε 150ευρώ). Θα βγουν τα αποτελέσματα σε περίπου 3 εβδομάδες.

 

Αλλά προέκυψε να κάνω και αμνιοπαρακέντηση τώρα ... οπότε τι λέτε? Θα βγάλει η αμνιοπαρακέντηση αποτέλεσμα για το αν έχει το παιδί κυστική ... γιατί θα βγει πριν τα αιματολογικά αποτελέσμτα ή πρέπει να τους πω να κρατήσουν το δείγμα για να τους πω ποια μετάλλαξη συγκεκριμένα να κοιτάξουν????

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς, Βέρα, δεν ξέρω να σου απαντήσω, παραείναι ιατρικό αυτό αλλά υποθέτω ότι ανάλυση DNA θα κάνουν και με την αμνιοπαρακέντηση. Θα δεις τι θα γίνει τελικά και θα μας πεις να ξέρουμε.

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες όσες συμμετέχουν σε αυτό το θέμα...

 

Ειδικά στη Μαμά Χριστίνα πολλά πολλά μπράβο για όλα όσα έχεις γράψει σε αυτό το forum...πραγματικά το υλικό στο internet για την κ.ι δεν είναι επαρκές...έψαχνα μέρες μέχρι που βρήκα αυτό το θέμα στο forum...Ξέρετε...μέσα από ένα απλό forum μπορεί να έχει ενημερωθεί πολύς κόσμος.

 

Μετά από όλα όσα διάβασα θέλω να βιαστώ να κάνω την εξέταση,είμαι όμως ήδη 11 εβδ και μένω σε νησί που όμως έχει πρόληψη μεσσογειακής στο Νοσοκομείο. Μου είπαν από τη πρόληψη μεσογειακής ότι για κυστική τα στέλνουν στο Λαικό στην Αθήνα(ξέρετε με ρώτησαν γιατί θέλω να την κάνω και τέτοια εφόσον δεν έχω ιστορικό...)Τους πίεσα όμως ότι τα θέλει ο γιατρός μου και κάπως θα με εξυπηρετήσουν. Να βάλω τον άντρα μου να κάνει,να κάνω εγώ ή και οι 2;Είμαι πολύ μπερδεμένη...Τη Δευτέρα πάω για αυχενική και εγώ σκέφτομαι την κ.ι...Πολύ άγχος...

 

Σ' ευχαριστώ Τίνα, χαίρομαι που ενημερώθηκες έστω κι από τόσο ανεπίσημη πηγή. ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΟΜΩΣ, οι πιθανότητες είναι με το μέρος μας, λίγοι είναι οι άτυχοι.

 

Κορίτσια, αρχίζω και πιστεύω ότι σας κάνω κακό. Δεν έχω πρόθεση να σας τρομοκρατήσω αλλά να σας ενημερώσω. Να κάνετε δλδ την εξέταση στα πλαίσια του προγεννητικού, όχι να αγωνιάτε παραπάνω για αυτή απ' όσο για τις άλλες.

 

Ακόμα καλύτερα θα ήταν να την κάνατε προ εγκυμοσύνης γι΄αυτό παρακινείστε όσες φίλες σας μπορείτε, αυτές δλδ που βρίσκονται σε αναπαραγωγική φάση. Ξέρετε, υπάρχουν γονείς που έχουν ένα ινοκυστικό παιδάκι που τελικά αποφάσισαν σε δεύτερη και τρίτη εγκυμοσύνη να μην εξετάσουν τα έμβρυα και να το ρισκάρουν προκειμένου να μην μπουν σε διαδικασία άμβλωσης, από σεβασμό στο ινοκυστικό τους παιδί, για να μην το "ακυρώσουν" δείχνοντας ότι θέλουν μόνο υγιή παιδιά. Πώς σας φαίνεται αυτή η παράμετρος;

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Απίστευτη αυτή η κοπέλα...!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Να της πεί κανείς συγχαρητήρια είναι πολύ λίγο, δεν έχω λόγια....

 

tina28 εγώ στη θέση σου θα ζητούσα εξετάσεις και για τους δύο.

Ετσι αν χρειαστεί να πας για αμνιοπαρακέντηση θα έχεις το περιθώριο, αν και δεν πρέπει να σε αγχώνει τόσο πολύ όπως σου γραφει παραπάνω και η Χριστίνα.

 

Λοιπόν Βέρα, εγώ είχα κάνει εξέταση τροφοβλάστη στην 11η εβδομάδα. Είναι σαν αμνιοπαρακέντηση αλλά γίνεται νωρίτερα. Είχαν ψάξει τότε το παιδί για κάποιο αριθμό μεταλλάξεων και μου απάντησαν ότι είναι φορέας. Τη δικιά μου μετάλλαξη (είμαι κι εγώ φορέας) την ήξεραν αλλά δεν έψαξαν μόνο αυτή αλλά άλλες 32 αν θυμάμαι καλά.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας ευχαριστω πολύ ρε κορίτσια...

Αυτό που λες Μαμά Χριστίνα σχετικά με τους γονείς που έχουν ήδη ένα πάσχων παιδί και δεν ψάχνουν τα υπόλοιπα πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό. Είναι για παράδειγμα σαν τις περιπτώσεις που σε λένε ότι δεν κάνω παρακέντηση γιατί ό,τι και να έχει το παιδί θα το κρατήσω...Νομίζω ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτά τα πράγματα...Είναι καθαρά θέμα φιλοσοφίας ως προς τη ζωή ως προς τα πάντα...Δε νομίζω ότι μπορεί να κατηγορήσει κανείς ούτε αυτόν που το ψάχνει θέλοντας να φέρει στον κόσμο υγιή παιδιά αλλά ούτε και αυτόν που τα δέχεται ως έχουν.Στο πολύ στενό οικογενειακό περιβάλλον έχω μια περίπτωση αυτισμού πάθηση που έχω ζήσει από κοντά και γνωρίζω πόσο δύσκολη είναι γιατί ουσιαστικά δίνεις και δεν παίρνεις την ανταπόκριση που παίρνεις από ένα φυσιολογικό παιδί... Δε νομίζω όμως ότι η μάνα του συγκεκριμένου παιδιού θα μπορούσε να φανταστεί τη ζωή της χωρίς αυτό το παιδί...ούτε θα μπορούσα να φανταστώ αυτό το παιδί να είναι πιο ευτυχισμένο....Το ότι ο κάθε άνθρωπος το βλέπει διαφορετικά είναι αυτό που μας κάνει ιδιαίτερους,και ξεχωριστούς....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα ενημερώσω όλες τις φίλες μου που δεν έχουν παιδιά ακόμα...γιατί πραγματικά πιστεύω ότι ελάχιστοι γνωρίζουν για αυτή την εξέταση, οπότε δεν κάνεις κακό σε κανέναν Μαμά Χριστίνα μην ανησυχείς :-)

 

Εμένα με έβαλε σε σκέψεις ο γυναικολόγος που μου είπε να κάνουμε το ΔΦ 508 και έτσι το έψαξα...Σιγά μην κάνω μόνο αυτό όμως...

Είναι αλήθεια ότι στο Λαικό βρίσκουν το 75% των μεταλλάξεων ενώ στο Παίδων Αγ. Σοφία το 90-95 %;Στα ιδιωτικά κέντρα τί γίνεται;Από το νοσοκομείο στο νησί που είμαι μου είπαν ότι τα στέλνουν Λαϊκό, βέβαια έχω και την επιλογή του ιδιωτικού μικροβιολογικού(πάλι τα στέλνουν Αθήνα σε κάποιο ιδιωτικό κέντρο) αλλά πώς θα ξέρω πόσο πλήρης θα είναι η εξέταση;

Link to comment
Share on other sites

Το μεγαλύτερο ποσοστό ελέγχεται στο Χωραίμειο που είναι στο Αγ Σοφία. Είναι αν δεν κάνω λάθος 90% και κοστίζει 150?/άτομο. Μπορείς να παρεις εκεί τηλ και να ζητήσεις πληροφορίες. Θα βρείς το νούμερο παραπάνω.

WGVKp2.png<a COGYp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αλλά προέκυψε να κάνω και αμνιοπαρακέντηση τώρα ... οπότε τι λέτε? Θα βγάλει η αμνιοπαρακέντηση αποτέλεσμα για το αν έχει το παιδί κυστική ... γιατί θα βγει πριν τα αιματολογικά αποτελέσμτα ή πρέπει να τους πω να κρατήσουν το δείγμα για να τους πω ποια μετάλλαξη συγκεκριμένα να κοιτάξουν????

 

Στην αμνιο ελεγχουν το πιο γνωστο γονιδιο της κ.ι. και δεν κανουν ενδελεχη ελεγχο οπως κανουν με την εξεταση της κ.ι.

Και εγω ειχα κανει αμνιο αλλα μετα μας ειχαν ζητησει δειγμα αιματος απο τους γονεις + παιδιου για εξεταση της κ.ι.

 

 

"Ακόμα καλύτερα θα ήταν να την κάνατε προ εγκυμοσύνης γι΄αυτό παρακινείστε όσες φίλες σας μπορείτε, αυτές δλδ που βρίσκονται σε αναπαραγωγική φάση. Ξέρετε, υπάρχουν γονείς που έχουν ένα ινοκυστικό παιδάκι που τελικά αποφάσισαν σε δεύτερη και τρίτη εγκυμοσύνη να μην εξετάσουν τα έμβρυα και να το ρισκάρουν προκειμένου να μην μπουν σε διαδικασία άμβλωσης, από σεβασμό στο ινοκυστικό τους παιδί, για να μην το "ακυρώσουν" δείχνοντας ότι θέλουν μόνο υγιή παιδιά. Πώς σας φαίνεται αυτή η παράμετρος; "

 

Τι να πω για αυτους τους γονεις? Το συνωνυμο της λεξης γονιος ειναι αυτοι οι γονεις.

Animation3-6.gif

"Some only dream of Angels, I held three in my arms"

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα μόλις έμαθα για αυτή την ασθένεια!

Κατ' αρχήν να ευχηθώ καλή δύναμη στις μαμάδες που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και ότι καλύτερο από δω και στο εξής.

Μου σύστησε ο γιατρός μου να κάνω αυτή την εξέταση προχθές και σήμερα που πήγα μια βόλτα από το ταμείο, μου είπαν ότι η συγκεκριμένη εξέταση δεν καλύπτεται. Πήρα τηλέφωνο τη βιοιατρική (που παρεμπίπτοντος δεν εμπιστεύομαι με τίποτα για μια τόσο σοβαρή εξέταση) και μου έδωσαν κόστος εξέτασης €220 και χρόνο αναμονής αποτελεσμάτων 10-15 ημέρες. Διάβασα εδώ ότι το καλύτερο είναι να γίνει στο Λαϊκό αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω να περιμένω τόσο πολύ για το ραντεβού. Είχα κάνει πριν μερικά χρόνια το τεστ στίγματος μεσογειακής αναιμίας και υπάρχει πολύ μεγάλη αναμονή από όσο θυμάμαι. Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω όσα μου ζητήσουν αρκεί να ξέρω ότι τα αποτελέσματα που θα πάρω στα χέρια μου είναι αξιόπιστα. Έχετε να προτείνετε κάποιο πολύ εξειδικευμένο κέντρο οπουδήποτε στο Λεκανοπέδιο Αττικής?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια τώρα μόλις έμαθα για αυτή την ασθένεια!

Κατ' αρχήν να ευχηθώ καλή δύναμη στις μαμάδες που αντιμετωπίζουν το πρόβλημα και ότι καλύτερο από δω και στο εξής.

Μου σύστησε ο γιατρός μου να κάνω αυτή την εξέταση προχθές και σήμερα που πήγα μια βόλτα από το ταμείο, μου είπαν ότι η συγκεκριμένη εξέταση δεν καλύπτεται. Πήρα τηλέφωνο τη βιοιατρική (που παρεμπίπτοντος δεν εμπιστεύομαι με τίποτα για μια τόσο σοβαρή εξέταση) και μου έδωσαν κόστος εξέτασης €220 και χρόνο αναμονής αποτελεσμάτων 10-15 ημέρες. Διάβασα εδώ ότι το καλύτερο είναι να γίνει στο Λαϊκό αλλά δεν μπορώ να ρισκάρω να περιμένω τόσο πολύ για το ραντεβού. Είχα κάνει πριν μερικά χρόνια το τεστ στίγματος μεσογειακής αναιμίας και υπάρχει πολύ μεγάλη αναμονή από όσο θυμάμαι. Δεν έχω πρόβλημα να πληρώσω όσα μου ζητήσουν αρκεί να ξέρω ότι τα αποτελέσματα που θα πάρω στα χέρια μου είναι αξιόπιστα. Έχετε να προτείνετε κάποιο πολύ εξειδικευμένο κέντρο οπουδήποτε στο Λεκανοπέδιο Αττικής?

 

Γιατί να μην πας στο λαϊκό ... σε ποια εβδομάδα είσαι? Μετά από 2 μήνες περίπου θα σου κλείσουν ... Τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 3 εβδομάδες και είναι δωρεάν ... καλύπτει 75% των μεταλλάξεων.

 

Μετά υπάρχει το genomedica στον Πειραιά. Καλύπτει κι αυτό το 75% και κάνει 120ευρώ (ή 150 ... αλλά νομίζω 120) και τα αποτελέσματα βγαίνουν πιο γρήγορα νομίζω από τα άλλα. Αν δεν κάνω λάθος σε 5εργάσιμες.

 

Τέλος υπάρχει και το Παίδον (στο Χωρέμειο). Βρίσκεις σχετικά άμεσα ραντεβού. Σε καλύπτει στο 90% των μεταλλάξεων. Κάνουν 4 εβδομάδες τα αποτελέσματα να βγουν και κοστίζει 150ευρώ. Αυτά! Ελπίζω να βοήθησα. Πρόσφατα την έκανα κι εγώ κι ο άντρας μου.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 9η. Θα προσπαθήσω να κλείσω στο Λαϊκό για τον άντρα μου αλλά επειδή έχω αγχωθεί θέλω να έχω αποτελέσματα πιο γρήγορα (για τον εαυτό μου τουλάχιστον). Το πιο αξιόπιστο είναι αυτό στο νοσοκομείο Παίδων? Ακόμα πιο αξιόπιστο και από το Λαϊκό?

Αυτό που με έχει εκνευρίσει αφάνταστα είναι ότι ο προηγούμενος γυναικολόγος παρόλο που του είχα πει πριν χρόνια ότι δεν θέλω άμεσα να κάνω παιδί και ότι έχω άπειρο χρόνο μπροστά μου να κάνω εξετάσεις χωρίς άγχος, εκείνος με έστειλε για ερυθρά, τοξόπλασμα και μια άλλη που δεν θυμάμαι τώρα. Μου είπε επίσης ότι πρέπει να εξεταστούμε για στίγμα στο Λαϊκό που είναι και το πιο αξιόπιστο και ενώ με έβαλε στη διαδικασία να περιμένω τόσο καιρό για ραντεβού δεν με ενημέρωσε τουλάχιστον να κάνω και αυτή την εξέταση προληπτικά τότε που είχα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σωστό τηλέφωνο για το ΧΩΡΕΜΕΙΟ είναι το 2107467468 και μόλις έκλεισα ραντεβού. Τα αποτελέσματα θα τα έχω όταν θα είμαι 14 εβδομάδων. Δηλ. θα έχω κάνει ήδη αυχενική και papp-A. Μήπως είναι λίγο αργά και θα πρέπει να κοιτάξω να την κάνω και αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Είμαι 9η. Θα προσπαθήσω να κλείσω στο Λαϊκό για τον άντρα μου αλλά επειδή έχω αγχωθεί θέλω να έχω αποτελέσματα πιο γρήγορα (για τον εαυτό μου τουλάχιστον). Το πιο αξιόπιστο είναι αυτό στο νοσοκομείο Παίδων? Ακόμα πιο αξιόπιστο και από το Λαϊκό?

Αυτό που με έχει εκνευρίσει αφάνταστα είναι ότι ο προηγούμενος γυναικολόγος παρόλο που του είχα πει πριν χρόνια ότι δεν θέλω άμεσα να κάνω παιδί και ότι έχω άπειρο χρόνο μπροστά μου να κάνω εξετάσεις χωρίς άγχος, εκείνος με έστειλε για ερυθρά, τοξόπλασμα και μια άλλη που δεν θυμάμαι τώρα. Μου είπε επίσης ότι πρέπει να εξεταστούμε για στίγμα στο Λαϊκό που είναι και το πιο αξιόπιστο και ενώ με έβαλε στη διαδικασία να περιμένω τόσο καιρό για ραντεβού δεν με ενημέρωσε τουλάχιστον να κάνω και αυτή την εξέταση προληπτικά τότε που είχα χρόνο.

 

Εντάξει ... μην τα βάζεις με το γυναικολόγο σου. Κι εμένα δε με έβαλε να την κάνω κι έχω αλλάξει 3 γυναικολόγους. 2 στην προηγούμενη κι αυτόν που έχω σε αυτή. ΚΑΝΕΙΣ δε μου είπε (δεν την έκανα στην πρώτη εγκυμοσύνη) και ούτε τώρα αυτός μου είπε να το κάνω... μία φίλη μου μου το είπε και το έκανα. Και το έκανα τώρα ... πριν μία εβδομάδα (στην 18η!). Καμιάς φίλης μου (εκτός από αυτή που μου το είπε) δεν της το είχε πει ο γυναικολόγος. Καμία που ξέρω και έχει γεννήσει ή είναι να γεννήσει δεν το έχει κάνει. Δε χρειάζεται να αγχώνεσαι τόσο. Γιατί? Έχεις κάποιο ιστορικό, κάποια ένδειξη? Καλό είναι που το κάνεις αλλά μη δώσεις λεφτά ... κλείσε στο Λαϊκό ... έχεις χρόνο.

 

Το Παίδον δεν είναι πιο αξιόπιστο αλλά εξετάζει περισσότερες μεταλλάξεις του γονιδίου. Το 90% των μεταλλάξεων καλύπτει όταν το Λαϊκό καλύπτει το 75%.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το σωστό τηλέφωνο για το ΧΩΡΕΜΕΙΟ είναι το 2107467468 και μόλις έκλεισα ραντεβού. Τα αποτελέσματα θα τα έχω όταν θα είμαι 14 εβδομάδων. Δηλ. θα έχω κάνει ήδη αυχενική και papp-A. Μήπως είναι λίγο αργά και θα πρέπει να κοιτάξω να την κάνω και αλλού?

 

Βρε κοριτσάκι μου ηρέμησε!!! 14η εβδομάδα είναι τέλεια. Έτσι κι αλλιώς αν βρεθεί ότι κάτι υπάρχει και σ' εσένα και στον άντρα σου θα χρειαστεί να κάνεις αμνιοπαρακέντηση. Αυτή γίνεται μετά τη 16η εβδομάδα... ηρέμησε!!!!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιστορικό αλλά δεν είναι καλύτερα να ξέρω ακόμα και αν υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα? Τα βάζω με το γιατρό γιατί μου τον είχαν συστήσει ως σούπερ γιατρό και επιστήμονα και μάλιστα ως ιδιαίτερα προσεκτικό. Θεωρώ ότι με αυτή του τη στάση τα διέψευσε όλα αυτά. Δεν είναι λογικό να τον παρακαλάει μια ασθενής να της προτείνει ένα πλήρες πακέτο προγεννητικού ανεξαρτήτου κόστους και εκείνος να δίνει μόνο 4 εξετάσεις! Στο 2010 ζούμε και όχι στην εποχή των μαμάδων μας!!!

Όπως καταλάβατε είμαι ιδιαίτερα αγχώδης αλλά τι να κάνουμε? Ετσι γεννήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιστορικό αλλά δεν είναι καλύτερα να ξέρω ακόμα και αν υπάρχει έστω και μια μικρή πιθανότητα. Τα βάζω με το γιατρό γιατί μου τον είχαν συστήσει ως σούπερ γιατρό και επιστήμονα και μάλιστα ως ιδιαίτερα προσεκτικό. Θεωρώ ότι με αυτή του τη στάση τα διέψευσε όλα αυτά. Δεν είναι λογικό να τον παρακαλάει μια ασθενής να της προτείνει ένα πλήρες πακέτο προγεννητικού ανεξαρτήτου κόστους και εκείνος να δίνει μόνο 4 εξετάσεις! Στο 2010 ζούμε και όχι στην εποχή των μαμάδων μας!!!

 

Καλά κάνεις και το ψάχνεις απλά σου λέω ότι οι περισσότεροι γιατροί δεν τη συστήνουν. Δε λέω ότι είναι σωστό απλά έτσι γίνεται. Να φανταστείς και στο Λαϊκό που πήγα μου είπαν ότι οι πιθανότητες είναι πολύ μικρές και ότι γενικά δεν υπάρχει τόσος λόγος να αγχώνομαι τόσο κι ότι δεν το προτείνονυ συνήθως να γίνεται αν δεν υπάρχει ιστορικό.

 

Και η αδερφή μου είχε πολύ γνωστό γιατρό (το Δασκαλάκη) και δεν της πρότεινε να την κάνει και ο Χασιάκος επίσης που τον είχαν συνάδελφοι δεν τους είχε πει να την κάνουν ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολύ ρε κορίτσια...

Αυτό που λες Μαμά Χριστίνα σχετικά με τους γονείς που έχουν ήδη ένα πάσχων παιδί και δεν ψάχνουν τα υπόλοιπα πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό. Είναι για παράδειγμα σαν τις περιπτώσεις που σε λένε ότι δεν κάνω παρακέντηση γιατί ό,τι και να έχει το παιδί θα το κρατήσω...Νομίζω ότι δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτά τα πράγματα...Είναι καθαρά θέμα φιλοσοφίας ως προς τη ζωή ως προς τα πάντα...Δε νομίζω ότι μπορεί να κατηγορήσει κανείς ούτε αυτόν που το ψάχνει θέλοντας να φέρει στον κόσμο υγιή παιδιά αλλά ούτε και αυτόν που τα δέχεται ως έχουν.Στο πολύ στενό οικογενειακό περιβάλλον έχω μια περίπτωση αυτισμού πάθηση που έχω ζήσει από κοντά και γνωρίζω πόσο δύσκολη είναι γιατί ουσιαστικά δίνεις και δεν παίρνεις την ανταπόκριση που παίρνεις από ένα φυσιολογικό παιδί... Δε νομίζω όμως ότι η μάνα του συγκεκριμένου παιδιού θα μπορούσε να φανταστεί τη ζωή της χωρίς αυτό το παιδί...ούτε θα μπορούσα να φανταστώ αυτό το παιδί να είναι πιο ευτυχισμένο....Το ότι ο κάθε άνθρωπος το βλέπει διαφορετικά είναι αυτό που μας κάνει ιδιαίτερους,και ξεχωριστούς....

 

 

Φάνηκε σαν εγώ να διαφωνώ με αυτούς τους γονείς; Ή να τους κατηγορώ; Ελπίζω πως όχι. Απλά το έθεσα ως θέμα, να δω τι σκέφτεστε γιατί το έχω συζητήσει με πολλούς και οι γνώμες μοιράζονται.

 

Προσωπικά, εννοείται ότι δε φαντάζομαι τη ζωή μου χωρίς το παιδί μου και γι' αυτό είμαι και λίγο τρομοκρατημένη στην ιδέα να ξαναμείνω έγκυος -ενώ τόσο θα το ήθελα-. Αν τυχόν το έμβρυο νοσεί, μετά θα πρέπει να μπω σε διαδικασία επιλογής. Αν προχωρήσω σε διακοπή θα είναι σαν να θεωρώ ότι ο Στέλιος είναι λίγο "σκάρτος". Αν το κρατήσω, καταδικάζω το μωρό να έρθει στον κόσμο με πολύ εύθραυστη υγεία. Το έχω σκεφτεί άπειρες ώρες. Κι έχω καταλήξει ότι μάλλον θα διέκοπτα γιατί δεν αντέχω να πάρω τέτοια ευθύνη για το ίδιο μου το παιδί. Η Κυστική Ίνωση δεν είναι απλά μια επίσκεψη κάθε 2 μήνες στον γιατρό. Πρόκειται για θανατηφόρα νόσο κι αυτό που λένε για προσδόκιμο ζωής στα 35 δεν ισχύει για όλους, κάποιοι θα φτάσουν εκεί, κάποιοι θα φύγουν νωρίτερα, κάποιοι πολύ νωρίτερα. Δεν ξέρω τι θα γίνει με τη νόσο σε 5 ή 10 χρόνια αλλά προς το παρόν δεν είναι παίξε-γέλασε. Οπότε νομίζω ότι θα διέκοπτα με την ελπίδα να με συγχωρούσε το παιδί μου κάποτε. Διότι για να πω και την αλήθεια, αυτά που περνάω εγώ δεν είναι τίποτα μπροστά σε αυτά που περνάει το ίδιο. Άλλο να κάθεσαι στο νοσοκομείο δίπλα στο μωρό σου κι άλλο να είσαι το μωρό με την πεταλούδα καρφωμένη στο λαιμό γιατί αλλού δεν έβρισκαν φλέβα. Μπορεί εγώ να θεωρώ ότι το χειρότερο πράγμα στον κόσμο είναι να παιδευεται το παιδί μου αλλά το ίδιο είναι αυτό που την πληρώνει τελικά. Έτσι το βλέπω εγώ, θέλει κότσια να φέρεις άρρωστο παιδί στον κόσμο εις γνώση σου κι εγώ δεν τα διαθέτω. Άλλο να έρθει μια αναποδιά όπως π.χ. έγινε με την παράλυση στο χέρι του Στέλιου. Αυτό αλλιώς το αντιμετωπίζεις, κλαις, χτυπιέσαι αλλά δεν γνωρίζεις κιόλας ότι εσύ έκανες την επιλογή. Ουφ, δύσκολα πράγματα...

eaZQp3.png KHFyp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...