Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οφέλη "παρατεταμένου" θηλασμού


Recommended Posts

Σουπερ ο θυρεοειδής τα τελευταία 3 εξάμηνα (αμέσως μετά τον τοκετό είχα λιγο υπο αλλά μετά ρυθμίστηκε) παίρνω Τ4 50 κάθε μέρα εκτός Κυριακής και είπαμε με τον ενδοκρινολόγο όταν και εφόσον τελειώσουμε θηλασμό να κάνω μια δοκιμή χωρίς (τώρα δεν είμαστε για πειράματα μιας και είναι όλα οκ )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 447
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το ασβεστιο με τι εξεταση φαινεται?

θελω κι εγω να το ελεγξω, δεν παιρνω κι εγω κανενα συμπληρωμα.

 

πολυ ενδιαφερον παντως, το εχει γραψει αρκετες φορες η Αγλαια..

 

 

 

Στις γενικες αιματος που σου γραφει ο παθολογος,θα πεις να σου γραψει και για το ασβεστιο γιατι καμια φορα δεν το συμπεριλαμβανουν στο πακετο των εξετασεων.

 

 

Το εχει γραψει παρα πολλες φορες η αγλαια και οπως βλεπεις και απο τα γραφομενα των παραπανω κοριτσιων,εχει δικιο :D.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σουπερ ο θυρεοειδής τα τελευταία 3 εξάμηνα (αμέσως μετά τον τοκετό είχα λιγο υπο αλλά μετά ρυθμίστηκε) παίρνω Τ4 50 κάθε μέρα εκτός Κυριακής και είπαμε με τον ενδοκρινολόγο όταν και εφόσον τελειώσουμε θηλασμό να κάνω μια δοκιμή χωρίς (τώρα δεν είμαστε για πειράματα μιας και είναι όλα οκ )

κάθε φορά που πάω στην ενδοκρινολόγο κοιτάζει το φάκελο μου και όπως τον διαβάζει λέει "θηλασμός.... το διέκοψες, εεεε;" Νιώθω σαν "θαύμα της φύσης":lol: κάθε φορά.

Και φυσικά απορρούσε που ο γυναικολόγος δεν μου είχε δώσει ασβέστιο

Link to comment
Share on other sites

Κριστινα εγω υποψιαζομαι οτι το ιατρικο "θαυμα" που μου συνεβη και εξαφανιστηκαν τα οζιδια απο τον θυρεοειδη μου, μαλλον οφειλεται στην ορμονικη ωφελεια του θηλασμου και στην αποτοξινωση που κανει στον οργανισμο της γυναικας η διαδικασια θηλασμου (αυτο υποστηριζει τουλαχιστον ο αιρετικος Παπαγιαννοπουλος).

 

Θαυμα, θαυμα!!!:P

 

Χμμμ... Στην περίπτωσή μου έγινε το αντίθετο... Όχι μόνο έπαθα θυρεοειδίτιδα λοχείας αλλά από τότε που θεραπεύτηκα και μετά αυξήθηκαν τα οζίδιο σε όγκο σε σημείο να με ενοχλούν καμια φορά στην κατάποση...Φυσικά και είχε σχέση μετις ορμόνες όλο αυτό και δε θα έλεγε κανείς πως ο θηλασμός ωφέλησε το θυρεοειδή μου αλλά ούτε πάλι πως ο θηλασμός είχε σχέση με τη διαταρραχή (θηλάζουμε αισίως 22 μήνες και το πρόβλημα παρουσιάστηκε στους 9 μήνες)

GJMap2.png
Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που πάω στην ενδοκρινολόγο κοιτάζει το φάκελο μου και όπως τον διαβάζει λέει "θηλασμός.... το διέκοψες, εεεε;" Νιώθω σαν "θαύμα της φύσης":lol: κάθε φορά.

Και φυσικά απορρούσε που ο γυναικολόγος δεν μου είχε δώσει ασβέστιο

 

ναι κάτι κουλά άρχισε να μου λεει και η προηγούμενη ενδοκρινολόγος μου για αυτό έφαγε κόκκινη κάρτα και πήγαμε αλλού που αν μη τι άλλο δεν πρόκειτε να ακούσω βλακείες για το θηλασμό και τι γνωστή ατάκα "μην μου πεις ότι θηλάζεις ακόμα" "καλά ρε συ ακόμα" "θα πάθεις οστεοπόρωση"κλπ κλπ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΑΡΟΥΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΝΟΧΟΠΟΙΕΙΤΑΙ Ο ΘΗΛΑΣΜΟΣ?

Γειά χαρά σε όλες!

Έχω πολύ καιρό να γράψω αλλά σας διαβάζω πολύ συχνά.

Το κοριτσάκι μου κλείνει 12 μηνών σε 3 μέρες και εξακολουθούμε να έχουμε πρόβλημα βάρους. Από νεογέννητο βρισκόταν στην πιο χαμηλή καμπύλη βάρους και συνεχίζει έτσι. Συνήθως βάζει περίπου 150-200γρ το μήνα. Βρισκόμασται οριακά στη χαμηλότερη καμπύλη βάρους και η παιδίατρος φοβάται μήπως πέσει κάτω από τις καμπύλες και αναγκαστούμε να υποβάλουμε το παιδί σε βασανιστηκές και ίσως αχρείαστες εξετάσεις. Μου έχει προτίνει από καιρό, χωρίς να είναι καθόλου πιεστηκή, να δώσω συμπλήρωμα ξένου γάλακτος και να εισάξω ένα γεύμα από έτοιμες κρέμες εμπορίου (πχ φαρίν λακτέ). Δεν έχω κάνει τίποτα από αυτά. Προβληματίζομαι όμως μήπως δε βοηθώ τη σωστή ανάπτυξη του παιδιού με το διατροφικό πρόγραμμα που εφαρμόζω. Η παιδίατρος λέει ότι ο θηλασμός δεν προσφερει πλέον τίποτα στο παιδί και ότι με τις φρέσκες φρουτόκρεμες και χορτόσουπες πολύ λίγο βάρος παίρνει. Γενικά αυτή η διατροφή δε προσφέρεται για την σωστή ανάπτυξη σε αυτή την ηλικία και κυρίως για το δικό μου παιδί που έχει λίγο βάρος.

Το καθημερινό μας διαιτροφικό πρόγραμμα έχει ως εξής

Θηλασμός (10 λεπτά)

Φρουτόκρεμα (2-3 φρέσκα φρούτα εποχής)

Κρεατοχορτόσουπα ή ψαρόσουπα ή όσπρια (περίπου 300ml)

Γιαούρτι (100γρ)

Θηλασμός (7 λεπτά)

Θηλασμός (5-7 λεπτά)

Στο θηλασμό εφαρμόζουμε ελεύθερο πρόγραμμα τα απογεύματα που βρίσκομαι στο σπίτι. Φροντίζω κάθε μια ώρα να τις προσφέρω το στήθος αλλά η μικρή το αρνιέται επίμονα. Συνήθως κάνει το πρόγραμμα που φαίνεται πιο πάνω. Γενικά έχει μπει πολύ ευκολά στα στερεά και τα δέχεται με ενθουσιασμό. Αντιθέτως με το θηλασμό δεν δείχνει ποτέ τόσο ενθουσιασμένη. Είναι φορές που αναγκάζομαι να την πιέσω για να θηλάσει έστω και λίγο. Σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα γεύμα στερεών στο πρόγραμμα αλλά φοβάμαι μήπως μειώσει εντελώς τους 2 απογευματινούς θηλασμούς που κάνει συνήθως και αναγκαστώ να αποθηλάσω (πράγμα που δε θέλω).

Τί εισηγήστε? Είναι καμοιά μαμά που έχει περάσει τα ίδια?

Αγλαία αν μας διαβάζεις θα ήθελα πολύ την άποψή σου. Αν χρειάζεται μπορώ να σου στήλω τις ζυγίσεις μας. Ισχύει για οποιαδήποτε έμπειρη μαμά που μπορεί να βοηθήσει.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ας θεωρησουμε δεδομενο οτι ολα τα παιδια δεν ειναι θηρια και υπαρχουν και αδυνατα παιδια, πιο μπιμπελο, οπως λεει και ο αντρας μου.

 

Δεν ξερω που το εχουμε βρει γραμμενο οτι ολα τα μωρα πρεπει να ειναι χοντρομπαλουδικα για να θεωρουνται υγιη και φυσιολογικα.

 

Με την εξαρση μαλιστα του παιδικου διαβητη, της παιδικης παχυσαρκιας και χοληστερινης (για ολα αυτα ευθεως εχουν ενοχοποιηθει οι ετοιμες κρεμες εμποριου και μαλιστα απο τους αμερικανους που καποτε τις εκθειαζαν και τωρα τραβανε τα μαλλια τους και προτεινουν μονο θηλασμο) οχι μονο δεν ειναι το ζητουμενο να ειναι ενα μωρο παχουλο, αλλα στα νεα βιβλιαρια υγειας υπαρχουν καμπυλες δεικτη μαζας σωματος για να ελεγχουν οι μαμαδες και οι παιδιατροι μηπως το μωρο ειναι παχυ.

Και αυτο γιατι οπως εχει πλεον εξακριβωθει, τα λιποκυτταρα δημιουργουνται τα 3 πρωτα χρονια ζωης του παιδιου αι μετα βασανιζεται απο αυτα μια ζωη.

 

Στο θεμα σου τωρα.

Αφου το μωρο σου γεννηθηκε σε μια καμπυλη βαρους (τη χαμηλοτερη) αυτη ειναι και το φυσιολογικο να ακολουθει.

Να μου ελεγες οτι γεννηθηκε στη μεσαια και εχει πεσει στη χαμηλοτερη, να καταλαβω την ανησυχια.

 

Τωρα, οχι, δεν την καταλαβαινω.

Η μονη που σου δημιουργει ανησυχια ειναι η παιδιατρος με τις απαραδεκτες συμβουλες της περι χορηγησης ετοιμων κρεμων εμποριου, γιατι τα φρεσκα φρουτα, το κρεας και τα λαχανικα "δεν κανουν τιποτα"...:confused:

 

Ντροπη της μονο και μονο γι αυτο.

Ασε το θηλασμο. Μονο και μονο γι αυτο που σου ειπε οτι τα φρεσκα φρουτα και το καλομαγειρεμενο φαγακι ειναι αχρηστα και πρεπει το παιδι σου να φαει φαριν λακτε, για εμενα η γυναικα ειναι εγκληματιας, χωρις δευτερη κουβεντα.

 

Δε θα ξεχασω τον παιδιατρο μας, ο οποιος στο πρωτο μου παιδι μου τονισε "φρεσκα φρουτα, ο,τι ειναι εποχης". Αφου λοιπον μου το ειπε καμμια δεκαρια φορες, δεν αντεξα και του λεω "το καταλαβα καλε γιατι επιμενετε? χαζη ειμαι?" Οχι μου λεει, αλλα εχω βαρεθει με ολες τις αχρηστες που αντι να λιωσουν 2 φρουτα για το μωρο τους, ετοιμαζουν τις ετοιμες φρουτοκρεμες σκονη και ολες τις σχετικες αηδιες, λες και ειναι τοσο busy με τη σχαση του ατομου, που ουτε αυτο δεν μπορουν για το παιδι τους:P

 

Η ατακα του προς απαντηση της.

 

Οι περιττες εξετασεις που σε απειλει οτι θα υποβαλει το παιδι, αληθεια ποιες ειναι?

Αν του κανει δηλαδη μια γενικη αιματος, σιδηρο, γενικη ουρων κλπ που κανουν ενα καρο παιδακια με τη συμπληρωση του πρωτου ετους, που ειναι το τρομερο?

 

Ειναι δηλαδη πιο καλο να κοψεις το θηλασμο, που μεχρι και οι πετρες πια γνωριζουν τα οφελη του, που θωρακιζει οσο τιποτα αλλο τον οργανισμο του παιδιου σου, να κοψεις τα φρεσκα φρουτα και το καλομαγειρεμενο φαγακι και να το ριξεις στις κρεμες????

 

Ενα θα σου πω. Στην αμερικη που εκει ειχαν φουντωσει ολα αυτα (ετοιμαγαλατα, ετοιμες τροφες, σκονοκρεμες) και η βιομηχανια και τα συμφεροντα ειναι τεραστια και η αμερ. παιδιατρικη ακαδημια και η ακαδημια οικογ. γιατρων ουρλιαζουν πλεον στις μητερες να θηλαζουν τα παιδια τους τουλαχιστον 2 χρονια και να μην τους δινουν τιποτα ετοιμο.

 

Εγω λοιπον θα ελεγα να συνεχισεις την ωραιοτατη διατροφη που κανεις στο παιδι σου, να κανεις τις παραπανω εξετασεις (πολλοι τις προτεινουν και ως υποχρεωτικες πια χωρις καμμια ενδειξη), ετσι για να σου φυγει η ιδεα και να αφησεις το παιδακι (που βαζω και στοιχημα οτι ειναι μια χαρα) να ακολουθησει το σωματοτυπο του και οχι αυτον που θα ηθελε η επικινδυνη παιδιατρος σου.

 

Α, και να αλλαξεις και παιδιατρο μαλλον:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

@ Ειρήνη Χριστοφορου:

Η γενική εικόνα της κόρης σου πώς είναι; Αρρωσταίνει συχνά, έχει όρεξη κτλ.;

Το οριακό βάρος καθαυτό δεν είναι πρόβλημα. Αν για ένα διάστημα σταματούσε να παίρνει βάρος χωρίς προφανή λόγο, τότε ίσως χρειάζονταν εξετάσεις.

 

Αν σκεφτείς ότι οι καμπύλες βασίζονται σε στατιστικές έρευνες πάνω σε υγιή παιδιά, το να θεωρείς πρόβλημα τα όρια θυμίζει το ξενέρωτο σχολικό ανέκδοτο: (Δάσκαλος) Το τελευταίο βαγόνι είναι το πιο επικίνδυνο - (Μαθητής) Τότε γιατί δεν το καταργούνε;

 

Φροντίζω κάθε μια ώρα να τις προσφέρω το στήθος αλλά η μικρή το αρνιέται επίμονα. Γενικά έχει μπει πολύ ευκολά στα στερεά και τα δέχεται με ενθουσιασμό. Αντιθέτως με το θηλασμό δεν δείχνει ποτέ τόσο ενθουσιασμένη. Είναι φορές που αναγκάζομαι να την πιέσω για να θηλάσει έστω και λίγο.

 

Γνώμη μου είναι να μην πιέζεις, π.χ. να μην την διακόπτεις κάθε τόσο από τις ασχολίες της για να της προτείνεις να θηλάσει, αλλά να εκμεταλλεύεσαι τις κατάλληλες στιγμές, π.χ. όταν είναι κουρασμένη και έρχεται για αγκαλιά να ξαπλώνετε στο κρεββάτι και να θηλάζετε.

 

Αν κρίνω από τις κόρες μου, ο πιο σίγουρος τρόπος για να έρθουν να θηλάσουν στη διάρκεια της ημέρας είναι να καθίσω στον καναπέ να ξεκουραστώ ή να διαβάσω. Όταν είμαι όρθια και κάνω δουλειές, πολύ σπάνια να ζητήσουν να καθίσω να τις θηλάσω. Πάντως εκτός κρεββατιού δεν κάθονται πολλή ώρα στο στήθος.

 

Χρόνια πολλά εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Kassiani σε ευχαριστώ πολύ!

Όσα μου γράφεις είναι ακριβώς αυτά που ήθελα να ακούσω και αυτά θα ακολουθήσω. Βασικά ήθελα επιβεβαίωση!

 

Καμιά φορά όμως αναρωτιέμαι μήπως το πάθος μας για το θηλασμό μας κάνει να βρίσκουμε μόνο τις απαντήσεις που θέλουμε να ακούσουμε και αγνοούμε όλες τις υπόλοιπες. Πώς γίνεται καλέ όλοι οι παιδίατροι να συμφωνούν μεταξύ τους στά θέματα θηλασμού και διατροφής και να διαφωνούν κάθετα με μας?

 

Α, και να αλλάξεις και παιδίατρο μάλλον:D

Είναι η δεύτερη παιδίατρος που αλλάζω. Όλοι ίδιοι είναι! Μήπως γνωρίζει καμιά σας κανένα παιδίατρο φιλικό προς το θηλασμό εδώ στη Λευκωσία? Δυσκολεύομαι να βρω. Και το χειρότερο είναι που δεν βρίσκω και καμιά μαμά που να έχει θηλάσει πάνω από 4-6 μήνες. Νιώθω σαν είδος προς εξαφάνιση.

 

Α! και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Ποιά η γνώμη σας για τα στραγγιστά γιαούρτια? Μια μαμά εδώ μου είπε ότι ο παιδίατρος της τα απαγορεύει. Τη δικιά μου δεν την ενοχλεί. Απόψεις? Η μικρή πάντως δεν τρώει τα κανονικά γιαούρτια, τα βρίσκει ξινά.

 

Ευχαριστώ και πάλι

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

 

Α! και κάτι άλλο που ήθελα να ρωτήσω. Ποιά η γνώμη σας για τα στραγγιστά γιαούρτια? Μια μαμά εδώ μου είπε ότι ο παιδίατρος της τα απαγορεύει. Τη δικιά μου δεν την ενοχλεί. Απόψεις? Η μικρή πάντως δεν τρώει τα κανονικά γιαούρτια, τα βρίσκει ξινά.

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

η δικιά μου τρώει απόλα..προτιμάει όμως το πρόβειο αυτό με την πέτσα πάνω...!!

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Pax ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

 

@ Ειρήνη Χριστοφορου:

Η γενική εικόνα της κόρης σου πώς είναι; Αρρωσταίνει συχνά, έχει όρεξη κτλ.;

 

Η μικρή είναι πολύ καλά. Μάλιστα δεν μας έχει αρρωστήσει καθόλου μέχρι τώρα. Και από όρεξη πολύ καλά. Τρώει πάντα όλο της το φαγητό και τρελένεται για ενδιάμεσα επιδόρπια. Συνήθως τις δίνω λίγο ψωμάκι ή φετούλες από φρούτα.

 

Βασικά εδώ και καιρό ψάχνω καμιά συνταγούλα για μπισκότα χωρίς ζάχαρη και λίπη αλλά δε βρίσκω. Δοκίμασα μερικές συνταγές που προτίνονται στο φόρουμ αλλά τα μπισκότα δε βγαίνουν αφράτα και η μικρή δυσκολεύεται να τα φάει.

 

Αν ξέρει καμιά σας καμιά ωραία συνταγή...τη θέλω πολύ!

 

Φιλάκια!

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Kassiani σε ευχαριστώ πολύ!

Όσα μου γράφεις είναι ακριβώς αυτά που ήθελα να ακούσω και αυτά θα ακολουθήσω. Βασικά ήθελα επιβεβαίωση!

 

Καμιά φορά όμως αναρωτιέμαι μήπως το πάθος μας για το θηλασμό μας κάνει να βρίσκουμε μόνο τις απαντήσεις που θέλουμε να ακούσουμε και αγνοούμε όλες τις υπόλοιπες. Πώς γίνεται καλέ όλοι οι παιδίατροι να συμφωνούν μεταξύ τους στά θέματα θηλασμού και διατροφής και να διαφωνούν κάθετα με μας?

 

Προσωπικα δεν εχω κανενα "παθος" με το θηλασμο.

Απλα με τις γνωσεις που εχω και με τα οσα εχω διαβασει και δει, εχω καταληξει στο οτι ειναι τεραστιο το οφελος για το παιδι μου και οφειλω (εγω ετσι πιστευω, οτι οφειλω) να του το παρεχω.

 

Οι παιδιατροι δεν συμφωνουν ολοι μεταξυ τους γιατι κατι ξερουν κακο για το θηλασμο και εμεις δεν το ξερουμε και επιμενουμε λογω παθους.

 

Καταρχην δεν εχουν ολοι τις ιδιες αποψεις. Η αμερικανικη παιδιατρικη ακαδημια που θεωρειται κορυφαια στον κοσμο, θεωρει εντελως απαραιτητο τον θηλασμο τουλαχιστον για τα 2 πρωτα χρονια του παιδιου και ενθαρρυνει τις μητερες να συνεχιζουν και μετα.

 

Οι λογοι για τους οποιους οι ελληνες παιδιατροι δεν υποστηριζουν το θηλασμο ειναι 3 και δεν ισχυουν ταυτοχρονα για ολους.

 

Αλλοι το κανουν γιατι ειναι μεγαλη η πιεση και πολυ ελκυστικα τα δωρα των εταιρειων. Αν αυτο σου φαινεται πολυ "φτηνο" για εναν γιατρο, θα πρεπει να σου πω οτι γιατροι δεν γινονται μονο παιδια πλουσιων οικογενειων που δεν εχουν αναγκη τα δωρακια και δευτερον οτι κανουν και αλλα πιο φτηνιαρικα, οπως το να γραφουν συγκεκριμενα φαρμακα για να κερδισουν 1 ευρω τη συνταγη.

 

Ο δευτερος λογος ειναι γιατι καποιοι εχουν πραγματι πειστει απο μελετες τις οποιες εχουν χρηματοδοτησει οι εταιρειες βρεφικων τροφων και τους τις πασαρουν στα διαφορα συνεδρια ιατρικης ως δηθεν εγκυρες και λενε διαφορες εξυπναδες του τυπου "μετα τον 6ο μηνα δεν προσφερει τιποτα το μητρικο, οτι το ξενο ειναι πιο εμπλουτισμενο κλπ κλπ".

 

Ο τριτος και κυριοτερος ειναι οτι ειτε λογω αυθεντιας (γιατι οταν γινεσαι γιατρος νιωθεις ενας μικρος θεος) δε δεχονται να ακουσουν και να μαθουν τιποτα αλλο εκτος απο την κλασσικη ιατρικη και φαρμακολογια (ριξε μια ματια στη διατροφη των νοσοκομειων και θα τραβας τα μαλλια σου) ειτε βαριουνται να μπουνε στη διαδικασια να μαθουν αλλα πραγματα.

 

Για να το καταλαβεις αυτο, πρεπει να σου εξηγησω οτι κανονικα για να παρακολουθησει ενας παιδιατρος ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα, θα πρεπει να μαθει ολα οσα μαθαινουν οι πιστοποιημενοι συμβουλοι θηλασμου στα σχετικα σεμιναρια και να ακολουθει αλλους κανονες και αλλες καμπυλες αναπτυξης απο εκεινα που εχει μαθει ως μπουσουλα για τα μωρα που πινουν ξενο.

 

Περαν λοιπον οτι καποιοι το βρισκουν περιττο και αλλους τους κουραζει γιατι ηδη κουραστηκαν πολυ να τελειωσουν ιατρικη, αγροτικο, ειδικοτητα, τους κουραζει και πολυ η πιο "ιδιαιτερη" παρακολουθηση που χρειαζεται η μητερα (ιδιως η πρωτοτοκη) ενος μωρου που θηλαζει αποκλειστικα, τα πολλα τηλεφωνηματα στο γιατρο και οι πολλες ερωτησεις.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Pax ευχαριστώ πολύ για τις ευχές!

 

 

 

Η μικρή είναι πολύ καλά. Μάλιστα δεν μας έχει αρρωστήσει καθόλου μέχρι τώρα. Και από όρεξη πολύ καλά. Τρώει πάντα όλο της το φαγητό και τρελένεται για ενδιάμεσα επιδόρπια. Συνήθως τις δίνω λίγο ψωμάκι ή φετούλες από φρούτα.

 

Βασικά εδώ και καιρό ψάχνω καμιά συνταγούλα για μπισκότα χωρίς ζάχαρη και λίπη αλλά δε βρίσκω. Δοκίμασα μερικές συνταγές που προτίνονται στο φόρουμ αλλά τα μπισκότα δε βγαίνουν αφράτα και η μικρή δυσκολεύεται να τα φάει.

 

Αν ξέρει καμιά σας καμιά ωραία συνταγή...τη θέλω πολύ!

 

Φιλάκια!

 

Βρε μια χαρα ειναι το παιδακι...

Σωνει και ντε θα της βρουμε προβλημα:P

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Το παιδι που δεν ειναι καλα, φαινεται.

Και στην πρωτη που φαινεται ειναι στη μανα.

Και σημαδι οτι δεν ειναι καλα δεν ειναι το παχος.

Ειναι η ορεξη, η ζωντανια, το κεφι.

 

Αν ακουσεις σοβαρους παιδιατρους, το πρωτο που ρωτανε τη μανα οταν παιρνει και παραπονιεται οτι το παιδι εχει πυρετο, δεν ειναι το ποσο πυρετο πχ εχει, αλλα το αν εχει καλη διαθεση και κεφι.

 

Το παιδακι της Ειρηνης, οπως και ολα τα παιδακια που δεν εχουν "δηλητηριαστει" ακομα απο τις διαφημισεις και απο αυτα που δηθεν ειναι καλα, ακουνε τον οργανισμο τους και τρωνε οσο πρεπει και αυτα που πρεπει.

 

Να τα σεβομαστε κι αυτα λιγο.

Δε θελει βρε το παιδι να παχυνει, θελει να ειναι μπιμπελο:D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

kassiani σε ευχαριστώ πολυ. Πραγματικά μου έχεις ανεβάσει το ηθικό! Και μου αρέσει πολύ που σε βρίσκω διαβασμένη και έχεις στοιχεία για να τεκμηριώνεις τις απόψεις σου. Εγώ αυτή τη μελέτη δυστυχώς δεν την έχω κάνει ακόμα. Συνήθως ακολουθώ το ένστικτό μου και φυσικά το φορουμ που είναι ένας πραγματικός θυσαυρός. Και να σκεφτείς ότι το φορουμ το βρήκα τυχαία τις πρώτες μέρες μετά τη γέννα όταν έψαχνα από το ιντερνετ για το πως θα θηλάσω.

 

Και πάλι σε ευχαριστώ.

 

Φιλάκια

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

......Σκέφτομαι να βάλω άλλο ένα γεύμα στερεών στο πρόγραμμα αλλά φοβάμαι μήπως μειώσει εντελώς τους 2 απογευματινούς θηλασμούς που κάνει συνήθως και αναγκαστώ να αποθηλάσω (πράγμα που δε θέλω).[/size][/font]

Τί εισηγήστε? Είναι καμοιά μαμά που έχει περάσει τα ίδια?

 

 

1) Δεν έχω καταλάβει τι τρώει το μωρό μετά το μεσημέρι. Υπάρχει γεύμα στερεών το απόγευμα; Αν το μωρό είναι πολύ αδύνατο θα μπορούσε να φάει από το μεσημεριανό του και για δείπνο

2) Μην το πιέζεις να θηλάσει γιατί αν του διακόπτεις κάθε μια ώρα το παιχνίδι του για να θηλάσει μπορεί να το κάνεις να το σιχαθεί. Το μωρό είναι αρκετά μεγάλο για να σου υποδείξει το ίδιο πότε θέλει γάλα.

Η δικιά μου έρχεται και κουρνιάζει στην αγκαλιά μου για γάλα (εκτος του πρωινού- μεσημεριανού και βραδινού που είναι στανταρ) και τις στιγμές που χαλαρώνω στην πολυθρόνα. Λέει "μαμά αγκαλίτσα και γάλα" πίνει λίγο και μετά γυρνά στο παιχνίδι της...

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

40+mama τo απόγευμα συνήθως δε δίνω γεύμα με στερεά επειδή φοβάμε μήπως αποθηλάσει η μικρή. Είναι όμως φορές που καταλαμβαίνω ότι το ζητάει και της δίνω άλλο ένα γιαουρτάκι των 100gr ή της λιώνω ένα φρούτο.

 

Τελικά εδώ και μια βδομάδα άρχισα να της δίνω συστηματικά το δευτερο γιαουρτάκι. Προτίμησα γιαουρτάκι και όχι φαγάκι για 2 λόγους.

 

1. Για να είμαι σίγουρη ότι η μικρή παίρνει την απαραίτητη ημερίσια δόση από γαλακτοκομικά μιας και η κόρη μου δεν είναι πολύ φανατικός οπαδός του θηλασμού. Κάπου διάβασα ότι 200γρ γιαουρτιού μπορούν να καλύψουν τις μισές ημερίσιες ανάγκες του παιδιού από γαλακτοκομικά. Φαντάζομαι ότι τις υπόλοιπες μισές τις καλύπτει ο θηλασμός.

 

2. Το φαγάκι της προκαλεί κορεσμό και συνήθως παιρνάνε 3 ώρες μέχρι να θελήσει η μικρή να ξαναφάει.

 

Α! και κάτι άλλο...Η μικρή δεν φαίνεται αδύνατη. Έχει μπολική κοιλίτσα, μαγουλάκια και ζαμπούλες. Οι γνωστοί μας (σε αντίθεση με την παιδίατρο)τη βρίσκουν μάλιστα γεματούλα και κάθε φορά με ρωτάνε πως την έχω κάνει έτσι. Δε ξέρω... ίσως να φτέει το γεγονός ότι έχει σχετικά μικρό μπόι ειναι μόνο 70cm.

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

Ειρηνη, μαλλον το χαμηλο βαρος θα ειναι λογω χαμηλου υψους. Εγω καθε φορα που παω στον παιδιατρο μου βαζει παντα τις διαστασεις του σε κατι καμπυλες που σχετιζουν βαρος και υψος ταυτοχρονα. Αν το καλοσκεφτεις ειναι λογικο να μη βαζει το παιδακι βαρος. Αμαν αυτοι οι γιατροι! Ολα τα εχουν κανει επιστημη και δεν υπολογιζουν καθολου τη σοφια της φυσης!

Μια χαρουλα τη βλεπω τη μικρουλα σου! Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

40+mama τo απόγευμα συνήθως δε δίνω γεύμα με στερεά επειδή φοβάμε μήπως αποθηλάσει η μικρή. Είναι όμως φορές που καταλαμβαίνω ότι το ζητάει και της δίνω άλλο ένα γιαουρτάκι των 100gr ή της λιώνω ένα φρούτο.

 

Τελικά εδώ και μια βδομάδα άρχισα να της δίνω συστηματικά το δευτερο γιαουρτάκι. Προτίμησα γιαουρτάκι και όχι φαγάκι για 2 λόγους.

 

1. Για να είμαι σίγουρη ότι η μικρή παίρνει την απαραίτητη ημερίσια δόση από γαλακτοκομικά μιας και η κόρη μου δεν είναι πολύ φανατικός οπαδός του θηλασμού. Κάπου διάβασα ότι 200γρ γιαουρτιού μπορούν να καλύψουν τις μισές ημερίσιες ανάγκες του παιδιού από γαλακτοκομικά. Φαντάζομαι ότι τις υπόλοιπες μισές τις καλύπτει ο θηλασμός.

 

2. Το φαγάκι της προκαλεί κορεσμό και συνήθως παιρνάνε 3 ώρες μέχρι να θελήσει η μικρή να ξαναφάει.

 

Α! και κάτι άλλο...Η μικρή δεν φαίνεται αδύνατη. Έχει μπολική κοιλίτσα, μαγουλάκια και ζαμπούλες. Οι γνωστοί μας (σε αντίθεση με την παιδίατρο)τη βρίσκουν μάλιστα γεματούλα και κάθε φορά με ρωτάνε πως την έχω κάνει έτσι. Δε ξέρω... ίσως να φτέει το γεγονός ότι έχει σχετικά μικρό μπόι ειναι μόνο 70cm.

 

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο. Με το να μην δίνεις γεύμα στερεών σε μωρό που σου δείχνει ότι πεινάει και θα ήθελε να φάει, είναι σα να το έχεις σε υποχρεωτική δίαιτα. Αν ένα λιπόσαρκο μωρό (αν είναι λιπόσαρκο τελικά..) μας δείχνει ότι πεινάει το ταΐζουμε

Νομίζω ότι σε μωρό ενός έτους (αν δεν κάνω λάθος τόσο δεν είναι; ) ένα γιαουρτάκι το απόγευμα είναι λίγο. Και το ασβέστιο που χρειάζεται πρώτον το παίρνει από το δικό σου γάλα αλλά μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές (όπως το ταχίνι - υπάρχει αλλειμμα για ψωμι). Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να παρακολουθείς τα μηνύματα που δίνει το μωρό. Αν θέλει γάλα του δίνεις γάλα. Αν θέλει στερεά τροφή του δίνεις στερεά. Και το γάλα δεν κόβεται τόσο εύκολα Μην φοβάσαι

 

 

 

ΥΓ: Ζήτα και την γνώμη της αγλαΐας αν θέλεις

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aurore ευχαριστώ για τις καμπύλες. Είναι πολύ χρήσιμη η εφαρμογούλα.

 

Νομίζω ότι έχεις μπερδευτεί λίγο. Με το να μην δίνεις γεύμα στερεών σε μωρό που σου δείχνει ότι πεινάει και θα ήθελε να φάει, είναι σα να το έχεις σε υποχρεωτική δίαιτα. Αν ένα λιπόσαρκο μωρό (αν είναι λιπόσαρκο τελικά..) μας δείχνει ότι πεινάει το ταΐζουμε

Νομίζω ότι σε μωρό ενός έτους (αν δεν κάνω λάθος τόσο δεν είναι; ) ένα γιαουρτάκι το απόγευμα είναι λίγο. Και το ασβέστιο που χρειάζεται πρώτον το παίρνει από το δικό σου γάλα αλλά μπορεί να το πάρει και από άλλες τροφές (όπως το ταχίνι - υπάρχει αλλειμμα για ψωμι). Η γνώμη μου είναι ότι θα έπρεπε να παρακολουθείς τα μηνύματα που δίνει το μωρό. Αν θέλει γάλα του δίνεις γάλα. Αν θέλει στερεά τροφή του δίνεις στερεά. Και το γάλα δεν κόβεται τόσο εύκολα Μην φοβάσαι

 

40+mama έχεις δίκαιο για το ότι έχω μπερδευτεί στα θέματα διατροφής γι αυτό και ζητάω τη γνώμη σας. Για το μπέρδεμα φτέει η ελλειπής επικοινωνία με την παιδίατρο στα θέματα διατροφής. Αυτή επιμένει (από 5 μηνών) να δίνω 1 γεύμα ριζάλευρο, 1 γεύμα φαριν λακτέ, 1 γεύμα κρεατοχορτόσουπα και φρούτα ως ενδιάμεσα. Εγώ όμως δε θέλω να δώσω σκόνες και βασικά της λέω ψέματα ότι δινω. Προσπαθώ από μόνη μου να ενημερώνομαι και να δίνω στη μικρή μόνο ότι υπάρχει σε φρέσκο. Βέβαια τώρα θα μου πεις ωραία γιατί δε δίνεις και το απόγευμα φρέσκο φαγητό? Εδώ ίσως κάνω λάθος... βασικά προσπαθούσα να προστατέψω την παραγωγή μου και επιπλέον σε κάποιο ποστ η Αγλαία είχε πει ότι τον πρώτο χρόνο η βασική τροφή του παιδιού πρέπει να είναι το γάλα που είναι και πολύ πιο θρεπτικό από τις υπόλοιπες τροφές. Μήπως παρεξήγησα τα γραφόμενα της Αγλαίας? Δεν ήθελα κιόλας να την ενοχλήσω με τόση δουλειά που έχει. Μήπως να της στείλω πμ? Ανταποκρίνεται στα πμ της?

 

(Κάτι μου λέει ότι θα πρέπει να αλλάξω παιδιάτρο πάλι...Ουφ την βαρέθηκα αυτή τη διαδικασία όλοι ίδιοι είναι. Κρίμα γιατί αυτή μου αρέσει, είναι φιλική, πολύ έμπειρη στις παιδικές ασθένειες και δε δίνει εύκολα φάρμακα.)

pbKOp2?r=1289202199
Link to comment
Share on other sites

το ριζάλευρο και το φαριν λακτε δεν νομίζω ότι συνεισφέρει σε κάτι σε αυτήν την ηλικια..

 

εγώ θα τα αντικαταστούσα με ένα γιαουρτάκι και άλλο ένα πιάτο φαγάκι (ή τραχανά, έχεις δοκιμασει?)

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Κατά τη γνώμη μου, η διατροφή ενός υγιούς ανθρώπου κάθε ηλικίας δεν είναι θέμα γιατρού. Αρκεί να τηρείς μερικές γενικές γραμμές σωστής διατροφής, κι από κει και πέρα βλέποντας και κάνοντας. Τα αυστηρά προγράμματα που δίνουν μερικοί παιδίατροι, ακόμη κι αν είναι σωστά στη θεωρία, περισσότερο μπέρδεμα φέρνουν.

Αφού το μωράκι είναι υγιές και αναπτύσσεται σωστά, μην αγχώνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...