Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

γεια σας κι απο εμενα!!

ειμαι μια μελουσα μανουλα κι εγω με πητ 15/6..πραγματικα οτι διαβασα με ηρεμησε αρκετα..

εμενα παλι που στο φυσιολογικο τοκετο μου φαινεται πιο φυσιολογικη η επισκληριδιος απο οτι στην καισαρικη??δε ξερω γιατι..ισως γιατι την καισαρικη την βλεπω σαν επεμβαση καθαρα..και επειδη δε βοηθας καπως μου κανει πιο περιεργο να εισαι ''ξυπνια''... καταλαβαινετε τι λεω? βλακεια μου ε??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καθόλου δεν ειναι βλακεία η απορία σου..γέννησα με καισαρική στις 40 εβδ συν 1 το μωρό ήταν στο στομάχι και εγκάρσια..επίσης 3.400..

λοιπόν...δεν την είδα την κ.τ. σαν χειρουργείο..δλδ ήμουν παρουσα εκεί..με την επισκληρίδιο βλέπεις το μωρό αμέσως..έχεις ελάχιστες παρενέργειες..θυμάμαι το τρέμουλο και ότι κρύωνα στην αρχή..μετά η ανάρρωση πολύ γρήγορη..

 

η ολική κάνει τη γέννα εντελως παθητική υπόθεση..εγω πχ φοβομουν μήπως με πιασει κανένας πανικός εκείνη την ώρα..τίποτα δεν έγινε.τελειώσαμε σε 15 λεπτα..δίπλα στο κεφάλι μου ήταν μια νοσοκόμα χαμογελαστή.μετά ήρθε ενα τεκνο τραυματιοφορέας;)ίσως τους βάζουν και επίτηδες για την ψυχολογία ξερω κι εγώ..μη φοβάστε καθόλου κορίτσια..θεωρώ την επισκληρίδιο ένα από τα θαύματα της ιατρικής του 20ού αιώνα..;)με το καλό όλες..

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΝΑ ΜΗ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΟΣΟ ΠΛΗΣΙΑΕΙ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΕΡΑ ΟΜΩΣ ΑΚΟΥΩ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΟΠΩΣ ΟΤΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΝΤΑΙ ΣΥΧΝΑ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΥΓΩ.

ΕΣΕΙΣ ΤΙ ΓΝΩΜΗ ΕΧΕΤΕ;ΚΑΝΑΤΕ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΣΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ;

ΟΙ ΨΥΧΟΠΡΟΦΥΛΑΚΤΙΚΕΣ ΜΕΘΟΔΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΓΙΑ ΑΝΩΔΥΝΟ ΤΟΚΕΤΟ; ΕΙΧΕ ΚΑΜΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ;

 

 

Γεια σας κοριτσια

Οντως και εγω που εκανα καισαρικη με την επισκληριδιο το μονο που εγινε ηταν να πεσει η πιεση και να χανω λιγο τον κοσμο. Αλλα ολα οκ μετα,ακουγα και εβλεπα οτι μπορουσα. ετσι για να μην ειμαι στην αγωνια.

μην αγχωνεστε,δε δημιουργει παραλυσια η τπτ τετοιο η επισκληριδιος-μορφινη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας και παλι...ακομα μια ερωτηση μιας και μοθ ηρθε μια νεα πληροφορια χτες απο μια γνωστη...

δε γινεται επισκληριδιος αν εχεις σχολιωση??γνωριζει καμια σας?

και πως ξερεις αν εχεις η οχι?το ψαχνεις??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και παλι...ακομα μια ερωτηση μιας και μοθ ηρθε μια νεα πληροφορια χτες απο μια γνωστη...

δε γινεται επισκληριδιος αν εχεις σχολιωση??γνωριζει καμια σας?

και πως ξερεις αν εχεις η οχι?το ψαχνεις??

 

Ναι,αν εχεις σκολιωση δεν επιτρεπεται να γινει επισκληριδιος.

Διαβασε και το παρακατω αρθρο για την επισκληριδιο: http://www.vita.gr/html/ent/827/ent.5827.asp

Νομιζω πως πρεπει να ρωτησεις το γιατρο σου για την περιπτωση σκολιωσης.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γέννησα την κορούλα μας στις 22.03 στο "Έλενα". Η εμπειρία μου απ'τον τοκετό είναι σχεδόν ανώδυνη καθώς αισθάνθηκα πόνους από 7 διαστολή και γέννησα σε 1 hr και 20' απ'τη στιγμή της εισαγωγής. Δεν έκανα επισκληρίδιο, είχα πλήρη αίσθηση του σώματός μου και πόσο έπρεπε να σπρώχνω κάθε φορά και γέννησα με 3 εξωθήσεις.

 

Ήμουν τυχερή όμως και ξεμπέρδεψα πολύ γρήγορα. Αναγνωρίζω όμως ότι αν τους πόνους που'χα από διαστολή 7 και μετά, τους είχα απ'την αρχή, μια επισκληρίδιος θα μ'έσωζε :-D

 

Για όσες πάντως σκέφτεστε να γεννήσετε χωρίς επισκληρίδιο, έχω να πω απ'την εμπειρία μου ότι οι πόνοι όχι μόνο αντεχόντουσαν (ήταν σα να'χω πόνους περιόδου αλλά λίγο πιο έντονους) αλλά στα διαστήματα ηρεμίας..μπορούσα να πω και ανέκδοτα :wink:

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γέννησα την κορούλα μας στις 22.03 στο "Έλενα". Η εμπειρία μου απ'τον τοκετό είναι σχεδόν ανώδυνη καθώς αισθάνθηκα πόνους από 7 διαστολή και γέννησα σε 1 hr και 20' απ'τη στιγμή της εισαγωγής. Δεν έκανα επισκληρίδιο, είχα πλήρη αίσθηση του σώματός μου και πόσο έπρεπε να σπρώχνω κάθε φορά και γέννησα με 3 εξωθήσεις.

 

Ήμουν τυχερή όμως και ξεμπέρδεψα πολύ γρήγορα. Αναγνωρίζω όμως ότι αν τους πόνους που'χα από διαστολή 7 και μετά, τους είχα απ'την αρχή, μια επισκληρίδιος θα μ'έσωζε :-D

 

Για όσες πάντως σκέφτεστε να γεννήσετε χωρίς επισκληρίδιο, έχω να πω απ'την εμπειρία μου ότι οι πόνοι όχι μόνο αντεχόντουσαν (ήταν σα να'χω πόνους περιόδου αλλά λίγο πιο έντονους) αλλά στα διαστήματα ηρεμίας..μπορούσα να πω και ανέκδοτα :wink:

 

πρώτο μωρό η κορούλα σου?..επειδή ακούω ότι οι πρωτότοκες αργούν να γεννήσουν αφενός κι αφετέρου αρκετές από αυτές - κι εγώ μέσα - φοβούνται τους πόνους κ έχουν αρκετό άγχος..

Link to comment
Share on other sites

πρώτο μωρό η κορούλα σου?..επειδή ακούω ότι οι πρωτότοκες αργούν να γεννήσουν αφενός κι αφετέρου αρκετές από αυτές - κι εγώ μέσα - φοβούνται τους πόνους κ έχουν αρκετό άγχος..

Πρώτο πρώτο! Η γιατρός μου'πε όταν με το καλό είναι να'ρθει το 2ο, επειδή στατιστικά γεννιέται νωρίτερα, να προσέχω τις μετακινήσεις γιατί μπορεί να το γεννήσω στο σπίτι ή στον δρόμο :P:p

 

Σίγουρα ήμουν και πολύ τυχερή που ξεμπέρδεψα τόσο γρήγορα και με λίγους πόνους, αλλά πιστεύω με βοήθησαν στο να χαλαρώσω και τα μαθήματα που'χα κάνει. Ήξερα τί αναπνοές να κάνω ανά πάσα στιγμή για να αντιμετωπίσω τον πόνο αλλά και για να ξεκουράζομαι στα διαστήματα ηρεμίας πριν τον επόμενο πόνο. Τα συνιστώ ανεπιφύλακτα!

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εχω πητ 6/06(το πρωτο μου) και να σας πω την αληθεια θα ηθελα να κανω επισκληριδιο γιατι εχω ενα θεματακι με τη μεση μου και φοβαμαι τον πονο που θα νιωσω εκινη την ωρα αλλα δυστυχως θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο στο οποιο δεν κανουν οποτε δεν εχω και επιλογη.Βεβαια μπορει να φοβαμαι τον πονο αλλα απο την αλλη θελω να νιωσω τον φ.τ. χωρις καμια φαρμακευτικη παρεμβαση.Ειναι λιγο περιεργο και θελω και δεν θελω!!!Ελπιζω μονο να μην κρατησει πολυ αλλα πανω απ'ολα με νοιαζει να γεννηθει γερος ο μικρουλης μου και να ειμαστε πολυ καλα και οι δυο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω κοριτσια εχω πητ 6/06(το πρωτο μου) και να σας πω την αληθεια θα ηθελα να κανω επισκληριδιο γιατι εχω ενα θεματακι με τη μεση μου και φοβαμαι τον πονο που θα νιωσω εκινη την ωρα αλλα δυστυχως θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο στο οποιο δεν κανουν οποτε δεν εχω και επιλογη.Βεβαια μπορει να φοβαμαι τον πονο αλλα απο την αλλη θελω να νιωσω τον φ.τ. χωρις καμια φαρμακευτικη παρεμβαση.Ειναι λιγο περιεργο και θελω και δεν θελω!!!Ελπιζω μονο να μην κρατησει πολυ αλλα πανω απ'ολα με νοιαζει να γεννηθει γερος ο μικρουλης μου και να ειμαστε πολυ καλα και οι δυο.

 

 

Μπραβο σου ΜΑΡΙΑ ΕΥΓΕΝΙΑ , χαιρομαι που βλεπω ποσο δυνατες μπορει να ειμαστε εμεις οι γυναικες ...εγω βεβαια μαλλον ειμαι η εξαιρεση γιατι δεν νομιζω να αντεξω να μην κανω επισκληριδιο...εδω δεν εχω τη δυναμη να κοψω εντελως το τσιγαρο:oops: κανω 6-7 την ημερα...:oops:...

ολο ξεχναω σε ποια εβδομαδα εισαι (δεν εχεις και τικερακι)...

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω κοριτσια εχω πητ 6/06(το πρωτο μου) και να σας πω την αληθεια θα ηθελα να κανω επισκληριδιο γιατι εχω ενα θεματακι με τη μεση μου και φοβαμαι τον πονο που θα νιωσω εκινη την ωρα αλλα δυστυχως θα γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο στο οποιο δεν κανουν οποτε δεν εχω και επιλογη.Βεβαια μπορει να φοβαμαι τον πονο αλλα απο την αλλη θελω να νιωσω τον φ.τ. χωρις καμια φαρμακευτικη παρεμβαση.Ειναι λιγο περιεργο και θελω και δεν θελω!!!Ελπιζω μονο να μην κρατησει πολυ αλλα πανω απ'ολα με νοιαζει να γεννηθει γερος ο μικρουλης μου και να ειμαστε πολυ καλα και οι δυο.

 

Και εγω 6/6 εχω και το πρωτο μου ειναι και τη μεση μου εχω αλλα δεν θελω να κανω επισκληριδιο αλλα δεν με βλεπω να αντεχω.Μονο αμα δω οτι κραταει ωρες τοτε ναι θα κανω μονο και μονο για να μη με παρει απο κατω ο πονος και δεν χαρω οσο θελω.

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπραβο σου ΜΑΡΙΑ ΕΥΓΕΝΙΑ , χαιρομαι που βλεπω ποσο δυνατες μπορει να ειμαστε εμεις οι γυναικες ...εγω βεβαια μαλλον ειμαι η εξαιρεση γιατι δεν νομιζω να αντεξω να μην κανω επισκληριδιο...εδω δεν εχω τη δυναμη να κοψω εντελως το τσιγαρο:oops: κανω 6-7 την ημερα...:oops:...

ολο ξεχναω σε ποια εβδομαδα εισαι (δεν εχεις και τικερακι)...

Εχω προσπαθησει πολλες φορες να βαλω τικερακι αλλα προφανως κατι κανω λαθος.Το αν ειμαι δυνατη δεν το ξερω εκεινη την ωρα θα το ανακαλυψω κι εγω.Σχετικα με το τσιγαρο κι εγω καπνιζα αλλα μολις ακουσα την καρδουλα του το εκοψα μαχαιρι.Και ξερεις ποιο εινααι το περιεργο?Οτι απο την επομενη ημερα κιολας που το εκοψ αενιωθα σαν να μην ειχ ακαπνισει ΠΟΤΕστη ζωη μου!!Δεν ξερω πως εγινε αυτο.Δεν μου ελειπε καθολου,ουτε νευρα ειχα!!!Και μακαρι να μην το ξαναξεκινησω!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Nα ρωτησω κατι βρε κοριτσια?????

Σημερα μ ειπαν πως αν εχεις οπισθια κλιση μητρας (οπως εγω)...θα πρεπει να τ πεις στον αναισθησιολογο....γιατι λεει καμμια φορα δεν πιανει καλα ....

Ξερει καμμμια κατι??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Nα ρωτησω κατι βρε κοριτσια?????

Σημερα μ ειπαν πως αν εχεις οπισθια κλιση μητρας (οπως εγω)...θα πρεπει να τ πεις στον αναισθησιολογο....γιατι λεει καμμια φορα δεν πιανει καλα ....

Ξερει καμμμια κατι??

 

 

Ωπ ποιος στο ειπε αυτο? Ο γιατρος σου? Και εγω εχω απο οτι θυμαμαι. Προβληματιστηκα τωρα... Μακαρι να ξερει καμια κοπελα να μας πει.

Όλα είναι μια ιδέα...

Link to comment
Share on other sites

Ωπ ποιος στο ειπε αυτο? Ο γιατρος σου? Και εγω εχω απο οτι θυμαμαι. Προβληματιστηκα τωρα... Μακαρι να ξερει καμια κοπελα να μας πει.

 

Mου το πε μια φιλη μου πως δεν την επιασε και τραβηξε ολους τους πονους ετσι...:eek::eek:!!

Επρεπε λεει να τ πεις απο την αρχη γιατι σε γυρνανε καπως στο πλαι και κατι τετοια δεν ξερω κ εγω γ αυτο ρωτησα μακαρι ν μας πουν....

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα με κτ εκανα επισκληριδιο που συνηθως ειναι τρεις δοσεις..αλλα κατεληξα να φαω 7 δοσεις γιατι απλα δεν με επιασε..και στο τελος με κοιμησαν για κανα 5 λεπτο..δεν ξερω εαν οφειλεται στο οτι ειχα ανχος η σε κατι αλλο..παντως εγω οταν την εκανα δεν πονεσα αλλα ο πονος ειναι υποκειμενικος..

N2dVp2.png
Link to comment
Share on other sites

Nα ρωτησω κατι βρε κοριτσια?????

Σημερα μ ειπαν πως αν εχεις οπισθια κλιση μητρας (οπως εγω)...θα πρεπει να τ πεις στον αναισθησιολογο....γιατι λεει καμμια φορα δεν πιανει καλα ....

Ξερει καμμμια κατι??

 

ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο, είναι δουλειά του γυναικολόγου να ενημερώσει τον αναισθησιολόγο. Είναι δική μας δουλειά να ξέρουμε τι κλίση μήτρας έχουμε; :?

Link to comment
Share on other sites

ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο, είναι δουλειά του γυναικολόγου να ενημερώσει τον αναισθησιολόγο. Είναι δική μας δουλειά να ξέρουμε τι κλίση μήτρας έχουμε; :?

 

Kαι εγω αυτο ρωτησα στην φιλη μου καλα λεω ο γυναικολογος σου δεν του τ ειπε???και μ ειπε πως δεν ηταν εκει την ωρα που της καναν την επισκληρηδιο....για να ενημερωσει τον αναισθησιολογο...!!

 

Εεεε καλα νομιζω πρεπει να στο πει ο γυναικολογος σου αν εχεις......αλλα εκεινη την ωρα τι θα πρωτοσκεφτουμε τον τοκετο η να πουμε πως εχουμε οπισθια κλιση μητρας??

Δεν ξερω καν αν ισχυει περιμενω τις μανουλες με οπισθια κλιση να μου πουν....:|:-|

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλησπέρα κορίτσια!

Γενναω κι εγώ σε λίγες μερες,σε δημοσιο νοσοκομειο και σκέφτομαι το χωρίς επισκληριδιο...ειναι το 2ο παιδι και όλοι λένε οτι βγαίνει ευκολότερα,αλλα πήγα στο γυναικολογο σήμερα και ο μικρός ειναι γύρω στα 3.500 κιλά (38η εβδομάδα μπήκα), οπότε υπολογίζεται γύρω στα 4 κιλά,εάν και αφού με αφήσει να συμπληρώσω και τις υπόλοιπες μερες.

Anyway, εύχομαι να ειναι γερό και καλά το μικράκι μου,παρόλο που αγχωνομαι για το χωρίς επισκληριδιο. Θυμάμαι τους πόνους απο το πρώτο παιδι,έντονοι ναι,αλλα δεν ξέρω τι θα πονάει περισσότερο,για να προετοιμαστω. οι πόνοι,οι ωθησεις...προσπαθώ να το εκλογικευσω για να ανακουφιστω.

Dimpap,με ανακουφισες παρά πολυ με αυτά που εγραψες ---ελπίζω να ισχύσει και σε μένα αυτό.

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα και εύχομαι σε όλες μας καλη λευτεριά......:P:p:p

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Έχοντας πλέον δύο εμπειρίες φυσιολογικού τοκετού με πρόκληση στις 40+3 εβδομάδες που στην πρώτη δεν είχα κάνει επισκληρίδιο και ήμουν και πολύ κατά κιόλας μέχρι πριν 7 ημέρες ένα έχω να σας πω....κάντε την! Εντάξει δεν υπάρχει λέμε, δεν καταλαβαίνεις τίποτα και πιστέψε με οι πόνοι ειναι πολύ φαρμακεροί. Είχα πει δεν θα κάνω ούτε αυτή την φορά ομως στους 3 απανωτούς πόνους που ξαναθυμήθηκε το σώμα μου τι έχει να περάσει πανικοβλήθηκα και φώναξα αναισθησιολόγο και μετά Νιρβαναααααααααααααα. Ουτε στις εξωθήσεις δεν πονάς...το λέω και μου φαίνεται απίστευτο.

Φυσικά αν μου έλεγε η γιατρός μου οτι ο αναισθησιολόγος δεν ειναι σόϊ δεν θα το έκανα (γι' αυτό δεν μου είχε κάνει στο πρώτο παιδί) όμως τώρα ήμουν σε ιδιωτικό μου είπε είναι πολύ καλή η αναισθησιολόγος και την έκανα, και δεν μετανιώνω καθόλου. Ένιωθα μόνο για 2 μέρες το σημείο που με τρύπησαν στην σπονδυλική στήλη αλλά μετά τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια!

εχει κανει καμια κοπελα με σκολιωση επισκληριδιο?Γνωριζετε κατι?

Δεν ειμαι εγγυος αλλα μου αρεσει να ενημερωνομαι!!!!

 

Εγω έχω στένωση σπονδύλου, με ρώτησε εκεινη τη στιγμή η αναισθησιολόγος αν ξέρω που την έχω, της είπα οχι και ευτυχώς δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα. Νομίζω μια σοβαρή σκολίωση την συζητάς απο πριν και οχι τελευταία στιγμή.

Link to comment
Share on other sites

Εγω το επαιζα άνετη , οτι και καλά δε θέλω επισκληριδιο κτλ...

Ο γιατρος μου , μου είπε οτι ειναι επιλογή μου...τελικά τη ζήτησα μόνη μου οταν ειχα διαστολη 5 εκατοστά!!!

επισης ,ρωτησα το γιατρο μου αυτο το θεμα σχετικα με την οπισθια μητρα και μου ειπε οτι κατι τετοιο ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...