Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

Καλό Πάσχα κορίτσιαααα!! με το καλό σε όλες τα μωράκια μαςς!!

 

Zambeto γιατι το κλίσμα βρε κούκλα μου είναι πονεμένη ιστορία??για την ξεφτίλα ή επειδή πονάει?!?μην μου λες ότι θα πονέσω από το κλίσμα...γιατί δεν θα το αντέξω!:shock::D

 

Δε μου λέτε ρε παιδιά...όταν πάμε για να γεννήσουμε και περνάμε μέσα για να μας ετοιμάσουν,έχουμε μαζί μας και τα ρουχαλάκια του παιδιού που θα το ντύσουν?ή βγαίνει κάποια νοσοκόμα και τα ζητάει απτους συγγενείς μετά??:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλό Πάσχα κορίτσιαααα!! με το καλό σε όλες τα μωράκια μαςς!!

 

Zambeto γιατι το κλίσμα βρε κούκλα μου είναι πονεμένη ιστορία??για την ξεφτίλα ή επειδή πονάει?!?μην μου λες ότι θα πονέσω από το κλίσμα...γιατί δεν θα το αντέξω!:shock::D

 

Δε μου λέτε ρε παιδιά...όταν πάμε για να γεννήσουμε και περνάμε μέσα για να μας ετοιμάσουν,έχουμε μαζί μας και τα ρουχαλάκια του παιδιού που θα το ντύσουν?ή βγαίνει κάποια νοσοκόμα και τα ζητάει απτους συγγενείς μετά??:-)

Χριστός Ανέστη και χρόνια πολλα σε όλα τα κοριτσάκια!!Ntinti μου το κλύσμα δεν πονάει καθόλου αλλά είναι ενοχλητική η αίσθηση της μπουγάδας που σου κάνουνε στον ......και βέβαια τα παραλειπόμενα!!Δεν ξέρω σε ποιο μαιευτήριο θα γεννήσεις αλλά στα ιδιωτικά τα ντύνουνε οι νοσοκόμες με τα περίφημα φουστανάκια του νοσοκομείου,και όταν πέρνουμε εξιτήριο πηγαίνουμε δικά μας ρουχαλάκια!!
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχα! το απόλιτο ξέφωτο....!!!και καλά οι ρόμπες...το κλίσμα που το πας...το ξύρισμα?!!?! που παλεεεεεβω με τους καθρέφτες να ξυριστώ για να μην πάω εκεί με το πουρνάρι και ξεφτυλιστώ τελείως...!

Ωωωωωχχχ Παναγία μου! τι περνάμε εμείς και τι οι άντρες..και μετά σου κλαίγονται που θα αρρωστήσουν καμία φορά μεσα στο χρόνο...!:twisted:

 

Εγώ πάντως και στους δύο τοκετούς μου, πήγα έτοιμη (γλόμπος!:lol:) (απο αισθητικό) και δεν χρειάστηκε να με "καλλωπίσουν" καθόλου. Το κλύσμα δεν πονάει και μπορείς να πάρεις απο το φαρμακείο και να το κάνεις μόνη σου στο σπίτι ή στην τουαλέτα της μαιευτικής. Τέλος, στον 1ο μου τοκετό, με πήγαν στην αίθουσα ανάνηψης για 2 ώρες και μετά με το φορείο στο δωμάτιο μου και εκεί ντύθηκα αφού υποχώρησε η αναισθησία. Ενώ στον 2ο, έμεινα λίγο στο δωμάτιο όπου έγινε ο τοκετός, ντύθηκα μόνη μου (μου έφερε τις πυτζάμες η μαμά μου) και μετά με πήγαν με καρότσι στο δωμάτιο. Και στους δύο τοκετούς υποτίθεται ότι έκανα επισκληρίδιο. Στον πρώτο, η διαστολή καθυστερούσε (αρχικά) και υποχώρησε η αναισθησία, ζήτησα επανάληψη, οπότε όταν γεννούσα δεν πονούσα καθολου, μόνο πίεση ένιωθα.(Απο τις 8.30πμ που έγινε η πρόκληση, γέννησα στις 13.25μμ) Απο τη μέση και κάτω ήμουνα μουδιασμένη. Με κουβαλούσαν στα χέρια και τα πόδια μου έπεφταν βαριά σαν τσουβάλι με πέτρες. Δεν τα ένιωθα καθόλου. Άρχισε να υποχωρεί μετά απο 1 -1 1/2 ώρα. Στον δεύτερο, ή μου έβαλαν ελάχιστη ποσότητα μαζί με τοπική ή για κάποιο λόγο δεν έπιασε η αναισθησία (υπήρχε πρόβλημα στην εισαγωγή του καθετήρα της επισκληριδίου στην σπονδυλική μου στήλη, λόγω στένωσης έγιναν τουλάχιστον 9 προσπάθειες!) γιατί είχα κανονικότατες ωδύνες, πέθαινα απο τον πόνο, εξαντλήθηκα, γέννησα με πόνο και δεν μούδιασα καθόλου σε καμία φάση. Σηκώθηκα αμέσως και ντύθηκα, περπάτησα κλπ. (απο τις 9.00πμ που έγινε η πρόκληση, γέννησα στις 20.05μμ) Τα συμπεράσματα δικά σας!!:lol::lol:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ! ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΗΤΑΝ ΑΝΩΔΥΝΗ Η ΓΕΝΝΑ (ΕΚΑΝΑ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ) Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΠΟΝΕΣΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΤΗ ΓΕΝΝΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΗΣ. ΦΑΓΟΥΡΑ ΠΑΝΤΟΥ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑΝ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΣΤΑΜΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ! ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΗ ΑΝΑΙΣΤΗΣΙΑ ΓΙΑΤΙ ΖΕΙΣ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΟΥ! ΚΑΙ ΓΩ ΕΙΧΑ ΑΚΟΥΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΦΟΒΟΥΣ Η ΤΙΣ ΖΗΜΙΕΣ ΠΟΥ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΛΛΑ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΤΥΦΛΑ ΚΙ ΟΤΙ ΚΙ ΑΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΘΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ! ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΒΓΗΚΕ ΣΕ ΚΑΛΟ:D

yqMlp3.png

ΓΙΟΣ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΦΩΣ!

ΕΙΣΑΙ Ο ΛΟΓΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΩ! ΣΑΓΑΠΩ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια γεννησα πριν5 μηνες δεν καταλαβα τιποτα απο πονους γεννας δεν καταλαβα τιποτα απο επισκληριδιο.Ολη η διαδικασια κρατησε 30 δευτερα και με καμια παρενεργεια τουλαχιστον σε μενα..αφου λεω να κανω 3-4 τωρα που ειδα οτι δεν ειναι τιποτα η γεννα.χαχαχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γέννησα και τα δύο παιδιά με ολική νάρκωση και καισαρική δεν ήθελα επισκληρίδιο και όλαν πήγαν πολύ καλά, κανένα πρόβλημα δεν είχα μετά.Εντάξει όσο να πεις είναι χειρουργείο αλλά από την δεύτερη μέρα που σηκώθηκα όλαν πήγαν ρολόι.:D

a63700a23b.png 87032dd023.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

εγω γεννησα πριν 7 μηνες και κατι το παλεψα 17 ωρες να γεννησω φυσιολογικα με επισκληριδιο αλλα τελικα καταληξαμε μετα απο καποια επιπλοκη σε καισαρικη σηκωθηκα μετα απο 3 ωρες και το επομενο πρωινο εκανα μπανιο μονη μου βγηκα την τριτη μερα και την πεμπτη μερα εκανα ψωνια στα jumbo θα ξαναεκανα επισκληριδιο με κλειστα ματια

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

εγω ημουν αποφασισμενη να γεννησω χωρις επισκληριδιο μα χρειαστηκε να μου κανουν τεχνητες ωδυνες οι οποιες ειναι πολυ πιο επιπονες απο τις φυσιολογικες και δεν αντεξα, την εκανα. καταλαβαινα τα παντα μα δεν πονουσα...και τωρα οταν με το καλο γεννησω παλι θα κανω.

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kι εγώ με επισκληρίδιο γέννησα και δεν το μετανιώνω καθόλου! Δεν κατάλαβα απολύτως τίποτα! Οι πόνοι άρχισαν στις 8 το πρωϊ και στις 10:40 είχα κιόλας γεννήσει! Με το που μου έκαναν την ένεση, ευτυχώς έπιασε αμέσως και μετά από...20-30 λεπτά περίπου είχα τελεία διαστολή, το μωρό κατέβαινε κι εγώ...πέρα βρέχει! Η μαία μου έλεγε πότε να σπρώξω...Ο γιατρός δεν το περίμενε να γεννήσω τόσο γρήγορα μετά την ένεση και είχε διώξει όλους τους συγγενείς και μετά έτρεχαν και δεν έφταναν! Πολύ γέλιο!

Βέβαια έχει και ένα μειονέκτημα αυτή η μέθοδος, σε μένα τουλάχιστον. Νιώθω μια ευαισθησία στη μέση μου βρε κορίτσια...εσείς έχετε ανάλογη εμπειρία?

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Jelena μου, δεν ξέρω πριν πόσο καιρό έχεις γεννήσει εσύ, αλλά εγώ που πάει σχεδόν ένας μήνας που γέννησα, φυσιολογικά και με επισκληρίδιο και εγώ, έχω ακόμα ένα μούδιασμα από τον γοφό μου μέχρι τον μηρό...όχι πως δεν μπορώ να περπατήσω ή τίποτα τέτοιο, αλλά είναι ενοχλητικό.....εχθές που πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει, του το ανέφερα και μου είπε πως μάλλον από την επισκληρίδιο είναι και ότι με τον καιρό θα μου περάσει!Βέβαια δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι!Λέω να πάω σε κάποιον ορθοπεδικό (μάλλον ορθοπεδικός πρέπει να με δει) για να δω ακριβώς τι είναι και τι μπορώ να κάνω!

 

Εσύ όταν λες ευαισθησία στην μέση τι ακριβώς εννοείς? Κάτι σαν μούδιασμα και ψιλοπόνο μαζί?

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Jelena μου, δεν ξέρω πριν πόσο καιρό έχεις γεννήσει εσύ, αλλά εγώ που πάει σχεδόν ένας μήνας που γέννησα, φυσιολογικά και με επισκληρίδιο και εγώ, έχω ακόμα ένα μούδιασμα από τον γοφό μου μέχρι τον μηρό...όχι πως δεν μπορώ να περπατήσω ή τίποτα τέτοιο, αλλά είναι ενοχλητικό.....εχθές που πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει, του το ανέφερα και μου είπε πως μάλλον από την επισκληρίδιο είναι και ότι με τον καιρό θα μου περάσει!Βέβαια δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι!Λέω να πάω σε κάποιον ορθοπεδικό (μάλλον ορθοπεδικός πρέπει να με δει) για να δω ακριβώς τι είναι και τι μπορώ να κάνω!

 

Εσύ όταν λες ευαισθησία στην μέση τι ακριβώς εννοείς? Κάτι σαν μούδιασμα και ψιλοπόνο μαζί?

ακριβως αυτο αισθανεσαι και οταν εχεις πονο στη μεση,κατι σαν μουδιασμα και ελαφρυ πονο. εκτος απο ορθοπεδικο μπορεις να δεις και νευρολογο.

εγω εκανα απισκληριδιο μετα απο διαβεβαιωση της αδερφης του αντρα μου οτι δεν ενεχει κινδυνους αλλα μαλιστα ειναι πολυ πιο επικυνδυνη η ολικη ναρκωση και ειδικα σε καισαρικες. το λογο δεν τον ξερω για να τον αναλυσω παντως η κουνιαδα μου ειναι αναισθησιολογος και μαλιστα σε μαιευτικη κλινικη (ηταν μεσα στο χειρουργιο) και ολα πηγαν περιφημα. ειδα και τα δυο μου παιδια και αισθανομουν απολυτα ασφαλης και γιατι ηταν στο χειρουργειο αλλα και γιατι μου ειχε αναλυσει τα παντα για την αναισθησια. αν εκανα και αλλη καισαρικη παλι απισκληριδιο θα επελεγα.ειναι υπεροχο να αντικριζεις το παιδι σου και να ακους το 1ο του κλαμα.:-P:razz::-P

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με καισαρική και επισκληρίδιο γέννησα πρίν 2χρόνια σχεδόν.

Ούτως ή άλλως την είχα κάνει στην προσπάθεια για φυσιολογικό τοκετό ;)

και φυσικά ήταν τέλειο που κατευθείαν αγκάλιασα την μικρή μου.

Πρίν μείνω εγγύος στην περίοδο πρίν και κατά την διάρκεια πόναγα πάρα πολύ στην κοιλίά μου τώρα το μόνο που νοιώθω είναι μια ενόχληση στην μέση πρίν και κατά την διάρκεια αυτό βέβαια δεν ξέρω αν έχει να κάνει με την επισκληρίδιο.:?

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα επειδη και εγω εχω αποφασισει για επισκληριδιο φτ θελω να ρωτησω αν ξερετε σε ποσο διαστολη στην κανουνε την ενεση?Ξερω οτι δεν την κανοιυνε απο την αρχη

Link to comment
Share on other sites

Jelena μου, δεν ξέρω πριν πόσο καιρό έχεις γεννήσει εσύ, αλλά εγώ που πάει σχεδόν ένας μήνας που γέννησα, φυσιολογικά και με επισκληρίδιο και εγώ, έχω ακόμα ένα μούδιασμα από τον γοφό μου μέχρι τον μηρό...όχι πως δεν μπορώ να περπατήσω ή τίποτα τέτοιο, αλλά είναι ενοχλητικό.....εχθές που πήγα στον γυναικολόγο μου να με δει, του το ανέφερα και μου είπε πως μάλλον από την επισκληρίδιο είναι και ότι με τον καιρό θα μου περάσει!Βέβαια δεν πρόκειται να το αφήσω έτσι!Λέω να πάω σε κάποιον ορθοπεδικό (μάλλον ορθοπεδικός πρέπει να με δει) για να δω ακριβώς τι είναι και τι μπορώ να κάνω!

 

Εσύ όταν λες ευαισθησία στην μέση τι ακριβώς εννοείς? Κάτι σαν μούδιασμα και ψιλοπόνο μαζί?

 

Γεια σου vassoulaki και να σου ζησει το μωρακι σου!

Εγω νιωθω κατι σαν πιασιμο και οχι παντα, οταν κανω καποια δουλεια ή σκυβω κλπ...Γεννησα περισυ και μετα από 4 μηνες με επιασε φοβερος πονος στο ισχυο, δεν μπορουσα να περπατησω καθολου! Εκανα φυσιοθεραπειες, 4 φορες μονο και μου περασε. Δεν ξερω αν ηταν απο την επισκληριδιο η την κουραση και το βαρος γιατι ειχα συνεχεια αγκαλια τον μικρο. Ο φυσιοθεραπευτης μου ειπε πως πρεπει να κανω καποιες ασκησουλες για τη μεση και γενικα για να δεσουν παλι οι μυες στην κοιλια.

Παντως να πας σιγουρα στον ορθοπεδικο μην το αφηνεις.

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οχι δεν την κανουνε απ την αρχη. θυμαμαι οτι εχεις ευχαιρια να την κανεις απο διαστολη 2 μεχτρι 8. σε πληρη διαστολη 10 δηλ δεν μπορεις να κανεις (αν κ ποτε δεν ρωτησα γιατι, τωρα που το σκεφτομαι) αφου εμενα η μαια με ειχε εξετασει κ ειχα διαστολη 2 κ μετα απο λιγο σπασαν τα νερά κ με εξετασε κ μεσα σε ενα τεταρτο ειχε παει 8 κ μου λεει αγχωμενη, εχεις 2 λεπτα να αποφασισεις για επισκληριδιο γιατι μετα δεν θα προλαβεις.κ ενω 9 μηνες ειχα αποφασισει οτι δεν θα κανω επισκληριδιο, οχι απο φοβο αλλα απο ιδεολογικης αποψης(τρομάρα μου), μεσα σε 1.5 λεπτο τα αναιρεσα ολα κ της ειπα κανε χωρις να το πολυσυζηταμε.:-P

Μετα την καταιγίδα, έρχεται πάντα η λιακάδα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα επειδη και εγω εχω αποφασισει για επισκληριδιο φτ θελω να ρωτησω αν ξερετε σε ποσο διαστολη στην κανουνε την ενεση?Ξερω οτι δεν την κανοιυνε απο την αρχη

 

Γεια σου boymama και με το καλο το μωρακι σου!

Αν θυμαμαι καλα εγω ειχα διαστολη 6. Μπορει και περισσοτερο γιατι μολις την εκανα γεννησα αμεσως.

Βασικα απ'ότι καταλαβα περιμενουν να δουν ποσο αντεχεις και αν πονας πολυ και τη ζητησεις τοτε σου την κανουν. Μια φιλη μου γεννησε τοσο γρηγορα που δεν προλαβαν να της την κανουν! Οποτε μην αγχωνεσαι, μπορει εσυ να μην πονας τοσο εντονα και να μην την χρειαστεις καν. Η καθε γυναικα βιωνει τους πονους διαφορετικα...

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

γέννησα με πρόκληση και από την αρχή ο γιατρός μου με ρώτησε αν ήθελα επισκληρίδιο ή όχι και φυσικά του απάντησα οτι τη θέλω. θυμάμαι ότι μου είχαν βάλει τον ορό με την ουσία για τεχνητούς πόνους και αμέσως ο αναισθησιολόγος μου έβαλε τον καθετήρα της επισκληριδίου και μου είπε ότι μόλις αρχίσω να αισθάνομαι ότι πονάω να τον φωνάξω για να μου βάλει την επισκληρίδιο. νομίζω ότι σε 10' τον φώναξα και μου την έκανε γατί είχα κάτι μικρά πονάκια. από την γέννα μου δεν θυμάμαι να πόνεσα ούτε λεπτό ούτε φυσικά και την ώρα που με έραβαν και φύσικά ούτε την ώρα που μου έβαλε τον καθετήρα της επισκληριδίου. επίσης η επισκληρίδιος δεν μου άφησε κανένα κουσούρι στη μέση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ζητούσα με το που πήγα στην κλινική επειδή έσπασαν τα νερά αλλά μου την κάνανε όταν είχα διαστολή 3 ή 4. Ανακουφίστηκα αμέσως αν και μου έδωσαν μικρή δόση και μετα από λίγο πονούσα. Αργότερα μου έδωσαν και άλλη δόση και ανακουφίστηκα. Δεν θυμάμαι καθόλου τους πόνους την ώρα των εξωθήσεων, πάντως. Συτό που θυμάμαι έντονα και το αισθανόμουν όλη τη διάρκεια των ωδινων ήταν η δυσάρεστη πίεση (και όχι ακριβώς πόνος) στον πρωκτό, η οποία δεν επηρεαζόταν από την επισκληρίδιο. Για μένα αυτό ήταν το πιο δυσάρεστο.

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την ζητούσα με το που πήγα στην κλινική επειδή έσπασαν τα νερά αλλά μου την κάνανε όταν είχα διαστολή 3 ή 4. Ανακουφίστηκα αμέσως αν και μου έδωσαν μικρή δόση και μετα από λίγο πονούσα. Αργότερα μου έδωσαν και άλλη δόση και ανακουφίστηκα. Δεν θυμάμαι καθόλου τους πόνους την ώρα των εξωθήσεων, πάντως. Συτό που θυμάμαι έντονα και το αισθανόμουν όλη τη διάρκεια των ωδινων ήταν η δυσάρεστη πίεση (και όχι ακριβώς πόνος) στον πρωκτό, η οποία δεν επηρεαζόταν από την επισκληρίδιο. Για μένα αυτό ήταν το πιο δυσάρεστο.

 

Πω, πω ναι...κι εγώ ένιωθα μια πολυ έντονη πίεση στον πρωκτό όμως πριν την επισκληρίδιο. Μετα δεν ένιωθα απολύτως τίποτα...ευτυχώς γιατι όντως ειναι απαισια αίσθηση!!!

Alexandros 24-02-2008 :D

Link to comment
Share on other sites

κ εγώ με πρόκληση. καναμε την επισκληρίδιο 2 ώρες μετά τον ορο με τους τεχνητούς και με 1,5 διαστολή αλλά είχα ήδη πονέσει πάρα πολυ (μάλλον λόγω "μεγάλης δόσης" τεχνητών πόνων). Φυσικά μετά την επισκληρίδιο δεν ένιωθα τίποτα, ούτε καν την πίεση του μωρου!

uXGbp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

δεν έχω πολύ χρόνο με το μωρό αλλά ως παθούσα πλέον θέλω να αναφέρω τη δική μου εμπειρία.Εγώ είχα πάει να γεννήσω συνειδητοποιημένη ότι θα κάνω επισκληρίδιο αν δω ότι ο πόνος είναι ανυπόφορος.Και φυσικά ζήτησα επισκληρίδιο!!!!!!!

Το θέμα είναι ότι έκανα αλλά ΔΕ με επιασε.Και βίωσα όλη τη γέννα στο τρομακτικό της μεγαλείο.Έχω όμως δύο απορίες:είναι συχνό φαινόμενο αυτό?τι φταίει?εγώ ή ο αναισθησιολόγος?και πάνω σε αυτό δε μπορώ να αποφύγω να σκέφτομαι ότι θα ξανασυμβεί αν τυχόν κάνω και δεύτερο μωρό!!

Ζηλεύω πολύ εσάς που κάνατε κι έπιασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε........

Link to comment
Share on other sites

δεν έχω πολύ χρόνο με το μωρό αλλά ως παθούσα πλέον θέλω να αναφέρω τη δική μου εμπειρία.Εγώ είχα πάει να γεννήσω συνειδητοποιημένη ότι θα κάνω επισκληρίδιο αν δω ότι ο πόνος είναι ανυπόφορος.Και φυσικά ζήτησα επισκληρίδιο!!!!!!!

Το θέμα είναι ότι έκανα αλλά ΔΕ με επιασε.Και βίωσα όλη τη γέννα στο τρομακτικό της μεγαλείο.Έχω όμως δύο απορίες:είναι συχνό φαινόμενο αυτό?τι φταίει?εγώ ή ο αναισθησιολόγος?και πάνω σε αυτό δε μπορώ να αποφύγω να σκέφτομαι ότι θα ξανασυμβεί αν τυχόν κάνω και δεύτερο μωρό!!

Ζηλεύω πολύ εσάς που κάνατε κι έπιασεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε........

 

dinaki88, μήπως γέννησες σε δημόσιο νοσοκομείο?

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Στον πρώτο, η διαστολή καθυστερούσε (αρχικά) και υποχώρησε η αναισθησία, ζήτησα επανάληψη, οπότε όταν γεννούσα δεν πονούσα καθολου, μόνο πίεση ένιωθα.(Απο τις 8.30πμ που έγινε η πρόκληση, γέννησα στις 13.25μμ) Απο τη μέση και κάτω ήμουνα μουδιασμένη. Με κουβαλούσαν στα χέρια και τα πόδια μου έπεφταν βαριά σαν τσουβάλι με πέτρες. Δεν τα ένιωθα καθόλου. Άρχισε να υποχωρεί μετά απο 1 -1 1/2 ώρα. Στον δεύτερο, ή μου έβαλαν ελάχιστη ποσότητα μαζί με τοπική ή για κάποιο λόγο δεν έπιασε η αναισθησία (υπήρχε πρόβλημα στην εισαγωγή του καθετήρα της επισκληριδίου στην σπονδυλική μου στήλη, λόγω στένωσης έγιναν τουλάχιστον 9 προσπάθειες!) γιατί είχα κανονικότατες ωδύνες, πέθαινα απο τον πόνο, εξαντλήθηκα, γέννησα με πόνο και δεν μούδιασα καθόλου σε καμία φάση.Σηκώθηκα αμέσως και ντύθηκα, περπάτησα κλπ. (απο τις 9.00πμ που έγινε η πρόκληση, γέννησα στις 20.05μμ) Τα συμπεράσματα δικά σας!!:lol::lol:

 

Λοιπόν, όπως βλέπεις απο την παραπάνω περιγραφή μου, είχα κι εγώ το ίδιο πρόβλημα, στον 2ο τοκετό που γέννησα σε δημ. νοσοκομείο. Μια κοπέλα που γνώρισα αργότερα και είχε γεννήσει κι αυτή σε δημόσιο, μου είπε ότι βάζουνε ένα μείγμα τοπικής αναισθησίας με ελάχιστη δόση επισκληριδίου γι'αυτό δεν "πιάνει" καλά.

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...