Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ


Recommended Posts

Αλλος χωρος. Ενα μεγαλο δωματιο που ειναι πολλες γυναικες μαζι ξαπλωμενες και ανα τακτα χρονικα διαστηματα περνανε οι μαιες και σε ελεγχουν, οπως και ο γιατρος σου. Αν εισαι καλα μετα τη γεννα, οπως ημουν εγω, ειναι απλως πολυ βαρετο...

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kαλησπέρα!Summerinx όση ώρα είμαστε στην ανάνηψη τα μωράκια τα εξετάζουν οι παιδίατροι,και όταν ανέβουμε στα δωμάτια και έχει τελειώσει και η δική τους εξέταση,μας τα φέρνουν στο δωμάτιο! :wink:

Link to comment
Share on other sites

ZAMBETO καλησπέρα.

 

Τότε τα θηλάζουμε? μετα από 3 ώρες????

 

(καλά το φανταζόμουν...)

 

δηλαδή πάνω που παίρνουμε τη γλύκα να δούμε επιτέλους τα μπεμπάκια μας, μας τα παίρνουν, μας βάζουν σε ένα δωμάτιο μαζί με άλλες ταλαίπωρες λεχώνες, και εκείνα μαζί με τα υπόλοιπα ζουζουνόπαιδα που τσιρίζουν...και μετά από 3 ώρες τα βλέπουμε?

Και τι τους κάνουν?

 

πωπω φρίκη....

 

καλά....αν είμαι τυχερή και γλιτώσω τη καισαρική σε αυτό το παιδί, νομίζω με αυτά που συνειδητοποιώ με τους τοκετούς, δεν θα το συζητήσω καν να γεννήσω το επόμενο στο Κέντρο Φυσικού Τοκετού.....

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

summerinnxs συγγνωμη τωρα ειδα την ερωτηση. Αν γεννησεις φυσιολογικα, εχεις δικαιωμα και εχουν υποχρεωση να σε πανε πρωτα για θηλασμο σε μια αλλη αιθουσα πριν σε πανε στην ανανηψη. Δεν τους πολυεξυπηρετει γι αυτο σου λενε οτι πρεπει πρωτα να το εξετασει παιδιατρος. Αν η γεννα πηγε καλα και το ζητησεις, θα σου το αφησουν για αμεσο θηλασμο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σε δημόδιο μαιευτήριο έγινε αυτό xanthi9?

 

πρώτη φορά το ακούω...και που το είχαν μέχρι το πρωϊ?

 

Δηλαδή το ζήτησες και δε σου το 'φεραν? Και τι σοι rooming in κανουν τα δημόσια τότε?????

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

summerinnxs επιμενω!! Αν ζητησεις αποκλειστικο θηλασμο και να σου φερουν το μωρο, στο φερνουν.

Μην τρελλαινεσαι προκαταβολικα γιατι σε βλεπω να τσακωνεσαι με το κοψιμο του λωρου :lol::lol::lol:

 

Σα να ακουω τον εαυτο μου. Ετσι εκανα κι εγω.

Αυτο που συμβαινει ειναι οτι οι περισσοτερες που γεννανε πρωτη φορα δεν ξερουν τι και σε ποιον να το ζητησουν. Η νομιζουν οτι δεν μπορουν να ζητησουν κατι.

 

Εσυ μπορεις !! :D

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να φτάσω σε σημείο να τσακωθώ, γιατί αμα χάσω τι ψυχαραιμία μου θα είναι πολύ αργά....και να μου το φέρουν το παιδί για θηλασμό, με τα νεύρα που θα έχω, σιγά να μη θηλάσει!!!

 

Θα τα κανονίσω όλα με τη γιατρό από πριν...

 

Μέχρι τότε....εισπνοή....εκπνοή!

 

Ohhhhhhhhhhhhhmmmmmmmmmmmm!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

:cool::cool::cool::cool::cool::cool::cool:

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω μαθει στην κορη μου (2 ετων) να κανει ομ και ψοφαω στα γελια...

Φυσικα δεν ξερει τι ειναι, αλλα οτι βλεπει στη γιογκα προσπαθει να το κανει και ειναι οργιο...

 

Κι εγω απο πριν τα ειχα κανονισει με το γιατρο, αλλα και μετα τον τοκετο, αφου μου το εβαλαν στην αγκαλια μου, τους ειπα να το φερουν για θηλασμο και να μπει αμεσα ταμπελακι αποκλειστικου θηλασμου στο πυρεξακι του. Και να μην του δωσουν ζαχαρονερο.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω μαθει στην κορη μου (2 ετων) να κανει ομ και ψοφαω στα γελια...

Φυσικα δεν ξερει τι ειναι, αλλα οτι βλεπει στη γιογκα προσπαθει να το κανει και ειναι οργιο...

 

Κι εγω απο πριν τα ειχα κανονισει με το γιατρο, αλλα και μετα τον τοκετο, αφου μου το εβαλαν στην αγκαλια μου, τους ειπα να το φερουν για θηλασμο και να μπει αμεσα ταμπελακι αποκλειστικου θηλασμου στο πυρεξακι του. Και να μην του δωσουν ζαχαρονερο.

 

Τη παίρνεις μαζί σου στη γιόγκα???

Και κάθεται? μωρέ μπρααααβο!!!! αυτό τότε είναι από μόνο του ομ!

Καλά! πρέπει να έχει πολύ΄γέλιο η σκηνή! μπράβό όμως γιατί εξοικιώνεται με το διαλογισμό και έτσι όπως πάει ο κόσμος να αποτρελλαθεί αν είναι ισσοροπημένο το παιδί από μικρό, μπορεί και να τη γλιτώσει :wink:

 

μπράβο ρε kassiani!

πολύ κουραγιο μου δίνεις!!!!!!

και δηλαδή ότι τους ζήτησες το έκαναν? μώρε σίγουρα? πού έγιναν όλα αυτά τα θάυματα?

Εγώ δεν τους πιστευώ, με όλοα αυτά που έχω ακούσει...γιαυτό θέλω να την έχω συνέχεια δίπλα μου...για να την ελέγχω...

πάντως είσαι μεγάλη εμψυχώτρια!

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα εγιναν στο Ιασω, οχι επειδη ειναι καλοι ανθρωποι και σεβονται το θηλασμο και το δεσμο της μανας (αν σου πω τι εχω δει στις απειρες επισκεψεις μου σε φιλες που γεννησαν...)

αλλα επειδη αφενος ειναι ιδιωτικο και ψιλοφοβουνται αφετερου γιατι ειμαι καλο κοριτσι και κανω πολυ πλακα, αλλα αν με δεις να λεω κατι σοβαρα, πιστεψε με δε θελεις να κανεις το αντιθετο :lol:

 

Οχι μονο εκαναν αυτο που ζητουσα, αλλα δε σταματησα το θηλασμο ουτε και με το φοβερο ικτερο που εκανε και επρεπε να ειναι συνεχεια στη λαμπα, αλλα τους ειπα να με ειδοποιουν καθε φορα που εκλαιγε για φαηγτο, ωστε να βγαζω με το θηλαστρο για να πινει μονο δικο μου γαλα.

Πηγαν να με αποτρεψουν οτι δηθεν μπορει να μην εφτανε το γαλα μου γιατι στον ικτερο χρειαζονται πολλα υγρα. Μουφες μπλε!!! Εφτανε και για τη διπλανη... :lol:

 

Κοινως ζητα αυτο που θελεις.

 

Δεν ερχεται στη γιογκα η κορη μου γιατι μιλαει συνεχεια :lol:

Στο σπιτι μερικες φορες κανω μπροστα της για να εξοικειωνεται.

Και δεν τη βλεπω να ειναι και πολυ ζεν. Απο το μακαριο και εντελως ζεν πατερα της βρηκε να κληρονομησει το παραπονο. Ολα τα ζηταει με υφος Μενεγακη : με ναζι, δακρυ, και μακροσυρτα :lol:

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Δε πειράζει...ακόμα είναι νωρίς για συμπεράσματα προσωπικότητας!

 

Η ψυχόλογία λέει ότι όλα είναι "nature vs nurture"...

 

Αλοίμονο αν είμασταν μόνο ότι μας υπεδειξαν τα γονίδιά μας!

 

Πάντως κάπου κάνουν και yoga για παιδιά, αν και το θεωρώ λίγο παρατραβηγμένο, αλλά επείδή δεν το γνωρίζω το άθλημα, και μπορεί να είναι καλό, μπορεί και να το δοκιμάσω μια μέρα στη μικρή λουλου...Όταν μας έρθει πρώτα ο Θεός....

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Στα περισσοτερα μερη που κανουν γιογκα εχουν και τμηματα για μαμαδες με μωρα και για παιδια.

 

Σωστα λες να μη βγαζουμε συμπερασματα και προσωπικα ακομα κι αυτα που λεω, τα λεω εδω που δε με ακουει κανεις...

Ειναι ασχημο να σε ακουει το παιδι να του κολλας ταμπελες και χαρακτηρισμους.

 

Δεν εχω καταλαβει τελικα. Θα κανεις επισκληριδιο εσυ ή ετσι ετυχε και μπηκες στο θεμα??

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χαχαχα! Στο θέμα μπήκα να διαβάσω για την επισκληρήδιο και να ενημερώσω με τα όσα έγραψα στο πρώτο ποστ.

 

Θα ήθελα να την αποφύγω όσο μπορώ στο Φ.Τ. αλλά θα την προτιμήσω αν τύχει και χρειαστεί να κάνω καισαρική...

 

Γενικά δεν την υποστηρίζω καθόλου. Αλλά σε όρισμένες περιπτώσεις η εξέλιξη της επιστήμης χρειάζεται...

 

Που κάνουν γιόγκα μαμάδες με μωρά? Εγώ ήξερα για γιόγκα για μωρά, γίογκα για παιδιά, και γίογκα για εγκύους, αλλά κάπου να κάνουν όλοι μαζί δε το έχω ακούσει ποτέ!

 

Αυτό μου θυμίζει κάτι αμυδρές αναμνήσεις που έχω όταν ήμουν πολύ μικρή (3-4) που η μαμά μου με έπαιρνε κάτι πρωϊνα μαζί της που πήγαινε σε ένα σπίτι με αίθουσα χορού και μια κυρία τους έκανε σουηδική γυμναστική, και έκανα και εγώ μαζί τους!!! Πλάκα είχε!

M9fdp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Κι εγώ τους είχα κάνει σύσταση και ο γιατρός μου που του είχα ζητήσει να μεσολαβήσει μην και δεν εισακουσθώ,σχετικά με το θηλασμό.Ευτυχώς το τηρήσανε και ο μπέμπης θήλασε αποκλειστικά,το ίδιο και στο 2ο που λόγω του οτι ήτανε στη θερμοκοιτίδα έβγαζα το γάλα με το θήλαστρο κι έτσι κι αυτός θήλασε αποκλειστικά.Φυσικά το ίδιο θα ακολουθήσει και τώρα!Πάντως Summerinx μου μην αγχώνεσαι από τη στιγμή που θα βάλεις το μωρούλι στο στήθος σου θα δεις οτι στην πράξη δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω και πραγματι ξεχασα να σου πω οτι στα παραπανω συμπαραστατης μου ηταν ο γιατρος μου.

Αυτο ειναι πολυ βασικο. Ο συγκεκριμενος γιατρος ειναι υπερ του φυσιολογικου τοκετου και του αποκλειστικου θηλασμου και βοηθησε πολυ με τις μαιες και την ολη διαδικασια.

 

Και εγω δεν τη θελω τη ρημαδα την επισκληριδιο, αλλα η αληθεια ειναι οτι την πρωτη φορα στην ουσια με βοηθησε να εχω φυσιολογικο τοκετο. Τι εννοω? Δεν ξερω τελικα αν θα αντεχα τοσους πονους επι 20 ωρες. Επιπλεον με ειχε ενοχλησει και η παραμονη μου σε ενα δωματιο επι 20 ωρες. Κλειστοφοβια με ειχε πιασει. Σκεφτομαι οτι αν δεν με ειχε ανακουφισει και ξεκουρασει για καποιες ωρες η επισκληριδιος, μπορει και να μην αντεχα να φτασω μεχρι τελους.

Και λεω καποιες ωρες γιατι τις περισσοτερες πονουσα κανονικοτατα.

 

Παντως θα συμβουλευα οποια διαβαζει να προσπαθησει να γεννησει χωρις την ενεση.

Εγω πονουσα εξι ωρες πριν μου την κανουν. αλλη γυναικα σε 6 ωρες φτανει σε πληρη διαστολη και μετα ξεμπερδευει γρηγορα, γλιτωνει και το φαρμακο. Εγω σε 6 ωρες ειχα διαστολη 1 !!

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα Κασσιανή μου!Κι εγώ πέρασα τις ωδίνες με διαστολή 10 εκατοστά 13 ολόκληρες ώρες και την επισκληρήδιο την έκανα λίγο πριν μπω στο χειρουργείο για την καισαρική.Έφαγα δηλαδή και το μαχαίρι.Κι εγω δεν θα την έκανα αν όλα ερχόντουσαν φυσιολογικά αλλά μετά από προτροπή του γιατρού μου ήθελα πάρα πολύνα δω το μωράκι! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Δηλαδή ρε παιδιά να ρωτήσω...από τη στιγμή που θα γεννήσουμε φυσιολογικά(καλώς εχώντων των πραγμάτων) το μωρό το βλέπουμε μία στιγμή μονάχα και μετά...??πόση ώρα το εξετάζει παιδίατρος??:shock:

 

και εμας αφού μας καθαρίσουν και μας βάλουν την πιτζάμα μας (να υποθέσω ότι μας βοηθάνε να ντυθούμε και δεν μένουμε με τις πράσινες ρομπες), μας πηγαίνουν σε δωμάτιο ανάνηψης?? για 2 ώρες??και μετά μας πηγαίνουν στο δωμάτιό μας?? πολλές δεν είναι οι 2 ώρες??και το μωρό χωριστά από εμάς για τόοοοση ώρα που το εχουν??σιιιγά μην το εξετάζουν τοση ώρα....:|

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή ρε παιδιά να ρωτήσω...από τη στιγμή που θα γεννήσουμε φυσιολογικά(καλώς εχώντων των πραγμάτων) το μωρό το βλέπουμε μία στιγμή μονάχα και μετά...??πόση ώρα το εξετάζει παιδίατρος??:shock:

 

και εμας αφού μας καθαρίσουν και μας βάλουν την πιτζάμα μας (να υποθέσω ότι μας βοηθάνε να ντυθούμε και δεν μένουμε με τις πράσινες ρομπες), μας πηγαίνουν σε δωμάτιο ανάνηψης?? για 2 ώρες??και μετά μας πηγαίνουν στο δωμάτιό μας?? πολλές δεν είναι οι 2 ώρες??και το μωρό χωριστά από εμάς για τόοοοση ώρα που το εχουν??σιιιγά μην το εξετάζουν τοση ώρα....:|

Εγώ βέβαια έχω γεννήσει με καισαρική,αλλά τα μωρά τα κρατάνε αρκετή ώρα,τα βλέπουν οι παιδίατροι,τους πέρνουν λίγο αίμα από την φτέρνα και τους κάνουν κάποιες εξετάσεις!Εγώ ήμουνα στην ανάνηψη κανένα 2,5ωρο,με ανέβασαν στο δωμάτιο και εκεί με βοήθησαν να ντυθώ,και να βγάλω αυτή την πράσινη ρόμπα την ρόμπα που δεν αφήνει τίποτα κρυφό!:?
Link to comment
Share on other sites

αααα ωραίαα! :D γυμνές τελείως με την πράσινη ρόμπα...η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο!:lol:

και μετά να υποθέσω ότι η υπερένταση είναι μεγάλη που όσο και κουρασμένες να είμαστε,και όοοτι ώρα και να γεννήσαμε,είναι δύσκολο να κοιμηθούμε για μερικές ώρες στο δωματιο...η μήπως μολις μας πάνε,αν είναι μέρα φυσικά-αφήνουν γονεις και λοιπούς να μπουκάρουν και να αρχίσουν τις ερωτησεις...εγώ βλέπεις γεννάω και σε νοσοκομείο και δεν ξέρω την τακτική τους εκει..:|

Link to comment
Share on other sites

αααα ωραίαα! :D γυμνές τελείως με την πράσινη ρόμπα...η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο!:lol:

και μετά να υποθέσω ότι η υπερένταση είναι μεγάλη που όσο και κουρασμένες να είμαστε,και όοοτι ώρα και να γεννήσαμε,είναι δύσκολο να κοιμηθούμε για μερικές ώρες στο δωματιο...η μήπως μολις μας πάνε,αν είναι μέρα φυσικά-αφήνουν γονεις και λοιπούς να μπουκάρουν και να αρχίσουν τις ερωτησεις...εγώ βλέπεις γεννάω και σε νοσοκομείο και δεν ξέρω την τακτική τους εκει..:|

Έχουν ώρες που δέχονται,αν είσαι τυχερή και γεννήσεις σε ώρες επισκεπτηρίου δεν θα έχεις να ανεχτείς μόνο τους οικείους σου άλλα και τους επισκέπτες των υπολοίπων γυναικών!Νομίζεις οτι μπορείς να ξεκουραστείς στο μαιευτήριο;Θα βγεις έξω και θα κουτουλάς,εμένα μόλις βγήκα δεν ήξερα που να πάω να σωριαστώ!Καλά αυτές οι ρόμπες το απόλυτο ξέφωτο!!:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχα! το απόλιτο ξέφωτο....!!!και καλά οι ρόμπες...το κλίσμα που το πας...το ξύρισμα?!!?! που παλεεεεεβω με τους καθρέφτες να ξυριστώ για να μην πάω εκεί με το πουρνάρι και ξεφτυλιστώ τελείως...!:shock::oops:

Ωωωωωχχχ Παναγία μου! τι περνάμε εμείς και τι οι άντρες..και μετά σου κλαίγονται που θα αρρωστήσουν καμία φορά μεσα στο χρόνο...!:twisted:

 

η αιμορραγία είναι πολύ μεγάλη τις πρώτες μέρες μετά την γέννα??και όταν λέμε αιμοραγία...σε τι ακριβώς αναφερόμαστε??σε πόσο αίμα?

 

δεν θέλω να σκεφτώ ότι θα γεννήσω στο επισκεπτήριο κάποιας διπλανής λεχώνας!!:shock:

Link to comment
Share on other sites

χαχαχαχαχαχαχαχα! το απόλιτο ξέφωτο....!!!και καλά οι ρόμπες...το κλίσμα που το πας...το ξύρισμα?!!?! που παλεεεεεβω με τους καθρέφτες να ξυριστώ για να μην πάω εκεί με το πουρνάρι και ξεφτυλιστώ τελείως...!

Ωωωωωχχχ Παναγία μου! τι περνάμε εμείς και τι οι άντρες..και μετά σου κλαίγονται που θα αρρωστήσουν καμία φορά μεσα στο χρόνο...!:twisted:

 

η αιμορραγία είναι πολύ μεγάλη τις πρώτες μέρες μετά την γέννα??και όταν λέμε αιμοραγία...σε τι ακριβώς αναφερόμαστε??σε πόσο αίμα?

 

δεν θέλω να σκεφτώ ότι θα γεννήσω στο επισκεπτήριο κάποιας διπλανής λεχώνας!!

Είτε είναι πουρνάρι κοριτσάκι μου είτε όχι θα σε περιποιηθούνε!!Το κλύσμα αχ πονεμένη ιστορίαΌσον αφορά το αίμα εγώ γέννησα με καισαρική και μου είχαν βάλει ένα διχτάκι και από μέσα την σερβιέτα που ήταν τεραστίων διαστάσεων,εγώ λοιπόν είχα πάρει κάτι εσώρουχα της γιαγιάς μου,σεντόνια μιλάμε και τα φόραγα από πάνω για να μην γίνω ρεζίλι!!
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...